» »

Nelegalna oprema

Nelegalna oprema

«
1
2 3
...
5

Pobes ::

No pa se mi je zgodilo.

Dobil sem pismo odvetniške pisarne v kateri navajajo da uporabljamo v podjetju nelegalno cad opremo.

Zadeva je taka v letu 2018 smo naložili z travnika program in smo ga cca 4-5 mesecev kupili.

Po kakšnem letu uporabe smo dobili sodelovca ki je v pisarno nosil svoj prenosnik z isto nelegalno opremo. No pri nas je delal kakšne pol leta.
V letu 2020 smo kupili 2 delovne postaje in nanj poskusno nalozili tudi ta cad program, vendar ker ni bilo dovolj kadra smo tiste 2 postaji imeli vklopljeni, dejansko pa noben tega cad programa ni uporabljal, vseskozi je bil ugasnjen. Delali smo z legalno verzijo z kupljenim vsakoletnim supportom zadnjih 5 let.

No v dopisu pise da smo zaceli delat z cad programom na racunalniku 1. (Pred nakupom) . Ta PC je bil odstranjen že takoj iz pisarne. pc 2 je bil od sodelovca domač prenosnik ki nikoli ni bil naš. No z ostalimi pa noben ni delal.

Žal sem dobil poziv da moram to v dveh dneh rešit z prodajnim mediatorjem, sicer bodo tožili.

Kakšne so moje možnosti? Žal si 4 dodatne licence ne morem privoscit, niti nimam kaj z njimi, ker edini uporabljam ta cad sistem in sicer kupljeno verzijo.

A se da dobit kakšno informacijo od tožnikov frekvenco uporabe? Kakšne loge koliko datotek je bilo ustvarjenih?

koli99 ::

Trenutno smo v podjetju v isti situaciji. Se vedno resujemo, tudi nas posiljujejo z dodatnimi licencami katerih ne rabimo. Neuradno (po telefonu) je bilo receno da lahko namesto podaljsanja licence ko potece kupis novo in se steje kot nov nakup. Dali smo kontra ponudbo da kupimo 2 ali 3 letne licence ampak ne popuscajo. Ti javim ko se dogovorimo.

Kdo ti je pisal? Matei Lache?

Nazz ::

Podjetje je tvoje? Ignoriraj do poziva na sodišče, tam dokaži z računi kupljene licence in basta. Zahtevaj še povračilo nastalih stroškov in veselo delaj z programom naprej.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Po mojem vedenju vsa CAD programska oprema "kliče domov" in, kolikor vem, ima proizvajalec CAD programske opreme načeloma kompleten pregled nad tem, kdaj je bil program zagnan in kdaj ustavljen. Pri nas smo imeli podoben primer leta nazaj in so nam poslali podatke o tem, s katerega računalnika (IP naslov, mislim, da je bil tudi MAC naslov zraven) in pod katerim uporabnikom je bil program zagnan in še nekaj podatkov.

Glede tistega "privat prenosnika" imate bolj slabe karte, zadeva je bila v vašem omrežju poganjana. Drugo, kot pogajanja z dobaviteljem oz. zastopnikom vam ne preostane.

In pa v bodoče malo bolj resno pristopiti k informatiki v firmi (kdo lahko namešča programsko opremo, da se v omrežje ne smejo vključevati "tuji" računalniki ipd...). Nas je izučilo...

Nazz, bo imel bolj slabe karte na sodišču, če bo pokazal račun za eno licenco, tožnik bo pa dokazal, da je sočasno uporabljal tudi druge licence oz. licence ki niso bile kupljene (vsak licenca ima unikaten "podpis")...

Lp

Jože

tony1 ::

Še nekaj mi povej: kako so prišli do imena firme? Imaš statični IP? Lasten PI adresni blok (tako so dobili ime moje bivše firme v RIPE registru)?

Sicer pa tudi mene zanima, če je že kdaj šlo kakšno tako podjetje v zaresno tožbo. Morda celo ne. Samo grožnje pošiljati po mailu je mnogo, mnogo bolj enostavno.

"Po mojem vedenju vsa CAD programska oprema "kliče domov" in, kolikor vem, ima proizvajalec CAD programske opreme načeloma kompleten pregled nad tem, kdaj je bil program zagnan in kdaj ustavljen."

