» »

Strošek drv

Strošek drv

1 2
3
4

krneki0001 ::

Dimnik je izjavil:

Zvezdica pri meni dobiš za 50e mešana prevoz do 25km v eno smer ali 55 bukova, žagana 25 ali 33. Cene so različne od lokacije oz regije


Od kod si? Pa kaj pomeni mešana? Bukev? Jesen? Breza? Hrast? Ali mogoče 75% topole in potem malo bukve. Ker topola nič ice ne da od sebe.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Dimnik ::

Mešana: bukev, breza, gaber, divja črešnja
Prekmurje

Twixz ::

Da si malo sposodim temo, če morda kdo ve svetovati:

Troetažna hiša - pritličje in prvo nadstropje urejena - se grejejo ljudje iz peči na drva, drugo nadstropje v postopku urejanja (izolacija, itd.). Se izplača vgraditi kamin in narediti bolj odprto (zidovi so še trenutno v planiranju), da kamin zajame čimveč površine s svojo toploto ali je vseeno če daš notri kakšen radiator več?

energetik ::

Čaki mal, zakaj bi tlačil tja kamin, če se pa itak že kuri na centralno na drva? Narediš radiatorsko ali talno ter priključiš na obstoječo peč.

Razen, če se hočeš osamosvojiti glede gretja. Potem predlagam da naredite talno in gor navesite TČ, ki vam bo hkrati grela še SV. Glede na to, da se bo izoliralo, bo verjetno potrebna moč precej nizka, za tako uporabo so na voljo razmeroma poceni modeli LG/Panasonic.

Twixz ::

Ker imamo staro peč ki ni v fazi menjave in se mi zdi kamin boljša opcija za gretje prostorov (razen seveda spalnice, kopalnice,...) čez dan.

Nimam želje po osamosvojitvi, samo pojma nimam o tem dosti. Vem da so trenutno drva še kar optimalna kurjava :D

nsa_ag3nt ::

Twixz
Jebeš kamin, talno montiraj če ste v prenovi...

Če se bo izoliralo, potem se ponavadi celotna fasada..
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zvezdica27 ::

ale: okolica Vrhnike, predaleč si, žal. al pa povej koliko stane en kamion (do vrhnike), kubikov in cena. sam po moje se ti ne splača...

Moji izračuni so realnost za hriboviti teren, ne prestrm, a ne raven. Okolica LJ.

Kar se tiče drv: pri prenovi - kamin na centralno! ampak nujno 2 kubika zalogovnik. To je zmaga, ne pa talno.

zz

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Zvezdica27 je izjavil:


Kar se tiče drv: pri prenovi - kamin na centralno! ampak nujno 2 kubika zalogovnik. To je zmaga, ne pa talno.

zz
A ker je kamin na centralno, potem po tvojem talno kar odpade? ;((
Še bolje pa je, da si s toplovodnim kaminom kot osnovnim virom ogrevanja dnevno sobo spremeniš v kurilnico. Enkratno.

Twixz je izjavil:

Ker imamo staro peč ki ni v fazi menjave in se mi zdi kamin boljša opcija za gretje prostorov (razen seveda spalnice, kopalnice,...) čez dan.

Nimam želje po osamosvojitvi, samo pojma nimam o tem dosti. Vem da so trenutno drva še kar optimalna kurjava :D
Kar se ti zdi, ni glih nujno najboljše glede ekonomike, strojništva in udobja. Toplozračni kamin brez razpiha toplega zraka po sobah je fail. V prostoru, kjer bo kamin, bo vroče, drugod lahko da premalo toplo. Kamin tudi ne bo imel kaj dosti večjega izkoristka drv kot stara peč + dejstvo, da boš moral vsake par ur nalagati.
Sploh pa je neumno ob popolni prenovi vse stavit na 1 vir toplote (samo kamin ali samo štrom). Splača se naredit vodno radiatorsko ali talno ogrevanje, ki ga nato priklopiš na trenutno najugodnejši energent ali glede na tvoje trenutne želje. Morda čez 10 let ne boš več želel kuriti. Na vodno talno pač takrat priklopiš nek drug vir. Če boš imel samo kamin, greš lahko samo še v štemanje celotnega stanovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Star Trek ::

Pri prenovi smo tudi mi stavili na 2 vira toplote in sicer zidani kamin na drva in pa toplotna črpalka Termo Shop. Kamin je za lepo videti in kakor pravi tašča za dušo, vse ostalo pa naredi toplotna črpalka.
Ko potegnem črto je bila to ena najboljših investicij skupaj z izolacijo strehe.

