» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
24 / 27
»»

Shkorc ::

Zakaj je MX Linux tako visoko na distrowatchu?

Se ga ne priporoča pogosto, pa me zanima, kje je razlog za tako popularnost?

Rias Gremory ::

Distrowatch lestvica meri popularnost distribucij oz. meri samo število obiskov Distrowatch podstrani distribucije.


The DistroWatch Page Hit Ranking statistics are a light-hearted way of measuring the popularity of Linux distributions and other free operating systems among the visitors of this website. They correlate neither to usage nor to quality and should not be used to measure the market share of distributions. They simply show the number of times a distribution page on DistroWatch.com was accessed each day, nothing more.

Vir: https://distrowatch.com/dwres.php?resou...

judoka ::

Rias Gremory je izjavil:

Rad bi mel cim bolj set & forget OS

Potem sigurno Linux Mint. Če nimaš kakšne eksotične strojne opreme bi moralo špilati "out-of-the-box".


Cist btw, v virtualki je mint delal bp, na live se mi je pa konkretno zataknilo pri grafiki/sliki. Pri driverju in pri monitorju.
Moral instalirat amdgpu pack da je sploh nasel pravilen driver. Pricakoval sem da 3200 g ne bo problematicen ker gre za par let staro zadevo. Pri monitorju pa pomaga sam Mcgiver zadeva preko skripte ob vsakem bootu. Prej je bil zaklenjen na 640*180 resoluciji.

Tud Linux ma svoje muhe ocitno :D

LightBit ::

Muhe so povsod.

Čudno, AMD bi res moral delovati brez kakšnih posegov.

filip007 ::

Pri meni je Ryzen 1 delal strojno napako vsaj enkrat na teden, zdaj imam Toshibo in Ubuntu gor, Polkna niso prebavljala YT in je bil BSOD. Pa še manj se greje zdaj.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

judoka ::

Probal sem 2 razl distrota, mx in mint. Mx je zaznal ekran kot laptop in je imel max resolucijo 800x600, mint je kazal
da ni hw acceleracije (driver) + max resolucijo 640x180. Vse posodobil, zamenjal kernele, probal razne trike iz forumov...ista jeba
Na koncu amdgpu paket za driver in skripta za resolucijo.

Tud mene je presenetil zatik z amd apu.

LightBit ::

Očitno še vedno ni boljšega kot Intelov GPU na Linuxu.

Boobiz ::

meni Mint ni delal težav na amd apuju (4600u).
I'm drunk, what's your excuse?

judoka ::

Sej nisem zihr da je fora v apu-ju, lahko je deskmini (a300).

Zvezdica27 ::

hm. oba distrota sta debian based (tudi mint, na koncu). morda probaš za foro kak ne-debian?

KOlikor jaz vem, specifikacije preko HDMI ali v tvojem primeru najbrž LVDS določajo, da se pač prenese "MIME paket" podrptih resolucij in se potem ujameta kernel (X) in pač GPU. Očitno kernelov driver/module za tvoj GPU ni usklajen s tem, kar GPU dejansko sporoča (in je potem modul od AMD popravil). Se zgodi - in bom tkao rekel, edina resna hadrware clusterfuck scena na linux je ravno glede grafičnih gonilnikov. Intel daje vse ven v opensource, AMD tudi ni bil sporen, pri Nvidii pa nikoli ni bilo posluha.

Težava je, če se karkoli spremeni - jaz sem imel tak primer, ko se tisti "MIME" paketki resolucij niso več prav psoredovali in sem lahko laptop v bistvu tedaj dal na win za eno leto, dokler niso porihtali tne neumnosti (ne spomnim se, zakaj stari kerneli niso delali).

Če zdajle pogledam forume za 3200g linux support - piše, da vse dela. Tako da ne vem... vsaj na kernelu 5.4 in višje b moralo vse delati - seveda pa najbrž še mičkn boljše z AMD driverji.

