» »

Z avtopilotom proti teroristom

Z avtopilotom proti teroristom

thisislondon.co.uk - Boeing nas je včeraj opozoril na zanimivo novico, v kateri poročajo o novem izumu, ki naj bi praktično onemogočil teroristom klasične ugrabitve letal.

Sistem, ki ga razvijajo pri Boeing-u, bo omogočal vključitev avtomatskega sistema za vodenje in pristanek letala v primeru, da bo prišlo do ugrabitve. Računalnik bo tako v primeru, da bo pilot s pritiskom na gumb aktiviral sistem (podobno kot uslužbenke na banki med ropom), ali pa, še bolje, glede na poročanja senzorja za pritisk na vhodu v pilotsko kabino, prevzel vodenje letala in potnike varno pripeljal na najbližje primerno letališče, kjer bodo poredneže pričakali možje postave. V večini večjih potniških letal naj bi omenjen sistem glede na novico našel dom že v prihodnjih treh letih.

Se bomo končno znebili nadležnih, v zasebnost vdirajočih pregledov, preden bodo začeli obsegati še rektalni del?

37 komentarjev

Looooooka ::

to je blo napovedan se isti mesc ko sta dvojcka padla.

sverde21 ::

Ja in kaj če se pilot po pomoti spotakne, pa pritisne na tisto tipko? A potem bodo njega pričakal policaji?
<?php echo `w`; ?>

Matek ::

Loooooooooka, novica je zdaj zato, ker je bila zadeva recently na skrivaj patentirana.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

edge540 ::

Ja bravo zelo uporabno. Pa bo kapitan pritisnil gumb, če bodo ugrabitelji zagrozili, da bodo začeli ubijati njegove potnike?

mtosev ::

LOL :) Da crknes od smeha
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

VolkD ::

Krasno ! Če bi to res tako dobro funkcioniralo, se bi človek nehote vprašal, čemu sploh potrebujemo pilote v letalu !
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

kronik ::

Ja lahko pa se tudi vprasamo zakaj sploh rabimo letala, ko pa obstajata vlak in ladja. Pa se zrak bi bil cistejsi :D

madmitch ::

Ja bravo zelo uporabno. Pa bo kapitan pritisnil gumb, če bodo ugrabitelji zagrozili, da bodo začeli ubijati njegove potnike?

Temu se reče, zmanjševanje škode. Ali "svako zlo za jedno dobro". Bolje 200 kot 2000+ mrtvih. Predvsem pa je to psiho zaščita pred teroristi na letalih.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Shegevara ::

Končno! to nam delite!

pviran3 ::

Tistih 200 ljudi gor ni nič prot tedu, če bi 747 v beli hiši parkiral:(

opeter ::

Tistih 200 ljudi gor ni nič prot tedu, če bi 747 v beli hiši parkiral:(


To bi bilo super!
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Senitel ::

Še posebej takrat, ko bi ravno ti imel vodeni turistični ogled bele hiše od znotraj a? >:D

Tear_DR0P ::

zanima me če bo ta reč mela manual override? oziroma stikalo za izklop?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

gunserman ::

zanima me če bo ta reč mela manual override? oziroma stikalo za izklop?


Da mene tudi, vsaka stvar se lahko ponesreč prtisne >:D

mtosev ::

Še posebej takrat, ko bi ravno ti imel vodeni turistični ogled bele hiše od znotraj a?

:D :D :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

pviran3 ::

Še najbolj verjetno :(

Filo ::

hehe ja najbolj da probamo :))

__luka__ ::

ja in ljudje kr ponesreč padajo na gumbe za izstrelit jedrske rakete, ane:\
in kje bi bla poanta če bi zadeva mela manual override? če terorist prisili pilota da pristane letalo, potem lahko prisili pilota da izklopi sistem.
Če mene vprašaš bi rabli samo fizično ločit pilote od potnikov, stevardese in piloti naj se pa po telefonu pogovarjajo.
the truth is out there

edge540 ::

>>Če mene vprašaš bi rabli samo fizično ločit pilote od potnikov, stevardese in piloti naj se pa po telefonu pogovarjajo.

Hrano pa bo na 12 urnem letu pilotom kdo prinesel? Al bojo mogli met sendviče s sabo?

Krofojed ::

Ja bravo zelo uporabno. Pa bo kapitan pritisnil gumb, če bodo ugrabitelji zagrozili, da bodo začeli ubijati njegove potnike?

