» »

Naj uživam ali šparam?

Naj uživam ali šparam?

Smurf ::

zmist je izjavil:

Smurf je izjavil:

Sam ne vem tam gledas enak tip ljudi, enako kulturo, vidis zgolj vec istega sveta.


Zato pa gres v Juzno Ameriko (Peru, Venezuela), Afriko (Etiopija), Azija (kamorkoli, Japonska). Rusija. Albanija. Turcija. Maroko. Ena varianta je, da gres s turisticno agencijo in placas vsaj 2x ceno, druga je, da gres tja sicer samoorganizirano samo kot "car" in razmetavas denar (no ja, na Japonskem ga bos brez "car" kategorije vseeno razmetaval denar na "budgetu" :))) za nadstandard in rent-a-carje, se zabublas v se eno fotokopijo doma (kar je verjetno kar ti je dogajalo na poslovnih potovanjih)... lahko pa malo studiras drzavo pol leta prej in gres tja kot eden lokalnega prebivalstva in se obnasas in potujes kot, da si eden od njih. Potem ti si pa na drugem planetu.

Pac ce delas v ITju potem so tvoje destinacije ponavadi vecja mesta po svetu, praviloma v zahodnih drzavah. Potem lahko max skocis za kaksen prost vikend do neke bliznje znamenitosti. Plus, ko veliko poslovno potujes, si itak optimiziras cas tako, da si cimhitreje doma.

Dopustniska potovanja so po drugi strani nekaj cisto drugega...

zmist ::

Smurf je izjavil:

zmist je izjavil:

Smurf je izjavil:

Sam ne vem tam gledas enak tip ljudi, enako kulturo, vidis zgolj vec istega sveta.


Zato pa gres v Juzno Ameriko (Peru, Venezuela), Afriko (Etiopija), Azija (kamorkoli, Japonska). Rusija. Albanija. Turcija. Maroko. Ena varianta je, da gres s turisticno agencijo in placas vsaj 2x ceno, druga je, da gres tja sicer samoorganizirano samo kot "car" in razmetavas denar (no ja, na Japonskem ga bos brez "car" kategorije vseeno razmetaval denar na "budgetu" :))) za nadstandard in rent-a-carje, se zabublas v se eno fotokopijo doma (kar je verjetno kar ti je dogajalo na poslovnih potovanjih)... lahko pa malo studiras drzavo pol leta prej in gres tja kot eden lokalnega prebivalstva in se obnasas in potujes kot, da si eden od njih. Potem ti si pa na drugem planetu.

Pac ce delas v ITju potem so tvoje destinacije ponavadi vecja mesta po svetu, praviloma v zahodnih drzavah. Potem lahko max skocis za kaksen prost vikend do neke bliznje znamenitosti. Plus, ko veliko poslovno potujes, si itak optimiziras cas tako, da si cimhitreje doma.

Dopustniska potovanja so po drugi strani nekaj cisto drugega...


Jah jaz sem kar nekajkrat kombiniral, sem sel na eno lokacijo in razpisal dopust takoj po opravljenem delu, draga je takrat priletela do mene in potem sva dopustovala, s tem, da sem imel placan let tja in nazaj od firme. Seveda, ce ti je firma pripravljena postponat karto za nazaj in pa seveda vprasanje, ali te destinacija zanima ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

Smurf ::

zmist je izjavil:


Jah jaz sem kar dosti kombiniral, sem sel na eno lokacijo in razpisal dopust takoj po opravljenem delu, draga je takrat priletela do mene in potem sva dopustovala, s tem, da sem imel placan let tja in nazaj od firme. Je pa seveda vprasanje, ali te destinacija zanima ali ne.

Pri meni je tak princip deloval, ko imas 1 ali 2 sluzbeni potovanji. Enkrat sem pa imel leto z ne vem 20, takrat sem samo optimiziral kako priti cimhitreje nazaj. Sej ne pomeni, da nisem vmes pocel kaj zabavnega, ampak neki konkretnih izletov pa se mi res ni dalo delati.

zmist ::

Smurf je izjavil:

zmist je izjavil:


Jah jaz sem kar dosti kombiniral, sem sel na eno lokacijo in razpisal dopust takoj po opravljenem delu, draga je takrat priletela do mene in potem sva dopustovala, s tem, da sem imel placan let tja in nazaj od firme. Je pa seveda vprasanje, ali te destinacija zanima ali ne.

Pri meni je tak princip deloval, ko imas 1 ali 2 sluzbeni potovanji. Enkrat sem pa imel leto z ne vem 20, takrat sem samo optimiziral kako priti cimhitreje nazaj. Sej ne pomeni, da nisem vmes pocel kaj zabavnega, ampak neki konkretnih izletov pa se mi res ni dalo delati.


Jaz bi pri 20 sluzbenih potovanjih na leto zelo verjetno zamenjal sluzbo. Zadeva je pain in the ass in nimam sicer tezav iti nekam, ce je treba, ampak izjemoma, ne kot pravilo (sploh slovenske dnevnice in npr. Nemcija sploh Svica ali UK je cista izguba za delavca). Pa seveda, dokler nimas otrok in stalnega partnerja je lazje sluzbeno potovati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

Invictus ::

Stvar posameznika... Ni pravila...

Sam se tuje (zahodne) kulture spoznaval tako, da sem šel tja delat...

