» »

Kvaliteta bencina/dizla

Kvaliteta bencina/dizla

1
2
3

DimmniBurek ::

MadMax: In če vedno tankaš polnega? Potem pač več plačaš po tvojem... Ampak bencina pa zmer tankaš isto al je to 40litrov al kulk ti pač drži avto
There Is No Stronger Drug Than Reality

krneki0001 ::

Dimniburek, očitno nisi dojel, kaj je hotel madmax povedat.

Na nekaterih pumpah goljufajo z litri iztočenega goriva. Če ti šteje en liter, v avto si pa zlil 0,95 litra se tebi pozna da boš sedaj natankal 3 ali 4 deci več na tank in ne boš pozoren. Lastniku pumpe pa se pozna pri 10.000 litrih, ker bo dejansko stočil le 9500 litrov. Ker je to že 500 litrov, pa če je orenk prehodna pumpa - recimo barje, kjer tanka vsak dan recimo vsaj 300 avtomobilov in to povhen tank(recimo 50 litrov) se takemu lastniku pozna na dan za 75 litrov, kar pomeni čez 2000 litrov na mesec. To pa je že kr dober postranski zaslužek.

MadMax ::

DimmmniBurek, kje po mojem plačaš več?
A zato, ker vozim 10 ali 20kg težji avto, ker ima pač bolj poln rezervoar kot nekdo, ki se zmeraj vozi na hlape?

Vedno tankam polno in "dnevno kilometražo" na števcu postavim na 0.
Tankam pa običajno v istih količinskih intervalih, ko me lučka prvič opomni. Redko dopolnjujem, razen če grem na daljšo pot.
Porabo na ta način kontroliram že nekje od leta '98.

Sploh se je pa pri porabi avtomobila brez veze naganjat za pol litra pri povprečni porabi (6÷10 l/100km), ker za tako natančnost dnevna vožnja v službo in nazaj 50km v eno smer ne daje zadostne ponovljivosti.

Hotel sem izpostavit nenatančnost merilcev na črpalkah, katero pač preveriš s kanto.

/edit: nebivedu je dojel point.

btw, je komu znano, kakšno kazen sploh lahko faše lastnik pumpe, če mu nekaj ročk pokaže malce (nekaj %) večjo iztočeno litražo od dejanske?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

krneki0001 ::

Kazen naj bi bila ogromna, samo mislim da tega ne preverjajo tako pogosto, pa še če da malo pod roko kako kuverto, to potem dela še naprej.

BigWhale ::

Supersonic,

Ocitno ne dojames, da pravega testa se ni bilo. A vendar se tukaj najdejo ljudje, ki trdijo da je pa bencin od tistega ali onega uvoznika precej boljsi od drugih, da imajo drugje vodo, da nekje spet manj tankajo in kaj vem kaj se vse.

Vse skupaj so pa samo subjektivne ocene, ki jih uporabniki dobijo (ponavadi), ko enkrat tankajo na eni pumpi in imajo smolo.

Tega pa ti ne dojames. Ampak, saj ok, ti kar tankaj pri Strojan Oil inc., ce ti pase in ce verjames, da je tam bolje kot drugje. :)

krneki0001 ::

BW. Vse gorivo je najbrž, na vseh pumpah v sloveniji, iz ene proizvodnje. Tko da o samem gorivu bi težko rekli, kdo ima boljše. Problem je drugje in sem ga izpostavil, samo ostali razen parih ni videlo ali pa je spregledalo podatek.

V rezervoarjih goriva se nabira kondens in nekaj vode se prinese tudi s samim gorivom. Torej v rezervoarjih je voda. Če jo je preveč, jo je treba istočit. Vprašanje pa je kdo to sploh dela? Pomoje zelo malo lastnikov pump. Ker če bi vsi to počeli, bi najbrž v sloveniji bilo zelo malo govora o nekvlitetnem bencinu.

Zato se to tudi pozna AGIP-u na letališki. Na začetku odličen bencin(sam sem delal tut po 100km več z enakim tankom kot prej z petrolovim, ki sem ga pa točil na šmartinski cesti), sedaj pa vedno slabši. Pa sigurno ni napaka v tem, da bi bilo samo gorivo slabe kvalitete. Večinoma je notri najbrž veliko vode zaradi kondensa ali pa je prišla s cisternami goriva, ker sami vode najbrž ne vlivajo v rezervoarje.

