»

HDMI Alt Mode umrl, preden je zaživel

Slo-Tech - Neusmiljena prevlada priključka USB-C se nadaljuje, saj se uporablja tako za prenos podatkov kot tudi napajanje in prenos slike. Priključek HDMI se mu počasi umika, zato je obstajal HDMI Alt Mode, ki je omogočal prenos signala HDMI prek USB-C. Podobno deluje tudi DisplayPort Alt Mode, ki omogoča prenos signala DisplayPort prek USB-C. A medtem ko se DisplayPort Alt Mode uporablja zlasti na tankih napravah, ki imajo prostor zgolj za USB-C, njegov brat HDMI Alt Mode ni nikoli zares zaživel. In tako bo pokopan, še preden bi utegnil kaj pokazati.

DisplayPort Alt Mode je imel prednost zgodnejšega starta, saj so ga izdali leta 2014. HDMI Alt Mode je izšel dve leti pozneje in še danes podpira le HDMI 1.4b, ne pa na primer HDMI 2.0. DisplayPort Alt Mode je po drugi strani omogočal tudi priklop HDMI, pa še višje ločljivosti, hitrosti osveževanja ter več barv je podpiral. Rezultat je bil pričakovan. Vse naprave, od prenosnikov in monitorjev, do kablov in adapterjev USB-C / HDMI, je v resnici...

10 komentarjev

Thunderbolt in USB sta še vedno lepi par

vir: Intel
Slo-Tech - V razmaku nekaj dni smo izvedeli novosti o prihodnjih standardih vodil USB, Thunderbolt in DisplayPort. To ni naključje in nakazuje njihovo nadaljnje zbliževanje, toda za uporabnike še vedno obstajajo pomembne razlike.

V ponedeljek je združenje VESA obelodanilo specifikacije standarda DisplayPort 2.1. Dan zatem je sledil USB Implementers Forum (USB-IF) z najavo USB4 Version 2.0, včeraj pa še Intel s prvimi grobimi značilnostmi naslednjega Thunderbolta, ki bo ime sicer dobil šele prihodnje leto. Razlog je seveda v tem, da vsi omenjeni akterji zadnja leta med seboj vse bolj tesno sodelujejo. Pred tremi leti je Intel standard Thunderbolt rešil plačevanja licenčnin in tako omogočil, da je ta postal osnova za USB4, pri čemer je pred slednjim ohranil nekaj prednosti na način, da Thunderbolt oglašuje kot rešitev, ki jamči več bonbončkov. DisplayPort je po drugi plati vključen skozi zmožnost tuneliranja oziroma posredovanja DP ter PCIe signala skozi USB/Thunderbolt.

Tudi pri najavljenih...

13 komentarjev

Intel predstavil Thunderbolt 4

Slo-Tech - Intel je predstavil podrobnosti prihajajočega standarda Thunderbolt 4, ki je osnovan na specifikacijah USB4 in ga oglašujejo kot univerzalni priključek. Prek Thunderbolta 4 se bodo priklapljali monitorji, diski, zunanje grafične kartice, docki itd. Thunderbolt 4 bo združljiv s priklopi USB (tudi USB4) in Thunderbolt 3, zato bojazni o nezdružljivosti to pot odpadejo.

Thunderbolt 4 bo podpiral hitrost do 40 Gb/s, kar bo dovolj za hkratni priklop dveh monitorjev z ločljivostjo 4K. To je enaka hitrost, kot jo omogoča že standard Thunderbolt 3, zato je treba izboljšave iskati drugje. Prva bo že ta, da na Thunderboltu 3 niso delovali vsi monitorji v takšni kombinaciji, v novi verziji pa bodo. Intel pravi, da bo novi standard podpiral priklop naprav z največ štirimi priključki Thunderbolt 4 (kot vozlišče), kable maksimalne dolžine 2 metra, polnjenje, zbujanje računalnika in VT-d zaščito (DMA). Mimogrede, oba standarda (3 in 4) bosta imela oznako preprosto Thunderbolt, zato bo na prvi...

