» »

Eko sklad - ogrevanje?

Eko sklad - ogrevanje?

«
1
2

Twixz ::

Pozdravljeni,

v planu je menjava kurilnice oz. kotlovnice. Trenutno uporabljamo 20 let po moči 20 kW star lito-železen kotel na drva, gre se pa za dvoetažno hišo, neto ogrevane površine je cca. 200 m2 (80 + 80 + 40).

Sam se nagibam k peči na polena naprej, razmišljam pa tudi o kombinirani peči peleti + drva, za sekance pa nisem preveč navdušen ker bi moral preurediti kotlovnico in narediti predelno steno za zalogovnik za sekance (pa še to dvomim da bi bilo za čez celo zimo dovolj).
Za peč na polena sem dobil najugodnejšo ponudbo približno 9000€ [montaža na ključ] (4000€ povrne eko-sklad).
Za kombinirano se še nisem pozanimal, peči na pelete pa ne mislim imeti ker je dražje letno, obstaja tudi možnost slabe kvalitete pelet kar posledično vpliva na delovanje peči, itd.

Mnenja? Predlogi? Kritike? :)

"NaN" ::

Preveri, če ima hiša uporabno dovoljenje.

Twixz ::

"NaN" je izjavil:

Preveri, če ima hiša uporabno dovoljenje.


In gradbenega :)

AEx_1-7 ::

Twixz je izjavil:

Pozdravljeni,

v planu je menjava kurilnice oz. kotlovnice. Trenutno uporabljamo 20 let po moči 20 kW star lito-železen kotel na drva, gre se pa za dvoetažno hišo, neto ogrevane površine je cca. 200 m2 (80 + 80 + 40).

Sam se nagibam k peči na polena naprej, razmišljam pa tudi o kombinirani peči peleti + drva, za sekance pa nisem preveč navdušen ker bi moral preurediti kotlovnico in narediti predelno steno za zalogovnik za sekance (pa še to dvomim da bi bilo za čez celo zimo dovolj).
Za peč na polena sem dobil najugodnejšo ponudbo približno 9000EUR [montaža na ključ] (4000EUR povrne eko-sklad).
Za kombinirano se še nisem pozanimal, peči na pelete pa ne mislim imeti ker je dražje letno, obstaja tudi možnost slabe kvalitete pelet kar posledično vpliva na delovanje peči, itd.

Mnenja? Predlogi? Kritike? :)


O energ. potrebah in lokaciji objekta ne vemo nic, torej ugibamo (kje na Primorskem/Goriskem, ali Bloska planota/Babno polje, ker je razlika, glede na lokacijo in je lahko pomemben dejavnik).

Les le, ce imate cenovno ugoden (lokalni) vir, za 10+ let, sicer odsvetujem, piroliza in vse potrebno poleg je itak edino smiselno. Tu reciva enega od velikih treh.

Sicer pa TC, veliko jih vgrajuje prav to opcijo.
--++ order with AESS (AE Saver Shipping/AE Standard Shipping) ++--
The word (...) originates from the Ancient Greek: élleipsis meaning 'leave out'
Zargon je soc. zvrst neknj. slov. jezika, ki ga uporabljajo ljudje iste stroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: AEx_1-7 ()

Twixz ::

AEx_1-7 je izjavil:

Twixz je izjavil:

Pozdravljeni,

v planu je menjava kurilnice oz. kotlovnice. Trenutno uporabljamo 20 let po moči 20 kW star lito-železen kotel na drva, gre se pa za dvoetažno hišo, neto ogrevane površine je cca. 200 m2 (80 + 80 + 40).

Sam se nagibam k peči na polena naprej, razmišljam pa tudi o kombinirani peči peleti + drva, za sekance pa nisem preveč navdušen ker bi moral preurediti kotlovnico in narediti predelno steno za zalogovnik za sekance (pa še to dvomim da bi bilo za čez celo zimo dovolj).
Za peč na polena sem dobil najugodnejšo ponudbo približno 9000EUR [montaža na ključ] (4000EUR povrne eko-sklad).
Za kombinirano se še nisem pozanimal, peči na pelete pa ne mislim imeti ker je dražje letno, obstaja tudi možnost slabe kvalitete pelet kar posledično vpliva na delovanje peči, itd.

Mnenja? Predlogi? Kritike? :)


O energ. potrebah in lokaciji objekta ne vemo nic, torej ugibamo (kje na Primorskem/Goriskem, ali Bloska planota/Babno polje, ker je razlika, glede na lokacijo in je lahko pomemben dejavnik).

