» »

Kako čim lažje preživeti zimo 22/23?

Kako čim lažje preživeti zimo 22/23?

tamir147 ::

Mislim predvsem na energetske rešitve. Zaloge hrane si že lahko narediš, kaj pa ostalo?

Kaj se še da storiti čez poletje, če živiš v enostanovanjski hiši na podeželju, na 600 m nadmorske, ki se ogreva na geotermalno toplotno črpalko. Ob renovaciji kuhinje smo vgradili štedilnik na drva - za "hude čase" oz. "da ne bomo spet zmrzovali, če bo še kdaj žled in bomo spet en teden brez elektrike". Dobro, kupiš nekaj drv na zalogo, a koliko?

Torej: se lahko zgodi, da bomo pozimi nekaj časa brez elektrike? Kako si jo lahko zagotoviš sam?

FrRoSt ::

Kupiš električni agregat!!?? 8-)

In nabaviš kakih 20 m3 drv!? ;)

Za prvo silo bo! Z dovolj krompirja v kleti in nekaj polente se bo dalo preživeti!! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

enemon ::

V hibernaciji.

RockyS ::

Nič, dokler imate možnost ogrevanja/kuhanja na drve ste rešeni.

Največja težava so za
mzrovalne skrinje/omare. Te zdržijo 12-18ur brez elektrike potem pa je konec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

kriptobog ::

A bojo strom izklopili al kaj?

OracleDev ::

bo Golob vse rešu

TESKAn ::

RockyS je izjavil:

Nič, dokler imate možnost ogrevanja/kuhanja na drve ste rešeni.

Največja težava so za
mzrovalne skrinje/omare. Te zdržijo 12-18ur brez elektrike potem pa je konec.

Mah, sej to ne kur tolk zlo, 120W je priključna moč, pa dela kaj, par ur na dan? To maš za jurja pa pol par panelov + baterijo + inverter, ni vrag da ti ne laufa.
Drugače za original vprašanje, odvisno kolk maš denarja + kolk si DIY tip. Jaz če bi mel bajto bi dal gor 10 kW celic in 30 kWh baterijo v klet, 10 kVA inverter pa stikalo, da ti preklopi omrežje/baterija. Če maš drva za ogrevat + se ne tuširaš vsak dan + omejiš nenujno porabo, bi 30 kWh tudi čez cel teden raztegnil, če je velika sila maš pa še en 2 kW agregat, da ti polni baterijo, če res ni sonca. Cena za vse skupaj? Paneli ~5 jurjev, 2x 5 kVA inverter je 3600, baterije pa odvisno, DIY maš za 7 jurjev, PnP je ~2x več. Recimo če znaš sam naredit narediš za 15 jurjev. Pa če se ne spoznaš na štrom...raj ne sam delat :D.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

RockyS ::

kriptobog je izjavil:

A bojo strom izklopili al kaj?


Ne, to je naslednji nivo off the grid.
Prvo smo šotorili, potem smo šli v robinzonske hiške, trenutno je glamping popularen, sedaj bi pa radi to izkušnjo imeli še doma.

https://www.24ur.com/novice/tujina/avst...

VladarP ::

Drva kupi že zdaj, ker bodo jeseni in zimi po 100e
Akhmat sila

PrimoZ_ ::

Jaz jih bom prodajal po 70e,če se odreces putinu javno.

WizzardOfOZ ::

Sem v hiši. Par solarnih panelov, skupaj okoli 600W mi polni 100Ah akumulator, gor je vezan inverter iz 12 na 220V 500W in mi to napaja skrinjo in hladilnik že 2 leti. "Špajzo" imamo v kleti na konstantni temperaturi, hrane je pa stalno za par mesecev notri. V kleti je pa še štedilnik na drva in krušna peč. Ogrevanje mamo sicer s toplotno črpalko, vmes preko ventilov je pa še vezana peč na drva s svojo 12V črpalko, ki pa je tudi vezana na akumulator, ta pa na solarne panele. Če bi bilo premrzlo ali pa če nebi bilo elektrike, bi zakuril na drva, toplo vodo bi imeli, pa tople radiatorje. kuhali bi pa na štedilniku na drva. Hosto imamo pa svojo, tako da drva so tudi doma.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

dice7 ::

Litre vodke, da omamis bolecino, ki jo povzroca propad putina

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

zobnik ::

Mi se ogrevamo na drva in kuhamo na drva....sam elektriko pa še zmeraj rabmo. A kaj ko je gorivo šlo gor in hrana....drva so že zložena za zimo 2023 pač tečni so doma, treba delat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

kuall ::

ob 20ha gozda in s tem, da drv sploh ne prodajamo, čeprav bi jih morali sedej najbrž, ker so najbrž cene konkretno višje?? me niti najmanj ne skrbi zima. bolj me skrbi tuširanje poleti, ko je voda mrzla čez dan. zdej fratnike imam za poleti za podkurit naštimane, samo kurit se mi pa ne da in čakat, da bo topla, bo treba našraufat sončne plate na bajto.

sreda ::

Tuširanje z mrzlo vodo se najlažje navadiš po sledečem postopku.
Prvi teden začneš z mrzlo 15 sekund, potem daš na toplo.
Nato vsak teden podalšaš za 15 sekund.

