» »

Kako in zakaj deluje toplotna črpalka in geotermalna energija

Kako in zakaj deluje toplotna črpalka in geotermalna energija

whatever ::

Torej, mamo centralno na olje in takozvano toplotno črpalko. Ni mi jasno, v čem je fora toplotne črpalke oziroma kako deluje, da imaš pri ogrevanju vode prihranek. Zanima me pa predvsem, kako deluje geotermalna energija. Baje naj bi se dalo skopati par metrov globoke luknje, dat not neke cevi in naj bi potem to pomagalo ogrevati bajto. Potem naj bi bila temperatura v hiši najmanj 16 stopinj celzija ne glede na zunanjo temperaturo in tudi brez dodatnega ogrevanja.

jrtjtejtt ::

toplotna črpalka deluje tko, da hladi eno sobo in greje drugo, v bistvu prenaša energijo iz ene sobe v drugo.

tiste luknje pa mislim da niso samo par metrov!

edit:
Za odvzemanje manjše količine toplote kameninam, kjer ni vodonosnikov, lahko uporabimo geosonde. Geotermalne meritve kažejo, da se temperatura na prvih 10 – 20 m pod zemeljsko površino med letom zaradi atmosferskih vplivov spreminja, v večjih globinah pa je stalna in se povišuje za približno 3 stopinje na vsakih 100 m globine. Za izrabo teh trajnih toplotnih zemeljskih virov vgrajujemo v vrtino globoko 60 do 140 m vertikalne sonde v obliki U cevi. V izvrtino približno 100 mm se potisneta dve U cevi iz plastike (PE). Prazen prostor med njima se zapolni s snovjo, ki ima dobro toplotno prevodnost.

Po izkušnjah znaša toplotni odvzem:

* suha peščena tla 20 W/m,
* vlažna peščena tla 40 W/m,
* tla s podtalnico 80 – 100 W/m.

Geosondo predstavlja sistem štirih cevi, od katerih sta po dve povezani v zanko. V sistemu je še peta cev, ki služi za to, da vrtino zapolnimo s posebno cementno maso, ki ima dobro toplotno prevodnost.

V ceveh kroži hladivo (zaprt krožni sistem), ki zemlji odvzame toploto in jo prenese do toplotne črpalke. Toplotna črpalka vodo v ogrevalnem sistemu dogreva do želene temperature (na primer do 55°C) oziroma jo poleti ohladi. Najboljši izkoristek ima sistem v kombinaciji z nizkotemperaturnim ogrevanjem (talnim ali stenskim). Za obratovanje toplotne črpalke potrebujemo električno energijo. Grelno število toplotne črpalke znaša 3 do 4 (z 1 KW porabljene električne energije pridobimo 3 do 4 kW toplotne energije).

Letni strošek za ogrevanje, če ga primerjamo s stroški, ki bi jih imeli s kurilno napravo na olje, je za približno 60% manjši. Sistem je zaradi višje cene vrtine v primerjavi z ostalimi sistemi (NT kotel, kondenzacijski kotel) vračljiv med 10 do 13 leti. Emisije CO2 iz kurilne naprave toplotne moči 12 kW (za ogrevanje približno 140 m2 površin) znašajo pri uporabi LKO približno 7500 kg CO2 letno, pri uporabi ZP približno 5800 CO2 letno in pri toplotni črpalki z geosondo približno 2600 CO2 letno. Največ geosond je vgrajenih v Švici (preko 2000) in v Avstriji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jrtjtejtt ()

KandazaR ::

Toplotna črpalka deluje podobno kot hladilnik. Hladilnik hladi notranjost zadaj pa se grejejo rebra. No v primeru tč pa hladimo zrak/vodo/zemljo in segrevamo hišo. Za geotermalno ogrevanje hiše se zavrtajo luknje tam okol 100m globoko (odvisno od globine podtalnice oz če tam sploh je-> potreben geolog). Drug tip tč pa je da ti okrog hiše 1m globoko zakoplješ kolektorje in s tem hladiš zmljo in ogrevaš hišo.

Boeing ::

Roky, pri toplotnih sistemih in izkoristkih si pozabil povedati še, da maximalni izkoristek dosežeš, če v sistem ogrevanja vključiš še aktivno prezračevanje z rekuperatorjem energije (topel zrak, ki ga odvajaš iz objekta, predgreje hladen zrak, ki ga uvajaš v objekt), s tem preprečiš nenamerno "luftanje" kjer so izgube največje in zagotavljaš vedno najvišjo kakovost zraka (vlažnost, čistost...). Izkoristki rekuperatorjev so med 60 in 80% in v povprečju prihranijo še 10-15% energije.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

gzibret ::

Za individualne bajte je dovolj tudi toplotna črpalka na zrak. Če hočeš pozimi tudi bajto ogrevat, naročiš vrtino (cca 10 m), v katero potopiš to črpalko. Ker letni vplivi segajo le do nekaj m globoko, je pri 10 ali 20 metrov temperatura celo leto 9 stopinj C (kar je bolje, kot zrak, ki ima lahko tudi -20 C). Črpalka črpa toploto iz zemlje v bajto, poleti pa ravno obratno. Izkoristki črpalke so neprimerno boljši, če je le-ta potopljena v podtalnico s permanentnim pretokom.

