» »

Državni informacijski sistem je na psu

Državni informacijski sistem je na psu

OutOfTheBox ::

Partnerka pred nekaj leti (kot delna lastnica) prodala hišo v njenem kraju, skupaj s starši so potem kupili drugo hišo v kateri je tudi prijavila novo stalno prebivališče. Po dveh letih je prišla živet na moj naslov, kjer je dobila novo stalno prebivališče.

Že več časa opažava, da so si državne in druge inštitucije zelo neenotne pri tem na katerem naslovu živi. Zadnjič pri ginekologu jim je dalo moj naslov, nekaj dni po tem ko je delala zdravniški pa so v sistemu imeli prvotni naslov, kjer je prodana hiša (torej že več let neposodobljena zadeva).

It get's better ..

Sedaj uveljavlja(mo) otroški dodatek ima pa vso dokumentacijo ona čez. Sedaj dobimo odločbo, kjer je upoštevano moje premoženje in njeno - ki je prava zbrka.

1. Upoštevali so ji parcelo in del hiše, ki jo je pred več leti ŽE prodala
2. Nove hiše katero so kupili s starši(katere delna lastnica je tudi sedaj), ji sploh niso upoštevali.
3. Pri meni niso upoštevali tujega (prijavljenega) računa (medtem ko FURS s tem nima problema).
4. Pošto dobiva še vedno na vse tri naslove čeprav je bilo na pošti izrecno povedano na kateri naslov pošta mora prihajat.

Kar je up to date, so slovenski bančni računi, to je pa edina ažurna zadeva. Pa sem mislil, da so zadeve bolj poštimane in sistemi med sabo bolj enotni (berejo podatke iz istega sourca in da se sourci hitreje posodabljajo). Očitno sem se motil, je pa sedaj pain hodit nazaj in zadeve popravljat da bodo prav. Njih po 12h že ni bilo več in bo treba v ponedeljek rihtat. ;((

Utk ::

So kupili ali so tudi vsi, tudi kupci, vpisali v zemljiško knjigo?

OutOfTheBox ::

To je poizvedovala nekaj mesecev nazaj in zadeve so čiste - nje ni v zemljiški knjigi prodane hiše in je napisana v zem. knjigi druge (naknadno kupljene) hiše. Novi lastniki so bili tudi že prej delni lastniki prvotne hiše - šlo se je za prodajo dediščine oz. samo za povečanje deleža lastništva enega izmed dedičev.

Tako da zadeva v samem izvoru je že ok, ampak informacije se prepletajo in sistemi si med sabo niso enotni.

Zgodovina sprememb…

kixs ::

Ni samo drzavni tak. Dobim pred kaksnim tednom v kaselc od Adiko banke eno kuverto. Na otip je bila notri bancna kartica. Naslovnik ne zivi tu ze dobrih 6 let. Predvidevam, da nobena bancna kartica ne velja 6 let. Sem nesel kuvertno nazaj na Posto in so menda poslali nazaj.

SmeskoSnezak ::

Ne se sekirat, po podatkih snezne ekipe, je kar nekaj drzav po eu s sistemi, ki niso povezani, ne posodobljeni, itd. ip. torej, to pomeni, da moras si vzet kak teden fraj pa na svako institucijo it na obisk, da posodobijo svoj sistemcek.
lp, Sneskica.
@ Pusti soncu v srce... @

tony1 ::

" Že več časa opažava, da so si državne in druge inštitucije zelo neenotne pri tem na katerem naslovu živi. Zadnjič pri ginekologu jim je dalo moj naslov, nekaj dni po tem ko je delala zdravniški pa so v sistemu imeli prvotni naslov, kjer je prodana hiša (torej že več let neposodobljena zadeva)."

Zdi se, da zdr. ustanove naslov pridobijo iz centralne evidence (v portalu eUprava, kjer imaš vpisano stalno oz. začasno prebivališče in med njima obkljukaš tistega, ki naj bo tvoj naslov za obveščanje) ob prvem obisku, in ga nato shranijo in ne spreminjajo, dokler jih na to ne opozoriš. Če jih, pa morajo spet poklikati in pridobiti naslov iz centralne baze.

Otroški dodatek spada v poglavje nerešljivih problemov (uporabljajo več različnih (starih, novih) inform. sistemov, novi niso bili nikoli do konca implementirani, njihovi šefi so nezainteresirani in nesposobni, zaposlene mobingirajo, ker drugega ne znajo).

