» »

Toplotna crpalka zemlja voda

Toplotna crpalka zemlja voda

«
1
2

bisernik ::

Dal bom delat na streho soncno elektrarno, za ogrevanje pa bom dal namestil v bajto toplotno ctpalko..

Zanima me predvsem zadeva z ekoloskega vidika, predvsem primerjava med klasiko tc zrak voda in med tc zemlja voda. Glede na porabo el. energije, je ekolosko sprejemljiva edino tc zemlja voda, Kolko sem na tekocem, tc zemlja voda porabi skoraj pol manj stroma, kot tc zrak voda... Zmanjsevanje porabe stroma se mi zdi se najbolj smiseln ukrep iz ekoloskega vidika...

Glede na to, da vsi postavljajo vecinoma klasiko tc Zrak voda, je to najbrz zato, ker jim je v interesu le ekonomicen vidik, kaj se jim splaca. Ce das delat na streho se soncno elektrarno, ti jo itak dimenzionirajo tako, da si cez par let na nicli. Ampak kot pravim, z ekolodkega vidika gledano je pa edini smiseln ukrep zmanjsevanje porabe elektrike. S toplotnimi crpalkami se pa dela ravno obratno, po zimi, ko imajo soncne elektrarne za kurac izkoristek, se koristi strom iz TES6, kar je mislim da vecje sranje, kot ce bi kuril na drva...

A me lahko kdo malo razsvetli okoli tega?
  • spremenilo: bisernik ()

737 ::

Striženje ovc, kot pred leti varčne žarnice. Stanejo 20x več, svetijo z nezdravo svetlobo (flicker, spekter) in trajajo manj. Prihranek elektrike v evropskem merilu je zanemarljiv. Radi bi nas prepričali, naj varčujemo z elektriko pri svetilih, ko pa greš pozimi mimo gostilne, imajo na terasi vključene infra grelnike, ki vsak porabi za manjši sanovanjski blok žarnic. V nakupovalnih središčih (City center, itd) imajo večinoma bogato halogensko razsvetljavo. Je najbolj podobna sončni svetlobi, prijetna za oko in počutje, a daleč od varčne. Vso nastalo toploto je pa treba še odvesti s klimatsko napravo.

Podobno bo s toplotnimi črpalkami, kdor bo pač nasedel. So neprimerne za veliko večino hiš (treba je napeljati talno ogrevanje in izboljšati izolacijo - kar bi že samo po sebi zadostovalo za manjše stroške kurjave), kompresor bo po nekaj letih za menjavo, elektrika se pa počasi draži.

Podobno je še na veliko področjih. Torej, ko v medijih zaznaš poskus spreminjanja javnega mnenja, se primi za žep.

hendriks ::

Kaj torej predlagaš za novogradnjo? Peč na drva? Imam Kronoterm toplotno črpalko zrak-voda. Letno me vsa elektrika pride cca 1200€ (ogrevanje, klima, naprave ipd). Kar je najlepše: 1x letno pritisnem gumb za spremembo režima iz letnega na zimskega.

bisernik ::

hendriks je izjavil:

Kaj torej predlagaš za novogradnjo? Peč na drva? Imam Kronoterm toplotno črpalko zrak-voda. Letno me vsa elektrika pride cca 1200€ (ogrevanje, klima, naprave ipd). Kar je najlepše: 1x letno pritisnem gumb za spremembo režima iz letnega na zimskega.


Če bi mel zemlja voda, bi te prišlo skoraj pol manj, ampak začetna investicija je večja... Naj me kdo popravi, če ni tak, pač take info mam jaz... S tem da, kot pravim, zame je pač prioriteta ekološki vidik, manj porabe energije je edino smiselno s tega vidika...

Sicer je pa bajta pri men 300m^2, ogrevalnih površin ene 250m^2. Ogrevanje je na klasične radiatorje, tak da nič kaj ugodno za tč. Če grem na zemlja voda, dosežem nekaj takega, kot če bi mel talno gretje pa zrak voda... Se mi zdi... Ampak spreminjat klasični radiatorski sistem na talno je pa spet totalno sraje, probam pač naret čim boljše, s tem kar mam na razpolago...

Gambino ::

bisernik je izjavil:

Dal bom delat na streho soncno elektrarno, za ogrevanje pa bom dal namestil v bajto toplotno ctpalko..

Zanima me predvsem zadeva z ekoloskega vidika, predvsem primerjava med klasiko tc zrak voda in med tc zemlja voda. Glede na porabo el. energije, je ekolosko sprejemljiva edino tc zemlja voda, Kolko sem na tekocem, tc zemlja voda porabi skoraj pol manj stroma, kot tc zrak voda... Zmanjsevanje porabe stroma se mi zdi se najbolj smiseln ukrep iz ekoloskega vidika...

Glede na to, da vsi postavljajo vecinoma klasiko tc Zrak voda, je to najbrz zato, ker jim je v interesu le ekonomicen vidik, kaj se jim splaca. Ce das delat na streho se soncno elektrarno, ti jo itak dimenzionirajo tako, da si cez par let na nicli. Ampak kot pravim, z ekolodkega vidika gledano je pa edini smiseln ukrep zmanjsevanje porabe elektrike. S toplotnimi crpalkami se pa dela ravno obratno, po zimi, ko imajo soncne elektrarne za kurac izkoristek, se koristi strom iz TES6, kar je mislim da vecje sranje, kot ce bi kuril na drva...

A me lahko kdo malo razsvetli okoli tega?


