» »

Nova jedrska v Krškem že čez 10 let?

Nova jedrska v Krškem že čez 10 let?

Nejc Pintar ::


Potem ti je vse jasno...
Za jedrske odpadke majo pa zarad mene lahko vstop skoz mojo klet
Lahko je biti prvi, če si edini!

neandertalc ::

ok....res je da nism prebral cele teme sm moje mnenje je takole:
če bi se iz državne blagajne nekaj več denarja steklo v občino v kateri bi bili jedrski odpadki in bi se ta denar porabil npr. zato da bi imeli občani cenejšo vodo etc. bi biu jst takoj ZA (no ja vbistvu sm tud brez tega...ker pač verjamem da se nemore nč zgodit v tistmu bunkerju-samo moje osebno prepričanje)
no....v glavnem če bi imeli občani od tega koristi bi se pomoje veliko občin prijavilo na razpis :D
(res pa je da bi se potem sosednje občine prtoževale češ-mi pa nič ne dobimo)

no v glavnem...odpadki zame niso problem
HP Compaq nx6125 =) Men se rola...

keber ::

Lani ali predlani je enega aktivista povozil takle vlak. Tip se je priklenil na tire, pa se vlak ni mogel ustaviti "in Marjo je na kose šel"

Od takrat dalje se mi zdi, da so se protestne akcije precej umirile :)

gumby ::

tip je imel svojih 15 minut slave potem...>:D

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

WarpedGone ::

to ni več aktivizem ampak psihoza...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

Thomas ::

> to ni več aktivizem ampak psihoza...

Ja, zagotovo je psihoza. Enostavno ne prenesejo nobenih jedrskih elektrarn. Ko objavijo (za nevesekdaj) nov fuzijski reaktor, spet takoj protestirajo. Ko naredijo vetrnice, se začnejo bati za ptice tako neznansko, da protestirajo proti "Volovji rebri" z vso silo ...

Dobiš vtis, kot da želijo pokrajšati človeštvo iz enačbe ven.

Oziroma, bolj verjetno, zelo zreducirati število ljudi, da bodo potem "naravi prijazni".

Mem "etničnega čiščenja" je z nami, bolj kot bi si kdo mislil.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CCfly ::

"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

jype ::

Ah, to ni mem etnicnega ciscenja, ampak zgolj mem ciscenja.

Edini nacin, da si v sozitju z naravo je pac ta, da cim prej postanes humus.

Po moje ekoloska psihoza izhaja iz podobnih psihopatoloskih pojavov, kot druge religije. Za nekatere pac ni sprejemljivo, da bi ljudje ziveli v utopicni postinformacijski druzbi, ceprav imajo za to povsem dovolj znanja in sredstev. Ne, treba je zavracat tehnoloski in intelektualni razvoj, ker to skoduje rjavemu medvedu. Ne razumejo, da ce medveda ne bomo ohranili v zivalskih vrtovih, ga bo zagotovo pomendrala mati narava. Tako kot je dinozavre.

Jedrske elektrarne so samo prvi korak. Jaz se ze blazno veselim ciste in decentralizirane produkcije elektricne energije. Ko bo vsak imel doma svoj majhen fuzijski reaktorcek namesto peci za centralno.

Thomas ::

No, tukajle smo lepo zmanevrirali tazelene, z rusko-ukrajinsko pomočjo.

1986 jih je, takrat še v sovjetskem okrilju, ravno rusko-ukrajinska naveza, s Černobilom lansirala na površje.

Kakšna ironija!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Eh, Cernobil tako in tako sploh ni bil jedrska elektrarna.

Operativnih RBMK reaktorjev evropa ze dolgo nima vec (opala, edit: Litva ima se dva), ker ne potrebujemo tolk plutonija, da bi jih potrebovali.

Skoda, da se normalnim ljudem ne da razloziti, kako sevanje deluje in od kje ga najvec pride...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Daedalus ::

Aleluja. Evropa (končno) prihaja k pameti? Je že bil čas:))

Antinuclear activists insist that nuclear power is as potentially dangerous as ever, that nobody has yet found a safe way to dispose of highly radioactive waste, and that uranium deposits are too small to ensure long-term fuel supplies to nuclear plants. European governments would be much better advised to invest more heavily in wind and solar power, they argue.

No, niso čisto vsi prišli k pameti...je pa lepo, da zgubljajo podporo. Prav zanimivo je opazovati podporo jedrski energiji v Slo, skozi 90-a. Zelenim je podpora padala, JE pa naraščala. Kr naj lepo ostanejo, tam kjer so. Bo še najmanj škode.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

jype ::

Mah... Zeleni bi se morali biti tisti, ki najbolj jasno podpirajo jedrsko energijo.

