» »

Nov članek -- prilagoditev Windows XP

Nov članek -- prilagoditev Windows XP

Po namestitvi

Slo-Tech - Windows XP so izšli že pred časom in do danes so si tako utrli pota že na marsikateri računalnik. Da boste ta ogromen operacijski sistem uspešneje krotili, da bo računalnik služil vam in ne obratno, ter da ga boste resnično izkoristili in optimizirali do konca, ako tega še niste storili, sva z m spisala članek, v katerem se lahko poučite o tistih najbolj osnovnih trikih in optimizacijah, ki bodo naredili življenje z Windows XP znosnejše. Klik!

37 komentarjev

Han ::

Khm, Windows XP je operacijski sistem. S slovničnega stališča ne gre za množinski proizvod, zato je napačno "Windows XP so izšli že pred časom...". Ali še bolj očitno: Windowsi se še vedno tu in tam sesujejo. [:\]

Zakaj potem ne govorimo "Office XP so izšli že pred Windows XP..."?

Sumo ::

Office = pisarna (ednina)
Windows = okna (množina)

Han ::

Heh, ne moreš dobesedno prevajat. Ali tudi rečeš: DOS so prastari OS? Ali pa: Linux so izšli v različnih distribucijah? [:\]

Kaj pomeni "...če vam prilagovanja še ni dovolj." pod Summa Summarum? 8-O

Katastrofa, kakšen jezik je uporabljen v tej predstavitvi... :O

Zoidberg ::

pa nehite se že pizdit zarad teh mejhnih napakc, če ti članek ni všeč ne beri pa bo
Just keep on trying, keep on flying. I will be the light.

Han ::

Fora je v tem, da enkrat Windows SO, drugič JE.

"...ki Windows XP pretenta tako, da nam ta dovoli uporabiti vse teme..." - tukaj pa pišeta avtorja v ednini.

Krneki. :P

Zoidberg, opozorila so utemeljena in dobronamerna; da bomo v prihodnje lahko brali boljše članke.

Sumo ::

>Ali tudi rečeš: DOS so prastari OS?
Zakaj bi pa to rekel? DOS = Disk Operating System, torej se uporabi ednina.

Meni se npr. stavek "Novi Windows je najboljši." sliši prav čudno.

Han ::

Ko se navadiš, se sliši čisto v redu.

Beverly Hills je naselje v Hollywoodu in je nadaljevanka. Windows je pa operacijski sistem...

flipflop ::

Podobno kot rečeš Linuxi>:D

RiPCurL ::

Dej povej link za gun programček k ti omogoča drugačne teme(v članku link ne dela)!!!!

V-i-p ::

Odličen članek, vsa čast fanta!
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Matek ::

Ja, Windows je ednina, ker je pač ime OS-a in tudi na Microsoftovi strani se uporablja ednina, ampak pri nas je stvar malo nedorečena, tako da je brezveze se kregat zaradi takih napakic.

Glede linka v članku, sem povedal adminom in so popravili.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Sergio ::

Link je popravljen, hvala za opozorilo.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Trubadur ::

kok mam rt novice k majo naslov nov test al pa nov članek:))
Berite Thomasa!

undefined ::

Polno cvetk v tem članku... sicer sem vse skup le preletel (v roku dveh minut) in zagledal tole...

> System Restore je popolnoma nova pogruntavščina sistema Windows XP, ki pa je zelo koristna.

Pravzaprav je bila že v Win ME.

Prav tako je to pametno izklopiti, če nočete, da vam disk 10x več melje kot bi vam brez tega. Sploh pri igrah se to ogromno pozna, saj boste s to vklopljeno rečjo izgubili kar precej FPS.

Skratka, amaterski članek. :)

andrej ::

IceMan: SR nima vecjega vpliva na performanse! Deluje samo kadar je racunalo vsaj 2 minuti idle in ne dela nic. Kolicino prostora, ki ga pa zadese pa lahko sam dolocih.