#000000 ::

Drva so najcenejša, samo delo je z njimi, treba kurit, pucat peč vsak dan (odvisno od peči) ampak treba jih je tudi pripeljat, zložit, razžagat in nasekat, to ti če nisi FIT penzjonist vzame kr nekaj časa in zdravje tud trpi če je načeto.

D3m ::

#000000 je izjavil:

Drva so najcenejša, samo delo je z njimi, treba kurit, pucat peč vsak dan (odvisno od peči) ampak treba jih je tudi pripeljat, zložit, razžagat in nasekat, to ti če nisi FIT penzjonist vzame kr nekaj časa in zdravje tud trpi če je načeto.


Ni res.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

krneki0001 ::

Drva so najcenejša, če imaš svoj gozd.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Machete ::

Drva so top tier rekreacija. Lahko pa gledaš kot na to kot na muko. Najbolj negativno je edino dvigovanje čokov na cepilec. To je breaking point križa lahko.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Utk ::

krneki0001 je izjavil:

Drva so najcenejša, če imaš svoj gozd.

Najcenejša so če nimaš niti sekire in ti jih pripeljejo. Zložiš in podkuriš pa že sam.

D3m ::

krneki0001 je izjavil:

Drva so najcenejša, če imaš svoj gozd.


Ni res.
|HP EliteBook|R5 6650U|

krneki0001 ::

Kako ne? Mene pride 10m3 okol 50€, pa mi to ogreva vodo celo leto in pozimi ogreva celo hišo.
Boš rekel, da pride katerikoli drug energent ceneje?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

D3m ::

Jaz gledam na vse skrite stroške, ki ga prinaša gozd. Si ga tudi lastimo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Utk ::

krneki0001 je izjavil:

Kako ne? Mene pride 10m3 okol 50€, pa mi to ogreva vodo celo leto in pozimi ogreva celo hišo.
Boš rekel, da pride katerikoli drug energent ceneje?

Jasno, elektrika, če imaš jedrski reaktor v kleti. Ali pa nafta, če si prej skopal kilometer globoko vrtino in jo našel.
Ti si glih en tak matematik kot foter od d3m.

jero_no1 ::

D3m je izjavil:

Jaz gledam na vse skrite stroške, ki ga prinaša gozd. Si ga tudi lastimo.


Kakšni pa so še vse skriti stroški na leto za npr. 1 ha gozda?

Magic1 ::

Tukaj so nekateri pač brezposelni in vrednotijo svoj čas na 0€/h. Vso potrebno opremo seveda nekje ukradejo, drva pa delajo v gozdu neznanega lastnika. Na koncu plačajo le za bencin, ki ga ponuca motorka in sosedu s traktorjem dajo 20€, da jim drva pripelje domov. Končna cena 50€...
Magic

Utk ::

sosedu s traktorjem dajo 20€, da jim drva pripelje domov.

Ja če imaš takega soseda, tudi odličnega matematika in ekonomista, gre tudi to čez ja.

Mato989 ::

Utk je izjavil:

sosedu s traktorjem dajo 20€, da jim drva pripelje domov.

Ja če imaš takega soseda, tudi odličnega matematika in ekonomista, gre tudi to čez ja.


Si me pa nasmejal =) :))
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nekikr ::

Še bolje pa je, da si s toplovodnim kaminom kot osnovnim virom ogrevanja dnevno sobo spremeniš v kurilnico. Enkratno.

