» »

Nastanek Vesolja

Nastanek Vesolja

«
1
2 3 4

billy ::

Hm..verajmem, da je bila ta temu tukaj ze velikokrat omenjena in predebatirana, ampak jaz zal nisem naletel na njo. Tako, da ce ni komu prevec, ce lahko se enkrat napisete kaj si mislite o tem in o moznih teorijah....

Jaz bom se k debati prikljucil pozneje, naj jo kdo drug zacne :)

Mercier ::

V začetku je bila beseda...:D

R0K ::

mah envem....neki ej že mogl bit :)

....biu je Veliki pok, pol je pa fejs poknal in ola !! vesolje je tu !! :D

....sej to nebo nikdar dokazano....razen če nebodo nekdaj odkrili časovnega traku, ki te bo lahko popeljal v zgodovino.....:\

billy ::

Hm...naj kdo drug prestavi kaksen bolj konkreten in tocen "zacetek"...Thomas mogoce?
:)

Mercier ::

Bollj konkretno: prva vrstica Svetega pisma, Geneza. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

burekar ::

Ok, moja približna predstava(zelo težko bi bilo na hitro razložit celoto):

Na začetku skoraj nič, samo en intelekt. Ta intelekt se razvije, ustvari maso, in tako naprej. Kasneje ga imenujejo bog, ampak pustimo to, kak so to v religijah interpretiral potem...
To je blo pa hiter. Dejstvo je, da brez ničesar ne nastane nič. Na začetku je bil en intelekt, ki je vse skupaj zasnoval. Najverjetneje je bil brez mase.

Končno ena tema, o kateri se ne moremo prepirat, kdo ma prav. Zato ker nihče ne ve:). Samo ugibamo lahko. Vse ideje so dobrodošle z moje strani, upam da bodo tudi iz vaše.
"The last 29 days of the month are the hardest."
- Nikola Tesla

Mercier ::

Optimist! Tole bo šlo na žive pa mrtve. :D

No, BTW ne zagovarjam one "verbalne" teorije, sam opozoril sem nanjo. Prilivanje olja na ogenj. >:D

Jst ::

Vesolje je nastalo zato, da lahko ti sprašuješ:" ZAKAJ?"
(oziroma vsa intiligentna bitja)

billy ::

Torej po pravici povedano noben ne upa postavit kaksne konkretne hipoteze pac o tej zadevi....vsi cakamo na Thomasa? :)

_Mortal_ ::

Aliens. Oni so ustvarl našo galaksijo sonce naš planet in ostale. Nas opazujejo kako se razvijamo in pol ko bomo dost razvil se nam bodo pokazal in razkrili skrivnosti o vesolju ali pa naredili vsesplošen masaker>:D
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

Matek ::

[vrglo je v narobe topic]
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Matek ::

Thomas. Pridi in razsvetli nam um!
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

R0K ::

In sedaj se postavlja vprašanje - Kaj oa če tudi Thomas neve ?

Thomas ::

Nulta predpostavka:

Karkoli je kadarkoli in kjerkoli kdaj bilo, je ali bo - je del Vesolja.

Tako definirano Vesolje nima ničesar zunaj sebe. Nobenih zunanjih agentov, ki bi kakorkoli posegali vanj. Ali celo ne posegali.

Če bi bil kje kakšen bog, bi bil po tej definiciji sestavni del Vesolja.


Od tukaj naprej, gradimo vse.


Vesolje, če je kakorkoli omejeno, zaradi te nulte predpostavke vsebuje tudi vse svoje meje.

Pa je omejeno?

Tega nam sama definicija ne pove. O tem nam govori razvoj empirične in teoretične znanosti zadnjih morda 2500 let. Predvsem pa v zadnjih stoletjih. Predvsem pa v prejšnjem stoletju. Pa tudi že v tem.

Vse kaže, da je Vesolje končno. Tako po trajanju - v preteklost, kot po trajanju v prihodnosti in tudi po svojih prostorskih dimenzijah. Tudi v "številu točk v prostoru" - je končno. Evklidska točka je vsaj v fizikalnem smislu - nesmisel.

