» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
3 / 27
»»

Zero One ::

Pentium-II 350MHz
256MB SDR133
80GB ATA100 7200rpm (@ATA33 controller)

Tako Windows XP kot tudi Windows Fundamentals ne delujejo na njem lepo, ampak se zaganjajo počasi in imajo odzivnost na psu. Mislil sem, da je ozko grlo disk (prej sem imel neka stara 10GB low-rpm jajca) ampak so z novim diskom težave enake.

Računalnik se uporablja za pošto (MS Outlook), pisarjenje (preostali izdelki Officea) in internet (Firefox). Ker se želim izogniti Windows 98, sem razmišljal o Linux distribuciji. Namesto Outlooka bo pač Gromskitič, namesto Officea pa OpenOffice.

Verjetno je najmanj požrešno namizje prav XFCE? Bo na tem sistemu recimo Xubuntu deloval OK? Ima kdo kaj podobnega za primerjavo?

Kakšen drug nasvet, mogoče?

Hvala
D.



IMO osnoven install Lennyja z kakšnim minimalističnim DEjem a la ratpoison, xmonad ali dwm (vsi trije bi mogli bit v Debian reposih), OOo si pa sam skompajli gor.
printf(%s, "No statements? Why no... whoops");
//well if we can't make a statement, we should just leave a comment instead.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero One ()

zetrix ::

Se opravičujem... vendar je v tej temi govora o Linuxu.
Pa bi vas vprašal, če mogoče veste kje bi lahko dobil Pingo Linux.
Hvala že vnaprej...

Dri3r ::

Na njihovi uradni strani http://www.pingo.org. Zadnja distribucija (4.1) je izšla 15. oktobra 2005.

Lp
dri3r

Gabriel3 ::

Jaz bi želel prešaltati na Linux operacijski sistem predvsem iz želje da se privadim in naučim OS, ki bo alternativa microsoftovim XP in Visti, pa ne vem za katerega naj se odločim ker sem na tem področju z Linux OS totalni začetnik-nekateri pravijo da je za začetnike primeren Ubuntu-no jaz sem zagnal to LiveCD verzijo 8.10 in sem jo probal ampak ni mi všeč ker nikakor ne morem dobit WLAN da mi dela normalno in brez tega jaz ne morem (gre za prenosnik DELL Vostro A860-mrežna kartica Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter). Če kdo lahko pomaga naj se oglasi!

Lp!

kriko1 ::

distrowatch.com

Ubuntu, Kubuntu, opensuse....

Gapi ::

Copy/paste iz Madwifi urdne wiki strani

Chipset: AR2425 / AR5007EG
URL: http://atheros.com/pt/AR5007EG.htm
Supports: 802.11b 802.11g
Interface: PCI-Express x1
Device Information: Ethernet controller: Atheros Communications, Inc. Unknown device 001c (rev 01),Subsystem: AMBIT Microsystem Corp. Unknown device 3065
Notes: not supported by HAL as of 2007.04.28 - resturns Hal status 13
Notes: Suported by ndiswrapper with windows driver, but some user reports crash problems
Notes: Instructions about how to use the windows driver + ndiswrapper
Notes: works fine with ndiswrapper, using old drivers, search ubuntu forums
Notes: Sometimes erroneously reported as an AR5006EG by lspci
Notes: Works perfectly with this latest madwifi-hal branch snapshot --> #1192
Notes: This patch is tested and working on:
Notes: Acer Aspire 3050-1371, Acer Aspire 5310, Acer Aspire 5315, Acer Aspire 5520 - detected as AR5006EG, Acer Aspire 5613WLMi, Acer Aspire 5610Z, Acer Aspire 5720Z, Toshiba Satellite A210, LG E500, Packard Bell EasyNote? MX-52, Samsung P500, Asus X51RL, MSI-VR601-051, Fujitsu-Siemens LifeBook? T4220, Fujitsu-Siemens Amilo LI1718, Fujitsu-Siemens Amilo LI2727, Fujitsu-Siemens Amilo PA2510, Asus EEEPC more, Acer Aspire 5570, Acer Aspire 5100, Toshiba Satellite Pro L40-136, Toshiba Satellite P200-170 (PSPBQA) - detected as AR5006EG, Toshiba Satellite A210-11T (PSAEGE) - detected as AR5006EG, Acer Aspire 5050-3785 - detect as AR5006eg working ok, Toshiba Satellite U300-NS108C, Compaq C751NR, HP Pavilion DV6834eg (64Bit) - detected as AR242x 802.11abg (rev 01), Toshiba Satellite A215-S4757 - detected as AR242x
Notes: How-to compile madwifi and the patch
Notes: Works on HP dv6730eg, openSuse 10.3 after installing http://www.pc-forum24.de/suse-treiber/7... and kdenetworkmanager
Notes: Does work with HP dv9722eg (64Bit), see (#1192)
Notes: Works with Compaq Presario C700 (64Bit) using the enhancement to ticket 1679 (See above).
Notes: Works fine with ASUS F9Dc (AMD64) with the new branch (see #1192).
Notes: Works fine with Fujitsu-Siemens Amilo LI2727. However the card must first be turned on using a software switch as explained here, else it will not transmit or receive anything.
Notes: Works with Compaq Presario F767NR (AMD64 X2)--though somewhat poor reception compared to Windows drivers.
Notes: Works with Samsung e152-Aura T5750 Dajuan, activate radio with ledpin=0 softled=1

