» »

Verjetnosti pri kartah

Verjetnosti pri kartah

««
9 / 13
»»

Gizm0 ::

Jup, če sredi vlečenj dobivaš nove informacije, potem seveda lahko verjetnost prilagajaš. Samo potem bi se moral tako vprašati, "kakšna je verjenost, da predzadnji od osmih potegne kratko slamico, ČE je pred njim 6 ljudi potegnilo dolgo slamico."
Nekaj podobnega počne Thomas pri pokru, ko sredi handa dobiva nove informacije z readi. In potem prilagaja verjetnost, da se nek hand zgodi. Kar je seveda zelo uporabna zadeva pri samem pokru. Ampak mi se nismo tega spraševali.

Če te torej zanima, kakšna verjetnost je AAAA:RF, ČE nekdo že ima AA v roki, bo seveda precej višja, kot bi bila brez tistega če-ja. Ampak teh "če" handov se bo zgodilo precej manj, kot se zgodi vseh handov. Nas pa je seveda zanimala verjetnost AAAA:RF brez dodatnih pogojev. Pač na koliko random iger ga bomo videli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gizm0 ()

Valentin ::


Recimo, da imaš ti 3 karte v roki in vse tri karte so asi. Če potegneš eno karto, je verjetnost, da dobiš četrtega asa 1/49. Razumljivo do sem?
Zdaj pa, če počakaš, da drugi ljudje potegnejo 48 kart pred tabo, bo verjetnost, da so ti pustili asa v talonu 1/49. Torej je verjetnost ENAKA. Nobene prednosti nimaš, če vlečeš prvi, ali če čakaš do konca. Torej nima veze koliko kart je bilo porazdeljenih med ostale igralce.


Verjetnost, da pa so oni pobasali četrtega asa pa je 48/49. Precej večja, kot pa da ga dobim jaz, kajne?

c3p0 ::

Kar ti nič ne pomeni...

Valentin ::

Kar ti nič ne pomeni...


Kako ne pomeni? To pomeni, da je večja verjetnost, da je pri ostalih kot v talonu!

c3p0 ::

Kaj je sploh tvoj point? Morda te zanima koncept pot odds, implied pot odds itd.?

Valentin ::

Kaj je sploh tvoj point?


Kaj je moj point? Že ves čas hočem povedat, da če se poveča število igralcev, se poveča tudi število potalanih kart v prvem deljenju in jih manj ostane v talonu. Zato se poveča verjetnost, da je bila iskana karta potalana nasprotnim igralcem in ni ostala v talonu, ok? Kar si mi nakoncu tudi posredno pritrdil. In če je manjša verjetnost, da je ostala v talonu, to pomeni, da imam jaz manj možnosti, da jo dobim pri zamenjavi, ane?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Valentin ()

Gizm0 ::

Valentin tega ne razume:
"Da TOČNO DOLOČENI igralec dobi quads za mizo je ista verjetnost ne glede na število nasprotnikov za mizo. Da pa KATERKOLI igralec dobi quads, pa je seveda večja verjetnost, če imaš več igralcev za mizo."

On misli, da več kot je igralcev, hitreje bojo "tvojega" Aja ukradli in tako zmanjšali verjetnost, da ti dobiš A. Da se verjetnost ne zmanjša s številom igralcev, sem mu pa že 10x probal razložit, pa mi očitno ne uspe.

>>Verjetnost, da pa so oni pobasali četrtega asa pa je 48/49. Precej večja, kot pa da ga dobim jaz, kajne?
Tvoja verjetnost je še vedno 1/49 v vsakem primeru, kajne? Oz. 48/49, da ga NE boš potegnil, če poteguješ iz 49 kart velikega talona ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gizm0 ()

c3p0 ::

Valentin: možnost 48/49 da je asa dobil nekdo drug je, ampak tvoja možnost 1/49 je vedno enaka, pa če je za mizo XY igralcev ali sta le dva. Kot ti je napisal tudi Gizm0.