Stanje Vesolja v prvi Planckovi časovni enoti - Big Bang - je bilo precej drugačno, kot je danes. Zelo velika gostota in počasnejše razpenjanje kot danes. Vsaj če merimo to v kubičnih svetlobnih letih na sekundo.

"PREJ" kot Bing Bang ni obstajal. Tako kot ni temperature pod absolutno ničlo.

Pa če bi Leonardo da Vinci - genij iz renesanse - še tako spraševal, kaj če bi hladili pod -273,16 o Celzija, mi vemo, da molekule takrat že mirujejo in bolj mirovati ne morejo.

Tako tudi negativne časovne vrednosti - v pre Big Bang - enostavno niso smiselne.

Big Bang kot "nastanek" Vesolja ni pravi odgovor. To je samo - kot rečeno - časovno najmanjši čas. Beseda "nastanek" nekako ni primerna. Nasprotuje nultemu principu. Implicira "Prej" ali "Stvarnika". Remember - "Stvarnik" bi bil le del Vesolja.

Vesolje ni nastalo - Vesolje kar je.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tloramus ::

Vesolje je nastalo z Big Bangom(lažem: glej drugi odstavek). Na začetku je bila majhna kroglica(ali je bil pa morda trikotnik? :D) v velikosti atoma. Ta kroglica ni bila narejena iz materije, bila je čista energija. Ko se je vesolje začelo širiti se je počasi tudi ohlajalo in nastajati je začela materija. Najprej kvarki. Ker je bila temperatura previsoka se niso mogli povezati v protone in nevtrone. A ko je temperatura padala so začeli nastajati hadroni, zatem atomi, molekule...

V bistvu pa začetek vesolja ni Big Bang. Vesolje se je začelo nekje v imaginarnem času, ki pa ga na časovni osi ne moremo pokazati.

Hearya!:)
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tloramus ()

Thomas ::

Imaginarni čas?

Vesolje pa nastalo po koncu tega "imaginarnega časa" - ali kako? Zakaj imaginarnega in ne negativnega?

Čisto nič mi ni všeč tale tvoja razlaga.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Loki ::

hmm... a je ze kdo slisal za zakon o ohranitvi energije? (kaj govori, mi verjetno ni treba ponavljati, kajne?); masa pa tudi ne more nastati kar sama od sebe.

komentarji?
pa ne mi govoriti, da je kra nastala, ker je to nemogoce.

Tloramus ::

Spodnja stvar je v nasprotju s tem kar je napisal Thomas(kar me pošteno straši:D), meni pa se zdi čisto vredu. Kje je napaka?

Po Velikem Poku so se delci razpršili na vse smeri. Imeli so ogromno kinetično energijo, ki pa jim je začela padati. Zato se vesolje širi vse počasneje in nekega dne se bo začelo krčiti. Zgodil se bo Veliki Tlesk.
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Thomas ::

Roberto

Jest trdim, da zakon o ohranitvi energije velja. V vsakem trenutku Vesolja je veljal.

O trenutkih izven Vesolja - pa jest ne govorim. Kot ne govorim o -1o Kelvina.

Tloramus

Mal maš outdated tole! Vesolje nič ne kaže na ponovno skrčevanje.



:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

roscha ::

Tloramus: Veliki tlesk se pač ne bo zgodil. Gostota vesolja je daleč pod kritično, da bi se začelo vesolje spet krčiti samo vase. Da ne bom preveč pametno izpoadel in copy/pastal (Thomas?) evo link pa izvolite sami prebrat teorijo:

http://www.kvarkadabra.net/?/vesolje/te...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Thomas ::

Se popolnoma strinjam z roschatom.

To je vendar že dolgo znana reč!