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

linuxdady ::

S to mrežno kartico zna biti križ. Na mojem prenosniku (Fujitsu-Siemens Lifebook c 1410 jo sicer živa zgoščenka Ubuntu 8.10 zazna pravilno, Mandriva 2009 pa ne. Prepozna jo kot AR242x in ji dodeli modul ath5k, pravi pa je ath_pci. Tako moram ath5k vnesti na "črno listo" /etc/modprobe.d/blacklist-compat in v /etc/modprobe.conf spremeniti vnos:
alias ath0 ath_pci
alias pci:v0000168Cd0000001Csv0000168Csd00003065bc02sc00i00 ath_pci

in po ponovnem zagonu deluje normalno.

Pinzl ::

živjo!

Rabil bi eno distribucijo linux ki bi bila lahka za (pol)začetnike za en bol ubogi pc.
Gre se za 5-6 let star prenosnik ki še vedno deluje,specs:
-CPU Pentium 3 730Mhz
-128 Mb rama
-20Gb diska

Rabil bi ga predvsem za učenuje jave in kakšen film in internet.

dzinks63 ::

Če ti angleščina ni tuja, bi ti priporočil kar KANOTIX 2007 Thorhammer RC7 . Sem pred nekaj dnevi bil popolni noob za linux in sem sprobal tole kar v live izvedbi s cd-ja. Zadeva mi je ratala iz prve, linux se je postavil povsem pravilno (delovale so vse komponente), takoj sem naredil povezavo z internetom (vtipkaš samo geslo in uporabniško ime), delali so filmi, glasba, office, tudi po vseh prejšnjih particijah se lahko takoj sprehajaš in jih uporabljaš, v glavnem za začetek dovolj in vse iz prve ter brez vseh težav.

Pinzl ::

@dzinks63 Hvala!

Ne, angleščina mi ni tuja vendar me bolj skrbi zaradi sistemskih zahtev.
Tam namreč piše da je zahteva 192 Mb rama, obenem pa kernel temelji na ubuntujevem. Nažalost sem na tega že probal inštalirat ubuntu 8.1 vendar je odzivnost taka kot da bi se mi odzival mrtev konj.

Bom seveda tole probal,me pa zanima če ima kdo še kakšen predlog za kakšno distribucijo ki bi bila manj zahtevna.

linuxdady ::

Prejšnji teden sem sosedi namestil Mandrivo 2008.1 na Thinkpad A20p:
Pentium III 750 MHz
256 MB ram
20 GB disk

Bil sem nadvse presenečen,kako lepo deluje vse skupaj. Res malo počasneje, pa ne toliko, da bi bilo vredno omembe.Posebej me je presenetila grafika. 15" zaslon ima ločljivost 1400x1050, ATI mach kartica pa vsega 16 MB deljenega spomina. Kljub temu deluje celo Googleearth! Prikaz filmov je brez najmanjšega zatikanja, glxgears pa se vrtijo z 900 FPS. Zares super!

R-G ::

Polemike okoli uporabe najprimernejšega oziroma najustreznejšega GNU/Linux operacijskega sistema, že burijo duhove zelo dolgo časa.

