» »

Odličen članek o ekonomski (ne)upravičenosti intelektualne lastnine

Odličen članek o ekonomski (ne)upravičenosti intelektualne lastnine

podbevna ::

Boldrin in Levine sta že nekaj časa nazaj (leta 2002) postavila ekonomski model, ki dokazuje neresničnost ekonomskih utemeljevanj monopolistične zaščite izumitelja ali avtorja.

V zadnjih 50 letih je bilo sprejeto ekomsko razmišljanje, da je reprodukcija inovacij in avtorskih del instantna in zastonj, zato je nujna zaščita monopola inovatorja/avtorja, da se ohrani tehnični napredek in rast produktivnosti.

B. in L. sta lepo ponazorila, da so predpostavke te trditve (instantna zastonj reprodukcija) neresnične. Ker vsaka reprodukcija in posnemanje zahteva čas in vložek, ima ainovator bistvenozačetno prednost na trgu. V tem času se mu invseticaja v razvoj dejansko lahko poplača. Iz tega izpeljeta "začetno prodajo" kot poplačilo avtorja.

Trg sam torej zadosti in nagradi inovacijo in ustvarjanje, da je ta smiselna. Posledično zakonski monopoli, ki naj bi pospeševali inovacijo in ustvarjanje dejansko delujejo kontraproduktivno in višajo stroške ter upočasnjhujejo tehnični napredek in ostale oblike inovacije in tudi gospodarsko rast.

Teorija seveda ni popolna in je histerično izpodbijana zlasti s strani amerioških ekonomskih profesorjev, a mislim, da lepo ponazarja bistveno razliko med intelektualno in ostalimi vrstami lastnine. Lastnina ideje ni enaka lastnini stvari. To je res. Ni pa nujno res, da zato zahteva zakonsko varovan monopol nad idejo. To ni predpostavka za nadaljno ustvarjalnost, inovativnost in tehnični napredek. Kot tudi ni res, da je kršitev zakonsko podeljenega monopola etično enaka "kraji štruce kruha", kot je bilo že navdušeno dokazovano na tem forumu.

Stran D. Levina z zastonj prvimi petimi poglavji nastajajoče knjige: http://www.dklevine.com/general/intelle...

Bolj zgoščen članek o Bordlin in Levine teoriji: http://www.reason.com/0303/fe.dc.creati...

Caligula ::

Pa taka teorija ni nic novega.
Saj to je prva dilema, ki pade na pamet ob intelektualni lastnini.
Zakon pac proba prvemu omogocit to, kar onadva predvidevata, da bi zadostno storil trg.

Onadva tako na nek nacin pac trdita, da je zadeve preregulirana.

Kaj pa je tu tako novega oz posebnega pa ne vem.

Modelov in teorij je pa itak za malo morje.

Jaz sem kveckemu za to, da se patentov ne tala za neumnosti,...

Thomas ::

> Jaz sem kveckemu za to, da se patentov ne tala za neumnosti,...

Me also. Da sta pa dva "že leta 2002 postavila delujočo ekonomsko teorijo", me pa ne zanima prav preveč. Sploh bi se je pa ne oprijel kar na vrat na nos.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Stran D. Levina z zastonj prvimi petimi poglavji nastajajoče knjige:

Hehehe! Ohohoho! Dokler svoje intelektualne lastnine v CELOTI (ne samo reklamnega dela) ne dasta zastonj ... sta IMO rahlo nekredibilna v zatrjevanju, da je "intelektualna lastnina drugačna". :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

kako daš zastonj na razpolago CELOTNO knjigo, ki še ni do konca napisana?
l'jga

Thomas ::

Ja, zgleda da res daje zastonj vse kar ima. Zgleda tudi, da ga plačuje UCLA - torej univerza.

"Upam" samo, da njegova plača nikakor ni odvisna od projekta nacionalizacije intelektualne lastnine, ki jo vodi (na tej univerzi).
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razvijalci umikajo svoje aplikacije iz ameriških app storov

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
3112415 (9542) Icematxyz
»

BSA obvešča (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
9812153 (8769) Tody
»

Patentna bitka se nadaljuje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
10311213 (9620) gpg
»

Evropska komisija znova ignorira parlament glede direktive o programskih patentih (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
16814984 (12260) Jux
»

Danska rešuje programerje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
14013518 (11061) Thomas

Več podobnih tem