» »

Uporablja kdo router, ki ni standardna potrošniška wifi naprava za doma?

Uporablja kdo router, ki ni standardna potrošniška wifi naprava za doma?

«
1
2

bciciban ::

Trenutno imam za domače omrežje 3 Asus routerje, en deluje kot routr in dva sta sta AP-ja. Poleg tega imam še en rpi z nameščenim pi-hole.

Ker bi si želel malo bolj urediti domače omrežje, predvsem ločit naprave na par VLAN-ov in omogočit 2.5gbps network med svojim PC-jem, serverjem in NAS škatlo, razmišljam da bi kupil kaj takega kar bi služilo kot router.

https://www.servethehome.com/intel-core...
https://www.servethehome.com/two-fanles...

Gor bi namestil nekaj izmed opnsense, pfsense, vyos.
Ima kdo s tem kaj izkušenj kako se obnese ? Je ta HW dovolj zmogljiv za routing med VLAN-i s polno hitrostjo ?

Mrežna konfiguracija mi ni problem, imam prakso s pfense, vyos in Mikrotikom.

Me pa zanima mnenje drugih ali je taka rešitev kaj bolj varna kot neka off the shelf consumer roba ?
Koliko so razni vendorji zares vestni pri posodabljanju firmware-a za naprave ki stanejo stotaka ali tam okoli. Tu bi znala biti neka foss rešitev v konkretni prednosti.

mzakelj ::

DeeJay ::

Poglej si Ubiquiti.
Don't f with me.

bciciban ::

mzakelj je izjavil:

https://www.techtrade.si/usmerjevalnik-...


Mikrotik je slab glede števila 2.5gbe portov, tako da žal odpade. Rabil bi vsaj 4.

DeeJay je izjavil:

Poglej si Ubiquiti.


Poznam za wifi, ga kar hvalijo. Ne vidim pa kaj ima pametnega za ponudit pri routerjih ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

psychoshorty ::

Sam imam arubine AP doma. Serija 500. Funkcionira fenomenalno.

Za router: Protectli VP4650 - 6 Port z OPNSense.

Zgodovina sprememb…

l0g1t3ch ::

Eno vprašanje, ki recimo da paše tu, ker OP omenja varnost.

Iz enterprise okolij poznam razne NGFW škatle, ki stanejo desetine tisočev EUR in poleg klasičnega L4 (port, IP) filtriranja delajo zraven še čuda drugega pregledovanja prometa + IDS in IPS.
Vse te rešitve tudi na dnevni ali urni bazi dobivajo nove signature malwarea, podatke o sumljivih IP naslovih, vzorce napadov na omrežja, itd...

Kaj pa uporabljate v domačih okoljih ?
Vam je dovolj L4 filtriranje z iptables ? Ali kdo uporablja suricato, snort, kaj tretjega ? Koliko so te rešitve zahtevne za domačo uporabo in koliko so zares dobre v neki community verziji ?

Ko je OP omenjal da ima Asus router, ta ponuja recimo:
ASUS AiProtection leverages powerful cybersecurity solutions and cloud data centers from Trend Micro

Je to kaj vredno ali je bolj blažev žegen ?

bciciban ::

WIFI ni namen te tem, zate me razni AP-ji in ubiquiti niti najman ne zanimajo. Slednji sploh ne, ker nočem imeti vmesnika za upravljanje v oblaku.

psychoshorty je izjavil:


Za router: Protectli VP4650 - 6 Port z OPNSense.


Tole zgleda zanimivo.
Si kdaj delal teste hitrosti, koliko zmore routinga?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

PrimoZ_ ::

Zakaj bi imel doma več VLAN-ov ?
Razumem to za podjetja, ampak kaj pridobiš doma in kaj imate potem na ločenih VLAN-ih ?

Recimo da imam NAS na svojem VLAN-u, in PC-jev v svojem. Da s PC-ji lahko pridem do podatkov moram imeti routing med vlani, torej ni več ločeno.
OK potem rečeš bom imel še ACL pravila med vlani ki so verjetno nekaj na nivoju portov in IP-jev brez vpogleda v sam promet in zaznavanja malwarea.
Če ti recimo sedaj pohekajo PC ali pa da fašeš nek malware potemtakem v obeh primerih lahko malware iz tvojega PCa pride do NAS-a. Torej, če se vrnemo na začetek kaj je poanta ločevanja na VLANe?

Da ne omenjam da lahko na samem NAS-u omejiš katere IP naslove dovoliš.