Tole tudi mene fascinira zadnje čase. Veliko ljudi sanjari o tem in hoče v dnevno sobo postaviti kurilnico. Praviloma v kakšno manjšo dnevno sobo hočejo postaviti velik kamin, da bo fino ogreval vso toplo vodo. Najbolje, da v dnevno sobo postavijo še en zaboj za premog, drvarnico takoj zraven, TV pa prestavijo v prazno kurilnico, pa tam gledajo fuzbal :)

Machete ::

D3m je izjavil:

Jaz gledam na vse skrite stroške, ki ga prinaša gozd. Si ga tudi lastimo.


A ti ga oča še zdaj niso prepisali? hehe
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

D3m ::

Ni potrebno, ker imam svoje ogrevanje že rešeno. Njegovo ogrevanje bo treba čez čas rešiti, ker zdravje je že načeto.

Bolj mi je hecno brati "gozd = drva = najbolj poceni ogrevanje".
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

#000000 ::

Drva jest pojmujem, kot da jih kupiš, in cena 30-55 eur na kubik, so meni najcenejši energent, vse ostalo je dražje, hosta-štilarca-traktor tega jest nisem omenil z besedo.

nsa_ag3nt ::

krneki0001 je izjavil:

Drva so najcenejša, če imaš svoj gozd.

, ki stoji zraven hiše.

Ter še en kup pogojev mora biti izpolnjenih, oprema, delovna sila za manipulacijo, kurjači, ki imajo čas.


Bodi no malo bolj precizen, saj si programer stare šole.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

D3m ::

#000000 je izjavil:

Drva jest pojmujem, kot da jih kupiš, in cena 30-55 eur na kubik, so meni najcenejši energent, vse ostalo je dražje, hosta-štilarca-traktor tega jest nisem omenil z besedo.


Mogoče se res ne omenja ampak se pričakuje.
|HP EliteBook|R5 6650U|

nekikr ::

Če jih kupiš te prav niče ne zanima kako in od kje jih je nekdo privlekel za tako ceno.

Skriti strošek je bolj v tem, da za 35€ dobiš taka, da še teče od njih, tista za 55€ bodo pa "sigurno suha, dve leti sem jih sušil. Aja, lahko pomerim vlago in če ni ok odpeljete nazaj? Ja, to pa ne, zastonj se pa ne bom vozil!". Potem jih prekladaš iz ene strani hiše na drugo, da se lepo posušijo, nakladaš na ogenj, čistiš, plačuješ dimnikarja (in dimnik)...fuj. Pa smradiš zrak skupaj z ostalimi. Kamin za gušt, pa še to bi dal takega na bioetanol, če bi še enkrat zidal. Da je res samo za sem in tja zvečer.

D3m ::

nekikr je izjavil:

Če jih kupiš te prav niče ne zanima kako in od kje jih je nekdo privlekel za tako ceno.

Skriti strošek je bolj v tem, da za 35€ dobiš taka, da še teče od njih, tista za 55€ bodo pa "sigurno suha, dve leti sem jih sušil. Aja, lahko pomerim vlago in če ni ok odpeljete nazaj? Ja, to pa ne, zastonj se pa ne bom vozil!". Potem jih prekladaš iz ene strani hiše na drugo, da se lepo posušijo, nakladaš na ogenj, čistiš, plačuješ dimnikarja (in dimnik)...fuj. Pa smradiš zrak skupaj z ostalimi. Kamin za gušt, pa še to bi dal takega na bioetanol, če bi še enkrat zidal. Da je res samo za sem in tja zvečer.


No to je fotr naročil.

Sedaj bo treba sušiti 2 leti. Drva za to zimo pa je trenutno v drvarnici premalo za njegovo stran.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Machete ::

Jaz mam tolk placa da jih zložim za 6 let lahko in se v miru sušijo. Realno jih napravljam na 3-4 leta..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Mato989 ::

nekikr je izjavil:

Če jih kupiš te prav niče ne zanima kako in od kje jih je nekdo privlekel za tako ceno.