Važn da dela,

zz

judoka ::

Fora je da sem se spomnil da sem mel tudi pri win 10 install problemcic z ekranom in resolucijo, ampak tam je preko amd SW to enostavno resljiv problem, ker pac dodas poljubne custom resolucije in gasa.

V Linuxu je bilo to malce tezje, a sem nasel kompromis varianto preko .sh skripte, ne vem pa kam bi jo dal da bi se izvedla ob vsakem boot-u.
Monitor imam na VGA kablu, mogoce je to problem?

Tudi mene je presenetil zatik z AMD apu, a se ga da enostavno sanirat. Ker sem Linux rookie sem pac rabil nekaj casa da sem ugotovil da AMD dejansko naredi linux driverje, a ti niso dosegljivi preko obicajnega search-a via product name.

Sem na 5.4 kernelu, a sem probal tudi 5.8-11-12. "no hardware acceleration" je bil v vsakem primeru.

Nekaj casa bom imel se opcijo dual boot-a za vsak slucaj, ampak za1x stvar dela bp.

judoka ::

Se zakljucek zgodbe:

Sem mel plan sprobat ce monitor/grafika delata normalno na Manjaro-tu. Probam zbootat preko usb-ja, slike ni.
Se spomnim za foro zamenjat vga kabel (flashback na win98), bum slika. Zdaj mi tudi mint prepozna tocen model
monitorja bp.

Live and learn.

MrStein ::

Ah, še ena iz kategorije "vsi kabli so enaki".

A je tako stari monitor, da nima DVI ali HDMI priklop?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

broken/link ::

ne, to je zgodba ryzen z APUjem in manjkom driverjev. sam prebrat je treba.

Zgodovina sprememb…

LightBit ::

MrStein je izjavil:

Ah, še ena iz kategorije "vsi kabli so enaki".

Razen kadar niso. Možno znucan konektor (kak pin se lahko zarije).

judoka ::

MrStein je izjavil:

Ah, še ena iz kategorije "vsi kabli so enaki".

A je tako stari monitor, da nima DVI ali HDMI priklop?



Dvi ma, ampak ga asrock nima. Anyway, slab kabel. Se zgodi na vsakih 5 let 1x.

MrStein ::

Ima hdmi? To gre na DVI brez težav.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Barizoff ::

Stara zgodba, star računalnik core duo 2,4 ghz, 3 gb ram, rad bi inštaliral linux, na novo verzijo ubuntu mi je zmanjkal 1 gb, kje ga dobiti in kako hitro bo potem računalnik dejansko delal. Igre me ne zanimajo. Hvala za odgovore in glede bana mojega starega nicka PROTOTIP; nekdo mi je ukradel geslo in pisal da želim prodajat neko kremo za brdavice. To nima veze, zanima me kaj pravite glede linuxa.

JeBelaCesta ::

lep pozdrav iz višav ;-)

Barizoff ::

A je za začetnike?

A je res, da potem star računalnik dela kot nov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barizoff ()

GupeM ::

Barizoff je izjavil:

A je za začetnike?

Ja

Barizoff je izjavil:

A je res, da potem star računalnik dela kot nov?

Ne. Bo pa zagotovo bolje kot Windows, razen če je na njem Windows XP.

Barizoff ::

Windows 7 dela na njem, zelo počasi, bi ga pa vseeno obdržal in na novi particiji imel linux.

Barizoff ::

JeBelaCesta je izjavil:

probaj Linux Mint XFCE (https://www.linuxmint.com/rel_una_xfce_... ali pa
Linux Mint Debian (https://www.linuxmint.com/download_lmde...
Hvala ti, stara kišta dela kot nova. Lep pozdrav.