Mogoče ogrevanje na (drva) z pečjo na pirolizo plus seveda zalogovnik, če imaš prostor.

bisernik ::

737 je izjavil:

Striženje ovc, kot pred leti varčne žarnice. Stanejo 20x več, svetijo z nezdravo svetlobo (flicker, spekter) in trajajo manj. Prihranek elektrike v evropskem merilu je zanemarljiv. Radi bi nas prepričali, naj varčujemo z elektriko pri svetilih, ko pa greš pozimi mimo gostilne, imajo na terasi vključene infra grelnike, ki vsak porabi za manjši sanovanjski blok žarnic. V nakupovalnih središčih (City center, itd) imajo večinoma bogato halogensko razsvetljavo. Je najbolj podobna sončni svetlobi, prijetna za oko in počutje, a daleč od varčne. Vso nastalo toploto je pa treba še odvesti s klimatsko napravo.

Podobno bo s toplotnimi črpalkami, kdor bo pač nasedel. So neprimerne za veliko večino hiš (treba je napeljati talno ogrevanje in izboljšati izolacijo - kar bi že samo po sebi zadostovalo za manjše stroške kurjave), kompresor bo po nekaj letih za menjavo, elektrika se pa počasi draži.

Podobno je še na veliko področjih. Torej, ko v medijih zaznaš poskus spreminjanja javnega mnenja, se primi za žep.


Men se zdi glih to najbolj zgrešeno razmišljanje, da pač sam pri sebi iščeš izgovor, da itak se ne spremeni nič, če jaz kaj spremenim... Tako večina razmišlja, glih to je ta ovčja logika, ki najbolj zavira razvoj... Sam moreš pri sebi spreminjat zadeve, da lahko sploh pričakuješ, da se bo kaj premaknilo v pozitivno smer... Men osebno grejo IR grelniki po gostilnah sicer blazno na kurac, potuha scartlanim pedrajslom, ki se jim dopade sredi zime zunaj kadit čike...

V bistvu sem pa postavil vprašanje v prvi vrsti zato, da bi se malo razjasnil, kaka je dejanska razlika tč zemlja voda in tč zrak voda pri vplivu na okolje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bisernik ()

737 ::

Gambino je izjavil:

bisernik je izjavil:

Dal bom delat na streho soncno elektrarno, za ogrevanje pa bom dal namestil v bajto toplotno ctpalko..

Zanima me predvsem zadeva z ekoloskega vidika, predvsem primerjava med klasiko tc zrak voda in med tc zemlja voda. Glede na porabo el. energije, je ekolosko sprejemljiva edino tc zemlja voda, Kolko sem na tekocem, tc zemlja voda porabi skoraj pol manj stroma, kot tc zrak voda... Zmanjsevanje porabe stroma se mi zdi se najbolj smiseln ukrep iz ekoloskega vidika...

Glede na to, da vsi postavljajo vecinoma klasiko tc Zrak voda, je to najbrz zato, ker jim je v interesu le ekonomicen vidik, kaj se jim splaca. Ce das delat na streho se soncno elektrarno, ti jo itak dimenzionirajo tako, da si cez par let na nicli. Ampak kot pravim, z ekolodkega vidika gledano je pa edini smiseln ukrep zmanjsevanje porabe elektrike. S toplotnimi crpalkami se pa dela ravno obratno, po zimi, ko imajo soncne elektrarne za kurac izkoristek, se koristi strom iz TES6, kar je mislim da vecje sranje, kot ce bi kuril na drva...

A me lahko kdo malo razsvetli okoli tega?


Mogoče ogrevanje na (drva) z pečjo na pirolizo plus seveda zalogovnik, če imaš prostor.


To bi bilo še najbolj ugodno za denarnico. Spomladi kupljena drva so poceni, imaš brezplačni fitnes pri zlaganju in kurjenju. Pri dve leti sušenih dima praktično ni, še posebej pri pirolitični peči, ki še za tretjino poviša njihov izkoristek. Država ima od tega bore malo, zato je takih nasvetov v medijih manj.

737 ::

O ekološkdm vidiku se lahko začneš pogovarjati, ko bo v Krškem še kak blok in bomo za proizvodnjo elektrike nehali kuriti premog.

Invictus ::

hendriks je izjavil:

Kaj torej predlagaš za novogradnjo? Peč na drva? Imam Kronoterm toplotno črpalko zrak-voda. Letno me vsa elektrika pride cca 1200EUR (ogrevanje, klima, naprave ipd). Kar je najlepše: 1x letno pritisnem gumb za spremembo režima iz letnega na zimskega.

Vzdržuje se ti pa sama, brez servisa ?!?!?!

Zdaj, ko bodo počasi prve TČ za generalko, se bo pokazala prava cena njih.

Glede na to, da je tam nekaj vrtečih delov, niso to ravno kosi za dolgoletno obratovanje brez servisa in menjav...

1200 EUR za danes normalno izolirano bajto dosežeš skoraj s katerimkoli energentom (drva, premog, kurilno olje mogoče ne). Pravzaprav plačuješ kar dosti...

Se je že začelo govoriti o cenah generalnega servisa na 10 let, kjer praktično zamenjaš celotno TČ, servis pa zna stati tudi več kot nova...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

bisernik ::

Gambino je izjavil:



Mogoče ogrevanje na (drva) z pečjo na pirolizo plus seveda zalogovnik, če imaš prostor.