"4. Pošto dobiva še vedno na vse tri naslove čeprav je bilo na pošti izrecno povedano na kateri naslov pošta mora prihajat."

Pošta nima s tem nobene zveze. Oni nosijo tja, kamor piše na kuverti. Preveriti je treba v v portalu eUprava kaj ima zabeležno kot naslov za obveščanje in vse organe, ki pošiljajo na napačne naslove (žal) ročno obvestiti, kateri je pravi naslov in da je vpisan v eUpravi in da ga naj upoštevajo. Takle mamo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

cvalsr ::

Potrpljenje, prosim lepo.
Bo vrla ministrica Stojmenčica vse zrihtala, zakaj jo pa plačujemo?
Če pač ne bo, si bo pa 'žnable' še bolj rdeče napacala - dela pač to, kar zna.
Saj so nabavili tisoče računalnikov. V naslednjem mandatu se nameravajo naučiti, kam se vtakne tisti 2 špici na koncu nekakšne gumaste špage, potem pa naprej, lepo počasi in po vrsti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cvalsr ()

otago ::

tony1 je izjavil:

" Že več časa opažava, da so si državne in druge inštitucije zelo neenotne pri tem na katerem naslovu živi. Zadnjič pri ginekologu jim je dalo moj naslov, nekaj dni po tem ko je delala zdravniški pa so v sistemu imeli prvotni naslov, kjer je prodana hiša (torej že več let neposodobljena zadeva)."

Zdi se, da zdr. ustanove naslov pridobijo iz centralne evidence (v portalu eUprava, kjer imaš vpisano stalno oz. začasno prebivališče in med njima obkljukaš tistega, ki naj bo tvoj naslov za obveščanje) ob prvem obisku, in ga nato shranijo in ne spreminjajo, dokler jih na to ne opozoriš. Če jih, pa morajo spet poklikati in pridobiti naslov iz centralne baze.

O


@OutOfTheBox
Ima v Centralnem registru prebivalstva naveden pravilen naslov? Ima naveden/izbran naslov za vročanje?

Glede premoženja, tudi občine vodijo svoje evidence za NUSZ. Prevzemajo podatke z Zemljiško knjigo z nekim datumom. V Sloveniji je 212+ občin, zato n sistemov, ki morajo delovati z drugimi sistemi. Zato bi naj ob prodaji nepremičnine prodajalec/kupec tudi obvestil občino. Verjetno se, v kolikor se uredi stanje v Zemljiški knjigi, zadeva ne bi smela pripetiti.

Zemljiška knjiga je zelo zaščiten vrtiček, karkšnokoli povezovanje z njihovimi sistemi je mukotrpno.

Zdravstven sistem je svoja zgodba.

Za vpogled v Centralni register prebivalstva se zahteva navedba vzroka vpogleda, beleži se kdo gleda. Oseba mora imeti odobren dostop do tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Phantomeye ::

Mi smo tudi želeli na vikendu nekaj gradit. In tisti del parcele je bil ob gozdu. V enem sistemu je bilo zavedena sprememba namembnosti, ki se je zgodila cca 40 let nazaj. V drugem sistemu je bila pa še vedno zavedeno kot gozd (oz. nekaj takega, ne spomnim se).

OutOfTheBox ::

Update situacije: Je šla partnerka rešit zadevo ampak so ji rekli da nima veze in da se pusti kar tako dokler se ne zgodi kakšna večja sprememba (nov otrok, prihodek, ipd) in da potem takrat priložimo "up to date" dokumentacijo o lastništvu nepremičnin.

Pravi da tega je ogromno in da oni majo vpogled v stare(jše) podatke. ;((

Skratka osebno sem nad tem presenečen, ker sem mislil da so vse državne inštuticije informacijsko povezane in vedno črpajo zadnje podatke (iz istega sourca).

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

Phantomeye je izjavil:

Mi smo tudi želeli na vikendu nekaj gradit. In tisti del parcele je bil ob gozdu. V enem sistemu je bilo zavedena sprememba namembnosti, ki se je zgodila cca 40 let nazaj. V drugem sistemu je bila pa še vedno zavedeno kot gozd (oz. nekaj takega, ne spomnim se).


