» »

Definicija kaosa

Definicija kaosa

«
1
2

pitagora ::

Pozdrav, zanima me sledece ali je mozno oziroma ali se to ze dogaja,
da se zaradi nagiba Zemlje in hitrosti vrtenja le te po potresu v Indoneziji dogodi metuljev efekt,
majhna sprememba povzroči velike preobrate.
Opažam, da so izmerili predsej visoke temperature na Poljskem ter, da je Anglija pod vplivom neurij z mocnim vetrom.
Kaj mislite o tem ali je to mogoce in če to znanstevini vedo potem verjetno ne bodo dajali v javnost zaradi preplaha med ljudmi, ki bi se lahko zgodil.
samo resni!!!
lp pitagora

Jst ::

Skeptičen sem, da bo iz te moke kaj kruha.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

Pozabi. Ta potres sploh ni bil zelo izjemen.

Me pa veseli, da so ljudje spoznali, da je Mati Narava povsem brezobzirna mačeha.

Če so.

Jst ::

"Mati Narava" je en tak believerski izraz.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

pitagora ::

Tega ne bom pozabil nekaj se bo spremenilo slej kot prej ali pa se je ze ali pa se pocasi spreminja.
Tukaj ostanem pri svoji trditvi potem bomo pa videli ce sem se zmotil ali ne.
lp pitagora

pingec ::

pitagora pomoje so se take spremebe zgodile ze veckrat, v zadnjem zadnih 100 letih, le da noben tega ni opazu.
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

pitagora ::

Kaksne spremembe mislis, ce mislis vremenske spremembe hm pa sem ravno vceraj slisal od kdaj merijo temperature po evropi in poljski ne bos verejl od leta 1700 dalje al pa malo kasneje tam nekje do leta 1760 dalje.
Aja glede katastrof veliko jih je vplivalo na spremembo povrsja Zemlje ter vremena.
tako da saj veste...
lp pitagora

T0RN4D0 ::

Ah ja, da ne boš še izumu kakga izreka o tem da se je svet popolnoma spremenil zarad potresa. :\
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

DominusSLO ::

Potres je bil izjemen za zadnjih 40 let, kar pa ni nič v primerjavi s starostjo zemlje.
Ta potres tudi ni nič, v primerjavi s katastrofo zaradi katere so izumrli dinozavri(če verjamemo da je kriv meteorit). Menim tudi da trenutne vremenske razmere niso posledice potresa, pač pa efekta tople grede.

Vesoljc ::

popolnoma ziher ne, mejčken pa ziher...

@pitagora
to da je 300 let meritev vremena zelo zelo malo v primerjavi sz zgodovino vremena smo že obdelali. premalo vemo...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

pitagora ::

Vsak lahko postavi svojo teorijo potem pa cez nekaj let morda vec to postane resnica.:D .
Saj ne pravim, da bo kaj izumrlo samo pravim, da so mozne spremembe.
Topla greda pa je zahrbtna in ubijalska.
lp pitagora

Vesoljc ::

> Saj ne pravim, da bo kaj izumrlo samo pravim, da so mozne spremembe.

tko nekak tudi danny pravi :\
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Zemljak ::

Bistvo metuljevega efekta v smislu kaosa ti že samo ime pove (metuljev efekt). Kar se je zgodilo v aziji bi bil prej slonov efekt :)

lp, B

pitagora ::

Ja vem, samo to je gledano glede na Zemljo, no tri mikro sekunde za ce loten planet in 2 cm nagiba je pa ze bolj podobno metulljevemu efektu a ne:)
lp pitagora

gzibret ::

Smisel kaosa je velika senzitivnost na robne pogoje. Če smo ironični lahko res rečemo, da je v smislu kaosa možno (čeprav z majhno verjetnostjo), da metulj povzroči tornade oziroma je možno, da tsunami povzroči sušo na Poljskem. Vendar ti tega nihče ne bo mogel zatrditi 100%, ne glede na to, kako močan računalnik uporablja in kakšen model teče na njem.