Super Sonic ::

"Vse gorivo je najbrž, na vseh pumpah v sloveniji, iz ene proizvodnje."

Ne in ne in ne in ne in ne in ne.

Za dizelsko gorivo to ne velja.

Verjamem, da če, kot na primer BW, celo življenje tankaš na Petrolu - razlike ni (pa čeprav je, že iz razloga, ki ga je povedal nebivedu).

Pograbite 5l kantico za gorivo in pojdite tankat dizel gorivo po pumpah. Nekje se peni, nekje se ne. Tam kjer se ne peni, je goriva v sami kantici več - torej lahko posledično razmišljamo tudi o tem, da lahko narediš kakšen km več, ker imaš več goriva.

Obstajajo pa tudi razredi kvalitete goriva. Od 1 do 5. Kdo vozi k nam kakšno gorivo je seveda skrivnost.

Ampak ne za vse.

Torej.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Super Sonic ::

Še tole vam dajem.

Pa še drugič.

In še tretjič.

Ker je vse isto.

Eno in isto.

Povsod.

>:D
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

A je kje kašen kit, s katerim se da pomerit kakovost goriva ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Brane2 ()

kekz ::

Pred časom me je sosed moril, če imam kaj boljše kurilno olje kot on. Menda je ugotovil, da je njegovo povsem zanič.
Pa sem mu rekel, "veš kaj, jaz ga skurim, ne pijem. Zame je važno, da gori." >:D

BigWhale ::

> A je kje kašen kit, s katerim se da pomerit kakovost goriva ?

A whale? ;)

Brane2 ::

ne whale ne kite. Kit kot gear. :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

A se ne bi dalo žvepla pomerit s kakim spektroskopom ?

kako bi pa pomeril vodo recimo ?
Kaj pa kalorična vrednost in oktansko število ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Mogoče bi se dalo prek dielektrične konstante kaj pogruntat...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Čakaj malo. A ne zgori žveplo v SOneki in tvori z vodo H2SO4- žvepleno kislino ?

Če je tako, lahko pač zažgem par kapljic benza in pline peljem skozi vodo, nato pa merim nejno prevodnost, ki je odvisna od kislosti, torej vsebnosti kisline...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Hm, oktansko število je pa malo težji problem... :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

kekz ::

Pa še stranski efekt: voda zvišuje oktansko število. Marsikdo bi si meritve narobe razlagal >:D

Brane2 ::

Ja, ampak to najbrž lahko korigiraš, če veš, koliko vodej je not še pred meritvijo oktanskega števila...
On the journey of life, I chose the psycho path.

krneki0001 ::

Žvepla naj v 100 oktanskem bencinu naj nebi bilo več - to je tudi največja razlika med 100 in ostalimi bencini.

DimmniBurek ::

Nebivedu in MadMax-> vi2 nista mene razumela.
Pravim da če vedno tankaš do vrha, pomeni da vedno natankaš recimo 50litrov. Kolk ti pumpa pokaže al je to 55litrov al dejanskih 50L, ni važno, vsaj glede porabe avta. Edino če potem seveda računaš kvazi 55litrov deljeno kilometri.... Dejanska poraba je kulkr je pač dejansko kilometrov
Ah sej je vseen. Važno je da je ponekod skladiščenje pač preslabo... Bom poleti testiral malo, pa poročam kej... Je pa res da tudi vožnja ni enaka zmeraj...
There Is No Stronger Drug Than Reality

kekz ::

In če ne upoštevaš števca na črpalki (50 ali 55l), kako potem sploh veš, koliko si porabil?
Ali vedno porabiš do zadnje kaplje, da te avto pusti na cesti?

Kaufmann ::

Burek, pa sej dejanska poraba itak nima veze, gre se za to da boš naredil več/manj kilometrov za neko vsoto denarja.
ni podatka

krneki0001 ::

Dimniburek, če tankaš do vrha in ti kaže da si natočil 55 litrov, ti pa veš, da imaš tank velik 50 litrov, potem mora bit nekaj narobe. Seveda potem moraš računat, da boš s 55 litri prevozil tok ion tok kilometrov, kar pomeni izračunano večjo porabo. Razen, če vedno vzameš kapaciteto tanka in ne upoštevaš tega, da si notri natankal 55 litrov namesto 50.

ivanuscha ::

