» »

Zakaj Slovenija nima "kanaderja"

Zakaj Slovenija nima "kanaderja"

«
1
2 3

Go-ahead ::

Z zadnjim požarom na Svet Gori pri Novi Gorici se mi ponovno odpira to vprašanje. Spoštujem delo gasilcev in njihove napore z uporabo zastarele klasične opreme, pa vendar se je ponoči požar ponovno razširil.
Kolikor je meni znano so kanaderji izredno učinkoviti in bi Slovenija nujno morala enega imeti!

RejZoR ::

Nimamo teh letal, imamo pa vojaške/policijske helikopterje s tisto vrečo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mipe ::

In kje bi tako letalo pri nas zajemalo vodo? V Savi? Morda kakšno umetno jezero? To letalo namreč potrebuje dovolj dolgo vodno površino brez ovir, kot so plavalci, ribiči itd.

Dr_M ::

Pomoje je ravno zajem vode problem. Po nasih rekah ne mores, poleti prevec suhe.
Jezer pa nimamo tako velikih.

LuiIII ::

Verjetno zato ker se ne splača. Na vsake 3 leta je en požar, ko bi ga morda rabili. Za ostale majhne požare je pa tudi večnamenski helikopter, ki gasi bolj točkovno in natančno, zadosti. Pa še piloti iz vojske imajo kaj za počet.

Vikking ::

Z slano vodo povzročiš zemlji precej večjo škodo, kot pa sam požar. Je pa zadeva dobra za omejevanje velikih gozdnih požarov, nedostopnih terenov, sploh kadar je izredno pomanjkanje vode in je pač treba gasiti z slano vodo.

RejZoR ::

Dr_M je izjavil:

Pomoje je ravno zajem vode problem. Po nasih rekah ne mores, poleti prevec suhe.
Jezer pa nimamo tako velikih.


S helikopterjem so enkrat zajemal vodo v Preddvoru, pa je jezero zelo majhno. Kar je dost bolj praktično imo
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

francek1 ::

Koliko stane tak avion? Koliko pa hektar gozda?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

jype ::

Canadair je podjetje, ki dela (tudi) CL-215. "Mi" imamo namesto njih Bombardierje CRJ200 in CRJ900, ki pa nič ne bombardirajo.

Go-ahead> Kolikor je meni znano so kanaderji izredno učinkoviti in bi Slovenija nujno morala enega imeti!

Učinkoviti so zgolj na velikih in zelo težko dostopnih področjih, česar Slovenija dejansko nima.

francek1> Koliko stane tak avion? Koliko pa hektar gozda?

Zajemat vodo v Tržaškem zalivu in jo vozit do Gorice ni ravno najbolj učinkovita metoda uporabe takšnih letal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

darkkk ::

Kolikor sem jaz gledal hrvaške canadair-e so to še catalene iz časa 2. sv. vojne :)

Daedalus ::

Pomoje je ravno zajem vode problem. Po nasih rekah ne mores, poleti prevec suhe.
Jezer pa nimamo tako velikih.


"Kanader" rabi veliko prostora, da zajame vodo... Sem mel letos na jadranju priliko opazovati enega med vajo in pri nas za take manevre ni prostora. Mogoče iz morja, sam če je hosta karkoli vredna, jo bo slana voda bolj uničila, kot požar. Na Hrvaškem to ni tak problem, ker ponavadi gorijo površine ki niso problematične iz tega stališča... grmovje in kamenje pač ni veliko vredno.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

Cataline? Ne, so kar čisto spodobna sodobna letala.

Invictus ::

jype je izjavil:


Zajemat vodo v Tržaškem zalivu in jo vozit do Gorice ni ravno najbolj učinkovita metoda uporabe takšnih letal.

Mogoče ni najbolj učinkovita, ampak še vedno bolje kot pa horda gasilcev, ki mora vodo voziti tja s cisternami ...

Je pa od Nove Gorice do Kopra slabih 42 km, kar tudi CL-215 preleti v približno pol ure (tja in nazaj). Sploh najnovejša verzija s turbopropelerskimi motorji. Za hitrejše bi pa lahko imeli ruske (be-200).

