» »

Imajo ZDA dostop do bančnih podatkov in večino ameriškega interneta?

Imajo ZDA dostop do bančnih podatkov in večino ameriškega interneta?

Slo-Tech - Konec prejšnjega tedna so ameriški časopisi The New York Times, Los Angeles Times in The Wall Street Journal objavili članke o skrivnih sodnih pozivih s katerimi sta obveščevalna služba CIA in ameriška Državna zakladnica (Treasury Department) pridobila mednarodne podatke o bančnih transakcijah preko sistema SWIFT.

Preko sistema SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) se pretakajo podatki o mednarodnih finančnih transakcijah iz 7800 finančnih ustanov iz več kot 200 držav. Podatke so kakopak pridobivali zaradi borbe proti teroristom oziroma njihovim financerjem. Po uradnih zagotovilih ni šlo za izkopavanje podatkov (tim. data mining), pač pa so dostopali le do omejenega števila podatkov. Kljub temu je sedaj povsem jasno, da imajo ameriški državni organi preko SWIFT-a dostop do vseh mednarodnih finančnih transakcij. (Mimogrede: se še kdo spomni izmikanj glede prisluškovanja NSA Američanom?) Ameriška administracija je razkritje kritizirala, saj naj bi škodilo učinkovitosti boja proti terorizmu.

Hkrati s tem razkritjem pa je v javnost prišlo še eno. Salon.com je namreč objavil članek o tem, da ima NSA na (sedaj ne več) skrivni lokaciji v lasti podjetja AT&T v Bridgetonu tim. "varno sobico", kjer nadzoruje omrežni promet. Glede na to, da je v Bridgetonu glavno vozlišče za lokalni in mednarodni promet podjetja AT&T je zelo verjetno, da NSA preko te lokacije nadzoruje večino ameriškega interneta in telefonskega omrežja, saj AT&T pokriva tretjino širokopasovnega dostopa do interneta v ZDA. Mimogrede, to ni edina "tajna sobica". Aprila 2006 je namreč bivši tehnik AT&T-ja Mark Klein v svoji izjavi razkril še eno tako tajno lokacijo v San Franciscu (na voljo so tudi fotografije (glej stran 14)).

To razkritje pa za poznavalce ni nič novega, saj ima NSA že tradicijo tovrstnega "sodelovanja" s telekomunikacijskimi podjetji. V letih od 1945 do 1975 je namreč NSA oz. njen predhodnik Black Chamber v ustnem dogovoru z nekaterimi telekomunikacijskimi podjetji prestrezala vsa teleprinterska sporočila. Operacija se je imenovala Operacija Shamrock. Zaradi operacije Shamrock je potekala senatna preiskava in njen predsednik, senator Frank Church je izjavil, da je bil Shamrock "verjetno največji vladni prisluškovalni program usmerjen na Američane".

To je bilo leta 1975. Danes pa je NSA priključena na internetno hrbtenico in glavna vozlišča telefonskega prometa...

31 komentarjev

krho ::

Kmalu bodo lahko prisluškovali tudi nam. AFAIK do 2010 naj bi imeli vsi, tudi v EU SWIFT račune....
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

christooss ::

Denar v štumfe. Če ne bodo začel delat štumfe s kamerami
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

grex ::

juhu, juhu, juhu !!

Pa kaj za vraga je namen vseh teh stvari? A majo boljši orgazem, kadar lahko kontrolirajo vse te zadeve. Vredu ekonomsko se jim verjetno tudi splača - kako da potem evropa to mirno gleda?

Soniux ::

Po mojem ze tocno vejo kaj pocnemo (najbrz nas s sateliti snemajo tud na Wc-jih. Tko niti stunfi neb pomagal.>:D

madmitch ::

Krho, nč bat. SWIFT računov ni, to je sistem komunikacije med bankami in finančnimi ustanovami. V Eu se pa tako ali tako uvaja IBAN. Prisluškovanje SWIFT (BIC) sistemu je tako ali tako že stara stvar. Američani tako ali tako večinoma uporabljajo FED wire sistem (podobno IBAN). Ameriška kontrola gre tako daleč, da zahtevajo od EU in švicarskih bank upogled v vsak račun, ki ga odpre ameriška oseba, fizična ali pravna, to jim sicer ne uspeva in so posledično užaljeni, pravijo, da jih ovirajo pri boju proti terorizmu in pranju denarja, ki ga je, zaradi zelo ohlapnih finančnih zakonov, največ prav v ZDA. Poleg SWIFTa kontrolirajo tudi vse tako imenovane Screen sisteme (Bloomberg, DTC, Euroclear...) Še malo pa se bodo utopili v vseh teh informacijah.

Še pomnite tovariši; neprijatelj nikad ne spava, unutrašnji neprijatelj, narušavanje ustavne integritete...
Prevedi po želji.

Vlade, ki se tega lotijo, so obsojene, da jih lastna paranoja požre.
A niso ti isti tulili, kako v vzhodnem bloku kršijo pravice posameznika z nadzorom.
Tudi tukaj je kar nekaj takih, ki tulijo z njimi v isti rog, obenem pa podpirajo, to, kar le ti počnejo zdaj.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

krneki0001 ::

Kmalu bodo lahko prisluškovali tudi nam. AFAIK do 2010 naj bi imeli vsi, tudi v EU SWIFT račune....


