»

Indija krči svobodo izražanja na internetu

Kiberkavarna v Indiji

vir: The New York Times
The New York Times - Sredi tega meseca so v Indiji sprejeli nova pravila o informacijski tehnologiji, za katere je podlaga zakon o informacijskih tehnologijah iz leta 2008, ki je bil v naglici sprejet po tridnevnih napadih na Bombaj. Ta sicer odvezuje ponudnike dostopa do interneta in strani odgovornosti za objavljene vsebine, a le če jo v roku 36 ur po naznanitvi neustreznosti pobrišejo. Nova pravila so v definiciji neustreznosti dosti strožja od dosedanje ureditve in de facto uzakonjajo cenzuro interneta, zato jih zagovorniki pravice do svobode govora in ostalih svoboščin zelo kritizirajo.

Problematična so določila, ki oblastem in tudi prebivalstvu dajejo pravico od skrbnikov spletnih strani in ponudnikov dostopa do interneta zahtevati odstranitev vsebine, ki "ogroža enotnost, integriteto,...

2 komentarja

Prvoaprilske potegavščine leta 2011

CNet - Niti letošnji prvi april ni minil brez tradicionalnih potegavščin, s katerimi so nepazljive bralce poizkusili naplahtati na vseh večjih internetnih straneh razen Slo-Techu. Nekatere potegavščine so tako odbite, da jih prepoznamo že od daleč, medtem ko so druge povsem verjetne, tako da se na njih marsikdo opeče. Pregled so pripravili na Cnetu, omenimo jih le nekaj.

Google se vsako leto posebej izkaže in letos ni bilo nič drugače. Pripravili so Gmail Motion, ki omogoča upravljanje elektronskega predala kar s telesom. Na podoben način je mogoče krmiliti tudi z Google Docs Motion, ki bo omogočala ustvarjanje dokumentov s kretnjami (podprtih bo več kot 10.000). Da se ne bi spremenili v zavaljene in zamaščene računalnikarje, so predstavili...

15 komentarjev

AOL masovno odpušča

vir: BBC
BBC - AOL je prejšnji mesec objavil prevzem Huffington Posta, s čimer želijo postati največji servis za produkcijo novic v ZDA (AOL že od prevzema Time Warnerja leta 2000 ni več zgolj ponudnik dostopa do interneta). Hkrati so napovedali tudi prestrukturiranje podjetja, ki bo stalo zaposlitve skoraj petino zaposlenih v AOL-u. Izmed 5000 zaposlenih jih bodo odpustili približno 900, saj se bi sicer po prevzemu Huffington Posta nekatere delovne naloge podvajale. Od tega bo 200 odpuščenih iz ZDA, preostanek pa v Indiji. Nekaj izmed zaposlenih v Indiji bodo sicer zaposlila podjetja, ki bodo odslej za AOL kot podizvajalci opravljala storitve, a teh naj bi bila v najboljšem primeru polovica.

AOL že nekaj let odpušča, saj so imeli na vrhuncu več kot 20.000 zaposlenih....

0 komentarjev

Twitter vreden med osem in deset milijardami dolarjev

The Wall Street Journal - Konec preteklega leta je bil Twitter dokapitaliziran po ceni, ki vrednoti celotno podjetje na 3,7 milijarde dolarjev. To je zavidljiva vrednost, če upoštevamo da je bil pred poldrugim letom vreden zgolj milijardo dolarjev. Le tri mesece pozneje je Twitter vreden od osem do deset milijard dolarjev.

Predstavniki Facebooka, Googla in nekaterih drugih podjetij so se pogovarjali s predstavnika Twitterja o morebitnem prevzemu in ocenili vrednost na omenjenih osem do deset milijard dolarjev. Viri blizu vseh strani pravijo, da so pogajanja za zdaj v slepi ulici in da se prevzem ne zdi verjeten v bližnji prihodnosti. Lani je imel Twitter zbral 45 milijonov dolarjev prihodkov in zaradi visokih stroškov širjenja podatkovnih...