Drži. Pomaga pa kvaliteten/nejši crack.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Pobes ::

Podjetje je moje ja. Licenco sem kupil, žal pa sem pozabil zbrisat nelegalno verzijo iz dveh postaj.
Ker istočasno ne morem uporabljat 3 licenc nam je brezveze kupovat toliko licenc. Še eno bi lahko kupil, bom pač dal na domač prenosnik da bom lahko nosil delo domov.
Samo če mi rečejo kupit 4-5licenc pa nimam kak z njimi.

kixs ::

Kazen mora biti vzgojna - so rekli vcasih.

Nazz ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Po mojem vedenju vsa CAD programska oprema "kliče domov" in, kolikor vem, ima proizvajalec CAD programske opreme načeloma kompleten pregled nad tem, kdaj je bil program zagnan in kdaj ustavljen. Pri nas smo imeli podoben primer leta nazaj in so nam poslali podatke o tem, s katerega računalnika (IP naslov, mislim, da je bil tudi MAC naslov zraven) in pod katerim uporabnikom je bil program zagnan in še nekaj podatkov.

Glede tistega "privat prenosnika" imate bolj slabe karte, zadeva je bila v vašem omrežju poganjana. Drugo, kot pogajanja z dobaviteljem oz. zastopnikom vam ne preostane.

In pa v bodoče malo bolj resno pristopiti k informatiki v firmi (kdo lahko namešča programsko opremo, da se v omrežje ne smejo vključevati "tuji" računalniki ipd...). Nas je izučilo...

Nazz, bo imel bolj slabe karte na sodišču, če bo pokazal račun za eno licenco, tožnik bo pa dokazal, da je sočasno uporabljal tudi druge licence oz. licence ki niso bile kupljene (vsak licenca ima unikaten "podpis")...

Lp

Jože

Privat prenosnik se ne šteje pod last firme, tudi če je zagnan v t.i. enakem omrežju in podjetje ne odgovarja za nameščene in poganjane programe. Lahko enostavno izpodbija na sodišču.

V kolikor ima račun za nakup licence (in če prav berem je poganjal samo na enem računalniku) sodišče tukaj zaključi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nazz ()

tony1 ::

Pobes je izjavil:

Podjetje je moje ja. Licenco sem kupil, žal pa sem pozabil zbrisat nelegalno verzijo iz dveh postaj.
Ker istočasno ne morem uporabljat 3 licenc nam je brezveze kupovat toliko licenc. Še eno bi lahko kupil, bom pač dal na domač prenosnik da bom lahko nosil delo domov.
Samo če mi rečejo kupit 4-5licenc pa nimam kak z njimi.


Meni se zdi povsem razumen odgovor: nelicenčno progr. opremo smo pobrisali takoj po obvestilu. Uporabljamo eno kopijo in ta je kupljena po regelcih. Seveda pa se s tem ukvarjaj šele na sodišču, pozdrave po e-pošti pa odloži v koš.

Po mojem še nobene take tožbe pri nas ni bilo. Tudi na drugi strani raje pošiljajo maile takim, ki še naprej kršijo licenčne pogoje, in kot že rečeno, pošiljanje mailov in grožnje so zastonj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

mr_chai ::

Še vedno ne razumem kako so prišli do naslova/firme, ki uporablja nelegalen program. Ok, imajo IP naslov in MAC. ISP jim ni dal teh podatkov, ker za to se rabi sodni nalog.

Pobes ::

Malo mi je problem ker jih moram jutri poklicat, pa ne vem kaj jim sploh pojasnit. Čaka me kazen, za programsko opremo ki sem jo kupil in plačujem 2k€ letno za podporo. Že 5 let . Zastopniki pravijo da edino kar lahko naredijo je da mi poslejo ponudbe za dodatne licence

mr_chai je izjavil:

Še vedno ne razumem kako so prišli do naslova/firme, ki uporablja nelegalen program. Ok, imajo IP naslov in MAC. ISP jim ni dal teh podatkov, ker za to se rabi sodni nalog.