Pač vprašam :)

tonttu ::

PrimoZ_ je izjavil:

Zakaj bi imel doma več VLAN-ov ?

Odvisno kaj imas, ampak obstaja malo morje razlogov, da bi to imel. Ne da bi imel NAS in PC v razlicnih vlanih, pac pa druga stvar. Recimo wifi locis od svojega (PC, NAS...) omrezja, ker v 99% pac ni pretirano varen. Potem imas svoj vlan za smart home/iot stvari, pa svoj vlan za ostale stvari, kjer realno nimas prav nobene kontrole kaj se ti dogaja na njih (tv, radio...).
Odvisno koliko ti varnost pomeni. Glede na to kaj sluzbeno delam, bi mi bilo ce nic drugega ze malo pod castjo, da bi mi ravno sosedje sarili po mojih masinah, tako da sem zase naredil na isti nacin, kot naredim za stranke... za povrhu z isto opremo (pac doloceni sluzbeni privilegiji, pa mogoce kaksen ebay z refurbished robo in pride par 10.000eur vreden router precej ceneje).

DamijanD ::

bciciban je izjavil:

WIFI ni namen te tem, zate me razni AP-ji in ubiquiti niti najman ne zanimajo. Slednji sploh ne, ker nočem imeti vmesnika za upravljanje v oblaku.


Ne rabiš oblaka za unifi - lahko imaš zadevo povsem lokalno.

Daniel ::

Imaš tudi tole, ampak ima kar ceno.

https://mikrotik.com/product/ccr2004_1g...

neboben ::

Poskusil sem z Udoo Bolt k ima CPU za splošne namene, torej to naj bi bilo/je slabše (po besedah Telemachovega tehnika) kot tist k je specialn hardware namenjen za rauterje. Bilo je pa tako, da ima samo en port, tako da je bil na eni strani NIC na WAN in na drugi starni USB mrežna naprej na switch in naprej na PC-je.
Meni se je ta konfiguracija stalno sesuvala. Imel sem pa nameščen IPFire, pa mislim, da IPFire je vredu zadeva smo sumim, da je bil USB-dongle, ki deluje kot mrežna kartica in to je vpršaljivo in mogoče zato zadeva ni špilala. Seveda nism 100 % da je to res vzrok, lahko so tudi reltek kartica na wan strani in gonilniki za to. Lahk pa tud da se je CPU obesu. Se razmisljam....

Ne vem pa kakšni so ti firewall router appliance škatlice, a so kej podobni temu kar imam jest ker nism šel gledat kakšnen je hardware.

Zdej mogoč si poglejte še https://shop.opnsense.com/ , ker se je omenjal OPNSense
in https://store.lightningwirelabs.com/pro... ker sm jest omenu IPFire
in https://www.pfsense.org/products/ ker se omenja PFSense.

Pa še skos na teh forumih ponavljajo intel > reltek kar se kartic NIC tiče.
Pa usb3 network dongle je no go, vsaj pr men se ni obneslo, drugi pa tud jamrajo.

Amapk ja za hardwere ne vem a se ti bo obesu.

Lp

Poldi112 ::

Kar se tiče varnosti je dosti vseeno, ali imaš Mikrotika ali pfSense. Pomembno je, kako ju skonfiguriraš.

Osebno imam vlane za:
- lan + NAS
- storitve, ki so dosegljive od zunaj (praktično samo še Postfix za privat mail)
- wifi za goste / sosede
- TV (primarno, ker sem IGMP proxy na hitro naštrikal in si nisem zaupal, da je vse kot mora biti glede varnosti, niti me ni sila zanimala za TV-je)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

starfotr ::

psychoshorty ::

bciciban je izjavil:

WIFI ni namen te tem, zate me razni AP-ji in ubiquiti niti najman ne zanimajo. Slednji sploh ne, ker nočem imeti vmesnika za upravljanje v oblaku.

psychoshorty je izjavil:


Za router: Protectli VP4650 - 6 Port z OPNSense.


Tole zgleda zanimivo.
Si kdaj delal teste hitrosti, koliko zmore routinga?


Ne se. Lahko pa zdaj enkrat naredim, ce te res zanima.

bciciban ::

psychoshorty je izjavil:

bciciban je izjavil:

WIFI ni namen te tem, zate me razni AP-ji in ubiquiti niti najman ne zanimajo. Slednji sploh ne, ker nočem imeti vmesnika za upravljanje v oblaku.

psychoshorty je izjavil:


Za router: Protectli VP4650 - 6 Port z OPNSense.


