» »

Naj uživam ali šparam?

Naj uživam ali šparam?

WizzardOfOZ ::

Hemi426 je izjavil:

Zakaj vas toliko predlaga potovanja?
Pa to resno sprašujem, ker mi je tudi v IRL veliko ljudi orisalo potovanja kot cream de la creme življenja, pa res ne vidim česa ne dojamem tukaj.


Vsak naj počne tisto kar ga veseli. Če tebi ne paše potovat in se ga raje vsak večer v lokalni gostilni napiješ, tudi prav.

Na potovanjih vidiš marsikaj. Še posebaj če hodiš v lastni režiji, kjer zaviješ tudi malo v stranske ulice in ne slediš slepo samo vodiču po glavni ulici in parim spomenikom. Vodiči ti pokažejo par stvari, potem pa v hotel in drug dan spet par stvari. Recimo pogovor v kaki zakotni vasi z domačinom v afriki je čisto nekaj drugega, kot to da te vodič, brez stika z domačini, vozi naokoli gledat znamenitosti, ki se vodiču zdijo zanimive.
Lahko rečem, da je islandija 100x bolj zanimiva, če greš gor v lastni režiji in rentaš 4x4 vozilo, pa narediš sam cel krog okoli, kot pa če te peljejo z avtobusom po isti poti. Z avtom se lahko ustaviš kjerkoli in tudi spreminjaš plan, če te kaj bolj zanima. Z busom pa po urniku.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

ViperR ::

Najvecja napaka mladih je po mojem mnenju da ne sparajo dovolj.

90% folka je tko: do 30 potovanja alkohol ni da ni, pol si umislijo otroka pa spet ni denarja za nic. Tisti k kej napredujejo na sihtu mogoce se kak kredit za bajto dobijo, drugi pa u najemu do konc lajfa (pa se vedno se alkoholizirajo in jocejo en drugmu kasn je lajf). Alpa 3 sihte pri 40 da si lah koncno kej kupijo.

WizzardOfOZ ::

Zakaj bi šparal? Boš v grob nesel? Šparanje je ena velika bedarija. Odrekanje vsemu zato, da imaš denar na banki? Ostali okol hodijo, ti si pa doma za zapečkom in ješ vsak dan samo zelje in krompir? Pametno vlaganje je veliko boljše. Ampak ne vlagat toliko, da si potem ob zelju in krompirju.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Ena velika bedarija so froci, ne pa da folk ne spara.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

ViperR ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Zakaj bi šparal? Boš v grob nesel? Šparanje je ena velika bedarija. Odrekanje vsemu zato, da imaš denar na banki? Ostali okol hodijo, ti si pa doma za zapečkom in ješ vsak dan samo zelje in krompir? Pametno vlaganje je veliko boljše. Ampak ne vlagat toliko, da si potem ob zelju in krompirju.


A vlozke pa ne bos v grob nesel, lol? Saj veliko ljudi svoje prihranke vlaga, ampak se vedno sparajo.

zobnik ::

Sendvič odpade, ustaviš se na eko ali klasični kmetiji in kupiš pa si pripraviš sveže....razen če ste kaki tiranozavri k so sam meso jedl. Ampak sej tam dobiš tud ostale mesne suhe izdelke....mam plin v avtu in sam plinski štedilnik prklopm in spečem čvape in ostalo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

Buggy ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ena velika bedarija so froci, ne pa da folk ne spara.


Za dolocene starse zal res. Ti si tipicen dokaz za to!

IL_DIAVOLO ::

Bolj tezko :D
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

WizzardOfOZ ::

ViperR je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Zakaj bi šparal? Boš v grob nesel? Šparanje je ena velika bedarija. Odrekanje vsemu zato, da imaš denar na banki? Ostali okol hodijo, ti si pa doma za zapečkom in ješ vsak dan samo zelje in krompir? Pametno vlaganje je veliko boljše. Ampak ne vlagat toliko, da si potem ob zelju in krompirju.


A vlozke pa ne bos v grob nesel, lol? Saj veliko ljudi svoje prihranke vlaga, ampak se vedno sparajo.


Ponucal jih bom, ko bom v pokoju, da bom mel pokojnino. Ker ne bo država mela denarja, da bi nam plačevali tisto, kar moramo pod prisilo 40 let "vlagat", da lahko sedanje pokojnine izplačevat.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Buggy ::

@nebivedu. Ti si nekako moja generacija in ce mislis, da bo trenutna druzba poskrbela za nas starostnike znas biti
razocaran.
Jaz raje, kot vedno,
poskrbim sam zase, isto ucim tudi otroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

IL_DIAVOLO ::

Haha poskrbi sam zase je dvorezen mec, posebej ce to učiš svoje potomce :D
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

zobnik ::

Ti lahko poskrbiš za sebe, sam država bo podražila gorivo in ostalo in na tak način tebi vzela in dala ostalim, ki potrebujejo osnovo za preživetje .
Lahko ap tud davek zvišajo....ti boš kupoval več in več davka plačal.