Dobili so naslov, telefonske, maile vse kar hoces. lastnik prikljucka in placnik interneta druga firma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pobes ()

šernk ::

CAD programi zaznajo tudi datoteko, ki je bila ustvarjena na nelegalnem programu in potem pošljejo uporabniku original licence, da jim mora javiti od kje je dobil tisto datoteko.

Tisto mora javiti je pa potem seveda odvisno od tega kaj uni naredi.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Ales ::

Pobes je izjavil:

Malo mi je problem ker jih moram jutri poklicat, pa ne vem kaj jim sploh pojasnit. Čaka me kazen, za programsko opremo ki sem jo kupil in plačujem 2k€ letno za podporo. Že 5 let . Zastopniki pravijo da edino kar lahko naredijo je da mi poslejo ponudbe za dodatne licence

mr_chai je izjavil:

Še vedno ne razumem kako so prišli do naslova/firme, ki uporablja nelegalen program. Ok, imajo IP naslov in MAC. ISP jim ni dal teh podatkov, ker za to se rabi sodni nalog.



Dobili so naslov, telefonske, maile vse kar hoces. lastnik prikljucka in placnik interneta druga firma.

Pojdi prvo k odvetniku, specializiranem za to področje. Podaj mu čim več relevantnih podatkov, tudi to glede plačnika interneta, med ostalim.

Ne dogovarjaj se ničesar, preden nimaš oblikovanega svojega stališča. Niti posredno ne priznavaj ničesar prej, kar lahko nehote storiš že ob navadnem pogovoru.

Če nisi pripravljen na razgovor, se enostavno dogovori za termin v prihodnosti in se vmes informiraj. In ne komentiraj ničesar prej, NIČESAR.

feryz ::

Zbriši nelegalne verzije, ta mail pa mirno preskoči. Ne odgovarjaj in ne kliči. Ker se boš samo potlačil v drek.

Zraven pa preberi EULO, da vidiš, kje si se strinjal, da jim daješ svoje podatke za nadlegovanje in kakšna dovoljenja si jim dal. Ker to je edina varianta, da so legalno prišli do tebe. Pa še ta je vprašljiva.

carovnik1900 ::

na podlagi česa so prišli do podatkov, da gre za firmo? v SLO operaterji ne dajejo podatkov tujim firmam, tudi preganja se tega praviloma ne. če se so drugače vohunili (bog nedaj trojanec) je to že vdor v informacijski sistem.

tony1 ::

"Še vedno ne razumem kako so prišli do naslova/firme, ki uporablja nelegalen program. Ok, imajo IP naslov in MAC. ISP jim ni dal teh podatkov, ker za to se rabi sodni nalog."

Če uporablja javni IP in ima na njem javno dosegljive strežnike z javnimi DNS zapisi, se da z reverzno DNS poizvedbo pregledati njihovo vsebino. Tako npr. lahko za IP 1.1.1.1 enostavno vidiš, da je na njem spletni/mail server za firmico janez-sp.si.

Seveda pa še vedno obstaja možnost, da z istim javnim IPjem v internet hodi še več firm iz tiste stavbe.

Ampak, nekaj podatkov ti da tudi call-home funkcija softvera (ki res ni nič drugega kot mini trojanec), npr. imena računalnikov in ime windows domene. Sešteješ 2+2 in točno veš, kam pošiljati grožnje.

"Malo mi je problem ker jih moram jutri poklicat, pa ne vem kaj jim sploh pojasnit."

Preprosto na to temo nehaj komunicirati. Gre za vohunjenje po tvoji strojni opremi. Si predstavljaš, da bi to zgledalo tako, da bi nekdo pred vhodom v firmo beležil kdaj prideš v firmo in kdaj greš iz nje? To je noro, pa če pišejo v EULO kar čjo.

Strinjam se z oceno, da gre za vdor v info sistem. Ti lahko ob inštalaciji poklikaš, da se s takim pogojem v EULI strinjaš, ampak sploh ni nujno, da bi to obstalo na Slo sodišču.

"Zraven pa preberi EULO, da vidiš, kje si se strinjal, da jim daješ svoje podatke za nadlegovanje in kakšna dovoljenja si jim dal. Ker to je edina varianta, da so legalno prišli do tebe. Pa še ta je vprašljiva."

