» »

Prazen prostor?

Prazen prostor?

ghostkop ::

Mel smo filozofijo na urniku, pa sem povedal, da po Heraklitu se giblje samo tisto kar je obstoječe, se pravi da se tudi prazen prostor ne more gibati -> sam sem predvideval da prazen prostor ne obstaja, ker pač v praznem prostoru ne obstaja nič. Pa profesor reče, da sem narobe povedal, sem si mislil verjetno sm kej res narobe povedal. Prej je več ur povdarjal da tisto kar ne obstaja, pač ne obstaja -> v bistvu se je sam zaj... ali pa se motim. Tega basanja je dovolj....ALI PRAZEN PROSTOR RES OBSTAJA?

_marko ::

kolko jaz vem popolnega vakuma ni! ... bodo pa najbrz drugi vec vedli :)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

ghostkop ::

Men se zdi da si sploh ne morš predstavljat praznega prostora in podat definicijo njega.

Prfoks je prazen prostor prikazal kot prostor med atomskim jedrom in elektroni-je to res?

Thomas ::

Reci ti tvojmo prfoksu, nej pride sem, na to temo v Slotech. Ga bomo poučili s kakšnim linkom. Sicer si pa ti imel zelo prav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Phil ::

Praznega prosotra ni saj se v "praznem prostoru" ves čas pojavljajo delci in antidelci, ki se takoj spet izničijo med sabo (ne vsi!). Če sem pravilno razumel ko sem tole zadnjič bral naj bi bili delci z pozitivno energijo materija okoli nas, delci z negativno maso pa gravitacija. Tudi če bi obstajall prazen prostor, bi bilo kršeno načelo nedoločljivosti. Tko nekako 0:)
LP

Thomas ::

> Tudi če bi obstajall prazen prostor, bi bilo kršeno načelo nedoločljivosti

Tako je. Če bi obstajal nek prazen prostor, bi bila energija v njem 0. Časovna nedoločenost, kdaj je tako bilo, pa bi bila "neskončna". Ker produkt nedoločenosti energije in časa mora biti večji od neke konstante. Tako kot položaja in gibalne količine. Špas a?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ghostkop ::

Sam temu prfoksu se ne bi upal reči da je imel narobe, ker je tak da bi mi dal glih šut pol bi se pa zgovarjal da smo že povedal in dokazal, da prazen prostor obstaja. Bolje je da njemu ne oporekam, ker hoče da znamo tisto kar on pove in taka naj bi bila tudi resnica (čeprav ne objektivna).

_marko ::

ghostkop:
Enako je z našo filozofsko prof.
Pr raznih stvareh ji poveš točno na enak način kot ti sedaj, potem pravi, da se znanost spremimnja itd. in da bodo dokazali čez nekaj časa popolno nekaj drugega ... itd ...

Kako ji npr. pojasniti, da delci ne gredo do neskončno minimalne velikosti.(pravi: "prvi so bli atomi, potem kvarki ... NIČ NI RESNICA!!!" - vse gre namreč v neskončnost) ...
Kolkr jaz vem gre do dveh Plankovih dolžin npr... tega niti noče slišat.

In še in še bi lahko našteval ....(duša, čas, neskončnost)
V bistvu noče niti poslušat, če je govora o znanosti .... ima svojo filozofsko logiko in nič druga.

Vrjamem, da niso vsi filozofi takšni.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

ghostkop ::

Sej zdej je dal men profesor nalogo da naredim seminarsko nalogo o kvarkih do konca počitnic, ampak kolk je bil vesel ko nam je povedal da so nevtroni iz kvarkov...pol pa sošolke pravjo kolk je profesor pameten in razgledan, seveda če pa govori samo o stvareh, ki naj bi jih obvladal.

Nam še vedno ni razložil pojmov kot so duh, duša, neskončnost, zato si moramo vse razlagati sami.

TESKAn ::

Prazen prostor ima energijo, torej prek e=m*c^2 tudi maso. Je pa ta energija tam nekje okrog 10^-8 J.
Aja, če bi pogledal, kolk energije ti da ena kvantna fluktuacija (meriš recimo le pozitivno energijo) bi dobil 10^112 J energije. In ko se pozitivna in negativna energija med sabo uničita, se ne uničita najbolje - ostane neka malenkost energije, tiste 10^-8.
Neat, wouldn't you say?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

_marko ::

Prazen prostor ima energijo, torej prek e=m*c^2 tudi maso. Je pa ta energija tam nekje okrog 10^-8 J.


Torej to več ni PRAZEN prostor. ;((
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

ghostkop ::

In če ima maso potem obstaja, po tvoji trditvi!