Seveda se pa Sloveniji ne splača imeti letala samo za požare. Bi morali ustanoviti kako Jadransko eskadriljo proti požarom skupaj s Hrvati in Italijani.

Daedalus je izjavil:


"Kanader" rabi veliko prostora, da zajame vodo... Sem mel letos na jadranju priliko opazovati enega med vajo in pri nas za take manevre ni prostora. Mogoče iz morja, sam če je hosta karkoli vredna, jo bo slana voda bolj uničila, kot požar. Na Hrvaškem to ni tak problem, ker ponavadi gorijo površine ki niso problematične iz tega stališča... grmovje in kamenje pač ni veliko vredno.


Ni čisto res. Rabi manj kot kilometer in pol.

Bombardier 415 @ Wikipedia

Ogenj je pač treba vedno pogasiti da se ne razširi na naseljena območja. Pa čeprav gori samo eno brezzvezno grmičevje na še bolj nepomembnem otočku. Ampak Slovenija tega nima. Pri nas so zadeve precej poseljene in povezane med seboj (kar se gozdov tiče ...).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

jype ::

Invictus> manj kot kilometer in pol.

To mamo pri nas praktično samo na morju, povsod drugod pa na voljo le v zelo zoprnih letalnih pogojih.

Invictus> Seveda se pa Sloveniji ne splača imeti letala samo za požare. Bi morali ustanoviti kako Jadransko eskadriljo proti požarom skupaj s Hrvati in Italijani.

To bi bilo super, ampak bi se težko dogovorili - Hrvaška ima najbolj razčlenjeno obalo in najbolj nujno potrebuje tako opremo.

Invictus> Mogoče ni najbolj učinkovita, ampak še vedno bolje kot pa horda gasilcev, ki mora vodo voziti tja s cisternami ...

Nisem prepričan, ker mora horda gasilcev s cisternami v vsakem primeru tja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Mipe ::

Z morsko vodo gasijo predvsem priobalne predele, kjer tudi pogosto gori in kjer ni veliko rodovitne zemlje. Ni primerna za slovenske gozdove.

St235 ::

zlivat slano vodo na celinske gozdove je neumno, zlivat slano vodo na gozdove na kraškem terenu z enorminimi zalogami pitne vode je vredno vsaj metka v čelo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Go-ahead ::

V konkretnem primeru (Sveta Gora) bi lahko vodo zajemalo na zbiralniku Vogršček, na morju v Italiji(Monfalcone, ne vem če je 15 km zračne linije), mogoče celo v akmuluacijskem jezeru hidroelektrarne Solkan.

Gašenje na klasičen način je oteženo zaradi ostankov neeksplodiranih min iz I in II WW.

Pravite da je strošek nabave in vzdrževanja letala za Slovenijo neupravičen? Kaj pa vzdrževanje in nabava gasilkih sredstev za 1001 gasilko društvo. Saj ne pravim da niso potrebna, vendar bi se mogoče sredstva zanje lahko zmanjšala?

bluefish ::

Kaj lahko to letalo za naše razmere, tudi stroškovno gledano, naredi bolje kot vojaški helikopterji?

St235 ::

Vogrsko jezero @ Wikipedia

si kar rpedstavljam kako letalo vijuga med nabiranjem vode...

O slani vodi in krasu pa raje ne bi.

Mipe ::

St235 je izjavil:

zlivat slano vodo na celinske gozdove je neumno, zlivat slano vodo na gozdove na kraškem terenu z enorminimi zalogami pitne vode je vredno vsaj metka v čelo.

Na dalmatinskih otokih je bolj malo pitne vode.

St235 ::

Še dobro, da govorimo o upravičenosti nakupa takšnega letala v SLOVENIJI.

Vikking ::

bluefish je izjavil:

Kaj lahko to letalo za naše razmere, tudi stroškovno gledano, naredi bolje kot vojaški helikopterji?