No no no. Počasi.
V zemljiški knjigi je zavedena vrsta nepremičnine. Pisarne, stanovanje, ipd. S spremembo namembnosti to spremeniš v tisto, kar je prav. Od tega je odvisno nadomestilo stavbnega zemljišča, oz. njegova višina, recimo. Za določene spremembe namembnosti potrebuješ gradbeno in uporabno dovoljenje.
Zemljiško knjigo ureja sodišče, oz. zemljiška knjiga je del sodnega sistema. Odločbe za gradbeno in uporabno izdajajo na upravni enoti.

V geodetskem registru pa imaš kataster nepremičnin, to pa ureja GURS (Geodetska uprava). Tam pa je zavedena dejanska raba.

Če imaš proper gradbeno dovoljenje, ti to uredi (proti plačilu) geodet, ki vloži projekt na GURS. In plačaš takso in vse.

Če pa so manjše razlike, pa lahko na GURS daš vlogo sam za spremembo dejanske rabe. Če se gabariti stavbe ne spremenijo, niti nič ne plačaš.

Meni je banka težila za enega od kreditov, to je pravzaprav ugotovil cenilec, da so bili v ZK poslovni prostori, v GURS pa 'sušilnica'. In sem dal vlogo na GURS, priložil slike, se odpovedal pritožbi na licu mestu in je bilo urejeno v 1 dnevu.

To si, ljubčki in ljubice, ki blagovolite kaj imeti, morate sami urejati. Ne bo to 'institucija' pazila na vas.

Zgodovina sprememb…

OutOfTheBox ::

Človek bi si mislil, da bo v tem času dobil ažurne podatke o onesnaženosti zraka (PM10 delci), za vsako mesto posebej ampak izgleda da več kot eno nepopolno razpredelnico z 22 postavkami v Sloveniji ne premoremo.

Verjetno je to to, ker ni meritvenih postaj?

urli ::

Slo-tech. V eni temi se folk kurči, kako da si javni sektor ne zasluži višjih plač. Inženirji začnejo v, ne vem, 31. plačnem razredu s 1490€ BRUTO plače... v drugi temi bi radi imeli pa vrhunske javne storitve. Odločite se zdaj, kaj bi radi.

darkolord ::

Ni tako enostavno. Če jim plače daš x10, bodo delali čisto enako kot do sedaj. Zakaj bi več?

Tidule ::

Zanimivo logika, namesto da bi se razmisljalo o tem kako zagotovit sposoben kader in ga ustrezno placat, raje stojimo na staliscu da v javni upravi nihce nic ne dela in posledicno ne rabijo konkurencnih plac.

In potem se kup jamranja zakaj so izdelki povsem na nivoju tega koliko so ljudje placani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Daniel ::

Pri nas je podobna situacija. Pri otroških upoštevajo parcele, ki so bile že nekaj let nazaj prodane in to državi (deleži agrarne skupnosti). Kličem gor in mi reče, da dobijo podatke od geodetske in, da tam pač niso ažurni.

_Sajmon_ ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Mi smo tudi želeli na vikendu nekaj gradit. In tisti del parcele je bil ob gozdu. V enem sistemu je bilo zavedena sprememba namembnosti, ki se je zgodila cca 40 let nazaj. V drugem sistemu je bila pa še vedno zavedeno kot gozd (oz. nekaj takega, ne spomnim se).


No no no. Počasi.
V zemljiški knjigi je zavedena vrsta nepremičnine. Pisarne, stanovanje, ipd. S spremembo namembnosti to spremeniš v tisto, kar je prav. Od tega je odvisno nadomestilo stavbnega zemljišča, oz. njegova višina, recimo. Za določene spremembe namembnosti potrebuješ gradbeno in uporabno dovoljenje.
Zemljiško knjigo ureja sodišče, oz. zemljiška knjiga je del sodnega sistema. Odločbe za gradbeno in uporabno izdajajo na upravni enoti.


Nisem prepričan, da definicija zk-ja iz zgoraj drži. Na link piše:
V zemljiško knjigo se vpisujejo vse stvarne pravice na nepremičninah (npr. lastninska pravica, hipoteka, zemljiški dolg, služnostna pravica, pravica stvarnega bremena, stavbna pravica).

Jaz sem vedno imel v glavi, da glede lastnikov, hipotek ... najdem v zk-ju, izmere ipd. pa na gursu.