Ce zelimo ohranit kvalitetno pokrajino, ki je vsaj podobna naravni, potem itak nimamo izbire. Termo, hidro, soncne in vetrne elektrarne precej bolj grobo posegajo v prostor, kot jedrske...

Tear_DR0P ::

Slovenia Land of the green forests sparkling water and shiny people:D
drgač pa ja valda nuclear power v vsako slovensko hišo, meljonkrat bolj čisto kot trboveljski dimnik, če dodamo še šoštanjskega pa damo lahko reaktorje še hrvatom - kot diplomatsko potezo jim damo poškodovane>:D
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Jeebs ::

Jst sm ZA novo JE. Sploh pa ne vem, zakaj bi se glede takih stvari odločalo na referendumih... O tem naj odločajo strokovnjaki, ne pa raja, saj gre konec koncev za nevarne snovi.
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

Bass0 ::

Švica, skoraj enake površine kot Slovenija, ima 4 (štiri) jedrske elektrarne. Zakaj ne bi tudi Slovenija imela vsaj dveh? To bi bila super investicija... pa po možnosti porušiti par starih elektrarn, ki uničujejo ekosisteme okoli sebe. Denar bi bil seveda problem, a bi se dolgoročno znalo obrestovati, še posebej če bi postali izvoznik električne energije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bass0 ()

whatever ::

Tud jst sn ZA novo jedrsko elektrarno, sam ne vem kje bi jo zgradili... v Posočju najbrž ne bi blo najbolj pametno:D . Čeprav bi bil v bistvu super plac, ker je malo ljudi, Soča je zraven... Najboljš bi blo, če bi jo zgradil poleg obstoječe JEK, edini problem vidim v tem, kako bi to vplivalo na vodostaj in predvsem temperaturo Save. Tak da težko da bomo dočakali novo nuklearko, če se folk še vedno večinoma boji še navadnega SRAO odlagališča in se za njegovo lokacijo ne more zedinit.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

zlabo ::

jaz sem tud takoj za jedrsko elektrarno, to že neki časa govorim da bi blo treba nardit...
kje? ker je (kot je že nekdo omenil) problem da bi jo zgradili ob obstoječi zaradi save, bi jo jaz postavil nekje ob dravi. Ali pa da se jo postavi ob morju, samo tam je že malo bližje potresnemu območju (kako bi to vplivalo na turizem je tudi vprašanje).

sam sem bil v jedrski elektrarni, in sem bil res ful presenečen kaka varnost je to, hujš k na letališč, detektroji kovin, zunaj dvojna ograja...
da ne govorim o varsnostnih sistemih za samo delovanje jedrske elektrarne...
pa ko si enkrat zraven turbine ki je ene petkrat višja od tebe in gledaš gred ki je debela ene tolk k ti, dobiš kr precejšen respect sploh ko ti povejo da da to ven 650MW:D (če kdo rab kake slikce naj pove:D -ja sicer notr nebi smel slikat, sam sej kul ane:D )

whatever ::

Ob morju bi bila pomoje katastrofa, še slabš kot v Posočju. Edino če bi jo mogoče postavili v Novi Gorici zraven Hita, pa potem ko se razvije ta igralniški kompleks, vodili turiste za foro še malo po elektrarni:D .
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Jst ::

Slike kar tukaj prilimaj, ter malo opiši kaj je na njih. Bodo nasprotniki vsaj malo se zamislili nad njihovim bluzenjem...

iration ::

> bi jo jaz postavil nekje ob dravi.

V Dravogradu, zanalašč. atomkraft? ja bitte :)
sicer pa, resno, daleč najpametnejša varianta je dodaten blok v Krškem.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

zlabo ::

No OK, ker je dal nekdo predlog naj dam slike od obiska NEK kar tukaj, evo jih:D
Najprej so nas pogostili z kofetkom in sokom(najbolj važno):D , vodil nas je mislim da direktor marketinga al kaj je že bil. Potem smo šli v predavalnico kjer smo bilikako dobro uro in so nam res dobro razložil delovanje in ostale stvari.
Slika modela jedrskega goriva (lepo so vidne palce v katerih so ranove tabletke) stvar je v debelino enaka, le višina (dolžina) je v realnosti 4m:


Potem smo šli pogledat v kopijo kontrolne sobe. Je 100% kopija prave kontrolne sobe, vsa oprema je enaka, v njej se urijo vsak mesec na simulacijah:



Elektrarna od znotraj deluje kor kakšna fabrika in nimaš občutka da se okoli tebe odvija proces za proizvajanje 650MW:



No pa smo že pri turbini:D tukaj sem bil najbolj fasciniran, nasj slike povedo svoje:





No to je pa ta gred ki povezuje turbino in generator. Na sliki izgleda kot da miruje (sem imel naštimano na hitro zaslonko), drugače pa se vrti z nekaj čez 1000 obrati/min:


Pa gremo še malo ven, to so črpalke za črpanje hladilne vode iz save (ja malo večje od tistih ki jih imate v računalniku za vodno hlajenje:D ):



To so hladilni stolpi, katere vklopijo kadar je gladine save prenizka:


Razdelilni sistem:



Odklopniki:


V ozadju reaktorska stavba:


Proti zagrebu:



LP, zlabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

Alec999 ::

Cool slike in predstavitev. :D

Keyser Soze ::

In seveda še vozni park naše domovine, VW golf druge, tretje in četrte generacije.:D V najpogostejši barvi.