Če kdo hoče poskusiti moč kaosa na lastnem računalniku, si naj sprogramira sledeče zaporedje:

Xn+1 = C * Xn * (1-Xn)

Začetni pogoji: naj bo X1 = [0,1] in C = [0,4] oziroma še bolj zanimivo C=[3,4].

Zračunajte npr. prvih 50 števil, do X50 in si ta števila zapišite v Excell. Nato izračunajte novih 50 števil, le, da začetni X1 le malo spremenite. Npr. v prvem primeru vzemite

X1=0.356254675454287

v drugem pa

X2=0.356254675454286

Po kolikih korakih bo razlika med Xn v obeh primerih presegla vrednost signala (bila torej v redu velikosti A*0.1? Kako vpliva konstanta C na to vrednost?

Kaos se začne takrat, ko razlika med dvema izračunoma z rahlo različnima robnima pogojema preseže vrednost signala in tega sistema ne moremo več napovedovati.

Da vam še bolj demonstriram moč kaosa, predlagam, da ponovite isti izračun z žepnim kalkulatorjem in primerjajte rezultate, ki ste jih dobili s PC-jem.
Vse je za neki dobr!

drejc ::

pitagora:

Efekt cunamija na zemljo je primerljiv temu, da teb z lasisca odpade on las.

cryptozaver ::

Me pa veseli, da so ljudje spoznali, da je Mati Narava povsem brezobzirna mačeha.

Bolj kot to smo ljudje nehvalezni in objestni otroci...

pingec ::

Hotel sem povedat da so v bližnji preteklosti sigurno že bli taki podvodni potresi in se ni kaj bistvenega spremenilo, pa če malo pomisliš so tudi tisti ta večji jedrski poskusi malo spremenili naklon zemle...
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

Eschelon ::

Crypto: Nehvaležni otroci? Ne se hecat. Pojdi to povedat utopljencem - "Reci hvala, mulo, nehvaležen, objesten!". Slaba ideja.
Vsa zelena indoktrinacija ne spravi nič pametnega skupaj. Ekosistemi, topla greda me s stališča dobrobiti narave ne zanimajo prav nič. Me pa zelo zanima, koliko bi kaj takega ogrozilo mene (seveda - gledano pragmatično in podprto s podatki). Npr. izumiranje živalskih vrst ni nevarno, morda je le malo škoda, da ne bo njihov genom nekje katalogiziran. Nič ne bi imel proti, če bi pocrkale vse človeku škodljive bakterije, vsi virusi in tudi glive. Prav nič.
Vedeti, razumeti, znati.

Luka Percic ::

"Topla greda pa je zahrbtna in ubijalska."

Zakaj že?
Rastline se majo precej lepše v topli gredi...

cryptozaver ::

Hitler je pobil vec ljudi kot tale poplava. Objesten otrok ali brezobzirna maceha???

Vesoljc ::

od butterfly effect-a do hitlerja?

zakaj se mi zdi da gre tole offtopic...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

pitagora ::

Hm teorija kaosa, tezek problem danasnjih znanstvenikov:)
pravkar sem pa prebral da naj bi razstrelili en komet v vesolju no ustrelili.
kaj pa ce gre kaj narobe kaj ce se tirnice ostalih zamesajo in bo Zemlja posredno ogrozena.
hm...
majhne napake te lahko stanejo zivljenja to pa drzi kot pribito.
lp
pitagora
lp pitagora

drejc ::

Če že personificiramo naravo...

"Mati narava" nam je namreč podarila tut gen za staranje, miljardo virusov in bakterij, svetovno lakoto in če je smrt "naraven" pojav, koliko ljudi je torej pobila narava? Miljone, miljarde al biljone? Po vsem tem smo ljudje res defektni otroci "mati narave" da nas tako ne mara in se moramo pred njeno jezo toliko braniti.