Zato pa igro prilagajamo. Če nas je za mizo 10, je A5 malo vreden, saj igramo proti 9 drugim možnostim boljšega starting handa. V Heads-up situaciji pa je A5 precej bolj igrabilen.

Potegni si programček z imenom PokerStove in vnašaj različne kombinacije pri različnem številu igralcev. Ima tudi možnost Monte-Carlo simulacije in še par drugih fint.

Valentin ::


Potegni si programček z imenom PokerStove in vnašaj različne kombinacije pri različnem številu igralcev. Ima tudi možnost Monte-Carlo simulacije in še par drugih fint.


Bom poskusil, hvala.

Sicer pa prosim odgovor na tole:

Igra 10 igralcev.
Izločiš pet kart, naj bosta notri 2 asa (moje karte).

Nato ostale karte raztalaš na dva kupčka:
Na enega raztalaš 45 kart (moji nasprotniki), ostanek (2 karti) pustiš na drugem (talon).
Nato pogledaš ali sta v talonu 2 asa.
Potem karte spet zmešaš in ponoviš vse skupaj, recimo 100 krat.

Kaj misliš, ali bosta tista dva asa večkrat pristala v kupčku nasprotnih igralcev ali v talonu ?

Gizm0 ::

Poskusimo še 1x :D

Valentin, naredi točno to, kar si predlagal. Potem nam sporoči, kolikokrat sta ti ostala 2 asa v talonu.
Nato pa naredi naslednjo zelo podobno vajo. Izmed 47 nepotalanih kart naključno izberi 2 karti in jih daj sebi. Ostalih 45 kart pa potalaj nasprotnikom. Nato nam sporoči v katerem primeru si TI večkrat dobil 4 ase. Ali v tvojem ali v mojem primeru?

Thomas ::

Več ali manj nasprotnikov ne igra NOBENE apriorne vloge pri tem, ali boš ti dobil še dva asa. NOBENE.

Vendar, če nasprotniki (pri navadnem pokru) mečejo svoje karte ven kot besni, potem sta tiste dva asa TEŽJE pri njih, BOLJ verjetno v talonu in BOLJ verjetno ju boš potem dobil ti.

Višje število nasprotnikov je a priori slaba novica zate. Še manj verjetno boš ravno ti zmagal partijo. Pa čeprav imaš 2 asa. Ima pa nekdo drug lažje tri petke. Naprimer.

Apriornih verjetnosti nima smisla računati posebej, samo skupaj s pogojnimi.

"Network" pogojnih verjetnosti, "okrašen" še z nepogojnimi, je odločilen za vsako partijo pokra. Za racionalnost vsake poteze!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Nekaj podobnega počne Thomas pri pokru, ko sredi handa dobiva nove informacije z readi. In potem prilagaja verjetnost, da se nek hand zgodi. Kar je seveda zelo uporabna zadeva pri samem pokru. Ampak mi se nismo tega spraševali.


Se moramo, če želimo delati kaj realno uporabnega. Kot naprimer računati verjetnost AAAA:FR.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

mislim da je verjetnost za AAAA:FR enaka kot za katerikoli drug vnaprej napovedan hand

Thomas ::

mislim da je verjetnost za AAAA:FR enaka kot za katerikoli drug vnaprej napovedan hand


Najprej - tukaj gre za množico dveh sočasnih "handov"! Nikakor za "en hand", ki bi bil "enako verjeten kot vsak drug".