Zanimivo. Kako si pa dosegel, da so ti dopustili tale fotosešn? Kolikor vem, je fotografiranje prepovedano???

zlabo ::

Hvala:D
aja pa še nekaj sem pozabil pri turbini: kar vidite je seveda le polovica, druga polovica je pod nivojem kjer smo hodili, saj se tudi vidi le polkrog:D turbina je pa okrogla, saj nam je znano da so vrteče se stvari ponavadi okrogle:D

zlabo ::

@keyser soze: LOL sploh nisem opazil za volkswagne:D
glede slikanja:D ja no, malo iznajdlivosti, pa še vodički sem bil tok všeč da mi je pogledala skozi prste:D ja ni se mogla upret mojim čarom>:D sam upam da ne bo kakšna al-kaida zlorabla tele slike:D :D

drugač je pa že problem noter pridet, jaz sem bil z fotrom, oni so imeli organizirano s faxom, hodi izredno na faks (star 44 let:D ) in so organiziral (po vezah seveda) tale ogled za skupinico cca 25ljudi, seveda sem se še jaz prištulil zraven:D
baje da za redne študente ne organizirajo kaj takega, pol veš da ni lahko notr pridt

aja, da ne govorim o tem da smo morali 14 dni prej poslati kopije potnih listov da so preverili naše kartoteke :D seveda pa kdor nebi imel potnega lista nebi prišel noter>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

__luka__ ::

@Zlobo
Mi smo sli s faksom noter (za redne studente - organizirali so uni studenti k smo jih volil na volitvah...), moral smo dat studentsko stevilko, ne bos verjel - ime, pa telefonsko, nc drugega, pa smo videl isto ko vi, blo nas je pa tm okol 30.
LP
the truth is out there

zlabo ::

hehe, možno, sam nam so oni rekl da mamo srečo da smo not pršl :D LOL:P
Kdaj ste pa bli to?

Tear_DR0P ::

men je zanimivo kako je prostor čist glede na to da ga ljudje obiskujejo
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

zlabo ::

ja sej a misliš da to kar cele horde ljudi noter vlačijo??

__luka__ ::

Zlabo: se mi zdi da je blo spomladi 2003.
drgač ma mislim, da če bi kontaktiru Jek, in bi prpelu skupino 10 - 30 ljudi, bi ziher prišel notr.

Tear_DR0P: jah no, jek res ni neka turistična zanimivost, da bi blo notr polhno ljudi.
the truth is out there

Tear_DR0P ::

jst sm hodu na srednjo računalniško v velenje in so nas kot može bodoče zaposlene pol tud notr pelal in nam razlagal da to ne more vsak - kolega je bil celo štipendiran z njihove strani in je dobu celo malco, ne sam sendviča pa soka, tko kto mi
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Phil ::

Mogoče bi bilo z grandjo dobro pohiteti?

Zeleni bojo itak rekli, da raje šparajmo :\.
LP

jype ::

Odvisno od cesa so zeleni. Ce so od zavisti, potem verjetno res.

Nic ni narobe, ce sparamo, samo vsaj eno novo jedrsko elektrarno potrebujemo ze zato, da nadomestimo termoelektrarne. Potem pa verjetno najbolje se eno.

Pravi zeleni se itak bunijo tudi proti hidroelektrarnam, kar je edino prav. Hidroelektrarna nad bajto je precej nevarnejsa za vse v blizini, kot je jedrska.

Pyr0Beast ::

2 jedrski pa je mir. Sava, drava, whatevah se pa tako ali taqo nuca prezračt.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Boeing ::

Za novo jedrsko elektrarno je bilo že včeraj že zdavnaj prepozno.

Ampak ljudje tega NE VIDIJO!


Groza! :\
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

:roketa> ::

>On the basis of these facts it is clear that any final disposal solution will be extremely expensive.
(iz Presentation of Slovenian Nuclear Safety Administration).

Zgleda, da to upajo povedat samo v Angleščini.

Daedalus ::

Ja in? Sej lahko bi odpadke tudi izvažali v predela, če se prav spomnim. Itak je jasno, da shranjevanje za dolgo časa ne more biti poceni. Še manj poceni pa je IMO energetska odvisnost od tujine. Rajš jim mi kaj prodamo, kot oni nam.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

Tolk enih opuscenih rudnikov imamo, pa ne vedo kam z odpadki... Sram naj jih bo...

