» »

Ameriški filmarji resno zoper pirate, Slovenija bolj mlačno

Ameriški filmarji resno zoper pirate, Slovenija bolj mlačno

Delo - V letu dni ima ameriška filmska industrija, sodeč po raziskavi Ameriškega filmskega združenja ( MPAA) skupaj s podružnico v tujini, več kot 3 milijarde dolarjev izgube prihodkov zaradi filmskih piratov. V to vsoto pa ni (!) všeta škoda, ki jo pirati povzročajo na račun interneta in širokopasovnih povezav. Posebej želijo opozoriti, da je zasebno snemanje filmov s kamero v kinodvorani (marsikomu znano že po oznaki nelegalne filmske datoteke) prepovedano in kaznivo dejanje. Deskarji naj bi dnevno iz spleta pretočili do 600 tisoč nelegalnih filmskih datotek. Jim Gianopulus, direktor 20th Century Foxa je piratstvo označil kot glavni problem filmske industrije in hkrati oznanil izid nekakšnega 72-sekundnega filmskega uvodnika, ki bo gledalcu predstavil slabosti in posledice uporabe nelegalne filmske vsebine. Bodo ljudje na filmsko predstavo potemtakem še bolj zamujali?

V Sloveniji država, distribucijska podjetja, videoteke in ostali vpleteni bolj ali manj spijo na lovorikah. Problem se jim očitno ne zdi pereč. Nihče od njih v javnost še ni posredoval konkretnejših podatkov o oceni tovrstne škode, izpadu prihodkov ter ostalih kazalcev o stopnji nelegalne uporabe filmske vsebine pri nas. Sicer filmarje v Sloveniji zastopa Združenje za tisk in medije pri Gospodarski zbornici Slovenije.

Povzeto po Delovi prilogi Informacijska tehnologija, 9. junij 2003.

20 komentarjev

bezerk@work ::

ma 72 sekund ne 72 minut, ojoj

freejack ::

No ja, če smo čist pošteni, sej vsak izmed nas gleda dol pretočene filme, s tem, da je tudi veliko med nami takih, ki si filme, dobre seveda, kljub temu ogledamo še na velikem platnu, tako da pri nas ta problem še ni tako, hmm, "problematičen", medtem ko za ZDA in drugje, postaja "izostajanje" iz kinodvoran že obveznost vsakeka divx dolpotegovalca.

zed 5.0 ::

Revcki bogi. Jih je strah da bodo obubozal in da ne bodo mel vec dnarja za olimpijski bazen pred hiso. Jest mislim da majo ze itak prevec prihodkov od tega in da je tuki vse totalno precenjeno. Zato tud prihaja do piratstva. Rajs dam dnar za kaksen nizkoproracunski film in pomagam novim idejam na plano kot da futram hollywoodski poziralnik denarja. Long live piracy!

||_^_|| ::

največji problem filmske industrije so cene.

roko22 ::

Iz tega izhaja potemtakem tudi piratstvo. Se pravi, da so za nastalo skodo krivi nihce drug kot oni sami. Naj tozijo sebe.

chuck ::

Mislim da ima MPAA in tisti, ki jih podpirajo VELIKO več razlogov, da se sekirajo kot pri nas. Navsezadnje je tako skoraj vsa filmska industrija iz ZDA in oni dobijo večino denarja.
Zakaj bi potem naši izgubljali denar za iskanje piratov in tistih, ki dl filme iz neta, če na koncu ne bodo imeli nič od tega.

ripmork ::

Roko22,ti dam čist prou.....če tiste p..... polne denarja hočjo folku podturit bedn
EKŠN MUVI(v katerem po možnosti igra Ben Affleck;(( ) za bajne denarce so se orenk
zmotli.......prou jim je,nej pa cene znižajo,bojo že preživel brez 20-ih poršejev v garaži>:D

chuck ::

Mah, jaz pa mislim da denar nima takšnega pomena. Oziroma se vedno ponavljajo isti komentarji: predrago je.
Je to res edini razlog, da kršimo zakone? Meni se ne zdi.
Osebno pogosto dl kakšen film za katerega sploh ne vem če ga bom pogledal ali ne, ga pač dl ker imam hitri dostop do neta in ker je že ravno na tistem FTPju, kjer sem iskal eden film. Oziroma ker _lahko_ in ker me nič ne stane.

