» »

Copyright in licence - nepravično?

Copyright in licence - nepravično?

poweroff ::

No, jaz bi pa načel eno debato, ki me muči že dlje časa... namreč tole licenciranje programov.

Zadnjič sem kupil nek program in v licence agreementu je pisalo da ne smem javno objavit performance testov.
WTF???!!?

Če kupim mercedeza lahko napišem članek v časopis kako sem zadovoljen z avtom in rezultate morebitnih testiranj. OK, nisem strokovnjak, lahko da ne znam testa opraviti pravilno... vendar - pri avtomobilih je enako. Ljudje pa ponavadi zaupajo resnim in uveljavljenim inštitucijam. Zakaj ne bib ilo pri softweru isto?

Druga stvar. Prepovedan je vzvratni inženiring.
Ej, če si kupim avto, se ga takoj lahko lotim z macolo! Sicer mi potem gre garancija, vendar imamto pravico. Lahko ugotovim kako moj avto deluje. Lahko ga celo popravim - izboljšam. Seveda pa ne smem začeti proizvajati enakega avta, razen če odkupim patent.
Lahko pa - pazi to - celo prodajam ali javno objavim postopek kako izboljšati tak tipa vtomobila. Recimo pri ladah je veljalo da je prva stvar ki jo moraš narediti po nakupu ta, da zamenjaš pumpo za bencin. Lahko bi torej prodajal "naredi-si-sam" set za menjavo pumpe.
Pri softweru je pa to prepovedano.

No, malce sem razmišljal in ugotovil da Država v glavnem ščiti megakorporacije ki proizvajajo softwer. Zakonodaja je narejena njim v prid, ne pa v prid potrošniku. V čigavi funkciji je torej država? Za čigavo korist preganja piratstvo? Jasno - za korist korporacij. Potrošnik pa mora ob nakupu podpisati kakršenkoli agreement. F*CK THAT!!!

A ni že enkrat čas da se temu potrošniki upremo? Podobno je bilo tudi z avtomobilsko industrijo v 70. letih v ZDA. Šele potrošniško gibanje je proizvajalce prisililo da so začeli v avtomobile vgrajevati varnostne mehanizme (odprava hroščev) in bolj skrbeti za potrošnikovo dobro...

kaj pravite na to?

Vanich ::

Aleluyah !

JLP ::

O CopyRightu je zanimiv tud tale članek: on copyright
Live long and prosper!

Medved ::

Sploh ne vem kaj to pomeni natančno, zato delam po svoje, kokr se mi zdi prou. Ko bojo povedal po slovensko da bom razumu pol bomo vidl. V sloveniji je uradni jezik SLOVENŠČINA. Mislim da to dejstvo marsikaj reši a ne??:))
Medved že spet tuki in me natrguje odozad


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sony pridobil začasno odredbo zoper Geohota (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6216793 (14683) BigWhale
»

BSA izdala novo poročilo (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
66325457 (18852) Staripalček
»

Francija pripravlja ostrejšo protipiratsko zakonodajo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
13915751 (11063) redo
»

Analiza intervjuja z Bogdanom Pretnarjem za DELO

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
305707 (5707) Ziga Dolhar
»

WinXP test

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
121737 (1737) andrej

Več podobnih tem