» »

Kateri sistem ogrevanja?

Kateri sistem ogrevanja?

1 2
3
4

PrimoZ_ ::

10 let mlajša, ampak na fasadi samo termputz omet, nova okna in vrata ter izolirano podstrešje.

Malce pod 6MW elektrike je porabila TČ na leto. Imam talno gretje.

Grejemo precej na toplo 23C, tople vode pa gre tudi precej.
Ogrevam 2x 80m2 in še v kleti je cca 10m2 stenskega gretja toliko da se ne shladi preveč pozimi.


EDIT:

če se ne motim je trenutno kWh nekje 17c z davkom in trošarinami.
Torej pri 1000€ letnega stroška porabiš manj kot 6MW letno za ogrevanje in vse ostalo v hiši. Tako da ti priporočam da kar obdrži termoakumulacijske peči, ker očitno so tvoje perpetum mobile :))
Ali pa nesi sosedom bombonjero, ker te očitno prijazno grejejo skozi dve steni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

trancer01 ::

EU, kontinent zavožene energetske politike, visokih davkov in vse revnejših prebivalcev. Pri tako butastih voditeljih kmalu ne bo niti pol metra izolacije več dovolj.;(

darkolord ::

Odpelji se na vzhod s svojo Lado ...

tomlin ::

PrimoZ_ je izjavil:

10 let mlajša, ampak na fasadi samo termputz omet, nova okna in vrata ter izolirano podstrešje.

Malce pod 6MW elektrike je porabila TČ na leto. Imam talno gretje.

Grejemo precej na toplo 23C, tople vode pa gre tudi precej.
Ogrevam 2x 80m2 in še v kleti je cca 10m2 stenskega gretja toliko da se ne shladi preveč pozimi.


EDIT:

če se ne motim je trenutno kWh nekje 17c z davkom in trošarinami.
Torej pri 1000€ letnega stroška porabiš manj kot 6MW letno za ogrevanje in vse ostalo v hiši. Tako da ti priporočam da kar obdrži termoakumulacijske peči, ker očitno so tvoje perpetum mobile :))
Ali pa nesi sosedom bombonjero, ker te očitno prijazno grejejo skozi dve steni.


Niti ne skozi eno steno, sem krajnik. Bombonjero pa tudi ne, sem ji dal hrano za mačke:)
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

trancer01 ::

darkolord je izjavil:

Odpelji se na vzhod s svojo Lado ...

Zakaj bi se moral jaz kamorkoli seliti? Lahko se vse snežinkice, ki podpirate "zelene" cilje in najbolj demokratično državo na svetu, Ukrajino, preselite v deželo neštetih priložnosti, ZDA.>:D

tomlin ::

@PrimoZ

Poraba:
NT:0,082000+ddv/kwh (kurim v glavnem to ponoči)
VT:0,118000+ddv/kwh
Seveda še omrežnina etc.
Termoakumulacijske so res enkratne. In vse še dobi za njih. Šel mi je ventilator in takoj ga dobil v Industrijski coni črnuče
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

PrimoZ_ ::

Nočna tarifa se konča ob 6ih zjutraj.
Do 14ih je tudi že termoakumulacijska hladna.

Ubistvu res krepko šparas na gretju.

Ostani na tem kar imaš.

Cena energije je ene 55% vsega stroška.

Torej te nočna tarifa pride 15c kWh.
Za 1000eur/ leto se pri vas bolj malo grejete.

EDIT: da nimate peči zvezane mimo števca elektrike.

Sem poznal takega junaka, ki so mel narejeno tako

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

tomlin ::

PrimoZ_ je izjavil:

Nočna tarifa se konča ob 6ih zjutraj.
Do 14ih je tudi že termoakumulacijska hladna.

Ubistvu res krepko šparas na gretju.

Ostani na tem kar imaš.


Ne, od 22h do 6h, se ful segreje, potem pa čez dan se samodejno vklopijo termostati in tihi ventilatorji, tako da sem imel zimo lepo toplo.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

trancer01 ::

Ponoči si imel savno.:))

tomlin ::

trancer01 je izjavil:

Ponoči si imel savno.:))

Ma kje pa!
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Invictus ::

tomlin je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Definiraj starejšo. In kaj točno te zanima

Socrealistična gradnja letnik 62, pa še vrstna. Zanima me tisto kar sem napisal- izkušnje slotechovcev s staro bajto.