Drugače sem tudi mnenja, da zabavna industrija ne bi smela biti cenejša iz preprostega razloga, ker vsega kar imaš preveč se naveličaš. Če bi si lahko vsakdo pogledal vse filme, bi se mu kaj hitro začeli postati nezanimivi, že tako se preveč ponavljajo filmi, če greš samo 1x na mesec v kino.
Zaradi višje cene je tudi DVD za katerega daš 5000 SIT več vreden, kot pa če bi dal 500 SIT. Pa sploh nima veze s filmom.

Tega se seveda edini ne zavedam...

nicjasno ::

Dejstvo tudi obstaja, da je kvaliteta scenarijev v zadnjih letih ZELO padla. Po drugi strani, pa so le -ta primanjkljaj nadomestili megalomanski posebni ucinki. Ce vprasate mene, jaz imam raje dober scenarij. To je tudi eden od razlogov da ne hodim v kino.

Filmi so, razen redkih izjem, podn. Dolgocasni, brezvezni, skratka hollivudski.

Zato tud v svoji zbirki nimam novejsih filmov. Najnovejsi film ki ga imam na dvd-ju je matrix I. Drugace pa zbiram starejse filme iz 70-ih, 80-ih in zgodnjih 90-ih, in seveda samo tiste, ki so meni osebno vsec. Ce katerega slucajno najdem na dvd-ju ga v dosti primerih tudi kupim.

Piratstvo pa ni nekaj novega, ker so ljudje ze v 80-ih presnemavali videokasete ipd.

Ce ne bodo nehali v holivudu skup klamfat take pofle, bo folk celo nehal piratizirat filme.

Brane2 ::

Ne vidim, zakaj naj bi nas to skrbelo.
Tud ameri moralizirajo in težijo okrog stvari ki tiščijo njih. ČE bi Hollywoodska industrija pogruntala uspešen poslovni model, ki se širi po piratskih kanalih, bi piratstvo kar naenkrat postalo cool, tudi če bi ostala filmska industrija propadla.

Torej-zakaj bi to sekiralo nas ? Nimamo omembe vredne filmske industrije, raje naj nas sekirajo za nas pomembnejše stvari...

ripmork ::

osebno mam vseh holivudskih filmov zadost...preprosto veš,kaj se bo zgodilo:
en frajer,en badguy,akcijske in nevarne vragolije katere preživi le in samo glavni junak
( vsaj 10x v filmu-čisto po naključju ane:\ )....sprva je izobčenec,na konc pa vsi z njim držijo....pa še orenk babo na konc dobi-the end---BEDA!!;((

obstaja celo knjiga Holivudske zguncarije,kjer so podrobno razloženi vsi bedasti vzorci,ki se ponavljajo v prav vseh filmih-----morte jo prebrat:D

Bumbar ::

Pa še malo zabave... www.movie-mistakes.com:D

pivmik ::

Evo zakaj jazst(in še veliko drugih) ne hodim v kino in ne kupujem DVDjev:
-film lahko vidim dosti prej kot pa je v kinu/dvdju
-gledam ga lahko kadar jaz želim
-je poceni(praktično zastonj)
-v kinu so večinoma filmi for brainless people(akcijade, babe, ben affleck...)
-nakateri (dobri) filmi sploh ne pridejo v kino k nam
-lažje mi ja je prenesti film iz neta in ga imam takoj, ne pa da hodim v kino(razen če grem s klapo v kino) oz v trgovino. In uporabim prihranjeni čas za kaj koristnega.
- ... (zdej mi ne pride na pamet)

Če bi uvedli legalno prenašanje/gledanje filmov(ki so kvalitetni in hitri prenosi) direkt iz interneta za male denarce bi sigurno raje kupil film tako. Na pa da se jebem z eDonkeyom, XDCC boti... in še kršim zakon. A kaj ko založniki hočejo po starem načinu ker tako poberejo več denarja.
LP, Gregor GRE^

Matek ::

V letu dni ima ameriška filmska industrija, sodeč po raziskavi Ameriškega filmskega združenja (MPAA) skupaj s podružnico v tujini, več kot 3 milijarde dolarjev izgube prihodkov zaradi filmskih piratov.