V bistvu sem se nekak odločil za ogrevanje s toplotno črpalko in štrom iz sončne elektrarne. Me pa pizdi to, da sončne celice glih pozimi proizvedejo najmanj, v bistvu bom takrat posredno še vedno kuril posrano energijo iz TEŠ-a... Po eni strani je vse skup kurac od ovce...

Peč na drva mamo zdaj, treba jo je počasi menjat, peč s tem uplinjevalnim kotlom in zalogovnikom na vse zadnje niti ne bi bla tako slaba izbira... Zakomplicirana zadeva...

showsover ::

Invictus je izjavil:

Se je že začelo govoriti o cenah generalnega servisa na 10 let, kjer praktično zamenjaš celotno TČ, servis pa zna stati tudi več kot nova...

huh, pri nas je (niti ni) malo specifičen primer, če zadeva zdrži 10 let (5 garancije), fajn. če je pa servis tako drag, kupiš novo, verjetno bo tudi tehnologija še kaj napredovala...
ponekod lahko slišiš kar (pre)glasne zunanje naprave, je to zaradi obrabe ali cene ali kombinacije?

fikus_ ::

Pri TČ zemlja-voda je zemeljski kolektor draga zadeva, moraš razkopati celo parcelo, položiti cevi nekje na 1,2 m globine. V skrajnem primeru (velik odvod toplote) imaš zmrznjeno plast zemlje.
Boljša varianta je voda-voda, če imaš vodo kje blizu (potok, podtalnica), je manj dela z gradnjo in deluje na višji temp., boljši izkoristki.

Uplinjevalni kotel in obvezno zalogovnik je tudi dobra varianta, minus je prostor za drva, kurjenje.

Če delaš ogrevanje na novo, uporabi en vir energije za ogrevanje in sanitarno vodo. Pri drvah mogoče pride v upoštev ogrevanje sanitarne vode s sončnimi kolektorji poleti, da ne kuriš peči.

Če boš delal na novo, je TČ smiselna, edino pri radiatorjih lahko imaš problem, če so sedaj dimenzionirani na spodnji meji zmožnosti ogrevanja. Pač zamenjaš kakšen radiator, kjer je najbolj mrzlo.

miko22 ::

Evo še moj doprinos:
Imam sicer novogradnjo, kar je lažje za začetno investicijo in samo vzdrževanje.
Pri novogradnji smo dali TČ zrak voda. Poraba na letnem nivoju: cca 400€ za sezono(100 kvadratov).
Celotni strošek elektrike na letnem nivoju: 750€(ne šparamo).
Sedaj pride na streho elektrarna. Investicija 6000€, povračilo v 10 letih.
Mesečni strošek elektrike je cca 60€, kar pa je tudi izračun, investicije. Namesto da bi dal za položnico bom dal za investicijo. Torej dejansko ne plačam nič, saj gre za preusmeritev položnice, le po 10 letih bom imel zastoj elektriko
Seveda pod pogojem, da bodo pogoji isti, ker nekaj obljubljajo, da bodo junakom z svojo elektrarno nabili nek prispevek za vrdrževanje omrežja. Amapak bomo pol nabavili baterije...

Z mojega gledišča se zadeva splača, toda je res, da je investicija. Če imaš viška dnar je to najboljša naložba, kot karkoli druga, ker nikjer ni tako velikih obresti in malega tveganja. Vsak pa seveda mora sam preračunati.

Če še nabavim električni avto sem zmagal. Ampak za to žal ni dnara.

jype ::

Če si lahko privoščiš dve vrtini do podtalnice (ki je vsaj v velikem delu Ljubljanske kotline bližje kot 10m pod površjem), potem uporabiš toplotno črpalko voda-voda in imaš izjemno učinkovito napravo, ki je popolnoma tiha in potrebuje slab kilovat elektrike in zadostuje za udobno ogrevanje prek 150 kvadratov bivalnih površin ter sanitarne vode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

TheBlueOne ::

Verjetno je odvisno od hise. Midva pravtako ravno planirava kaj dati v hiso, ki naj bi se gradila se letos. Me zanima, kako se vam zdi kombinacija, ki je trenutno favorit. Torej hisa je med A in B kar se tice energije. 25cm izolacije, 10 cm brune + 5 cm izolacije v instalacijskih kanalih. Streha se dosti vec. Kvadratura je 110m2, kjer se morda ogreva polovica.

Podjetje, ki prodaja sisteme nama je izracunalo ca. 200€ letno za kurjavo, tako da se mi zdi dosti brezveze dajati nek high tec v hiso, kjer en obisk serviserja hitro stane toliko kakor celoletno ogrevanje. Kar razmisljama je:

- Solarno za tempariranje (streho sva planirala s primerno orientacije in kotom)
- Pac na trda goriva
- Oboje ogreva tudi zalogovnik in bojler, da ne prides v mrzlo hiso

Pac/stedilnik sva tako ali tako imela v planu.

Invictus ::

showsover je izjavil:

Invictus je izjavil:

Se je že začelo govoriti o cenah generalnega servisa na 10 let, kjer praktično zamenjaš celotno TČ, servis pa zna stati tudi več kot nova...

huh, pri nas je (niti ni) malo specifičen primer, če zadeva zdrži 10 let (5 garancije), fajn. če je pa servis tako drag, kupiš novo, verjetno bo tudi tehnologija še kaj napredovala...
ponekod lahko slišiš kar (pre)glasne zunanje naprave, je to zaradi obrabe ali cene ali kombinacije?

