» »

Nakup delnic - začetnik

Nakup delnic - začetnik

Muuu ::

Vprašanje verjetno že velikokrat postavljeno, ampak ne najdem teme, ki bi res sovpadala na moje vprašanje, ali pa je tema še tako zabasana, da iz nje ne morem izluščiti vsebine, ki bi jo potreboval. V glavnem, rad bi kupil nekaj delnic tehnoloških velikanov (nvidia, amd, tesla…), tam od 5k€-15k€ in me pri tem zanima, kako je to najprimernejše storiti? A se moram fizično registrirati na kakšni borzi, ali je za takšno stvar primerna kakšna spletna stran kot je na primer www.plus500.com...? Na kaj moram paziti? V glavnem v tem sem čisti novinec. Znano mi je trgovanje s kriptovalutami, z delnicami pa res nimam izkušenj pa bil hvaležen vsakega nasveta pomoči.

starfotr ::

Najležje za navadne smrtnike brez znanja je kar preko revoluta.

https://www.revolut.com/stock-trading/

ViperR ::

IBKR

LeQuack ::

ViperR je izjavil:

IBKR


Kaj pa je razlika med Revolut ali IBKR? Je kak razlika v proviziji? Ali pri obeh lahko kupuješ katerekoli delnice z borze? Ali lahko kupuješ tudi "indekse" ali "sklade"?
Quack !

link_up ::

zadnje case fejst hvalijo trade republic. Za probat morda.
In and Out

LeQuack ::

In še dodatno. Ali je rizik, da firma čez noč zgine in ostaneš brez denarja, ki ga imaš pri njih vloženega v delnice? Ala kripto rug pull.
Quack !

redtech ::

Rug pull, nekje sem videl dokumemtarec na to temo - Dubai. :))

Pri temu kar tukaj naštevajo ni te bojazni, broker ni lastnik delnic ti si. V primeru bankrota se pozicije prenesejo drugam.

starfotr ::

Zakaj sprašuješ, če lahko izgubiš denar?

Vsak dan kdo propade in denar gre v franže.

Borze, podjetja, države. Vse to je že propadlo. Nič ni 100 %, tudi varčevanje v štumfu ne.

Bistvo vlaganja, lekcija 101 je da nimaš vseh jajc v eni košari in da lahko izgubo zlahka pogrešaš, brez ogrožanja življenja.

Dwupo ::

Muuu je izjavil:

Vprašanje verjetno že velikokrat postavljeno, ampak ne najdem teme, ki bi res sovpadala na moje vprašanje, ali pa je tema še tako zabasana, da iz nje ne morem izluščiti vsebine, ki bi jo potreboval. V glavnem, rad bi kupil nekaj delnic tehnoloških velikanov (nvidia, amd, tesla…), tam od 5kEUR-15kEUR in me pri tem zanima, kako je to najprimernejše storiti? A se moram fizično registrirati na kakšni borzi, ali je za takšno stvar primerna kakšna spletna stran kot je na primer www.plus500.com...? Na kaj moram paziti? V glavnem v tem sem čisti novinec. Znano mi je trgovanje s kriptovalutami, z delnicami pa res nimam izkušenj pa bil hvaležen vsakega nasveta pomoči.


Super si prišel, tole si poglej, pa boš razumel več kot vsi v tej temi (pa preveri tipa, ne mi verjeti na besedo, da je multimilonar - in enako naredi za vse ostale predloge):



Danes je trgovanje nekaj modnega, s čemer pokažeš, da imaš večji kurac od ostalih, podobno kot avto, kriptovalute, delnice,... Dejansko pa so lulčki, ki bojo zelo verjetno popušili na polno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dwupo ()

Dwupo ::

Mimogrede, če popreprostim, kupuješ delnice iz področja na katerega se spoznaš in veš, da imajo firme za delnicami perspektivne ideje, ki lahko uspejo. Če so že uspele, bojo dobički minimalni.

Če se ne spoznaš na nič, si samo gambler. Taki delajo sami sebi v svetu delnic samo škodo.

Še en zanimiv video:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dwupo ()

FireSnake ::

Uau!

Tukaj notri:
Kdo kaj služi z delnicami?
nisi našel popolnoma ničesar?
Res?
Koliko te teme si prebrskal?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Muuu ::

FireSnake je izjavil:

Uau!