To je po mojem mnenju še ena bedarija, oni računajo da si je recimo 50 tisoč ljudi downloadalo ta pa ta film in potem je recimo to 50 000 krat cena DVDja njihova izguba. Nikoli ne računajo na to, če bi folk ta film res kupil na DVDju.

Če si jaz prekopiram 20 igric, a je zaradi mene industrija v izgubi za dvesto tisoč tolarjev? Sigurno ne bi teh istih dvajset kupil po normalni ceni, če se jih ne bi dalo dobiti z neta, kvejčemu eno ali dve...
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

BBB ::

Ma prav zanima, kako si MPAA razlaga rekorden dobicek filma Matrix reloaded prav v casu, ko jim filmsko piratstvo odzira najvec denarja (po njihovih besedah seveda). Ce jim pred razmahom DivXov ni moglo doseci tako velikega dobicka, kako jim to uspe sedaj?

DivXi so res primerni za ogled filmov, ki so za posameznika uprasljivo zanimivi. Sam grem tudi kdaj pa kdaj v kino, pa ne toliko zaradi filma samega, temvec da imam razlog, da ne zdim samo v bajti. Kvalitetnih filmov je itak tako malo, da bi imel resnicno tehten razlog iti v kino le na nekaj let, so pa ostali filmi taki kot glasba na radiu, toliko da nekaj svira, da cloveku ni ravno dolgcas. S poslusanjem glasbe na radiu, nikomur nic ne placam, pa vseeno je zastonj, brez da bi oskodoval glasbeno industrijo (dejansko se vse placa in preplaca z nakupi oglasevanih izdelkov, poleg tega pa je oglasevanje prisotno tudi v kinu).

Ce pa kdo pobira filme na veliko, pa sigurno, vsaj ce je povprecen mladec, financno ne zmore temu primerno kupiti originalnih DVDjev ali si vse te filme ogledati v kinu. Lahko pa za namen, da filme posteno placa, denar pridobi s prekupcevanjem droge, ropanjem in podobnim (kaj je vecini bolj sprejemljivo, ne vem). Kdor si filma v kinu tako ali tako ne namerava ogledati, tudi ce si zapece 500 kopij DivXov tega filma, filmski industriji ne naridi niti kancka izgube.

Npr. ce bi zapekel film Matrix reloaded in bi ga podaril enemu od klosarjev, ki bi me sicer prosil za eno flaso vina, bi ta klosar v oceh MPAA postal zlo filmski industriji, saj bi nelegalno posedoval film in zaradi njega in njemu podobnih bi imela filmska industrija veliko izgubo. Prav tako protipiratski aktivisti skusajo prikazati skodo, ki jo trpi filska industrija. Nelegalno posedovanje filma, ki na DVDju stane 6000 SIT pomeni prav toliko izgube za filmske zaloznike, distributerje, drzavo v okviru obdavcenja in vse ostale sodelujoce v poslovnem procesu. Klosar tako spodkopava filmsko industrijo in spodbuja propadanje podjetij ter s tem brezposelnost. Ker pa vsi niso klosarji in so sicer hodili v kino, pa zdaj ravno zaradi dostopnosti DivXov ne hodijo vec v kino, pa zmanjsujejo prihodke filmski industriji. Pa kaj pol. Tudi ce filmska industrija propade, to nima kaksnega eksistencialnega pomena za clovestvo, saj je namenjena le zabavi. Filmska industrija obstaja zaradi ljudi (in ne obratno), ki si zelijo tovrstne zabave, ce pa je, kakrsna pac je, ljudje ne nameravajo podpirati, pa naj kar propade. Itak pa si zelim, da kapitalizem kot sistem enkrat za vselej ze propade, saj stimulira financno mocnejse, da se se bolj okoriscajo na racun financno sibkejsih. Si bo treba nov, pravicnejsi sitem izmislit (komunizem je pa se hujsi, saj tam pa sploh ni nikarsne stimulacije za kogarkoli, da v druzbi kaj postavi na bolje).

Bom se jaz protipiratom in njihovim somisljenikom zatezil, da mojega imena in priimka ne smejo uporabljati (zapisati ili izgovoriti) brez moje privolitve (npr. na poloznici za placilo telefonije) - uporabo pa bom posteno zaracunal, za nelegalno uporabo pa tozil in upal, da gredo taki primerki za zapahe.