Kaj pa ti s tem misliš? SWIFT uporabljamo na banki že zelo dolgo in to se uporablja za komuniciranje md bankami, ne pa da bodo fizične osebe preko tega komunicirale.

krho ::

@madmitch, nebivedu: IBAN sm mislil ja:8)
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

krneki0001 ::

Struktura ibana bo samo za 4 znake povečan sedanji račun, ki ga že imaš. In to bo za slovence kr zapečena zadeva SI65 + 15 številk tvojega računa.

Vanquish ::

SI56 če smo natančni

1fris ::

brez panike prosim :(
pošteni podalpci nimamo kaj skrivati in se bati :'(
za barabe vseh baž pa naj odprejo še nekaj kampingov ala quantanamo :))

Bistri007 ::

Prav je, da ZDA skrbijo za svojo (in našo) varnost. Ni prav, da take informacije prihajajo v javnost.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Looooooka ::

nc nimamo za skrivat bla bla.
sploh nimajo kj to gledat.
rajs naj resujejo probleme tko da naj ne jezijo potencialnih teroristov.tole vohunjenje so same minus tocke in s tem si v bistvu sami mecejo pesek v oci.ne sam da bojo odtujil lastne drzavljane ampak s tem se ne bojo niti enga terorista resil.
bushman rajs naj se rajs neha igrat svetovno policijo predn ga bo se kdo ustrel(hopefully).

me pa zanima kaksn folk je to da ma tak huge fetish nad kontrolo vsega.

Pithlit ::

OMG teroristi uporabljajo bančna nakazila! In to s swift sistemom!!! Mislm... tolk butast pa ja ni noben. Ali pač?

Kot posameznik nočem da kdorkoli tretji "skrbi" za mojo varnost. ZDA* pa skrbijo le za svojo rit.

*ZDA - Nekateri posamezniki v vladi oz. določeni lobiji
Life is as complicated as we make it...

poweroff ::

1fris: brez panike prosim pošteni podalpci nimamo kaj skrivati in se bati

Zakaj pa potem skrivaš svojeu porabniške podatke.

Aja, nisi pošten podalpec... >:D
sudo poweroff

madviper ::

Eh teroristi majo res bančne račune in raznorazne mednarodne denarne transakcije. Ampak njihov denar je že opran in pa transakcije niso sumljivih vrednosti.
S tem Ameri ne bojo našli nobenega terorista... al pa tud :D
I'd like to do something crazy!

madmitch ::

madviper ne, s tem bodo samo še malo bolj kontrolirali in se čudili, zakaj jim ljubi dolar pada v hadez. Tu gre predvsem za kontrolo njihovih oseb v tujini, saj jim je zaradi bedastega Patriot Acta itak pol denarja pobegnilo.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

amigo_no1 ::

Potrebno je odpravljati VZROKE zaradi katerih terorizem nastaja/se širi ne pa POSLEDIC

Eden izmed vzrokov za napan na Irak je bil tudi namen Iraka, da začne uprabljati prodajo nafte za evre, kar bi imelo za posledico razširitev takega početja tudi na druge države z nafto, kar bi pomenijo za BushLandijo(tm) propad . Poleg tega jim zunanjetrgovinski dolg vsako leto narašča, kar pomeni večinoma samo uvažajo .

Ameri ne bojo našli nobenega terorista , ker iščejo sami sebe , poleg tega sta Osama (Sadam v Iraku) njihova prejšnja partner v boju proti Rusom v Afganistanu (in Irancem).
, tem sta imela Osama in Sadam toliko skupnega kot Janez Novak z življenjem metuljev (in nista bila povezana).

Empire is going down :D !

Matevžk ::

Empire is going down :D !

Če bomo le ostali uspeli preprečiti še en "srednji vek", je to po mojem kvečjemu dobro ... Preveč so se že "udomačili".
lp, Matevžk

amigo_no1 ::

Najbolj me osuplja koliko imajo Ameri poedati nad Kitajsko ampak sami niso nič boljši .

sebastjan v ::

Najbolj me osuplja koliko imajo Ameri poedati nad Kitajsko ampak sami niso nič boljši .

JA, ja tudi oni se vozijo z tanki čez protestnike.
:D

Joj, kakšne imate eni. A je to nevednost ali kaj drugega ?
:\
sebo

1fris ::

Matthai dohuviči:
Zakaj pa potem skrivaš svojeu porabniške podatke.
čevlji številka 43 :( te še qwa firbec matra?! :))

poweroff ::

Mišljeno je bilo uporabniške. Ja, v bistvu me zanima tvoje pravo ime, priimek, naslov, GSM, e-mail, fotografija, številka bančnega računa in izpisek prometa za zadnje tri mesece, plu seveda stanje, dosežena stopnja izobrazbe, zaposlitveni status, rojstni datum in zakonski stan.

Za začetek.