Mislim, da je precej cene na EKO efektu... ;)

Zadeve tudi precej bolj crkujejo, kot ostala "kurišča", ampak malokdo si upa to povedati, ker se je prej hvalil kako malo pokuri... ;)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Invictus je izjavil:

Zadeve tudi precej bolj crkujejo, kot ostala "kurišča"
Nisem opazil. Verjetno to drži za tiste, ki kupite škart robo.

fikus_ ::

TheBlueOne: če boš kandidiral za eko subvencijo, potem izolacija hiše da, sicer si pa izračunaj, koliko se ti splača dati takšno izolacijo.

Ko si napisal da boš delal nosilno konstrukcijo iz brun, potem moraš vedeti, da takšna hiša se hitro ogreje in ko nehaš ogrevati tudi precej hitro ohladi, ker ne akumulira veliko toplote. Torej v primeru kurjenje na drva priporočam konkreten zalogovnik. Kuriš npr. popoldne in zvečer ter koristiš toploto še naslednji dan + malo rezerve za zelo mrzle dni.

showsover ::

Invictus je izjavil:

Mislim, da je precej cene na EKO efektu... ;)

Zadeve tudi precej bolj crkujejo, kot ostala "kurišča", ampak malokdo si upa to povedati, ker se je prej hvalil kako malo pokuri... ;)

ne vem, če razumem prav vse namige, ekosklad je dal nekje 20-30% zraven, ja...
če primerjam ceno ogrevanja prej in zdaj, je razlika zelo velika (v korist tč) in če vzdrži vsaj vso garancijo
(kar menda bo, je bilo zabičano, da se ne sme pozabit registrirat tč), bo kar ok, seveda dlje pa sploh ne bi motilo, nasprotno...
od kje imaš te inpute o pokvarljivosti tč (sam govorim zrak-voda ali kako že), je to kaj dokumentiranega?

TheBlueOne ::

fikus_ je izjavil:

TheBlueOne: če boš kandidiral za eko subvencijo, potem izolacija hiše da, sicer si pa izračunaj, koliko se ti splača dati takšno izolacijo.

Ko si napisal da boš delal nosilno konstrukcijo iz brun, potem moraš vedeti, da takšna hiša se hitro ogreje in ko nehaš ogrevati tudi precej hitro ohladi, ker ne akumulira veliko toplote. Torej v primeru kurjenje na drva priporočam konkreten zalogovnik. Kuriš npr. popoldne in zvečer ter koristiš toploto še naslednji dan + malo rezerve za zelo mrzle dni.


Hisa je ze narocena, financirana itn. :)

Deloma bo pametna, je moje podrocje dela in se bo temparirala po urniku oz. preden prideva domov. Kaj smatras kot konkreten zalogovnik?

Morda kaksen kontakt za dobro podjetje, ki instalira te sisteme.

showsover ::

miko22 je izjavil:

Seveda pod pogojem, da bodo pogoji isti, ker nekaj obljubljajo, da bodo junakom z svojo elektrarno nabili nek prispevek za vrdrževanje omrežja. Amapak bomo pol nabavili baterije...

Od kod ti info, da "bodo junakom z svojo elektrarno nabili nek prispevek za vrdrževanje omrežja"?
"Amapak bomo pol nabavili baterije..." - kakšne kapacitete in skupnih stroškov? poleti ni problem "prenočiti", če nimaš aktivne klime - kaj pa pozimi, ko je izkoristek SE 20% ?

robek ::

Čist tko, ker večinima govorite na pamet.

TČ zemlja-voda se v veliki večini ne splača, ker je TČ zrak-voda tolk cenejša, da razlike ne boš nikoli prinesel not, na položnici je pa vsaj 50% dajatev, ki so praktično enake, saj so odvisne predvsem od odjemne moči.

Sam za ogrevanje 200m2 s TČ zrak-voda že osmo leto plačujem cca 400 EUR/leto, če bi imel zemlja-voda bi morda prilezel do 20% manj (morda!), s tem da imajo velike probleme, če niso cevi položene v ravnino, ne smeš dat pod tlake, zakasnela je vegetacija, poleti ti precej požge vse skupaj, ker je obsuto ipd, bog ne daj da preluknjaš cevi...

Še večja bedarija so pa sončne elektrarne, če nimaš ravno velike porabe in/ali električnega avta. Ti proizvajaš elektriko in jo daješ v omrežje, za lastno porabo jo pa kupuješ nazaj. OK, fajn, ampak fiksni prispevki pa ostanejo (omrežnina ipd), obračunava se ti pa po principu net-meteringa. To pomeni, da če jo proizvedeš več, kot si jo porabil, si jo šenkal, ujet ravno pravo površino kolektorjev je pa prava umetnost. Dokler bo investicija v elektrarno v rangu 10k EUR, prišparam lahko pa v najboljšem primeru do nekje 500 EUR/leto s plačevanjem elektrike (ostalo so bolj kot ne fiksne postavke na položnici), pri čemer nisem računal niti zavarovanja elektrarne (kar je skoraj nujno) in morebitnih okvar, se investicija v tem trenutku NE SPLAČA.

Ima pa vsak seveda svojo računico. Ekološki vidik pa pozabi. V trenutku, ko kupiš sončne celice, si z ogljičnim odtisom toliko v minusu, da se ne splača niti pogovarjat.

miko22 ::

Slišal sem od tipa, ki mi bo montiral elektrarno. Logično je, ker bo elektro imel manj dohodka, zaradi lastne elektrike, ker pa ti dejansko uporabljaš omrežje...saj vemo, kak so hitri ko treba pristaviti lonček.