Pa ne samo zahonih, delal tudi v pakistanu, Uzbekistanu, Belorusiji. Tako bostveno oblje spoznaš lokalce kot turist, si pa seveda malo bolj časovno omejen...

Šparanje/nešparanje je predvsem odvisno za kaj šparaš. Za nepremičlnno se ne splača, je bolje vzeti kredit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zmist ::

Invictus je izjavil:

v pakistanu


Mmmmm... se na listi... :)

Hemi426 ::

Invictus je izjavil:

Stvar posameznika... Ni pravila...

Sam se tuje (zahodne) kulture spoznaval tako, da sem šel tja delat...

Pa ne samo zahonih, delal tudi v pakistanu, Uzbekistanu, Belorusiji. Tako bostveno oblje spoznaš lokalce kot turist, si pa seveda malo bolj časovno omejen...

Šparanje/nešparanje je predvsem odvisno za kaj šparaš. Za nepremičlnno se ne splača, je bolje vzeti kredit...


Zakaj se za nepremičnino ne splača varčevati?
Tako potrebuješ vsaj cca 20% pologa, pa več imaš našparano, prej si svoboden kredita.

Invictus ::

Ni ravno država (Pakistan) kamor bi hodil sedaj. Že nekaj let ne.

Vem, da na GBM dobijo dodatek za nevarnost (kar nekaj tisoč USD), če imajo službeno pot tja...

Hemi426 je izjavil:


Zakaj se za nepremičnino ne splača varčevati?
Tako potrebuješ vsaj cca 20% pologa, pa več imaš našparano, prej si svoboden kredita.

Pustimo tisti lastni delež...

Poznam nekaj ljudi, ki so šparali, pa so šle cene bolj gor, kot so oni prišparali.

Na koncu so vzeli kredit, ali pa šli 100km od željene lokacije. Brez kredita ni šlo, 100 EUR obrok gor ali dol pa naj ne bi bil problem...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

WizzardOfOZ ::

Buggy je izjavil:

@nebivedu. Ti si nekako moja generacija in ce mislis, da bo trenutna druzba poskrbela za nas starostnike znas biti
razocaran.
Jaz raje, kot vedno,
poskrbim sam zase, isto ucim tudi otroke.


si pravilno prebral moj post? Jaz namreč vlagam v naložbe, zato, da bom imel penzijo. Niti ne računam, da bom imel državno penzijo. Dividende pa sedaj pobiram.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

avtek ::

Nauči se uživati v šparanju :)

IL_DIAVOLO ::

Hemi426 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Stvar posameznika... Ni pravila...

Sam se tuje (zahodne) kulture spoznaval tako, da sem šel tja delat...

Pa ne samo zahonih, delal tudi v pakistanu, Uzbekistanu, Belorusiji. Tako bostveno oblje spoznaš lokalce kot turist, si pa seveda malo bolj časovno omejen...

Šparanje/nešparanje je predvsem odvisno za kaj šparaš. Za nepremičlnno se ne splača, je bolje vzeti kredit...


Zakaj se za nepremičnino ne splača varčevati?
Tako potrebuješ vsaj cca 20% pologa, pa več imaš našparano, prej si svoboden kredita.


Šparal, da bos lahko kasneje v svoji nepremičnini zivotaril naslednjih 20 let in morda ce ti bo zdravje sluzilo, 10 let dejansko zivel.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Okapi ::

Če misliš, da je 50 let plačevanja najemnine investicija, te je nekdo močno nategnil.>:D

TheBlueOne ::

WizzardOfOZ je izjavil:



si pravilno prebral moj post? Jaz namreč vlagam v naložbe, zato, da bom imel penzijo. Niti ne računam, da bom imel državno penzijo. Dividende pa sedaj pobiram.


Praviloma je tu in tam kaksen pretres sistema, recimo tebe bi znala posolati hiperinflacija.

Pokojnine dobis glede na trenutna vplacila, kar pomeni, da jo dobis ne glede na to, kaj se vmes zgodi. Pomeni, da je sistem rezistenten na spremembe na trgu, zato pa je izbran kot edina garantirana oblika.

Varcevanja in investicija pa se hitro izkazejo za nezanesljive. Poznam nekaj ljudi, ki so izgubili vse v krizi 2008, poznam ljudi, ki so v prejsnjem sistemu izgubili prakticno vse zaradi hiperinflacije.

Se mi zdi, da je varcevanje in investiranje za pokojnino, posebej v zabetonirane dolgorocne pozicije izjemen riziko, ker ga vleces cez celo zivljenje.

Ce z investicijami delas, pa ne varcujes za pokojnino, ampak imas drugo sluzbo. Ce bi gradil podjetje bi imel podobno situacijo. Vecanje imovine, dohodek in riziko vezan na ekonomsko situacijo.

Invictus ::

TheBlueOne je izjavil:


Pokojnine dobis glede na trenutna vplacila, kar pomeni, da jo dobis ne glede na to, kaj se vmes zgodi. Pomeni, da je sistem rezistenten na spremembe na trgu, zato pa je izbran kot edina garantirana oblika.

Ta je pa optimistična. Pokojninski sistem že zdaj ni vzdržen... In se ne financira sam. Tudi po Evropi ne...

