» »

98 Oktansko gorivo --> DA/NE??

98 Oktansko gorivo --> DA/NE??

hunter01 ::

Ojla.

Zanima me katero gorivo naj uporabljem 95 oktansko ali 98 oktansko. V servisni knjižici mi piše da naj točim 98 Oktansko. Tudi sam bi raje točil 98 Oktansko ker se mi zdi da avtomobil lepše teče. Avtomobil je pa Citroen Saxo 1.0i Letnik 1999. Zdaj me pa zanima če je moja mašina "narejena" za 98 Oktansko gorivo, ker je kolega bil z enakem avtomobilom pri mehaniku in mu je on svetoval naj naliva 95 Oktansko gorivo, ker naj bi se mu mašina al neki filtri hitro zapacali če bo točil 98. Je to res in kaj mi predlagate....

PS: prosim za resne komentarje tistih ki vejo o čem sprašujem in se v to razumejo.

Hvala, Jerry

BigWhale ::

Kaj pomeni oktansko stevilo? No, tocno razlago si poglej na wikipedii ali kje drugje, tako kmecko povedano pa pomeni, da bo gorivo z visjim oktanskim stevilom preneslo visjo stopnjo kompresije preden bo prislo do samovziga.

Ce pa pride do samovziga, pa najbrz zacne motor malo cudno ropotati. Nevem, ker se nisem dozivel tega. :)

Ce pise, da tankaj 98, potem bo najbrz najbolje, da tankas 98. :)

DominusSLO ::

Kateri mehanik je svetoval, da je boljše tankat 95, kot 98???:D
Ravno obratno je, z 98 bo tudi življenska doba motorja daljša in bo tekel lepše.

LoneWolf ::

Pri bencinskih motorjih lahko tankas eno oktansko stevilo VISJE kot je deklaracija motorja. Ce je proizvajalec motorja navedel 95 oktansko gorivo lahko tankas 98. Prednosti tega so precej vprasljive, razen tanjse denarnice so morebitne prednosti bolj ljudsko pregovorne, razen ce ne gre za kaksne nenormalno in izvenserijsko navite motorje, ki res rabijo bolj "nezen" bencin.
95 oktanski bencin v motorju, ki je narejen za 98 oktanski bencin povzroca nepravilne vzige (klenkanje) in nenormalno visoko delavno temperaturo, kar lahko vodi do fizicnih okvar delov motorja.

balocom ::

Un mehanik je mel pol-pol odgovor.
Z 95 oktanskim bencinom bo klenkalo.
Ta drugi del pa je 98 Oktanski bencin v Sloveniji. Petrol, pa še kdo daje v 95 bencin manganove spojine, da zviša oktansko število na 98. In te manganove spojine se odlagajo na batnih obročkih, ventilih, lambda sondi, katalizatorju itd.

Zaradi teh spojin bo 95 bencin boljši, saj ma vsaka kuker tulk moderna elektronika senzor klenkanja in sama spremeni kot vžiga.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

jurre ::

mi mamo isti avto (letnik dec.98, reg.feb 99) pa vedno tankamo 95 pa ni blo se nic narobe

andHoc ::

Eh na nabiji preveč da lahko tankaš samo eno višje oktansko.
Novi avti imajo vsi avtomatsko nastavitev predvžiga -> iz tega sledi da lahko tankaš tako 95 kot tudi 98 pa še kaj več bi tudi šlo in avto avtomatsko prestavi predvžig naprej in iz tega sledi več moči ...
Pa če kje vidite 91 ne se bat da zdej avto nebo delal, avto bo delal le malo manj moči bo imel ...

LP
...vse je relativno...

hunter01 ::

Potem lahko tankam 98??? :\ Glede izbire bencinske se pa raje držim karkoli drugega kot Petrol ker se mi zdi da imajo najslabše gorivo. Največkrat tankam zaradi tega na OMV bencinskih.

Balocom: je to preverjeno da pertol dodaja te spojine?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hunter01 ()

zlabo ::

heh, kar malo čudno sem pogledal ko si navedel za kateri avto gre. 98 se ponavadi tanka v avtomobile z višjo kompresijo, to pa je ponavadi pri kakšnih močnejših mašinah, tankanje 98 je bolj redkost kot pravilo. če imaš mašino narejeno za 95, potem z 98 prav veliko neboš prisobil.

drugač so pa itak fantje pred mano že vse povedal:P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

100 oktanski bencin (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
619328 (8081) Blinder
»

95/98/100 oktanski bencin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
16441662 (21312) ...:TOMI:...
»

100 oktanski bencin in starejsi avto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10414979 (13070) JanK
»

OMV in 100 oktanov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6312021 (10406) OmegaM
»

Kaj naliti v tank?

Oddelek: Znanost in tehnologija
364694 (3771) der_Alte

Več podobnih tem