Tole zgleda zanimivo.
Si kdaj delal teste hitrosti, koliko zmore routinga?


Ne se. Lahko pa zdaj enkrat naredim, ce te res zanima.

Če se ti da, bi bil hvaležen.

starfotr je izjavil:

https://mikrotik.com/product/crs504_4xq...


To je kot bi s kanonom streljal komarje. Skratka ne streljat kozlov :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

Nikonja ::

tonttu je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Zakaj bi imel doma več VLAN-ov ?

Odvisno kaj imas, ampak obstaja malo morje razlogov, da bi to imel. Ne da bi imel NAS in PC v razlicnih vlanih, pac pa druga stvar. Recimo wifi locis od svojega (PC, NAS...) omrezja, ker v 99% pac ni pretirano varen. Potem imas svoj vlan za smart home/iot stvari, pa svoj vlan za ostale stvari, kjer realno nimas prav nobene kontrole kaj se ti dogaja na njih (tv, radio...).
Odvisno koliko ti varnost pomeni. Glede na to kaj sluzbeno delam, bi mi bilo ce nic drugega ze malo pod castjo, da bi mi ravno sosedje sarili po mojih masinah, tako da sem zase naredil na isti nacin, kot naredim za stranke... za povrhu z isto opremo (pac doloceni sluzbeni privilegiji, pa mogoce kaksen ebay z refurbished robo in pride par 10.000eur vreden router precej ceneje).


Ok zastopim ločene vlane za IOT in vse ostalo, ampak to lahko naredi tudi router od 30 eur, ne razumem samo zakaj bi wifi omrežje ločeval od vsega ostalega, ja, ni 100% varno, ampak v mojem primeru bi sebi in družini tolk zakompliciral življenje da mi ne pade na pamet tega delat. Rajš menjam geslo vsaka dva/tri meseca, bindam ip z mac...... in v 20ih letih nisem zaznal niti enega poskusa udora čez wifi.

bciciban ::

Poldi112 je izjavil:

Kar se tiče varnosti je dosti vseeno, ali imaš Mikrotika ali pfSense. Pomembno je, kako ju skonfiguriraš.


Opnsense in pfsense sta primarno firewalla in vyos routeros (mikrotik) sta primarno usmerjevalnika, če se gremo neke definicije.
Ampak kot je že nekdo zgoraj izpostavil, za domče scenarije si verjetno v vsakem primeru obsojen na neko L4 filtriranje po IP-ih in portih. Torej je najbolj pomembno da pametno ločiš promet na svoje vlan-e in da čimbolj omejiš porte ne samo na noter ampak tudi na ven. Ali pač ? Ali ti opnsense/pfsense prineše še kaj glede varnosti če se omejimo ne zastonske verzije?

l0g1t3ch ::

Sem še sam malo gledal okoli teh nulti nic škatlic in naletel na tole: https://www.servethehome.com/odroid-h2-...

The key lesson learned here is that we know some readers will look at this and think "I can use this instead of a 2.5GbE switch." That is not the case. This is not a switched architecture. Instead, this is six ultra-low-cost 2.5GbE NICs connected over PCIe Gen2 x1 links into a low-power x86 CPU.


Razumem razliko med namenskim switching čipom in sw implementacijo na x86 čipu ampak se vprašam ali bi bil to res problem za domačo uporabo ?
Če vzamemo za primer te domače routerče, takoj ko gre promet lan - wan gre čez CPU torej si na istem. Če daš gor kak openwrt in delaš routing med vlani gre spet čez CPU (in OP bi imel VLAN-e).
Tudi mikrotik (vsaj nekoč oz. kolikor imam v spominu) ima neko foro s "fastpath". Promet se lahko vrti v switching čipu, ampak takoj ko si začel z kakimi ACL-ji med vlan-i je spet odpadlo procesiranje na CPU.

Vse te zadeve, logično gledano so "router on a stick". Promet med lan porti, se vrti v switching čipu dokler gre za nek običen switching, ko pa so kaki vlani in ACL-ji v igri pa hitro odpade vse skupaj spet na CPU.

darkolord ::

Drži.

Za wirespeed routing s firewallom, sploh pa na 2.5 Gbps, rabiš kar močno beštijo.

Jaz se temu poskušam v čimvečji meri izogniti. Najlažje je, če lahko dodaš ločeno mrežno kartico (lahko je tudi virtual interface) in potem spraviš VLANe iz enega do drugega konca preko switcha.