:roketa> ::

Sem za tržno (višjo) ceno elektrike. Dodatno bi predlagal še majhen dodatek, ki bi šel v sklad za izgradnjo nove nuklearke.

Alexius Heristalski ::

Društvo za sonaraven razvoj pravi: "Jedrska energija, ne hvala!" Obenem nas vabijo, naj podpišemo peticijo Milijon Evropejcev proti jedrski energiji. Baje imajo celo šest razlogov za to.

Zelo prepričljivi so. :D
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Pyr0Beast ::

Haha, kaki dobri razlogi :P
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

poweroff ::

Niso tako neumni sami po sebi. Samo z njihovo težo pretiravajo.
1. Jedrska energije je res nevarna - če je ne znaš uporabiti. Ampak varnost pa pač ni mit. Varnost je kar na nivoju. Seveda to ne pomeni, da se je ne da izboljšati...

2. Odpadki so res problem, vendar niti približno takov elik, kot ga hočejo prikazati. Tehnično danes ni noben problem zgraditi objekt, kjer bodo odpadki neprodušno zaprti 1000+ let. Problem je v glavah ljudi - iracionalnemu strahu. Zanimivo - tega strahu pri recimo hitrih avtomobilih ni, pa so bolj nevarni kot kvalitetno zdrajeno odlagališče jedrskih odpadkov.


3. Nuclear power is financially insane - nisem ekonomist, vendar bi rekel, da to ni res. Lahko je res problem, ker stroški skladiščenja naraščajo, vendar zaradi odškodnin, ne zaradi realnih stroškov. Vsekakor se pa da tole zelo lepo izračunati.

4. Nuclear power is no solution to climate change. S tem se tudi ne strinjam, pa četudi bi to držalo: če je JE cenejša in čistejša (oz. so vsaj odpadki bolj pospravljeni), je ta argument irelevanten.

5. Nuclear weapons are the flip side of nuclear power: to je precej nepovezano, odgovor na to pa že imamo: jedrske inšpekcije.

6. Nuclear power dependent on limited & dirty resources - so what? A nafta pa ni "limited"? Pa les?
sudo poweroff

Pyr0Beast ::

6. Nafta je dosti bolj omejena kot U235
Les, je baje kot unlimited (kar pa ni res že od 1950)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

WarpedGone ::

Hmmm, je kakšna ocena koliko je kej uranove rude po drugih planetih?

Ne bi glih računal, da je tam kej nafte al pa lesa. Sonce je pa precej lokalen vir.
Zbogom in hvala za vse ribe

CCfly ::

Bo kmalu sledila peticija 400 milijonov Evropejcev za jedrsko energijo ali bomo počakali na kakšno demonstrativno energetsko krizo ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Pyr0Beast ::

.. najbrž bo večina čakala na krizo pa ceno za kWh okoli 0,2 €
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

butkomutko ::

zeleni so zeleni sam na jeziku kjer pa bi lahko kaj naredili za natravo jih pa ni
sem pa proti plinskemu terminalu v trzaskem zalivu
in sem za jedersko energijo pa tud vetrnice bi lahko prinesle kako korist od vetra

Luka Percic ::

Ja to se veliko ljudem zdi;
Kako potratno, da veter ne zaprežemo!

Ampak ekonomska računica nam pravi tole;
Kako potratno da ta veter zaprežemo!

Bass0 ::

Edison je v času uvajanja električne napeljave kot zagovornik enosmernega toka izvajal propagando proti Teslovem izmeničnem toku: trdil je, da izmenični tok ubija, kar je demonstriral na psu, priklenjenem na mizo. Totalno bolno. Saj vemo, kdo je zmagal, ne?

Nasprotniki jedrske energije sicer danes ne morejo prikazati, kako škodljivi so radioaktivni odpadki, ker bi končali v zaporu... je pa njihov pogled ravno tako zaostal kot Edisonov. V nasprotju z zdravim "pro et contra" razmišljanjem zmorejo oni le "contra", tako da vse preradi izpustijo pozitivna dejstva.

Thomas ::

> V nasprotju z zdravim "pro et contra" razmišljanjem zmorejo oni le "contra", tako da vse preradi izpustijo pozitivna dejstva.

Misliš tele Tazelene?

Se povsem strinjam.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fuzijska elektrarna (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
11111092 (3275) vostok_1
»

Vetrne elektrarne ne vplivajo na gnezdenje ptic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10515965 (12681) Pyr0Beast
»

Pa pa lučka pa folding (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5230477 (29242) Matev
»

65 let jedrske dobe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
556717 (6708) pablic
»

20. obletnica černobilske katastrofe (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
20622146 (16500) strictom

Več podobnih tem