Če se torej spremeni lastnik nepremičnine, potem bi se to moralo kmalu videt v zk-ju (če ne drugega plomba, da čaka na spremembo). Zato tudi eno pogodbo pošljemo ZK-ju, kar ponavadi naredi nov lastnik.

bbbbbb2015 ::

_Sajmon_ je izjavil:

Če se torej spremeni lastnik nepremičnine, potem bi se to moralo kmalu videt v zk-ju (če ne drugega plomba, da čaka na spremembo). Zato tudi eno pogodbo pošljemo ZK-ju, kar ponavadi naredi nov lastnik.


V zemljiški knjigi se to zagotovo vidi, če daš predlog za ZK. Če gre za kupoprodajo in se to sklene pri notarju, potem notar pripravi predlog za ZK. Da notar to vloži, rabi original pogodbe, ki ga je davčna poštemplala, da so se vsi davki (domnevam s strani kupca) poravnali. Svojčas so to kar na davčni štemplali, zdaj pa - moja izkušnja iz leta 2020, dajo ti odmero za plačilo davka, galantno počakajo, da to plačaš, ter ti poštemplano pogodbo galantno vrnejo.

Da je notar dal predlog za ZK, ti ponavadi pošlje kopijo. In ko je vpis odobren, dobijo vse vpletene stranke Dn sklep.

ZK predlog je lahko tudi zavrnjen, če kaj ne štima. Zdaj lahko biti povedal primer iz glave, zakaj so zavrnili vpis v ZK, ampak tudi ta možnost obstaja. Čim daš vpis, je zaznamba vidna in če ob vpogledu v ZK ni zaznambe, pomeni da ni bilo vpisa v ZK ali je bil le-ta zavrnjen (in je zavrnitev pravomočna).

Ni tu nekega avtomatizma. To se je treba brigati. Če ne ti, oz. kupec, pa notar. Čeprav, recimo, notar te ne bo čakal kot pes, da ti prineseš poštemplano pogodbo od FURS. ČE NE PRINESEŠ, NE PRINESEŠ, NI VPISA, pač ni. Adijo.

Ali ti lahko prinese težave, če si še vedno lastnik v ZK, pa v resnici nisi? Jah, pri računanju raznih subvencij sigurno, pa take.

Največ težav prinese seveda novim "lastnikom". Tak primer so imeli sosedje. Neka parcela je bila, stari lastnik menda prodal sosedom, tako so trdili sosedi. Nihče se ni v to spuščal. Umrl stari lastnik, umrli stari sosedje. Nakar ta mladi ugotovijo, da so že svojčas podedovali in hišo in parcelo in to mejno parcelo.

Sosedje so tudi že vsi mladi, papirjev nimajo, potrdila o plačilu nimajo.

Kako so pa rešili problem, pa ne vem, ker tu je kup enih ljudi, ko jih ni preveč brigalo, potem pa je nastala zmeda ali vsaj velik nesporazum.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Dvomim, da CSD nima dostopa do zemljiške knjige. Vsak ga ima, oni bi pač rabili takega, ki pokaže za nekega človeka vse kar ima.
Če nima njihov SW to integrirano. Ampak najbrž ima, samo da vleče iz nekih starih podatkov gursa.
Do zemljiške knjige bi pač morali it ročno, pa se jim najbrž ne da, ali imajo pa nek pravilnik, da pač velja tisto kar imajo tam in "ne smejo" gledat drugam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

OutOfTheBox ::

urli je izjavil:

v drugi temi bi radi imeli pa vrhunske javne storitve.


Meni se leta 2023 ne zdi nič vrhunskega da vsaka občina nabavi nekaj merilnih naprav (odvisno od velikosti občine) in jih postavi tam kjer je smiselno. Po eni strani bi radi zmanjševali čakale vrste v zdravstvu, po drugi strani ne bi naredili nič da bi čakalne vrste preprečevali.

Dejstvo je da so PM10 delci v zimskem času navadna packarija in izjemno škodljivi in te merilne naprave kjer bi vsak lahko pogledal koliko umazan zrak je preden gre ven tečt, sprehod , bi rešile veliko nepotrebnih zdravstvenih komplikacij. Vklopite ionizator pozimi in boste videli kaj pomeni umazan zrak, pojma nimate kaj dihate.