Pa drznil sem se mu link zavtomatizirat. Samo to.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Heisenberg ::

po zadjih raziskavah se vesolje vedno HITREJE SIRI in s tem se vsaka galaksija oddaljuje ena od druge...na koncu ko bomo cez miljarde let pogledali na nebo ne bo vec nobene zvezde nijker...sami bomo

sem gledal komentarec na Discovery Channel...

predstavljajte si vesolje kot juho ki vre....
mehurcki se delajo in ta mehurcek je vesolje. Se siri do neke meje nato pa poci, toda vesolje pa naj bi se po teorijah zacelo potem krciti in se celo cas naj bi tekel potem "rikverc" dokler se ne bi stvar umirila in potem spet od zacetka...

med temi mehurcki pa naj bi potem bile crne luknje s svojo veliko maso predstavljale tunele, ki povezujejo razna vesolja med seboj...

moja mnenje je da se da razloziti nastanek vesolja, toda vprasanje je kaj je zunaj meja vesolja, kaj povzroci veolje da sploh nastane, kaj je ta energija ki celotno stvar poganja ???

pravijo da naj bi bila to "temna" energija oz. negativna energija...se ne da obcutiti,videti,definirati in je povsod v vsaki stvari v vsakem delcu vesolja in ta energija naj bi povzrocala vse hitrejse sirjenje vesolja...znanstveniki iscejo nacine kako to energijo dokazati da obstaja, do sedaj je to le teorija tako kot vse ostalo

dejstvo je tudi naprimer da se da cas zavrteti nazaj, toda to je spet druga zgodba :)

najboljsa ideja kaj je vesolje je na koncu filma Man In Black, ko vesoljcki balinajo z naso galaksijo, toda potem je se vedno vprasanje od kje pa vesoljcki in od kje njihovi stvaritelji in od kje njihovi stvaritelji itd itd itd...

na koncu bomo ugotovili da so vse skupaj samo sanje, toda kaj pa je zunaj teh sanj...kaj je bilo prej kura ali jajce ?

dejstvo je da odgovora ne bomo nikoli nikoli vedeli, lahko samo fantaziramo


uff...sorry ker nakladam :D

Tloramus ::

No, zdejle sm res mal zasrov:8).

Glede imaginarnega časa pejte na Kvarkadabro(kvarkadabra.net), pa boste vidl, da sm mel skorej prov.

Kr se pa tiče Velikega Tleska bom pa gunmu Hawkingu poslov en mail, da je čas, da spet update-a knjigo.

Hearya!:)
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tloramus ()

Tloramus ::

Tisto v zvezi z imaginarnim časom sem imel prav!

Zakaj se vesolje širi?
(to, da se širi vse hitreje pa zdaj kapiram)

Hearya!:)

Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Thomas ::

Je treba pojasnit tole. Sploh ne gre za imaginaren čas - ampak za kompleksen čas v smislu kompleksnih števil.

Ko čas ne bi bil enodimenzionalenm ampak več. Recimo 2. Potem so dogodki zapisani s kompleksno in ne zgolj realno časovno koordinato.

Oziroma, še ne od ostalih dimenzij prostora povsem razločen čas.

Ki nima s "pred Big Bangovsko ero" nobene zveze. Prav nasprotno. Ves - kakršen že - je znotraj Vesolja.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jeronimo ::

Hmmm.

Kaj pa če so naši možgani preveč omejeni z našim svetom, da bi lahko razumeli vesolje?

Vse kar poznamo želimo stlačit v okvire. Vse mora enkrat nastati in enkrat "umreti". Vse se nekje začne in nekje konča. Pa je to res ??????

Mislim, da ne moremo govoriti o nastanku vesolja, niti ne moremo govoriti o velikosti vesolja.

Seveda, o čem bi lahko govorili, vam tudi jaz ne morem sugerirati, ker sem močno formiran v okvire, ki nas obdajajo.

