The Wall Street Journal - Kitajski spletni trgovec Alibaba je po pričakovanjih uprizoril največjo javno ponudbo delnic (IPO) v ameriški zgodovini, saj so zbrali 21 milijard dolarjev kapitala. Razočaral ni niti kupcev, saj je delnica prvi dan (petek) kotirala približno tretjino nad ceno iz IPO-ja.
Načeloma so to slabe novice za podjetje in obstoječe delničarje, ker pomeni, da so delnice prodali prepoceni oziroma da so to razliko v ceni pustili na mizi za sodelujoče v IPO-ju. Približno devet milijard dolarjev so prvi dan zaslužili sodelujoči v IPO-ju. V javni ponudbi so za delnico zahtevali 68 dolarjev, med trgovanjem prvi dan pa se je skoraj dotaknila sto dolarjev (99,70). Na koncu je dan zaključila pri 93,89 dolarja (+38 odstotkov), kar postavlja tržno kapitalizacijo podjetja na 231 milijard dolarjev.
Delnic pa ni bilo enostavno dobiti, saj je šlo le okrog 10 odstotkov sveže emisije v javnost in od tega slaba polovica malim vlagateljem. Dve tretjini so pokupili tisti blizu podjetja (zaposleni, prijatelji, družinski člani), preostanek pa veliki investitorji. Pri Facebooku so mali vlagatelji pokupili četrtino sveže izdaje, tu pa le štiri odstotke. Poudarimo tudi, da so bile pri Facebooku (in večini ostalih IPO-jev) vse stare delnice (iz časov pred IPO) zaklenjene vsaj šest mesecev, medtem ko nekaj starih delnic Alibabe nima omejitev in jih lahko stari vlagatelji že prodajo in unovčijo dobiček. Vse omejitve iz naslova razpolaganja z delnicami sicer potečejo čez pol leta.
Ustanovitelj Jack Ma je prodal za milijardo dolarjev delnic, še vedno pa je njegov delež v podjetju vreden 18 milijard dolarjev. Impresiven dosežek za nekdanjega učitelja angleščine, ki ni imel prebite pare. Smeji se tudi Marissi Mayer na čelu Yahooja, saj je njeno podjetje ustvarilo osem milijard dolarjev dobička (to je dvakrat več, kot so lani znašali Yahoojevi prihodki!), ko se je vrednost Yahoojevega deleža v Alibabi povzpela na 37 milijard dolarjev.
S tem se je podjetje v trenutku zavihtelo med dvajset največjih podjetij v ZDA. Ob hitri rasti tečaja so se pojavila vprašanja, ali je Alibaba precenjena. Količnik P/E ta hip znaša 45, kar je v dolgoletnem povprečju borze preveč. A situacija je drugačna za hitro rastoča podjetja, kjer se pričakuje povečanje dobička v prihodnost (in s tem povečanje E-ja v enačbi). P/E z oziroma na načrtovan dobiček prihodnje leto je trenutno 35. Mednje po mnenju vlagateljev sodi tudi Alibaba. Sicer pa so se vrednotenja podjetij po IPO-jih še nekaj časa precej spreminjala, ko je trg iskal vrednost podjetja.
Alibaba je torej vredna približno toliko kot vse nepremičnine v Sloveniji. S čim se ukvarja, smo že pisali, pa vseeno ponovimo. Glavni del je spletna stran alibaba.com, kjer lahko proizvajalci z vsega sveta kupujejo kitajske polizdelke in izdelke. TaoBao je podoben eBayu in omogoča brezplačno oddajo malih oglasov. Tmall je kitajska verzija Amazona, kjer končni uporabniki kupujejo od podjetij. Alibaba ima tudi spletni primerjalnik cen, sistem za plačevanje prek interneta Alipay in (v bolj porodni fazi) Grouponu podoben sistem prodaje kuponov. Alibaba predstavlja vrata na kitajski trg, ki je ogromen.