IOT in podobne low-bandwidth zadeve gredo pa lahko bp preko routerja.

l0g1t3ch ::

Ampak če želiš komunikacijo med VLAN-i, vsaj kakor sem razumel OP to želi, potem v vsakem primeru švica CPU in tu bo tista x86 škatlica po mojem mnenju v vsakem primeru mnogo boljša kot tista revščina od CPU-ja v consumer routerjih ali pa tud v kakem tistem malo boljšem za SOHO.

Recimo da doma ne poganjaš nekih esxi clustrov pa storagea preko iscsi da bi imel ful volumna prometa, potem ta izjava ni tako relavatna za domače scenarije
The key lesson learned here is that we know some readers will look at this and think "I can use this instead of a 2.5GbE switch." That is not the case. This is not a switched architecture. Instead, this is six ultra-low-cost 2.5GbE NICs connected over PCIe Gen2 x1 links into a low-power x86 CPU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

l0g1t3ch ::

Če malo premislim domačo uporabo
LAN - WAN -> bo vedno routed in to je (nekaj) 100mbps
TV-ji/ tablice - plex server -> ni neka količina prometa
PC-ji - printer/scaner -> ni neka količina prometa
PC - PC/NAS smb share -> potencialno ozko grlo, tu bi bilo fino imeti 2,5gbps

Tisti odroid z atom CPU-jem zna mogoče bit res malo na šibki strani ampak nek CPU iz core družine, recimo i3 bi moal pa z levo roko prežvečit ta promet.

darkolord ::

l0g1t3ch je izjavil:

Ampak če želiš komunikacijo med VLAN-i, vsaj kakor sem razumel OP to želi
Nisem razbral, da je komunikacija med VLAN-i nujna. Mogoče želi samo ločiti promet.

l0g1t3ch ::

darkolord je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Ampak če želiš komunikacijo med VLAN-i, vsaj kakor sem razumel OP to želi
Nisem razbral, da je komunikacija med VLAN-i nujna. Mogoče želi samo ločiti promet.


Gor bi namestil nekaj izmed opnsense, pfsense, vyos.
Ima kdo s tem kaj izkušenj kako se obnese ? Je ta HW dovolj zmogljiv za routing med VLAN-i s polno hitrostjo ?

darkolord ::

Vem, kaj je napisal, ampak iz celega posta ne gre nujno narediti zaključka, da rabi 2.5 Gbps routing med VLAN-i.

PC, server in NAS lahko verjetno obesi na dva VLAN-a in se s tem izogne routanju.

Zgodovina sprememb…

bciciban ::

V mislih sem imel 2.5gbps med vlan-i.
Server in PC imata vsak po en 2.5Gbe port, NAS ima pa dva. NAS, PC in server bi bili idealno vsak v svojem VLAN-u.

zl0dej ::

Oj, meni že 4 leta dobro dela Qotom Q515G6 z dvojedrnim Celeronom 3865U, 4GB, OPNsense.

Do switcha so 4x 1gbps v bondu. Na switchu so 1gbps klienti in 10gbps to serverja.

Po testiranjih sta vsaj dva klienta lahko brala s celo pipo, klienti so v ločenem VLANu. Verjetno bi bil podoben hardware dovolj za 2.5gbps, odvisno če bi rad še kakšen IPS imel ipd.

zee ::

Firewalla Purple ali Gold+ morda?

Za wifi pa ločen 3x Asus ZenWiFi XD5 v AP mode-u.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Rašo ::

Zivjo,

Mene pa zanima ali obstaja in kateri router bi uspel "loviti" wi-fi signal, ki je oddaljen zracne linije ca 30-40m? Z balkona ujamem na telefonu svoh wifi iz sosednjega kampa, bi pa potem ta internet delil po stanovanju - predvsem za uporabo Smart TV. Obstaja torej kak router, ki bi imel "mocnejso anteno" za sprejem in bi mi potem se to delil?

Hvala.

LpR

starfotr ::

MrStein ::

Če ni vmes veliko ovir, bo lovil vsak. Sicer pa bi verjetno potrebna kaka antena.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

DeeJay ::

folk pozabla, da rab met naprava tud močno anteno za pošiljanje prometa nazaj.... nč ti ne pomaga superduper antena k nese 2km, če telefon ne bo nč mogu nazaj poslat
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

Rašo ::

Hvala za pomoč.

Potem bi s tem moral rešiti zadevo kakor vas razumem in prebral dano temo :Ubiquiti NanoStation Loco M2? Oz. rabim se kaj?