Merilne naprave so (ne tako draga) osnova , ne pa nekaj vrhunskega.

Zgodovina sprememb…

urli ::

darkolord je izjavil:

Ni tako enostavno. Če jim plače daš x10, bodo delali čisto enako kot do sedaj. Zakaj bi več?


Problem je, ker zaradi slabih plač NI kadra oz. obstoječi daje odpovedi. Če bi bile plače višje (vsaj približno na nivoju gospodarstva), bi se lahko vsaj kadrovsko okrepili. Pa da ne bo kdo mislil, da država zaradi bednih plač kaj prišpara. Stvari morajo vseeno biti pod črto narejene. Večino jih pač naredijo potem zunanji izvajalci za 10x ceno in praviloma s precej nižjo kvaliteto. Zakaj bi se kdo sekiral, ker dejanskih temeljitih pregledov rešitev sploh ni? Jebe se zunanim. Potem pa se dogajajo primeri, ko zunanji genialci nardijo api brez zaščite in podobne kozlarije... tak imamo. Če želimo biti razvita, moderna družba poleg delovnih mest z visoko dodano vrednostjo pač potrebujemo tudi zelo kvalitetne javne storitve, ki pa jih NE MOREM ZAHTEVATI IN PRIČAKOVATI, če smo pripravljeni inženirje plačati 1490€ bruto in še tistim nekaj, ki dejansko so del JS razlagati, kako itak nič ne delajo, ker so del JS.

Mogoče bo leva vlada kaj storila v tej smeri, janšistični desnuharji zagotovo ne bi. Oni bi raje še kakšen ZUJF 2 uvedli.

Utk ::

Država nima svoje gradbene firme, ne dela svojih avtov, nima rentacarja, nima taxi firme, ne dela svojega papirja, še čistilk večinoma ne, zakaj bi morala imet svoje programerje? Mora imet nekaj ljudi, ki znajo definirat kaj rabijo in pripravit razpis. Najslabše bi bilo, če bi CSD imel ekipo 20 programerjev, pa vsako ministrstvo 20, pa policija, in ne vem kdo vse. To bi bilo šele drago. Druga možnost je pač neka državna IT firma. Ampak v teh časih to pač ne gre več, ker bi tudi ta firma morala glih tako it čez vsak razpis.

urli ::

Utk je izjavil:

Država nima svoje gradbene firme, ne dela svojih avtov, nima rentacarja, nima taxi firme, ne dela svojega papirja, še čistilk večinoma ne, zakaj bi morala imet svoje programerje? Mora imet nekaj ljudi, ki znajo definirat kaj rabijo in pripravit razpis. Najslabše bi bilo, če bi CSD imel ekipo 20 programerjev, pa vsako ministrstvo 20, pa policija, in ne vem kdo vse. To bi bilo šele drago. Druga možnost je pač neka državna IT firma. Ampak v teh časih to pač ne gre več, ker bi tudi ta firma morala glih tako it čez vsak razpis.


Govora je bolj o IT. Saj zato pa je, tako kot je. Praviloma v kurcu. Npr. vsaka je.bena bolnica ima svojo rešitev in svojega razvijalca...

Tako kot si omenil, dobra rešitev bi bila državna IT firma.

nekikr ::

Japajade. Nič državnega ni ok. Še država ne. Zakaj bi bila pa državna IT firma izjema? Saj ne, da sem apriori proti, ampak če imaš 100 primerov, kako "državno" pomeni "slabo upravljanje" in nobenega pozitivnega, zakaj bi bil 101 primer pa ok?

Utk ::

Po moje je vseeno bolje in bolj racionalno, da imamo 50 firm, ki delajo nek procent posla z državo, kot eno veliko, ki dela samo za državo. Ker vemo kaj se bi tam not hitro začelo dogajat.

urli ::

nekikr je izjavil:

Japajade. Nič državnega ni ok. Še država ne. Zakaj bi bila pa državna IT firma izjema? Saj ne, da sem apriori proti, ampak če imaš 100 primerov, kako "državno" pomeni "slabo upravljanje" in nobenega pozitivnega, zakaj bi bil 101 primer pa ok?