Tukaj notri:
Kdo kaj služi z delnicami?
nisi našel popolnoma ničesar?
Res?
Koliko te teme si prebrskal?

Ravno to temo sem preverjal in se mi je zdela preveč obsežna za začetnika. xD

Muuu ::

Dwupo je izjavil:

Mimogrede, če popreprostim, kupuješ delnice iz področja na katerega se spoznaš in veš, da imajo firme za delnicami perspektivne ideje, ki lahko uspejo. Če so že uspele, bojo dobički minimalni.

Če se ne spoznaš na nič, si samo gambler. Taki delajo sami sebi v svetu delnic samo škodo.

Še en zanimiv video:

Sam spremljal delnice nVidie in AMD-ja od začetka leta 2016. AMD delnica je bila takrat vredna nekje 2$. V tistem letu je direktorica napovedala rast njihove delnice do konca leta 2016 na nekje na 10$ in začuta je delnica to vrednost še presegla. Danes je delnica AMD-ja vredna čez 120$, kar pomeni, da bi bili ob vložitvi 10k€ leta 2016 danes kar premožni. Tudi delnica podjetja nVidia je v tem obdobju imela podobno rast. Res, da sta delnici imeli ob koncu korone velik padec, ampak se je za ta padec zaradi nakopičenih zalog grafičnih kartic vedelo že mesece vnaprej. Glede na to, da sta to vodilni podjetji za proizvodnjo opreme umetne inteligence, menim, da bo vrednost teh dveh podjetij v naslednjih 5-ih letih še kar rasla, tako da ne verjamem, da je pri takih investicijah riziko visok. Res pa da lahko pride do kakšnih nepredvidljivih dogodkov, ampak to se lahko zgodi povsod.

ViperR ::

To je samo hype. PE nvidie je neki cez 200. R/R je katastrofalen..

Muuu ::

ViperR je izjavil:

To je samo hype. PE nvidie je neki cez 200. R/R je katastrofalen..

Upam, da ne bo kdo zaradi mojega odgovora kupoval delnic AMD-ja ali nVidie. Ker sem pač gamer od nekdaj, slučajno spremljam ti dve delnici, res pa da o delovanju podjetij ne vem veliko in je to lahko samo napihnjen balon. Razvoj umetne inteligence bo v naslednjih letih ogromen in verjamem, da se bo ogromno podjetij brezglavo zagnalo v to področje in se pri tem opeklo. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Muuu ()

zupo ::

Na kratko, po 15ih letih izkusenj trgoanja:
1. Z zbiranjem individualnih delnic bos na dolgi rok zgubil denar. Indeksni ETFi so prava izbira. Cilj dobrega investinga je minimizacija stroskov in nategov. Tako pravi literatura in tudi Warren Buffet.
2. Ce zelis slovenskega posrednika, je najcenejsa Ilirika. Ce ti je OK tujina, je najcenejsi IBKR.
3. Tole je en moj zelo kratek povzetek kako se investira: https://github.com/teamniteo/handbook/b.... Tale youtube kanal je fantasticen za prepoznavat kje te kdo zeli nategnit: https://www.youtube.com/@BenFelixCSI/vi...
Jst sm drgač zupo, sam ma očitno že nekdo ta nick...

GregiB ::

zupo je izjavil:

Na kratko, po 15ih letih izkusenj trgoanja:
1. Z zbiranjem individualnih delnic bos na dolgi rok zgubil denar. Indeksni ETFi so prava izbira.


Ne vem, zakaj se tole redno ponavlja... Pri discipliniranem dolgoročnem vlaganju je izplen načeloma enak, lahko celo višji. Seveda pa se hitro prikrade želja po optimizaciji portfelja, ki temelji bolj na dejansko tem.... želji in ne znanju, kar pa marsikaterega potegne v neko tradanje, ki pa se hitro razvije v lovljenje izgub in posledično.... gambling.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

kriptobog ::

zupo je izjavil:

Na kratko, po 15ih letih izkusenj trgoanja:
1. Z zbiranjem individualnih delnic bos na dolgi rok zgubil denar. Indeksni ETFi so prava izbira. Cilj dobrega investinga je minimizacija stroskov in nategov. Tako pravi literatura in tudi Warren Buffet.
2. Ce zelis slovenskega posrednika, je najcenejsa Ilirika. Ce ti je OK tujina, je najcenejsi IBKR.
3. Tole je en moj zelo kratek povzetek kako se investira: https://github.com/teamniteo/handbook/b.... Tale youtube kanal je fantasticen za prepoznavat kje te kdo zeli nategnit: https://www.youtube.com/@BenFelixCSI/vi...