Geotermalna energija pa s toplotnimi črpalkami nima neke silne veze. Tam pa izvrtaš luknjo, ki je nekaj 100 m globoka in upaš, da boš naletel na toplo vodo (recimo >20 C). Investicija je tukaj velika (najmanj nekaj 100.000 €) in še dokaj nesigurna. Za ogrevanje posameznih individualnih hiš torej popolnoma neprimerna. Potencial za geotermalno energijo v Sloveniji je v Panonskem bazenu in v bližini večjih prelomnih con (Tolmin, Idrija, Šoštanj...) - tam je geotermični gradient večji.
Vse je za neki dobr!

gruntfürmich ::

mislim da so toplotne črpalke kakršnekoli variante brca v temo.
če imate toplotno črpalko majhne moči, jo uporabljajte za ogrevanje vode poleti, namesto el. bojlerja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pyr0Beast ::

Toplotne črpalke so boljše le v primeru, da bi drugače ogrevalo direktno z elektriko.
Ena slabših je klima, ki greje/hladi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

matsa ::

Toplotnih črpalk imaš več različnih... Vse je odvisno od začetne invisticije, in kaj ti okolje ponuja...

tukaj najdes 4 tipe http://www.tsk.si/index.php?id=32

tlozej ::

Prebrskaj malo stran od Termotehnike.

http://www.termotehnika.com/teorija_top...


Pa še tukaj imaš cel kup člankov, če te stvari zanimajo:

http://www.evip.si/index.php?option=com...

LP

crniangeo ::

Ker se je pri nas pojavila opcija, da imamo ogrevanje preko geotermalne toplotne črpalke, me zanima če jo že kdo ima, in kako se obnese?
Trenutno smo na nafti, 160 kvadratov dvonastropna hiša.
letna poraba cca 1500-2000, odvisno od mraza :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

joze ::

crniangeo je izjavil:

Ker se je pri nas pojavila opcija, da imamo ogrevanje preko geotermalne toplotne črpalke, me zanima če jo že kdo ima, in kako se obnese?
Trenutno smo na nafti, 160 kvadratov dvonastropna hiša.
letna poraba cca 1500-2000, odvisno od mraza :)


Imamo že četrto leto. Obnese se izjemno. Letni strošek elektrike za ogrevanje hiše in sanitarne vode znaša okrog 350 evrov. Hiša je podobnih dimenzij in kurilca smo porabili v tvojih okvirjih. Priporočam.

c3p0 ::

TČ so že malo out, boljše so KČ - kripto črpalke, ki iz elektrike proizvajajo denar.

IL_DIAVOLO ::

Haha legend :))
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

crniangeo ::

Hvala @joze, bomo se najverjetneje odločili za to opcijo :) s kod pa si drugače?
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

WhiteAngel ::

joze je izjavil:

crniangeo je izjavil:

Ker se je pri nas pojavila opcija, da imamo ogrevanje preko geotermalne toplotne črpalke, me zanima če jo že kdo ima, in kako se obnese?
Trenutno smo na nafti, 160 kvadratov dvonastropna hiša.
letna poraba cca 1500-2000, odvisno od mraza :)


Imamo že četrto leto. Obnese se izjemno. Letni strošek elektrike za ogrevanje hiše in sanitarne vode znaša okrog 350 evrov. Hiša je podobnih dimenzij in kurilca smo porabili v tvojih okvirjih. Priporočam.


huh? Jaz imam voda-zrak in je letni strošek 920 eur. Prej sem pokuril 2000l k. olja. Ali imaš zelo poceni štrom ali pa neko čudežno tehnologijo?!

joze ::

crniangeo je izjavil:

Hvala @joze, bomo se najverjetneje odločili za to opcijo :) s kod pa si drugače?


Žužemberk :)

joze ::

WhiteAngel je izjavil:

joze je izjavil:

crniangeo je izjavil:

Ker se je pri nas pojavila opcija, da imamo ogrevanje preko geotermalne toplotne črpalke, me zanima če jo že kdo ima, in kako se obnese?
Trenutno smo na nafti, 160 kvadratov dvonastropna hiša.
letna poraba cca 1500-2000, odvisno od mraza :)


Imamo že četrto leto. Obnese se izjemno. Letni strošek elektrike za ogrevanje hiše in sanitarne vode znaša okrog 350 evrov. Hiša je podobnih dimenzij in kurilca smo porabili v tvojih okvirjih. Priporočam.


huh? Jaz imam voda-zrak in je letni strošek 920 eur. Prej sem pokuril 2000l k. olja. Ali imaš zelo poceni štrom ali pa neko čudežno tehnologijo?!