Jux ::

Navkljub temu, da imam doma za 250GB filmov, zaradi tega dejansko ne hodim nič manj k kino. Tisti filmi ki so mi gut jih pogledam v kinu, ostale ki me ne zanimajo toliko si pogledam, ampak teh itak nebi sel nikoli gledat v kino (kino JE DRAG DOOH), DVDjev itak nikoli nisem kupoval (niti nimam DVD playerja), v videoteko mi je pa cista muka hodit.

Tko da, vsi te filmi ki se snamejo dol z neta na moje lastne stroske v mojih oceh ne stanejo filmske industrije nic, kvecjemu nasprotno, ce je stvar spiratizirana jo vsi uporablajo in je toliko bolj popularna. Se vam zdi da bi mel danes kdo windowse, ce bi obstaju ze pri W 3.11 CE taksen protection da jih nebi mogl skopirat. Itak da jih pol tud uporablu nebi (kupu jih že nebi takrat) in bi vsi doma mel linux oz. nekaj kar bi se dalo dobit zastonj. Žalostno, ampak če bi bili filmi hwoodske produkcije težje dosegljivi bi verjetno gledali dosti več domače produkcije, kar bi bilo samo dobro za zaščito pred izgubo lastne identitete. S tem ko piratiziramo pravzaprav spuščamo ameriko v naš lasten dom in kmalu ne bomo nič drugačni od povprečnega amera.

McDonalds, WarnerBros, Microsoft, The holy trinity of tomorrow...
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

alesrosina ::

Iz neta si snemam filme, ker se mi ne da prek mobitela rezervirat karte in se odpelat do koloseja, kjer bi si film ogledu. Ce ne bi blo neta oz. filmov na netu jih pac ne bi gledu .Bi pocaku par let, da bi jih gledu na TV. Jebat ga, tud leni smo tle. :D >:D

Dr_M ::

skupaj s podružnico v tujini, več kot 3 milijarde dolarjev izgube prihodkov zaradi filmskih piratov.

tok oni niso zasluzil, ne pa da so mel izgubo. kaj je pa to proti vec 10 miljardam cistega dobicka.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

rastlinojedec ::

Pa saj se jim je zaslužek na račun piratstsva povečal, ne pa zmanjšal - kitajci kupujejo samo piratske dvdje, zaradi tega so se na vzhodu pojavile poceni dvd komponente - zato so tudi velike firme morale znižat ceno playerjem => prodaja dvd playerjev se je na zahodu izredno povečala in ker je stopnja piratsva na zahodni polobli dosti manjša se je tudi izredno povečala prodaja dvdjev.
V našem mestu se je v videoteki že pred nekaj meseci dalo dobiti Gospodarja prstanov: Stolpa na dvdju(pa še več različnih filmov na kopijah novinarskih dvdjev, ali kako se že temu reče), pa ne tako izpod pulta, ampak jih ima tip prav lepo razstavljene.:D

BuDi79 ::

Če nebi bilo tako zaplankani in bolj papeški od papeža bi videli da je piratstvo tudi v zahedni evropi dokaj tolerirano, še posebej v itlaiji kjer legalno prodajajo kitajske anime DVDje in tajvanske anime soundtracke... seveda oboje vprašljive lagalnosti izvora.. a kljub temu požegnano s strani njihove finančne policije. Prav tako v zahodni evropi prodajajo na stojnicah Divx filme (spet najbližje primer Italije) pa nobenemu nič mar. Se zgodi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Piratska verzija igre povečala njeno prodajo

Oddelek: Novice / Igre
3211594 (8537) ahac
»

Škoda povzročena zaradi ne-gledanja reklam višja od piratiziranja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6210211 (7599) Gregor P
»

BitTorrent možna tarča odvetnikov filmskih hiš (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Tožbe
837309 (7230) wolftrix
»

Filmska industrija gre po poteh glasbene

Oddelek: Novice / Ostale najave
223103 (3103) Bistri007
»

Ameriški filmarji resno zoper pirate, Slovenija bolj mlačno

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
203441 (3441) Brane2

Več podobnih tem