Kar je enako verjetno, so vsi vrstni redi kart, ki jih dealer polaga prvih 9 do 25 na mizo. 8*10^67 teh ureditev.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

ampak ljudem je to težko razumeti

kot je povprečnežu težko razumeti, da je na lotu enaka možnost, da zadenejo številke 1. 2. 3. 4. 5. 6 in 7. kot pa katera koli druga kombinacija

c3p0 ::

Manj razumejo, rajši igramo z njimi... ;)

Thomas ::

da je na lotu enaka možnost, da zadenejo številke 1. 2. 3. 4. 5. 6 in 7. kot pa katera koli druga kombinacija


Seveda, da je enaka. Ampak je nekaj tisoč pacientov, ki stalno stavijo ravno na 1,2,3,4,5,6,7. Misleč, da so edini, ker da drugi ne vedo tega, kar oni vedo. Namreč, da je ta kombinacija enako verjetna kot kakšna druga.

V resnici vedo malenkost premalo.

Treba je vedeti, da nas zanima samo produkt verjetnosti in dobitka. Če so verjetnosti enake, dobitki niso.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gizm0 ::

@Thomas
Valentina je zanimalo samo ali je bolj verjetno, da dobi AAAA, če igra manjše število igralcev. On se NI spraševal, kakšna je verjetnost AAAA, ČE pred njim Franci folda, za njim pa Jože zamenja 4 karte! Prav tako ga ni zanimala verjetnost AAAA, če nekomu vidi karte v očalah. Brez vsake pogojne verjetnost torej.

Ti si hitro ugotovil, da v povprečju igralci manjkrat vržejo stran asa, zato si mu pritrdil, da je bolj verjetno pri manjšem številu igralcev, saj se takrat v povprečju zamenja manj kart. Si pač mislil, da se izvržene karte ponovno vlečejo, zato bi vsak izbiral iz kupa, kjer bi posledično manjkrat as bil notr.

Ko sem ti razložil pravila "navadnega" 5 card draw pokra, si imel na izbiro:
a) Priznaš, da nisi poznal pravila izvrženih kart pri pokru. Ter da je zato tvoja izjava bila napačna.
b) Pogovor spelješ na pogojno verjetnost. Če spremeniš prvotno vprašanje, bo tvoj odgovor še vedno smiseln. Spremeniš vprašanje pa v tem smislu "kakšna je verjenost, da predzadnji od osmih potegne kratko slamico, ČE je pred njim 6 ljudi potegnilo dolgo slamico".

Celotno temo si dokazoval, da je verjetnost, da bi se TI odločil za izbiro a), manjša kot je verjetnost AAAA:RF. Bo Sava morala tečt še maljon let :D
Praviš, da nisi hazarder, ampak si ravno ti zelo "gemblal" z izbiro b). Zanašal si se, da noben ne bo opazil, da si praktično spremenil začetno vprašanje. Da si ti torej računal čisto nek drug primer. Bad reverse implied odds ima tale izbira b IMHO. You are a natural gambler ;)

Btw lahko bi se tudi odločil za tretjo izbiro, bi pač rekel, da si imel v glavi neko domačo verzijo pokra, kjer pa je pravilo, da se odvžrene karte ponovno vleče. Ampak ker ne poznaš svet pokra, tudi ne veš, da je v njem precej vrst in imaš lahko tudi poljubna domača pravila. Tvoja hiša, tvoja pravila.

Seveda zdaj pričakujem odgovor, da ubistvu imaš ti že celo temo prav. Mene samo zanima glede česa? |O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gizm0 ()

Thomas ::

Marička, kok maš dela z mano!

Jaz sem na samem začetku te debate trdil, da NE verjamem nekomu, ki trdi, da je zgubil s pokrom proti FR.

V navadnem pokru je to teoretično nemogoče, v TH, pa praktično nemogoče.

Pač, ene zadeve so manj verjetne od verjetnosti, da se nekdo izmišljuje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

c3p0 ::

In nato je bilo izračunano, da so pri mizi za 10 igralcev (kar je pogosto pri turnirjih) možnosti za kaj takega približno 1:10M. Praktično nemogoče?

Thomas ::

Moj izračun je 1:30 milijonov. Vendar v obeh primerih ne verjamem, da si to kdaj doživel. Niti, da je kdaj bilo na kakšnem high fly turnirju.