Glede baterij...saj vsak mesec beremo članek kako super baterije so razvili. 1x pa jim bo res uspelo.

robek je izjavil:

Čist tko, ker večinima govorite na pamet.

TČ zemlja-voda se v veliki večini ne splača, ker je TČ zrak-voda tolk cenejša, da razlike ne boš nikoli prinesel not, na položnici je pa vsaj 50% dajatev, ki so praktično enake, saj so odvisne predvsem od odjemne moči.

Sam za ogrevanje 200m2 s TČ zrak-voda že osmo leto plačujem cca 400 EUR/leto, če bi imel zemlja-voda bi morda prilezel do 20% manj (morda!), s tem da imajo velike probleme, če niso cevi položene v ravnino, ne smeš dat pod tlake, zakasnela je vegetacija, poleti ti precej požge vse skupaj, ker je obsuto ipd, bog ne daj da preluknjaš cevi...

Še večja bedarija so pa sončne elektrarne, če nimaš ravno velike porabe in/ali električnega avta. Ti proizvajaš elektriko in jo daješ v omrežje, za lastno porabo jo pa kupuješ nazaj. OK, fajn, ampak fiksni prispevki pa ostanejo (omrežnina ipd), obračunava se ti pa po principu net-meteringa. To pomeni, da če jo proizvedeš več, kot si jo porabil, si jo šenkal, ujet ravno pravo površino kolektorjev je pa prava umetnost. Dokler bo investicija v elektrarno v rangu 10k EUR, prišparam lahko pa v najboljšem primeru do nekje 500 EUR/leto s plačevanjem elektrike (ostalo so bolj kot ne fiksne postavke na položnici), pri čemer nisem računal niti zavarovanja elektrarne (kar je skoraj nujno) in morebitnih okvar, se investicija v tem trenutku NE SPLAČA.

Ima pa vsak seveda svojo računico. Ekološki vidik pa pozabi. V trenutku, ko kupiš sončne celice, si z ogljičnim odtisom toliko v minusu, da se ne splača niti pogovarjat.


Preberi si mojo računico. Jaz investicijo v sončno elekrartno samo preusmerim v drugo položnico. Dejansko stane me prvih 10 let nič, pol je pa velik profit. Simpl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

HappyPills ::

Gen-i je imel pred kratkim akcijo zelena energija, kjer so se ti zavezali dobavljat samo iz obnovljivih virov.
Teš 6 pa je sramota države in dokler bo to laufalo je vse ostalo pesek v oči.

robek ::

miko22 je izjavil:



Preberi si mojo računico. Jaz investicijo v sončno elekrartno samo preusmerim v drugo položnico. Dejansko stane me prvih 10 let nič, pol je pa velik profit. Simpl.


Kolikor jaz vem, ne moreš "preusmerit" položnice, ker moraš fiksen del še vedno plačevati. Vsaj tako informacijo sem jaz dobil, ko sem se zanimal za investicijo. In v tem primeru tvoj izračun ne drži.

Lahko pa se motim.

robek ::

Ne motim se.
Če se odločite za sistem samooskrbe z električno energijo, boste z mesečnim računom plačevali le strošek obračunske moči in prispevek OVE + SPTE.

Ti dve postavki sta vezani na priključno moč vašega priključka in ne na porabo ter ju morate plačati tudi v primeru, da na vašem merilnem mestu ni porabe električne energije.


Ti dve postavki sta fiksni. Pri meni je obračunska moč 10kW in je tole dvoje trenutno FIKSNO 15 EUR/mesec. To pomeni, da bi toliko v vsakem primeru plačeval. Pri računu 50 EUR je to 30%.

TheBlueOne ::

miko22 je izjavil:


Preberi si mojo računico. Jaz investicijo v sončno elekrartno samo preusmerim v drugo položnico. Dejansko stane me prvih 10 let nič, pol je pa velik profit. Simpl.


Nisi dal ravno izracuna v smislu, zakaj ze izplaca ampak predpostavil vse stevilke in izracunal povracilo investicije.

Ce zelis, da lahko poracunamo oz. si ustarimo mnenje bi bilo fino, ce poves kaksne izgube energije ima hisa, koliko panelov bos navesil, kaksno baterijo ce sploh.

Morda kaksni so paneli, koliko je pri tebi letno sonca in pretvoril v EUR. Tako bi lahko pregledali racunice.

Ce se ROI racuna preko koliko proizvedes in prodas, potem moras imeti vsaj tri scenarije. Da vse ostane kakor je, da se pogoji zate izboljsajo in da se poslabsajo in kaksen je lahko max minus in max plus. Imas celo scenarij 4, kjer moras dodati baterije, poracunati koliko bi stal cel projekt itn.

Kar pa zelo pogresam pri teh racunuciah, kar sem tudi ocital prodajalcem je, da popolnoma ignorirajo stroske kakor zavarovanje recimo solar sistema sistema, da ga ne stolce toca, morebitni obiski serviserjev, ne povedo koliko stane obisk serviserja itn. Te zadeve zamolcijo tudi pri TC.