22 komentarjev

AOL kupuje spletni časopis Huffington Post

BBC - AOL je danes objavil, da bo prevzel spletni časnik Huffington Post, za kar bodo odšteli 315 milijonov dolarjev. Od tega bodo 300 milijonov dolarjev plačali v gotovini.

Huffington Post ima 25 milijonov obiskovalcev mesečno, tako da bo sedaj The Huffington Post Media Group, kamor bo AOL skupaj s svojimi novičarskimi storitvami zapakiral kupljeno, imela 117 milijonov obiskovalcev v ZDA in 270 milijonov drugod po svetu. Soustanoviteljica in glavna urednica Huffington Posta Arianna Huffington bo postala predsednica in odgovorna urednica nove družbe, ki bo vključevala tudi znane strani Engadget, TechCrunch, Moviefone, MapQuest, Black Voices, PopEater, AOL Music, AOL Latino, AutoBlog, Patch, StyleList in druge.

Huffingtonova je dejala, da je prevzem odličen razplet dogodkov. AOL bo s tem poizkusil postati največji servis...

4 komentarji

AOL prodaja Bebo

TechCrunch - AOL je leta 2008 - ko so socialna omrežja rasla kakor gobe po dežju, ker so bila tista naslednja vroča zgodba, ki bo spremenila podobo interneta, prinesla neslutene dobičke in popolnoma pregazila klasičen splet - kupil Bebo za 850 milijonov dolarjev. Tega je leta 2005 ustanovil Michael Birch z ženo Xochi Birch, a zaradi konkurence nikoli ni postal vodilni na svojem področju, čeprav je zbral nekaj deset milijonov registriranih uporabnikov. AOL je to po prevzemu želel spremeniti, a jim ni uspelo.

Danes je Bebo naprodaj. AOL ga bo verjetno prodal hedge skladu Criterion Capital Partners za vsega 10 milijonov dolarjev, saj stran več enostavno ni vredna....

5 komentarjev

Digital Sky Technologies kupil ICQ

ICQ

Slo-Tech - Digital Sky Technologies (DST) je najavil namero o prevzemu ICQ-ja, ki je od leta 1998 v lasti AOL-a. Za nakup bodo odšteli 187,5 milijona dolarjev, čeprav je AOL sprva hotel iztržiti dvakrat več. Na lanski dražbi so sodelovali še Naspers, ProfMedia in Tencent, a so ponudili premalo.

ICQ je bil eden prvih sistemov za instantno sporočanje (angl. instant messaging, IM), ki je bil sprva popularen po vsem svetu, kasneje pa ga je na Zahodu izpodrinila konkurenca. Leta 1996 predstavljeni ICQ izraelskega podjetja Mirabilis je ostal priljubljen v Rusiji in drugih vzhodnoevropskih državah, znatno število...

20 komentarjev

Odslej samo še Mozilla -- Netscape naj počiva v miru!

Mozillazine - AOL je odpustil razvijalce Netscapa in že začel odstranjevati njegove logotipe s svojih stavb. Tako se je tudi uradno končala vojna med Netscapom in Internet Explorerjem, ki jo je že zdavnaj dobil slednji. Nekaj delavcev so razporedili na druga delovna mesta v podjetju, v katerem odslej ni nikogar več, ki bi bil neposredno plačan za razvoj Mozille. Klik!

Mozilla.org pa je skoraj sočasno ustanovila neprofitno in neodvisno organizacijo The Mozilla Foundation, ki bo odslej skrbela za nadzor nad razvojem in razširjanjem Mozille. Tako je Mozilla v celoti prišla pod streho svobodne organizacije in se ločila od okovja Netscapa, kar tudi pojasni zgoraj navedeno potezo družbe AOL. V naslednjih dveh letih bo AOL prispeval dva milijona USD v blagajno The Mozilla Foundation, poleg tega pa ji bo pomagal tudi z opremo in majhno skupino zaposlenih za prehodno obdobje. Velik podpornik nove organizacije je tudi ustanovitelj podjetja Lotus, Mitch Kapor, ki bo imel glavno besedo v njej in ji je...

6 komentarjev