Če se ti pa ravno ljubi pa lako pošlješ tudi izpisek dohodnih in odhodnih klicev za zadnje 3 mesece. Pa še dohodninsko napoved za zadnja 3 leta. Mogoče bi koga zanimala še kakšna podrobnost iz tvoje zdravstvene kartoteke in seksualnega življenja, ampak s tem se bomo ukvarjali v drugem koraku... >:D

Aja, pa ne preko ZS. Kar tule objavi, saj kot poštenjak itak nimaš česa skrivat. >:D :D
sudo poweroff

Keyser Soze ::

Jah, pa še kako prav ima Matthai.

Pač kdor se smatra za poštenjaka lahko nam "nepoštenim", ki ne želimo razkritih svojih osebnih podatkov vsakemu klovnu, dobrovoljno razkrije vse podrobnosti njegovega življenja. V nasprotnem primeru pa je lahko tiho. Namesto da pljuva v lastno skledo.

P.S.: Dvoličnost je zelo, zelo grda stvar. :\

madmitch ::

Matthai in Kayser, nikarte tako. Le zakaj bi ti poštenjakarji, ki sicer resda nimajo kaj skrivati, dajali nam, nepridipravom podatke, saj bi jih kljub njihovem božjem poštenakarstvu zmaličili in čisto narobe predstavili. Tako bi oni, ki nimajo kaj skrivati, lahko postali tarče nas nepridipravov, ki svoje podatke skrivamo ker imamo umazano dušo in nečiste roke ter se vsled tega bojimo, da bi nas ONI pošteni razkrinkali. Oi bi seveda te podatke razkrili samo in izključno dobronamerno.

Torej, tapošteni, podatke na videlo, obljubimo, da jih ne bomo zlorabili.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

BigWhale ::

To sem tudi jaz ze v eni drugi temi napisal in pozval ljudi k razkritju svojih podatkov.

Pa ni nihce nic razkril. Po mojem so sami teroristi in pedofili. 100%!

Sedaj pa zbiram prijave, kdo bi zivel v moji PLEKSI prozorni zgradbi.

Ki bo tudi polna kamer.

1fris ::

Matthai - kot prvo počisti pred svojim pragom :D
nobenih podatkov o uporabniku in osebno, le neka nepomebna statistika :( (vsekakor dopuščam možnost, da so podatki skriti za navadne uporabnike :O )

Kayser Soze - nekaj v rubniki osebno, seveda brez garancije, da so pravilni :(

dokler lahko v prijavnico vpišeš bla bla bla, toliko časa me pustita pri miru s temi vajinimi izlivi :\

Poldi112 ::

1fris, diskvalificiran si. Ne moreš hkrati skrivati svojega imena in govoriti:
pošteni podalpci nimamo kaj skrivati in se bati :'(

Očitno imaš nekaj za skrivati in veš kaj, jaz mislim da si celo terorist. Hej admini, a lahko dobimo ip od 1fris, da ga prijavimo policiji.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

1fris ::

poldi112 - vedno se bojim ''pravičnikov in nakladačev'' po potrebi :D

danes imaš idealno priliko, da vse svoje frustracije javno pokažeš ;(( uživaj :\

V Ljubljani šesta Parada ponosa

Poldi112 ::

Jaz nimam nobenih frustracij, plus da ne vem kaj ima ta shod veze z debato.
Je pa zelo očitno da si ti tisti, ki govori eno, dela pa drugo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

poweroff ::

Matthai - kot prvo počisti pred svojim pragom :D
nobenih podatkov o uporabniku in osebno, le neka nepomebna statistika :( (vsekakor dopuščam možnost, da so podatki skriti za navadne uporabnike :O )


Ne. Jaz trdim, da zasebnost JE pomembna. Zato tudi skrivam svoje podatke. Ti pa trdiš nasprotno. Pa svoje podatke tudi skrivaš. Dvolično? ;)
sudo poweroff

Keyser Soze ::

Kayser Soze - nekaj v rubniki osebno, seveda brez garancije, da so pravilni


Jah, čemu pa si tako žalosten? Vidiš, sam sem tako kot Matthai za spoštovanje zasebnosti posameznika.

Pa vendarle. Mi ni problem objavit par podatkov o sebi, kar za tebe težko rečem. Jah, škoda, da imajo tej "vohljači" takšne zagovornike.:)

P.S.: Še vedno se rado pljuva v lastno skledo.:\


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodelovanje operaterjev komunikacij s tajnimi službami

Oddelek: Novice / Zasebnost
95164 (4172) poweroff
»

Zakaj v Kaliforniji ni bil sprejet zakon, ki bi prepovedal pretvarjanje?

Oddelek: Novice / Zasebnost
214323 (3075) poweroff
»

Novinarsko poročilo s "prisluškovalne konference"

Oddelek: Novice / Zasebnost
153546 (2601) poweroff
»

ThePirateBay se je vrnil

Oddelek: Novice / Varnost
328706 (7235) Tilen
»

Moj računalnik je lahko superračunalnik

Oddelek: Novice / Procesorji
192468 (2468) Jeebs

Več podobnih tem