Zgodovina sprememb…

showsover ::

robek je izjavil:

Ti dve postavki sta fiksni. Pri meni je obračunska moč 10kW in je tole dvoje trenutno FIKSNO 15 EUR/mesec. To pomeni, da bi toliko v vsakem primeru plačeval. Pri računu 50 EUR je to 30%.

ja, drži, ampak po planih bi SE morala povrniti nekje v 10-12 letih, ne pozabi še na letne poračune, če boš kdaj avto "tankal" :)
je zdaj že sprejeta nova uredba za SE? kaj bo z net meteringom po 2023?

mi mamo maks zavarovanje, tč še ekstra, se mi zdi, za SE so tudi nekaj ponujali, celo neka ugodnost dobavitelja (zaradi pospeševanja prodaje) je bila zajeta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

737 ::

Pri izbiri pirolitičnega kotla poškili tudi na Centrometal:
https://www.podsvojostreho.net/forum/sh...

TČ za radiatosko ogrevanje ni primerna. Dobra izolacija je obvezna. Prav tako okna, kjer pridemo do problema prezračevanja, zato pri menjavi oken vgradimo še prezračevalni sistem z rekuperacijo toplote, drugače bomo ob nerednem zračenju obsojeni na (kancerogeno) plesen.

Inštalaterji tč zemlja-voda redkokdaj navedejo, da zemeljski izmenjevalnik precej ohladi teren. Nad izmenjevalnikom vrta torej (več) ne bo. Podrobnosti poišči na zgornjem forumu.

Kdor razmišlja o baterijah, naj ob nabavni ceni ranga 10 keur (litij) upošteva še njihovo življenjsko dobo. Po 10 letih bo kapaciteta začela padati. Cenejše so trakcijske svinčeve celice, potrebujejo pa svoj prezračen prostor. Obstaja še več tipov baterij, z daljšimi življenskimi dobami.

showsover ::

737 je izjavil:

Kdor razmišlja o baterijah, naj ob nabavni ceni ranga 10 keur (litij) upošteva še njihovo življenjsko dobo.

kakšna priporočana povezava (koncept, kapaciteta, stroški, življenjska doba, scenarij uporabe itn.)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

fikus_ ::

"Kaj smatras kot konkreten zalogovnik?"

Pokriti ti mora toplotne izgube hiše od kurjenja do kurjenja in še nekaj rezerve za res mrzle dni. In če malo prekalkuliraš strošek, ter daš še malo večjega, da kuriš vsak drugi dan oz. da ogreva hišo en vikend, kot te ni doma. Ker npr. zalogovnik 2000 l ni veliko cenejši od npr. 3000 l, inštalacija pa enaka.

IL_DIAVOLO ::

Les bo v državi, kjer lesa zagotovo ne primanjkuje, se cenejsi. Za elektriko pa sem preprican, da bo vedno drazja, tudi na račun EV-ja.

Gor se povežeš sončne kolektorje za sanitarno vodo in zalogovnik. Če si na sončni legi, imas toplo vodo zastonj.

To je prava investicija. Bolj ekonomično in ekolosko od tega ne gre.

TC je mercedes med energenti. Peč na drva pa recimo VW ;)

nsa_ag3nt ::

Zakaj radiatorji + tč nebi delovalo ?
Če nimaš ravno starih poddimenzioniraih starih rebrastih radiatorjev in oken, skozi kateri ptiči letajo bo ok.Seveda ne z lg 6 kW monoblock tč.
Temveč npr. nibe fighter F2120 16, fujitsu waterstage hp 11 kW in podobni.
Ne pozabite da tč dela 24/7 , ne samo 5-6 ur na dan.

V ektremnih razmerah dvokompresorske beštije daikin altherma ht oz hitachi yutaki s80.
Samo če potrebuješ tole raje zamenjaj stavbno pohištvo, dodaj izolacijo in boš na dolgi rok prihranil več, kot bi z uporabo dvokompresorske tč.



Tč zemlja-voda recimo ne pride v poštev na krasu, v kakem prekmurju voda-voda.

Da moraš pri zemlja-voda celo parcelo razkopati je mit, ve se, koliko dolžine je potrebno za koliko kW.Ponavadi se ob meji skoplje 1-2 liniji, kamor se položijo cevi.
Je pa res, da na tako parcelo ni priporočljivo saditi dreves, sploh kakih orehov.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

TheBlueOne ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Les bo v državi, kjer lesa zagotovo ne primanjkuje, se cenejsi. Za elektriko pa sem preprican, da bo vedno drazja, tudi na račun EV-ja.

Gor se povežeš sončne kolektorje za sanitarno vodo in zalogovnik. Če si na sončni legi, imas toplo vodo zastonj.

To je prava investicija. Bolj ekonomično in ekolosko od tega ne gre.

TC je mercedes med energenti. Peč na drva pa recimo VW ;)


Mi bomo verjetno greli se zalogovnik za energijo na ta nacin. Zakaj bi samo toplo vodo?

nsa_ag3nt ::

Pozimi boš ti samo kozarec vode grel na sonce, če nisi ravno na +700m nadmorske.
Poleti je sonca preveč, ga ne potrebuješ.


Pri ogrevanju na uplinjanje je zalogovnik obvezen, problem zna biti višina prostora (prekucna višina) in širina vrat (da dobiš notri/postaviš v vertikalo ta velik kovinski čeber).
Raznih atmosov je izogibaj, pri nizkocenovcih je (zna biti) problem kvaliteta šobe, ki zdrži nekje 4-5 let, kot tudi sami rezevervni deli.

tč so po scop-u rangirane tako:
voda - voda, zemlja - voda, zrak - voda.