Helikopter je uporaben za gašenje, transport, reševanje... Kanader pa lahko le gasi. Že iz tega gleda je za slovenske razmerne, bolj smotrna uporaba helikopterja. Poleg tega lahko zajema vodo takorekoč vsepovsod, natančnejše gašenje pri lokalnih težko dostopnih požarih...

Kanader ima kapaciteto nekaj čez 5.000 litrov vode. Slovenska vojska pa uporablja dve vreči, ena ima kapaciteto 1.000 litrov (za bell 412) druga pa preko 3.000 litrov (za AS 532 Cougar).

jype ::

Go-ahead ::

Mogoče bi bil nakup bolj upravičen od nakupa Falcona ali kakšnih drugih vojaških (letečih- pustimo helikopterje ) igračk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Go-ahead ()

jype ::

Go-ahead> Mogoče bi bil nakup bolj upravičen od nakupa Falcona ali kakšnih drugih vojaških (letečih) igračk.

Po moje brezveze gradimo avtoceste, ker bi se komot vsi vozili s kolesi.

Zeberdee ::

Tisti, ki smo že spremljali gašenje s Kanaderji - dokaj jasno je, da to pri nas ne pali. To je uporabno za gašenje otokov in celine, ki je blizu, zelo blizu morja.

Ko sem opažal gašenje v Grčiji je vse skupaj izgledalo kot velika vlakovna kompozicija, čez 10, mogoče celo več kot 15 kanaderjev.

Mipe ::

St235 je izjavil:

Še dobro, da govorimo o upravičenosti nakupa takšnega letala v SLOVENIJI.

Govorimo o upravičenosti nakupa "kanaderja". Hrvati ga imajo za gašenje dalmatinskih požarov, ker zajemajo predvsem morsko vodo.

balocom ::

jype je izjavil:

Go-ahead> Mogoče bi bil nakup bolj upravičen od nakupa Falcona ali kakšnih drugih vojaških (letečih) igračk.

Po moje brezveze gradimo avtoceste, ker bi se komot vsi vozili s kolesi.


Sicer me offtopic zelo moti, samo predstavljaj si kolesarjenje po regionalki, kjer se zgrne ves promet te ceste, zraven pa še vsi, ki bi šli po avtocesti, ampak morajo iti po regionalki, ker avtocesta še ne obstaja. Od vseh, ki bi šli po ac, pa ne morejo, je dovolj samo 0.001% prepotenežev, ki ne marajo kolesarjev, na slabšem bi bil pa ti.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Izgleda, da je edina sladkovodna površina, na kateri bi "kanaderi" lahko zajemali vodo, Ptujsko jezero. Okoli ni omembe vredniv hribov ali visokih gradenj, razdalja od daljnovoda, ki prečka jezero med Turniščem in Budino (Spuhljo), do jeza pa je ~3300m....

LP

Jože

jype ::

balocom> Sicer me offtopic zelo moti, samo predstavljaj si kolesarjenje po regionalki,

Ja, ampak jaz sem želel izpostavit naivno razmišljanje, da ker nekdo ne vidi koristi v določeni stvari raje vehementno trdi, da bi bilo bolje, če bi bilo po njegovem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

bluefish ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Izgleda, da je edina sladkovodna površina, na kateri bi "kanaderi" lahko zajemali vodo, Ptujsko jezero. Okoli ni omembe vredniv hribov ali visokih gradenj, razdalja od daljnovoda, ki prečka jezero med Turniščem in Budino (Spuhljo), do jeza pa je ~3300m....

LP

Jože
Služi kot akumulacija za hidrocentralo Formin pa tudi kot rekreacijska površina za veslanje, jadranje in deskanje ter ribištvo.

Ptujsko jezero @ Wikipedia

Mipe ::

Tako pač je, samo zaradi gašenja velikih požarov ne moremo kratit pravic tem nekaj rekreativcem in ribičem.

win64 ::

Go-ahead je izjavil:

V konkretnem primeru (Sveta Gora) bi lahko vodo zajemalo na zbiralniku Vogršček, na morju v Italiji(Monfalcone, ne vem če je 15 km zračne linije), mogoče celo v akmuluacijskem jezeru hidroelektrarne Solkan.