Osebno mislim da vesolje JE in JE BILO, kot si mi predstavljamo časovno skalo, VEDNO. Po našem razmišljanju ni nikoli nastalo, ker enostavno ni moglo nastati, ker je VEDNO BILO.
In tudi razmišljati o velikosti vesolja je nesmiselno. Torej do kam sega vesolje? Do zadnje zvezde mogoče? V keri smeri pa je zadnja zvezda? Ali sega do tam kjer se zadnja zvezda vidi. Torej bi lahko rekli da lahko sledimo fotonom v neskončnost in bomo še vedno del vesolja. Iz tega gledišča lahko ugotovimo, da nima pomena razmišljti o končnosti in prostranosti vesolja, ker enostavno se ne zedinimo niti pri definiciji meje, kaj šele da bi jo predvidevali. Torej vesolje JE.

Na kratko menim, da vesolje JE VEDNO obstajalo v smislu našega razmišljanja časa in JE POVSOD po naši percepciji prostora.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Thomas ::

Če "VEDNO" pomeni cca 15 milijard let nazaj in kakšen gugol let naprej - potem se strinjam.

Večnost ... pa ni fizikalno smiselna. "VEDNO" ne more pomeniti "števno neskončno let nazaj in števno neskončno let naprej".

Žal.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Ok tole je mogoce mal offtopic ampak vseen:
Mene ful zanima kako je s temi vzporednimi svetovi...mas recimo nas 4 dimenzionalni svet in nas prost, ki ga vidimo s 4-imi dimenzijami. zdej sem slisal ene teorije o tem da so ostali 4dimenzionalni svetovi povezani z t.i. Črnimi luknjami, ki predstavljajo nek Wormhole do podobnega sveta. Samo potem je tukaj vprasanje, ki me zelo bega...

V kakšnem prostoru je vesolje, če je le-to omejeno=???????????

razumete?
ce imas ti prostor, ki je omejen, se mora ta prostor nekje nahajati...

Jest recimo verjamem v to teorijo:
Mi smo molekule. smo sestavni del nekega vecjega obstoja. Tako nekako,kot z mikroskopi vidimo molekule železne palice, ki so nepredstavljivo majhne, tako je potem logično zakaj je vesolje tako nepredstavljivo veliko...Zato ker smo mi njegov sestavni del. Jest mislim da je življenje oz. stvarnost neskončna v vseh 4-ih dimenzijah...

Kdo razume? sej mogoce sem mal cudno povedal ker ne znam prau dobro povedat z svojimi besedami...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

S popularizacijo tele ideje o multiversu so naredili ogromno škode v glavah ljudi.

Je pa navaden bullshit.

Kot sem že napisal, kar je - je sestavni del Vesolja. Pa četudi je še milijardo svetov - pomeni le, da je ta svet večji kot mislimo.

Druga zadeva:

Bacground independent

Svet NI kakor oder, na katerem se odigrava drama. Ni, da pridejo tišlarji in zbijejo oder skupaj, zvečer je pa predstava. Oder je v tem primeru sestavni del predstave. Čas in/ali prostor in/ali masa ... je emergent property Vesolja.

Ko poberemo besede iz stavka - stavka zmanjka. Tudi ne ostane prostor/čas če odstranimo snov in energijo.

Ni bilo praznega neskončnega prostora in neskončnega časa - potem se je pa vselila snov. To je napačna predstava.

Vesolje traja kakšnih 15 milijard let. Mogoče celo, da bistveno več, toda vsekakor končno - in končno bo še trajalo in končno je veliko.

Je pa tudi cel paket. Predstava z odrom vred.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Eh, vesolje je tle. Dejstvo pač, ki ga teško izpodbiješ. Do kdaj bo? Kaj mene briga, takrat me že ne bo vč. Vzporedna vesolja? Če bi bila, me ne bi zanimala. Konec vesolja? oddaljen še dooosti mrd let, pa tut če bo čez 200 let - kot sm napisu, takrat me ne bo vč. In zato me ne zanima. Če pa bomo slučajn naletel na en wondermašin, da bomo živel v eternity - pol me pa bo zanimal:). Do takrat se pa ne bom sekiru.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Tloramus ::