Razbiješ vse noter in narediš na novo. Sploh inštalacije...

Kar se tiče zunanjosti:

- Hidroizolacija, stara je najbrž že zanič, plus 10 cm stirodurja okoli.
- Nova okna, troslojna. Razlika med 2 in 3 slojnimi je tam 20 EUR po oknu, pač glede na kvadratzuro. Steklo je poceni.
- Fasada, čim debelejša, oz. kolikor je tudi vizualno v redu glede nas napušč.

Če je to narejeno, tudi peč na kurilno olje ne porabi veliko.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimoZ_ ::

tomlin je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Nočna tarifa se konča ob 6ih zjutraj.
Do 14ih je tudi že termoakumulacijska hladna.

Ubistvu res krepko šparas na gretju.

Ostani na tem kar imaš.


Ne, od 22h do 6h, se ful segreje, potem pa čez dan se samodejno vklopijo termostati in tihi ventilatorji, tako da sem imel zimo lepo toplo.


Pri 15c/kWh dobiš 7Mwh elektrike za dobrih 1000€.

7MWh toplote pa za letnik 62 hiše brez fase ni nekaj velik. Tako da tole pri vas ni bilo nekaj vroče ne ponoči in še manj podnevi.

Ne imet celega foruma za bedate no.

EDIT: računal sem zgoraj da vso elektriko porabiš ponoči v nizki tarifi in samo za ogrevanje. v realnosti jo poloico odbiješ za razno razne druge zadeve od luči do hladilnika, pa ti ostane 3,5MWh za gretje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

tomlin ::

Preberi princip termoakumulacijske peči!

Termoakumulacijske (v nadaljevanju TAK) peči DIMPLEX sodijo v sam vrh ogrevalne tehnike. Princip delovanja je sicer ostal enak kot pri nas znanih TAK pečeh, vendar so povsem posodobljene. Glavne posodobitve so naslednje:
a) Zunanje mere so precej zmanjšane. Vse TAK peči so debele le 25 cm in visoke 67 cm, dolžina pa se giblje med 62 in 107 cm, odvisno od moči.
b) Oblika je zelo kompaktna in prijetna za oko. Vključujejo se v vsak ambient.
c) Opeka, ki akumulira toploto, je iz magnezijevega oksida, ki ima veliko moč akumulacije. Pakirana je posebej in se v peč vstavi pri stranki ob montaži. S tem je olajšana dostava, saj sta za prenos ohišja dovolj le dve osebi.
http://www.tehno-shop.si/ogrevanje_za_d...
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

bciciban ::

Za razliko od tebe, ostali nismo neumni.
Opeka v peči akumulira toploto, ne pa jo ustvarja iz nič. In kot je zgoraj nekdo poračunal za 1000€ denarja dobiš X megavatov. In toliko megavatov, kot jih dobiš ne bo dosti za kaj prida toplo hišo v tvoji izolaciji.

Sicer pa kaj pričakovati od človeka, ki se boji podna ogretega na 27C.

tomlin ::

Zelo pretiravaš

EDIT: računal sem zgoraj da vso elektriko porabiš ponoči v nizki tarifi in samo za ogrevanje. v realnosti jo poloico odbiješ za razno razne druge zadeve od luči do hladilnika, pa ti ostane 3,5MWh za gretje.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

PrimoZ_ ::

tomlin je izjavil:

Zelo pretiravaš

EDIT: računal sem zgoraj da vso elektriko porabiš ponoči v nizki tarifi in samo za ogrevanje. v realnosti jo poloico odbiješ za razno razne druge zadeve od luči do hladilnika, pa ti ostane 3,5MWh za gretje.


Boš povedal kje se motim ?

tomlin ::

Pri izračunih!
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

PrimoZ_ ::

V stanovanju sva imela porabe dobih 300kWh/mesec kar je 3,6MW letno.

V hiši pa imam dobrih 400kWh /mesec oz. 5MW letno.