Les le, ce imate cenovno ugoden (lokalni) vir, za 10+ let, sicer odsvetujem, piroliza in vse potrebno poleg je itak edino smiselno. Tu reciva enega od velikih treh.

Sicer pa TC, veliko jih vgrajuje prav to opcijo.


Koroška regija. :)

Je ceneje od pelet. :D

Glede na to da je bajta na južni legi in sonce sije od vzhoda do zahoda, je fotovoltaika na streho + TČ super ideja. Ampak investicijsko se mi trenutno ne izide, ker imam že preveč projektov investiranih. Mogoče čez par let.

AEx_1-7 ::

Twixz je izjavil:

AEx_1-7 je izjavil:


O energ. potrebah in lokaciji objekta ne vemo nic, torej ugibamo (kje na Primorskem/Goriskem, ali Bloska planota/Babno polje, ker je razlika, glede na lokacijo in je lahko pomemben dejavnik).

Les le, ce imate cenovno ugoden (lokalni) vir, za 10+ let, sicer odsvetujem, piroliza in vse potrebno poleg je itak edino smiselno. Tu reciva enega od velikih treh.

Sicer pa TC, veliko jih vgrajuje prav to opcijo.


Koroška regija. :)

Je ceneje od pelet. :D

Glede na to da je bajta na južni legi in sonce sije od vzhoda do zahoda, je fotovoltaika na streho + TČ super ideja. Ampak investicijsko se mi trenutno ne izide, ker imam že preveč projektov investiranih. Mogoče čez par let.


TC + SOLAR je financno zelo vprasljiva investicija, tudi z 'ugodnimi' krediti. Morda le 'oddate' streho? Ce ni financ, potem FV pac ni izvedljiva.

Koliko lesa gre sedaj na zimo 5t+ ali manj, vir je kaj, lastna hosta ... pelete pozabite, 100% odvisnost od trga, cene samo rastejo, 200 EUR/t ne bodo nikoli vec ... sekanci isto, premali objekt in prevec prostora rabite za deponijo kuriva ... samo se kaksno ko-gerenacijo naj kdo predlaga.
--++ order with AESS (AE Saver Shipping/AE Standard Shipping) ++--
The word (...) originates from the Ancient Greek: élleipsis meaning 'leave out'
Zargon je soc. zvrst neknj. slov. jezika, ki ga uporabljajo ljudje iste stroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: AEx_1-7 ()

scythe ::

Mi smo potegnalo iz EKO sklada 3880€ oz. 50% predračuna za Waltis Pellson X3S. Smo delali izračun za TČ in pelete, najprej se ti povrne peč na pelete. Če se pa bojiš umazati roke, potem pa TČ.
X670F | 7700X | 2x16Gb | 6000Mhz/CL30 | RTX3090FTW3 | HP X27i | Phanteks NV7|

Twixz ::

AEx_1-7 je izjavil:

Twixz je izjavil:

AEx_1-7 je izjavil:


O energ. potrebah in lokaciji objekta ne vemo nic, torej ugibamo (kje na Primorskem/Goriskem, ali Bloska planota/Babno polje, ker je razlika, glede na lokacijo in je lahko pomemben dejavnik).

Les le, ce imate cenovno ugoden (lokalni) vir, za 10+ let, sicer odsvetujem, piroliza in vse potrebno poleg je itak edino smiselno. Tu reciva enega od velikih treh.

Sicer pa TC, veliko jih vgrajuje prav to opcijo.


Koroška regija. :)

Je ceneje od pelet. :D

Glede na to da je bajta na južni legi in sonce sije od vzhoda do zahoda, je fotovoltaika na streho + TČ super ideja. Ampak investicijsko se mi trenutno ne izide, ker imam že preveč projektov investiranih. Mogoče čez par let.


TC + SOLAR je financno zelo vprasljiva investicija, tudi z 'ugodnimi' krediti. Morda le 'oddate' streho? Ce ni financ, potem FV pac ni izvedljiva.

Koliko lesa gre sedaj na zimo 5t+ ali manj, vir je kaj, lastna hosta ... pelete pozabite, 100% odvisnost od trga, cene samo rastejo, 200 EUR/t ne bodo nikoli vec ... sekanci isto, premali objekt in prevec prostora rabite za deponijo kuriva ... samo se kaksno ko-gerenacijo naj kdo predlaga.


cca. 13 m3 na leto pokurimo bukve, kar je 9.2 tone. Vir je lokalni, stroška letno imamo vse skupaj 800€.
Peleti mi ne dišijo, kot sem rekel :D

Utk ::