Lp

MrStein ::

DeeJay je izjavil:

folk pozabla, da rab met naprava tud močno anteno za pošiljanje prometa nazaj.... nč ti ne pomaga superduper antena k nese 2km, če telefon ne bo nč mogu nazaj poslat

Antena ki "močneje" oddaja tudi "močneje" sprejema.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

DeeJay ::

MrStein je izjavil:

DeeJay je izjavil:

folk pozabla, da rab met naprava tud močno anteno za pošiljanje prometa nazaj.... nč ti ne pomaga superduper antena k nese 2km, če telefon ne bo nč mogu nazaj poslat

Antena ki "močneje" oddaja tudi "močneje" sprejema.


to ni res.

"Mobile devices like phones and tablets have very limited batteries. To minimize power consumption their radios typically max at 15mW (12dBm), while access points max at 100mW (20dBm) on 2.4GHz and 200mW (23dBm) on 5GHz. However, WiFi connection is always bidirectional. It does no good if the client can receive the AP if the AP can't receive the client. Have you ever been unable to connect - even though you appear to have good signal? This is the reason.

The bidirectional connection is symmetrical. It doesn't matter if the AP has a better antenna or is located higher up. The antenna gain and any attenuation factors work symmetrically in both directions. So a good antenna and good location will improve the connection in both directions. Unilateral transmit power increase will only work in one direction."

https://metis.fi/en/2017/10/txpower/

Mel boš dober signal, sam hitrost bo pa obupna.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

MrStein ::

Nisi prebral?

"So a good antenna (and good location) will improve the connection in both directions"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ales ::

MrStein je izjavil:

DeeJay je izjavil:

folk pozabla, da rab met naprava tud močno anteno za pošiljanje prometa nazaj.... nč ti ne pomaga superduper antena k nese 2km, če telefon ne bo nč mogu nazaj poslat

Antena ki "močneje" oddaja tudi "močneje" sprejema.

Ista antena teoretično enako dobro sprejema in oddaja signal, to drži.

Ampak moč oddajanja ni odvisna samo od antene, pač pa tudi od samega oddajnika, na katerega je antena priklopljena.

Komot se lahko zgodi, da ima neka naprava čisto ustrezno anteno in je sposobna sprejeti signal z drugega konca.

Oddajnik v tej napravi pa ni sposoben oddati dovolj močan signal nazaj. Pa gre eno in drugo skozi isto anteno.

Bo še boljša antena kaj pomagala? Bo, do neke meje. Ampak če še to ni dovolj, si mrzel, ker ta oddajnik enostavno ne zmore dovolj močno oddajati in boš moral menjati dejanski oddajnik, ne le antene na njem.

In to je zelo pogosta situacija. Veliko vsakdanjih wireless naprav ima omejeno moč oddajanja, že zaradi hardverskih lastnosti, potem pa še zaradi softverskih nastavitev in zakonskih zahtev. In potem folk zmotno želi zamenjati access point, ker imajo slab signal, ali pa mu povečevati moč oddajanja... in se čudijo, zakaj nič ne pomaga. Težava je pa na drugem koncu.

starfotr ::

V tem primeru z wifi je priporočljivo znižati oddajno moč in namestiti več ustreznih AP z roamingom.

DeeJay ::

starfotr je izjavil:

V tem primeru z wifi je priporočljivo znižati oddajno moč in namestiti več ustreznih AP z roamingom.

točno to.
Don't f with me.

Pwemu ::

bciciban je izjavil:

mzakelj je izjavil:

https://www.techtrade.si/usmerjevalnik-...


Mikrotik je slab glede števila 2.5gbe portov, tako da žal odpade. Rabil bi vsaj 4.


https://www.techtrade.si/mrezni-usmerje...

In nasvet, ne kupuj zadeve, ki ima vgrajen wifi, tipično je kablovje na najbolj neprimernem mestu za wifi, se bolj splača ločeno napravo priklopit, tam kjer najbolj ustreza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pwemu ()

Rašo ::

Ubiquiti Loco M2/M5 je malo težje dobavljiv, z zaloge nič in vsaj 2-3 tedne.
Predlagali so mi alternativo: TP Link EAP1100 https://www.tp-link.com/en/business-net...

Bi bilo to OK kot alt. Ubiquiti ?

Tidule ::

Jaz imam njihov CPE510, radalja ca 150m, vidna linija. Dela brez vsake težave.

Daniel ::

Rašo je izjavil:

Ubiquiti Loco M2/M5 je malo težje dobavljiv, z zaloge nič in vsaj 2-3 tedne.
Predlagali so mi alternativo: TP Link EAP1100 https://www.tp-link.com/en/business-net...