Ne vem če je čist tko. Recimo, da maš tank 50 litrov in točiš dokler ti varnostna zaklopka ne skoči ter prekine točenje goriva. Jst mislim, da proizvajalec avta določi prostornino tanka do tega momenta. Ker jst osebno pol vedno še počasi dotočim notr kakšne 2 litra vsaj, res čisto do roba. Torej če piše da maš uradno tank 50 litrov, gre pomoje notr recimo 52 litrov. Tudi zaradi cevi, ki pelje do tanka... Isto je recimo pri kanticah za benz. Uradno gre noter 10 litrov, ampak jst vedno še počasi dotankujem do roba in tako gre noter potem 12 litrov. 8-)

Dr_M ::

Uradno gre noter 10 litrov, ampak jst vedno še počasi dotankujem do roba in tako gre noter potem 12 litrov.

ja in to pol poleti vozis v avtu? no ne cudi se, ce ti bo to razneslo. jest sm 1x to naredu in se je kanta ful napihnila, potem sm jo pa odpru, je slo pa ene 3 deci bencina po tleh. ne pise zastonj 10L gor. drugo je, ce rabis samo za transport oz za hranjenje v hladnem prostoru.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

trnvpeti ::

LOGO bencinska
nihce ni omenjal, mogoce samo ime
od kje je ta firma
kaksen je tam bencin, nafta

ivanuscha ::

Itak da ne vozim v avtu. Bencin mam za kosilnice in je na hladnem. ;)
LOGO je meni vredu, dostkrat tankam pri njih. Ampak objektivnih primerjav zaenkrat ne morem dat, ker nikoli nisem natančno testiral. Vem pa da kadar sem tankal na Petrolu, sem naredil najmanj km.

kekz ::

Tole s kanticami je tudi zanimiva štorija.
Jaz sem imel plastične kante, ki uradno držijo 33 l in sem jih uporabljal za dizel. Zapirajo se hermetično. Ampak, ker se je gorivo na toploti širilo, so se raztegnile tudi kante. Zdaj, po 15 letih, nekatere držijo že 38 l. Ali pa so se v 15 letih litri na črpalkah toliko skrčili? >:D

Dr_M ::

malo OT...
slucajno kdo ve, kje se dobijo kante za gorivo vecje od 10L? vsaj ene 20-25L. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

KandazaR ::

V vseh večjih trgovinah (obi, merkur, merkator tehnika,...).

Dr_M ::

biu v vseh teh stacunah in nikjer nimajo unih crnih antistaticnih posod... :\ 10L je najvec kar sm do zdej dobil.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

b ::

Jaz sem pred par leti kupil 20L plastično posodo za gorivo na Petrolu v Mostah. Pa še poceni je bla (okrog 2KSIT). Je pa tudi počila relativno kmalu :)

krneki0001 ::

Imam posode za gorivo iz afrike. 50 litrov drži ena. in so u bistvu v obliki kocke. Če rabiš povej, ti eno dam za male pare.

snow ::

> kako bi pa pomeril vodo recimo ?
> Kaj pa kalorična vrednost in oktansko število ?

Za določevanje vode se dela titracija : http://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Fischer_titration

Za določevanje kalorične vrednosti, žgeš snov in meriš sproščeno toploto v kalorimetru: http://en.wikipedia.org/wiki/Calorimeter

Za oktansko število pa se pravzaprav kar preizkusi v simuliranem stroju: http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_Number

Za žveplo pa obstajajo razne metode: http://www.cianalytics.com/filelink/Evaluation%20of%20Sulphur%20Measurement%20Techniques.pdf
(za tole sem moral mal bolj pogooglat:)) )
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Gr0unD Zer0 ::

oni ki bi rad na bučno vozil: ni blema, edino malce topleje ti bo:P
čeravno ne vem kak se obnese mešanica dizel-bučno

p.s. se kje da dobiti kaki šajs za preverjanje kvalitete goriva?(varianta onih trakcev za trdo vodo/lakmus itd) ali rabiš laboratorij za kaj konkretnega?

kekz ::

Saj sem se premislil. Ne bom vozil na bučno, že na začetku nisem čisto resno mislil. Samo dostikrat je slišati, da je nekdo vozil na fritezno olje itd.