Kakšen sistem za ogrevanje se vgradi na posamezni lokaciji je odvisno od same lokacije, lastnosti objekta in navad prebivalcev.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

bisernik ::

Kolko vidim, mate vsi v postih v mislih tč zemlja voda na horizontalni zemeljski kolektor. Sem pozabil razjasnit, da jaz bom delal vrtino za tč zemlja voda, torej tč z vrtino za vertikalno geosondo.

fikus_ ::

Za TČ zemlja-voda rabiš na strani zemlje ustrezno površino za izmenjavo toplote in maso za odvzem toplote. Tako da, če ni kakšne podtalnice, ki ti dovaja toploto, bo vrtina precej globoka. Pri enem znancu vrtina ~90 m.

Zvezdica27 ::

nisem bral vsega, a takole je p omojem mnenju:

proizvodnja elektrike je ... poceni. Solarni paneli so nateg in po moje zgrešena investicija (strošek, čas...).

TČ je spet tako... zemlja voda je najboljša pozimi, poleti ni tako učinkovita kot zrak voda.

Jaz ti bom tako rekel - jaz sem se odločil, da bom kupil TČ LG, srednji rang, razlika v ceni gre za dopust. Imel sem solarne kolektorje za vodo, pa me je toliko štrom prišel (ves čas obratuje črpalka), da sem samo gledal... Pa še neko kvaliteto sem kupoval namesto poceni turških...

Nekaj je tudi komfort. TČ zmaga.
Nekaj je tudi razvoj - vlagaš v napredek, TČ zmaga (napram kurilcu recimo, pa še Arabci ne dobijo, kar je tud neki).
Nekaj je tudi cena - TČ po moje zmaga (še ne vem), saj so tudi drva šla prekleto navzgor
Nekaj je tudi TEŠ - beri domače službe. Jebi ga, tud to je faktor, škoda sam da se je teš zavozil in ne nuklearka delala
In nekaj je tudi okolje - če bi solar res bil wow, bi bil na vseh srehat. Bi bile strehe samo še iz tega, pa vsa površina cest itd. Pa ni.
nekaj pa je tudi hype, drži. Ampak, če imaš hladilnik, zakaj ne TČ.

Če imaš zelmljo, daj zemljo, sam je začetna nvesticija draga, pa računaj, da so izkoritski najslabši poleti.

zz

IL_DIAVOLO ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Pozimi boš ti samo kozarec vode grel na sonce, če nisi ravno na +700m nadmorske.
Poleti je sonca preveč, ga ne potrebuješ.


Pri ogrevanju na uplinjanje je zalogovnik obvezen, problem zna biti višina prostora (prekucna višina) in širina vrat (da dobiš notri/postaviš v vertikalo ta velik kovinski čeber).
Raznih atmosov je izogibaj, pri nizkocenovcih je (zna biti) problem kvaliteta šobe, ki zdrži nekje 4-5 let, kot tudi sami rezevervni deli.

tč so po scop-u rangirane tako:
voda - voda, zemlja - voda, zrak - voda.


Kakšen sistem za ogrevanje se vgradi na posamezni lokaciji je odvisno od same lokacije, lastnosti objekta in navad prebivalcev.


Govorim o poletnem času, ko rabiš kvecjemu toplo vodo. Pozimi pa itak kuris.

Zvezdica27 ::

aaa... geosonda.

no to pa je drugo, to pa dejansko je za vedno. Sam drag špas na začetku... za ta denar boš 3x menjal TČ, vsaj kolikor so meni dajali cene za vrtanje.

zz

nsa_ag3nt ::

geosona
Koliko je cena za m vrtanja ?

Ponavadi se vrta 2-3x do 100 m.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

Jure14 ::

TČ zemlja-voda:
cevi imaš položene po celi parceli, vprašanje, kako bo s koreninami kakih dreves, če jih boš sadil.
Lahko ti zemlja v globino zmrzne

TČ voda-voda:
odvisno od "vrste" podtalnice. Recimo sorodniki v prekmurju pravijo, da je tam podtalnica polna železa, pa ne vem česa še, pa se filtri in podobno rado zamaši.

TČ zrak-voda:
grdo za pogledat (zunanja enota), odvisno kje jo imaš postavljeno.
Ropotanje in pihanje med obratovanjem.
Je pa vsaj enostavno za servisirat.

telexdell ::

V tej temi je natresenih toliko neumnosti da je prav žalostno. Očitno nekateri o stvari, katero komentirate navajate zgolj svoje želje in fantazije, katere pa so daleč od realnosti.
Leta 2017, ko je začela veljati uredba o neto meritev je na "nateg" o sončnih elektrarnah nasedlo tam 1500 državljanov. Bedaki in nevedneži pač. Letos je teh bedakov in nevednežev že v prvih šestih mesecih več, kot v vsem letu 2017. Bi brali "ta pametne" iz te teme, pa ne bi z nategom SE postali nevedneži in bedaki.
Toplotne črpalke v bistvo niso nič drugega kot kompresorski hladilniki. Koliko hladilnikov vam crkne vsako leto? Koliko hladilnikov drago servisirate in jim po desetih letih praktično zamenjate vse sestavne dele? Ja, eni smo zares bedaki, da ne poslušamo "ta pametnih" s foruma.