Ce imas tako mnenje po 15 letih trgovanja, potem si delal nekaj zelo narobe.
Lahko pa obrnemo drugace. Vecji znesek, das v etf, manjsi znesek pa porabos za trgovanje, da se naucis, potem pa lahko postopoma dodajas sredstva.

Sparkxl ::

On govori o investiranju v individualne delnice. In ima zelo prav. Nikoli ne veš kaj bo čez 10 let s tem podjetjem, sektorjem,...
Recimo ravno čipi so ena taka vroča tema, ki postaja vedno bolj vroča, ker postajajo predmet geopolitičnih trenj.

Samo par stvari ki meni pade zdaj na pamet:
Tsmc...kitajci zavzamejo otok in tovarno, usa pošljejo na njo par raket.
Usa čip industrija...iz nacionalnega interesa jo nacionalizirajo. Videno skozi zgodovino nešteto krat.
Kitajci čez 5 let dohitijo in prehitijo zahod. Z dumpingom jih potem uničijo.

Opcij kaj lahko gre narobe je koliko hočeš

Shallowfish ::

starfotr je izjavil:

Najležje za navadne smrtnike brez znanja je kar preko revoluta.

https://www.revolut.com/stock-trading/

Izogibaj se Revoluta za delnice kot hudič križa. Pred kratkim so spremenili pogoje iz 50k€ zavarovanja na račun v 100k zavarovanja za celotno maso lastnikov računov. Tako da če gre tista firma, ki za Revolut in tebe drži delnice v stečaj, lahko pričakuješ izplačilo 100.000€ deljeno s skupnim številom trgovalnih računov na Revolutu. Če boš imel srečo dobiš par centov nazaj :)

Steinkauz ::

Tale dokument se ne strinja glih s tem:
https://www.revolut.com/en-LT/legal/inv...

Tle piše da si do 22k krit.
Mi smo na litvanskem delu revoluta.

https://help.revolut.com/en-LT/help/wea...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Steinkauz ()

LeQuack ::

Koliko je pa drugje krito?
Quack !

LeQuack ::

Torej? Koliko je krito pri IBKR? Glede na to da so ameriška firma jih najbrž ne zavezujejo EU zakoni, ali sploh imaš kaj šans dobiti denar če naredijo rug-pull?
Quack !

GregiB ::

LeQuack je izjavil:

Torej? Koliko je krito pri IBKR? Glede na to da so ameriška firma jih najbrž ne zavezujejo EU zakoni, ali sploh imaš kaj šans dobiti denar če naredijo rug-pull?


Sem registriran z madžarskim IBKRjem... predpostavljam, da jih EU zakoni kar zavezujejo, vsaj za evropske vlagatelje...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

redtech ::

Pa saj delnice niso predmet bankrota brokerja, depozit pa je zavarovan do vsote, ki jo omenjate.

Shallowfish ::

https://investingintheweb.com/broker-re...

Investment Protection The company responsible for providing custody and trading services for Revolut is Revolut Securities Europe UAB ("RSEUAB"), who is responsible for the execution of your orders and for the safekeeping of your US shares. RSEUAB uses DriveWealth LLC (for both of these services), which is "The third-party broker", a US-based institution not regulated in Europe. Still, it falls under the US federal regulation by the Securities and Exchange Commission (SEC) and the Financial Industry Regulatory Authority (FINRA). So if something happens to Drivewealth LLC, investors of RSEUAB are protected, in aggregate (not individually), up to $500,000 (including up to $250,000 cash) under the Securities Investment Protection Corporation's (SIPC) insurance.

As previously stated, the fintech keeps the client's assets in an omnibus account across several exchanges. The same method is used with Gold and Silver. Revolut has an account as a member of London Precious Metals Clearing Limited, where all Gold and Silver bought by their clients is stored. Technically, you do not directly own your assets.

Robert ::

Zanima me ali obstoji kje kakšen kalkulator - primerjalnik stroškov za Borzno posredniške hiše ?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trading212 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21142606 (1505) gansta
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752181748 (4967) onka
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144775 (9478) Thomxy

Več podobnih tem