Razen, če je bilo naštimano.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

c3p0 ::

Jaz ne, WSOP letos (le najbolj znan in največji turnir na svetu), prenos na ESPN. Igralci, ki so še kasneje dejansko bili videni, znan TV igralec za mizo...

Thomas ::

Koliko "handov" pa prešaflajo na turnirjih tega in višjih rangov, letno?

Koliko?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

c3p0 ::

Dobro vprašanje. Če predpostavimo, da je povprečno posamezen igralec preigral 300 handov in jih je na main event bilo letos 7000, je to 2.1M handov. Le na enem eventu od 55.

Recimo da na ostalih 54 WSOP eventih zberemo še 1x toliko handov, smo že na 4.2M. Ostanejo še drugi televizirani prenosi, npr. EPT, WPT, Aussie Millions... Ocena 10M handov na leto, kjer je TV kamera bila na dosegu roke, je po moje še konzervativna cifra.

Če ima kdo kaj bolj točne podatke, pa kar na plan z njimi.

Thomas ::

Koliko pa je igralcev, ki nastopajo na high fly turnirjih s TV oddajo? Po moje, jih prav veliko ni. Mogoče ene 1000, pa še to je veliko, Tudi ne verjamem, da nastopajo vsi naenkrat vsak dan kje.

Realistične ocene si (vsaj za ta segment) precej bolj skromne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Valentin ::

Jah, moram se malo posut s pepelom.
S kartami v praksi se mi sicer ni ljubilo probavat, imam pa tukaj ene izračune.

Evo, en primer za 10 (zaradi lažje ponazoritve pretirano število igralcev) in 2 igralca:
Najprej izločimo pet kart zame, naj bosta notri 2 asa. Nato karte potalamo igralcem, ostanek gre v talon, iz katerega pozneje menjamo.

a) Igra 10 igralcev.
Na en kup raztalamo 45 kart (moji nasprotniki), ostanek (2 karti) pustimo na drugem (talon).
Rešitev: verjetnost, da sta asa pri nasprotnikih: 91,582%

b) Igrata 2 igralca.
Na en kup raztalamo 5 kart (moj nasprotnik), ostanek (42 kart) pustimo na drugem (talon).
Rešitev: verjetnost, da sta asa pri nasprotniku: 0,925%


Vidimo, da je v primeru b res velika verjetnost, da asa nista pri nasprotniku, ampak v talonu z 42-imi kartami.
No, na kar pa prej nisem pomislil, je pa hkrati tudi manjša verjetnost, da mi ju bo v drugem deljenju sploh uspelo dobit - ker je pač veliko kart v talonu. Tako, da sem na koncu zgleda res kar na istem in da je vseeno koliko igralcev sedi za mizo... :|

c3p0 ::

Saj je vseeno koliko igralcev in kje. Važno je le, koliko se odigra handov in da je TV kamera blizu. Naštel sem le največje televizirane turnirje, praktično vsak omembe vreden kazino ima vsakodnevne hold'em turnirje, ša naša Perla.

sthep ::

Mene sam zanima če obstaja kkšna pametna knjiga o pokru v slovenščini??

itak37 ::

Hehe, samo na PokerStars je bilo do danes odigranih že 21.264.794.822 iger. Če je verjetnost za AAAA vs. RF 10M:1, to pomeni da je verjetno bilo takih primerov že čez 2.000.

PokerStars ima pa največ 20% deleža online prometa v pokru, tako da lahko 2.000 pomnožimo s 5.




Na pokerstars se približujejo 25.000.000.000 odigranih igram, se pravi je bilo od 17.10.2008 že 370 potencialnih AAAA vs. RF.

Thomas ::

Kaj, to igrajo roboti med sabo, al kako?

Če je celo res, vseeno ne verjamem nobenemu, da je to doživel ali videl. Veloko bolj verjetno je, da se je zlagal.