Buggy ::

Saj sem ti ze povedal, da ocitno nisi imel srece razvijati svoje osebnosti v fukcionalni druzini, nit sam kasneje.
Zato se ne trudi razumet napisanega in zivi po svojem ustaljenem ritmu od rok (sociale) do ust, kar ni nic narobe. Je pa tvoje ocenjevanje drugih malce prevec vzviseno, cetudi zelijo temi dodati zgolj mnenja, po katerih sprasuje OP.

kuall ::

Buggy je izjavil:

ce mislis, da bo trenutna druzba poskrbela za nas starostnike znas biti razocaran.

Nam boste levi verniki zrihtal ureditev po vzoru svojih kolegov iz Severne Koreje, da se izognemo temu.

Buggy ::

#kuall..tebe so spet pogojno izpustil iz ustanove, al apet rabis kaksno SDS refleksijo, ker vse kar zgobcas je pogled v tvoje svinsko ogledalo.

zobnik ::

Buggy je izjavil:

Saj sem ti ze povedal, da ocitno nisi imel srece razvijati svoje osebnosti v fukcionalni druzini, nit sam kasneje.
Zato se ne trudi razumet napisanega in zivi po svojem ustaljenem ritmu od rok (sociale) do ust, kar ni nic narobe. Je pa tvoje ocenjevanje drugih malce prevec vzviseno, cetudi zelijo temi dodati zgolj mnenja, po katerih sprasuje OP.


na koga to leti?

kuall ::

Tako podrobno je opisal to osebo, da je to lahko samo opis samega sebe.

Buggy ::


na koga to leti?

Kdor se vidi v temu. Mimgrede ko pijes pivo v avtu in ga potem se vozis - res si car, in se bojis soociti z realnostjo magar v ostariji, fuknes piksno cez okno v naravo ali na to ustrezno mesto?

IL_DIAVOLO ::

Je pa tudi res prerekanje na slotechu doma ali na dopustu same thing.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Buggy ::

@kuall, ti si pa res zadnji od vseh retardov kjerkoli, ne sam tukaj, ki bi v debato lahko ksj kostruktivnega dodal. Prej bi se jaz na tvojem mestu zamislil nad sabo, imas kar nekaj dela, ce ni ze prepozno.

blink ::

Styrian11 je izjavil:

Šparanje v fiat denarju je neumno, zgubiš vsaj 2 % letno na kupni moči zaradi inflacije.

Da pa daš vsaj 10 % mesečnega dohodka na stran za investicije/šparanje pa bi moralo biti nekaj normalnega. Najbolj enostavna rešitev, če se nočeš poglobljeno učit o zadevah je, da si narediš online broker račun in daš vse mesečno v indeks sklade kot sta $SPY ali $VOO in imaš praktično garantiran 10 % donos letno na dolgi rok.


Iz katerega prirocnika/bloga/videa zadnjih 5 let si pa tole teoreticno personal finance solato skopiral? Kot prvo, SPY in VOO nista na voljo EU rezidentom, kot drugo od l. 2000 do 2013 so vlagatelji naredili 0% donosa z 2x oscilacijo ranga -65%, kot tretje na dolgi rok smo vsi mrtvi in kot cetrto, borza in garancija nikoli ne bi smela biti napisana skupaj.

blink ::

RatedR je izjavil:

Zdravo,
zanimajo me vaša mnenja glede ravnanja z denarjem v srednjih dvajsetih letih in sicer, mnogi mi rečejo naj v teh svobodnih letih uživam, meni se pa zdi da bi mi ob takšnem lifestylu kasneje ostalo precej manj denarja. Sem redno zaposlen in s partnerico živiva bolj finančno konzervativen stil življenja, ne pijeva, ne kadiva, ne potujeva z letalom oz. daleč ali za dolgo, ne nakupujeva impulzivno ipd. Trenutno živiva doma in šparava za hišo tako, da tudi nisva izpostavljena nekim velikim stroškom. Najemniško življenje naju definitivno ne zanima.

Če ste bili včasih podobni meni, a to zdaj morda obžalujete? Bi si želeli v mladosti kaj več potovat, imet boljši avto, več hodit ven za vikend? Moj edini argument proti je ta, da se na koncu ko greš kupovat nepremičnino to precej pozna in zna stvar zamaknit.


Prava pot je nekje vmes, varcevanje in zmerno uzivanje, ogromno aktivnosti je popolnoma brezplacnih. Sicer pa, nihce ti ne garantira da bos cez 10 let se ziv, kajne? Poznam kar nekaj ljudi moje generacije, ki so ze relativno mladi sli s tega sveta (nesreca, rak, kap, samomor, umor, droge...itd.).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blink ()

miha98 ::

Privošči si nekaj toliko krat da ti bo zadostovalo v življenju... Torej Križarjenje po sredozemlju, če še nisi bil... motor - kačje ride... pa take stvari... ne cigareti pa alkohol pa mamila... mogoče kaki đoint... toliko, da vidiš kako je ....

TheBlueOne ::

@OP, delaj na visanju dohodka in manj na varcevanju. Toliko koliko lahko prihranis na zacetku kariere v enem letu bos v primeru pametne strategije cez deset let morda z eno placo.