Se strinjam, zakoni o zasebnosti so v EU precej bolj strogi kot v ZDA.

nejc_nejc ::

Ko bo resil, probaj tole;
https://www.gstarcad.si/

feryz ::

Verjetno na podlagi podatkov, ki jih je nekdo vpisal v tisti prijavni form od programa. V travniško shekane verzije seveda lahko vpišeš karkoli, zato to ni nikakršno dokazilo.
Drugič, ko kradete, napišite bili gate at malimehki pika com, pa naj on plačuje licence za cad.

robo125 ::

Če imaš AutoCAD na PCju, ki ni nikoli priklopljen na internet, si v Safety mode?

feryz ::

Saj si vseeno. Beri zgoraj.
Šele ko uletijo s sodnim nalogom, si na nevarni strani.

tikitoki ::

Pobes je izjavil:

Malo mi je problem ker jih moram jutri poklicat, pa ne vem kaj jim sploh pojasnit. Čaka me kazen, za programsko opremo ki sem jo kupil in plačujem 2k€ letno za podporo. Že 5 let . Zastopniki pravijo da edino kar lahko naredijo je da mi poslejo ponudbe za dodatne licence

mr_chai je izjavil:

Še vedno ne razumem kako so prišli do naslova/firme, ki uporablja nelegalen program. Ok, imajo IP naslov in MAC. ISP jim ni dal teh podatkov, ker za to se rabi sodni nalog.



Dobili so naslov, telefonske, maile vse kar hoces. lastnik prikljucka in placnik interneta druga firma.


Vprasanje je, ce so to dobili na zakonit nacin. Ce niso, je zadeva nesprejemljiva na sodiscu in si lahko dokaze vtaknejo, kjer ne sije sonce.

tony1 ::

feryz je izjavil:

Saj si vseeno. Beri zgoraj.
Šele ko uletijo s sodnim nalogom, si na nevarni strani.


Ne verjamem, da sploh kdaj gredo v to. Njihov poslovni model je prodaja softvera, ne tožarjenje s firmo z nekaj zaposlenimi...

Pobes ::

Jaz mislim da so podatke dobili preko legalnega programa, tam je vpisano podjetje ki ga navajajo v tožbi. Zato smo ga tudi kupili, da ga lahko mirno uporabljamo vsak dan.

Če bi iskali prek ip-ja, bi dobili drugo podjetje.
Nimamo pa IT oddelka, to je malo podjetje ki sestoji z modema, router in 4 pcji.

Zimonem ::

Pokliči pa se zmeni. Osnovo imaš, za zunanjega na njegovem laptopubti ziher ni treba odgovarjat. Se beleži MAC. In ker te opreme niste imeli je stvar na njemu. Za ostalo pa Makar vzet eno licenco ali pa se zmeni za normalno odškodnino. Naslednjič pa pazi. Pa bodi bolj posiljen kot oni. Ne še nazaj držat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Aston_11 ::

Se jim ne splača tožarit. Stroški bodo takoj višji od vseh licenc. Pa EULA je najbrž v angleškem jeziku. Ki ga pri nas redkokdo razume, (tudi če ga vsi odlično govorimo), sploh pravno latovščino....

misek ::

Zimonem je izjavil:

za zunanjega na njegovem laptopubti ziher ni treba odgovarjat.
Torej delaš vse na privatnem prenosniku, pa sploh ne potrebuješ legalne licence. Ali pa zelo verjetno ne :|

robo125 ::

feryz je izjavil:

Saj si vseeno. Beri zgoraj.
Šele ko uletijo s sodnim nalogom, si na nevarni strani.


Če razumem - dwg (pa še kakšni drugi) formati nimajo podatkov ali je bilo spreminjano s pomočjo 'neregistrirane' verzije? Skoraj težko verjamem. Če je tako, super.

Zimonem ::

Odvisno od oddanega dela. V zasebno opremo pa administrator nima vpogleda.
Tudi prodajnimi niso večji del pošasti ,se da zmenit potem za neko realno cifro

feryz je izjavil:

Saj si vseeno. Beri zgoraj.
Šele ko uletijo s sodnim nalogom, si na nevarni strani.

