» »

Zakaj ne kupujete od kmetov

Zakaj ne kupujete od kmetov

m0LN4r ::

zobnik je izjavil:

Če ne boste podprli kmetov, bodo nehal prodajat tako bomo odvisni samo še od uvoza.
Zadnje case trgovini in inspektorjem bolj zaupam, kot nakljucnemu kmetu. V trgovini so vseeno nekaksni standardi, pri kmetu pa pac al zaupas ali ne.
Videl sem na kmetiji marsikaj kako se dela, sam da se spara, ker drugace se ne splaca. Lahko zacnemo z obiskom veterinarja "na crno", nabavo skropiv, higiena in in in.

Treba je lociti, da obstaja vec vrst kmetov. Tisti, ki se trudijo in tisti, ki so isti, ce ne hujsi kot industrija. Problem je, da se grejo "kmete" tudi tisti, katerim se ne splaca in potem posluzujejo praks in bliznjic, ki niso glih super.

Tisti kmet, ki pa ne zivotari od dejavnosti pa ze tko al tko prodaja svoj pridelek trgovini.

Sem kupil jaz npr. vreco krompirja pa je bil cel strijast, da je za vstran zmetat pol vrece, pa se gnil je kot zmesan. Na koncu placal isto, kot v trgovini, pol pa zmetal vstran.
Al pa domaca jajca po katerih hodijo kurje usi. Ja super domace, njam njam. Pa ko gledam tele majhne kmete na vasi, kako svercajo skropiva cez mejo in spricajo malo tak na "oko" in pol pri spriceru rece, on to malo pisavo za skropiva itak ne vidi, pac ce ne prime, posprica se enkrat. Ajajaj.

No ce pa najdes takega, ki dela vse po regelcih in kvaliteto pa bos placal x3 kot v stacuni.

Dokler ne poznas osebno kmeta, kaksno ima mentaliteto, kako dela in si vsaj na vsake tolko bil na kmetiji pa to, ne vem ce bi kr tko na slepo kupoval.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Vetrpiha ::

Kar sem videl osebno glede mesa:
Folku je težko dati 2 eur na kilogram za žival, raje jo kupi po kosu pri mesarju za faktor 3 ceno.
Folk ne bo imel mesa po 2 eur, ker ima tam en znanec eno žival v štalci že 2x predolgo in je na poti k starostni smrti, ampak je bolj domača, ker žre pomije in je za to vredna 2.5eur na kilo.
Folk bi imel žival, ampak jih moti ena črna pika, ki ni pravilnen okrogle oblike ali pa je uhelj za 8 stopinj preveč nagnjen.
Folk bi imel žival, ampak ne bi mesarja plačal, ko se že vse zgornje poklopi. Če pa že, bi pa radi še pred minuto živo žival imeli na šnicle narezano.
Obstaja še ena varianta: " a veste, men je vseen, jaz bi imel vse kr jmate. Pa še en popust 30% minimal zraun. A veste, murmo tole pr vas kupit za 1.3eur, da loh na Prmimorsk prodamo za 4.5 eur"
Kupci so debili. Ko kupijo, kupijo slabo kavliteto pri vaškem pijančku. Ko kupijo dobro, 3x preplačajo.

Hemi426 ::

Evo še moja 2 centa:

To so seveda subjektivne izkušnje, ampak na tem bazira naša izkušnja sveta.
V bivši službi je veliko sodelavcev bilo zraven še kmetov, od malih do velikih kmetij.

Pri prodajalcu klobas, sem bil večkrat doma, meso po tleh, ogromna umazanija. Si upam trditi, da se v industrijskih proizvodih bolj držijo Haccp-a.
Obrazložil je tudi, da je kakšna četrtina klobas domač proizvod zakola, ostalo nabavi meso pri regionalni klavnici in iz tega proizvaja mesne izdelke.
Se pravi, da višjo ceno opravičuje samo s fazo dela, ko dejansko izdeluje klobase, poimenuje jih pa še vseeno domače?!
Tudi hvalil se je, da je kupcem "pisarnški gospodi" svoje časa dajal vmes slabše meso, saj imajo dosti denarja, tako ne vedo kaj je pravo meso, itd...

Domača jajca, ki so 2,5€ niso nič drugačna v okusu kot trgovinska 1,5€.