Bi bilo to OK kot alt. Ubiquiti ?


Za tak primer bi jaz v vsakem primeru uporabil dve napravi. Eno, ki se povezuje na oddaljen Wifi in skrbi za internet in drugo, ki bi potem razširjala internet naokrog po stanovanju. Gre sicer tudi s kakšnimi naprednejšimi usmerjevalniki, kot je npr. Mikrotik ampak bo signal iz kampa nekoliko šibkejši, če bo vse v eni napravi.

Rašo ::

Nabavil sem EAP110. Preko app ali browserja nisem brezzicno mogel dostopati na njo, da bi poskusal skonfigururati. Vidim ime SSID vendar ne uspe priti gor. Potem sem jo povezal s ethernet na racunalnik, vnesel IP in masko, ter potem prek browserja prisel na njo (zamenjal admin podatke in defualt wifi posatke). Od tu naprej prek TPlink nadzorne plosce ne znam kako bi se povezal s tocko na odprt wifi iz kamp. Ne vem kam se gre dalje za search (nekaj se poskusal z Rouge AP Detection pa mi ni uspel). Ima kdo vec znanja za pomoc, da mi par kratkih navodil kam moram zdaj dalje? Hvala

Rašo ::

Uspel sem najti omrezja zunaj in dodal wifi kampa na "trusted AP list".

m0LN4r ::

Vmesno vprasanje, kaj se dela z 2,5gbs doma?
Streamate 8K piratske posnetke istocasno na 6 televizije al kaj konkretno?

Meni so trkali na vrata za 1gbs optiko, pa sem rekel sve kul, ampak ne vem zakaj bi rabil.

Ze zdaj na 250mbs lahko laufam 4k na stirih napravah istocasno.

Ping pa mam itak nizek, k je do omarice v ulici samo 10 his pa 108 metrov.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Daniel ::

Ping nima nič kaj dosti z omarico v ulici pri optiki.

Realno se 1 Gbps pri večini ne izkoristi. Gre bolj za to, da to, kar prenašaš pride do tebe v čim krajšem času in je zaradi tega večino časa omrežje manj obremenjeno za ostale uporabnike. Saj zaradi tega tudi obstaja burst pri nekaterih ponudnikih, ko ti vsak prenos štarta s polno hitrostjo, potem pa ga počasi limitira. Vse z namenom, da omrežje sprocesira zahtevke čim hitreje in ostane več pasovne širine za ostale uporabnike.

m0LN4r ::

Ja ampak jaz sem mislil, domace omrezje, ne navzven.
Streaming je ena taka stvar, ampak realno kok od vas ima prizgane 4 televizije hkrati z 4k 8k vsebino?

Sam sem imel tudi NAS z zbirko filmov neki casa, ampak realnost je pokazala, da se to itak vec ne rabi, kot en film naenkrat, ce ga gleda familija, pa se to ne gleda vec kot 2x isti film.

Al pa se premika terabajte iz enga pcja na drugega? Sej pa diski ne folgajo.

Padeta mi dva scenarija, ali imas doma server in je 10 clanska familija, kjer vsaj polovica visi nonstop na njem in neki DLja, nalaga.
Ali pa kak render farm.

Jaz sem opazil, da se folk zelo obremenjuje s temi gigabajti 2,5gb priklucki, pol pa sparajo pri APjih, da signal dobro porazdelijo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Daniel ::

Hja, meni bi denimo ustrezalo, če bi lahko podatke premikal na NAS in iz njega z 2.5Gbit/s, ker trenutno niso več omejitve diski ampak sama hitrost mreže. Ampak spet, kakor za koga, večina hitrejše mreže še dolgo ne bo potrebovala.

MrStein ::

Vsi bi vse overklokali in kupovali pretirano drago opremo, edino hitrejše mreže se nekako fanatično otepajo.

Sem že pri prehodu 100->1000 Mbps opazil.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4124 125 126 127 )

Oddelek: Kaj kupiti
63231193181 (1363) andi5
»

Usmerjevalnik Mikrotik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10411870 (3429) miko22
»

VLANanje

Oddelek: Omrežja in internet
142353 (1816) joggi79
»

Amis TV komunikator za usmerjevalnikom (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6112919 (8587) Master_Yoda
»

VLAN za telebane

Oddelek: Omrežja in internet
408149 (6277) SeMiNeSanja

Več podobnih tem