» »

t2, optika 10/10 za ceno 1/1 od 1.10.07

t2, optika 10/10 za ceno 1/1 od 1.10.07

1
2
3

MTm2H37rqt7B ::

Se bolj zanimivo vprasanje:

Poklici iz ISDN/PSTN omrezja na enako omrezje.. recimo na Japonsko.

Potem pa poklici recimo z Skype-om na Japonsko na Skype (promet preko i-inet).

Pol se pa vprasaj to: kaj je drazje?
Potem pa se big vprasanje: zakaj je PSTN/ISDN drazje kakor recimo Skype (pac inet promet) ce gre pa vse koneckoncev po istih 'zicah'.

Tako primerjanje ne sovpada z politiko tistega, kateri bi rad kaj zasluzil.

kekz ::

Tu načeloma tehnična razlika je.
Pri ISDN/PSTN povezavi zasedeš vodovno komutiran kanal. To pomeni, da dejansko kupiš rezervacijo pasovne širine, kar zaseda kanal v polni širini, tudi če si tiho.
Pri skype povezavi nimaš nobene rezervacije. Paketi zletijo čez, če imajo slučajno prost kanal, sicer pa ne.

To je podobno kot pri letalskih kartah. Nekateri rezervirajo točno določen polet in to 1. razred ne glede na ceno in pogoje ter plačajo veliko.
Drugi čakajo na last-minute in letijo samo, če ostane kakšen ugoden sedež prost.

MTm2H37rqt7B ::

Poznam te zadeve dobro. Bistvo je bilo v tem: medij je povsod enak. Oprema je pa tudi 'podobna' - koneckoncev dedicated boardi oz. 'kompjutorji'.

No pa reciva pure VoIP, tuki je vse paketno orientirano. No ja, sicer se pri takih zadevah bolj uporablja QoS in tuneliranje - edino tle je prednost.Ma grem stavt da me pride konstantni stream iz SLO v JAP (recimo 128kbit/s) preko neta (tle smo recimo 'rezerviral' bandwith dosti ceneje kot konstantno cebljanje po VoIPu.

Ciljam predvsem na flatrate (mogoce ze prevec offtopic).

P.S.: Se opravicujem za offtopic, vendar me je zaneslo ko je sla dabata iz optike na baker:) Carry on!

Zgodovina sprememb…

Fruitbanana ::

Hmmm.... nisem vedel, da dvig hitrosti povzroči izgubo podjetju, saj je trenutna hitrost softwersko omejena,
primer : 1/1 dvig recimo na 4 / 1, smao nekaj klikov pri njih in lejga že imaš 4/1, s tem se pa ne zveča cena zakupa parice
pri telekomu.

PaJo ::

Saj t2 verjetno nima toliko problemov s tem da bi ljudem zvišal hitrostne pakete, večji problem ima verjetno s tem ker Telekomove parice niso temu primerne.
No počakajmo na 1.10. pa bomo videli, nekaj se vseeno šušlja, da se bo za vDSL(2) uporabnike tudi nekaj spremenilo, upam da kaj pozitivnega.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

fiction ::

Kar se tice cenovne politike ima T-2 pomoje dokaj proste roke.
Najbrz bi lahko malo znizal tudi cene za VDSL (kar bi bilo super!), ampak ce noce se ne da nicesar narediti. Trzne razmere dolocajo cene.
Teoreticno bi lahko T-2 ponujal DSL po 500 EUR na mesec, ampak zaradi nizjih cen konkurence v takem
primeru ne bi nicesar prodal (in bi tako hitro spet znizal ceno, ce bi hotel preziveti).

Ze sedaj imajo dokaj nizke cene, tako da jim dodatno znizanje najbrz sploh ni v interesu.
Z razliko med ceno dostopa preko optike in bakrene zice, bo T-2 najbrz samo se bolj vzpodbudil interes ljudi za to,
da se tudi pri njih napelje optika in v tem ne vidim nic slabega
(poleg tega pa je najbrz resitev preko optike tudi za njih obcutno cenejsa - brez zacetnih stroskov
za vzpostavitev omrezja).
Seveda vse skupaj ni fer za tiste, ki ne zivijo v mestih, ampak navsezadnje se ti lahko preselijo, ce jim je to tak problem
(imajo pa recimo zato na vasi cistejsi zrak, cenejsa stanovanja, ...).