Tudi TČ ne bi porabila več, stane podobno, ko imaš enkrat malo več denarja, si pa še elektrarno postaviš. Da ne govorimo o delu z drvmi vs pritisk na gumb. A res ljudje nimajo pametnejšega dela kot prekladat drv?
Dajte malo razmišljat...srednjeročno vsaj. 10, 15 let prekladanja drv za kaj, potencialni prihranek 100 evrov na leto, če sploh kakšen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

AEx_1-7 ::

Twixz je izjavil:


cca. 13 m3 na leto pokurimo bukve, kar je 9.2 tone. Vir je lokalni, stroška letno imamo vse skupaj 800EUR.
Peleti mi ne dišijo, kot sem rekel :D


Povedano drugace, les kupujete, za pirolizo potrebujete nujno zracno suh les, pomeni suseno 2 leti ter s tem kar nekaj prostora, bo pa izkotistek nekaj visji, udobje pa tudi, za polena govorim ... zakuri se 1-krat dnevno, v najhujsi zimi reciva morda se kaj dolozi, sedaj 1-krat na 2 dni, HT ranga 3000l vsaj ... je prostor, strop v kotlovnici je koliko 2m, premalo bo 2.5-3m bi pa ze slo!

Peleti so najdrazji les, resna postavitev vkljucuje sezonski silos za pelete, dovoz s cisterno in vpih -- jasno lahko naredite ceneje in se ukvarjate z 15kg vrecami vsak teden ali dva ... ampak ... to ni to, mozno pa vsekakor je ... ampak za oboje je dimnik (rekonstrukcija vam ne uide, se sploh ce sedanji/obstojec ni keramika ali pa inox, ali pa fi200, ker nove peci so vse prisilni vlek, ker gori vse pod tlakom), dimnikar in zakonodaja bo kmalu zahtevala meritve tudi za vse (nove) centralne kotle pod 50KW, emisijsko sliko, itd., po vzoru AT! Kar bo se veselo.

in smo pri ... TC, moj predlog, je pa pomembna izbira kaksna in primerno dimenzioniranje glede na energ. potrebe objekta in njegove izgube, tudi sanitarno vodo bo pokrila, jasno tudi izven ogrevalne sezone ... kljucno tule je, ali je plan iti tudi v zmanjsanje energ. potreb objekta, okna, do-izoliranje, ... ker TC ni smiselno predimenzionirati, raje grelci se malo pomagajo pri -15!

Vecinoma vgrajujejo zrak-voda, ker voda-voda (ce sploh imate podtalnico na voljo), ali pa zemlja-voda, se redko povrne za tak objekt v zivljenski dobi TC cetudi z nekaj visjim SCOP ... o kaksni geo-sondi raje niti ne razmisljajte ... kot tudi ne o kakih drugih vrtinah.

Verjetno gre za radiatorje (upam da ne kaksne male z malo vode), koliko ogrevalnih krogov imate? Kaj talnega tudi?
--++ order with AESS (AE Saver Shipping/AE Standard Shipping) ++--
The word (...) originates from the Ancient Greek: élleipsis meaning 'leave out'
Zargon je soc. zvrst neknj. slov. jezika, ki ga uporabljajo ljudje iste stroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: AEx_1-7 ()

koyotee ::

Sej male kurlne naprave tudi ne dobis vec nove v trgovini, ti jo pa brez problema naredijo brez računa. Tega, da bi pa kaj kmalu začeli z raznimi meritvami izpustov itd pa ne bo še vsaj 5-10 let, bi imeli prevelik socialni problem.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

AEx_1-7 ::

koyotee je izjavil:

Sej male kurlne naprave tudi ne dobis vec nove v trgovini, ti jo pa brez problema naredijo brez računa. Tega, da bi pa kaj kmalu začeli z raznimi meritvami izpustov itd pa ne bo še vsaj 5-10 let, bi imeli prevelik socialni problem.


Za novo/rekonstrukcijo in pa eko-sklad bo se veselo, in to kmalu, eko je pac eko ... TC, z razlogom in vsega tega nimate 15+ let ... niti dimnika, ker financno razlike na 15 let ne bo veliko, lahko bo celo TC prisla ceneje summa-summarum, energenti gredo in bodo sli vsi gor ... socilani problem pa v SI resujemo z vavcerji vseh vrst ... ker smo pac eko! Prasni delci so HUD problem, ne samo v mestih in ukrepalo se bo, se en razlog vec za TC!
--++ order with AESS (AE Saver Shipping/AE Standard Shipping) ++--
The word (...) originates from the Ancient Greek: élleipsis meaning 'leave out'
Zargon je soc. zvrst neknj. slov. jezika, ki ga uporabljajo ljudje iste stroke.

koyotee ::

Kaj ti nuca tc eko bio, ce je 80% elektricne energije iz fosilnih goriv?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Highlag ::

Če si iz Ljubljanske občine se obriši pod nosom za subvencijo v primeru da se odločiš za drva.
Pišem iz prve roke.
Never trust a computer you can't throw out a window

telexdell ::

koyotee je izjavil:

Kaj ti nuca tc eko bio, ce je 80% elektricne energije iz fosilnih goriv?