Zdaj imam čudežno tehnologijo, ki se ji reče sončna elektrarna :), podatek je pa za prvi dve leti in predstavlja razliko v porabi pred in po montaži TČ. Seveda ni natančen zaradi ostalih dejavnikov, je pa edini, ki ga imam in po mojih izračunih dokaj realen.

FoxKnox ::

Dajte vsi ponosni lastniki tč,gtč,se napisati še stroške investicije.
Jaz se ogrevam na plin, letni strošek za ogrevanje 3 etažne hiše +sanitarna voda 1,2kEUR, investicija 5,5k EUR povrnjena v treh letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

slikar ::

TČ 7,2kEUR poraba 600 do 700EUR ogrevam preko radijatorjev dvoetažno hišo 170 kvadratov, topla voda 230litrov bojler v TČ.

Apple ::

Geosonda 8.000 eur, TČ 8.000 eur, letna poraba štroma je bila cca 360 eur za 180 kvadratov.
LP, Apple

aborko ::

Dajte vsi ponosni lastniki tč,gtč,se napisati še stroške investicije.

Investicija TČ monoblok 670€ + cca 150€ lastna montaža, material in primitivna regulacija= skupaj 820€, letna poraba kurilca brez SV je bila cca 1400l (10 letno povprečje odčitano iz št. delovanja ur gorilca), poraba elektrike za TČ (ogrevanje + SV) cca 450€ (3 letno povprečje). Ogrevamo cca 200m2. Investicija se je povrnila že v prvi sezoni ogrevanja. Ko (če) crkne, je "nova" enaka TČ na rezervi le par m stran, priklop v 15 minutah. Še en tak ubijalski deal bi imel za sončne celice pa za električni avto, ampak bolj slabo kaže :)

joze ::

FoxKnox je izjavil:

Dajte vsi ponosni lastniki tč,gtč,se napisati še stroške investicije.
Jaz se ogrevam na plin, letni strošek za ogrevanje 3 etažne hiše +sanitarna voda 1,2kEUR, investicija 5,5k EUR povrnjena v treh letih.

Geotermalna TČ tri leta nazaj cca. 14000 evrov po odbiti subvenciji. Izdelana na ključ.

Apple ::

Kolk je pa blo subvencije? Jst je takrat se nism mogu dobit, ker Eko sklad ni imel na seznamu take vrste ogrevanja...
LP, Apple

joze ::

Apple je izjavil:

Kolk je pa blo subvencije? Jst je takrat se nism mogu dobit, ker Eko sklad ni imel na seznamu take vrste ogrevanja...


Okrog 4 tisoč.

laguna1 ::

aborko, napisal si"Investicija TČ monoblok 670€ + cca 150€ lastna montaža, material in primitivna regulacija= skupaj 820€, ....", kje pa si dobil tč monoblok za 700 eur?

Valvoline ::

laguna1 je izjavil:

aborko, napisal si"Investicija TČ monoblok 670€ + cca 150€ lastna montaža, material in primitivna regulacija= skupaj 820€, ....", kje pa si dobil tč monoblok za 700 eur?

To so bile neke svedske IVT brez krmilnika. Macek v zaklju skratka, nekaterim se je posrecil nakup, precej teh pa je pocrkalo po 2-3 leta delovanja.

VIP58 ::

Imam tudi jaz ta krš od IVT, oddelala tretjo zimo. Odplačala se je pa že prvo.
In ni jih večina pocrkalo, tiste dve ali tri, ki so, so pa zaradi nepravilnega ravnanja, pa še tiste so ponovno usposobili. Vseh skupaj je preko 150 komadov...
Too much of everything is just enough.

dexterboy ::

c3p0 je izjavil:

TČ so že malo out, boljše so KČ - kripto črpalke, ki iz elektrike proizvajajo denar.

Tko se jest ogrevam. Pozimi kratke hlače in kratka majica. Je pa res, da pišem za flet in ni bajta. Ampak imam radiatorje zaprte, ker ima večstanovanjska hiša, v kateri živim, svojo kurilno peč na olje. In če se porabi manj kurilca, tudi okolje manj trpi, jaz pa tako ali tako moram plačati za ogrevanje. Če dobim še kaj nazaj... win-win situacija ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858556909 (7410) edi123
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937437 (14077) fikus_
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9029098 (15808) energetik
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154552 (121376) Zvezdica27
»

Ogrevanje, kurilno olje vs. plin (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5620108 (18229) zrataj4201

Več podobnih tem