Regulacija je potrebna za to, da nek monopolist ne bi izkoriscal svojega prevladujocega polozaja na nekem podrocju
tudi za kaj drugega in ne za to, da bi vsi imeli enako hiter internet ali pa celo za nizanje socialnih razlik kot nekateri mislijo.
To, da bi morali umetno podpirati vlaganja v zastarelo tehnologijo (bakrene zice), je nekako tako kot v casu samoupravnega
socializma, ko se je za brezveze vlagalo v jeklarstvo. Prej ali slej bo v vsako vas prisla optika, problem je samo, da
se to na zacetku ne splaca (ker je pac v mestih vec strank). In ne vidim logike zakaj bi moral kdorkoli placevati
vec za isto storitev, samo zato da se nekomu nekaj omogoci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fiction ()

bluefish ::

Zdi se mi logično, da neko infrastrukturo najprej zagotovijo v mestih, saj je tam večja gostota morebitnih uporabnikov storitve. Poleg tega lahko dodobra preizkusijo stvar ob večjem številu uporabnikov in posledično večji obremenitvi omrežja. Sčasoma se bo omrežje napeljevalo tudi po manjših krajih in pozneje, v skladu z zanimanjem, morda tudi po vaseh. Seveda pa se operaterju ne splača postavljati omrežja oz. napeljevati kablov v kraje, kjer sta morda prisotna le dva potencialna uporabnika storitve in bi trajalo 10 in več let, da bi z naročninami pokrila stroške postavitve in vzdrževanja.
Drugače je pri osnovnih storitvah. Telekom bi vsekakor moral zagotoviti vsaj nek osnoven dostop do interneta (tu ne mislim dial-up) tudi bolj odročnim krajem. Seveda pa se mu, v duhu prejšnjega odstavka, verjetno to ne splača.

Sicer pa - kdo je že imel slogan "Internet v vsako vas"?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

kulSMS ::

začasno bi lahko recimo ponudili dail-up za fiksno mesečno naročnino (za ceno kot je pri 256/128).
Če ne za cel dan, pa saj v času manjše obremenitve.

bluefish ::

saj nekaj časa nazaj se je že pojavljala ideja, da naj bi bil dial-up brezplačen za določeno količino mesečnih podatkov. Iz tega pa očitno ni bilo nič.

primozzzz ::

Hjao tkole pocen, mene pa Silol za 4 Mbit/s / 512 kbit/s nateguje za 38€ mesečno.8-O :(
Druge možnosti pa zaenkrat še nimam.
NI PODPISA

Zgodovina sprememb…

Fruitbanana ::

Pajo in Fiction dobri odgovori. Odločil sem se da bom počakal 1.10. da vidim če bo sprememb
na VDSL paketih, če pa ne grem na amis 10mbit/768kbit za 22 EU (toliko zadaj plačujem pri T2 za
paket 1/1). Po enem letu bo pa mogoč že optika pa spet nazaj na T2 :D

Fruitbanana ::

He, He T2 vrača udarec. Paket 10/1 na vdsl 27 EU z 1.10. !!!!!!!!! :D

trnvpeti ::

komu vraca udarec hehe

kulSMS ::

mene tudi zanima komu

Fruitbanana ::

Amm, mogoče amisu.

PaJo ::

Torej bo le nekaj za vDSL uporabnike vmes v teh pocenitvah, torej so bila namigovanja pravilna, lepo to od t2 :D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

steev ::

T-2 vraca udarec optičarjem :)
:|

alienalien ::

A potem sami sebi:D Saj drug kot T2 sploh še nikjer optike nimajo. V glavnem T2 je zopet pokosil vso konkurenco.