Sam plačujerm minimalne prispevke, razliko vlagam. Če bo hiperinflacija, bomo vsi v riti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

Invictus je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Pokojnine dobis glede na trenutna vplacila, kar pomeni, da jo dobis ne glede na to, kaj se vmes zgodi. Pomeni, da je sistem rezistenten na spremembe na trgu, zato pa je izbran kot edina garantirana oblika.

Ta je pa optimistična. Pokojninski sistem že zdaj ni vzdržen... In se ne financira sam. Tudi po Evropi ne...


Zato pa je garancija, ker se prilagaja na potrebe. Denar pride od drzave, ki pac mora skrbeti, da ljudje ne umirajo pod mostom.

Alternativa varcevanja pa je tvoj riziko. Ce izgubis ni koga, ki bo gledal kako sredstva za tvoj obstoj dobiti drugje.

Bilanca dohodki in pokojnine pa dobro ves, da je kompleksna zadeva. Tudi, ce je blagajna zadolzena jo recimo hiperinflacija b.p. resi, med tem ko varcevalca unici.

IL_DIAVOLO ::

Okapi je izjavil:

Če misliš, da je 50 let plačevanja najemnine investicija, te je nekdo močno nategnil.>:D


Za marsikoga je, prispara na času, si ne zjebe financ z avtom za 30k, ostane fleksibilen pri menjavi službe.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Invictus ::

V Sloveniji fleksibilnost pri menjavi službe ne pomeni tudi selitve...

Poleg tega tudi novega najetega stanovanja ni lahko najti... Nikjer, tudi v zahodni Evropi, kjer je najemništvo bolj razvito, ne... Sploh, ko so v igri otroci...

In tudi menjava stanovanja stane... Moraš imeti na zalogi par jurjev...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Okapi je izjavil:

Če misliš, da je 50 let plačevanja najemnine investicija, te je nekdo močno nategnil.>:D


Za marsikoga je, prispara na času, si ne zjebe financ z avtom za 30k, ostane fleksibilen pri menjavi službe.


+ cenejsa je kot nakup. Tako da lahko direktno varcuje razliko, ko denar najbolj potrebuje.

Imas vec casa za bolj lukrativne projekte namesto, da pedena nepremicnino.

In recimo meni je fleksibilnost selitve dala dohodek na ca. 450%. Trenutno imamo hiso in zelo obcutim omejitve in lahko b.p. trdim, da odlocitev najmanj do penzije ne bo lukrativna, ce ne prilagodim podjetniskega duha na lokalno ravem.

Invictus je izjavil:

V Sloveniji fleksibilnost pri menjavi službe ne pomeni tudi selitve...

Poleg tega tudi novega najetega stanovanja ni lahko najti... Nikjer, tudi v zahodni Evropi, kjer je najemništvo bolj razvito, ne... Sploh, ko so v igri otroci...

In tudi menjava stanovanja stane... Moraš imeti na zalogi par jurjev...


Jaz sem malo zidovski, tako da za hiso dosti organiziram ali delam sam. Me dusi ze dve leti, se eno leto me bo. Ce mi potem uspe kateri od projektov se bom lahko samo tolkel po glavi, da sem tratil cas z nepremicninami.

Zgodovina sprememb…

l0wc4 ::

Eno vprašanje za vse, ki imate hišo, ste kupili stanovanje ali kaj podobnega. Imate službo v Ljubljani. Ker je recimo Ljubljana predraga, ste kupili stanovanje v Grosupljem. A ste si vedno želeli živeti v Grosupljem, ali kako ste se odločali, kje ste kupili stanovanje ali gradili hišo. Kaj če menjate službo in jo dobite recimo v Kopru in dobite 2x višjo plačo? A boste stanovanje v Grosupljem prodali in se selili v Koper? Jaz, pa nisem več mlad sem vedno pred to dilemo. Kje kupiti?

facepalm ::

l0wc4 je izjavil:

Eno vprašanje za vse, ki imate hišo, ste kupili stanovanje ali kaj podobnega. Imate službo v Ljubljani. Ker je recimo Ljubljana predraga, ste kupili stanovanje v Grosupljem. A ste si vedno želeli živeti v Grosupljem, ali kako ste se odločali, kje ste kupili stanovanje ali gradili hišo. Kaj če menjate službo in jo dobite recimo v Kopru in dobite 2x višjo plačo? A boste stanovanje v Grosupljem prodali in se selili v Koper? Jaz, pa nisem več mlad sem vedno pred to dilemo. Kje kupiti?

Pri nakupu nepremicnine (recimo da v Grosuplju) bi bil najvecji faktor price/performance. Torej kaj dobis za svoj budget ter cemu se moras odreci.
Pri menjavi sluzbe pa se odlocis med prodajo, oddajo ali celo med vsakdanjo voznjo v sluzbo.

Ce mislis kupiti eno nepremicnino ter jo obdrzati do konca svojih dni, jo kupi tam kjer bi rad zivel. Zaradi sluzbe se lahko vseeno selis, pac zivis v najemu.
Jaz npr, bi raje zapravil 5*2h tedensko v avtomobilu, kakor pa da bi se preselil v osrednjo Slovenijo.

zmist ::

Invictus je izjavil:

Ni ravno država (Pakistan) kamor bi hodil sedaj. Že nekaj let ne.