Ko vletijo z sodnijo si bolj ali manj pečen. Če nisi dal za licence boš dalo za advokata. Če advokat ni kaj prida pa še za licence in sodnijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Gregor P ::

misek je izjavil:

Zimonem je izjavil:

za zunanjega na njegovem laptopubti ziher ni treba odgovarjat.
Torej delaš vse na privatnem prenosniku, pa sploh ne potrebuješ legalne licence. Ali pa zelo verjetno ne :|
Ne, seveda temu ni tako. Če je nekdo uporabljal svoj računalnik in nameščeno nelegalno opremo v službene namene in to celo na lokaciji podjetja, potem odgovarja podjetje tudi za to; drugo je seveda kako in če lahko tožnik to dokaže. Običajno uleti inšpektor in se je potem težko izgovarjati.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zimonem ::

Dokler niso projekti izdelani z nelegalno opremo ni problema saj časi documete povečini pečatijo z licencami. Če je pa to primer potem pa seveda plačaš. saj si uporabljal licenco v imenu podjetja.

Gregor P ::

Če pride inšpektor na delovno mesto in naleti na katerikoli računalnik z nelegalno opremo, si kar lepo v težavah. Ampak to (še) ni primer tukaj.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

chucki ::

Edini pameten nasvet si dobil od osebe, da naj odvetnik prevzame. Nic ne klici in se ne pogovarjaj, ker bos sebe v drek spravil.
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

AmokRun ::

mr_chai je izjavil:

Še vedno ne razumem kako so prišli do naslova/firme, ki uporablja nelegalen program. Ok, imajo IP naslov in MAC. ISP jim ni dal teh podatkov, ker za to se rabi sodni nalog.

Podatke je dal sam, ko je kupil licenco.

Zimonem ::

Najboljši nasvet je sploh če imaš samo enega usposobljenega , da kupiš licenco. Ali pa greš na alternative. Tudi te potrebujejo denar za razvoj.
Vbsplošnem pa kraja je greh.

Ales ::

Zimonem je izjavil:

Najboljši nasvet je sploh če imaš samo enega usposobljenega , da kupiš licenco. Ali pa greš na alternative. Tudi te potrebujejo denar za razvoj.
Vbsplošnem pa kraja je greh.

Komentiranje tem, ki jih prej ne prebereš, tudi. :))

Pobes ::

No saj licenco imam kupljeno, že 5 let skoraj. In samo jaz delam s tem programom. Problem ne inštalacija na dveh računalnikih ko sta pač v pisarni, samo noben ne dela na njih. Tam sta za branje mailov največkrat.

Zimonem ::

Ne gre to tako. Pogoji inštalacije soboto jasni. Ne rabiš kupovati licenc. Pokliči in se zmeni kaj bi radi. Razloži situacijo. Nekdo je pritisnil ok , ko se je strinjal z pogoji uporabe.

Ales je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Najboljši nasvet je sploh če imaš samo enega usposobljenega , da kupiš licenco. Ali pa greš na alternative. Tudi te potrebujejo denar za razvoj.
Vbsplošnem pa kraja je greh.

Komentiranje tem, ki jih prej ne prebereš, tudi. :))

Bodi tiho no, ponudili so mu mediacijo , da se zmeni. Pa ne reži se prav bedasto. Sicer bo fasal inšpekcijo in še sodišče. In ni veliko odvetnikov , ki bi ti uredili zadeve zastonj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

dexterboy ::

Dobil sem pismo odvetniške pisarne v kateri navajajo da uporabljamo v podjetju nelegalno cad opremo.
Zakaj bi se ti pepčkal z njihovimi odvetniki, naj se tvoj odvetnik pepčka z njimi...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

krempelj ::

Nauk te zgodbe je; ne piratiziraj, ce nisi sposoben analizirati mreznega prometa in blokirati razne klice domov.

Ne spomnim se vec, kdaj sem nazadnje videl na Windowsih software, ki ne poizkusa kontaktirati domacih serverjev (ena izmed bolj luskanih for je bila od IDA dissasemblerja - proba resolvati dns naslov, ki ima za subdomeno id licence, gre gladko cez vse firewalle).

Skratka, ce imate firmo, placajte za software (konec koncev z njim sluzite, pac vracunajte ga v ceno), ker je zelo majhna moznost, da ste sposobni prepreciti taksne leake.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

KraitPay ::

šernk je izjavil:

CAD programi zaznajo tudi datoteko, ki je bila ustvarjena na nelegalnem programu in potem pošljejo uporabniku original licence, da jim mora javiti od kje je dobil tisto datoteko.