Tako, kot ste sami že navedli, je bistven povdarek na samem uporabniku. V primeru, da je vaš namen zelo solidna, vsestranska distribucija GNU/Linux operacijskega sistema, katera posveča zelo veliko osveščenost in truda v aktivizem gibanju za svobodno programsko opremo, je Debian prava odločitev. Glede na to, da jedro operacijskega sistema Hurd še ni pripravljeno za javno uporabo, med drugim so žal imeli rahle težave pri razvoju programske opreme, je za enkrat še resnično priporočljiva odločitev za kombinacijo GNU operacijskega sistema z Linux jedrom.

Kljub zelo mogočni in pokončni etično-moralni drži oziroma usmeritvi, pa ima vendarle projekt Debian določene pomankljivosti, kar se tiče posodobitev programskih oprem ter pogostosti zaporednih uradnih izdaj distribucije.

Operacijski sistem Ubuntu GNU/Linux, kateri je 'sin' projekta Debian in ste ga tudi že prej omenjali, pa je premišljeno uravnal svojo koncepcijo. Njegove distribucijske izdaje so relativno zelo pogoste, natančneje vsakih šest mesecov. Tudi posodobitve programske opreme so pogoste, sicer pa je potrebno razumeti, da operacijski sistem Debian GNU+Linux dosti ljudi uporablja izključno kot strežniško napravo.

Vsekakor drži, da se je projekt Debian pričel prilagajati povprečnim uporabnikom z raznimi GUI vmesniki programskih oprem, čeprav se v tem kontekstu še vedno ne mora primerjati z Ubuntu projektom.

V primeru, da želite ogromen repozitorij programskih oprem, natančneje 25113, je Debian GNU+Linux operacijski sistem pravilna odločitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: R-G ()

popster ::

za zacetnike:ubuntu

Haniball ::

Jaz tudi razmišljam, da bi poletno delo preko študenta preživel na linuxu (spletne strani v PHPju).
Doma imam že kar nekaj let na serverju linux (prvo Pingo 2.0, ko je le-ta zastarel, pa sem prešaltal na Gentoo).

Pri Ubuntu mi ni všeč, da se verzije menjujejo na pol leta (čeprav ni sile - poletje ni tako dolgo).
Z Gentoo se ne bi rad spet 1 teden zafrkaval da ga usposobim.

Kako pa je kaj pri openSUSE ? Tam tudi hitro menjujejo verzije (in posledično hitro izgubiš support), ali je tako kot pri Gentoo, kjer tega problema ni ?

Poldi112 ::

>Pri Ubuntu mi ni všeč, da se verzije menjujejo na pol leta (čeprav ni sile - poletje ni tako dolgo).

Pa vzemi debian. Selo podobna zadeva, da ne rečem ista, ravno je izžel in zdaj par let ne bo nove.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Poldi112 ::

Gre se za 5-6 let star prenosnik ki še vedno deluje,specs:

Z 128mb rama lahko kar pozabiš na kde, gnome ne vem ampak vertetno bo tudi grozno delal. Ostane pa potem bolj malo. Lahko probaš damn small linux, ali kaj podobnega. Še bolje pa bo če kupiš nov laptop in doživiš polno uporabniško izkušnjo. Ker to kar imaš meji na mazohizem. Predvsem ram je omejitev.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Brane2 ::

jaz bi ravno za take stvari počil gor Gentoo, ali vsaj nekaj, kar lahko prikrojiš svojim potrebam.

Pač oskubi kernel do maksimuma, nastavi CFLAGS na kaj v stilu "-march=native -Os -pipe" in pa uporabi kakšen XFCE ali kaj podobnega namesto polnega GNOMEa ali KDEja...

Resda bo malo nerodno s prevajanjem ali prilagajanjem ampak to je najbrž v takih pogojih nuja.

Pa, kot že rečeno, malo večji ram bi su hudo lepo poznal.
Na bolšjaku imaš kupe tipov, ki za drobiž prodajajo kramo, mogoče lahko ubodeš kje kak 512MB plošček za prenosnik ali kaj podobnega.

Če odmislimo RAM, se mi P3 ali celo Celeron ne zdi tako brezupno počasen, da se ga ne bi dalo spraviti v solidno stanej z lahkim okoljem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

popster ::

pohitri pohitri2

drugace ce si bolj slab pa probej xubuntu, pa ena lite tema je k dela ful hitro.samo na 128mb ti bo delal bolj NE. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: popster ()

destroyer2k ::

Zanima me ali obstaja kakšna linux verzija, da lahko zaženem v windowsu? Obvezno mora biti zagon možen v windows, ker linux sovraži inštalacijo na mojem računalniku (vse distribucije katere sem probal so mi napisal error, tudi če sem dodal kodo za to vrsto napake), aja pa če obstaja polna različica ne okleščena.