Glej samo, da glavni resurs, ki je cas, zapravljas pametno. Ce bos neracionalen s casom, potem res lahko naredis danes strategijo do smrti, ker bo vse ostalo priblizno enako. Potem pac poracunaj, recimo ce hoces hiso, kaj moras dati na stran.

Daliborg ::

V zadnji fazi življenja naj bi nam ostali samo spomini, v grob ne odnesemo veliko.
Nevem pa, če finančno stanje pretirano vpliva na dobre ali slabe spomine.

lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

kriptobog ::

Uživaj. Čimveč potuj, itd. Denar se naredi, časa pa ne moreš dobiti nazaj. V 20ih sem obiskal žnj koncertov po celem svetu. Niti enkrat mi še ni bilo žal.

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:

@OP, delaj na visanju dohodka in manj na varcevanju. Toliko koliko lahko prihranis na zacetku kariere v enem letu bos v primeru pametne strategije cez deset let morda z eno placo.

+1

Sploh v prvih 10 letih sluzbe bo najvec "prisparal" tako, da investiras (cas/energijo) v to, da si povecas prihodke.

Webmojster ::

Hemi426 je izjavil:

Zakaj vas toliko predlaga potovanja?
Pa to resno sprašujem, ker mi je tudi v IRL veliko ljudi orisalo potovanja kot cream de la creme življenja, pa res ne vidim česa ne dojamem tukaj.


Tudi meni ni jasno kaj je v potovanjih tako imenitnega. Ponavadi ure zapraviš v nekem neudobnem letalu, avtobusu ali avtu... potem pa neko stvar vidiš, poslikaš (za facebook) in to naj bi bilo neka uživancija? WTF

blink je izjavil:

Styrian11 je izjavil:

Šparanje v fiat denarju je neumno, zgubiš vsaj 2 % letno na kupni moči zaradi inflacije.

Da pa daš vsaj 10 % mesečnega dohodka na stran za investicije/šparanje pa bi moralo biti nekaj normalnega. Najbolj enostavna rešitev, če se nočeš poglobljeno učit o zadevah je, da si narediš online broker račun in daš vse mesečno v indeks sklade kot sta $SPY ali $VOO in imaš praktično garantiran 10 % donos letno na dolgi rok.


Iz katerega prirocnika/bloga/videa zadnjih 5 let si pa tole teoreticno personal finance solato skopiral? Kot prvo, SPY in VOO nista na voljo EU rezidentom, kot drugo od l. 2000 do 2013 so vlagatelji naredili 0% donosa z 2x oscilacijo ranga -65%, kot tretje na dolgi rok smo vsi mrtvi in kot cetrto, borza in garancija nikoli ne bi smela biti napisana skupaj.


Poguglaj "UCITS ETFs". Med 2000 in 2013 je 6,7% donos pri DCA vlaganju. Seveda pa se investira na daljši rok, če si resen.

Zgodovina sprememb…

RatedR ::

Hvala večini za celovite odgovore. Z besedo šparanje sem imel v mislih konzervativno ravnanje z denarjem. To vključuje dajanje na stran in investiranje, čeprav mi slednje vedno zbije motivacijo ko se spravim k prebiranju in poslušanju zadev o financah, ker vidim da ne poznam malega morja finančnih terminov.

Veliko vas omenja, da bom imel čez X let neki ful višjo plačo, ampak res ne poznam nobenega ki bi v življenju doživel kaj takega, da bi mu bili prihranki iz mladosti kasneje drobiž.

Celotna fora je ta, da ob predpostavki, če obdržim redno službo in trenutno zadovoljivo plačo, si bom s partnerico hišo lahko privoščil šele čez 12+ let s cca. 100k kreditom vračunanim, če ne grem all in. To pomeni 12 let dokaj moderate-low spendinga in pa življenja doma. Od družine finančne podpore ne morem pričakovat, ker smo doma težko shajali in tega nočem več doživljat. Zato sem bolj nagnjen k tem odnosu "better safe than sorry".

TheBlueOne ::

RatedR je izjavil:



Veliko vas omenja, da bom imel čez X let neki ful višjo plačo, ampak res ne poznam nobenega ki bi v življenju doživel kaj takega, da bi mu bili prihranki iz mladosti kasneje drobiž.


Potem pa toliko bolj vazno, da nasvetov ne isces v svojih krogih, ker sodim, da so suboptimalni. Ne pravim pa, da ne delujejo.

Ne vem zakaj bi spraseval tukaj, ce bos na koncu tako ali tako kopiral svojo okolico. Potem kopiraj tudi financni konstrukt tistega, ki ima kar bi rad imel ti.