Pišeš neumnosti. Pri nas dobimo iz fosilnih goriv le 30% električne energije. In vso to energijo porabijo razni pametnjakoviči, da pišejo neumnosti po forumih.

AEx_1-7 je izjavil:



in smo pri ... TC, moj predlog, je pa pomembna izbira kaksna in primerno dimenzioniranje glede na energ. potrebe objekta in njegove izgube, tudi sanitarno vodo bo pokrila, jasno tudi izven ogrevalne sezone ... kljucno tule je, ali je plan iti tudi v zmanjsanje energ. potreb objekta, okna, do-izoliranje, ... ker TC ni smiselno predimenzionirati, raje grelci se malo pomagajo pri -15!


Sodobne inverterske črpalke imajo najboljši izkoristek v območju med 45 in 65% nazivne moči. Če TČ dimenzioniramo tako, da bo v optimalnem delovanju v območju povprečnih zunanjih temperatur med ogrevalno sezono (to je okrog +2°C v osrednjem delu Slovenije, na Primorskem nekaj več in v območju Alp nekaj manj) bo dovolj močna, da se tudi pri -15°C ne bodo vklapljali grelci. Ker bo TČ večino časa delovala v optimalnem območju se materiali ne bodo tako hitro utrujali in bo posledično njena življenjska doba trajala dlje.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Nekaj časa sem delal v trgovini kjer smo prodajali TČ in peči in vso ogrevalno tehniko.

Ena stvar ki bi jo želel pripomnit je to, da TČ, vse lepo in prav, super zadeva kot nekateri omenjajo, ampak kaj meni ni všeč je to da je vse odvisno do elektrike... Če bi imel jaz bajto, bi zagotovo stremel k temu da bi bajta bila vsaj MALO energetsko "samooskrbna" (ja vem napačen izraz) kar hočem povedat je to, da nikakor ne bi želel da moje življenje v bajti je odvisno v vseh pogledih SAMO od elektrike...

Če imaš peč na drva in klimo lahko kombiniraš, če imapš klimo in TČ in zmanjka elektrike ne dela nobeno gretje... in tu je za moje pojme en pomemben vidik. Že res da načeloma elektrika je, ampak kaj pa če grejo cene x5 za elektriko, drva pa ostanejo enako? Primer samo.

V Nemčiji so že začeli zaračunavat višje tarife za priključke kjer je TČ... sumim da bo pri nas tudi tako v prihodnje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Likalnik ::

to načeloma potem velja za vse vrste peči....olje, plin, paleti, TČ, tudi drva katera mečeš v peč in je le ta priklopljena na elektriko....v primeru, če se ti pač zgodi,da ni elektrike...kar je pa zelo redko....

tu ti edino pomaga sobni kamin katerega imaš poleg za backup...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Mato989 ::

Likalnik je izjavil:

to načeloma potem velja za vse vrste peči....olje, plin, paleti, TČ, tudi drva katera mečeš v peč in je le ta priklopljena na elektriko....v primeru, če se ti pač zgodi,da ni elektrike...kar je pa zelo redko....

tu ti edino pomaga sobni kamin katerega imaš poleg za backup...


No saj to sem mislil in marsikdo se pol raje odloča za kamin, kar se mi zdi smotrno, čeprav je več dela.

Ampak kot praviš to so sila redki scenariji (ajde žled!) in tudi sam ne bi želel prekladat drv celo zimo itd...

Nisem pa ziher koliko manj elektrike porabi peč na drva kot TČ da zalaufaš na generatorje?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jabe ::

Kamin kot luknja v dnevni da je zraven gorko. Vse ostalo rabi strom. V sodobnih bajtah je pri izpadu stroma večji problem manjko wifija. Bajta en cajt topla ostane.

Valvoline ::

Ce je kotel izpraven in delujoc pici naprej, ne diraj lava dok spava. Danes je totalna neumnost zapravljat evre za nekaj kar ni udobje na knof, karkoli povezano z kurjenjem ter nepotrebnim delom povezano s tem je passe.