Gašenje na klasičen način je oteženo zaradi ostankov neeksplodiranih min iz I in II WW.

Pravite da je strošek nabave in vzdrževanja letala za Slovenijo neupravičen? Kaj pa vzdrževanje in nabava gasilkih sredstev za 1001 gasilko društvo. Saj ne pravim da niso potrebna, vendar bi se mogoče sredstva zanje lahko zmanjšala?

Vodostaj vogrščka je trenutno minimalen, tako da pozabi na to možnost

šernk ::

namesto kanadairov vsaj še 3 helikopterje za gašenje. drugače pa bohinjsko jezero je od trenutnega požara oddaljeno cca 35km zračne linije
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

jype ::

Mipe> Tako pač je, samo zaradi gašenja velikih požarov ne moremo kratit pravic tem nekaj rekreativcem in ribičem.

A da bi s Ptuja na Javornike vozil vodo z avijonam? Viš, na to pa nism pomislu.

Vajenc ::

http://videoteka.novatv.hr/multimedia/k...

Tak manever lahko kanader izvede tudi v Bohinju. Sej plavalci in neslišne električne pletne ga itak slišijo kdaj prihaja ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Go-ahead ::

jype je izjavil:

balocom> Sicer me offtopic zelo moti, samo predstavljaj si kolesarjenje po regionalki,

Ja, ampak jaz sem želel izpostavit naivno razmišljanje, da ker nekdo ne vidi koristi v določeni stvari raje vehementno trdi, da bi bilo bolje, če bi bilo po njegovem.


Ali tudi o Falconu naivno razmišljam ali samo o vojaških igračkah?
In ne trdim da nujno rabimo "kanaderja", zanimajo me dejstva za in proti. Če sem trenutno bolj za in to zmotno, se z veseljem pustim prepričati na podlagi vaših argumentov.

Razdalje do vodnih zajetij že niso eden od argumentov proti.

bluefish ::

Najprej najdi primerno vodno zajetje, pa lahko debatiramo dalje.

dronyx ::

Za eno potencialno uporabo na pet let ali še več se verjetno da letalo izposodit tudi pri Hrvatih. Bistveno cenej plačati storitev sosedom, kot pa kupovati celo letalo. Pri letalih namreč ni strošek samo nakup, ampak je potrebno imeti na plačilni listi še usposobljeno posadko, mehanike, hangar...

Go-ahead ::

Kaj počnejo naši vojaški piloti? Kje imamo vojaška letala?

bluefish ::

Celotne posadke letala ne izšolaš čez noč. Tu je še vzdrževanje in gradnja hangarja primerne velikosti.

St235 ::

Mipe je izjavil:

St235 je izjavil:

Še dobro, da govorimo o upravičenosti nakupa takšnega letala v SLOVENIJI.

Govorimo o upravičenosti nakupa "kanaderja". Hrvati ga imajo za gašenje dalmatinskih požarov, ker zajemajo predvsem morsko vodo.


Ja o upravičenosti v sloveniji, ne upravičenosti kar tako v tri dni. Vsaj naslov teme in prvi post bi si lahko prebral.

Tako, da in general so nakupi takih letal upravičeni. V konkretnem primeru Slovenije pa praktično neuporabni, ker lahko enako naredimo z helikopterji z precej manj komplikacij. Dosti bolj smiselen bi bil tako nakup dodatnega helikopetja, ali pa dodatno opremiti katerega od helikopterjev, ki je na voljo. Zlivat slano vodo na namreč naravnost idiotsko, ravno tako se imo ne obnese vozit po vodo na Ptuj pa še tam so vse prej kot idelani pogoji za zajem vode. Da o niskem vodostaju ne govorimo.

ZaphodBB ::

Go-ahead je izjavil:

Kaj počnejo naši vojaški piloti? Kje imamo vojaška letala?