Vem, zato pa se nisem sel... pridno opazujem dogajanje. :) Bi znal biti pa naslednji Iran... mimogrede za vse "potovalce", splaca se, ko te vprasajo od kje si (domacini, uradniki), reci "Slovenia, former Jugoslavija". Ce je drzava v katero greste bila med neuvrscenimi, bi znali hitro skasirati dozo veselja od kaksnega starejsega obcana. Recimo sem skasiral v neki drzavi, ki je nerazvita do mere, ko ni uporabna kot turisticna destinacija, da so nekemu uradniku (zaprosit sem moral za dovoljenje za nacionalni park) kar oci zrasle, ko sem mu to rekel. "Tito, Yugoslavia, friends!". Tip je studiral, v Puli ali Rijeki, se ne spomnim vec tocno in je izkazal vso gostoljublje, ki ga je premogel, dokumenti zrihtani v momentu, pa se "stamprle domacega" nama je nalil. Za slovenijastan marsikdo se nikoli ni slisal, starejsi po svetu pa SFRJ dobro poznajo ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

mjtk ::

Hemi426 je izjavil:

Zakaj vas toliko predlaga potovanja?
Pa to resno sprašujem, ker mi je tudi v IRL veliko ljudi orisalo potovanja kot cream de la creme življenja, pa res ne vidim česa ne dojamem tukaj.

Ker ti širi razgledanost in te prisili it iz cone udobja. Vidiš na lastne oči kaj se v svetu dejansko dogaja, kako ljudje drugje živijo. Ti poživi možgane, širi obzorja, izboljša razmišljanje in pogled na svet. Ni teba potovanj v eksotične kraje, luxuzne hotele, pa tudi ne v turboturistične destinacije (kjer je vse fake in prilagojeno le za turiste), dovolj da greš v drugo okolje, kulturo, lokacijo, dogajanje, dinamiko. Ni treba it v center Londona ali New Yorka ali na Sejšele, BoraBoro. Lahko se pač vpišeš/udeležiš v nekih tečajev, treninge, krožke, delavnice, društva (fitnes, joga, pilates, planinsko društvo, sprehajanje psov iz zavetišča, gimnastika, šiviljstvo, prostovoljstvo, kolesarjenje, rolanje...). Potovanja so morda le za večino ljudi najlažji/najbližji način za it iz cone udobja, taprvi korak.

Tiste zgodbice iz filmov/serij/youtuba/podcastov/instagrama ter fakenewsi na TV so le lažne/navidezne/nerealno napihnjene zadeve. Dajo ti lažni filing da si nekaj doživel (filmi serije, video igre), da imaš prijatelje (influncerji, youtuberji, serije), da osebno poznaš ljudi (osebki iz serij, forumov, gaminga, influenserji). Vse to je fake in le kratkoročno poteši podzavestno potrebo po človeški socializaciji, hitro in pogosto moreš poseči po še (ko konča epizoda oz. serija, iščeš drugo, čakaš na nov film, novo igro, igraš/gledaš še enkrat, ...), a v realnosti biološki možgani iščejo fizični stik, realne dvosmerne komunikacije, optipljive stvari, in ne le stacionarno sedenje pred računalnikom in TV. Nekaterim se to pozna v depresiji, drugim le v nezadovljstvom (s sabo ali okolico, državo), nestrpnosti, pozna se psihološko, pa tudi fiziološko (sedenje, statičnost, zaprtost v domu, dovzetnost do bolezni).

zmist ::

mjtk je izjavil:


Ker ti širi razgledanost in te prisili it iz cone udobja. Vidiš na lastne oči kaj se v svetu dejansko dogaja, kako ljudje drugje živijo. Ti poživi možgane, širi obzorja, izboljša razmišljanje in pogled na svet. Ni teba potovanj v eksotične kraje, luxuzne hotele, pa tudi ne v turboturistične destinacije (kjer je vse fake in prilagojeno le za turiste), dovolj da greš v drugo okolje, kulturo, lokacijo, dogajanje, dinamiko.


Cudovito napisano.

m0LN4r ::

Robocop1 je izjavil:

@m0LN4r: Spremeni najemnino v kredit, kar je potem avtomaticno neka vrsta "sparanja" na stara leta. Koliko das za najemnino? Za kaj tocno sparas imas kaksno zeljo ali samo sparas, da bos pozneje potrosil.

Če to leti name: Za najemnino odštejem 250 €/mesec - soba s kuhinjo in sanitarijami. Šparam, ker denar zmeraj potrebuješ. Preden bom prihranil za nakup nepremičnine, bo treba menjati še avto, morda pride še kakšna druga nujna stvar. Dokler ni nujno, se kredita izogibam... saj na koncu je kredit tako treba odplačati.

@TheBlueOne: Ce poracunam na hitro imas verjetno nekje 800€ za zivljnje +600€ ostane, tako da si na ca. 1400€ dohodka?

Dohodka imam cca 1200 € - s tem, da sem pred pol leta karierno prestopil v popolnoma novo področje in sem tukaj še začetnik. Ob uspešnem napredovanju bom čez leto ali 2 sigurno zaslužil več.
Aja no 250 je ze redkost dandanes. Drugace pa tut najemnino moras placevat al pa gres nazaj v mama hotel. Ampak tudi 250 je 30.000 v 10 letih, ki jih ne bos dobil nazaj nikoli.

zmist je izjavil:

mjtk je izjavil:


Ker ti širi razgledanost in te prisili it iz cone udobja. Vidiš na lastne oči kaj se v svetu dejansko dogaja, kako ljudje drugje živijo. Ti poživi možgane, širi obzorja, izboljša razmišljanje in pogled na svet. Ni teba potovanj v eksotične kraje, luxuzne hotele, pa tudi ne v turboturistične destinacije (kjer je vse fake in prilagojeno le za turiste), dovolj da greš v drugo okolje, kulturo, lokacijo, dogajanje, dinamiko.