Tako, da če ti daš 1000€ je pač to dovolj denarja za 7MW (če bi vse porabil ponoči) in če dam neko nizko povprečje porabe za luči, kuhanje, aparate, ... stran ti pač za gretje ostane 3,5MW

EDIT: lahko pa si svetiš s svečami in hladilnika nimaš, ker imaš itak ledenico v hiši :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

tomlin ::

Ok si me našel>:D. Porabil sem 1.484 Eur od septembra do maja letos. Ocena je še vedno dobrih 1000eur:)

Sem šel seštevat račune:)
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomlin ()

PrimoZ_ ::

Pisal si 1000€ v celem letu. Sedaj smo prišli na skoraj 1500 v 9ih mesecih :))

Jaz sem ti pač pošteno napisal koliko sem porabil za TČ v celem letu in tega je za mišjo dlako pod 6MW. Gretje in sanitarna voda. Če je letni COP samo 2,5 je to 15MW toplote.

trancer01 ::

Letni COP imaš verjetno okoli 3, torej si porabil ca. 18 MWh.

tomlin ::

Sem se pač zmotil, motiti se je človeško. Koji priznaje pola se mu prašta:)
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

bciciban ::

Ja COP je med 3 in 4 nekje, torej 18+ MW.

Tu pa nas en hoče farbat da se dostojno greje z 3,5MW elektrike (cop 1).

trancer01 ::

COP na poceni toplotnih črpalkah je veliko bliže 3 kot 4.

tomlin ::

tomlin je izjavil:

bi_đi je izjavil:

Tč je prišla mislim da okoli 8k vsa montaža, zagon. Minus eko sklad 1k. Poraba cez celo zimi pa je bila 300€.

To je dobra informacija, če drži 300eur

Debata me je rahlo razgrela. Povej kakšni tč imaš. Ali je možno 300 eur čez zimo, koliko mesecev?

bi_đi je izjavil:

tomlin je izjavil:

bi_đi je izjavil:

Tč je prišla mislim da okoli 8k vsa montaža, zagon. Minus eko sklad 1k. Poraba cez celo zimi pa je bila 300€.

To je dobra informacija, če drži 300eur


Ravno pred kratkim sem delal obračun od nov do vključno aprila vsa elektrika malo nad 500€ pa če odstejem 50€ za vsak mesec, kolikor porabimo poleti, v vsakem primeru ni neka velika cifra. Hiša pa tudi ni pretirano izolirana 12cm pod ploščo, 12cm nekje pod vsakim estrihom, 16cm na fasadi, okoli 35cm na mansardi. Tako, da z izolacijo tudi ni za pretiravat, vidim, da sploh fasada je vsak cm kar strošek, koristi pa ni pretirane. Z grafitno super fasado bi imel še manjšo porabo in bi bila tč še manj smiselna.

Vzpodbudno, in katero tč imaš?
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomlin ()

bciciban ::

tomlin je izjavil:

tomlin je izjavil:

bi_đi je izjavil:

Tč je prišla mislim da okoli 8k vsa montaža, zagon. Minus eko sklad 1k. Poraba cez celo zimi pa je bila 300€.

To je dobra informacija, če drži 300eur

Debata me je rahlo razgrela. Povej kakšni tč imaš. Ali je možno 300 eur čez zimo, koliko mesecev?


Seveda je možno pri:
- dobro izolirani novogradnji -> tvoja hiša to ni
- talnem gretju -> se ga ti bojiš

TČ dela optimalno pri nizkotemperaturnih gretjih, recimo talno. Kar poglej si kak je COP pri 35 ali pa 55C dvižnega voda.

Gori ti je napisal uporabnik 6MW elektrike za TČ v stari hiši, pa ima talno.

V primeru radiatorskega bi bilo hitro še 20% gor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

tomlin ::

Ogrevanje objekta z radiatorskim sistemom. Ali lahko uporabim star radiatorski sistem? In če postavim tč v klet ali garažo?
tole me zanima
https://www.termoshop.si/produkti/toplo...
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

tomlin ::

Mah verjetno bom ostal kar pri termoakumulaciji + infra, toplo imam, cena elektrike zaenkrat ni nedosegljiva, se mi ne da, grem raje za en mesec v Toskano. Zdaj živiva v bajti samo dva. Hčere pa imajo itak vsaka svojo hišo. Vnuki so pa zaenkrat premladi. Če se bo kateri od bližnega sorodstva spomnil, pa lahko montira, izolira etc. kolikor hoče, mu dovolim.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

