» »

El. bojler - vklapljanje

El. bojler - vklapljanje

uros21 ::

Pozdravljeni.

danes smo imeli debato, kako je bolj ekonomično ogrevati vodo s z 2kW el. bojlerjem:
1.) ali ga pustiti cel dan prižganega da skozi po malem izravnava topotne izgube,

2.) ali eno uro pred uporabo kopalnice segreti vodo

3.) ali ga čez dan ugašati ko je dražja elektrika in potem čez noč "napolniti".

Kakšen je izkoristek bojlerja?

Prosim za vaše mnenje. V zraku je večerja za 4 osebe...

lp, uros z.

MadMax ::

1. Izgube povprečnega 80 litrskega bojlerja so cca 1kWh/24h, se pravi da te stane vzdrževanje toplega bojlerja cca 0.08€ dnevno.
Natančne podatke (če te zanima matematika) dobiš za določen bojler na strani proizvajalca, če gre za domač proizvod.
Nudi največji komfort.

2. Najekonomičnejše, sploh če porabiš vso ogreto vodo med obiskom kopalnice.
Komfort trpi, če rabiš kopalnico ob neplaniranem času.

3. To varianto uporabljam tudi sam, je zelo učinkovita če velikost bojlerja zadosti dnevni potrebi tople vode (jaz moram 1h dogrevat med dnevom). Slaba stran je, da se splača le ob ogrevanju na max. temperaturo, kar zna biti neprijetno, če imaš doma majhne otroke (opekline).
Sam tako prišparam starega jurja na mesec, pa tudi več.
Pomanjkljivost je, da so izgube zaradi večje notranje temperature tudi malo večje, ampak gre za rang starega tolarja na dan.
Komfort trpi le, če bojler neplansko ne zdrži do 22h... (+težave zaradi vroče vode)


Izkoristek bojlerja je 1 (100%), saj vso dovedeno energijo pretvori v toploto. Seveda ob tej trditvi zanemarimo izgube v okolico, ampak... Tudi sicer moraš stanovanje ogrevat, vsaj pozimi :)

Dober tek :)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

tony1 ::

Izkoristek električnega grelca je med 70% in 80%.

bond007 ::

Kam gre pa ostalih 20-30%? Toplotne izgube?:D

Seveda more met 100% izkoristek, saj ne more energija it nikamor drugam kot v ogrevanje vode. Tudi če je bojler star 20+ let in ima ogromno vodnega kamna, se pač voda nekoliko kasneje segreje...

Glede načinov ogrevanja bojlerja bi pa tudi jaz priporočal tretjega. Če le imaš dovolj velik bojler in dobro izoliran, ga ponoči ogreješ na recimo 80 stopinj. Potem imaš čez dan recimo vsaj 2X količino (glede na volumen bojlerja) vode ogrete na 40 stopinj (se meša z mrzlo vodo). Splača se kupit tisti timer, ki prižge bojler v času nižje tarife (strošek 3€). ŠE enkrat - predpogoj je solidna izolacija bojlerja!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

Azrael ::

Dodal bi še to, upam, da imaš bojler, ki ima kapilarni termostat in ne invarskega (mnogi Made in Italy). Pri slednjem je histereza (razlika med temperaturo, kjer izklopi in kjer spet vklopi nazaj) tako velika, da se ti bo bojler vklapljal enkrat na ~10h in boš v primeru uporabe poceni tarife "padel skozi", dokler ne boš menjal termostata.
Nekoč je bil Slo-tech.

Fizikalko ::

Sam uporabljam 2., torej najekonomičnejpi princip, saj nimam bojlerja s termostatom, ampak le on/off varianto.

Ko sem se pred par leti priselil v stanovanje, sem imel pač nonstop prižganega, tako da se je dogreval. Za elektriko sem dajal 11-12 kSIT na mesec. Zdaj dajem 5-6k.

uros21 ::

Pozdravljeni.
MadMax (in ostali) hvala za izčrpen pogovor.
Me pa nekaj zanima. Torej če so izgube 1kWh/dan, torej ca 0,08 eur dnevo, me stane
če je bojler skoz prižgan 2,5 eur/mesec. Tukaj ne upoštevam cenejše elektrike čez vikende. Tako mi ni jasno, kako bi prišparal ti lahko starega jurja, če bi imel bojler prižgan samo ponoči.

Sicer se tudi sam poslužujem nočne variante ogrevanja, konkretno imam bojler od Gorenje Tiki (OTG 65lit).

lp, uros

bond007 ::

Torej če so izgube 1kWh/dan, torej ca 0,08 eur dnevo, me stane če je bojler skoz prižgan 2,5 eur/mesec. Tukaj ne upoštevam cenejše elektrike čez vikende. Tako mi ni jasno, kako bi prišparal ti lahko starega jurja, če bi imel bojler prižgan samo ponoči.