Po popisu TČ na EKO skladu lahko vidimo, da nekatere TČ zrak-voda dosegajo višje SCOP kot nekatere TČ zemlja voda. Cena vrtine za geo sondo in TČ pa je tudi v rangu cene visoko učinkovite TČ zrak-voda. Če pa upoštevamo življenjsko dobo vrtine 50+ let in TČ 15+ let potem je odločitev za geo sondo dolgoročno zagotovo najcenejša, če je objekt starejši in se ogreva z radiatorji. Pri novogradnjah s talnim/stenskim gretjem pa se investicija v geo sondo v primerjavi z nizko temperaturno TČ zrak/voda pač zelo dolgo ali nikoli ne povrne.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

737 ::

showsover je izjavil:

737 je izjavil:

Kdor razmišlja o baterijah, naj ob nabavni ceni ranga 10 keur (litij) upošteva še njihovo življenjsko dobo.

kakšna priporočana povezava (koncept, kapaciteta, stroški, življenjska doba, scenarij uporabe itn.)?


Konkretnih linkov žal nimam, področje poznam zgolj splošno. Lahko podam le dva linka o dolgoživih celicah za domačo uporabo:

Vanadium redox battery @ Wikipedia
Nickel-iron battery @ Wikipedia

Če že, se ob morebitni priložnosti splača nabaviti baterijo iz odsluženega električnega avtomobila ali viličarja.

Glede solarnega ogrevanja sanitarne vode: S pocenitvijo fotovoltaičnih panelov se je pojavila možnost ogrevanja sanitarne vode z le-temi. Potrebujemo sicer več površine, a zahtevajo manj vzdrževanja, kable je lažje napeljati, kot cevi, ne rabimo menjevati glikola. Vodo ogreva grelec, privijačen v bojler. Ko je tople vode dovolj, paneli nimajo nič proti, če jih kratko staknemo. Lahko pa višek elektrike s pomočjo limited grid-tie inverterja tudi sproti porabimo:

https://www.elektronik.si/phpBB2/viewto...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 737 ()

bisernik ::

nsa_ag3nt je izjavil:

geosona
Koliko je cena za m vrtanja ?

Ponavadi se vrta 2-3x do 100 m.


Sem dobil predračun od enega izvajalca, bi po približni oceni izvrtina prišla nekje 6300EU za 11kW tč. Sicer se pa baje vrta globine moč "tč x 14", se pravi pri 11kW bi naneslo ene 150, 160m globine...

Zvezdica27 ::

no, za 6300 evrov... lej, montaža cele kurilnice za recimo LG TČ zrak voda (so še cenejše opcije) je pa cca 7000-7500e. So tudi dražje, da smo si na jasnem.

pol moraš pa še TČ kupit. torej bo tvoj strošek: 6300e plus cela kurilnica. To sta pa na grobo dve navadni TČ, kar je vsaj 20 let delovanja.

Vendar, če imaš doma razmere, zakaj ne. In če si lahko privoščiš. Med delovanjem ni nobene razlike, samo medij je drug. Pa morda boš ti več štroma kuril (črpalke za vlek iz globine).

Telexdell je lepo povedal.

Denar je pa tvoj. Tudi jaz si kaj kupim pa ne rabim, samo ker pač hočem. That's life. je pa res, da je geosonda v kamnino dejansko po moje najboljša opcija TČ. Resda bi bilo idealno imeti granit spodaj, sam kaj čmo, podatke o dejanskih izkoristkih tvojega terena si moraš pa sam najti.

Zaradi nenormalnih cen tudi jaz nimam vrtine, pa sem na barju. Ni računice.

zz

Zgodovina sprememb…

aborko ::

Eni so res malo za časom in bi toplotne črpalke nekaj servisirali? Ni to peč na olje fantje, kaj točno bi vi šraufali tukaj? Kot je eden zgoraj napisal, TČ delujejo na isti princip kot hladilniki + dodan je ventilator. Tč zrak-zrak (klima), montirana 10 let nazaj obratuje večino leta (gretje in hlajenje stanovanja) in nič ne kaže na to, da bi crknala, še ležaji ventilatorja so tiho. Res pa da smo zamenjali 22 let staro Gorenje skrinjo, ne ker bi kaj crknilo, ampak se je polomila plastika, pa tesnila so bila že slaba. Kompresor je pa še vedno predel ko mucka :)

Da niso TČ zrak-voda za radiatorske hiše tudi ne drži. Poznam kar nekaj precej velikih hiš z radiatorji iz 80ih (minimalna izolacija), ki se brez problema že kar nekaj let grejejo s TČ zrak-voda, aja pa ne niso iz primorskega konca :) . Ja ob res hudem mrazu (kar je zadnja leto redko) pomagajo grelci, nekateri so mogoče dodali ali zamenjali kakšen radiator za novejšega, ampak to je to. 24/7 ogrevanje, stroški ogrevanja pa že skoraj smešni za tako velike objekte, ljudje so prezadovoljni.

bisernik ::

Pri tej TČ zemlja zrak se dobi še kar enih subvencij od eko sklada. Me informativno zanima, a kdo kaj ve, a se glede tega izvajajo tudi kake inšpekcije na domu?

fikus_ ::

Kolikor je meni znano Eko skladu dokazuješ izvedbo z računi, za inšpekcije nisem slišal.

bisernik ::

fikus_ je izjavil:

Kolikor je meni znano Eko skladu dokazuješ izvedbo z računi, za inšpekcije nisem slišal.


Ma nekaj smo se menili, pa kao da je baje možno, da pride lahko tudi inšpekcija...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936907 (13547) fikus_
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017639 (5008) letmein
»

Ogrevanje, kurilno olje vs. plin (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5620002 (18123) zrataj4201
»

Sončne celice ali toplotna črpalka?

Oddelek: Loža
4816316 (13693) RejZoR

Več podobnih tem