Ce pilot pritisne gumb, preden ugrabitelj kaj rece, potem ubijanje potnikov ne bo prav nic pomagalo. In ce ugrabitelj pricakuje, da se bo to zgodilo, sploh ne postane ugrabitelj. Cilj dosezen. Seveda v praksi gotovo ne bo slo tako gladko, vseeno je pa najbrz korak v pravo smer.
blog.mitja.ws

Luka Percic ::

Ja telefon, da mu lahko ugrabitelji pilotu sporočijo kam mora obrnit, ker bodo drugače začeli streljat potnike.

Nič pilotov, dovolj jih imamo.
Naj elektronika vodi vse potrebno.

Beernarrd ::

hja, sedaj so težili pilotom, odslej bojo pač kontrolorjem.

mura55 ::

Hehe, nekdo bo naveliko zaslužil (patentiranec-vsaka čast (če to že ni sam bboooiiing), da jih je uspel preričat; in nekaj podjetij, ki bo to izdelovalo in montiralo.)

Spoštovani pilot, na glavi vaše žene, hčerke, sina in psa je nastavljen buuum buuum, bi bili tako prijazni in nas dostavili v novi WT center. Že v naprej se vam zahvaljujem za vaš izjemen pogum.

Lep pozdrav,
mura55

BluPhenix ::

Ja, huda razlika bo. Prej:
"ugodite našim zahtevam ali pa začnemo pobijati potnike."

Potem:
"izklopite avtopilota ali pa začnemo pobijati potnike." nato pa" ugodite našim zahtevam ali začnemo pobijati potnike".

Ej, glavno, da letalo pristane na najbližjem letališču, četudi polno mrličev ....

Praktično lahko pomaga samo primerom, kot je bil WTC, za vse drugo je neuporabno.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

Azrael ::

Če sem prav razumel novico
and enable the plane to be flown by remote control from the ground
bo morala biti na tleh v 24 urni pripravljenosti druga posadka, če naj bi sistem deloval?

Dovolj alarmov v kratkem času in sistem se zasiči. Skoraj bi rekel, da bi bila neprebojna stena in vrata v pilotsko kabino mnogo boljša rešitev. Ampak...

Konec koncev sodobna letala že kar nekaj let lahko letijo od A do B, vključno z vzletom in pristankom, ne da bi se pilot pritaknil krmila (baje prvič že v začetko 70. let prejšnjega stoletja). Torej, da lahko vso pilotažo vodi računalnik avtopilota.

Nekaj mi pravi, da ta novica (najmanj)ni popolna.
Nekoč je bil Slo-tech.

Senitel ::

Saj ugrabitve letal niso glih tko zelo hudo pogost pojav (razen če gledaš preveč filmov)...
Mal statistike google ni našel boljšega.

TekO ::

@Senitel, hja to so nesreče ki so se končale tragično (crash accidents), no saj verjetno si to opazil. :D
Ugrabitev je veliko več, še posebaj v kakšni Afriki..Je bilo na Discoveryju al na National Geographic.. kjer je pilot mislim da v Nigeriji ali Etiopiji (?) preživel že 3 ugrabitve..pa take...
Ideas are bulletproof.

BigWhale ::

WTC taktika se je ze uporabila in moznost, da se spet uporabi je prekleto majhna. Pa ne zaradi tega, ker so tako poostrili varovanje ampak zato, ker je pac 'stara finta'. Ugrabi letalo, zabalinaj ga v bliznjo veliko&pomembno zgradbo.

Ugrabitve se bodo, samo iz drugih namenov in kot je ze Blu povedal, tak avtopilot bi reseval situacijo samo, ce bi bil to 'WTC scenarij'.

gumby ::

hja... tak avtopilot bi moral bit v stilu "doomsday device", torej popolnoma avtonomen in brez moznosti izklopa. drugace itak nima smisla, da je sploh na letalu.
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

BluPhenix ::

Ki bi spet lahko samo pomagal ob WTC scenarijih, torej ko bi hoteli letalo zrušit na nekaj. Tak sistem potnike praktično obsodi na smrt.

JA sej teorija je, da bi potem, ko bi teoristi vedli, da se jih ne da hijackat, da bi odnehali ... ali pa tudi ne, saj se vedno najde "vi ste itak "bad guys" in se sigurno da to izklopiti, vi itak vedno lažete", no par civilov bi verjetno padlo.