Za Roberta:
Ena od posledic Heisenbergovega načela je, da se energija lahko kar sama od sebe pojavi. Edina omejitev je, da ta energija ne obstane predolgo. Čas obstoja te energije pa določi načelo samo. Po enačbi E=mc2 velja enako za delce. V mikro svetu se delci karnaprej pojavljajo in nato še pravi čas izginjajo. Temu pojavu pravimo vakuumske fluktuacije. Po eni od teorij je tako nastalo tudi vesolje. Torej, vesolje je nastalo, po Haisenbergovemu načelu pa bi moralo nato v zelo kratkem času zopet izginiti. Zakaj ni? Po teoriji enega od ameriških fizikov naj vesolje kot celota sploh nebi imelo energije. Bliže kot sta si telesi, večja je gravitacijska sila. Tehnično to pomeni, da ima gravitacija negativno energijo. In ta negativna energija naj bi bila popolnoma enaka pozitivni energiji delcev, ki šibajo po vesolju. Torej, če je skupna energija 0, potem Heisenbergovo načelo ne omejuje trajanja vesolja, saj načelo velja le za stvari z energijo.

Post scriptum: Tole je le teorija in to ena od tistih, ki niso v nevemkako podprte z dokazi.

Hearya!:)
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Thomas ::

Temule tvojmu bi jest reku dobr post - Tloramus.

Hearya!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vanich ::

Hja, prou čakou sem na ta zadnji Tloramusov post.
S teorijo "prepovedane fluktuacije" se je zajebaval že Stanislav Lem, problem nastanka vesolja je pa elegantno rešil s časovno zanko.
Na kratko:
Ravno tako, kot se pojavljajo anomalije na subatomskem nivoju (mezoni, itd....) ki sicer trajajo (obstajajo) zelo malo časa (komej se da zmert), ravno tako naj bi bilo vesolje neka anomalija, vendar veliko večjega obsega. Trajanje vesolja bi bilo pa temu obsegu primerno, recimo približno 15 milijard let.
In kot tako je vesolje obsojeno na izničenje in s tem se bo šele povrnilo Pravilno Stanje Stvari, ki pravi, da vesolje ne more obstajati, ker ni imelo iz česa nastati.
"Prepovedana fluktuacija" je ček brez kritja, ki ga je nek lep dan treba plačati.
Razen, če se s časovnim strojem ne odpeljemo v trenutek pred nastankom vesolja, in mu na nek način damo razlog za obstoj.

Hudomušno, da ni kej.
Stanislav Lem, pač.

Thomas ::

Vesolje NE POTREBUJE razloga za obstoj.

Če se kdo kaj hudomušno šali - ga je vzeti le kot šaljivca.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Mogoce ga res ne, zato ker ga ne razumemo. Ker je preveliko, prestaro, prevec skrivnostno, da bi si ga z nasim umom znali razlagati. Ljudje v vsaki novi stvari, ki jo prvic vidijo iscejo nekaksno povezavo z stvarmi, ki jih ze poznajo. Ker pa je ne najdejo, ker si ne znajo razlagat pojava jih ta strasi. Na razlago vesolja ne smemo gledati iz stalisca obicajnega cloveka. Nas um bo moral se malo napredovati u evoluciji, preden bomo zmozni kaj takega si razlagat.
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

Ghost

Temu stališču jest pravim (poceni) agnosticizem.

Modrost, da modrosti ni.

Kako pa vi to veste? Kako pa, da je to zanesljivo?

Kako lahko toliko veste o zmožnosti drugih, če so vaše tako na tleh?

Jest mislim, da vi slabše poznate zmožnosti astrofizikov, kot oni vesolje.