Poldi112 ::

wubi
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

destroyer2k ::

Poldi112

Hvala ti sedaj sem namestil ubunto 8.10, ampak imam težavo, ki je ne znam rešiti. Driver od ati mi noče inštalirati, pač napiše da tega jezika ne zna brebrati (in je za linux verzijo da ne bo pomote).

Edit: Sem zrihtal, tako da ne rabim več pomoči.

Zgodovina sprememb…

sprasujem ::

Zanima me ali obstaja kakšna linux verzija, da lahko zaženem v windowsu? Obvezno mora biti zagon možen v windows, ker linux sovraži inštalacijo na mojem računalniku (vse distribucije katere sem probal so mi napisal error, tudi če sem dodal kodo za to vrsto napake), aja pa če obstaja polna različica ne okleščena.


Obstaja portable ubuntu, k ga lahko direktno zaženeš v windows okolju. Sam ga nism sprobu, pravijo pa da je zagon nekoliko daljši.

http://lifehacker.com/5195999/portable-...

sprasujem ::

Še en link za inštalacijo portable Ubuntuja

destroyer2k ::

Spet bi prosil za pomoč in problem je v tem, ko zaženem drijver mi napiše da morem zagnati kot super user in kako naredim to?

Poldi112 ::

Pred ukazom napiši še sudo
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

destroyer2k ::

Poldi112

Pred katerim ukazom? Malo podrobnejši mi razloži, ker linux že nisem uporabljal malo več kot 2 leti.

c0ck4m0u53 ::

Da boš lahko uspešno namestil grafične gonilnike boš moral pridobiti skrbniške pravice, brez tega ne bo šlo, ker kot navadni uporabnik tega ne moreš izvesti. Ukaz sudo ti omogoči, začasno pridobitev skrbniških pravic.

destroyer2k ::

Mare4

Ampak kje naj dam ukaz sudo točno, ker ne vem pred katerim ukazom naj napišem to.

c0ck4m0u53 ::

Preko česa si se lotil nameščanja grafičnih gonilnikov (upravljalec paketov, envy, si sam prenesel gonilnik iz ati strani)?

destroyer2k ::

Sam sem prenesel iz ati strani.

Gapi ::

pol gre to nekako tako
v konzoli napišeš
#sudo sh driver.sh ali sudo dpkg -[parametri] driver.deb ali sudo rpm [parametri] driver.rpm

destroyer2k ::

Kje pa je ta konzola, da vpišem to?

c0ck4m0u53 ::

Večina linux distribucij pozna t.i. upravljanje s paketi. Ti paketi se nahajajo v skladiščih oz. repozitorijih. Vse kar moraš storiti je, da poženeš grafični vmesnik (synaptic) za nameščanje programov ter ostale šare in v iskalno polje vtipkati ati oziroma radeon. Lahko pa se tega lotiš tudi preko terminala (apt-get imeprograma), rezultat bo enak.
Tako ti ni potrebno iskati gonilnikov in ostalih programov, ampak jih enostavno namestiš preko orodja synaptic.
Glede ati gonilnikov obstajajo 3 različne verzije. Na voljo imaš zaprti fglrx gonilnik (enakega dobiš na strani od amd/ati), potem pa imaš še 2 "odprta" gonilnika. Prvi radeonhd je namenjen karticam, ki podpirajo hd, drugi ati, pa je namenjen starejšim različicam kartic.
p.s. Pred časom vem, da je obstajalo orodje, ki je bilo namenjeno prav nameščanju grafičnih gonilnikov ---> envy poglej preko synaptica.

destroyer2k ::

Hvala ti končno sem uredil zadevo.

XS!D3 ::

Jst pa gledam za neko home router/server platformo, ubistvu me zanima, če je sploh možno ter kakšna je najbolj optimalna ter elegantna rešitev, da bi eno mašino uporabljal kot router (nekaj podobnega kot m0n0wall) hkrati pa še kot serverček za doma recimo za print server, NAS, torrent client (recimo torrentflux), mogoče še kakšen napreveč preveč zahteven HTTP/FTP dostop od zunaj.

evian ::

Mogoče bi bilo tole tisto kar iščeš:

http://www.amahi.org/features/gallery

filip007 ::

Sem naredil nekaj ozadij mislim, da bodo kar dobre za Ubuntu...:)


Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

gzibret ::

Eno vprašanje....

