» »

Nujno mac os problem

Nujno mac os problem

ant ::

Čao

Dobil sem rabljenega ibooka g3 800, ki pa je imel izbrisan disk in sedaj na ekranu kaže samo eno datotekco, v kateri utripa vprašaj. Če v cd-rom vstavim cd s system restorom mi ga konstantno meče iz cd roma. Ali kdo ve kako na novo naložiti mac os, ker sem čist nov v teh vodah.

Hvala

Adrijan0 ::

Ja iz cd-ja botaš tako da držiš tipko c. Usaj pr macbookih je tko.. Za tebe pa nevem probi..

ant ::

če tiščim c mi še zmeri meče ven cd.
tudi z ubuntu sem probal pa je isto.

LP

Adrijan0 ::

Am.. Ma prvo se ti pokaže en beu screen? In potem se ti na sredini pojavi tista reč? Res nevem zakaj bi ti CD ven metalo..

jamiroq ::

probaj resetirati pram (command + option + p + r; spusti, ko drugič slišiš startup zvok).

restore cd je originalen ali kopija? možno je tudi, da je šla enota, če praviš, da niti ubuntu linuxa ne zažene (saj si probal s powerpc različico, ne?)...

ant ::

imam 3 cdje, kjer piše ibook software restore in en cd, kjer piše world book (media cd version 7,0 2003 edition). vsi cdji so original.

kater cd naj bi bil pravi za instal?

če pritisnem alt se pokaže moder ekran, in potem sta 2 ikonci ena je puščica ena pa znak za osvežitev.

priklopil sem tudi zunanji dvd in sprobal tudi z njim pa ni šlo.

thx

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ant ()

ant ::

končno sem dobil en cd, ki je deloval in sem prišel do instala, na koncu prvega cdja pa napiše nek error in ne deluje.

videl pa sem, da je ne disku nek backup. zanima me ali je možno postaviti sistem iz tega backupa. to je neka posebna particija velika pa je okoli 1 giga. kaj bi moral naresti, da bi pognal backup iz te particije?

thx

Gandalfar ::

neki error?

ant ::

da se neke datoteke niso v redu skopirale. torej je cd neuporaben.

najbolj me sedaj interesira tista backup particija. ali bi se dalo iz nje nekako izvleči sistem in ga postaviti?

s tem cdjem sicer lahko pridem do te particije in vidim vse datoteke in mapa, vendar nimam pojma kaj bi moral narediti, da bi lahko postavil sistem.

hvala

jamiroq ::

afaik maci niso nikoli imeli nekih backup particij - vsaj ne tako kot jih imajo recimo pc prenosniki. lahko pa se seveda motim...

btw, kateri os pravzaprav skušaš namestiti? mac os 9.x? 10.x? kaj tretjega? pri os 9 in starejših je bilo iirc tako, da si samo sformatiral disk/disketo, nanjo počil system folder, izbral zagonski disk v control panelu in resetiral računalnik. catch je seveda v tem, da tako nisi imel nameščenih vseh extensionov za tvoj računalnik...

> s tem cdjem sicer lahko pridem do te particije in vidim vse datoteke in mapa, vendar nimam pojma kaj bi moral narediti, da bi lahko postavil sistem.

ime particije? ime map? katere (& kakšne) datoteke so notri?

Mavrik ::

Prej bi rekel da ti je na disku ostal na pol inštaliran sistem, ker CD ni bil berljiv. Prav tako... če je prišlo do napake pri branju CDja, potem manjkanjočih datotek (ki povzročijo napako) gotovo ni na disku.
The truth is rarely pure and never simple.

ant ::

datoteke, ki so na tej particiji (ime particije je "backup") so v bistvu podobne kot na cdju (os x 10.4 tiger).

thx

ant ::

potem mi ne preostane drugega kot, da dobim nekje delujoče cdje za mac os, kaj ne?