Tako imajo, kolikor mi je poznano, urejeno v marsikateri razviti zahodni državi. Pač jebeno ne moreš se iti nekega resnega ITja na nivoju države, če si pripravljen inženirje plačati 1490€ bruto ali pa kot alternativo na tisoče javnih razpisih vsakič izbrati drugo jebeno firmo in to seveda OBVEZNO NAJCENEJŠO (aka mnogokrat šalabajzerje). Jebeno to ne gre.

nekikr ::

Z najcenejšo opcijo ni nič narobe, če je dokumentacija pravilno spisana. Problem nastane, ker se razpis spiše za točno določeno firmo in imaš potem občutek, da sistem ne deluje. Sistem bi že deloval, če bi bil razpis pravilno zastavljen. Kolega mi je pred leti povedal (javno tajno), ko je zamenjal službo in šel k dvornemu dobavitelju UKC, da na sestanek prideta on kot prodajnik in tehnik. Potem se usedejo s predstavniki UKC in spišejo dokumentacijo za razpis. Imaš tri probleme: javno bolnišnico, ki lahko dela kar hoče, javne uslužbence, ki lahko delajo kar hočejo (ali pa nič, po izbiri) in globoko ukoreninjene dvorne dobavitelje.
Zato se pa vsako zdravstveno reformo zatre že v kali. Ker je zares nihče noče. No, razen bolnikov, ki so pa tako ali tako nebodigatreba strošek in delo v tej zgodbi.

c00L3r ::

Država je včasih imela Ministrstvo za informacijsko družbo. Namen tega je bil razvoj in uskladitev IT državnih sistemov. Janševa vlada je 2004 to ukinila. Tako je zagotovila veliko poslov IT podjetjem, katera so potem za vsak zavod, ministrstvo, občino itd. razvila svoj sistem. Rezultati so tukaj.

Utk ::

V tisti vladi je Virant za to naredil več kot vsi ostali prej in potem skupaj. Važno je kdo kaj premakne, ne pa ali ima ministrstvo ali ne in katero.

bajsibajsi ::

urli je izjavil:

darkolord je izjavil:

Ni tako enostavno. Če jim plače daš x10, bodo delali čisto enako kot do sedaj. Zakaj bi več?


Problem je, ker zaradi slabih plač NI kadra oz. obstoječi daje odpovedi. Če bi bile plače višje (vsaj približno na nivoju gospodarstva), bi se lahko vsaj kadrovsko okrepili. Pa da ne bo kdo mislil, da država zaradi bednih plač kaj prišpara. Stvari morajo vseeno biti pod črto narejene. Večino jih pač naredijo potem zunanji izvajalci za 10x ceno in praviloma s precej nižjo kvaliteto. Zakaj bi se kdo sekiral, ker dejanskih temeljitih pregledov rešitev sploh ni? Jebe se zunanim. Potem pa se dogajajo primeri, ko zunanji genialci nardijo api brez zaščite in podobne kozlarije... tak imamo. Če želimo biti razvita, moderna družba poleg delovnih mest z visoko dodano vrednostjo pač potrebujemo tudi zelo kvalitetne javne storitve, ki pa jih NE MOREM ZAHTEVATI IN PRIČAKOVATI, če smo pripravljeni inženirje plačati 1490EUR bruto in še tistim nekaj, ki dejansko so del JS razlagati, kako itak nič ne delajo, ker so del JS.

Mogoče bo leva vlada kaj storila v tej smeri, janšistični desnuharji zagotovo ne bi. Oni bi raje še kakšen ZUJF 2 uvedli.


Nerazmisljujoci se ne zavedajo, da nekateri, uspesni druzbi potrebni, segmenti v JS ze sedaj trpijo. Dolocena delovna mesta ne dobijo zapolnitve. Razpisi se ponavljajo mesece ali celo leta, pa se nihce ne zeli prijaviti ali pa dobijo osebo, ki po mesecu, dveh oddide na bolje (v ZS). JS je podplacan, s slabimi delovnimi pogoji, iztrosenimi osnovnimi sredstvi ter nasploh povsem nekonkurencen ZS-ju.

@nekikr
Vprasaj svojega kolega koliko (zahtevnih, medicinsko specificnih) zgradb (npr. heliport) ali glavnih informacijskih sistemov ima UKC.
Jaz tudi ne bi pisal dokumentacije za miljonske projekte in nabave za jurja in cevap place, kolikor jo imata arhitekt in informatik v UKC.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

bajsibajsi je izjavil:

urli je izjavil:

darkolord je izjavil:

Ni tako enostavno. Če jim plače daš x10, bodo delali čisto enako kot do sedaj. Zakaj bi več?