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

jaz imam doma sobni kamin (poleg glavnega vira ogrevanja)...ni bilo mišljeno, da bo kot backup v primeru izpada elektrike....gre predvsem za dobro vzdušje v prostoru...se ga pa kar redno uporablja...praktično vsak večer....je pa nekaj dela kar se tiče drv...cca eno popoldne, da jih zložim (cca 3-4kubike na sezono), + dimnikarski pregled in čiščenje kamina.

primarno ogrevanje imam pa peč na olje....pritisk na gumb je neprecenljiv...si ne predstavljam, da bi zlagal drva za primarno ogrevanje...že za bogi kamin imam težave.

ko bo, cena olja toliko visoka, da se mi bo splačalo menjati...bom šel na TČ brez razmišljanja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Invictus ::

A zdaj se folk odloča za ogrevanje na pdolagi koliko subvencije lahko potegnejo iz eko sklada, ne pa na to, kaj je za njih najbolj primerno?

Vsaj tako berem ta sporočila >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

l0g1t3ch ::

Sodobna hiša porabi za ogrevanje zanemarljivo malo energije. Meni se zdi veliko bolj smiselno vse skupaj imet na elektriko kot da si odvisnik od diktatorskega plina.

Še olje je boljša opcija, natankaš 1x na leto in je.

Valvoline ::

Pr nas kurimo smrekove brikete, dobim res poceni po 100e/tona, to je edini razlod da se se vedno uporablja pec. Letno se skuri 4-5 ton. Se z temi se mi ne da zajebavat kljub temu da je vsaj pol manj dela kot z poleni. Ce pa kdo mene vprasa, sodobne inverterske klime so dalec najboljsa investicija za ogrevanje, pa tudi hladijo po potrebi.

Twixz ::

Invictus je izjavil:

A zdaj se folk odloča za ogrevanje na pdolagi koliko subvencije lahko potegnejo iz eko sklada, ne pa na to, kaj je za njih najbolj primerno?

Vsaj tako berem ta sporočila >:D.


Jah sej res ne vem kaj je zame najbolj primerno. Meni je nekaj čist običajnega en dopoldan zrezat, scepit in zložit 6-7 kubikov drv. Samo ker gre vsa tehnologija naprej se mi ne zdi logično na 20 let stari peči kurit, če so novejše ki imajo manj porabe, pa še denar dobiš nazaj če jo kupiš. 800€ na leto na 20 let stari peči, pomoje bi kak kubik, dva ali pa celo tri manj na leto pokurili. Okna so menjana 3 leta nazaj, fasada bi mogoče edino bila za zamenjat.

Je pa jeba zdaj druga stvar, tako kot je nekdo že napisal in sem se tudi pozanimal ko sem klical par firm: Inštalacije, dimnik, zalogovnik, raztezno posodo in bojler bi tudi bilo treba menjat, če bi hotel na drva naprej kurit. Tu si pa hitro pri 10.000€+.

TČ se mi ne dopade zaradi odvisnosti (finančne in nasplošne) od (cen) elektrike. Kamin bi pa zaradi malce "smotane" postavitve sten grel ubistvu steno pred sabo na hodniku. :D

Valvoline ::

Nic ne profitiras. Z pravilnim kurjenjem je lahko tudi 50 letni kotel dokaj ucinkovit (sploh v kombinaciji z zalogovnikom). Sodobne peci pa majo povn ku*c elektronike, od ventilatorjev, motorckov, senzorjev, racunalnikov itn. Se splaca menjat za par kubikov letno prihranka? Draga investicija + tveganje da nekaj ne bo stimalo vs obstojec 100% buletproof sistem?

Utk ::

TČ se mi ne dopade zaradi odvisnosti (finančne in nasplošne) od (cen) elektrike.

Potem pusti tako kot je, samo da zraven priklopiš še TČ. Dobiš jurja manj subvencije, ampak če nočeš bit odvisen, je to to. Če boš zakuril peč enkrat na 3 leta, ti bo tudi ta kot je, dobra še za 15 let. Od tam naprej pa za naslednjih 50. Zarad istega razloga kot je tudi pokvarjena žarnica dobra za po dnevu...

telexdell ::

Valvoline je izjavil:

Nic ne profitiras. Z pravilnim kurjenjem je lahko tudi 50 letni kotel dokaj ucinkovit (sploh v kombinaciji z zalogovnikom). Sodobne peci pa majo povn ku*c elektronike, od ventilatorjev, motorckov, senzorjev, racunalnikov itn. Se splaca menjat za par kubikov letno prihranka? Draga investicija + tveganje da nekaj ne bo stimalo vs obstojec 100% buletproof sistem?