Cudovito napisano.
Ze ce gres eno leto delat na sever, bos odprl obzorja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

IL_DIAVOLO ::

Nima vsak enakih interesov in pogledov na svet. Tudi neke oslarije s cono udobja nimajo preveč veze s tem, da za splosno zdravje je priporočljivo it vsaj 1x na leto na lokacijo daleč od doma in vsega direndaja.

Pustimo ob strani character development :)
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Kvinta ::

To ko folk pravi treba je šparat za stara leta je popolnoma zgrešeno gledam pri svojih tastarih so celo življenje delali na tak način zdaj ,ko pa so stari in tečni pa si ne privoščijo čisto nič na kup pa še zmerom dajejo za hude cajte kao :))
A.C.A.B

walden ::

Na takšno vprašanje je nemogoče dati objektiven odgovor in večinoma bo vsak zagovarjal način, kot ga prakticira sam.

To, čemu daje posameznik prednost - varčevanju ali "uživanju" - je zelo pogojeno s tem, koliko je človek naklonjen tveganju oz. kje je tista meja tveganja, ki jo je še pripravljen sprejeti.

Potem imamo FOMO, ki se kaže kot vedno pogostejši dejavnik pri sprejemanju odločitev. Veliko so k temu prispevala družbena omrežja, ki so olajšala primerjanje z drugimi. Potem so to pograbili oglaševalci, saj so hitro ugotovili, da je ciljanje na FOMO zelo učinkovit način, kako izvleči denar iz žepov ljudi.

Moj nasvet je - ostani zvest sebi in svojim načelom. Nič ni narobe, če si varčen in nič ni narobe, če si želiš kaj privoščiti. Naredi tako, kot se *tebi* zdi, da je prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: walden ()

bbbbbb2015 ::

RatedR je izjavil:

Zdravo,
zanimajo me vaša mnenja glede ravnanja z denarjem v srednjih dvajsetih letih in sicer, mnogi mi rečejo naj v teh svobodnih letih uživam, meni se pa zdi da bi mi ob takšnem lifestylu kasneje ostalo precej manj denarja. Sem redno zaposlen in s partnerico živiva bolj finančno konzervativen stil življenja, ne pijeva, ne kadiva, ne potujeva z letalom oz. daleč ali za dolgo, ne nakupujeva impulzivno ipd. Trenutno živiva doma in šparava za hišo tako, da tudi nisva izpostavljena nekim velikim stroškom. Najemniško življenje naju definitivno ne zanima.

Če ste bili včasih podobni meni, a to zdaj morda obžalujete? Bi si želeli v mladosti kaj več potovat, imet boljši avto, več hodit ven za vikend? Moj edini argument proti je ta, da se na koncu ko greš kupovat nepremičnino to precej pozna in zna stvar zamaknit.


Ahahah. Nihče ti ni dal (konkretnega) nasveta, pa ti ga bom jaz.
Jaz sem začel dokaj skromno, službo sem dobil takoj, moja žena pa tudi. Ukvarjal sem se točno s tem, a prihraniti a potrošiti?

Nakar mi je dal starejši sodelavec zelo zelo dober nasvet, ki se ga držim še danes.
Glede ravnanja z denarjem, ravnaj po občutku. Če rabiš 10 dni dopusta na lepem morju v dragem hotelu, si to privošči. Če se ti zdi imeti lep avto v redu, si to kupi.

Če se ti zdi škoda denarja za nepremičnino oz. nimaš dobrega občutka je ne kupi. Sicer jo kupi.

Bolj kot fokus, kako trošiš, imej fokus, kako služiš. Vedno je sicer potrebno biti pozoren na fiksne stroške. Tudi na to, če nekaj ne rabiš, je treba porezati.

Vendar... Ključno v življenju je, da si aktiven, da zaslužiš.

Seveda pa moram reči, da je ta nasvet primeren za podjetnike po duši. Če to nisi, to zate ni dober nasvet. če pa si podjetnik ali nisi, to pa boš že pri sebi vedel.

gojira ::

RatedR je izjavil:

Zdravo,
zanimajo me vaša mnenja glede ravnanja z denarjem v srednjih dvajsetih letih in sicer, mnogi mi rečejo naj v teh svobodnih letih uživam, meni se pa zdi da bi mi ob takšnem lifestylu kasneje ostalo precej manj denarja. Sem redno zaposlen in s partnerico živiva bolj finančno konzervativen stil življenja, ne pijeva, ne kadiva, ne potujeva z letalom oz. daleč ali za dolgo, ne nakupujeva impulzivno ipd. Trenutno živiva doma in šparava za hišo tako, da tudi nisva izpostavljena nekim velikim stroškom. Najemniško življenje naju definitivno ne zanima.

Če ste bili včasih podobni meni, a to zdaj morda obžalujete? Bi si želeli v mladosti kaj več potovat, imet boljši avto, več hodit ven za vikend? Moj edini argument proti je ta, da se na koncu ko greš kupovat nepremičnino to precej pozna in zna stvar zamaknit.