Je pa lažje začeti poleti kot pozimi. Ker vsaj pri nas je voda pozimi brutalno mrzla.

zobnik ::

15 min in je topla voda, nadevam smrekove krajnike, suhe kot poper in fino zagori pol ap bukove veje
Dela s tem je velik in večina tega nebi delala, so jim pa drva draga, naj pridejo pomagat in si jih z delom zaslužjo....ampak mi nismo dobil nobenga.

link_up ::

Dodatna 2k za plin pa bo za tiste tri mesce. Drugace pa itak denar gre za bedarije.
In and Out

SmolWhale ::

Jaz sem že to zimo preživel brez ogrevanja in tople vode, ker sem videl prihodnost. Zdaj sem jeklen in mi je vseeno za mraz. Žal ste zamudili priložnost za privajanje, edino če greste na počitnice malo bolj severno.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SmolWhale ()

kixs ::

Bo pac schnelkurz varianta...

SmolWhale ::

Saj ni tako hudo, najnižja temperatura v stanovanju je bila -5°C pa letos je bila kar huda zima. Zjutraj se zbudiš narediš 50 počepov in 100 sklec, potem pa hop pod ledeno vodo in ponovi vajo, če ste kakšno jutro malo bolj leni pa ruknete merico vodke namesto fizičnega ogrevanja.

#ISTANDWITHUKRAINE #GROWPUBICHAIR #ALPHAMALE

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SmolWhale ()

kuall ::

En star sosed celo zimo preživi v mrzlli bajti. Kuri samo toliko, da ne počijo cevi. Čudak. Denar in gozd ima ampak špara.

SmolWhale ::

To je dobro da se špara, zakaj bi bil čudak? On špara zase ti boš pa za Ukrajino!!! Komaj čakam zimo in streznitev NPC soy boyev, fun times ahead, am ready.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SmolWhale ()

kow ::

Cudak je, ker misli da bo zmanjkalo hrane (ki je 30p zavrzemo) ali energije. Poleg tega s hoardanjem hrane, samo povecuje kratkorocno porabo in se dodatno visa cene.

VladarP ::

Moko Wiesel ali Robert Markovčić na youtube je vse pojasnil.
Akhmat sila

Blinder ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Sem v hiši. Par solarnih panelov, skupaj okoli 600W mi polni 100Ah akumulator, gor je vezan inverter iz 12 na 220V 500W in mi to napaja skrinjo in hladilnik že 2 leti.


pa bolj te stane ta akumulator in njegova obraba kot elektrika, ki jo prisparas
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

WizzardOfOZ ::

Akumulator je iz avta. Ko kupim rabljen avto zamenjam akumulator in dam malo boljšega notri, ta ki ostane pa napaja skrinjo in hladilnik.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Magic1 ::

Fak komplicirate v 3pm in grete v ekstreme. Kdor nima dobrih prihodkov in prihrankov (jaz bi te pustil le za najosnovnejše), bo moral zategnit pas. Hrano pametno kupovati in kuhati doma. Ogrevati le nujne prostore pa še to lahko komot par stopinj manj. Tuširanje s toplo vodo 1min, ne rabiš se 20min tuširat. Vožnje na minimum. Mobilni paket 5-10EUR (pa še to se da -50%). Marsikdo bo moral znižat nivo avta/nepremičnine, ali celo it živet k staršem.
Se it klošarja in se odklopit od elektrike pa res ni potrebno, sej ne bo šla 100x gor. Bodo že omejili na neko raven. Sploh pa skrinja ponuca manj od TVja.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Bellzmet ::

"in se ogreva na geotermalno toplotno črpalko."

Ti si preskrbljen, nimaš kaj študirat. Čim manj panike pa bo. Kupi kakšen kubik drv za boljši občutek in pojdi na morje.

WizzardOfOZ ::

Za zabavo sem enkrat priklopil skrinjo na akumulator, akumulator pa na solarne celice. Pa ker je to delal, sem pustil, sedaj pa to že skoraj 3 leta dela brez problemov.

Črpalka za vodo v radiatorje je pa že od nekdaj preko UPS-a vezana. Ker če zmanjka elektrike, ti lahko peč na drva zakuha, ker ne bo elektronika delovala za odpiranje ventilov.

Pa ni problem zategovanje pasu. V krizah se splača kupovat, ker cene padejo. Zato se denar špara sedaj, ko si to lahko privoščiš.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Smrekar1 ::

tamir147 je izjavil:

Mislim predvsem na energetske rešitve. Zaloge hrane si že lahko narediš, kaj pa ostalo?

Kaj se še da storiti čez poletje, če živiš v enostanovanjski hiši na podeželju, na 600 m nadmorske, ki se ogreva na geotermalno toplotno črpalko. Ob renovaciji kuhinje smo vgradili štedilnik na drva - za "hude čase" oz. "da ne bomo spet zmrzovali, če bo še kdaj žled in bomo spet en teden brez elektrike". Dobro, kupiš nekaj drv na zalogo, a koliko?

Torej: se lahko zgodi, da bomo pozimi nekaj časa brez elektrike? Kako si jo lahko zagotoviš sam?


Poskrbiš za izolacijo, ki pokrije minimalne zakonske zahteve za novogradnje.

Če imaš to in se ogrevaš z geotermalno energijo ti bo šla zaradi podražitev v najslabšem primeru pozimi položnica gor za nekje 10 €/mesec.

tamir147 ::

Hvala za vse odgovore.

Sončne elektrarne na streho (še) ne bomo dajali. Za rezervo torej rabim kak solarni panel(poleg agregata). Koliko pa to pozimi sploh deluje? Zdi se mi tudi, da manjših solarnih kompletov na trgu že zmanjkuje. Ve kdo, kje se dobijo najbolj ugodno?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937459 (14099) fikus_
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241462 (15698) feryz
»

Toplotna crpalka zemlja voda (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6012421 (11110) bisernik
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15960040 (29489) konspirator
»

Ogrevanje, kurilno olje vs. plin (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5620112 (18233) zrataj4201

Več podobnih tem