Katera LIVE distribucija linuxa bere (in piše) na NTFS file system? OpenSuse ne bere. Lahko predlagate eno.

Hvala
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

misek ::

A kdo morda pozna kakšno LIVE distribucijo, ki bi jo lahko namestil na USB ključek in bi bila samo terminalska (brez X-ov) in čim manjša? Pa da se enostavno namesti iz Windows okolja.
Sicer Ubuntu ima en generator, kjer pa se v bistvu prekopira cel ISO na ključek in zaganja iz njega. Jaz pa bi rad imel goli sistem, na katerega bi dajal samo potrebne zadeve iz repozitorija.

Vitamin-B ::

za očeta bi se najraje omislil en linux, vse kar rabi je internet (firefox - seveda flash pa videi da delajo) ter urejevalnik besedil, ki je karseda blizu wordu... sistem mora biti stabilen (se pravi da s klikanjem ne more kaj pokvarit)
sedaj ima XP (sp2) in je vsake tolko časa kaj narobe, pa razni virusi etc. (pač je on ena tistih generacj ki se še komaj spoznali računalnik, pa poklikajo vse kar vidijo :) ) se je pa recimo da navadil na uporabo firefoxa in worda.
računalnik je star dobrih 8 let...
ločljivost lcd-ja je 1280*1024
angleščina mu ni blizu (kvečjemu nem)
hvala
PS: notr je sam en 60gb disk z win ter vsemi podatki, ki pa se ga nebi lotil za namestitev novega os, zato bi raje videl kako USB varianto ali pa če kupim kak dodaten poceni disk, nevem kaj je bolje in kako se kaj obnese...

No Can Do ::

@Vitamin-B, predlagam Ubuntu, jaz sem svojemu dal P3, 384MB RAMa, 60GB disk in GeForce2 MX 64MB pa dela vse out-of-the-box, dal sem pa 8.04 LTS, ker v 9.04 po defaultu ni driverjev za stare grafične. Pa mogoče namesto OO mu daš abiword.
This user may use sarcasm and cynicism
in a way you are not accustomed to.
You might suffer severe mental damage.

BlaY0 ::

Potrebe po RAM-u dejansko niso tako velike kot jih posamezne distribucije navajajo. Ponavadi je navedena količina spomina večja zaradi grafičnega načina namestitve. V tem primeru predlagam "alternate" varianto Ubuntu ali Xubuntu namestitve (tekstovni način).

Preveliko pomnilnika ponuca tudi samo grafično okolje, ki ga privzeto sestavlja cel kup manjših "(pod)programov", ki jih v bistvu niti ne potrebujemo za samo delo. Pri grafičnem okolju Gnome se veliko teh "(pod)programov" da izklopiti pri nastavitvah same seje "session". Če je grafično okolje Gnome ali KDE še vedno prevelik zalogaj za naš pomnilnik, si omislimo kaj manj požrešnega... recimo Xfce ali celo LXDE. Oba sta standardni del Ubuntu repozitorijev. Lahko si namestimo vse hkrati in vsakega posebej preskusimo. Izbiro posameznega grafičnega okolja izvedemo pri sami prijavi v sistem.

Pri večini modernih distribucijah obstaja in se pri zagonu tudi zažene, storitev "readahead", ki v pomnilnik naloži cel kup programov in knjižnic za kasnejše hitrejše poganjanje le teh. Med temi programi in knjižnicami je tudi cel kup takšnih, ki jih verjetno nikoli ne bomo uporabili, zato je priporočljivo pogledati v direktorij /etc/readahead (Ubuntu) kaj vse se nalaga v pomnilnik in česa vse od tega nikoli ne bomo poganjali.

Roadkill ::

Ü

Zero0ne ::

A kdo morda pozna kakšno LIVE distribucijo, ki bi jo lahko namestil na USB ključek in bi bila samo terminalska (brez X-ov) in čim manjša? Pa da se enostavno namesti iz Windows okolja.
Sicer Ubuntu ima en generator, kjer pa se v bistvu prekopira cel ISO na ključek in zaganja iz njega. Jaz pa bi rad imel goli sistem, na katerega bi dajal samo potrebne zadeve iz repozitorija.