...sej pravim, če...

cryptozaver ::

Narava ti je podarila zivljenje. Podarjenemu konju pa se ne gleda v zobe :D.

Tear_DR0P ::

Nič ne bi imel proti, če bi pocrkale vse človeku škodljive bakterije, vsi virusi in tudi glive.

ne bodi sebičen. nekatera bitja živijo od njih. Nekatere glive so celo užitne za človeka.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

gzibret ::

spet druge gljive proizvajajo antibiotike
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Ne rabmo antibiotikov, če pobijemo vse bakterije. Ane?

gzibret ::

Aja, dobra pripomba.

Vseeno pa nekatere gljive živijo v sožitju z drevjem (mikoriza) in so zato koristne.
Vse je za neki dobr!

Eschelon ::

Tear_DR0P
Nič ne bi imel proti, če bi pocrkale vse človeku škodljive bakterije, vsi virusi in tudi glive.
Bi bilo veliko manj nesporazumov, če bi ljudje prebrali, kar piše, in ne, kar mislijo, da piše.;) BTW - človeku škodljive žverce predstavljajo mnogo manj kot promil žverc (v sklopu žverc, ki jim pripadajo).:\

Metuljev efekt je zanimiva ideja, samo velja le v inherentno nestabilnih sistemih (velja tudi v odsekoma-stabilnih sistemih, kadar je sistem nekje blizu točke preskoka v neko novo stanje) - npr. če frcneš kamenček na vrhu gore, se zna zgoditi, da bo povzročil plaz (seveda ima večji kamen večjo verjetnost, da bo kaj povzročil - se pravi, da se res nima smisla enako bati vseh kamnov); če pa frcneš kamenček v dolini, pa ne more povzročiti ničesar - sistem je namreč stabilen.
Skratka - preberite si enkrat, kaj je napisal gzibret. Če vas to ne prepriča, si preberite James Gleick: KAOS (zadeva je prevedena v Slovenščino, tak da kar v knjižnico ponjo).
Vedeti, razumeti, znati.

Thomas ::

Biodiverziteta je v Sloveniji 100 krat višja, kot na Angleškem. Tam je ledena doba pustila le "malo" različnega.

Ampak, a je to kakšna bistvena prednost? Celo so "monokulturni" biotopi lahko bolj stabilni, kot kakšen pragozd na kakšni Sumatri. Sploh pa tistega pragozda ne preživiš, angleško trato vedno.

99% "vrst" lahko brez posledic za nas takoj izumre. Samo tapravih, jasno.

------------------

gzibret ::

Thomas: to je isto, kot bi rekel, da lahko narkoman zaužije 0,5 g heroina na dan in da lahko dozo povečuje za 0.01% dnevno.

Kam to vodi?
Vse je za neki dobr!

Jst ::

Na Darwin Awards.

hehehe
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

pitagora ::

Majhne napake te lahko stanejo zivljenja.
Stavek, ki mi ga je govoril fotr ko sem odrascal tam nekje do 20 leta starost.
Sedaj mi je jasno.
Ali se ta praksa dogaja tudi v naravi npr.
opica hodi po vejah in potem naredi usodno napako stopi mimo veje in pade na tla z visine 20 m levu v gobec:( .
ali pa pri ljudeh spije dva kozarca vec kot lahko in ustavi ga policiji vzame izipit, ali pa se hujse, da ga ne ustavi ampak da se on zaleti in ubije sebe, ter svoja dva sinova.
ja majhne napake to je tisto o cem govorim.
lp pitagora

Vesoljc ::

zakaj deliš na velike in male? če spiješ preveč je to pač napaka (no ja 8-) ). če pa že, kako lahko rečeš, da je opičina zgrešitev veje majhna napaka?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Jst ::

Če bi pitagora za vsak sistem, ki ga je navedel, definiral majhno napako in veliko napako, bi se mogoče debata razvila naprej. Ampak to je pa brc v temo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

pitagora ::