Gandalfar ::

iz kje si?

ant ::

ribnica - kočevje

ant ::

končno mi je uspelo postaviti sistem:)

izkazalo se je, da je bil cd uničen in sem ga moral še enkrat zapeči.

imam še en problem; kako se napiše afno, saj nimam alt gr tipke, pa še slovensko tipkovnico sem si dal.

thx

Adrijan0 ::

alt+shift+2 če se ne motim.. uštimi si slovensko tipkovnico.. jo maš na googlu.

edit: tista slovenska tipkovnica k je notr je čisto faljena

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Adrijan0 ()

Gandalfar ::

jabuk.si pa ma sneke packe gor

drugace pa imas pod tipkovnicami keyboard viewerja (si ga mors vklopit) pa bos se hitrej naucil kje so tipke

ant ::

hvala vsem

se bom počasi privadil:)

opeter ::

Adrijan0, originalna slo tipkovnica ni sfaljena. Sfaljeni so kvečjemu tvoji fonti. Fonti z šumniki, ki delajo brez problemov pod MacOS X 10.x morajo biti shranjeni v kodni tabeli MacOS Central Europe (Mac-CE). Seveda pa na morajo biti vsi šumniki na pravem mestu. Za primer je tukaj pravilna kodna tabela:



Za podrobnosti priporočam ogled te spletne strani: HermesSOFT

Sicer pa če uporabljaš OpenType je itak vseeno.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Matek ::

Adrijan0, originalna slo tipkovnica ni sfaljena. Sfaljeni so kvečjemu tvoji fonti.

Mislim, da je ciljal na default OS X razpored tipk na tipkovnici, ce izberes slovenscino. Tu fonti nimajo prav dosti zveze.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Adrijan0 ::

Matek, to sm mislu ja.:D Zato pa je jonas naredu slovensko.. Sej si jo lahko sami prirejamo kot hočemo. Sam meni se ne da :D

opeter ::

Na zamenjavo Z in Y mislita? V tistem linku, katerega sem prilepil so Z in Y na točno tistem mestu, kot je na Apple slovenski (oz. CRO) tipkovnici.
Fonte je treba prilagodit, ne keyboard layout. CRO tipkovnice so prilagojene MacCE standardu. Večina fontov, ki na črno kroži v Sloveniji med Mac uporabniki (primer SS fonti) so narejeni oz. prilagojeni Roman keyboard layoutu. To je bilo v redu v starih časih (beri: MacOS 9.x oz starejše).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Adrijan0 ::

Ne, mislimo na vse znake itd. Recimo za @ je treba stisnit 3 tipke.. Saj si razumu? Niso iste kombinacije kot pri windows slo tipkovnici.

edit: slo tipkovnica - KLIK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Adrijan0 ()

opeter ::

ja, seveda razumem... ti bi namesto ALT+SHIFT+2 pritisnil ALT + V (kot na Winsih), da dobiš @

Ampak, mene to ni nikoli motilo. Si morda zamenjal (fizično) tudi tipki Z in Y na tipkovnici?
Meni Jonasov razpored ni všeč, potem bi že prej uporabil Mitjin.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

ant ::

jaz bi rad zamenjal samo y in z najprej softwaresko, potem pa še hardwersko, ostalo pa me ne moti.
ali se da spremenit samo te dve črki? je kje kakšen tutorial?

hvala

Adrijan0 ::

Ne, hardwersko nism posegal.. Ker me zadeva ne moti, ker med pisanjem ne gledam na tipkovnico. Tko da mi je useeno kaj piše na tipkah pod prsti. Edino ko sm šeu iz windowsa na osx nism vedu rasporeda.. zato mi je ta bolš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je Os X preveden v Slovenščino?

Oddelek: Operacijski sistemi
213770 (3184) opeter
»

Imac in slovenska tipkovnica

Oddelek: Pomoč in nasveti
126120 (5880) bauci
»

OSX na x86 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
11910460 (6001) bluefish
»

Nov slovenski razpored na tipkovnicah (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
47135355 (23602) Okapi
»

Začetnišk vprašanja Mac

Oddelek: Operacijski sistemi
173554 (3228) Phoebus

Več podobnih tem