Tudi v slovenskih domovih je vse večkrat več delujočih računalnikov. Vzpostavitev mreže med njimi še nekako uspe, problem pa se navadno pojavi, ko je potrebno vse računalnike povezati z internetom. Enostavnejšo možnost, ki se imenuje ICS, nam je ponudil in v svoje operacijske sisteme vgradil že sam Microsoft, njegova uporaba pa je na vas.
Tokrat se je ali3n posvetil prav temu načinu vzpostavljanja medmrežnega interneta in ga podrobno opisal v svojem članku. Tokrat predvsem za novejše operacijske sisteme Windows. Vsem, ki vam deljenje internete povezave še vedno povzroča preglavice. Branje obvezno.
IP, ki je uporabljen kot primer (193.999.888.777) - je zelo slab primer, kajti tak ip v IPv4 ne more obstajat sploh! Malo vec strokovnosti prosim. [:\]
Če vam jaz začnem razlagat kaki network mam vas bo glava pekla.. narejeno imam pa na isti način kot opisuje ta članek samo še z nekaj zelo ukusnimi bombončki kot so IEE1934 in Digital Video. Za članek pa svaka čast ker je zelo dober za tiste, ki si tega ne znajo naredit.
Nasel se napako ki lahko kaksnega moti. Slika ki ima ta komentar "Obkljukajte "Use automatic configuration script" (Uporabi skript za samodejno konfiguracijo) in vpišete IP usmerjevalnika - 192.168.0.1" napacno prikazuje Ip stevilke, zadnje dve 0.1 sta skupaj 01. Samo upozorim drugace pa je lepo napisano. Malo pozno!
Naj vam razkrijem kako imam jaz naštelano... najprej slika: PS: slika je narisana na hitro.
pa še komentar:
uporabljam dinamični IP, povezavo mi ICS deli še na ostale kište, preko prehoda 192.168.0.1, če pa si zahočem, da ima kakšna kišta svoj IP, imam zato namešen RasPPPOE 0.98 ki mi omogoča, da se računalnik poveže preko hub/switcha na adsl modem, tako da imam lahko svoj IP (svojo povezavo), če pa jo prekinem, pa uporabim ISTI ip od serverja ... tako ima lahko vsak računalnik svoj IP, (čeprav Siol pravi da sta možne 2 povezave preko študenta, vam zatrdim da delajo 3) ali pa da uporablajo vsi isti IP preko serverja :)
Digital Video lahko direktno snemam na diske na storage mašini oz. stream-am na katero koli firewire napravo v realtime-u .. Digital Video zavzame 35Mbit/s kar je na 100Mbit povezavi do drugih lokalnih mašin zelo malo, zato realtime deluje brez problema. V lokalnem networku mam preko 400GB diskov. Kaj mislite o takem networku ?
dva komentarja: 1. mogoce bi blo pametno uporabit realne in obstojece IP naslove v uvodu 193.999.888.777, se posebej ce se sklicujete na RFC-je, ki so zelo zahtevni za branje za navadne uporabnike.
2. mislim, da ste izpustili ZELO pomemben del. Namrec, ko se enabla ICS, se na tem raucnalniku, ki postane usmerjevalnik namesti DHCP streznik in DNS proxy. To pomeni, da na objemalcih ni potrebno nastavljat IP stevilk, ki lahko zelo zmedejo domacega uporabnika, se posebej ce ima vec racunal.
Najboljsi nacih za vzpostavitev ICS-a je: - enablanje na nacin, ki je opisan v clanku - potem pa nic sarjenja in nastavljanja IP naslovov, ampak pustiti kliente tako kot so, oz po potrebi nastavit, da uporabljajo DHCP. Ko se odjemalec zboota bo sam dobil pravilen IP naslov od usmerjevalnika.
Ta nacin je bistveno lazji in hitrejsi, ker uporabnik ne rabi nastavljat IP naslovov na odjemalcu...
>> Na določenih mestih v tem članku smo uporabili neobstoječe in neobstojljive IP naslove z namenom nepovzročanja škode. Nekatere stvari je pač potrebno prebrati.
Neobstojljiv IP naslov smo dali ravno zaradi zgoraj navedenega razloga. Če mislite, da je to stvar nesreče oziroma pomanjkanja znanja pisca, se žal motite ;)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.
Hvala za komentarje in pripombe. Am... ko sem se spravljal pisat tale tutorial, sem kolebal med DHCP in "ročno" namestitvijo ICSja. Zakaj sem se odločil za ročno? Zato, ker je po mojem mnjenju lažje ugotoviti napake, v primeru da kaj ne dela. Poleg tega bo vsak, ki se bo lotil ročnega nastavljanja protokolov, (upam) pridobil vsaj osnovno znanje "how stuff works" - in bo svoje znanje lažje nadgrajeval. Tutorial je namenjen nezahtevnim uporabnikom - za domači LAN, vsi "naprednejši" pa tega tutoriala ne potrebujejo, saj uporabljajo druge rešitve, ki omogočajo večjo svobodo in več koristnih funkcij pri nastavljanju mreže. Morda bo sledilo nadaljevanje - DHCP, DNS, HTTP server,....[:\]
Glede IPja 193.999.888.777 - bom popravil še na skici, da ne bo nepotrebne zmede...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."
men dela tkole server (router) že eno leto - brez kakršnih koli težav; vmes sem parkrat izklopil - zaradi nadgranje mašine, 1x crknu vent na napajalniku,.... Win2k SP3, Cel 333, 320 MB RAM...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."
Racer D: veliko. Dost je domacih uporabnikov k majo dva compa pa mrezo, pa recimo ISDN... tko sm mel jest eno leto in je bil moj comp gateway, jest sm pa se vedno lahko delu na njem.
Glede vec uporabnikov/en adsl modem... lahko so stirje, tud ce je paket studentski.
sem prebral članek, super, ampak še vedno mi ni čist vse jasno (in mi nekej časa še zihr ne bo:) zato, mi kdo prosim še odgovori na vprašanje v tej temi