Tisto mora javiti je pa potem seveda odvisno od tega kaj uni naredi.


Tole se premalo izpostavlja! Ljudje razmišljajo v smeri; da če prenašam datoteke preko USBja na nelegalno opremo in iz nje da oni tega ne vidijo. No fun fact; ko sem pred časom en model shranil v parasolid in ga odpru v beležnici, so v glavi datoteke bile vse informacije o PCju in licenci.
No pri novi verziji te glave ni več; me pa kr zanima kam so sedaj "skrili" te podatke.

prowb ::

Kolega je bil v podobni situaciji. Nekaj je delal na svojem privat laptopu, par mesecev na travniski varziji, potem je kupil licenco, vmes spet nekaj caral doma na travniski ipd...
Njegov odgovor:
"Vasa stranka sem x let, ja, naredil sem zajeb in se pripravljen nekaj placat.
Dajte ponudbo, ce bo razumljiva placam in nadaljujemo biznis es juzual.
Ce bote v ponudbi dal kako bedarijo, bom tudi placal, ampak hkrati zakljucil vse ostale posle z vami."
Tisina je bila par mesecev, potem je dobil mail za podaljsanje njegove prve licence, pod istimi pogoji kot jih je imel prej.
Vmes je popucal vso nelegalno nesnago.
On je malo poseben clovek, tako da njegove metode nebi priporocal vsakemu, ampak pove pa veliko o tem, da prodajalci naceloma vseeno zelijo normalen dolgorocen posel, ne pa samo hitrega cashout.

hurikhan ::

Če želiš nelegalno programsko opremo samo sprobat, jo je verjetno najbolje v virtualki, brez mreže.

Kako pa je zakonsko s tem, ko software kliče domov in zapisuje tvoje podatke? GDPR pa to.

kloko ::

hurikhan je izjavil:

Kako pa je zakonsko s tem, ko software kliče domov in zapisuje tvoje podatke? GDPR pa to.

Podjetje in GDPR je malo drugače, kot fizična oseba in GDPR...

stara mama ::

KraitPay je izjavil:

šernk je izjavil:

CAD programi zaznajo tudi datoteko, ki je bila ustvarjena na nelegalnem programu in potem pošljejo uporabniku original licence, da jim mora javiti od kje je dobil tisto datoteko.

Tisto mora javiti je pa potem seveda odvisno od tega kaj uni naredi.


Tole se premalo izpostavlja! Ljudje razmišljajo v smeri; da če prenašam datoteke preko USBja na nelegalno opremo in iz nje da oni tega ne vidijo. No fun fact; ko sem pred časom en model shranil v parasolid in ga odpru v beležnici, so v glavi datoteke bile vse informacije o PCju in licenci.
No pri novi verziji te glave ni več; me pa kr zanima kam so sedaj "skrili" te podatke.

This!!!

Če si kdajkoli kaj odpiral z nelegalno verzijo in potem to shranil je to to. Ponavadi je potem zadeva nekje v arhivu, vsi so že pozabli kako in na čem se je takrat delalo, dokler spet nekdo ne rabi tega na povsem legitimni licencirani opremi, CAD software pokliče domov in evo ga..... vsi se čudijo kaj je zdaj to...
Če si naročnik pa že itak imajo tvoje podatke, tako da tud tu se ni treba čudit.

Ima pa v CAD sistemih vsak fajl neke loge nekje, vrjetno tud skrite.

bastadu ::

Kot uporabnik legalne programske opreme lahko tudi odpreš datoteko, ki si jo dobil od zunaj in ki je pač bila narejena na črni verziji. Kakšno pravno podlago sploh imajo, da od tebe zahtevajo podatke o izvoru datoteke, pomoje nobene, pač rečeš da gre za poslovno skrivnost, case closed ...

GupeM ::

kloko je izjavil:

hurikhan je izjavil:

Kako pa je zakonsko s tem, ko software kliče domov in zapisuje tvoje podatke? GDPR pa to.

Podjetje in GDPR je malo drugače, kot fizična oseba in GDPR...