31 komentarjev

Specifikacije za USB4 dokončane

Slo-Tech - Ta teden je USB Implementers Forum, ki skrbi za standardizacijo USB-ja, objavil uradne specifikacije prihajajočega standarda USB 4. Glavna novost bo vključitev standarda Thunderbolt v USB4, a to ne bo pomenilo pretrganja združljivosti. Ne le da bo standard USB4 nazaj združljiv z USB 2 in USB 3, tudi priključki bodo ostali USB-C.

Ti imajo precej prednosti pred starejšimi priključki iz USB 2 ali 3, med drugim jih ne moremo obrniti narobe, so vzdržljivejši in podpirajo inteligentno polnjenje naprav z različnimi hitrostmi (USB Power Delivery). Bodo pa obstajali tudi novi kabli za USB4, ki bodo sicer imeli enake priključke, a bodo omogočali polnjenje naprav z višjimi hitrostmi. Komur to ne bo pomembno, pa še vedno lahko uporabljal stare kable USB-C iz USB 3.0. Za priklop na...

14 komentarjev

Intelovi Xeoni prihajajo tudi v prenosne računalnike

Intel - Intelovi procesorji iz družine Xeon, ki so bili doslej rezervirani za strežnike in zmogljive delovne postaje, prihajajo tudi v prenosne računalnike. Sicer jih je bilo že sedaj moč dobiti v butičnih prenosnikih, kamor so sestavljavci tlačili namizne procesorje, a to je bil slab kompromis tako z vidika velikosti, kakor tudi porabe energije in gretja. Zato razveseljuje novice, da prihajajo čisto pravi mobilni čipi Xeon.

Še letos bodo izšli procesorji Xeon E3-1500M v5, ki sodijo v arhitekturo Skylake in so tako zgrajeni v 14-nm litografiji. Seveda bodo imeli vse pomembne arakteristike Xeonov, torej pomnilnik ECC ter vPro. Potem bo tu še priključek Thunderbolt 3 (USB-C), za katerega...

12 komentarjev

Thunderbolt 3 ima priključek USB 3.1 in večjo hitrost

Intel - Na tajvanskem sejmu Computex je Intel predstavil novo verzijo standarda Thunderbolt 3, ki prinaša višjo hitrost in nov priključek.

Thunderbolt 3 bo podpiral priključek USB-C (USB 3.1) in bo omogočal hitrosti prenosa do 40 Gb/s, kar je dvakrat več od predhodnika. To pomeni, da bo mogoče priključiti dva zaslona z ločljivostjo 4K brez zatikanja oziroma 4 vodila PCI Express 3 ali osemkrat DisplayPort 1.2. Omogočal bo prenos do 100 W električne energije, torej ga bo mogoče uporabiti tudi za polnjenje večjih naprav, na primer prenosnih računalnikov, oziroma do 15 W za sprotno delovanje porabnikov na vodilih.

Prek Thunderbolta 3 bo mogoče na prenosni računalnik brez posebnih kablov in priključkov povezati zmogljivo zunanjo grafično kartico. Thunderbolt 3 podpira več izvedenk...

24 komentarjev

USB Type-C prinaša več kot le obrnljivost

Različne izvedenke priključkov Type-C

vir: AnandTech
AnandTech - Glavna novost novega priključka USB, Type-C, je nedvomno njegova obrnljivost. Vsaj ta je pred časom, ko je bil priključek predstavljen, požela največ zanimanja, poleg višjih hitrosti prenosa podatkov, do 10 Gbps. A standard USB 3.1, ki prihaja v tandemu z novim priključkom, prinaša še bistveno več. Na forumu organizacije, ki skrbi za standard USB (ukvarjajo se s snovanjem priključka in z vgradnjo v naprave), smo tako lahko videli prve primerke novih kablov ter različnih izvedb priključkov, ki bodo prispajkane na naprave. Na voljo bo t.i. mid-mount priključek, ki se bo montiral v izrez tiskanine (s tem bo sila pri vstavljanju delovala bolj v smeri tiskanine, kar verjetno nekoliko pomaga pri vzdržljivosti povezav s tiskanino) ter običajen priključek z montažo na...

26 komentarjev

CES 2014: AMD-jeva konkurenca Thunderboltu je bivši Lightning Bolt, DockPort

Monitorji kot docking postaje.