Seveda, avioni so ko kot avtomobili. Vsedem se v pežoja in se pelem ali pa v škodo isto. Mi sam pokličemo na Krko, da rabmo pilota - bo pršibu zakurblu kanaderja in 1,2,3 že gasimo požare.

Razen če si mislu, da na pilatuse montiramo sisteme za odmetavanje vodnih balončkov? To je tudi super ideja.

amigo_no1 ::

Zakaj na Ptuj če je Bohinjsko in Blejsko jezero dosti prej na voljo ?

Go-ahead
http://www.slovenskavojska.si/struktura...
http://www.slovenskavojska.si/struktura...

"aviacija"
http://www.slovenskavojska.si/oborozite...



Ali tudi o Falconu naivno razmišljam ali samo o vojaških igračkah?

Ko so ga kupovali je bil razlog da bo uradno vladno letalo, M. Bandelj je nekaj fantaziral da bo namenjen tudi za prevoz ranjencev :)).
V RL je sedaj parkiran Cerkljah, kjer se 1x na teden zapeljejo "en krog".
What a waste of money !


Naši helikopterji za gašenje so kot bi se šel avtoprevozništvo z mini morisom.
Tistih 300 litrov vode je kaplja v morju.

Obstajajo tudi bolj konkretne izvedbe, ki imajo nosilnost par ton.
Sikorsky CH-53K @ Wikipedia
Mil Mi-26T @ Wikipedia
http://www.air-crane.com/services/stand...

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Zakaj na Ptuj če je Bohinjsko in Blejsko jezero dosti prej na voljo ?

pripelje do grajskega kopališča, parkira pa gre na kavo tačas da natočijo vodo, al kak to že gre?

mtosev ::

verjetno nimamo denarja pa nimamo tako velike površine gozdov kot hrvati
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

St235 ::

predvsem pa nimamo primernih mest za zajem in odmetavanje vode za letala. Polivat otoke z slano vodo pač ni isto kot to počet po krasu.

šernk ::

bohinjsko jezero ima krepko čez 3km dolžine, tako da lahko komot pobere tam vodo.

sedaj pa dobro vprašanje: zakaj so nam rusi dali tisto zastarelo neuporabno vojaško ladjo Triglav, namesto dobrega in uporabnega helikopterja kot je recimo Mi-26?

edit: pred par leti ko je na krasu bilo res hudo, mislim da so tudi italijanski kanadairi prišli na pomoč, od kje so slednji vozili vodo?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: šernk ()

Go-ahead ::

ZaphodBB je izjavil:

Go-ahead je izjavil:

Kaj počnejo naši vojaški piloti? Kje imamo vojaška letala?

Seveda, avioni so ko kot avtomobili. Vsedem se v pežoja in se pelem ali pa v škodo isto. Mi sam pokličemo na Krko, da rabmo pilota - bo pršibu zakurblu kanaderja in 1,2,3 že gasimo požare.

Razen če si mislu, da na pilatuse montiramo sisteme za odmetavanje vodnih balončkov? To je tudi super ideja.


Oprosti če sem bil premalo jasen. Ali ne bi bil odličen trening za vojaškega pilota pilotiranje kanaderja v gasilski akciji, sploh če bi moral 10X vzleteti in pristati na kakšnem zaj** vodnem zajetju.

bluefish ::

Itak, kupimo letalo, vanj posadimo pilota, ki je vajen letenja s Pilatusom in držimo pesti, da mu bo dejansko uspelo zajeti vodo in se ne bo raztreščil.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Namenski reševalni helikopter

Oddelek: Problemi človeštva
394124 (3603) bluefish
»

Uporaba dronov

Oddelek: Loža
81853 (1349) Pac-Man
»

Kaj nam delate, slavisti(?)... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12433124 (29783) nejcek74
»

Ali se sploh splača, da imamo vojsko? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10320309 (18128) BlueRunner
»

Slovenska vojaška bojna ladja Triglav (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11422370 (15137) Pyr0Beast

Več podobnih tem