DamijanD ::

Tomlin ja lahko uporabiš obstoječe radiatorje (je pa odvisno kakšni so to), TČ ima raje grelna telesa s čim več površine. Jaz lahko dam podatke za april, ki je imel tudi kar nekaj mrzlih dni (mislim, da je bilo 6 dni s temp pod nulo). Poraba je bila 0,6MWh - za enih 200m2 ogrevanja + SV za 6 ljudi

trancer01 ::

Vsi ti podatki, ki jih navajate, Tomlinu nič ne pomagajo, prej bi rekel, da ga celo zavajajo, ker nima enake hiše, toplotne črpalke, porabe sanitarne vode kot vi. Jaz imam v izolirani brunarici s ca. 90 m2 ogrevalne površine letno porabo za ogrevanje bajte in sanitarne vode okoli 3 MWh. Izolacije imam za današnje standarde razmeroma malo, 10 cm kamene volne v stenah, 15-20 v strehi, 5 cm pod estrihom. Imam pa talno gretje in poceni zračno toplotno črpalko. Če bi imel izolacije za okoli 50 % več, bi pa porabil okoli 2 MWh elektrike letno. Pred podražitvami me je ogrevanje bajte in sanitarne vode stalo dobrih 300 EUR letno, po podražitvah bo pa okoli 500 EUR. Kaj ti podatki pomagajo Tomlinu? Čisto nič!:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

tomlin ::

DamijanD je izjavil:

Tomlin ja lahko uporabiš obstoječe radiatorje (je pa odvisno kakšni so to), TČ ima raje grelna telesa s čim več površine. Jaz lahko dam podatke za april, ki je imel tudi kar nekaj mrzlih dni (mislim, da je bilo 6 dni s temp pod nulo). Poraba je bila 0,6MWh - za enih 200m2 ogrevanja + SV za 6 ljudi

Taki so stari litoželezni. Skoraj ne verjamem, da so primerni.
 radiatorji

radiatorji

Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

trancer01 ::

Ti radiatorji so čisto v redu. Morda bi v kakšni večji sobi kakšnega še dodal, da bi lahko imel nižjo temperaturo vode v njih.

DamijanD ::

Mislim da so - površina je velika - samo za glave niso najboljši (od 4ih otrok v prejšnji hiši, si edino jaz nisem glave razsul na takem radiatorju)

trancer01 ::

Za glavo ni pa res noben oster rob dober.:))

Avenger ::

bciciban je izjavil:


TČ dela optimalno pri nizkotemperaturnih gretjih, recimo talno. Kar poglej si kak je COP pri 35 ali pa 55C dvižnega voda.


Kako naj bi pa optimalno ogreval sanitarno vodo?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

trancer01 ::

Največ prihraniš pri sanitarni vodi, če je sploh ne ogrevaš ali pa če se umivaš z mlačno.>:D

tomlin ::

Kar nekaj dela in sitnosti bo z montažo tč, bratranec, strojni inženir, pravi naj jo inštaliral, bom še videl. pa hvala za mnenja!
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

trancer01 ::

Seveda bodo sitnosti, kot pri vsakem večjem posegu v hiši.

aborko ::

Radiatorji niso ravno ok, meni so sicer všečni, retro, verjetno se jih da celo prodati, ampak za TČ pa niso optimalni. Bo delalo, samo bo izkoristek malo slabši ker boš moral greti na višjo temperaturo, da bodo radiatorji oddali dovolj toplote v prostor. Že najcenejši radiatorji podobnih dimenzij imajo tam 2x večjo površino v stiku z zrakom, kar je to kar iščeš pri ogrevanju s TČ. Glede montaže TČ pa ni panike, sploh če montiraš monoblok.

DamijanD ::

Avenger je izjavil:


Kako naj bi pa optimalno ogreval sanitarno vodo?

Enkrat v prihodnosti imam namen odpreti temo z "best practise" vprašanji na tako in podobno temo. Jaz osebno imam trenutno nastavljeno, da ogrevam na 49 stopinj in začnem, ko pade temp za 8 stopinj.

energetik ::

DamijanD je izjavil:

Avenger je izjavil:


Kako naj bi pa optimalno ogreval sanitarno vodo?