Sicer pa ne poznamo tvoje situacije. Ce bos tehnik danes in za vedno in ze sedaj kasiras recimo 3500€+, ali pa si v JS, kjer se nic ne spremeni in bos tam ostal, potem je tvoje razmisljanje na mestu. Ampak potem tudi ne potrebujes nasvetov. Ce hoces hiso pac poracunaj kako se ti izide. Ce se ne izide in tako ali tako ne bos sluzil vec, pac pozabi hiso.

m0LN4r ::

RatedR je izjavil:

Zdravo,
zanimajo me vaša mnenja glede ravnanja z denarjem v srednjih dvajsetih letih in sicer, mnogi mi rečejo naj v teh svobodnih letih uživam, meni se pa zdi da bi mi ob takšnem lifestylu kasneje ostalo precej manj denarja. Sem redno zaposlen in s partnerico živiva bolj finančno konzervativen stil življenja, ne pijeva, ne kadiva, ne potujeva z letalom oz. daleč ali za dolgo, ne nakupujeva impulzivno ipd. Trenutno živiva doma in šparava za hišo tako, da tudi nisva izpostavljena nekim velikim stroškom. Najemniško življenje naju definitivno ne zanima.

Če ste bili včasih podobni meni, a to zdaj morda obžalujete? Bi si želeli v mladosti kaj več potovat, imet boljši avto, več hodit ven za vikend? Moj edini argument proti je ta, da se na koncu ko greš kupovat nepremičnino to precej pozna in zna stvar zamaknit.

Cel lajf sparat samo za hiso je ok, ce ti je hisa najvecje veselje. Vecina ljudi to dela, siht, deca, avto, kuca, grob. Pol pa eno in isto dolgocasno zlajnano zivljenje, copy paste, 1x letno morje in nedeljska zupica pri starsih.
Nekdo je ze napisal, casa ne mores kupit, mladosti tudi ne. Veliko ljudi se odpove svojim pravim zeljam in sanjam, zaradi cegla in zivi samo za cegu, klisejski stil zivljenja.
Uzivanje je relativno, pocni stvari ki te zares veselijo in ne veselijo zaradi drugih in sparaj socasno. Jaz imam tudi relativno drag hobby, ampak to ne pomeni, da gre 100% v ta hobby, ampak tolko kolko pac gre. Medtem, ko me pa druge stvari sploh ne ganejo. Recimo to vsako leto 1x morje stil zivljenja je zame brezveze. Je tega bilo dovolj v otrostvu. Zal bi mi bilo na stara leta, ce v tem nebi uzival.
Impulzivno nakupovanje in uzivanje je zame locena zadeva.
Bi si želeli v mladosti kaj več potovat, imet boljši avto, več hodit ven za vikend?
Potujes lahko nonstop, ampak pri 20ih se potuje drugace, kot pri 50ih, to je res. Ce hoces potovati izkusiti nocno zivljenje mladih v tujini, bos pac moral it mlad. Boljsi avto? Imam, ni mi zal. Lahko bi bil se boljsi, ampak nekje je treba crto potegnit. Eni grejo all in, drugi samo en del. Med Fiesto ST in M4 je ogromno manevrskega prostora. Bi pa veckrat sel na gokarte, ce bi imel vec casa.
Za vikend hodit ven? Brezveze. Ven gres ko hoces in kamor hoces. Vsak vikend hodit ven na isti plac tudi enkrat postane dolgocajtno, tako kot nedeljska zupica pri mami vsako nedeljo.

Nekako si v glavi pac razporedi kaj si zelis. Racionalnost je vse super in fajn, kombiniraj to dvoje. Ker konc koncev sparanje ni nic drugega, kot prelaganje "nakupa" na pozneje. Pol pa ker si pac star in se ti prioritete spremenijo, bos zagonil za neko povsem drugo budalastino.
PS: Jaz sem pri 20ih uzival, AMPAK s pivom iz merkatorja in zarom ob jezeru. Ne pa fancy cocktejlih v baru. Mogoce bos razumel banalnost primera, ampak uzivanje ni crno belo.
Nekaj sovrstnikov iz moje generacije so vztrajali pri svojih sanjah, drugi pa so naredil otroka, zaceli zidat hiso in naredili 360 stopinjski obrat in pozabili, kaj so dejansko hoteli in so padli v zacarani krog zgoraj opisanega "druzinskega zivljenja" in to ze pri zgodnjih dvajsetih. Pol pa vidis, kako jim ni vsec, ker pocnes stvari, katerim so se oni "odpovedali" pa tudi tisti, ki so rekli, da se zivljenje zaradi otrok in hise ne spremeni, pac ni res, samo da tega oni ne opazijo vec.

Pa bos pac cel denar zagonil za hiso, pozneje pa za velek druzinski avto, sam da bo zena srecna :) Na stara leta pa bos zagrenjen in mladini tezil, da si ti bil racinalen, pa trdno sparal za bajto, ker sam nisi "uzival" oz. se veselil malih in vecjih neumnosti v mladosti.

Lp
Pol pa, ko bos odplacal bajto, ti vse dokurci, kupis motor pri 60ih in se razbijes. Nevem no, jaz si rajsi zlomim nogo pri 25, kot 65.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

RatedR je izjavil:

Hvala večini za celovite odgovore. Z besedo šparanje sem imel v mislih konzervativno ravnanje z denarjem. To vključuje dajanje na stran in investiranje, čeprav mi slednje vedno zbije motivacijo ko se spravim k prebiranju in poslušanju zadev o financah, ker vidim da ne poznam malega morja finančnih terminov.