Matko ::

razlogi:

* optično omrežje je neobremenjeno (strošek je praktično isti)
* optićnih uporabnikov dosti malo, da bi se znižanje finančno poznalo
* nova dovoljenja za razkope se težko dobijo
* reklama
* MOS

sidd ::

@Matko: razlogi za kaj?
V prihodnje, ko bo optično omrežje že zgrajeno(ocenjena doba gradnje je 10 let), bo cena še nižja, tako da nevem no kaj je tu takega. T-2 pa je že tako od začetka začel vse tako, da bo omogočal optiko(zato ima tudi ogromne rezerve še na "hrbtišču"), samo kar iz nič ni mogel začet, so pač vdsl vsem poknili.

Samo cene za vdsl pa so lepo znižali....10/4 paket za 25 € :D
no idea for signature
signed
I

PINki ::

pr men je ena dilema, fotr zdej hoce vuzet t-2 (jst tut) zato ker on hoce imeti tistih 120 al 130 kanalov na TVju jst pa seveda linijo 10mb donwload....in sedaj smo iz ljubljane in kaj je bolse, FTTH ali VDSL. pri ftth bi dobil cenejse linijo 10/10 se mi zdi, pri VDSL pa 10/1 ampak a pri optiki dobim tud teh 120-130 kanalov in telefon, ker zdej smo na SiOL-u na liniji 1/256. Help pls :)

PINki ::

pa na ftth so megabiti na vdsl pa mbps mogoce sem spregledal tole, je pol tam hitrost 10mb download?

flipflop ::

Optiko itak

Ziga Dolhar ::

1. Mbps = megabiti na sekundo
2. Tudi prek optike imaš lahko teve in telefonijo, ne?
https://dolhar.si/

PINki ::

ja a je use enako kot pri VDSL razen cene. pa ne razumem to 10mbit/sek. simetricno kaj to pomen, pa tm so mbps kle pa biti pa nevem kok je kej hitr...:8)

Ziga Dolhar ::

> 1. Mbps = megabiti na sekundo

Kaj je nejasnega na tem?
https://dolhar.si/

PINki ::

sem pisal post medtem ko si ti ze objavil:8)

PINki ::

10 Megabitov / sek. simetrično 7.429 SIT 31 €

To je potem linija 10mb download in 10mb upload? very sexy

Daedalus ::

Mene še najbolj zanima, kak bojo T-2 mednarodne povezave prenesle en kup leecherjev na 100 Mbit linijah:D

Ok, resno - kake povezave s tujino majo pri T-2? Ćisto tako, iz radovednosti.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Ziga Dolhar ::

Just a thought.

S širjenjem (geografsim & cenovnim!) hitrejših povezav se veča tudi lokalna zmožnost izpolnjevanja zahtevkov.

In other words - lokalni desetmegabitnež servisira lokalnega desetmegabitneža.

Ne gre na obeh straneh v enakem razmerju - a vseeno potrebe po zunanjem prometu naraščajo precej počasneje. Vsekakor je širjenje omrežja (tudi iz tega razloga) za ISPja izjemno poceni.
https://dolhar.si/

PINki ::

dej ti men odgovori na moj question, edin ce se je tole nanasalo nanj: Ne gre na obeh straneh v enakem razmerju :D

Ziga Dolhar ::

Ne nanaša se nate.

"10 Mbps simetrično" pa pomeni deset gor, deset dol, ja.
https://dolhar.si/

PINki ::

OK thx....T-2 im comming :D Sam se pocakat do 1.10

PINki ::

sem se glih spomnil kako mi je prijatelj (26let) pred letom govoril da se ne splaca uzet 10mb ker PC enostavno ne more doseci take hitrosti. Rekel je da bi moral poganjati se serverje in nevem kaj se vse da bi to dosegel. Najvec naj bi bilo okoli 5mb. Je bilo takrat res to tako ali krneki serje? Ce to ni res pol bi pa vzel kr 20mb za 28€>:D >:D >:D

Sergio ::

Tvoj prijatelj ma drisko. :)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

PINki ::

Ker vem da se je dosti spremenilo, ce je bilo takrat tako da je maximum vleklo 5mb danes ziher vec ni. Pa bo vleklo 2000+ kb/s?

steev ::

