» »

Pokojnina in prekinitev zaposlitve

Pokojnina in prekinitev zaposlitve

</head> ::

Vedno je bila mantra "bog ne da, da si pol leta brezposelen, ker boš dobil veliko manjšo penzijo". Pa me zanima, kaj je na tem, koliko se pozna taka odsotnost, kako mitigirat.

Teoretičen primer (precej blizu realnosti):
15 let delovne dobe, recimo da povprečna plača 3.000 € bruto.
Naredim eno leto pavze in imam 0 € povprečno plačo.
Pol grem pa nazaj na šiht za 15 let pri 4.000 € bruto.
Še eno leto pavze z 0 €.
Pol pa še 10 let pri 3000 €, da pridem do 40 let delovne dobe pri rosnih 62 letih in grem v zaslužen penzion.

(seveda vse zaposlitve in prekinitve točno na 1. Januar, osebek rojen 1. Januarja in začel z delom pri 20 letih, da so izračuni kar se da enostavni)

Za višino penzije se vzame najbolj ugodnih 24 zaporednih let. Torej, kako se to izračuna? V teh 24 let bo vključeno tudi eno leto brez prihodkov.

Koliko to leto brez prihodkov zares vpliva na končno penzijo??
Kolikor meni gredo številke, je povprečna bruto plača pri upoštevanju 24 let + eno leto z 0 € prihodka nižja za 120 evrov (3480 € namesto 3600 €). Kar po kalkulatorju nanese 50€ razlike pri mesečno pokojnini (1428 € namesto 1477 €)

Je to to, al sem kaj konkretno falil? Začel sem delati dovolj zgodaj, tako da ni problem, da bi mi pri 65 manjkalo delovne dobe.

p.s.: Prosim da se vzdržite nepotrebnih debat o tem, kako je pokojninska shema farsa, nevzdrža in bo šlo itak vse v k****. Ni stvar debate. Dajmo samo o matematiki in interpretaciji zakonodaje diskutirat.

UganiKdo ::

Vzame se 24 najbolj ugodnih zaporednih let, pri cemer ti luknje seveda zbijajo povprecje. Torej v tvojem primeru 15 let 4000, 1 leto 0 in 8 let po 3 tisoc.

Jure14 ::

</head> ::

Uf, sem malo več pričakoval od debate. Spletni izračun pokojnine mi je jasen. Zanimalo me je bolj okrog "manjkajočih let".

Ampak pravzaprav vidim, da manjkajoče leto zniža povprečno plačo in posledično pokojnino za 4%.

c00L3r ::

Če nisi zelo blizu upokojitve skoraj nima smisla delat teh izračunov, saj se bodo pravila še neštetokrat spremenila.

BCSman ::

Brezveze razmišljat o pokojnini, pri 60ih v kolikor boš še živ, greš volit Levico in bodo vsem zrihtali dostojno pokojnino, ne glede na delovno dobo in višino plače.

endelin ::

UganiKdo je izjavil:

Vzame se 24 najbolj ugodnih zaporednih let, pri cemer ti luknje seveda zbijajo povprecje. Torej v tvojem primeru 15 let 4000, 1 leto 0 in 8 let po 3 tisoc.

Haha kako noro debilna logika da ti štejejo ničlo tut če maš polno dobo;((;((

A če si brez šihta 1 mesec ti tut vzamejo 1 leto ali 1 mesec?

Imo je to svinjsko nefer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: endelin ()

FireSnake ::

To še ni vse!
Za vsak mesec, ki ti manjka do polne delovne dobe ti odbijejo določen procent.
Kar je prav, ker bi drugače folk nehal dealt, ko dopolni minimum za pokojnino.

Tu so še večni študenti...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MadMicka ::

Ni tako preprosto FireSnake. Tisti v proizvodnji pač hočejo čim prej v penzijo, ker je zafukano delo, tisti v pisarni pa lepo po izpolnitvi pogojev za upokojitev delajo naprej in prejemajo poleg plače še 40% penzije dodatno od zavoda. Če ni težko delo, lahko delaš dokler si živ, če pa je delo težko, pa ni prav, da greš v penzijo z odbitki.

Tudi ni res, da ti "manjkajoče leto" zniža penzijo, kar res ne bi bilo prav, saj si jih še vedno naredil 40. Glej 4. odstavek 30. člena ZPIZ-2.

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...

p.s.: Uganikdo, kaj če bi drugič tako stvar najprej preveril, preden pišeš napamet...

Smrekar1 ::

</head> je izjavil:


Za višino penzije se vzame najbolj ugodnih 24 zaporednih let. Torej, kako se to izračuna? V teh 24 let bo vključeno tudi eno leto brez prihodkov.


Vzame se 35 najbolj ugodnih zaporednih let, iz katerih se odštejejo tri najmanj ugodna leta. Leta z ničlo bodo torej letela ven, ostalo se vračuna bp.

trancer01 ::

Po mojem informativnem izračunu se mi šteje 13 najboljših let. Očitno se mi obračunava še po nekem starem zakonu.>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

Gagatronix ::

Ce niste ravno leto ali dve pred penzijo ne vem kaj sploh racunate, ker penzije ne boste dozivel.

trancer01 ::

Jaz jo pričakujem čez dobrih 25 let! Glede na to, da se neprekinjeno izplačujejo že od Avstroogrske, vmes pa je bilo že n držav, valut in različnih sistemov, pričakujem, da bo tako tudi v prihodnosti!:D

Gagatronix ::

Sanjac.

trancer01 ::

Realist?

MadMicka ::

Smrekar1 in kje piše, da se vzame 35 zaporednih let? Mislim, od kje vam ti podatki? Na internetu jih ni, se pravi, si jih izmislite sami. Zakaj?

fikus_ ::

trancer01 je izjavil:

Jaz jo pričakujem čez dobrih 25 let! Glede na to, da se neprekinjeno izplačujejo že od Avstroogrske, vmes pa je bilo že n držav, valut in različnih sistemov, pričakujem, da bo tako tudi v prihodnosti!:D


Lahko jo pričakuješ, realnost boš pa ugotovil takrat.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

WhiteAngel ::

trancer01 je izjavil:

Jaz jo pričakujem čez dobrih 25 let! Glede na to, da se neprekinjeno izplačujejo že od Avstroogrske, vmes pa je bilo že n držav, valut in različnih sistemov, pričakujem, da bo tako tudi v prihodnosti!:D


Penzija zagotovo bo - samo vprašanje, kako visoka. Zanimivo bi bilo videti za nazaj razmerje med mediano penzije in neto plače za zadnjih 100 let.

UganiKdo ::

Smrekar1 je izjavil:

</head> je izjavil:


Za višino penzije se vzame najbolj ugodnih 24 zaporednih let. Torej, kako se to izračuna? V teh 24 let bo vključeno tudi eno leto brez prihodkov.


Vzame se 35 najbolj ugodnih zaporednih let, iz katerih se odštejejo tri najmanj ugodna leta. Leta z ničlo bodo torej letela ven, ostalo se vračuna bp.

A to pises novo pokojninsko reformo, al po stari navadi mal bluzis?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pokojnina? Kdaj se splača delati dalje?

Oddelek: Loža
132134 (1206) FrRoSt
»

Zakaj nadure ne gredo v delovno dobo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5211174 (8390) solatko
»

Kako v pokoj s prihranki? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10819147 (12926) Mato989
»

Zbiranje podpisov za referenduma (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21740413 (37237) borisk

Več podobnih tem