Glede na njegovo funkcionalnost se ga NE splaca izklopit.

undefined ::

No ja, Andrej. XPjev še nisem dal temeljito skozi, ker sam še vedno laufam Win2k Pro doma. Poznam pa SR bolj podrobno iz Win ME in vem, da je drgnil že ob vsakem shranjevanju ali kopiranju datotek, da je bla groza. :)

andrej ::

sorry, ampak ce ne laufas XP potem ne mores sodit o kvaliteti tega clanka.

XP in SR v XP so cisto druga zadeva kot v ME. ME so se vedno stari DOS + Windows graficni vmesnik, XP pa so cisto druga zival.

Se enkrat, SR v XP NE zaseda nepotrebnih CPU ciklov.

andrej ::

mas pa prav, da SR ni popolnoma nova pogrutavscina v XP.

keber ::

SR je zares dobra stvar v XP-jih, vsaj mene so že nekajkrat rešila sistem pred formatiranjem diska in ponovnim nalaganjem. Da bi pa zaradi tega kaj počasneje delalo, je pa to po moje neumnost. Mogoče se malenkost pozna le pri kakih deinštalacijah in inštalacijah, pri nabijanju UT2003 pa prav gotovo ne.

darkolord ::

Defragmenter, ki je vgrajen v Windows, je okrnjena verzija Diskeeperja...

DavidJ ::



Tale slika me zelooo spominja na srp in kladivo.

:D
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Dami ::

Lahko bi še dodal možnost vklopa procesorja na mrežni kartici (če ga seveda ima) kr je v xpjih po difoltu izkloplen.
link
Žal še nisem mogel preizkusiti kake so res razlike.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

undefined ::

> sorry, ampak ce ne laufas XP potem ne mores sodit o kvaliteti tega clanka.

Sem jih že laufal. In jih laufam vsak dan v službi.

> ME so se vedno stari DOS + Windows graficni vmesnik, XP pa so cisto druga zival.

Vem, XP = NT 5.1. Doma laufam 5.0. Nisem laik. :)

> Se enkrat, SR v XP NE zaseda nepotrebnih CPU ciklov.

CPU ciklov ne, memory ciklov in hitrost HDD-ja pa.

> pri nabijanju UT2003 pa prav gotovo ne.

Poskusi. Zaženi benchmark pri vključitvi in izključitvi SR. :)

bradek ::

ce ukradem nekoc ze videno...

<sarcasm>
andrej nima se smisla pregovarjat,
grem stavit da kot nek Microsoftovc
sigurno ne poznas WinXP tako dobro
kot pa Iceman.
</sarcasm>

undefined ::

Več kot ti sigurno, Brad3k. Drugače pa Microsoftovci vedo le stvari iz programskega stališča, se pravi teorijo. Uporabniki pa smo tisti, ki vemo prakso. Zato moramo tud mi pošiljat Microsoftu poročila o napakah, ne oni nam. In mi smo tisti, ki vemo ob kakšnih pogojih program ali igra laufa hitreje in optimizirano, NE Microsoft. Tko da, Brad3K, ne klobasaj bedarij. :)

Matek ::

Andrej, da pozna le teoretično? Mwahaha, kdo klobasa bedarije, prosim lepo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

undefined ::

> Andrej, da pozna le teoretično? Mwahaha, kdo klobasa bedarije, prosim lepo.

Ja jest sklepam, da pri Microsoftu ne nabijajo igric, kajne?

Drugače pa, ko mi prbije, da SR ne žre CPU ciklov, sem že dovolj slišal. Itak nisem nikoli omenjal CPU ciklov, pač pa uporaba diska in posledično RAMa.

Toliko o tem. Verjamem pa, da se zna Andrej sam branit, brez vašega ass-kissinga. >:D

Luka Percic ::

IceMan: pa ne da se čutiš ogroženega?[:\]

undefined ::

> IceMan: pa ne da se čutiš ogroženega?