In posledično vseh, ki smo njihove teorije sposobni razumeti.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Govorim o obicajnih ljudeh..
anywayz...razumem kaj hoces reci in se s tabo strinjam.
Ampak vseeno se mi zdi, da je treba na univerzum gledati tudi kot pripadnik druge rase, ki zivi v popolnoma drugih dimenzijah, ki pa si jih lahko samo predstavljamo s svojo domisljijo...Oni si vesolje razlagajo povsem drugace -- skusajo si ga razlagati na podlagi njihovih ugotovitev, spoznanj in cutil.
Ljudje ga pac skusamo "ovohati", "videti", "tipati", kar nas pripelje do tega da je vesolje materialen svet, kot nek prostor, ki ustreza nasim merilom, nasem pogledu na stvarnost,... ne mores reci kaj si o vesolju misli nekdo ali nekaj, kar zivi v peti, sesti in sedmi dimenziji. Vesolje je pac okolje, ki ja taksno kakor si ga predstavljamo...kakor si ga zelimo da bi bil. Tko jest mislim...:\
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

Ja jest mislim, da samo "materialna" bitja pridejo skozi evolucijo (v tem Vesolju), ker je pač zelo materialno. In da je posledično (pravzaprav vzročno) Vesolje "materialno".

Seveda dopuščam takšno zapletenost, da jo "navadni ljudje" ne dojamejo. Vendar prej zaradi svojih emocionalnih kot racionalnih preprek.

Ampak na kakšno izredno zapletenost pa niti ne kaže. Samo na veliko.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sergio ::

Thomas, veš, mi obvladamo "samo" tri dimenzije.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Tloramus ::

Delno se strinjam s tabo Gh0st. Različni prebivalci vesolja imajo različne poglede nanj in na njegov nastanek. Ampak te razlike se kažejo predvsem zaradi neznanja enih.

V srednjem veku naprimer so si duhovniki na podlagi svojih čutil, dognanj in prepričanj vesolje razlagali popolnoma drugače, kot naprimer znanstveniki. A dejstvo je, da so imeli znanstveniki prav. Neglede na svoja prepričanja je morala Cerkev priznati svojo napako.

Kar hočem povedati je, da bi se morala bitja neglede na svoj pogled na svet strinjati s teorijo, ki ga razlaga(če bi bila ta teorija pravilna, seveda).

Po moje se vesolje da razložiti.

Hearya!:)
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Thomas ::

Sergio

Obvladanje teh treh - v smislu transporta - je kar dovolj. Ni tipov skritih med vključno 6. in 13. dimenzijo. :)

Tloramus

Ja nobena folklora nič ne pomaga. Kakor je - pač je. Intergalaktični multikulturalizem - je generalna bedastoča - se strinjam.

Razpleli pa mi tole bomo. Skoraj zagotovo. V to smer vse kaže. Smo že kar več kot pol - po moje.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Ja jest mislim, da samo "materialna" bitja pridejo skozi evolucijo (v tem Vesolju), ker je pač zelo materialno. In da je posledično (pravzaprav vzročno) Vesolje "materialno".


Vesolje je takšno, kakršnega si ga predstavljamo. Če nanj gledaš iz materialnega stališča, potem je materialno.

Sicer pa druga razlaga: zakaj se ljudje danes cudijo kako so Egipčani takrat brez strojev/žerjavov zgradili piramide? ker so ujeti v "materialnem" svetu. Takrat je človek potoval izven svojega telesa, pol-zavestno po celem univerzumu. Če mene vprašaš, so bili oni veliko bolj duhovno in razmišljujoče napredni kot danes. Danes je problem vožnje po vesolju, ker skušamo prepeljati naša telesa nekam, kamor si želimo (recimo na Mars). Sodobni človek je zelo zaprt vase, slep, in odvisen od okolja. Je kot mravlja delavka...
In kle je fora.
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

Ne glede na to, kako kdo gleda tale svet - svet takle je. Nobenih kocesij ne daje tistim, ki bi radi delali fizikalno prepovedane stvari.

Kar se piramid tiče - so pa razni "duhovni pristopi" - evidenten bluz.

Namreč, kdor obvada za silo računstvo, bo hitro videl, da Keopsova (Kufujeva) piramida tehta kakšno milijardo kilogramov. Tops.