Main point te teme je ta pogojna verjetnost, nič ddrugega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

jaz pa nobenemu drugemu ne verajamem da je katerikoli hand videl

ker je vsak enako malo verjeten

Thomas ::

Ni vsak enako malo verjeten. Tris šestic je verjeten precej bolj, kot poker sedmic.

Vsaj pol nas ne ve, kaj govori tukajle.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

nikoli ne dobiš samo trisa šestis

vedno je še kakšna karta poleg

tx-z ::

Mah dejte no dejte, kakšne verjetnosti.
Vedn maš 50:50 šans. Al dobiš, al pa ne dobiš dobrga handa :)) :D
tx-z

Matev ::

50:50 je če igraš eden proti enmu

če ste pa trije je pa verjetnost že 33,3%

Gizm0 ::


Če je celo res, vseeno ne verjamem nobenemu, da je to doživel ali videl. Veloko bolj verjetno je, da se je zlagal.
Jaz pa ne verjamem tistemu, ki trdi da se v 25G+ primerih nikoli ni zgodil dogodek z verjetnostjo 10M:1. Bolj verjetno je, da ta oseba laže ali pa slabo računa.

Kaj, to igrajo roboti med sabo, al kako?
http://www.pokerscout.com/
Tukaj lahko spremljaš koliko igralcev igra trenutno online, pa preračunaj koliko handov se odigra dnevno.

Thomas ::

Jaz tudi ne verjamem nikomur ki trdi, da je verjetnost FR:4A 1:10^7.

Mu pa ne bi verjel niti, če bi trdil, da se mu je zgodil dogodek s tako verjetnostjo. Bolj verjetno je nakaj zablodil ali zabluzil ... ali sanjal.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gizm0 ::

Jaz tudi ne verjamem nikomur ki trdi, da je verjetnost FR:4A 1:10^7.
Že nekaj mesecev čakamo na tvoj izračun za 10 igralcev, pa ga še vedno ni. Ali pa da nas nepoučene razsvetliš, kje v mojem izračunu je napaka. Do takrat bom jaz kar lepo verjel v številko 10M:1.

Mu pa ne bi verjel niti, če bi trdil, da se mu je zgodil dogodek s tako verjetnostjo. Bolj verjetno je nakaj zablodil ali zabluzil ... ali sanjal.
Razumljivo, da ne verjameš nekomu, ki prav tebi na nekem forumu napiše, da se je prav njemu to zgodilo. Kar je meni nerazumljivo je to, da ti trdiš, da se ta dogodek še nikoli ni nobenemu zgodil.

Thomas ::

Ah ne. ČE se je res toliko igralo in se igra, potem se je dogodek zgodil. Na vsake 40 milijonov partij nekako se.

Se pač več igra, kot sem jaz mislil.

Se zdaj razumeva?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gizm0 ::

Seveda. Ne vem pa zakaj še vedno dvomiš v število odigranih handov...

Glede 40 milijonov partij se pa ne morem strinjat, ker nisi podal še nobenega izračuna za to cifro. Zakaj bi ti verjel na besedo, glede na vse kar si že izrekel v tej temi?

c3p0 ::

Prej bomo uploadani, kot pa bo Thomas priznal svojo zmoto :)).

Thomas ::

Kaj sem pa v tej temi rekel narobe? Razen da si nisem mogel misliti, da se tako obsedeno igra, kot pravite da se?

Še vedno mislim, da je bil linkan filmček verjetneje "doctored", kot da ne. Ker če se že igra tako noro in obsedeno, snema se gotovo ne. Fizičnih igralnic le ni toliko.

Trdite, da so stalno dežurni milijoni igralcev? Le tako lahko sproducirajo v enem letu 25 milijard partij.

Zelo sem skeptičen, vse skupaj je precej en hype okoli teh številk.