Skriti strošek je bolj v tem, da za 35€ dobiš taka, da še teče od njih, tista za 55€ bodo pa "sigurno suha, dve leti sem jih sušil. Aja, lahko pomerim vlago in če ni ok odpeljete nazaj? Ja, to pa ne, zastonj se pa ne bom vozil!". Potem jih prekladaš iz ene strani hiše na drugo, da se lepo posušijo, nakladaš na ogenj, čistiš, plačuješ dimnikarja (in dimnik)...fuj. Pa smradiš zrak skupaj z ostalimi. Kamin za gušt, pa še to bi dal takega na bioetanol, če bi še enkrat zidal. Da je res samo za sem in tja zvečer.



Zato pa pametni, če že kupujejo drva poskrbijo da imajo na parceli dovolj prostora za drv za 2 sezoni... tako da četudi dobiš malo slabše, se ti do naslednje sezone praktično 90% posušijo... razen če si res dobil totaln drek.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Za 35 ne dobis nic. Za 55 pa tudi ne tolk suhih, da jim bi se eno leto skodilo. Vsak raje proda letos za 55 kot drugo leto za 65.

#000000 ::

Kaj mislš kolk plača za meter kak vaščan ki nima svoje hoste al pa je premlada ipd. A živi kje na dolenskem, štajerskem bogu iza nogu ? 55 ali manj ali več ?

Utk ::

Placa tu nekje, ampak ce je pameten, kuri eno leto kasneje kot placa. Ce ne drugega je tvegano kurit letosnja drva, ker ti jih lahko tudi zmanjka. Sej nikoli ne pokuris tocno enako. Za vsaj dve leti jih moras imet.

shadeX ::

D3m je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Drva so najcenejša, če imaš svoj gozd.


Ni res.


Potem pa nas razsvetli katero ogrevanje (prostorov in vode) bi bilo najcenejše. Ogrevamo 2 nadstropji hiše (brez pritličja)..od oka je to okol 200 m2. Za drva (ki nam jih pripeljejo), damo okol 800EUR in jih imamo od začetek oktobra do konec marca.

Torej za 800EUR imamo 6 mesecev toplo hišo 200m2 (v decembru in januarju, se zakuri že zjutraj oz. dopoldne, dokler se ne gre spat, kadar ni tako mraz, pa nekje zgodaj popoldne, dokler se ne gre spat). Kje oz. kako bi prišel cenej skoz?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Dimnik ::

Na kurilno, toplotno in elektiko....samo največ 15stopinj v hiši..hahaha

Mato989 ::

Tisti ki računate teh famoznih 800€ itd... nikoli ne računate časa ki ga porabite, pa dodatnega čiščenja itd... skratka veliko je teh malih dodatnih stroškov ki jih vsak z malo matematike in ekonomije zna pretvorit v €, sicer je še vedno verjetno najcenejše, ampak ni pa toliko gromozansko ceneje kot kaj drugega...

Prva napaka bajt je 200m2... odločno preveč tudi za 4 člansko družino. Takoj več pokuri česarkoli
Druga napaka je mišljenje da je 800€ končni strošek... kot kaže je veš čas vreden 0€ ko zlagate, prenašate itd... oseba ki zna gospodarno ravnat s časom to vračuna najmanj po višini svoje urne postavke, če ne x2 glede na to da trgate stran svoj prosti čas!!!

itd. itd itd.

Pa da ne bo pomote, ne pravim da ni najcenejše, ampak prenehajte s famoznimi 800€ za celo zimo, ker to ni res... toliko stanejo drva, kar pa ni 100% celotnega stroška.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

shadeX ::

Tisti ki računate teh famoznih 800€ itd... nikoli ne računate časa ki ga porabite, pa dodatnega čiščenja itd... skratka veliko je teh malih dodatnih stroškov ki jih vsak z malo matematike in ekonomije zna pretvorit v €, sicer je še vedno verjetno najcenejše, ampak ni pa toliko gromozansko ceneje kot kaj drugega...


Spravljanje drv mi vzame en vikend (1-2 dni).. jo ni primerjave v nobenem pogledu, vsaj zame.

Pa da ne bo pomote, ne pravim da ni najcenejše, ampak prenehajte s famoznimi 800€ za celo zimo, ker to ni res... toliko stanejo drva, kar pa ni 100% celotnega stroška.