Saj se lahko, če človek dela pri Microsoftu. >:D

Ok, dost sarkazma. ;)

Ne, sej Andrej je kul. Sam na živce mi gredo papki, ki not uletijo, pa pribijejo, da ma nekdo o nečem več pojma le zaradi predpostavke, ker človek dela pri eni firmi. Jao. Poznam običen folk, ki ima več pojma recimo o rač. hardweru kot nekateri serviserji... recimo pri Mlacomu, pa še kje. Pa zdaj nočem rečt, da Andrej nima pojma, pač pa ga nimajo tisti, ki se zraven rinejo. :)

andrej ::

Brad3K: Kdo je reko da sem Microsoftovec? Sem "navaden" uporabnik tako kot ti, mogoce le z malo vecjo stopnjo vez, ter mogoce znanja, samo kdo bi vedo:D

Kot vidim, je kar nekaj napisanega na to temo zato se enkrat. NE delam pri Microsoftu! In tudi nikoli nisem! Ce pa hocete dobit moj krajsi opis in slikco pa poglejte sem.

Ce pa smo ze pri tem, pa pri Microsoftu tudi nabijajo igre. Se posebej XP ekipa je bla zelo zelo temeljita pri tem. Ce vam povem, da so enkrat si v trgovino in pokupli vse spile, ze to dovolj pove ;)

IceMan: Glede SR-ja je takole. Med obicajnim delom NE pozere nic CPU-ja in RAM-a. Samo ob dolocenih intervalih - to je: vsakih 24 ur, ko je racunalnik idle za vec kot 2 minuti, ob instalaciji gonilnikov in programov se zadeve zazene. In takrat se uporabijo CPU cikli, RAM in disk. Kot sem ze reko, ti pozere diska tolko kot dolocis. Pa se to takrat ko uporabnik nic ne dela na sistemu. Ko enkrat naredit svoje potem sprosti CPU in ga ne zaseda.

Glede MS-ja in uporabnikov ter optimizacij. Drzi, da pri MS-ju nimajo optimizacijskih guidov za vsak spil, itd. Velja tudi, da ne najdejo sami vseh napak, ampak ne posplosevat! MS niso samo programerji, ki vejo teorijo. V MS-ju je zelo veliko praktikov, ki zadeva tako obvladajo, da sem vam lahko kar zvrti v glavi.

Matek ::

IceMan,

Mimogrede. Sam vedno takoj po formatiranju izklopim system restore. Zdaj pa sem pred slabim mesvem dal Windows spet gor in sem pozabo izklopit. Guess what, nisem opazil razlike.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Spc ::

jaz si izklopim vse balone, windows search si dam na klasik (tak ko v windows2000) pa še automatically find network drives. Nikoli ne uporablam xp design-a ker samo ram zapravljam z tem :D

andper ::

keber:
SR je zares dobra stvar v XP-jih, vsaj mene so že nekajkrat rešila sistem pred formatiranjem diska in ponovnim nalaganjem.
Pri meni je pa ravno obratno. Doslej sem trikrat poskusil uporabiti SR in zadeva se je vsakič izkazala za kompletno neuporabno. SR je vsakič potekel nekje do polovice, potem pa mi je prikazal sporočilo v smislu, da se na ta konkretni 'restore point' ni mogoče vrniti. Ko bi vsaj kje pisalo, kakšne so omejitve ali kaj podobnega. :\

andrej ::

mene SR do sedaj se ni razocaral. sicer sem ga potreboval samo 2x, vendar je v obeh primeril deloval tako kot treba.

Tejc ::

Kako je mogoce da nimam zavihka Advance settings na IDE1 in IDE2 vodilu, kjer bi lahka vklopu UDMA.... POMOC[:\]

mojsterpeter ::

to se je men zgodil po tistem ko sem instaliral INTEL "application accelerator" (= ide kontroler ča maš intel plato), tako da sem od takrat vedno na original windows ide driverjih... potreben pa je bil reinstal
ill communication

pingec ::

Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Leto dni po koncu podpore Windows XP še vedno brca (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
23553909 (47102) Malajlo
»

Windows XP dopolnil 10 let (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5214483 (11757) Jst
»

Facebook virus in windows xp boot loop

Oddelek: Programska oprema
7998 (892) karafeka
»

w XP DSP? VUP?

Oddelek: Programska oprema
141461 (1350) Uporabnik
»

WinXP upočasnijo sistem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
132290 (2290) slycer

Več podobnih tem