Je pa tu prvi vrag, da ni dovolj, da dela kotel ampak mora voda nekako priti do radiatorjev. Če nimaš ustrezno izvedene cevovode ni mogoče termosifonsko delovanje. Brez elektrike pa črpalke ne obratujejo.
Drugi vrag pa je, da četudi ti sistem deluje termosifonsko je hitrost kroženja vode tako nizka, da ob kakšnem minusu zunaj radiatorji enostavno ne ogrejejo dovolj prostorov. Nisi sicer v ledenici si pa kar ornk podhlajen.

Drugače pa- a poleg avtomobila tudi vseskozi tovorite kakšen električni bicikel, če vam slučajno zmanjka goriva?

Utk je izjavil:

TČ se mi ne dopade zaradi odvisnosti (finančne in nasplošne) od (cen) elektrike.

Potem pusti tako kot je, samo da zraven priklopiš še TČ. Dobiš jurja manj subvencije, ampak če nočeš bit odvisen, je to to. Če boš zakuril peč enkrat na 3 leta, ti bo tudi ta kot je, dobra še za 15 let. Od tam naprej pa za naslednjih 50. Zarad istega razloga kot je tudi pokvarjena žarnica dobra za po dnevu...

Sem sam podobno razmišljal, ko sem prešel na zemeljski plin. Po tam 10 letih ko je plinski kotel prvič crknil in sem hotel zakuriti na drva, pa sem v kotu kurilnice imel lesni prah namesto drv. Še sreča, da imam dobre sosede in samokolnico.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

hipertija ::

"NaN" je izjavil:

Preveri, če ima hiša uporabno dovoljenje.

kje preveriš uporabno in gradbeno?
Prekle za kurnk

bbbbbb2015 ::

Utk je izjavil:

Tudi TČ ne bi porabila več, stane podobno, ko imaš enkrat malo več denarja, si pa še elektrarno postaviš. Da ne govorimo o delu z drvmi vs pritisk na gumb. A res ljudje nimajo pametnejšega dela kot prekladat drv?
Dajte malo razmišljat...srednjeročno vsaj. 10, 15 let prekladanja drv za kaj, potencialni prihranek 100 evrov na leto, če sploh kakšen.


Ravno prejšnji teden je prišel serviser servisirat specializirano peč na pelete (BIODOM 27 - M2010 če koga zanima). Peč teče že 11. leto, nikoli se ni pokvarila, vmes smo jo enkrat generalno obnovili (boljši krmilni računalnik, žarilna nitka, nova izolacija, ker je bila stara po 10 letih spokana, menjali smo skodelico preventivno). Strošek peči po 10 letih za popravila in servise je bil cca 700EUR.

Peči ne manjka nič in bo šla, če bo temu tako - zagotovo še 10 let.
Serviser mi je povedal, da njihova firma servisira tudi toplotne črpalke. Povedal mi je, da ima toplotna črpalka življensko dobo 10 let. Vse kar je nad 10 let, je podarjenih. Po 10 letih, če ni firma res uveljavljena (in črpalka draga) si obsojen na iskanje ventilov in obnovljenih kompresorjev in podobno.
Imamo na firmi toplotno črpalko 50kW, doma pa 10kW, vse je starejše od 10 let. In iščemo ventile.

hipertija je izjavil:

"NaN" je izjavil:

Preveri, če ima hiša uporabno dovoljenje.

kje preveriš uporabno in gradbeno?


Na upravni enoti. Za dokumentacijo 30+ let staro pa trajno hranijo v Pokrajinskem arhivu.

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

Ventil? kaksen ventil je to? Na alix/alibaba ze ponujajo univerzalne kompresorje, naj bi bili kompatibilni z vecino TC na trgu, starejse in novejse, za vsak model razhladnega plina so posebej varijante.

telexdell ::

Vsako ogrevalno napravo bi naj zamenjal po nekje 15. letih. V tem času naprava tako tehnološko kot tehnično zastara. Elektronske komponente začne delovati nezanesljivo. Če v ogrevalni napravi gori plamen, se v kurišču pojavijo obloge, katere zmanjšajo izkoristek. Obloge, katere zmanjšajo izkoristek se lahko naberejo tudi v prostoru za vodo, kar se na da odstraniti. Toplotna izolacija oboda peči postane manj učinkovita... Pri napravah katere imajo gibljive dele se pač iztrošijo ležaji, težave z mazanjem...

Tak da, kakor obrneš si na istem. Imaš pa pri nekaterih vrstah ogrevalnih naprav med njenim delovanjem več dela kot z drugimi.

PS pri uveljavljenih in s tem dražjih TČ se še splača zamenjati kompresor (če odpove), pri ostalih pa je itak boljše kupiti novo. Razliko v strošku kar hitro pokriješ z boljšim SCOP.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Likalnik ::

kar težko verjamem, da TČ zdrži samo 10 let....v tem času se ti še investicija ne pokrije...jaz bi pričakoval vsaj 20 let...brez kakšnih izrednih popravil...samo redni servisi....