Ampak software ne ve, da sem jaz fizična oseba, ne podjetje. Torej mojih podatkov noter ne sme zapisat.

Invictus ::

Ti maili kršijo cel kup zakonov o GDPR...

Bolj problem je, kam te kršitve prijaviti...

Tako da, če pride to na sodišče, pade že na tem, ker so podatki pridobljeni nelegalno, brez sodnega naloga (CDR direktiva za IP naslov in lastnik).

Seveda pa odvetnikov pri nas za GDPR najbrž ni prav veliko...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

stara mama ::

bastadu je izjavil:

Kot uporabnik legalne programske opreme lahko tudi odpreš datoteko, ki si jo dobil od zunaj in ki je pač bila narejena na črni verziji. Kakšno pravno podlago sploh imajo, da od tebe zahtevajo podatke o izvoru datoteke, pomoje nobene, pač rečeš da gre za poslovno skrivnost, case closed ...

Vrjetno res, ampak IMO imajo dost podatkov, da to vidijo, če se pa preveč ponovi, te pa vrjetno kontaktirajo.

Če kdo misli (kot OP zgoraj) da se bojo prodajalci/proizvajalci ukvarjali s tem, kaj je bilo kdaj instalirano na katerem računalniku in koliko časa, se hudo moti.
Računalniki so poceni, pridejo in grejo, se formatirajo, prenosniki se skrivajo..... noben na svetu se nima volje s tem ukvarjat in raziskovat, ker je NEPOMEMBNO.

Bolj je njim pomembno, da je za delo ki si ga naredil bila plačana licenčnina.
Ko vidijo v svojih dobljenih logih kakega novega uporabnika ali več, pa vidijo da ni registriran kot kupec in da se dost pojavlja.... e to jim pa pritegne pozornost.

Ko se boš pa doma igral s tem travniškim softwareom.... brez požarnih zidov, skoz online, vse možne verzije.... bojo skoraj zagotovo to vedeli, pa ne bo noben niti mignil s prstom, ker nima od tega nihče nič.
Sam ne si tega poslat v službo :)

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

Invictus je izjavil:


Tako da, če pride to na sodišče, pade že na tem, ker so podatki pridobljeni nelegalno, brez sodnega naloga (CDR direktiva za IP naslov in lastnik).

Si kdaj prebral vse pogoje, al malo na pamet??
No, za 30k+ vrjamem da bi jih šel brat.

Največja poravnava zaradi nelegalne programske opreme v Sloveniji vredna 30.000 evrov

KraitPay ::

Pozabljate da je programska oprema intelektualna lastnina. Ko sem se nazadnje sam upadal s tem mailom sem šel prebrat EULA in nisem mogel verjeti.

Meni je bilo razloženo, da so te stvari dokaj resne in da če si enkrat pri njih v sistemu, imajo piko na tebi. Mogoče se prvič izmuzneš, ampak potem "snemajo" vse tvoje podatke in po parih letih dobiš pošto za vse nazaj. No tisto ni več smešno.

Mi je pa zanimivo to, da je v našem primeru piratska verzija bila na PCju od enega konstrukterja, ki ga je imel doma. Edina povezava s podjetjem je bil exchange server oz. službeni mail na tistem PCju. PC fizično nikoli ni bilo na naši mreži, kar smo dokazali tudi z ustreznim IT poročilom, ampak njih to ne zanima veliko.
Doma je uporabljal piratsko verzijo. V službi si je na svoj mail poslal "projekt". Projekt je doma baje samo pregledal. Po enem mesecu smo dobili dopis o uporabi nelegalne verzije z vsemi podatki o PCju, kje so se tisti "licenčni" ključi nahajali glede na PC in kje je zadeva pristala.
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanje CAD licenc pri nas (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
10416070 (8667) vres.ales
»

win 7 neki poceni keyi in nasvet win 7 v win 10

Oddelek: Pomoč in nasveti
232329 (1767) jukoz
»

Autodeskovi izdelki bodo brezplačni za študente

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
317387 (5747) Barbarpapa2
»

Največja poravnava zaradi nelegalne programske opreme v Sloveniji vredna 30.000 evrov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
10236511 (31116) 5er-->
»

Kje dobiti AutoCAD 2000-2008?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9115192 (13532) strojix

Več podobnih tem