Če imaš/ta resnično željo po svoji nepremičnini si lahko prebereš moj post - https://slo-tech.com/forum/t785020/p715...

Odvisno kaj si želita in kdaj so vajine želje uresnišljive (povezano s plačo etc.). Če si prebral zgornji post, lahko dodam, da sem svoj del kredita že poplačal, moji pa je še malenkost ostalo. Za nazaj mi ni oz. nama ni nič žal, ker sva se tako odločila in nama je sedaj super. Stara sva 32 in 31 let in imava pred sabo še vse življenje in imava že svoje stanovanje, nimava leasinga etc. Drži sicer, da ne voziva oh in sploh avtomobila in nimava super modernega stanovanja, sva pa izredno srečna s tem kar imava. Predvsem pa se počutiva svobodna.

In sedaj ko pogledam svoje kolege, ki so bolj razmetavali in niso toliko planirali svoje prihodnosti, da sedaj precej stokajo kako naprej, ko so prišli otroci, nastale so potrebe po večjih stanovanjih, avtih etc. Kar naenrkat zmanjka denarja zaradi visokih najemnin in nič oz. bore malo prihrankov. Pa bi jih lahko imeli.

Po drugi strani, pa se nama dobesedno jeb* :)) za vse skupaj. Že prej sva si kaj privoščila, sedaj pa uživava na polno. Ni boljšega občutka kot biti kreditov oz. dolgov. To sicer pripelje do tega, da tvoja družba začne to opažat in so že pričeli drezati od kje nama toliko denarja etc., ker so prepričani, da sva zakreditirana do grla za stanovanje in da imava avto na leasing. Že če samo to sešteješ skupaj ugotoviš, da imava najmanj 700eu mesecečno viška denarj samo iz naslova kredit + leasing, ker sva pač prej planirala vse skupaj (k sreči sva tudi lahko, se zavedam, da vsi ne morejo enako). In sedaj si veliko privoščiva vsak mesec za uživancijo (zdravje, izleti, kosila, hobiji, gadgeti, dogodivščine etc.). Dejansko imava na mesec fiksnih stroškov zgolj cca 250eu (stroški stanovanja + telekomunikacije) vse ostalo pa prosto po prešernu.

Hemi426 ::

mjtk je izjavil:

Hemi426 je izjavil:

Zakaj vas toliko predlaga potovanja?
Pa to resno sprašujem, ker mi je tudi v IRL veliko ljudi orisalo potovanja kot cream de la creme življenja, pa res ne vidim česa ne dojamem tukaj.

Ker ti širi razgledanost in te prisili it iz cone udobja. Vidiš na lastne oči kaj se v svetu dejansko dogaja, kako ljudje drugje živijo. Ti poživi možgane, širi obzorja, izboljša razmišljanje in pogled na svet. Ni teba potovanj v eksotične kraje, luxuzne hotele, pa tudi ne v turboturistične destinacije (kjer je vse fake in prilagojeno le za turiste), dovolj da greš v drugo okolje, kulturo, lokacijo, dogajanje, dinamiko. Ni treba it v center Londona ali New Yorka ali na Sejšele, BoraBoro. Lahko se pač vpišeš/udeležiš v nekih tečajev, treninge, krožke, delavnice, društva (fitnes, joga, pilates, planinsko društvo, sprehajanje psov iz zavetišča, gimnastika, šiviljstvo, prostovoljstvo, kolesarjenje, rolanje...). Potovanja so morda le za večino ljudi najlažji/najbližji način za it iz cone udobja, taprvi korak.

Tiste zgodbice iz filmov/serij/youtuba/podcastov/instagrama ter fakenewsi na TV so le lažne/navidezne/nerealno napihnjene zadeve. Dajo ti lažni filing da si nekaj doživel (filmi serije, video igre), da imaš prijatelje (influncerji, youtuberji, serije), da osebno poznaš ljudi (osebki iz serij, forumov, gaminga, influenserji). Vse to je fake in le kratkoročno poteši podzavestno potrebo po človeški socializaciji, hitro in pogosto moreš poseči po še (ko konča epizoda oz. serija, iščeš drugo, čakaš na nov film, novo igro, igraš/gledaš še enkrat, ...), a v realnosti biološki možgani iščejo fizični stik, realne dvosmerne komunikacije, optipljive stvari, in ne le stacionarno sedenje pred računalnikom in TV. Nekaterim se to pozna v depresiji, drugim le v nezadovljstvom (s sabo ali okolico, državo), nestrpnosti, pozna se psihološko, pa tudi fiziološko (sedenje, statičnost, zaprtost v domu, dovzetnost do bolezni).


Tole si pa zelo lepo napisal. Sedaj razumem point potovanj.

Gambino ::

Ko sem bil mlajši, sva s takratno partnerico sedaj ženo šparala cca 4. leta, hodila vsako leto dvakrat na daljše dopuste, potem sva se poročila, kupila hišo, ker je bil najem skoraj toliko, kot je bil obrok za kredit. Ko sva dobila otroka, pa so se prioritete spremenile. Z malim otrokom ne hodimo na neke dolge dopuste, ker se nama pač to ne zdi primerno, pametno, uživamo drugače, saj je imeti otroka velika sprememba in drugačna uživancija.

FiReFTW ::

Obstaja dosti ljudi ki nikoli nikam ne grejo in potujejo in si nic ne privoscijo in šparajo do ekstrema in gledajo vsak cent celo življenje, potem pa umrejo z kar dosti našparanega.