Seveda da je. Namesto, da grem tisti vikend s kolesom, spravljam drva. Rekreacija v obeh primerih..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Mato989 ::

shadeX je izjavil:

Tisti ki računate teh famoznih 800€ itd... nikoli ne računate časa ki ga porabite, pa dodatnega čiščenja itd... skratka veliko je teh malih dodatnih stroškov ki jih vsak z malo matematike in ekonomije zna pretvorit v €, sicer je še vedno verjetno najcenejše, ampak ni pa toliko gromozansko ceneje kot kaj drugega...


Spravljanje drv mi vzame en vikend (1-2 dni).. jo ni primerjave v nobenem pogledu, vsaj zame.


No in če premisliva, da recimo nekdo kot programer služi na uro 40€, moraš to pomnožit s temi urami... če pa daš še x2 ker je to prosti čas, potem je to recimo 2 dni po 8 ur x80€... torej si naenkrat zraven 1.300€ za nekega dobrega programerja... za nas smrtnike je to sicer zraven 160€ recimo ampak vseeno... bistvo je da ni 800€ in konec...

Kaj šele če moraš še kalat pa potem vsakič ko morš nalagat je to spet par minut, to počneš 6 mesecev itd...

Pa vso čiščenje dimnika ko pride pa ostale zadeve.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Daniel ::

No potem lahko predvidevamo, da tisti, ki ne kurite z drvmi res izjemno gospodarno izkoristite svoj čas. Zakaj bi si nekdo obračunaval urno postavko, ko si zlaga drva? Nekaterim nam je to pač v veselje in rekreacijo, drugi pa ta čas pač odležite ali kako drugače porabite. In če imaš lasten gozd, ti je strošek priprave drv še precej manjši kot 800 EUR.

Sicer pa je nekako napačna predpostavka, da bo nekdo, ki zlaga drva v času, ki bi mu ostal, če jih ne bi zlagal programiral in v tistem dnevu ogromno zaslužil...malce utopično se vse skupaj bere.

Mato989 ::

Daniel je izjavil:

No potem lahko predvidevamo, da tisti, ki ne kurite z drvmi res izjemno gospodarno izkoristite svoj čas. Zakaj bi si nekdo obračunaval urno postavko, ko si zlaga drva? Nekaterim nam je to pač v veselje in rekreacijo, drugi pa ta čas pač odležite ali kako drugače porabite. In če imaš lasten gozd, ti je strošek priprave drv še precej manjši kot 800 EUR.

Sicer pa je nekako napačna predpostavka, da bo nekdo, ki zlaga drva v času, ki bi mu ostal, če jih ne bi zlagal programiral in v tistem dnevu ogromno zaslužil...malce utopično se vse skupaj bere.


Ne trdim da bi, ampak čas je denar, in prosti čas je dobrina ki presega določene prihranke... pomislima takole... če mi da nekdo na voljo da delam za 1€ na uro nekaj ali pa da se izobražujem ali pa morda gledam fuzbal, bom menil da je več vreden prosti čas kot pa 1€ na uro...

Zato pa oseba ki je gospodarna in ima nekaj znanja z ekonomije ne piše take zadeve kot je 800€... saj ne trdim da bi kdo več zaslužil če bi tisti vikend delal kaj drugega, ampak s tem poveš da je tvoj čas vreden 0€ to je vse =)

Od kje misliš da nekdo reče, da raje leži doma za 400€ socialke kot pa dela za minimalca... to je v isti kategoriji kot to da nekdo raje plača 2.000€ kot pa "samo" 800€ ker prihrani čas pri drugih zadevah...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

shadeX ::

Mato989 je izjavil:

shadeX je izjavil:

Tisti ki računate teh famoznih 800€ itd... nikoli ne računate časa ki ga porabite, pa dodatnega čiščenja itd... skratka veliko je teh malih dodatnih stroškov ki jih vsak z malo matematike in ekonomije zna pretvorit v €, sicer je še vedno verjetno najcenejše, ampak ni pa toliko gromozansko ceneje kot kaj drugega...


