Daily Tech - Samsung je pognal tekoče trakove in začel s proizvodnjo velikega števila 64-gigabajtnih flash pogonov. Gre za 1,8-palčne napravice, ki se ponašajo s hitrostjo 65 MB/s pri branju in 45 MB/s pri pisanju, njihova glavna prednost pa je, kot najbrž veste, majhno segrevanje, poraba energije in popolna neslišnost. Poteza Samsunga je precej vzpodbudna, saj najbrž pomeni, da bodo SSD pogoni končno začeli postajati standardna oprema.
Branja niso problem, pisanja pa... Je pa 64GB ravno tista meja uporabnosti za današnje trde diske. Če bodo še cene človeške, potem res ni ovir za prodor v prenosnike.
60 GB je res le pogojno uporabno ... Tudi jst imam 60 GB v prenosniku in se ravno nekako prebijam, čeprav se navajam že celo leto. Ker je pa treba pogledat malenkost naprej in upoštevati, da bomo slej ko prej vsi na Visti, ki najbrž rade volje poje 20 - 30 GB prostora, bom jst kar veselo čakal, da teli flash pogoni dobijo 100+ GB in user-friendly ceno.
Jaz bom pa ostal na obstoječem OS :). Enivej. Iz izvorne novice (piscu novice na slo-tech se očitno ni zdel pomemben podatek):
1.8" SSD are currently around five times expensive as their 1.8" HDD counterparts. By the year 2010, that differential is expected to only drop to three times as expensive.
Meni se niti ne zdi tako hudo. Obetajoč padec cen je sicer dokaj počasen (najbrž pa realen), ampak leta hitro minevajo ...
A se hecate? Jaz imam disk v prenosniku 30gb in imam vedno fraj nekje od 5 do 12gb... A vam diski v prenosniku sluzijo za arhiv filmov, glasbe in slik?
P. S. : ce pa os pozre >20gb bi se jaz vprasal kasen os je to. Prevelike porabe v avtu ne resis tako, da das vecji rezervoar za gorivo..
js mam sedaj sicer 200gb v preosniku, vendar sem tud s 80gb neboleče shajal, čepraj pa je treba dodati, da odkar laufam linux, dodatni programi ne zasedejo več po nekaj 100mb ampak po nekaj mb.
Tole je kr uredu za sistem in najnujnejse programe, za ostalo bodo pa se dolgo casa obicajni trdi v uporabi. Sploh pri delu z vecjimi datotekami teli ssd se dolgo ne bodo prisli blizu hdd-jem.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
>> 5M ciklov je premalo... sploh za swap na kakih oknih
[----------------]
Pri pisanju je vklopljeno preverjanje zapisa. Ko elektronika ugotovi neuspešen zapis, celico označi kot "bad" in je ne uporablja več, vsebino pa zapiše drugam. Ob uporabi se celice alocirajo "dinamično". Tudi če napišeš program, ki se bo trudil jovo-na-novo pisat v isti sektor, bo to znotraj flasha lepo letelo na N različnih lokacij: "write balancing".
Crkovanje celic v praksi zgleda kot počasno padanje kapacitete. Še enkrat izračun za osnovno šolo:
Vprašanje: mamo 100GB enoto, koliko časa bo najmanj potrebno, predno kapaciteta upade za 10%, na 90GB?
Torej, crknit mora 10% celic, to je 10GB. Teh 10GB je potrebno zapisat 5 milijionkrat. To je 10 GB x 5.000.000 = 50.000.000 GB podatkov. Recimo, da je enota sposobna pisat s konstantnimi 50MB/s. To nam da 1.000.000.000 (milijardo) sekund neprekinjenega pisanja. To je enih 31 (enaintrideset) let.
Kolk milijonv R/W ciklov je pa po tvoje "šele" dovolj?
Meni pa ni jasno zakaj ne kombinirajo; Recimo 32GB + 100GB 4200rpm, ki se po potrebi (in prepiše v flash (recimo cel film), potem se pa spet zapre). Vse v enem disku seveda. To bi bilo na prenosnikih idealno; pa isto stvar bi morali pri dvd enotah uporabljat- daš dvd noter, ga prebere z najvišjo hitrostjo, prepisuje na disk in hkrati omogoča gledanje/brskanje programu. Ko zaključi z prepisom, se dvd-enota izključi.
Pa imamo tišino in minimalno porabo. No, pa enih 5GB manj prostora za začasne datoteke, imo majhna cena, glede na prednosti.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).