Kaj točno pa je moja moja zmota tlele Sago, bi lahko povedal?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

c3p0 ::

Rekel si, da je izračun verjetnosti RF:AAAA napačen in da imaš ti pravilnega, a ga nikoli nisi objavil.

25G handov v enem letu? Kdo pa to trdi? Mislim, da jih je toliko od začetka obstoja te strani...

Thomas ::

Strani je pa koliko? Več kakor let, v katerih se to špila preko interneta, zagotovo.

Ne prepričajo me te visoke številke, jemljem jih za legendo in marketing.

Kar se tiče 1:40 ali 1:10 milijonov, ni kakšne bistvene razlike, zakaj mi pa tvoj račun ni čisto všeč, sem pa že povedal.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

c3p0 ::

Razumem kot 25G handov odigranih na PokerStars od začetka njihovega obstoja. Lahko pa en dan ob neki uri pogledaš št. handa (vsak hand ima svojo unikatno številko) in čez 24h spet. In nato vidiš koliko handov se odigra na PS na dan.

Mojega računa ni, računal je Gizm0.

Gizm0 ::

Kar se tiče 1:40 ali 1:10 milijonov, ni kakšne bistvene razlike, zakaj mi pa tvoj račun ni čisto všeč, sem pa že povedal.

Bistvene razlike ni ne. Zakaj ti izračun ni všeč pa nisi razložil.
Kolikor vem, ti nisi dal pogoja, da morata obe karti biti uporabljeni. Ampak smo ugotovili, da bi ti moral dobiti še manjšo cifro kot 10M:1, brez tega pogoja. Ampak ti si dobil 40M:1, kar ne more biti pravilno. Še vedno čakam, da najdeš napako v mojem izračunu in da nam pokažeš tvoj izračun. Do takrat pa je tvoja številka enako veljavna, kot številka komentatorja v tistem videu, kjer pravi, da je 2.7G:1 verjetnost tega dogodka.

Thomas ::

(52*51/2)*(50*49/2)*[48*47*46*45*44/(5*4*3*2*1)]/3168= 877 961 175

To na dva igralca.

Na več ... pa odvisno od distribucije števila igralcev. Ene 40 milijonov proti ena na koncu.

Od kod 3168?

Na toliko načinov 9 kart lahko razdeliš na talon in dva igralca.

Če vas že lih tolk fascinira računstvo. Mene računstvo niti ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gizm0 ::

A je bilo tako težko objavit račun? :)

3168 si pozabu pomnožit z 2. Tukaj je tvoja napaka. Pač lahko ima igralec A royal in igralec B quads ALI igralec A quads in igralec B royala.

Tvoj račun na malce daljši način:
Recimo za royala v srcu.
Igralec A ima lahko AdAc, AdAs, AsAc (3).
Igralec B ima KQ, KJ, KT, QJ, QT, JT (6).
Dobrih boardov je 44 (4 karte točno določene, peta poljubna).
Sedaj vse skupaj pomnožimo še s 4, ker so pač 4 barve.
torej 4*3*6*44 = 3168
Sedaj pa to cifro pomnožiš še s 2, zaradi zgornjega razloga.

Za končni izračun torej
C(52,2)*C(50,2)*C(48,5)/6336 = 438,980,588 oz. 438M:1
To je za dva igralca.

Za 10 igralcev, pa lahko 2 igralca zbereš na C(10,2) načina. Ti imaš težave s kombinacijami igralcev, zato si napačno zračunal tako za 2 kot za 10 igralcev.

Gizm0 ::

double post

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gizm0 ()

ThePlayer ::

Si upošteval tudi primere ko so trije asi na mizi?
««
9 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poker (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24227650 (4983) CoreySteel
»

Izgubili smo še v pokru (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5617058 (13428) leiito
»

Računalnik in človek v pokru statistično izenačena

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4921211 (14599) oemdzi
»

Online gambling in davek?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8115735 (11828) superman
»

gembling (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6710335 (6416) c3p0

Več podobnih tem