Osebno nikoli nisem razumel takih ljudi, dobesedno zapravijo ne samo mladost ampak življenje.

IL_DIAVOLO ::

Kvinta je izjavil:

To ko folk pravi treba je šparat za stara leta je popolnoma zgrešeno gledam pri svojih tastarih so celo življenje delali na tak način zdaj ,ko pa so stari in tečni pa si ne privoščijo čisto nič na kup pa še zmerom dajejo za hude cajte kao :))


Ja, dom za ostarele in pogreb tudi stane.

Kaj si pa bojo misli, da si se pogreba ni mogel plačat :))
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

zmist ::

m0LN4r je izjavil:

Robocop1 je izjavil:

@m0LN4r: Spremeni najemnino v kredit, kar je potem avtomaticno neka vrsta "sparanja" na stara leta. Koliko das za najemnino? Za kaj tocno sparas imas kaksno zeljo ali samo sparas, da bos pozneje potrosil.

Če to leti name: Za najemnino odštejem 250 €/mesec - soba s kuhinjo in sanitarijami. Šparam, ker denar zmeraj potrebuješ. Preden bom prihranil za nakup nepremičnine, bo treba menjati še avto, morda pride še kakšna druga nujna stvar. Dokler ni nujno, se kredita izogibam... saj na koncu je kredit tako treba odplačati.

@TheBlueOne: Ce poracunam na hitro imas verjetno nekje 800€ za zivljnje +600€ ostane, tako da si na ca. 1400€ dohodka?

Dohodka imam cca 1200 € - s tem, da sem pred pol leta karierno prestopil v popolnoma novo področje in sem tukaj še začetnik. Ob uspešnem napredovanju bom čez leto ali 2 sigurno zaslužil več.
Aja no 250 je ze redkost dandanes. Drugace pa tut najemnino moras placevat al pa gres nazaj v mama hotel. Ampak tudi 250 je 30.000 v 10 letih, ki jih ne bos dobil nazaj nikoli.

zmist je izjavil:

mjtk je izjavil:


Ker ti širi razgledanost in te prisili it iz cone udobja. Vidiš na lastne oči kaj se v svetu dejansko dogaja, kako ljudje drugje živijo. Ti poživi možgane, širi obzorja, izboljša razmišljanje in pogled na svet. Ni teba potovanj v eksotične kraje, luxuzne hotele, pa tudi ne v turboturistične destinacije (kjer je vse fake in prilagojeno le za turiste), dovolj da greš v drugo okolje, kulturo, lokacijo, dogajanje, dinamiko.


Cudovito napisano.
Ze ce gres eno leto delat na sever, bos odprl obzorja.


Mislis, da bom iz nacije enih hojladrijotev videl se druge hojladrijote? Morda kaj bolj agresivno protestantskega, Finska (z ucenjem small-talka kot del poucevanja anglescine)? Ne hvala, to sem si pustil za penzijo, ko ne bom vec mogel ruzaka nasit.

Nedasemiveč ::

Glede na to, da sprašuješ na forumu o stilu življenja in se s tem obremenjuješ ti le ta očitno ne odgovarja. Verjetno ti manjka samo kakšen vikend izlet več, kar pa komot spelješ, tudi, če "zateguješ pas". Tudi potovanje enkrat na leto si lahko privoščita oba, če imata vsaj povprečne prihodke.

"Bi si želeli v mladosti kaj več potovat, imet boljši avto, več hodit ven za vikend? "

Kaj je to boljši avto? Če šparaš za hišo, medtem ko živiš doma in si potem privoščiš enga Nemca za 20-30k, to ni uživanje v življenju ampak debilizem.

Se mi zdi, da moraš najprej pri sebi razčistiti, zakaj to sploh sprašuješ na forumu, potem pa pogovor s partnerko, kaj si ona o tem misli.

Aquafriend ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ena velika bedarija so froci, ne pa da folk ne spara.

zgleda da se nisi dovolj star, da bi pogruntal, da so otroci najvecje bogastvo. Mogoce zdaj trenutno imate lazen vtis, ker vam obljubljajo penzije in mislite, da vas bodo v domu za ostarele ujckali kot da ste jim bioloski stars. Bioloski otroci vas imajo najraje. Ce ste bili koliko toliko normalen in ljubec stars, ki je prezivel dost kvalitetnega casa z njimi. Drgac pa tudi ko si mlad, ko imas otroka, je eno veselje jih pogledat, se veselit z njimi. Predvidevam da nimas otrok, glede na tvoj komentar.

Zgodovina sprememb…

Kripto mesi ::

Ti pa jih 100% nimas pa klobasas, kot da imas najvec izkusenj.

Nedasemiveč ::

Kripto mesi je izjavil:

Ti pa jih 100% nimas pa klobasas, kot da imas najvec izkusenj.


Ima ali pa nima. Point ima dober.

bobby ::

Res je, pravilno vzgojeni in z vrednotami so veliko bogastvo,.. Vse istalo pa glede na to, da je človeštvo na tem planetu ena sama golazen,.. Pa sem ze na tej tocki sel izven osnovne OP ideje,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

WhiteAngel ::

RatedR je izjavil:


zanimajo me vaša mnenja glede ravnanja z denarjem v srednjih dvajsetih letih in sicer, mnogi mi rečejo naj v teh svobodnih letih uživam, meni se pa zdi da bi mi ob takšnem lifestylu kasneje ostalo precej manj denarja.