Dejansko je potencialen problem, ampak to niso načini reševanja. Sploh ne vem če obstajajo. Matr še enemu kretenu ne morejo preprečiti, da vozi po avtocesti v nasprotno smer, pa bodo organizirani skupini preprečili ugrabitev letala. (ne smete upoštevati samo polete "zahodnega" sveta, saj tako kot je omenil Tek0 ni problem samo "pri nas").
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

edge540 ::

Potem pa bi se našel kak heker-terorist z svojim USB ključkom, na katerem bi mel novo destinacijo za letalo pa smo spet na istem>:D

madmitch ::

Pa ta sistem zagotovi, da letalo ne leti čez naseljena področja (kje v Evropi pa so taka področja)? Če ne, je povsem brez pomena, saj ga teroristi enostavno med potjo "parkirajo" sredi mesta in stvar za njih je rešena.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Pesimist ::

Temu se reče, zmanjševanje škode. Ali "svako zlo za jedno dobro". Bolje 200 kot 2000+ mrtvih. Predvsem pa je to psiho zaščita pred teroristi na letalih.

Me zanima kak bi se ti stem strinjal ce bi ti bil potnik te. ;)
Najbolse da vgradijo self exploding device cim iraki vstopi v avijon explodira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

poweroff ::

Zadeva rešuje problem, vendar samo delno. Napačno je razmišljati, da sedaj pa ne bodo več možne ugrabitve.

Ne, ta sistem bo samo onemogočil teroristom,da prevzamejo nadzor nad letalom in se sami zapilotirajo v nek cilj.

Ne rešuje pa naslednjih problemov:
- teroristi izšolajo in kot insiderja pošljejo pilota, da se zaposli v neki organizaciji;
- teroristi pilotu lepo povedo, da bodo tako ali tako pobili vse potnike, da pa so ugrabili tudi njegovega otroka in njegovo ženo - izpuščena bosta samo, če ne vklopi alarma in "sodeluje";
- ker mora letalo voditi ekipa na tleh, teroristi ugrabijo toliko letal, da na tleh zmanjka ekip in eno izmed letal ostane brez vodstva (in pade dol nad mestom);
- teroristi infoltrirajo stevardeso, ki pilotom podtakne uspavalo ali strup , učinek je preračunan tako, da bo letalo padlo na kakšen poseljen del (takrat naj bi piloti izgubili zavest);
- ...

Po moje bi bilo zelo učinkovito, da bi bili piloti v neprebojnih kabinah, hrano pa bi jim stevardese dostavile po kakšnem posebnem kanalu. Ali pa bi hrano že imeli prej pripravljeno, da ne bi mogel kdo podtakniti kakšnega strupa notri. Mislim, da imajo tako Izraelci že nekaj časa - že vedo zakaj. Dejansko so Izraelci eni redkih narodov, ki se znajo učiti na izkušnjah in se racionalno odzivati na grožnje.

Torej: dober sistem,ki pa rešuje samo delček problema. In ne, pregledov ne bo nič manj. Ker če bi iblo prgledov manj, bi lahko nekdo prinesel bombo in razstrelil letalo nad poseljenim delom - kljub vključenemu avtopilotu.
sudo poweroff

Loki ::

unicis letalsko elektroniko nad mestom, da strmoglavi po moznsoti na obvoznico ali neboticnik in imas se vedno veliko mrtvih (7:30am zastoji).
mala verzija V2 bombe.
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

edge540 ::

Verjetno misliš velika verzija V-1>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: edge540 ()

Tic ::

Boeing nas je včeraj opozoril na zanimivo novico, v kateri poročajo o novem izumu, ki naj bi praktično onemogočil teroristom klasične ugrabitve letal.


Torej premaknite na teoretično.
persona civitas ;>


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lahko letalo izgine brez vsakršne sledi? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30677722 (17710) Machete
»

Drago zdravilo za kriminal, ki ponuja le stranske učinke

Oddelek: Novice / Zasebnost
335602 (3938) jype
»

"Vohunjenje" za britanskimi smetnjaki

Oddelek: Novice / Zasebnost
153032 (2472) Tear_DR0P
»

Aretiran "največji heker na svetu" (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
7111470 (9098) OmegaBlue

Več podobnih tem