» »

Sončevi nevtrini

Sončevi nevtrini

BBC - Znanstveniki so z 99.999 odstotno verjetnostjo dokazali, da nevtrini, ki jih Sonce odda, na poti do Zemlje spremenijo svoj tip. S tem dokazom so razložili že 30 let trajajočo uganko, zakaj tako malo nevtrinov pride do Zemlje. Podatke za to trditev so dobili v kanadskem observatoriju za nevtrine v Sudburyju. Observatorij je pravi arhitektonski čudež, saj je v obliki 22-meterske krogle (nekje ekvivalent desetnadstropni stolpnici) ter potopljen 100 metrov pod zemljo. V krogli je 1000 ton ultračiste težke vode, ki obkroža še dodatno maso zelo čiste navadne vode - vse to, da zmanjšajo sevanje na absolutni minimum ter zaznajo en nevtrino na uro. S tem objektom so lahko raziskovalci ugotovili, da je število elektronskih nevtrinov, ki pridejo do Zemlje, le del števila, ki jih odda Sonce (okoli 30 odstotkov), kar je, tako pravijo oni, čisti dokaz za to, da nevtrini spreminjajo svoj tip na poti do našega planeta. Klik!

11 komentarjev

Brane2 ::

Kot sem jaz razumu članek, je vse skupaj 2 km pod zemljo in ne samo 100m...


NoUse4AName ::

seveda, 100m ne 2km, saj 100m nebi bilo niti priblizno dovolj

Reso ::

Ja in..
Žal ne vidm povezave z računalništvom :/

sass ::

to pomeni, da če se ti winsi ne zaženejo več, je 99.999 odstotkov verjetnosti, da jih je zadel eden od tistih preživelih sončevih nevtrinov :)

sass

MRtwister ::

Zakaj pa bi moralo bit povezano s pcji?
Vec takih novic!

blank3_ ::

Se strinjam z Twister-jem.

Jeebs ::

Ja, prov zanimiv je prebrat kej tazga. Sicer me pa zdle razganja radovednost o težki vodi. Kaj točno je to, možnosti uporabe... Edin to vem, da se jo rab pr atomski bombi.

CaqKa ::

če se ne motim se tezka voda uporablja za zaustavljanje/krmiljenje verizne reakcije...
tezka voda pa je h20 le da vodik tukaj ni obično vodik kot pri obični vodi ampak je njegov izotop devterij.

Trdi ::

Tale 99.9999 se mi zdi malo pretirana cifra. Mene niso prepričali. Je pa zanimivo s temi nevtrini, da so ugotovili, da IMAJO maso. Pa kljub temu pičijo skozi vse, tako so majhni.

Pisk ::

A res so to dognali? NE ME BASAT! Kaj bo zdej revolucija ej! Dej ga srat no, a tole so odkril? Madona sej ni res no. Groza ej! Pa to sm čaku veš kok let ej! Zakon stari. To mi delaj! Spremenijo svoj tip!!! Yeah! Sanju sm ej! Legenda ej!!

blank3_ ::

Ime spojine: tezka voda
Oznaka: D2O

Namesto navadnega (1,1-(1p),1e) vodika, je tu (1,2-(1p,1n),1e) vodik ali devterij (D, lat. = drugi). Pri atomskih bombah pa je ne uporabljajo, saj tam hocejo da reakcija potece cim hitreje. Uporablja se jo v JE, kjer ne zelijo vse energije sprostiti v delcku sekunde. Taka lovilec nevtronov se imenuje moderator (tud grafit).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tudi sterilnih nevtrinov ni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
145278 (3832) BT52
»

Kaj pa, če so nevtrini vendarle hitrejši od svetlobe?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
109501 (8050) one too many
»

Potencialno novo fizikalno odkritje: nadsvetlobni nevtrini (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17740234 (28638) Cervantes
»

Nevtrini verjetno spreminjajo okus

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
143856 (3095) Thomas
»

CERN/OPERA: nevtrini imajo maso

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2210502 (8926) Thomas

Več podobnih tem