Spravljanje drv mi vzame en vikend (1-2 dni).. jo ni primerjave v nobenem pogledu, vsaj zame.


No in če premisliva, da recimo nekdo kot programer služi na uro 40€, moraš to pomnožit s temi urami... če pa daš še x2 ker je to prosti čas, potem je to recimo 2 dni po 8 ur x80€... torej si naenkrat zraven 1.300€ za nekega dobrega programerja... za nas smrtnike je to sicer zraven 160€ recimo ampak vseeno... bistvo je da ni 800€ in konec...

Kaj šele če moraš še kalat pa potem vsakič ko morš nalagat je to spet par minut, to počneš 6 mesecev itd...

Pa vso čiščenje dimnika ko pride pa ostale zadeve.


Drva spravljam v prostem času in v nobenem primeru takrat ne bi služil ker ne delam. (Ker se preživljam z appi tehnično zaslužim tudi kadar spravljam drva ali pa spim).

111111111111 ::

shadeX je izjavil:

Kje oz. kako bi prišel cenej skoz?

Odlična izolacija hiše (pasivna), talno gretje + toplotna črpalka + vrtina 250€ elektrike na leto za ogrevanje. Ampak je začetna investicija ogromna in na koncu prideš skoraj na isto. :D

Drugače pa talno gretje in drva je fantastična kombinacija in po mojih računih najbolj optimalna, če predpostavimo da so drva poceni.

Imaš zalogovnik, vodo greješ na 40 stopinj. Praktično v 3 dneh naložiš 1x če je hud mraz pa vsak drug dan. :D

shadeX ::

Izolacija je. Mogoče bi moral še za kakšen zalogovnik pogledat za najbolj optimalno rešitev ja.

DV_cam ::

Zanimivo o kakšnih cenah se pogovarjate. Suha in samo bukova drva, razžagana in s prevozom pridejo letos cca 62 - 65 EUR na meter. Kakršna koli druga cena je, potem ne držijo naštete lastnosti.
DV_cam

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DV_cam ()

D3m ::

Zato, ker ne povejo vsega podatka. Fotr je dal 1200 EUR za 22 kubikov sveže nažaganih bukovih hlodov s prevozom.


To je cena samo za surovino. Sedaj se pa računajo skriti stroški.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

misso ::

Da se še moja malenkost malo oglasi.

Letošnjo leto bomo zamenjali vir ogrevanja, zato ker nam je kotel pri etažnem štedilnik spustil dušo.

Gledali smo ali bi spet vgradili zidan štedilnik ali toplotno črpalko.
Toplotna črpalka je približno 500€ ( po odbitku EKO sklada) dražja kot novi etažni štedilnik. Stem da bi mogli pri štedilniku še zamenjati obtočno črpalko in v roku 2 letih vgraditi še zalogovnik. To bi prišlo še cca 2000€. Tako da smo se odločili za toplotno črpalko.
Dvakrat na leto smo dimnik čistili in posledično imaš kuhinjo in dnevno sobo umazano od pepela, vsakič ko prineseš drva notri pustiš smeti za seboj. in potrebno je nakladanje ( sej če si navajen od malega to delati ne pozabiš nalagati polen na ogenj, če si pa imel pred tem olje pa lahko rata majhen problem pri nalaganju ker pozabiš). Če nebi imeli zidanega etažnega štedilnika ampak prostostoječi štedilnik bi samo štedilnik zamenjali z novim (cca 1300€) in se bi naprej greli.
Imamo svoj gozd in tudi traktor ( majhen) prikolica......
Cena drv.
Preračunaj za dobo 10 let kaj se ti bolje splača.
Ali kupiti že naklana razreza in posušena drva.
Ali kupiti že naklana 1 m dolga drva in posušena drva. ( kupi previsno žago in sam razžagaš)
Ali kupiti že nažagano ( 25cm, 33 cm ali več) hlodovino ki niso suha. ( moreš še razklati in imeti prostor da se sušijo saj 1 leto ali več (marca pripraviš zložiš in bi bile že lahko oktobra v peči, sam ti raje priporočam še 1 leto sušenja)
Ali kupiti hlodovino ( kamion). ( moreš razžagati razklati in posušiti)