Seveda bo.
:|

ombre ::

Ja zakaj le je Telekom pred časom podražil dostop do spleta preko dial up povezave? Da dobi čim več ljudi na ISDN in ADSL naročnino... Drugače pa fajn, da bo t-2 pocenil dostop preko VDSLja... Unih 5 EUR se pri meni fajn pozna. :D
OmbreMan - Galaxy of knowledge

PINki ::

evo lih prsu iz sole in lepo se napeljujejo povezavo za t-2 med bloki :)

sidd ::

da vsi jutri sporočite kako stvar laufa!
no idea for signature
signed
I

markxxx ::

evo glih danes so nadgradili linijo in stvar dela super!!!!
C2Q 6600,ASUS P5N32-E SLI Plus,nVidia GeForce 470 GTX,6GB DDR2 800Mhz

Lyon ::

Meni v Kranju dela. Res je super.

steev ::

speedtest.si

Pritisnite START

Inicializacija . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . OK
izvajam 10s upload test (v smeri k internetu) 9.37Mb/s
izvajam 10s download test (v smeri k vam) 9.58Mb/s
:|

PINki ::

kolk rabjo z SiOLa da pridejo iskat svoje stvari ko grem na t-2 in kok rab t-2 da svoje stvari prklop?:|

nejcpirc ::

>:D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

krho ::

@gavr0: A nisi telekomovcu dal robe starega modema, ko so ti prinesli nov spliter? Saj po robo greš v končni fazi lahko sam na T2. Jaz vem, da bi rad bil brez neta max 1 dan.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

podbevna ::

Naj kdo, ki je šel z T-2 bakra na T-2 optiko v bloku naj prosim pove kako poteka postopek.

Ali poskrbijo tudi za nekaj metrov napeljave po stanovanju in dajo kanale normalnega izgleda napeljane po normalnih delih sten?

Ali dobiš "dodatno omarico", kot je zmedeno razlagala 059000000 študentka, ali ti le zamenjajo modem?

Kako dolgo traja montaža?

NavadniNimda ::

Una omarica je v kleti.
Optični nitki ti napeljejo do tam, kjer boš imel optično stikalo, tko da se ni glih za sekirat preveč s tem. Najdi pa primerno mesto (ni preveč vroče, konstantna temperatura, čimmanj vlage, itd.)

bzp ::

podbevna: verjetno odvisno koga dobiš da ti montira, ampak jaz sem se lahko vse zmenil, položijo kanale normalnega izgleda, meni so še enega starega spotoma zamenjali, napeljejo vlakni, priklopijo milana in to je to. Pri meni je bilo vse skupaj v rangu 1 ure, ker sem malo kompliciral kje hočem imeti postavljen modem :) V začetku so me malo čudno gledali ampak smo bili hitro na isti valovni dolžini. So kar fajn pobje.

mte ::

Ja, tudi jaz sem se lahko zmenil. Oziroma jaz sem nekaj predlagal, pa so oni dali še boljši predlog in grejo vsi kanali lepo v kotih. Je pa bil problem pri vhodnih vratih, luknje so delali z vrtalnikom za beton, jaz imam pa lesene letvice na vratih, pa so mi odlomili manjši košček te letvice. Ne gre toliko za tisti košček lesa kot za to, da bi MORALI imeti tudi nekaj bolj primernega za les.
Še en problem je, ker so mi takrat samo napeljali kabel, modem naj bi prišel naknadno. Po dobrem mesecu ga še ni, ampak sem jim komaj zdaj začel težiti ker me v tem stanovanju v septembru niti ni bilo.
Skratka niti zelo pozitivna niti zelo negativna ocena.
lp
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telekom začenja z FTTH (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Omrežja in internet
52962124 (9508) morosito
»

T-2 spet v stečaj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
11834503 (28499) roli
»

Sodišče uvedlo stečaj družbe T-2 (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
519086 (7763) čuhalev
»

Diskriminacija uporabnikov na bakru (Telekom Slovenije) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8917958 (16030) nuclear
»

T-2 dobra in slaba novica (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
18635360 (26558) Spajky

Več podobnih tem