Veliko vas omenja, da bom imel čez X let neki ful višjo plačo, ampak res ne poznam nobenega ki bi v življenju doživel kaj takega, da bi mu bili prihranki iz mladosti kasneje drobiž.

Celotna fora je ta, da ob predpostavki, če obdržim redno službo in trenutno zadovoljivo plačo, si bom s partnerico hišo lahko privoščil šele čez 12+ let s cca. 100k kreditom vračunanim, če ne grem all in. To pomeni 12 let dokaj moderate-low spendinga in pa življenja doma. Od družine finančne podpore ne morem pričakovat, ker smo doma težko shajali in tega nočem več doživljat. Zato sem bolj nagnjen k tem odnosu "better safe than sorry".

Vzamita za hiso kredit z trenutno 30% netto place, ostalo pa za porabita za zivljenje in vlaganje. Mesecni kredit, bo zaradi inflacije s casom vedno manjsi v primerjavi z placo. Teoreticno, se bo teh 30% spremenilo v 10, 15 letih v 20% ali se manj.
Nevem zakaj bi zdaj sel na riz in konzerve, da bos potem, ko bodo nepremicnine se drazje sel v isto zanko.
Ce si mladih 20, pocakaj, ce si proti koncu 20ih, pa si zadovoljen s partnerko in vidis v tem prihodnost pa pejta po kredit, da ne bos potem cez 10 let jokal, ko bodo nepremicnine duplo drazje. Ni nujno, da bodo, ampak ce bodo, pa nisi niti uzival, niti bajte si ne bos mogel privosciti, kljub vsemu odrekanju in sparanju.

Ampak odloci se kaj bi rad, kaj te veseli, da ne bos celo zivljenje delal samo za cigel, ker to ni nobeno zivljenje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

Hemi426 je včeraj ob 23:09:18 izjavil:

Zakaj vas toliko predlaga potovanja?
Pa to resno sprašujem, ker mi je tudi v IRL veliko ljudi orisalo potovanja kot cream de la creme življenja, pa res ne vidim česa ne dojamem tukaj.



Tudi meni ni jasno kaj je v potovanjih tako imenitnega. Ponavadi ure zapraviš v nekem neudobnem letalu, avtobusu ali avtu... potem pa neko stvar vidiš, poslikaš (za facebook) in to naj bi bilo neka uživancija? WTF
To je klasicn turisticki nacin potovanja. Obstajajo tudi drugacni pristopi in nacini, kot pa slikati fasade, trge in spomenike. Ampak ja, nabolj tecno je tipicno turisticno potovanje po turisticnih conah in destinacijah. Na sreco poznam jaz kr nekaj tujcev in so me ze povabli v teoreticno skoraj vsako drzavo Evrope na obisk oz. izlet, ampak ce pri 20ih nebi uzival, jih verjetno nebi spoznal.

Daliborg je izjavil:

V zadnji fazi življenja naj bi nam ostali samo spomini, v grob ne odnesemo veliko.
Nevem pa, če finančno stanje pretirano vpliva na dobre ali slabe spomine.

lp.
Marsikdo gre v grob z nasparanim in brez raznolikih spominov, ampak highlight hrvasko more 50x dol in gor.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Robocop1 ::

Sam pa sem v zgodnih 30ih in se tudi že nekaj časa sprašujem enako kot OP.
Če odštejem stroške, ki se jim ne morem izogniti (najemnina, hrana, prevoz, nujne stvari), mi mesečno ostane do 600 €. Spraševal sem se ali naj ves mesečni prihranek varčujem ali nek delež porabim za užitek.
Dolgo sem razmišljal o tem. Če vse prihranim, nimam od življenja nič in ko bom starejši bom opazil, da je mladost šla mimo mene. Zdaj celoten prihranek približno razpolovim in tako mesečno varčujem 250 - 400 eur, ostalo pa porabim za uživancijo. Mislim, da je to še najboljša rešitev, ker imaš oboje hkrati.

m0LN4r ::

Spremeni najemnino v kredit, kar je potem avtomaticno neka vrsta "sparanja" na stara leta. Koliko das za najemnino? Za kaj tocno sparas imas kaksno zeljo ali samo sparas, da bos pozneje potrosil.
Ce dajes 600eur za najemnino, razmisli o 360x600-700 kreditu za stanovanje, katero je tvoje in ga bos cez 30 let odplacal.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Smurf ::

Webmojster je izjavil:

Hemi426 je izjavil:

Zakaj vas toliko predlaga potovanja?
Pa to resno sprašujem, ker mi je tudi v IRL veliko ljudi orisalo potovanja kot cream de la creme življenja, pa res ne vidim česa ne dojamem tukaj.