Slo-Tech - AMD in Texas Instrments sta predstavila DockPort, ki predstavlja odgovor na Intelov in Applov Thunderbolt in hkrati nadgradnjo obstoječega DisplayPorta, ki je dobil podporo za USB. Dokončno verzijo standarda pričakujemo v drugem četrtletju tega leta.

Intel in Apple sta Thunderbolt najavila leta 2011 in medtem ko je standard solidno zaživel, je bil predlanski AMD-jev odgovor sila medel. Lightning Bolt ni obljubljal nič revolucionarnega, ampak zgolj še več zmede. Potem je vse skupaj potihnilo do letos, ko je AMD na CES-u pokazal DockPort, v kar se je preimenoval Lightning Bolt.

DockPort v en kabel združuje USB 3.0, DisplayPort in napajanje. Tako pogledano DockPort ni niti nadgradnja DisplayPorta niti USB-ja, ampak gre za...

15 komentarjev

Prenovljen standard USB 3.0 z 10 Gb/s predstavljen

X-Bit Labs - Na Intelovem Developer Forumu, ki je včeraj in danes potekal v Pekingu, je USB-IF (Implementer Forum) predstavil končno verzijo nove revizije standarda USB 3.0, ki podvaja hitrost prenosa podatkov. Medtem ko je USB 3.0 v svoji premierni inačici (Super Speed) zmogel deklariranih 5 Gb/s, bo odslej v teoriji mogoče prenašati do 10 Gb/s. To potezo so najavili že januarja, a standard takrat še ni bil dokončan.

Poteza je pričakovana, saj ima USB 3.0 intenzivno konkurenco v obliki Applovega Thunderbolta. Prav te dni smo namreč slišali napoved nove pohitritve, s katero naj bi Thunderbolt prihodnje leto prilezel do 20 Gb/s. Thunderbolta ima tudi nekaj drugih asov v rokavu, recimo podporo za protokola PCI Express in DisplayPort ter seveda sposobnost tako hitrega prenosa podatkov sinhrono.

Druga novost, ki jo pripravlja...

31 komentarjev

Nova generacija Thunderbolta z dvakrat višjo hitrostjo prihodnje leto

engadget - Intel je predstavil novo verzijo vodila Thunderbolt (s kodnim imenom Falcon Ridge), katero je bilo razvito v sodelovanju z Applom, da bi nadomestili USB, Firewire in ostale priključke. Thunderbolt je po bakru (optični vodniki so se še precej oddaljeni) doslej zmogel 10 gigabitov na sekundo, sedaj pa je nova generacija prepustnost podvojila. Tako je mogoč sinhron prenos podatkov s hitrostjo 20 Gb/s v obe smeri (zaradi dveh kanalov). To pomeni, da bo po vodilu mogoče prenašati sliko v ločljivosti 4K v realnem času. Združljivost za nazaj je zagotovljena.

Na predstavitvi je Intel tehnologijo demonstriral, a so dosegli le hitrosti okoli 1,2 Gb/s. Razlog so ozka grla, ki jih predstavljajo prek Thunderbolta povezane naprave....

13 komentarjev

Intel in Apple predstavila Thunderbolt

Ars Technica - Nekdaj pod kodnim imenom znana tehnologija Light Peak je svoje utelešenje dočakala z imenom Thunderbolt. V sodelovanju z Applom razviti standard za povezovanje naprav, ki kani nadomestiti FireWire, USB in ostale podobne priključke, je premierno predstavljen v novih prenosnikih Apple MacBook Pro.

Thunderbolt zmore 10 gigabitov na sekundo, če ga uporabljamo na bakrenih vodnikih, kar je 20-krat hitreje od USB 2.0, 12-krat hitreje od FireWire 800 in dvakrat hitreje od USB 3.0. Intel trdi, da je to tudi uporabna hitrost in ne zgolj teoretični maksimum, ki mu v realnosti ne bi prišli niti blizu.

Električni kabli so lahko dolgi največ tri metre, kar je podobna omejitev kot pri konkurenčnih tehnologijah. Prek optične povezave bo moč dosegati višje hitrosti na...

23 komentarjev