Takšne stroške imaš že če se tople vode niti ne pritakneš cel mesec. Torej le strošek vzdževanja temperature vode, brez, da kaj od te vode dejansko porabiš. Ker pa verjetno to ni realen scenarij - toplo vodo uporabljaš in če jo je potrebno segrevat čez dan, je to cca 60% dražje, kot če ogrevaš vodo ponoči. Od tu potem prihranki..

tony1 ::

Izkoristek pomeni razmerje med vloženo (v tem primeru električno) energijo (2000 W) in (v tem primeru) toploto, ki jo prejme voda. In te ni 2000 W, pa če se na glavo postaviš.

Ni štos v tem, da po tvoje "energija nima kam it", ampak, da električni grelec. ki porabi 2000 W elektrike NE DA od sebe 2000 W toplote.

Morebitni vodni kamen pomeni še manjši izkoristek, ker se določen del energije, ki jo oddaja grelec izgubi za gretje vodnega kamna. Po domače povedano: vodni kamen na grelcu ustvari podobno sitacijo, kot če grelec oviješ v izolator in potem gledaš, češ slabše greje.

(Logika, da se voda "pač kasneje ogreje" je napačna, ker ti plačuješ elektriko ves čas, ko je bojler vklopljen!!!)

Še to: izkoristek 1 je teoretično nemogoč.

Brane2 ::

Kvasiš neumnosti.
On the journey of life, I chose the psycho path.

bond007 ::

Ni štos v tem, da po tvoje "energija nima kam it", ampak, da električni grelec. ki porabi 2000 W elektrike NE DA od sebe 2000 W toplote.


Če ne da od sebe 2000W toplote, prejme pa 2000W elektrike, kam gre razlika? To me res zanima... Ker baje nekam mora it...


Morebitni vodni kamen pomeni še manjši izkoristek, ker se določen del energije, ki jo oddaja grelec izgubi za gretje vodnega kamna. Po domače povedano: vodni kamen na grelcu ustvari podobno sitacijo, kot če grelec oviješ v izolator in potem gledaš, češ slabše greje.


Dobro torej najprej se ogreje se vodni kamen namesto vode. Ampak saj vodni kamen JE v vodi ane? In vodni kamen vodo ogreje?

(Logika, da se voda "pač kasneje ogreje" je napačna, ker ti plačuješ elektriko ves čas, ko je bojler vklopljen!!!)


Seveda plačuješ ves ta čas - ampak če imaš recimo 2 bojlerja - enega z in drugega brez vodnega kamna, oba ugasneš istočasno. Dobila sta enako energije, razlika je samo v času, v katerem se ta energija prenese na samo vodo...

MadMax ::

Moj bojler dela v povprečju 3 ure na dan, torej porabi 6kWh.
Od tega porabi 4kWh v nočnem času (16 SIT/kWh), 2 pa v dnevnem (26 SIT/kWh).
Ker je sicer poraba vode v dnevnem času, prišparam razliko v ceni elektrike.

Glede poslabšanja izkoristka na račun vodnega kamna pa je vse marketinško nakladanje eno navadno bikovo sranje.
Žal to sranje poučuje tudi prenekateri prfoks v izobraževalnih ustanovah. (tony1 je podal celotno napačno razlago)
Ko se apnenca nabere preveč (da je celoten grelec v apnencu, saj je v navpičnih bojlerjih grelec običajno spodaj) grelec pač odpove poslušnost (dejansko ga raznese), kar je strošek dobrih 10€ za grelec + nekaj za delo, če dela ne narediš sam.

Če ga preventivno čistiš vsako leto si nakoplješ brezvezen strošek, saj imaš na račun dveh čiščenj že nov grelec (nerodno je le, če ti crkne na predvečer praznikov...).
Jaz sem mojega 80 litrskega Tikija očistil po 5 letih delovanja (v resnici 10-ih, a ga uporabljam le poleti), pa bi še zdržal kako leto (2 pa najbrž ne več).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Raw ::

Pri nas smo naračunal, da je najboljša varianta programabilni timer za el. in se lepo greje nekje od 4-5h zjutraj. Grel sm vodo tudi z nafto (centralna), ma se ne splača; če pa slučajno zmanjka tople vode, odprem el. grelc in centralno vodo, pa je kar kmalu ogreto.
I am what I am and I do what I can

MadMax ::

Nekaj zelo podobnega imam tudi sam (Eumig, 4€ v Sparu pred kakim letom) in sprogramirane vklope 22÷6h čez teden in non-stop čez vikend.
Praznike vklopim ročno, pa v popoldanskem času (18h÷19h) imam dodan happy-hour.
Če je pa res treba pa uporabim še CD (count-down) program, da ga ne pozabim izklopit :)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9028783 (15493) energetik
»

Kdaj bojler požre več štroma? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21237772 (31936) K0l1br1
»

Prevelika poraba električne energije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5712172 (10490) feryz
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933284 (30163) Maestral
»

Koliko € me stane, da mi bojler segreje 60L vode? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7326341 (25532) korenje3

Več podobnih tem