Enkrat v prihodnosti imam namen odpreti temo z "best practise" vprašanji na tako in podobno temo. Jaz osebno imam trenutno nastavljeno, da ogrevam na 49 stopinj in začnem, ko pade temp za 8 stopinj.
Optimalno s TČ je tako, da nastaviš najnižjo možno temp., ki še zadostuje za vse potrebe in udobje, kar pa tudi pomeni, da mora biti histereza najmanjša možna. Jaz imam nastavljeno na 45st na zgornji tretjini 300L bojlerja, dogrevati začne ko tam pade na 40st, torej histereza 5K.
vires in numeris

libreus ::

Si sposodim temo ...

Ima kdo podobne izkušnje s talnim gretjem, in sicer, da so tla (imam keramiko) na določenih točkah povsem mrzla, nekaj cm zraven pa prijetno toplo? Ker se prvič srečujem s talnim gretjem (prejšnji lastnik je povedal, da je opravil zračenje nekaj let nazaj), iščem razlog, zakaj bi temu bilo tako? (letnik hiše je 2010) Hvala!

energetik ::

Povsem normalno oziroma odvisno od razmika med cevmi in tudi kje dejansko so cevi razpeljane.
Sicer je to neka zakoreninjena ideja, da bo keramika na talnem topla. Ma kje, šele ko bo zunaj -10°, bodo tla res občutno topla. Večino leta pa mrzla.
vires in numeris

libreus ::

Seveda se javi energetik, hehe. Hvala za info, si me pomiril. :)
P.s. če bo volje in denarja, bo keramiko v nekaj letih zamenjal parket. ;)

Likalnik ::

to je normalno...tudi jaz imam enako...toplo ploščico par cm zraven pa bolj mrzlo...lahko so cevi bolj po redko razporejene...
res je, da tla niso topla...niso pa tudi tako mrzla kot so če se ne ogreva...ploščica mrzla te kar boli v stopala (če si bos)....že da talno dela na nizki temperaturi se ploščice vsaj malo segrejejo in je takoj boljši občutek...

Lonsarg ::

Če hočeš topla tla keramika plus vodno talno NI rešitev. Za keramiko je edina rešitev navadno vodno talno plus dodatno električno talno ki dogreva (minimalna poraba, ker zgolj dogreva in glavnino dela opravi vodno talno).

Pri vinilu pa se da doseči za silo topla tla že z navadnim vodnim talnim. Za ultra super toplo pa rabiš električno talno plus vinil, to pa potem zmaga (vinil v kopalnici je čista zmaga za po tleh izven tuš kabine!).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

energetik ::

Lonsarg je izjavil:

Če hočeš topla tla keramika plus vodno talno NI rešitev. Za keramiko je edina rešitev navadno vodno talno plus dodatno električno talno ki dogreva (minimalna poraba, ker zgolj dogreva in glavnino dela opravi vodno talno).
Kaj ni rešitev? In koliko boš imel v bajti, če boš dodatno segreval z električnim talnim, da bodo ploščice tople? 30°? Povsem enako kot če bi segreval tla do toplega z vodnim.
vires in numeris

DamijanD ::

Razen, če je imel v mislih, da je električni grelnik bolj "gost" od vodnih cevi?

energetik ::

Nima veze, če hočeš toplo površino tal (ploščic), boš imel v bajti vroče. Razen če je neizolirana povsem ali pa imaš okna na kip. Potem imaš lahko topla tla in prepih.
vires in numeris

Likalnik ::

tako je...trenutno je hiša čisto dovolj topla...kljub temu, da ploščice niso v celoti tople...si ne predstavljam kako bi bilo, če bi bile v celoti tople...baje tudi ni dobro, če so tla prevorča.....kakorkoli...tako kot je trenutno je v redu...ko je bolj mrzlo in ko TČ redno dela in talno redno dela se potem tudi ta razlika med toplim delom ploščice in mrzlim porazgubi....trenutno je to malo bolj čutiti, ker še ni mraza in TČ hodi redno v spanje...talno se še praktično sploh ni dobro segrelo....
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 478 79 80 81 )

Oddelek: Loža
4001614521 (1169) telexdell
»

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8416378 (2097) FrankTyler
»

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14618701 (11090) krho
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21940195 (16835) fikus_
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382161702 (128526) Zvezdica27

Več podobnih tem