IPCom je začasno odredbo za prepoved prodaje HTC-jevih pametnih telefonov dobil že spomladi 2009, zdaj pa je postala pravnomočna. HTC je v vmesnem času stavil na razveljavitev ključnih patentov (skupaj z Nokio), a preprosto ni šlo dovolj hitro.
vir: TechTickerIPCom je star nekje štiri leta in vse svoje prihodke (želi) ustvarjati z licenciranjem obsežnega svežnja patentov - čez 1000 njih, registriranih tako v EU, ZDA kot ključnih azijskih trgih - ki so jih dobili z nakupom Boschevega mobilnega portfelja leta 2007. Tu not se skriva kakih ducat patentov, ki naj bi bili ključni za delovanje 2G in 3G mobilne telefonije, npr. vzpostavljanje prve povezave z bazno postajo ("iskanje omrežja") in pošiljanje MMS-ov. Bosch jih je pridobil konec devetdesetih, ko so še izdelovali GSM mobilne telefone (leta 2000 jih je kupil Siemens in jih čez 5 let prodal naprej tajvanskemu BenQ, ta je bankrotiral dve leti kasneje). Patenti zgleda niso bili del prevzema in so ostali Boschu, ki jih je sicer neuspešno želel licencirati Nokii že leta 2003.
IPComovi šefi so očitno bili mnenja, da je iz njih mogoče iztržiti lepe denarce. Po nakupu so najprej pristopili do Nokie in jo skušali ponovno prepričati v plačilo licenčnine, kar slednja seveda ni želela. Zato so jih tožili - najprej decembra 2007 v Nemčiji, nato marca 2008 v Italiji in končno januarja 2009 še v Nemčiji proti Nokijinim menedžerjem osebno (spregled pravne osebnosti, skrajno pogumna obtožba). Nokia jih je prijavila Evropski komisiji zaradi omejevanja konkurence, kar pa ni baš delovalo, zato so se poslužili plana B in vložili ločeno tožbo na razveljavitev ključnih patentov, v vseh ostalih postopkih pa sodišče poprosili, naj počaka do razrešitve tega vprašanja. V dveh letih so nekatere patente že uspešno razveljavili, a ne še vseh.
Vmes se je IPCom odločil malo razpršiti tveganje in pritisniti še na HTC. Februarja 2009 jim je uspel veliki met - od sodišča v nemškem Mannheimu so uspeli dobili začasno odredbo, ki HTC-ju prepoveduje prodajo svojih pametnih telefonov v Nemčiji, z utemeljitvijo, da bi vsaka nadaljnja prodaja IPComu povzročila nepopravljivo škodo. HTC je seveda napovedal pritožbo, o kateri bi moralo sodišče odločati prihodnji teden, vendar jo je ta teden umaknil. S tem začasna odredba postane pravnomočna in IPCom lahko zahteva njeno izvršitev.
Začasno odredbo želimo izvršiti v najkrajšem možnem času, s čimer bo HTC moral svoje izdelke umakniti s prodajnih pravic ravno sredi ključne božično-novoletne nakupovalne sezone.
- iz IPComove izjave za javnost
Kot vidimo, se HTC v tem postopku ni aktivno branil, to pa zato, ker so upali na pravočasno razveljavitev ključnih patentov skozi Nokiino tožbo, kateri so se zato tudi pridružili.
HTC smatra, da je pritožba [zoper začasno odredbo v dobro IPComa] nepotrebna, vse odkar je Nemško zvezno patentno sodišče odločilo, da so zadevni patenti neveljavni.
- komentar HTC-jeve londonske predstavnice za Reuters
A te sreče niso imeli. Začasna odredba zoper njih je zdaj pravnomočna, končna odločitev v zadevi Nokia - IPcom pa je še daleč. IPCom seveda kani položaj maksimalno izkoristiti in izsiliti podpis bogate licenčne pogodbe, kot so jo že dobili Microsoft in nekateri drugi.
Tajvanci so tukaj v precej neprijetnem položaju. Njihov drugi in verjetno nevarnejši patentni sovražnik, Apple, je nedavno zdesetkal vrednost S3-jevega patentnega portfelja, ki ga je HTC kanil uporabiti za obrambo pred Cupertinom. Apple tudi ni nič kaj sramežljiv z zahtevki za prepovedi prodaje, zato se analitiki upravičeno bojijo, da je HTC-jev tržni delež ogrožen. Prvi znaki so že vidni - v nedavnem poročilu za letošnje tretje četrtletje je HTC napovedal padec prodaje za do 8% v zadnjih treh mesecih leta, kar je osupnilo analitike in poslalo delnico strmo navzdol za kar 30%. V taki klimi si zelo zelo težko privoščijo prepoved prodaje v Nemčiji, ki velja za najmočnejši evropski trg.
IPCom izpolnjuje vse definicijo patentnega trolla, prav do zadnje črke. Glavna, če ne izključna dejavnost podjetja je licenciranje patentnega svežnja, ki ga niso ustvarili z raziskavami in razvojem, ampak nakupom patentov od nekoga drugega, ki je bil (bonus točke) takrat v težavah. Vodi jih pravnik, pravzaprav patentni odvetnik. Njihova pravna strategija je izsiljevanje s tožbo, da dosežejo poravnavo za zaprtimi vrati, pri čimer ciljajo na več tarč hkrati, da zmanjšajo tveganje in zadovoljijo investitorje, ki so položili potrebni denar za podjem. Kritike o prežetosti patentnega sistema, ki vse to dovoli, so zato seveda na mestu. Po drugi strani je treba upoštevati, da gre za investicijo v intelektualno lastnino, kar si bojda vse države želijo, ter da je podjetje vsem proizvajalcem ponudilo svoj patentni portfelj pod poštenimi, razumnimi in nediskriminatornimi pogoji (angl. FRAND), tudi v pisni obljubi Evropski Komisiji. Nokia & co. zgleda ne bi radi plačali prav nič. Če izgubijo tožbo na razveljavitev patenta, bo to pomenilo, da so uporabljali tuje znanje in delo brez plačila, kar ne more biti prav.