Valvoline ::

Likalnik je izjavil:

kar težko verjamem, da TČ zdrži samo 10 let....v tem času se ti še investicija ne pokrije...jaz bi pričakoval vsaj 20 let...brez kakšnih izrednih popravil...samo redni servisi....

Bo kar drzalo, neka statistika na spletu je bila da je povprecna zivljenska doba (misljeno da dela brez nobene okvare) TC okrog 8 let ter se vztrajno niza, dragih mineralov potrebnih za izdelavo kompresorjev (predvsem neodiuma) poskusajo zamenjat z cenejsimi alternativami. Ni pa bilo povedano kaksne okvare so najpogostejse, ni isto ce ribne kompresor al pa kaksna elektronska komponenta/modul.

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

Twixz je izjavil:

"NaN" je izjavil:

Preveri, če ima hiša uporabno dovoljenje.


In gradbenega :)


Za dovolj staro bajto nič od tega ne rabiš, razen če so spet kaj spreminjali.

Mato989 je izjavil:


Ena stvar ki bi jo želel pripomnit je to, da TČ, vse lepo in prav, super zadeva kot nekateri omenjajo, ampak kaj meni ni všeč je to da je vse odvisno do elektrike... Če bi imel jaz bajto, bi zagotovo stremel k temu da bi bajta bila vsaj MALO energetsko "samooskrbna" (ja vem napačen izraz) kar hočem povedat je to, da nikakor ne bi želel da moje življenje v bajti je odvisno v vseh pogledih SAMO od elektrike...


Tudi če imaš peč na drva, elektronika, pumpe še vedno rabijo elektriko.

Rešitev je "gašperček" oz. kamin. Imam ETA peč na pelete in deluje že 10 let odlično, nisem suženj peči. Razmišljam pa o kaminu. Ne le za "prepper" situacijo, bolj zaradi ambienta, ki ga doda pravi ogenj iz polen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Valvoline ::

Ambient? Ja, muhaha, pepel, prah, smrad, redno ciscenje, crne roke, dela kok ces... Jebes tak ambient.
:D

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

c3p0 je izjavil:

Twixz je izjavil:

"NaN" je izjavil:

Preveri, če ima hiša uporabno dovoljenje.


In gradbenega :)


Za dovolj staro bajto nič od tega ne rabiš, razen če so spet kaj spreminjali.


Za svojo 60+ let se rabil. Pa še dokazati sem moral, da je v teh letih nisem bistveno spremenil (kak prizidek "na črno").
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Valvoline je izjavil:

Likalnik je izjavil:

kar težko verjamem, da TČ zdrži samo 10 let....v tem času se ti še investicija ne pokrije...jaz bi pričakoval vsaj 20 let...brez kakšnih izrednih popravil...samo redni servisi....

Bo kar drzalo, neka statistika na spletu je bila da je povprecna zivljenska doba (misljeno da dela brez nobene okvare) TC okrog 8 let ter se vztrajno niza, dragih mineralov potrebnih za izdelavo kompresorjev (predvsem neodiuma) poskusajo zamenjat z cenejsimi alternativami. Ni pa bilo povedano kaksne okvare so najpogostejse, ni isto ce ribne kompresor al pa kaksna elektronska komponenta/modul.

Ni tako hudo. Te poceni so itak sestavljene iz generičnih kosov in se lahko marsikaj zamenja, če se serviser malo spozna. Najbrž je večji problem pri "firmah", ki imajo svoje komponente.

Likalnik ::

Valvoline je izjavil:

Ambient? Ja, muhaha, pepel, prah, smrad, redno ciscenje, crne roke, dela kok ces... Jebes tak ambient.
:D


Jp, lahko potrdim...enkrat do dvakrat tedensko čiščenje stekla, enkrat tedensko pospravljanje iz kamina ven pepel, redno prezračevanje..še posebej, če ti ob nalaganju kaj dima uide v prostor....enkrat letno čiščenje kamiona in dimnika....priprava drv.

je delo...je pa tudi prijetno ko prihaja toplota iz kamina

pač to je pri meni, ker ga uporabljam praktično vsak dan...med prehodnim obdobjem celo cel dan....če ga pa uporabljaš samo občasno za kakšen vikend zakurit...potem pa ni veliko dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Utk ::

je pa tudi prijetno ko prihaja toplota iz kamina

Ne vem kaj je prijetnega pri tem. Če imaš po bajti 18 stopinj se paše malo pogret, če imaš normalnih 22-23, se pa kamina kvečjemu izogibaš.