Zvezdica27 ::

ni to stvar linuxa, pač pa izbranega DE/WM - xfce je pač lahek, zato zadeva leti.

zz

Barizoff ::

Windows je počasen, ker temelji na dosu.

ssitcm ::

Barizoff, to seveda ni več res:
Is DOS still used in Windows 10?
No, it does not. The last consumer OS that relied on MS-DOS was Windows Me. Windows XP, Vista, 7, and later are all built on the Windows NT architecture.4 Aug 2011

Barizoff ::

Seveda je res, meni dela na win 11, odtipkaš cmd, pa imaš dos. Linux ga nima.

ssitcm ::

Prvi zadetek v Googlu:
Command Prompt is a Windows program that emulates many of the command line abilities available in MS-DOS but it is not actually MS-DOS. Command Prompt is a GUI version of command.com in MS-DOS. cmd.exe is a native Windows application usually running in a Win32 console.

mtosev ::

LOL kje ste eni ostali v preteklosti. Zadnji os, ki je imel dos je bil Win Me iz leta 2000. CMD/command prompt pa ni dos, ampak nekaj podobnega Linuxovem Terminalu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PARTyZAN ::

Barizoff je izjavil:

Linux ga nima.


Seveda ga ima.

Barizoff ::

Jaz se spomnim, ko sem imel še pc 386, pa tiste igre, ki sem jih igral v dosu so delale hitreje kot v windowsih, takratnih 3.1 . Windows temelji na dosu, še kar in to na 11.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barizoff ()

mtosev ::

Sure. Probaj pognati kakšen dos exe game direkt v winsu pa povej kaj ti windows pove.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Barizoff ::

Dos igre so narejene za počasne procesorje, s kakšnim programom bi se tudi to dalo urediti.

Drugače pa linux ne rabi dosa, windows pa bo imel večno tisti cmd.

Zvezdica27 ::

Pusti ga, brezveze.

Ja, win so DOS, whatever. Sam mir daj zdaj.

Barizoff ::

Whaterver ti sama sebi.

mtosev ::

Za Celeron N3350, 6GB rama, 64GB storage bi rabil nek Linux distro. Komp bom uporabljal za predvajanje in streaming na Full HD TVju.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

LightBit ::

LibreELEC?

mtosev ::

Verjetno neumno vprašanje. A Netflix client / add on ima LibreElec oz Kodi?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Netrunner ::

Kodi ne nazadnje ko sem ga uporabljal imel Netflix app.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

mtosev ::

Thx.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

tony1 ::

Iščem eno srednje light Linux okensko okolje, ki bo teklo na 2400G s 16 GB RAMa in NVMe diskom.

Več let sem imel Fedoro z Gnomom (?), ki je delovala okej, čeprav se je recimo videlo, da klinčev XP na vrtečem HDDju dela bolj tekoče.

Sedaj probavam Slackware/Salix z XFCE, kar je precej bolj odzivno in tekoče (še vedno ne dam roke v ogenj, da XPji niso bili še bolj odzivni :D), ampak XFCE je malo omejen z nastavitvami, npr. povečam velikost fontov, ker sem slep ko krt... in naslovna vrstica oken postane po višini premajhna za naslove in se je del izgubi... :))

Kakšno priporočilo za Linux okensko okolje, ki bo še vedno odzivno ampak morda malo bolj feature-rich kot je bil XFCE?

WhiteAngel ::

tony1 je izjavil:

Iščem eno srednje light Linux okensko okolje, ki bo teklo na 2400G s 16 GB RAMa in NVMe diskom.

Več let sem imel Fedoro z Gnomom (?), ki je delovala okej, čeprav se je recimo videlo, da klinčev XP na vrtečem HDDju dela bolj tekoče.

Sedaj probavam Slackware/Salix z XFCE, kar je precej bolj odzivno in tekoče (še vedno ne dam roke v ogenj, da XPji niso bili še bolj odzivni :D), ampak XFCE je malo omejen z nastavitvami, npr. povečam velikost fontov, ker sem slep ko krt... in naslovna vrstica oken postane po višini premajhna za naslove in se je del izgubi... :))

Kakšno priporočilo za Linux okensko okolje, ki bo še vedno odzivno ampak morda malo bolj feature-rich kot je bil XFCE?