...

Če ste bili včasih podobni meni, a to zdaj morda obžalujete? Bi si želeli v mladosti kaj več potovat, imet boljši avto, več hodit ven za vikend?


Ti pomagam okoli obrniti tvoje zmedene misli: Mnogi bi radi, da uživaš v tem, da zapravljaš. Predlagaj mnogim, da greste skupaj v casino - boste vse zapravili in po zgornji definiciji ravno toliko uživali. Bingo!

Ok, sarkazem na stran. Ko sem bil študent, sem imel svoj avto, punco in sva imela veliko road tripov po Evropi in izven nje za male pare. Je bilo fajn in raziskovanje neznanih poti spada zraven iskanja smisla življenja in partnerstva. Skupaj sva zares začela živeti šele, ko sva dobila naraščaj. That being said, mogoče imata samo preveč časa in je čas za froca, da o takih "problemih" nehaš razmišljat?

zobnik ::

bobby je izjavil:

Res je, pravilno vzgojeni in z vrednotami so veliko bogastvo,.. Vse istalo pa glede na to, da je človeštvo na tem planetu ena sama golazen,.. Pa sem ze na tej tocki sel izven osnovne OP ideje,...


it tvoje vrednote so?
Ker enim je vrednota audi pred hišo, nova bajta in seveda 1-2 otroka.

mr_chai ::

Invictus je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Pokojnine dobis glede na trenutna vplacila, kar pomeni, da jo dobis ne glede na to, kaj se vmes zgodi. Pomeni, da je sistem rezistenten na spremembe na trgu, zato pa je izbran kot edina garantirana oblika.

Ta je pa optimistična. Pokojninski sistem že zdaj ni vzdržen... In se ne financira sam. Tudi po Evropi ne...

Sam plačujerm minimalne prispevke, razliko vlagam. Če bo hiperinflacija, bomo vsi v riti...


najboljš je imeti nič.

Ben Dover ::

klošar je kul poklic.

IL_DIAVOLO ::

Aquafriend je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ena velika bedarija so froci, ne pa da folk ne spara.

zgleda da se nisi dovolj star, da bi pogruntal, da so otroci najvecje bogastvo. Mogoce zdaj trenutno imate lazen vtis, ker vam obljubljajo penzije in mislite, da vas bodo v domu za ostarele ujckali kot da ste jim bioloski stars. Bioloski otroci vas imajo najraje. Ce ste bili koliko toliko normalen in ljubec stars, ki je prezivel dost kvalitetnega casa z njimi. Drgac pa tudi ko si mlad, ko imas otroka, je eno veselje jih pogledat, se veselit z njimi. Predvidevam da nimas otrok, glede na tvoj komentar.


Imam rad otroke, so mi tudi cute, ampak imel pa jih ne bi nikoli.

Lp
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

zobnik ::

Pred leti sem od brata sina pestval, ga hranil in dajal spat. Zdej bo kamlu polnoleten. Svojih nimam, se mi zdi da dokler nimaš finance take kot treba da ni fer.

kingsix ::

Hmm.. Z ženo sva bila pred meseci v podobni dilemi.

Nato sva se odlocila, da nek manjši smiseln znesek tako ali drugače dava na stran... Vse ostalo pa zapravimo.

No 4 mesece kasneje nama niti malo ni žal da sva zapravila
.. Tako.. Za eno srednje-večje stanovanje v MB. Sva namreč premelevala o točno tej investiciji ali pa zapravljanju.

Najboljše leto do zdaj, katerega si bova napomnila za vedno.

bobby ::

zobnik je izjavil:

bobby je izjavil:

Res je, pravilno vzgojeni in z vrednotami so veliko bogastvo,.. Vse istalo pa glede na to, da je človeštvo na tem planetu ena sama golazen,.. Pa sem ze na tej tocki sel izven osnovne OP ideje,...


it tvoje vrednote so?
Ker enim je vrednota audi pred hišo, nova bajta in seveda 1-2 otroka.


Ce so tebi audi, bajta in 1-2 otroka vrednote, ki jih moras vcepit v otroka, so ze tvoji starsi zajebal pri vcepljanju vrednot vate,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

zobnik ::

Zanimivo, potem pa povej kaj so tvoje vrednote.

Ben Dover ::

zobnik je izjavil:

Zanimivo, potem pa povej kaj so tvoje vrednote.


Koka & kurbe

kuall ::

zobnik je izjavil:

Pred leti sem od brata sina pestval, ga hranil in dajal spat. Zdej bo kamlu polnoleten. Svojih nimam, se mi zdi da dokler nimaš finance take kot treba da ni fer.

Usojeno ti je biti stric. Bolje kot nič, lahko še stric ne bi bil.
Finance so direktno povezane z IQjem, tak da imaš pravo filozofijo. če bi se vsi množili glede na svoje finance bi se IQ zvišoval počasi v družbi, tako kot se je pri Židih. Po tej filozofiji bi jaz zdajle moral imeti ene 4 otrok.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko % prihodkov? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10510804 (4966) borut_p
»

Kako prihraniti ali zaslužiti več (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12214110 (9031) kriptobog
»

Mesečni stroški bivanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11222863 (18717) zobnik

Več podobnih tem