Pred izračunom si poglej to tabelico, prodajalci so različno prebrisani



Pri nakupu motorne žage ne glej po trgovinah ala bauhaus obi itd strošek cca 400e. ( naučil se boš piliti verigo in delati 2% mešanico kot včasih ko smo uporabljali APN :D )
Za razklanje priporočam da kupiš kakšen električni cepilec, moj kitajček 6T je razklal cca 200m2 drv in sem zadovoljen. Res je da pri " frišnih" drv gre hitreje s sekiro ampak ti bo pa križ hvaležen.
Imel boš brezplačni fitnes in zaposlen par dni.

K0l1br1 ::

Mato989 je izjavil:

Pa vso čiščenje dimnika ko pride pa ostale zadeve.

Sodobne dimne tuljave ala schiedel, ki so iz šamota, se praktično ne čisti, ker se na njih nič ne nabira.
Pade samo dol, spodaj pa naložiš en hobok saj 1x letno, po tistem, ko pokuriš cca 8 metrov drv.
Vmes posvetiš z lučjo po cevi navzgor, pogledaš z ogledalom, vidiš spoje med tuljavami, kar pomeni, da ni nič gor.
In tako že eno 5 leto ni kaj čistiti.


Še komentar glede zalogovnikov:
- izračun pravi, da recimo 180 m2 5-6 cm estriha ustreza 500 l zalogovniku.
Kar nekje pomeni, da če recimo zakuriš popoldne, rahlo kuriš recimo do 22 ure zvečer,
se bajta do naslednjega dne praktično nič ne shladi, morda pade T za cca 1 stopinjo, kar ni nič.
Domov prideš na toplo, če si malenkost spreten, ostane še žerjavica in samo doložiš.

Glede udobja:
- v bajto je treba prinesti eno košaro drvi, v mrzlih ali izrazito vetrovnih dnevih recimo dve ali pa tri čez vidend.

Glede pepela:
- 1x dnevno, ali pa na dva dni, glede na količino posode odneseš pepel ven. Neke hude posipanja pepela naokrog po bajti ni.

Glede čiščenja:
- 1x tedensko ali na dva tedna očistiš šipo in malo bolj temeljito peč.

Vmes pa gledaš ogenjček, kako gori.

Investicija:
- toplovodna peč s frštekerijo za jurja,
- dodatne črpalke, ventili, itd. enih 500,
- talno/bojler s spiralo.

Ni ravno, da bi se matrali ali pa da bi nakup drv in nato kurjenje in čiščenje predstavljalo nekaj strašno obremenjujočega. Sploh ker je praktično zastonj vse skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

krneki0001 ::

nsa_ag3nt je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Drva so najcenejša, če imaš svoj gozd.

, ki stoji zraven hiše.

Ter še en kup pogojev mora biti izpolnjenih, oprema, delovna sila za manipulacijo, kurjači, ki imajo čas.


Bodi no malo bolj precizen, saj si programer stare šole.

8 hektarov gozda imam nad bajto. Gozdra itak označi, kar je za podret in to je treba tisto leto podreti. Zase podrem ene 7 do 10 bukev, jih razrežem in potem s prikolico pripeljem do bajte, kjer drva zložim. Vse skupaj naredim z avtom max 2km, pa za motorko ene 5 litrov bencina, mal dvotaktola in par litrov olja za ketno, da razrežem les.

Motorko pri bajti itak rabiš, pa prikolico tudi, tako da to je itak oprema, ki jo že imaš.


V kurilni sezoni zjutraj preden greš v službo naložiš v peč, potem pa še zvečer preden greš spat in je to dovolj. Tistih 5 minut zjutraj in zvečer si pa odtrgam od prostega časa. Poleti pa za toplo vodo zakuriš enkrat na 2 do 3 dni.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241615 (15851) feryz
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14043091 (226) kixs
»

Zalogovnik ali predelava na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7215859 (12366) krneki0001
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017691 (5060) letmein
»

bukova drva

Oddelek: Loža
437662 (1963) Relanium

Več podobnih tem