Ne verjamem da je ravno brc v temo, ponudil sem opcije pa naj nekdo pove naprej. no ce zelite da jih jaz jih pa bom!
lp pitagora

Tear_DR0P ::

Eschelon še vedno razmišljaš sebično in berem tako kot piše. Jasno mi je bilo da govoriš o človeku škodljivih bitjih. Ampak ne moreš nečesa kr iztrebit zato ker se teb zdi škodljivo. To je napačna miselnost.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

nicnevem ::

Sicer je tole oftopic...Tear_DROP, oprosti ampak edini razlog, ki ga vidim za neiztrebljenje vsega škodljivega bi bil biotska raznovrstnost. Po domače, da ne bi zmanjšali število bitij, ki nam delajo življenje pestrejše, zanimivejše...in zaposljujejo nekaj biologov ;)
Ampak tole je bolj tak, slab razlog. IMO bi bil nek kompromis ohranitev teh vrst in hkrati poskrbeti, da nam niso več škodljive (komar, ki ne pika...).

Barakuda1 ::

ampak edini razlog, ki ga vidim za neiztrebljenje vsega škodljivega bi bil biotska raznovrstnost. Po domače, da ne bi zmanjšali število bitij, ki nam delajo življenje pestrejše, zanimivejše...in zaposljujejo nekaj biologov ;)



:\

Prej ali slej je vsak nekomu škodljiv (tudi človek - in tudi človek človeku)

Po tej logiki je potrebno iztrebiti tudi človeka :\

Thomas ::

Tvoja logika ni bila nikoli zelo močna, Barakuda. Tistile sklep, se zdo logičen kvečjemu tebi.

Barakuda1 ::

Thomas :)

Od tebe še nisem (no bolje rečeno - sem redko) doživel argumentirano repliko.
Diskvalifikacij in žaljivk, ko nisi našel argumentiranega ugovora pa že ooohhooohooo ;)

Ampak, jaz sem se te že navadil.

Če ti to predstavlja veselje, ti sam izvoli :)

p.s.

hhmm :\ Mislim, da sva oba mal off :8)

Thomas ::

> Prej ali slej je vsak nekomu škodljiv (tudi človek - in tudi človek človeku)

Po tej logiki, bi prav tako lahko rekel:

Prej ali slej je vsak nekomu užiten (tudi človek - in tudi človek človeku)

Torej, če se nam krave zdijo užitne za jest, to pomeni, da se nam morajo "prej ali slej" začeti užitni tudi ljudje?


To, Barakuda1, je piškavost tvoje logike. A zdej sprevidiš?

Thomas ::

Tko da če se odločimo, da bomo iztrebili vse komarje, AIDS virus in vse ostale viruse, afriške hijenske pse ... to nikakor ne pomeni, da zdej bomo pa iztrebili tudi človeka.

To ne sledi, to se tebi mogoče samo tako zdi. Zato te nikakor ne žalim, ko povem, da je tvoje sklepanje kilavo, Barakuda1.

Barakuda1 ::

Torej, če se nam krave zdijo užitne za jest, to pomeni, da se nam morajo "prej ali slej" začeti užitni tudi ljudje?



:\

Thomas :)

Piškav je tvoj proti-argument. Resno.

Do te ugotovitve je človek prišel že zdavnaj pred tabo (in jo tudi realiziral)

To, da se danes tega več ne počne, je torej stvar dogovora (politike - če hočeš)
Stvar etike, morale in kulturnih vrednot

Ko boš drugič spet po kom pljuval (pa ne sam po men, jaz kot rečeno se ti sam še smejim) in mu očital da zganja "politično in humanistično ne/korektnost", ki v svetu stroge znanstvene misli nima kaj početi, se najprej malce zamisli nad sabo in posuj s pepelom.

Imaš pa še eno možnost.
Enaka merila kot veljajo zate (po tvojem mnenju) naj veljajo tudi za druge.

Ti ljudužerci, so lep primer ;)

Thomas ::

Hm ... še nisi dojel?