Tudi meni ni jasno kaj je v potovanjih tako imenitnega. Ponavadi ure zapraviš v nekem neudobnem letalu, avtobusu ali avtu... potem pa neko stvar vidiš, poslikaš (za facebook) in to naj bi bilo neka uživancija? WTF


Do neke mere je sigurno osebna preferenca, ceprav bi vsakemu svetoval, da nej vsaj proba kaksno malce eksoticno potovanje. Pa tu ni govora, da gres s Kompasom Holidaysem na potovanje, ali pa v all-inclusive hotel.

Zakaj? Ker je verjetno nekje 2/3 mojih top spominov iz potovanj. Spoznas tujo kulturo, probas lokalno hrano, vidis lepo naravo itd. Ne vem, meni je zastal dih, ko sem vozil po sahari, ali pa se prebijal skozi dzunglo v gvatemali, savanah Tanzaniji, kadil cigare v Havani, ... Meni to dosti vec pomeni kot pa recimo, da bi vozil avto visokega srednjega razreda. Super mi je tudi, da sem zadnjih 10 let prepotoval ogromno tega s svojo partnerko tako, da lahko sedaj skupaj obujava spomine. Vmes gres tudi cez kaksno prepreko, kjer spoznas, da si res izbral pravega partnerja. Hkrati spoznas tudi, da tvoj nacin zivljenja ni edini na svetu in dobis neko sirino. Na splosno ljudje rastemo, ko smo izven svojega comfort zona. Na facebooku sem mogoce v teh 10 letih objavil max 30-40 slik, ona se manj. To ni point ;).

Ampak sej pravim jaz hkrati razumem, da nekdo pa ves cas sanja o novem mercedezu in si raje to kupi, pa mu to predstavlja ogromno sreco. Ali pa recimo rad pleza po gorah, pa me ze samo v Alpah miljon enih vrhov. Why not. Bi pa na splosno res priporocal, da poskusate v zivljenju nove stvari, katerekoli pac to ze so.

TheBlueOne ::

Robocop1 je izjavil:

Sam pa sem v zgodnih 30ih in se tudi že nekaj časa sprašujem enako kot OP.
Če odštejem stroške, ki se jim ne morem izogniti (najemnina, hrana, prevoz, nujne stvari), mi mesečno ostane do 600 €. Spraševal sem se ali naj ves mesečni prihranek varčujem ali nek delež porabim za užitek.


Ce poracunam na hitro imas verjetno nekje 800€ za zivljnje +600€ ostane, tako da si na ca. 1400€ dohodka?

Pri tej cifri je lazje sluziti vec, kot prihraniti. +500€ bi moralo biti mozno ze, ce isces nove podobne sluzbe, potem pa lahko 600€ das na stran in 500€ za uzivancijo. Ko ti je to standard, kar se zgodi prekleto hitro, ponovis vajo ali pa isces nove resitve.

Jerry000 ::

RatedR je izjavil:

Zdravo,
zanimajo me vaša mnenja glede ravnanja z denarjem v srednjih dvajsetih letih in sicer, mnogi mi rečejo naj v teh svobodnih letih uživam, meni se pa zdi da bi mi ob takšnem lifestylu kasneje ostalo precej manj denarja. Sem redno zaposlen in s partnerico živiva bolj finančno konzervativen stil življenja, ne pijeva, ne kadiva, ne potujeva z letalom oz. daleč ali za dolgo, ne nakupujeva impulzivno ipd. Trenutno živiva doma in šparava za hišo tako, da tudi nisva izpostavljena nekim velikim stroškom. Najemniško življenje naju definitivno ne zanima.

Če ste bili včasih podobni meni, a to zdaj morda obžalujete? Bi si želeli v mladosti kaj več potovat, imet boljši avto, več hodit ven za vikend? Moj edini argument proti je ta, da se na koncu ko greš kupovat nepremičnino to precej pozna in zna stvar zamaknit.

Čist kokr vama paše. Jaz sem bolj nagnjen k šparanju (mogoče zato ker še nimam stanovanja), neki brezvezni impulzivni nakupi niso zame. Na potovanja tudi ne grem veliko (mogoče ker sem samski) tako da mi nekaj ostane za na stran ker nikoli ne veš kdaj boš potreboval, imam svoj vidik uživanja. Jaz bom rekel da probaj neko sredino, da uživata in šparata. Kdo pa pravi da je potrebno za uživanje zmetat kupe denarja? ;)

zobnik ::

Predno greš v to moraš temeljito premislit, da ti ne bo nekega dne žal in da ko se boš nekoč spomnil boš si rekel, takrat se tako 100% prav odločil.

TheBlueOne ::

m0LN4r je izjavil:

Marsikdo gre v grob z nasparanim in brez raznolikih spominov, ampak highlight hrvasko more 50x dol in gor.


Raje grem v grob s plusom in financno stabilnostjo, kot pa na pozitivni nicli in sekirancijo celo zivljenje, ker sem zivel na meji financnih sposobnosti.

Imam pa skoraj lepse spomine iz kaksnih projektov, kot pa repeat lezanja na plazah. Sem pa tip cloveka, ki ne razume zakaj je tako zanimivo potovati. Se mi ne da niti tja, kjer sem placan.