Če bi jo 3.000 ljudi gradilo 10.000 dni in bi vsak vsak dan prinesel 30 kg - bi piramida stala.

Asuanski jez - pa ima 40X več materijala, kot največja piramida.

Ne ga pretepat več - no!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

promocija ::

OK, pametnjakoviči! zdej mi pa neki drugega razložte! Kr po vašem mjenju se da vse razložiti po znanstveno, mi pa razložte tole:!

Kam gre človek oziroma človeška duša po smrti?
A se vam je že zgodil kej čudnega, ( od padanja predmetov pod čudnimi koti, ropotanje,....)
Že ima kdo kej izkušenj s tem? Jz na žalost prevč!
Pa zaka bi ljudje razlagal in nakladal o nekem Jezusu, pa krščanstvu, če bi ne bilo nč ne tem? Sj nism veren, pa tut pr maši me že ni blo 5 let:D, ampah se dogajajo stvari, ki jih ni mogoče razložiti!Sej vem da tole vprašanje ne sodi ravno v tole temo,ampah vseen.

Zdej mi pa nj eden prosim najde LOGIČNO razlago za tole!

Thomas ::

> Kam gre človek oziroma človeška duša po smrti?

Atomi gredo nazaj v cirkulacijo. Tako, kot so v njej tudi že za življenja bili.

Data izgine z razpadom RNA molekul.

Jo je mogoče (dato) restavrirati?

Je. Nič informacije se nikoli ne uniči. Le težko jo je restavrirati. Ostane pa.

Kot je v filmu AI rekel Davidu eden robotov, ki so zavladali Zemlji:


- Ugotovili smo, da se dogodki beležijo v prostor-čas.


V resnici smo to ugotovili že ljudje.

:)

p.s.

Če ti preveč ropota - in maš druge take probleme - povej to zdravniku. Čimprej, pa ne bo večjih problemov. Resno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

c3p0 ::

Obstoj duše bi verjetno onemogočil nastanek Thomasovega računalnika, v katerem bomo vsi živeli (kakorkoli se že imenuje ;).

Thomas ::

Sago

Se popolnoma strinjam. To bi pomenilo, da je nekdo in charge. Ter da zadeva ni možna. Ker je svet drugačen, ker smo nekaj bistvenega prezrli.

Misliš, da smo?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

billy ::

Torej bi nastanek "thomasovega racunalnika" pomenilo, da dusa NE obstaja. In ce ta "racunalnik" nebo nikoli izdelan, da obstaja dusa. Hm...Thomas zapri se v klet in pridi stvari do dna.
:)

Thomas ::

No, najprej reči "Thomasovega" - je nepravično dajanje zaslug meni. Ki jih nimam.

To so že deset in več let stare ideje.

Jest sem bl praktik. :D

Kar se pa tiče "Božjega kraljestva" - je pa tko: Tole je "Zemeljsko kraljestvo". Četudi nam uspe narediti PROTOKOL - bo končen.

"Več kot 99% večnosti" - ostane nam neobvladljive.

Jest sicer mislim, da je "po tistem" NIČ.

Ampak ... če je kdo ambicioznejši ...

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Heka ::

hmm nevem kaj se kregate, ask tovarisa rodeta, imamo verskih skupnosti vec kot dreka
pa se mi ubadamo stem vprasanjem? zakaj nebi enostavno vprasal ljudi k majo veze a?
al pa je tomas ze vprasal pa so sam njemu povedal... ker ga ne kuzim 5%
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teorija vsega (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21630240 (25689) Pithlit
»

črna luknja = inkubator vesolja?

Oddelek: Znanost in tehnologija
447672 (6016) Thomas

Kaj je blo pred velikim pokom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
545398 (4046) Ziga Dolhar
»

Konec vesolja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
12012123 (10132) CaqKa
»

Paralelna vesolja - ne samo sci-fi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1139551 (7915) Thomas

Več podobnih tem