Problem je, ker zaradi slabih plač NI kadra oz. obstoječi daje odpovedi. Če bi bile plače višje (vsaj približno na nivoju gospodarstva), bi se lahko vsaj kadrovsko okrepili. Pa da ne bo kdo mislil, da država zaradi bednih plač kaj prišpara. Stvari morajo vseeno biti pod črto narejene. Večino jih pač naredijo potem zunanji izvajalci za 10x ceno in praviloma s precej nižjo kvaliteto. Zakaj bi se kdo sekiral, ker dejanskih temeljitih pregledov rešitev sploh ni? Jebe se zunanim. Potem pa se dogajajo primeri, ko zunanji genialci nardijo api brez zaščite in podobne kozlarije... tak imamo. Če želimo biti razvita, moderna družba poleg delovnih mest z visoko dodano vrednostjo pač potrebujemo tudi zelo kvalitetne javne storitve, ki pa jih NE MOREM ZAHTEVATI IN PRIČAKOVATI, če smo pripravljeni inženirje plačati 1490EUR bruto in še tistim nekaj, ki dejansko so del JS razlagati, kako itak nič ne delajo, ker so del JS.

Mogoče bo leva vlada kaj storila v tej smeri, janšistični desnuharji zagotovo ne bi. Oni bi raje še kakšen ZUJF 2 uvedli.


Nerazmisljujoci se ne zavedajo, da nekateri, uspesni druzbi potrebni, segmenti v JS ze sedaj trpijo. Dolocena delovna mesta ne dobijo zapolnitve. Razpisi se ponavljajo mesece ali celo leta, pa se nihce ne zeli prijaviti ali pa dobijo osebo, ki po mesecu, dveh oddide na bolje (v ZS). JS je podplacan, s slabimi delovnimi pogoji, iztrosenimi osnovnimi sredstvi ter nasploh povsem nekonkurencen ZS-ju.
Ampak delovne pogoje in predvsem delovno okolje je treba urediti pred najemanjem "sposobnih kadrov za dobro plačilo".

Če daš sposobne ljudi v toksično okolje, ki ne samo da ne spodbuja, ampak aktivno zavira napredek, bodo ali šli stran ali tudi sami postali fikusi. V kolektivu, kjer konstantno dobivaš polena pod noge, ker mečeš slabo luč na vse ostale, ki slabo delajo, se ne da delati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

gruntfürmich ::

nekikr je izjavil:

Z najcenejšo opcijo ni nič narobe, če je dokumentacija pravilno spisana. Problem nastane, ker se razpis spiše za točno določeno firmo in imaš potem občutek, da sistem ne deluje. Sistem bi že deloval, če bi bil razpis pravilno zastavljen. Kolega mi je pred leti povedal (javno tajno), ko je zamenjal službo in šel k dvornemu dobavitelju UKC, da na sestanek prideta on kot prodajnik in tehnik. Potem se usedejo s predstavniki UKC in spišejo dokumentacijo za razpis. Imaš tri probleme: javno bolnišnico, ki lahko dela kar hoče, javne uslužbence, ki lahko delajo kar hočejo (ali pa nič, po izbiri) in globoko ukoreninjene dvorne dobavitelje.
Zato se pa vsako zdravstveno reformo zatre že v kali. Ker je zares nihče noče. No, razen bolnikov, ki so pa tako ali tako nebodigatreba strošek in delo v tej zgodbi.

najcenejša opcija je po navadi najslabša.
zato se v normalnih firmah razpis napiše tako, da se dobi oprema ki je dobra in izvajalec ki bo naredil zadevo dobro.
v slabih firmah pa se razpis napiše tako, da se dobi zanič oprema z zanič izvajalcem, in ko potegneš črto pod vse probleme in provizije; po najvišji ceni...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

OutOfTheBox ::

Predvidevam da bo o tem na forumu novica, ker je zadeva relativno velika zato ne bom odpiral svoje teme. Skratka hekerji naj bi vdrli v sistem prostovoljnih gasilcev, ki je povezan z dispečerskim centrom zdravstva Ljubljana. 24ur je poročal da naj bi hekerji odtujili:

- Telefonske številke klicateljev
- Njihove zdravstvene težave
- Imena
- Lokacije

Skupno, 15 milijonov vnosov, ki naj bi se sedaj prodajali.