Staro bučno olje sem zlil v cisterno v kurilno olje in se bomo res greli. Tudi drugih odpadnih derivatov se običajno znebim na isti način.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Gr0unD Zer0 ::

sicer nisem vozil druge ibize, kot tisto na bučno olje, ampak se pelje cist ql. vonj je sicer malo za privadit se ampak ni sile...
(pa pravijo da ni nič zanimivega v okviru šole :P )

perci ::

Pa kakšno bučno olje za vraga? A govorimo o tem bučnem olju, ki ga imam jst za solato in stane čuka na liter?

kekz ::

Ja, točno o tem govorimo. S tem da, ko ti ostane nekaj litrov in dosežejo starost 5 let, ga jaz ne upam več na solato stresti. Pa še domače je bilo (nič originalnega pakiranja, konzervansov ipd.).

Tudi jedilno olje uradno sodi med posebne odpadke in jih ne smeš vreči v smetnjak, ampak se jih je treba odkrižati podobno kot akumulatorjev 8-O. Zato jaz to skurim v centralni kurjavi.

perci ::

V peči na kurilno olje??? Nič ne škodi?

kekz ::

Če zliješ čez celo leto raznih odpadnih olj recimo do 10 l v 3000 l kurilnega olja, je to precej manj kot 1%. Toliko bi lahko najbrž tudi vode nalil, pa se ne bi poznalo (če bi z emulgatorjem poskrbel, da bi se enakomerno zmešalo). Saj kakšnih težkih kovin ali radioaktivnih prvin pa tudi ni notri, da bi po izgorenju hudo onesnažil (bolj kot s samim kur. oljem) okolje.

Si je pa znanec, strojnik, pred leti uredil brezplačno ogrevanje. Priredil je cel sistem centralne kurjave, da zdaj lahko kuri direktno odpadna olja. Ima že nekaj stalnih dobaviteljev (avtomehanikov), ki mu zadevo radi brezplačno odstopijo. Za to pa nisem čisto prepričan, če je okoljevarstveno povsem nedolžno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Gr0unD Zer0 ::

perci, točno to bučno olje, za vraga:P
magari ono iz friteze... precediš pa gremo

perci ::

Upam, da bučnega olja ne daješ v fritezo, ker ni namenjeno cvrtju ;).

Hočm rečt, da ne vem od kje vam tok bučnega olja. Ker jst ga pojem :) na solati in ga nimam več kam zlivat ;).

Gr0unD Zer0 ::

okej...
zajebo sem, čuj
sončično sem mislil...

Malner ::

Trenutno čakam na novo lamdo sondo. Z slabo ali pokvarjeno lambda sanodo je poraba bencina zelo neodvisna od kvalitete bencina, tako da ne morem točno meriti porabe. Brez lambda sonde računalnik ne ve, koliko kisika je v izpušnih plinih in ne more spreminjati razmerja med bencinom in zrakom tako, da zgori vse gorivo, ampak dela na slepo z nekim vnaprej določenim razmerjem.

Vsi, pri katerih je poraba konstantna ne glede na vrsto goriva, imate mogoče slabo lamda sondo. Peljite avto na preizkus izpušnih plinov. Lambda sonda ima življensko dobo od 100.000 do 150.000 km.

kekz ::

Jaz imam 300.000 km in na testu izpušnih plinov so rekli, da bo po rezultatih sodeč katalizator in sonda vsaj še za enkrat toliko.

BigWhale ::

Odpadna olja dvomim, da se sploh sme kuriti...

kixs ::

Danes grem namesto na Petrol tankat na OMV. Da vidim, ce bo kaksna razlika.

Povejte samo na kateraga se najbolj splaca it v Ljubljani. Na koncu Celovske, Letaliske... za druge pa niti ne vem, ce so kje - ja, pa Domzale.

Torej, katera od OMV pump je najboljsa!?

LP

krneki0001 ::

BW, odpadan olja lahko kuriš v avtomobilih in v centralni. Ampak v manjših količinah.

bf4ed ::

kixs97 pojdi ma MOL ker OMV pa PETROL je isto sranje.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bencinske črpalke (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8420867 (18312) Nesta
»

Tankanje bencina (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6110137 (6912) dux
»

Točenje goriva na Petrolu(LJ) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12034572 (31757) Zheegec
»

test bencina (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25946804 (39777) edge540
»

Petrol prodaja vodeni bencin? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8420592 (18057) gzibret

Več podobnih tem