Valvoline ::

Likalnik je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Ambient? Ja, muhaha, pepel, prah, smrad, redno ciscenje, crne roke, dela kok ces... Jebes tak ambient.
:D


Jp, lahko potrdim...enkrat do dvakrat tedensko čiščenje stekla, enkrat tedensko pospravljanje iz kamina ven pepel, redno prezračevanje..še posebej, če ti ob nalaganju kaj dima uide v prostor....enkrat letno čiščenje kamiona in dimnika....priprava drv.

je delo...je pa tudi prijetno ko prihaja toplota iz kamina

pač to je pri meni, ker ga uporabljam praktično vsak dan...med prehodnim obdobjem celo cel dan....če ga pa uporabljaš samo občasno za kakšen vikend zakurit...potem pa ni veliko dela.

Se najbolj prijetno je ce radijatorji sopajo na polno, termostat nastavljen na 25c, ampak v tem primeru bo kotel pogoltnil tudi 3x vec kurilca.
:D

Likalnik ::

Utk je izjavil:

je pa tudi prijetno ko prihaja toplota iz kamina

Ne vem kaj je prijetnega pri tem. Če imaš po bajti 18 stopinj se paše malo pogret, če imaš normalnih 22-23, se pa kamina kvečjemu izogibaš.


probej pa boš videl...narisat ti žal ne morem

Valvoline ::

Zanimivo da nikjer se ne da dobiti premog. Kolicinsko pa poceni, un rjavi klasika. Na hrvaskem lahko dobis za 150e/tona, v bih pa celo pod 100e/tona. 1T kakovostnega rjavega premoga = 2.5-3 kubike drv.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Likalnik je izjavil:

Utk je izjavil:

je pa tudi prijetno ko prihaja toplota iz kamina

Ne vem kaj je prijetnega pri tem. Če imaš po bajti 18 stopinj se paše malo pogret, če imaš normalnih 22-23, se pa kamina kvečjemu izogibaš.


probej pa boš videl...narisat ti žal ne morem

Še enkrat, bolj jasno. Jaz se kaminom po hišah izogibam. Zakaj bi hotel, da mi v glavo seva 120 stopinj?

Likalnik ::

še enkrat....težko ti to razložim oziroma opišem...moraš probati....glede na to, da pišeš, da ti seva v glavo 120 stopinj...po tem sklepam, da še nikoli nisi bil niti blizu kamina....zato pa pravim...moraš probati.

tudi meni recimo nikoli ni bilo jasno zakaj bi nekdo hotel kaditi cigarete...dokler nisem en dan probal...sedaj še sam redno kadim:)

Utk ::

Seveda seveda. Še nikoli nisem videl kamina, peči na drva, krušne peči, šporhetov na drva, kje češ to videt, za to bi moral it najmanj na Japonsko...

Likalnik ::

ne mislim se prerekati in pregovarjati s teboj zakaj kamin ja in zakaj ne...pač, če ti v njem ne vidiš nič pozitivnega potem ostani pri radiatorjih in uživaj ob toploti radiatorja (kolikor se pač lahko ob tem uživa)...nekateri pač imamo radi tudi druge vire toplote...

Pac-Man ::

Twixz je izjavil:

Glede na to da je bajta na južni legi in sonce sije od vzhoda do zahoda, je fotovoltaika na streho + TČ super ideja.


Koroška...če se Sonce prikaže/skrije za hrib, ti hitro poreže kako uro osončenja. Južna lega gor ali dol.
Ne vem koliko bi to prišlo v procentih kWh, fotovoltaika da največ od sebe okrog zenita.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Kvinta ::

če imapš klimo in TČ in zmanjka elektrike ne dela nobeno gretje.


Zato pa mamo mi doma še kamin pa še tega bom zamenjal za onega ko ga lahko na radiatorje priključiš .
A.C.A.B

Valvoline ::

Kamini so lepi, vendar smrdijo ko nalagas, so kar zahtevni za pucanje. Meni ce nouga senkas neb vzel. Ce ze, najboljsa pec/kotel je kak tvt/wvterm etazni, minimalna poraba, odlicen izkoristek. Mamo 20ko tvt z samoregulacijo, star ziher 25 let, zlata vredno, ne menjam za nobenga srota ku se zdaj prodaja na trgu..
;V
http://www.wvterm.si/wp-content/uploads...

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakon bo določal s čim se smemo ogrevati (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
107280407 (14727) AtaŠtumf
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241185 (15421) feryz
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042493 (34475) kixs
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959777 (29226) konspirator

Več podobnih tem