Imajo pa zanimivo pogosto tisti, ki so na meji s kesem in potujejo, neko cudno potrebo, da prisilijo vse okoli njih, da se tega zavedajo. Mi ni jasno zakaj ne dajo pod poste na FB in insta se affiliate linkov, ker so ziva reklama.

zmist ::

Jerry000 je izjavil:

RatedR je izjavil:

Zdravo,
zanimajo me vaša mnenja glede ravnanja z denarjem v srednjih dvajsetih letih in sicer, mnogi mi rečejo naj v teh svobodnih letih uživam, meni se pa zdi da bi mi ob takšnem lifestylu kasneje ostalo precej manj denarja. Sem redno zaposlen in s partnerico živiva bolj finančno konzervativen stil življenja, ne pijeva, ne kadiva, ne potujeva z letalom oz. daleč ali za dolgo, ne nakupujeva impulzivno ipd. Trenutno živiva doma in šparava za hišo tako, da tudi nisva izpostavljena nekim velikim stroškom. Najemniško življenje naju definitivno ne zanima.

Če ste bili včasih podobni meni, a to zdaj morda obžalujete? Bi si želeli v mladosti kaj več potovat, imet boljši avto, več hodit ven za vikend? Moj edini argument proti je ta, da se na koncu ko greš kupovat nepremičnino to precej pozna in zna stvar zamaknit.

Čist kokr vama paše. Jaz sem bolj nagnjen k šparanju (mogoče zato ker še nimam stanovanja), neki brezvezni impulzivni nakupi niso zame. Na potovanja tudi ne grem veliko (mogoče ker sem samski) tako da mi nekaj ostane za na stran ker nikoli ne veš kdaj boš potreboval, imam svoj vidik uživanja. Jaz bom rekel da probaj neko sredino, da uživata in šparata. Kdo pa pravi da je potrebno za uživanje zmetat kupe denarja? ;)


@OP
+1 sploh na zadnji stavek, ki je dejansko bistvo - razna industrija je prepricala ljudi, da rabijo denar, ce se hocejo imeti fino. Pa ni cisto tako... vecino ljudi je... praznih, potem pa kompenzira z nakupovanjem, turisticnimi agencijami itd.

Mogoce se samo vprasas, kaj si rad pocel, preden si padel v potrosniski tornado in gradis na tem (tule govorim na pamet, ko sem bil mulc tega se ni bilo in sem lahko crpal iz kopice hobijev, ki so bili prakticno zastonj - kaksno je stanje danes, ko se zacne otroke ze od malega bombandirat s kupljenim, to zal ne vem), pomagalo ti pa bo, da se ne zgledujes po vecini, ne gledas njihovih fb profilov, skratka se ne udejstvujes v mnozicnem tekmovanju idiotov, ker te bo samo globlje in globlje vleklo v potrosnjo.

Skratka sparaj na tak nacin, da uzivas v tem kar si si sam ustvaril, pa naj bo to izlet, nekaj kar si naredil doma,... pa bos ugotovil, da tudi denarja rabis precej manj, kot si mislis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

m0LN4r ::

TheBlueOne je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Marsikdo gre v grob z nasparanim in brez raznolikih spominov, ampak highlight hrvasko more 50x dol in gor.


Raje grem v grob s plusom in financno stabilnostjo, kot pa na pozitivni nicli in sekirancijo celo zivljenje, ker sem zivel na meji financnih sposobnosti.

Imam pa skoraj lepse spomine iz kaksnih projektov, kot pa repeat lezanja na plazah. Sem pa tip cloveka, ki ne razume zakaj je tako zanimivo potovati. Se mi ne da niti tja, kjer sem placan.

Imajo pa zanimivo pogosto tisti, ki so na meji s kesem in potujejo, neko cudno potrebo, da prisilijo vse okoli njih, da se tega zavedajo. Mi ni jasno zakaj ne dajo pod poste na FB in insta se affiliate linkov, ker so ziva reklama.
Sekirancija je relativna stvar. Eni se sekirajo, drugi ne.
Meni tudi ne sede klasicno potovanje, ampak ce me Spanec povabi na circuit de catalunya, pa kosilo pa razkaze okolico, zkaj pa ne.

Slovensko logiko o dobrem avtu pa ne razumem res. Nekdo s 10 let staro predelano Hondo na Nürburgringu, ki podira svoj rekord vs. nov debel usnjen karavan za razkazovanje ulicah Ljubljane, sta dve razlicni srajnosti, ampak marsikdo ne loci to dvoje. Vem pa da je tisti z Hondo definitivno true to himself.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

no comment ::

Nekateri uživajo tudi v šparanju.

(jaz sicer še nisem probal)

TheBlueOne ::

m0LN4r je izjavil:

Sekirancija je relativna stvar. Eni se sekirajo, drugi ne.
Meni tudi ne sede klasicno potovanje, ampak ce me Spanec povabi na circuit de catalunya, pa kosilo pa razkaze okolico, zkaj pa ne.