Delo pa sedaj poroča da naj ne bi vzeli podrobnejših podatkov (kaj to pomeni ne vemo) in da so hekerji, povezavo kjer so se podatki prodajali, že umaknili. Za kaj več bo potreba počakat.

24 ur - prvi članek
Delo - novejši članek

Zgodovina sprememb…

velikBrokoli ::

Polom :) bo pa vrhunski vir podatkov za razne scammerje in bad actorje..

sbawe64 ::

Kako ima lahko PGD Verd s par deset intervencijami na leto v bazi 15mil zapisev?

edit; jih nima, torej je šel napad preko pgd naprej na dispečersko službo zdravstva LJ.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Invictus ::

Brez veze tak hekerski napad, kaj bodo pa dobili s tem? In kdo bo to kupil?

Kupiš telefonski imenik, pa dobiš isto...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

velikBrokoli ::

Dobiš imena, telefonske številke, lokacije in zdravstvene težave posameznikov. To ni sporno?

s1m0n ::

velikBrokoli je izjavil:

Dobiš imena, telefonske številke, lokacije in zdravstvene težave posameznikov. To ni sporno?

Super za topšit telefonsko prodajo magičnih izdelkov za "zdravlje".

Invictus ::

velikBrokoli je izjavil:

Dobiš imena, telefonske številke, lokacije in zdravstvene težave posameznikov. To ni sporno?

Seveda je zakonsko sporno in se kazensko preganja.

Sam kje je pa tukaj dobiček?

Halooo, tega ni že vsaj 15 let, ko se je prodajalo sezname emailov.

s1m0n je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Dobiš imena, telefonske številke, lokacije in zdravstvene težave posameznikov. To ni sporno?

Super za topšit telefonsko prodajo magičnih izdelkov za "zdravlje".

Sam vprašaš kje so dobili neobjavljweno telefonsko številko, kje imajo ppair, da te lahko pokliečjo v tržne namene, in da jih boš prijavil informacijskemu pooblaščencu, pa je takoj mir.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

link_up ::

kako lahko sploh ima neko drustvo dostop do takih baz, ce pa ne skrbi za varnost? Prvi ukrep je zapreti celotni gasilski dom, pa naj naslednja vas prevzame. Gasilce pa nagnat pucat struge, tega je zadosti.

aja, en sinko je sraufal, ker on zna. Zna obrnit knof za sireno ja, to je pa to.
In and Out

ToniT ::

Kot kaže so napačno obtožili PGD Verd Neuradno: posnetke klicev na 112 je prodajal zaposleni na UKC

link_up ::

f*** assumption...

solly sinko.
In and Out

GupeM ::

Invictus je izjavil:

Sam vprašaš kje so dobili neobjavljweno telefonsko številko, kje imajo ppair, da te lahko pokliečjo v tržne namene, in da jih boš prijavil informacijskemu pooblaščencu, pa je takoj mir.

Ti in jaz ja. Tvoja in moja stara mama, ter moj sosed in tvoj nekdanji sodelavec bojo pa prav veseli, ker jih je ravno zdaj, ko to najbolj rabijo, poklical nekdo, ki ponuja edinstveno rešitev za točno njihovo težavo. To je zagotovo neka višja sila na delu. Bog že ve, kdaj kdo potrebuje pomoč.

PacificBlue ::

Ste naročniki Večera?
Če je odgovor da, z vašimi osebnimi podatki operirajo islamski skrajneži:)

https://siol.net/digisvet/novice/islams...
I’m out.
:3

OutOfTheBox ::

Glede na velikost podatkovne baze in bi ta lahko imela med 55k in 130k vnosov.

Lepa.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davek na nepremičnine (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1114197087 (24232) MrStein
»

Nakup zazidljive parcele

Oddelek: Loža
286033 (856) Invictus
»

darilna pogodba za zemljišče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6719589 (16224) kloko
»

Cena izbrisa služnosti ob smrti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13838628 (35202) dronyx
»

Zakaj je e-zemljiška knjiga plačljiva?

Oddelek: Loža
194050 (3540) rejven

Več podobnih tem