TESKAn ::

Torej prazen prostor ne more obstajat.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

_marko ::

Ne, po moji trditvi ne obstaja. To kaj je napisal TESKAn:
Prazen prostor ima energijo, torej prek e=m*c^2 tudi maso. Je pa ta energija tam nekje okrog 10^-8 J.


Že to pomeni, da ni PRAZEN!
PRAZNEGA prostora enostavno ni, temu kar pa mi pravimo "PRAZEN" prostor pe je le vakum, kjer z kvantnimi fluktacijami nastajajo delci in antidelci in se takoj izničijo.

Kako je lahko nekaj prazno, če ne obstaja. Nič ne more obstajat.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

ghostkop ::

Sori _marko mislu sm Teskanovo trditev:))...po njegovi trditvi naj bi prazen prostor obstajal saj ima maso

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ghostkop ()

Vesoljc ::

hmmm... a ni boljše vprašanje, kaj JE prostor?
če JE, potem ni prazen, mar ne?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Double_J ::

Prostor je konglomerat.:)

TESKAn ::

Mah ja, prazen prostor...sem se malo narobe izrazil. Pravim, da ne moreš met praznega prostora - tudi, če bi lahko iz 1 m^3 izpraznili vse atome, odstranili vsa EM valovanja in sploh vse, bi ta 1 m^3 še vedno, zaradi kvantnih fluktuacij, imel energijo 10^-8 J. In energija je pa enaka masi, e=m*c^2 itak že vsi poznate:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Eschelon ::

1. Natančno definiraš "prostor"
2. Natančno definiraš "prazen"
Problem je v definiciji - ne pa v tem, kaj prazen prostor je. "Prazen prostor" ima več pomenov - od strogo fizikalnega, matematičnega, leposlovnega, filozofskega... Potlej pa mešaj in jokaj.;)

ghostkop ::

Se čist strinjam da je problem v definiciji, sam iz filozofskega stališča praznega prostora po moje ni, iz fizikalnega bi tudi rekel da ga ni. Profesor pa tud zaradi definicije ne bi smel govoriti o obstoju praznega prostora v katerega je 100% prepričan

Aspirinix ::

Saj, fantje. to je filozofije, ne pa fizika.
Enmu filozofu je izredno težko dopovedati kaj je fizikalno prav. Imel sem podobne probleme, ampak. Pregovor? Pametnejši popusti, ne?

nicjasno ::

Ce bi pametnejsi vedno popustil bi se danes verjeli da je zemlja plosca in center vesolja.

Pametnejsi po mojem ve kdaj mora popustit in kdaj ne. Tisti "vedno" me moti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nicjasno ()

dreamlost ::

"ta prav" prazen prostor obstaja po mojem mnenju le v matematiki - sej veste x, y pa z, lohk pa še kej več:D

pitagora ::

Praznega prostora ni ker tam kjer ni objektov ni prostora ker prostor brez objektov-snovi ne obstaja.
Vsak prostor ima objekte-snov...
Enostavno a ne!
Tako je rekel Einstein

Thomas ::

Yes, OKO. Einsteinov znameniti miselni eksperiment, oziroma bolj razlago:

Pa recimo da sem v sicer popolnoma praznem prostoru. Kaj je 1 km od mene? Nič. S kakšno hitrostjo se gibljem? Nobeno, ker ni telesa, nasproti katerega bi se gibal. Ko pa se pojavi en kilometer d mene drugo telo, šele dobi razdalja (imanentna) za prostor svoj smisel. Tako kot tudi hitrost, ki je glede na neko uro in drugo telo. Prostor brez teles ... ni smiselen konstrukt.

Prosto po Albertu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

pitagora ::

Znanstvena razlaga, raje imam poenostavljeno.
Ce pa hocemo biti pametni pred drugimi pac povemo to kar je napisal Thomas.
LP
OKO

Thomas ::

Tale razlaga ki sem jo dal, ni toliko dobra za pametnega se delat, kot pomagati ljudem razumet, da prazen prostor res nekaj ne štima.

Vsaj upam da.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Tole kar je prosto po albertu je tako preprosto, da mora tud babica razumet...

Thomas ::

Preprosto po Albertu -- tak je bil namen. Se pa lahko delamo tud mau pametne, zakaj pa ne?

V smislu da prostor je emergent property procesov ki potekajo. Njegova dimenzionalnost je pa rezultat informacijskega bandwidtha med temi procesi, ki so Univerzum.

Korito!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vrtenje v praznem vesolju

Oddelek: Znanost in tehnologija
425469 (4373) Kocka
»

Tevatron zaznal senco Higgsovega bozona

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3416118 (14433) Spura
»

Realnost je virtualnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
625859 (4933) Saladin
»

Je bilo vesolje ustvarjeno iz niča? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1229937 (6986) Saladin
»

Ničla (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
825251 (3800) ajin

Več podobnih tem