Slovensko logiko o dobrem avtu pa ne razumem res. Nekdo s 10 let staro predelano Hondo na Nürburgringu, ki podira svoj rekord vs. nov debel usnjen karavan za razkazovanje ulicah Ljubljane, sta dve razlicni srajnosti, ampak marsikdo ne loci to dvoje. Vem pa da je tisti z Hondo definitivno true to himself.


Ne vem ce je sekirancija tako zelo relativna, posebej, ce imas obveznosti.

"ampak ce me Spanec povabi na circuit de catalunya, pa kosilo pa razkaze okolico, zkaj pa ne." Tako pa tudi jaz rad grem, ker dejansko ne dozivis samo turisticni copy/paste ampak dozivis lokalni nacin. To je drugace redkost.

Dober avto razumem, ce ga lahko kupis tako, da ga niti ne cutis ali pa, da si veliko na cesti. Razkazovanja pa ne opazim, ker mi nek karavan pod nobenim pogojem ni nekaj, s cim bi se hvalil. :D Tisti, ki ima avto za 100k€++ pa verjetno nima casa za razkazovanje, kot drugo pa ga skoraj sigurno ne zanima, kaj si mislijo taki, ki imajo cas za fovsijo.

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:


Imam pa skoraj lepse spomine iz kaksnih projektov, kot pa repeat lezanja na plazah. Sem pa tip cloveka, ki ne razume zakaj je tako zanimivo potovati. Se mi ne da niti tja, kjer sem placan.

Eh ni isto, jaz sem kar nekaj potoval in privatno in poslovno. Pa sem poslovno bil na zanimivih lokacijah (nasa control room, f1 boksi, ...). Sam ne vem tam gledas enak tip ljudi, enako kulturo, vidis zgolj vec istega sveta. Plus vecinoma na poslovnih potovanjih nimas boljse polovice.

l0wc4 ::

Sem mnenja, da se takih stvari, kot OP ne sprašuje. Delaš po lastni presoji in tako krmariš čez življenje. Podobno je, ali naj bom vegetarijanec ali ne, ali naj se cepim ali ne. Noben ti ne more dati odgovora, sam sebe najbolje poznaš, ne naredi nekaj, samo zato, ker je nekdo tako rekel. Tudi, ko ti nekdo svetuje eno, sam ne ve kako bi bilo, če bi delal drugo. Delaj tako kot se ti zdi, ne boš obžaloval, tvoja odločitev bo vedno najboljša.

TheBlueOne ::

Jaz bi svetoval obratno. Vprasaj vse, poslusaj vse, od vsakega se kaj nauci, kaj bos naredil na koncu pa bo verjetno imelo boljse rezultate, ce bos poznal vec poti.

zmist ::

Smurf je izjavil:

Sam ne vem tam gledas enak tip ljudi, enako kulturo, vidis zgolj vec istega sveta.


Zato pa gres v Juzno Ameriko (Peru, Venezuela), Afriko (Etiopija), Azija (kamorkoli, Japonska). Rusija. Albanija. Turcija. Maroko. Ena varianta je, da gres s turisticno agencijo in placas vsaj 2x ceno, druga je, da gres tja sicer samoorganizirano samo kot "car" in razmetavas denar (no ja, na Japonskem ga bos brez "car" kategorije vseeno razmetaval denar na "budgetu" :))) za nadstandard in rent-a-carje, se zabublas v se eno fotokopijo doma (kar je verjetno kar ti je dogajalo na poslovnih potovanjih)... lahko pa malo studiras drzavo pol leta prej in gres tja kot eden lokalnega prebivalstva in se obnasas in potujes kot, da si eden od njih. Potem ti si pa na drugem planetu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

Robocop1 ::

@m0LN4r: Spremeni najemnino v kredit, kar je potem avtomaticno neka vrsta "sparanja" na stara leta. Koliko das za najemnino? Za kaj tocno sparas imas kaksno zeljo ali samo sparas, da bos pozneje potrosil.

Če to leti name: Za najemnino odštejem 250 €/mesec - soba s kuhinjo in sanitarijami. Šparam, ker denar zmeraj potrebuješ. Preden bom prihranil za nakup nepremičnine, bo treba menjati še avto, morda pride še kakšna druga nujna stvar. Dokler ni nujno, se kredita izogibam... saj na koncu je kredit tako treba odplačati.

@TheBlueOne: Ce poracunam na hitro imas verjetno nekje 800€ za zivljnje +600€ ostane, tako da si na ca. 1400€ dohodka?

Dohodka imam cca 1200 € - s tem, da sem pred pol leta karierno prestopil v popolnoma novo področje in sem tukaj še začetnik. Ob uspešnem napredovanju bom čez leto ali 2 sigurno zaslužil več.

zmist ::

zmist je izjavil:

placas vsaj 2x ceno


Tule je manjkal oklepaj. Tudi vidis samo instant obliko drzave.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko % prihodkov? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10510856 (5018) borut_p
»

Kako prihraniti ali zaslužiti več (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12214203 (9124) kriptobog
»

Mesečni stroški bivanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11223036 (18890) zobnik

Več podobnih tem