» »

Prosim za nasvete - optimizacija biosa + OC

Prosim za nasvete - optimizacija biosa + OC

Bluechriss ::

Kupil sem nov računalnik in prosil bi vas za kak nasvet glede optimizacije biosa, kakega "eazy" overclocka in kaj bi mogel dodatno hladiti v primeru OC-ja.

Asus p5w DH Deluxe
Goodram PC6400 800 2X1GB Dual channel
Core 2 duo 6400
Grafična Gigabyte ATI x1300Pro 256 Mb

V OC-ju sem čisto nov, tako, da prosim usmiljenja.

Računalnik uporabljam za oblikovanje 2D in včasih modeliranje 3D.

Pa najlepša hvala.

strumf666 ::

Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Zgodovina sprememb…

Bluechriss ::

Hvala lepa za link.

strumf666 ::

np, če te pa še kaj zanima, pa vprašaj.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Bluechriss ::

Zanima me kaj in za koliko bi lahko navil, z originalnim hlajenjem?

RAM - pasivno
CPU - intel original
Grafična - silent pipe
v kišti pa 1X120 vent, 2X80 vent spredaj, 2X80 vent zadaj, 1X80 vent na stranici

In kaj se svetuje za dokupiti ali pa je kaj odveč.

strumf666 ::

Naviješ lahko proc, rame in grafo. Do kolko boš pa videl glede na temperature, ki te bodo ovirale za kak bolj resen OC, če nameravaš ostati na originalnem hlajenju. Glede na izbrano matično ploščo in ram ne bi smelo bit problem doseči cca 3,5 GHz ob dobrem hlajenju - odvisno od procesorja, kako dober je.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

*ziga* ::

Se strinjam v veliko pomoc nam bi bilo, ce bi nam zaupal familijo proca...da bi mi malo pogooglali in ti poiskali do kok so ga navili kaksne so max. temp. itd.


p.s familija pise na skatli al pa na samem procu(upam, da is komp kupoval po komponentah...)
LP

Bluechriss ::

Na škatli piše:

Core™2 Duo processor E6400
Version #: D63629-002 1.35V max

Bluechriss ::

Evo našel:

Family: 6
Model: F
Stepping: 6
Ext. family: 6
Ext. model: F
Revision B2

strumf666 ::

Naredi si backup pomembnih podatkov, če slučajno sesuješ winse pri navijanju.

Navijanje: torej v biosu rame nastaviš na 533 (to pomeni 1:1 glede na FSB) in deklarirane latence in potem dviguješ FSB ter testiraš stabilnost v winsih z recimo orthos-em. FSB dviguješ dokler je zadeva še stabilna in gledaš kaj se dogaja s temperaturami (med orthosom) - nad 70°C ni priporočljivo dolgoročno gledano.
Ko zadeva ni več stabilna (če boš pretiraval, ti ne bo prišel več v winse oz. boš imel samo črn zaslon po restartu) je čas, da dvigneš napetost procesorju (ostale napetosti lahko za začetek pustiš na auto) in ponavljaš proceduro.
Bi bilo pa zelo zaželjeno zamenjat procesorski hladilnik, ker boš imel procesor kljub temu, da bo navit še vseeno hladnejši kot nenavit z original hladilnikom.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Zgodovina sprememb…

Bluechriss ::

Ok, osnove sem štekal; mam pa nekaj vprašanj:

- zakaj je dobro da je FSB/DDR 1:1
- kakšni timingi ramov so boljši višji ali nižji (jaz imam naštelano 5-5-5-15) - in od česa je to odvisno
- kaj pomeni Bank Cycle time in od česa je odvisen (meni kaže 20 clocks)
- katera temperatura CPU-ja je še sprejemljiva
- a naj za MB uporabljam original bios ali obstaja kak prirejen (jaz imam p5W DH Deluxe - Bios V.1707)
- kdaj se odločim za višanje in po kakšnih korakih naj spreminjam VCore in do koliko visoko lahko grem
- a ocenim le na dotik, kdaj je potrebno uvesti aktivno hlajenje za rame

Hvala za razlago

strumf666 ::

FSB:DDR 1:1 nastaviš, da te rami ne ovirajo pri navijanju procesorja (glede na napisano ne to, da imaš goodrame ne boš imel problemov) pozneje, pa pri visokem FSB-ju ostali ponavadi ne delajo dobro.

Timingi so boljši nižji samo pri normalni uporabi je to skoraj neopazno - predvsem se to pozna pri benčanju. Timingi se načeloma višajo s frekvenco čeprav je to odvisno od posameznega rama pa z višanjem voltaže rama se da doseč višje frekvence z bolj zategnjenimi (nižjimi) timingi.

Za posamezne latence bo najbolje da uporabiš google, pa boš našel razlago kaj pomeni.

Temperatura proca kaže vsak program drugače recimo nekje do 70 °C je še vredu.

Bios za začetek najnovejši asusov flešaj, modificiranih verjento ne boš rabil, ker so ponavadi namenjeni odpravljanju težav in extremnem navijanju.

Vcore višaš, ko orthos javi napako ali ko ne prideš več v winse.

Ramom aktivno hlajenje ne bo škodilo v nobenem primeru, potrebno je pa ponavadi šele pri dvigovanju voltaže rama.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

schurda ::

strumf ali lahko napišeš katere nastavitve imaš? latence, napetosti in ostalo. Ali pa, če daš gor kakšno slikco. Kateri ram imaš in latence? In kje si opazil, da je potrebno najbolj pazit? Sistem bo podoben tvojemu, edino hlajenje ne bo vodno.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

strumf666 ::

vcore imama v biosu na 1,6, kar da 1,55
Vddr je 2,25 latence GoodRam 2x1GB
Vfsb 1,4 (se mi zdi - ena pod maximalno vrednostjo)
Vnb 1,45
Vsb 1,6
Vich 1,215
proc: 455x8

Za nastavitve biosa poglej na oc-lab2 če boš imel p5b dlx ali p5w dh imaš slike biosa.

Kar se rama tiče, tudi če boš imel goodram, ni nujno, da ti bo deloval na istih latencah kot meni, ker je odvisno kaj za eni čipi so gor in od mem kontrolerja. Za proc tudi predvidevam, da veš, da lahko bolje letel kot moj ali pa manj.

Pazit moraš predvsem na temperature in da voltaž ne dviguješ preveč brez primernega hlajenja - če boš imel zračno hlajenje najprej testiraj do kolko se segreje, ne kr nabit voltaže kot je pri meni.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

P5B-E Plus + E6300 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Navijanje
13412653 (6515) AndreAS
»

Navijanje e4300 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Navijanje
24120011 (8894) ZaLoMaT
»

Kere RAME za navijanje? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Navijanje
39628315 (15050) smarty
»

Navijanje E6600 NUJNO

Oddelek: Navijanje
392826 (1583) M-XXXX
»

Conroe procesorji so med nami (strani: 1 2 3 439 40 41 42 )

Oddelek: Strojna oprema
205198473 (32341) asus

Več podobnih tem