Arch Linux ustreza vsem tvojim pogojem razen enostavnosti in namestitvi iz Windowsa - ima .img za flash ključe, default inštalacija zavzame ~300MB in ne vključuje X-a.

urosz ::

star prenosnik, Celereon 1,7ghz, 512 ddr ram-a, grafična integrirana, disk ni problem.

pri kolegu sem videl Ubuntu linux in mi je postal všeč.

Sedaj imam XP sp3, zanima me, ali se splača inštalirat ubuntu, ali bo lepo deloval.

Zanima me tudi, ali se da, da bi imel eno particijo win xp, eno particijo Ubuntu Linux, ena particija pa skupni dokumentu (beri: nekaj malega glasbe, slik, drugače pa vglavnem *.doc, *.pdf, *.java, *.html,...), do katerih bi lahko dostopala oba operacijska sistema in kako bi bilo to najlažje naredit. Naj še omenim, da imam trenutno 2 particiji: c, na kateri imam os win xp in d, na kateri imam raznorazne dokumente. Kako bi se to dalo najlažje naredit tako, da bi imel tako kot sem zgoraj napisal da hočem?

aja, pa Linuxa še nisem nikoli uporabljal (vsaj na svojem rač. ne),..

Zero0ne ::

star prenosnik, Celereon 1,7ghz, 512 ddr ram-a, grafična integrirana, disk ni problem.

pri kolegu sem videl Ubuntu linux in mi je postal všeč.

Sedaj imam XP sp3, zanima me, ali se splača inštalirat ubuntu, ali bo lepo deloval.

Zanima me tudi, ali se da, da bi imel eno particijo win xp, eno particijo Ubuntu Linux, ena particija pa skupni dokumentu (beri: nekaj malega glasbe, slik, drugače pa vglavnem *.doc, *.pdf, *.java, *.html,...), do katerih bi lahko dostopala oba operacijska sistema in kako bi bilo to najlažje naredit. Naj še omenim, da imam trenutno 2 particiji: c, na kateri imam os win xp in d, na kateri imam raznorazne dokumente. Kako bi se to dalo najlažje naredit tako, da bi imel tako kot sem zgoraj napisal da hočem?

aja, pa Linuxa še nisem nikoli uporabljal (vsaj na svojem rač. ne),..


Ubuntu bi moral delat kolikor toliko normalno brez destop compositinga, če ne lahko probaš xubuntu (Ubuntu z lažjim grafičnim vmesnikom)

GNU/Linux lahko brez problemov bere in piše na NTFS particije (na katerih imaš inštaliran xp), zato predlagam, da nekoliko zmanjšaš obe trenutne particije (oziroma zmanjšaš tisto, na kateri imaš več odvečnega praznega prostora), nato pa na prazen prostor postaviš particije za inštalacijo GNU/Linuxa. Iz Ubuntuja boš lahko dostopal do obeh NTFS particij.

urosz ::

torej lahko obdržim datotečni sistem. zdaj pa še me zanima kako najlažje naredit tretjo particijo iz teh dveh? ker ko sem jaz delal ti 2 particiji sem ju delal še s "fdisk" programom zagonskega cdja windows 98, ali kako že je to bilo.. :))

Zero0ne ::

torej lahko obdržim datotečni sistem. zdaj pa še me zanima kako najlažje naredit tretjo particijo iz teh dveh? ker ko sem jaz delal ti 2 particiji sem ju delal še s "fdisk" programom zagonskega cdja windows 98, ali kako že je to bilo.. :))


iz ubuntu live CDja, poženi install (imaš bližnjico na namizju), pred inštalacijo ti da možnost organizacije particij.

urosz ::

oh, super. se bom že znašel tam nekako. bom v kratkem poskušal stopiti v svet linux-a torej.

hvala za info ;)

edit: še samo nekaj.. Ubuntu cd zaženem v windowsih (glede na to, da si napisal da imam bližnjico) ali bootam ob zagonu računalnika?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

Zero0ne ::

edit: še samo nekaj.. Ubuntu cd zaženem v windowsih (glede na to, da si napisal da imam bližnjico) ali bootam ob zagonu računalnika?


Ne, bootaš iz CDja.

Bližnjico za install imaš na namizju v ubuntuju :))
««
3 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066316365 (1877) polozweii
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736250 (25481) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916234 (14248) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448721 (7762) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112557 (11382) panteist

Več podobnih tem