Kubutnu/KDE imata dobro rešene pisave in svetla/temna tema. Glede odzivnosti s 16gb rama in NVMe pa tudi ne bi smelo biti težav. Lahko izklopiš namizne efekte, če je težava z grafiko.

GupeM ::

Jaz sem zelo zadovoljen z Mint Cinnamon. Odzivnost povsem ok.

LightBit ::

tony1 je izjavil:

Kakšno priporočilo za Linux okensko okolje, ki bo še vedno odzivno ampak morda malo bolj feature-rich kot je bil XFCE?

MATE.

uporabnik97 ::

Na taki konfiguraciji 2400G s 16 GB RAMa in NVMe že kar nekaj let uporabljam Manjaro s KDE. Pri KDE mi je dokaj všeč da nima ne preveč in ne premalo nastavitev.

tony1 ::

Tale Manjaro se zdi zelo zanimiv, predvsem je fascinantno koliko dela je Švabska firma vložila vanj...

Zaenkrat grem sprobat MATE in Cinnamon (na Debianu, ker bo najbolj enostavno, saj imajo, kapo dol, že narejene ISOte)...

Hvala vsem! ;)

Zvezdica27 ::

ja... tale prilagodljivost črk, fontov in tem temu je še največji izziv. Jaz bi ti rekel, da gledj nabolj priljubljene DE, na openbox si ga tu kar nasrkal, XFCE me čudi, da ne zna, sam je mali...

karkoli boš probal, svetujem, da probaš debian verzijo, ker to uporabljajo tisoči in ni hudič, da ni porihtano. Druga najboljša opcija je *buntu verzija, spet, toliko userjev, da je to najbrž porihtano.

zz

tony1 ::

Hvala vsem za nasvete!

Po vikendu igranja se je izkazalo, da se je vizualne probleme z XFCEjem dalo rešiti, in da je ta pravzaprav eden bolj prilagodljivih DEjev. Probal sem tudi MATE, pa nisem mogel spremeniti vsega (ali pa nisem našel, ker sem vmes tolikokrat preklikal XFCE) ter Cinnamon in LXQP, pa nista bila kaj dosti drugačna.

Plasma DE (kot ga ima Manjaro in, zanimivo, kot opcijo tudi Slack) pa nisem uspel probati, morda čez nekaj let, ko se mi bo spet dalo :)

Moral sem dvigniti roke nad Debianom 11 (na relativno novi desktop kišti ni delal zvok prek HDMIja, volje za zafrkavanje pa nisem imel več), tako da sem na koncu na desktop dal Xubuntu 22.04, na 10 let star laptop v vlogi file serverja pa Slack 15/Salix, tudi z XFCE. Sedaj samo še najdem en dober skin, morda Solaris ali pa... NT 4.0 :))

Seveda me je vmes čakalo še kup "študiranja" (je6anja s HPjem, ki je updejtanje BIOSa zakompliciral do amena, live distribucij Slacka, ki se na laptopu med zagonom usujejo, crasha inštalerja ob koncu inštalacije Xubunutuja na desktopu... Aja, pa kernel panica po koncu inštalacije, ker sem na laptopu sistem dal na USB disk... :D).

Leto Linuksa na desktopu... is out there. Somewhere. 8-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

tony1 ::

Še eno vprašanje: ali danes, ko imamo RAMa na pretek tudi še kdo dela brez swap particije? (Seveda gre za domačo uporabo - kjer ne rabim hibernacije - in kjer to seveda ni mission critical produkcija)?

Zvezdica27 ::

po moje ne kompliciraj - uporabljaj default in bo vse OK. To tehniki distrotov že razmislijo... če swap je, je z razlogom... tudi, če ti misliš, da ga ni.

b
««
24 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315843 (1355) polozweii
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736074 (25305) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916167 (14181) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448680 (7721) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112485 (11310) panteist

Več podobnih tem