Barakuda1 ::

Zdaj pa še beseda ali dve o iztrebitvi nalezljivih bolezni.

Jasno, da je to koristno.
Ampak to če smo zelo natačni niti ne stvar koritnosti toliko kot je to na nek način normalen odziv na pretečo nevarnost. (gon po samozaščiti in preživetju, ki je primaren)

Tega nisem nikjer ne zanikal in ne kritiziral.

To na kar sem opominjal, je bila slabo izpeljan zaključek iz spodnje na zgornjo premiso. "(ki ga vidim za neiztrebljenje vsega škodljivega)"

V tem je poanta in ne v tem, da nasprotujem iztrebljanju organizmov, ki nas ogrožajo, (če nas res) niso pa za eko sistem nujni.

A si ti sedaj doumel.:\

Thomas ::

Jest mam to dojeto že dolg.

Noben organizem ki nas ogroža, ni "nujen za ekosistem".

"Ekosistem" je itak ena beliverska finta.

Thomas ::

Kaj dobiš, če iztrebiš 99% živalskih in rastlinskih vrst, ki živijo v Sloveniji?

Pokrajino, podobno Angleškemu podeželju. Nobena huda katastrofa.

Zato tisto govorjenje o "občutljivih ekosistemih, pri katerih bi odstranitev ene posebno hude mrovljice pomenila grožnjo za obstoj človeštva", je totalen bull.

Nič ni tako blagodejnega za pospešitev evolucije, kot zbrisanje večine vrst. To smo zadnjič videli pred 65 milijoni let.

Po drugi strani ni tudi nobena katastrofa, če tole evolucijo lepo skenslamo. ASAP. Itak bo skenslana sama po sebi, če je ne bomo mi, v relativno bližnji kozmični prihodnosti.

Po tretji strani vpeljava 100 milijonov novih vrst sadja in zelenjave in okusnih prascev, rib ... ne pomeni nobene velike "motnje".

Pojmovanje Zemlje kot muzeja, je traparija.

------------------
Mau kaotična tema, tale o kaosu. :)

gzibret ::

Vse to je že res, vendar se moramo zavedati, da ko črtamo iz ekosistema veliko število vrst (npr 90%), postane sistem za vsej kakšen milijonček let ali dva grozno nestabilen. To pomeni ogromna populacijska nihanja. Torej daleč od človeškega dojemanja "prijetnega okolja".

Kaj pa pomenijo populacijska nihanja, pa je človeštvo že izkusilo, lep primer za to so populacijske eksplozije kobilic v srednjem veku. Ali pa zajcev v Avstraliji v bolj novejši zgodovini.

Po drugi strani pa iztrebljanje ene vrste ponavadi ne konča le pri njej, ampak gre po prehranski verigi navzgor, pa ni nujno da samo po prehranski verigi. Za primer: če grejo v maloro vse žuželke, grejo v maloro vse rože in sadje.

Ekosistem je neznansko zapleten kibernetični sistem in odstranitev ene povratne zanke (beri vrste) lahko (še enkrat povdarjam besedo LAHKO) ima zelo velike posledice. Kaos pač.

Zato se splača biti previden!

Tudi tiste enačbe, ki sem jih napisal, in njihovo obnašanje so stranski produkt proučevanja populacijskih nihanj. Tista enačba (Xn+1=C*Xn*(1-Xn)) v bistvu predstavlja zvezo med plenom in plenilcem - torej samo dve vrsti. In samo dve vrsti lahko kažeta kaotično obnašanje.
Vse je za neki dobr!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google in Univerza Jamesa Cooka dosegla velik uspeh pri iztrebljanju komarjev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
329887 (6824) 7982884e
»

"Označite hrano z DNK!" (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
320113628 (103319) phuntaox
»

Matematika in narava (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14718267 (12991) sprasujem
»

In vitro meso (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
777201 (6112) MadMicka
»

Futura (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1046612 (5128) Thomas

Več podobnih tem