Pa tudi preziram ta mučeniški odnos kmetov; v smislu."mi se trudimo, delamo za vas, vi pa ne kupujete naših stvari in ne cenite našega dela?"
Lej v svobodnem trgu glasuje denarnica in če nekaj ne laufa pač ne laufa in si zasluži propad.
Če kmetovanje ne laufa, pusti to panogo, ni moja dolžnost, da te sedaj podpiram in plačujem tvoje višje cene.
Bo pa pač vse uvoz.
Kruta realnost, ampak tako je. Bo pač 40% samozadostnost padla na 10%.

m0LN4r ::

Ganon je izjavil:

Doma smo ogromno stvari kupovali od kmetov in še zdaj jih. Meso, jajca, zelenjavo ... V trgovinah pa, če se le da, kupim slovensko.

Slovensko je overrated in ponavadi drazje, ker v kmetijstvu konkuriras z kvantiteto pridelanega in optimalno pridelavo.
Tega tudi kupovanje lokalnih izdelkov ne bo spremenilo, dokler so njive razmetane vsepovprek, se marsikje prideluje na terenu, ki pac ni optimalen, slaba zemlja, poplavno obmocje, susno obmocje, hribovito itn.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

scipascapa ::

49106 je izjavil:

Master_Yoda je izjavil:

Kot so ostali ze napisali: Ker imajo nabite cene in si folk ne more dejansko privosciti da bi kupoval od kmetov. Jagode, Cesnje ? 8 EUR kila. V Hoferju ta teden pa si za 4 EUR dobil iz uvoza 2 kili cesenj. jagode so pa bile po 4 eur kila.
In tukaj je strosek prevoza tudi noter.


Iz uvoza dobiš tudi 4 Makedonce ali Albance, ki prejemajo plačo enega Slovenca, potem se pa pogosto pritožujete, da jih je preveč.


Master_Yoda je izjavil:


Dvomim da imajo kmetje vec kot 100% vecje stroske pa se strosek prevoza je v koncni ceni uvozenih stvari.



Distribucija ni samo prevoz.


+ napumpana baba + 3-4 otroke...pride dražje.

m0LN4r ::

Vetrpiha je izjavil:

Kar sem videl osebno glede mesa:
Folku je težko dati 2 eur na kilogram za žival, raje jo kupi po kosu pri mesarju za faktor 3 ceno.
Folk ne bo imel mesa po 2 eur, ker ima tam en znanec eno žival v štalci že 2x predolgo in je na poti k starostni smrti, ampak je bolj domača, ker žre pomije in je za to vredna 2.5eur na kilo.
Folk bi imel žival, ampak jih moti ena črna pika, ki ni pravilnen okrogle oblike ali pa je uhelj za 8 stopinj preveč nagnjen.
Folk bi imel žival, ampak ne bi mesarja plačal, ko se že vse zgornje poklopi. Če pa že, bi pa radi še pred minuto živo žival imeli na šnicle narezano.
Obstaja še ena varianta: " a veste, men je vseen, jaz bi imel vse kr jmate. Pa še en popust 30% minimal zraun. A veste, murmo tole pr vas kupit za 1.3eur, da loh na Prmimorsk prodamo za 4.5 eur"
Kupci so debili. Ko kupijo, kupijo slabo kavliteto pri vaškem pijančku. Ko kupijo dobro, 3x preplačajo.
Imas delno prav, ampak konc koncev tudi ti verjetno, ce za doloceno ceno dobis uhelj pravilne oblike, drugi ti pa prodaja prevec nagnjenga za isto ceno, nevem zakaj bi nebi vzel pravilnega ane, neki minimalni standardi morajo bit za to kaj placas.

Ce zivis na kmetiji, vem da ti je normalno, da imas doma vsaj eno 400 Litersko zamrzovalno skrinjo, kamor nabases not vse zivo in potem imas to notr mesece in mesece. Vecina prebivalstva, ce se ne motim, zivi v stanovanju in nima 300-400 litrske skrinje za fasungo. Skoda placa in elektrike.
Moji tastari imajo en velek hladilnik, eno stojeco skrinjo, eno 300 litersko in eno 400 litrsko. Zivita boljkone sama, pa ko sem videl racun za elektriko in kose mesa notr z napisi "2019" sem jima samo rekel, da nista normalna za tistih realno 100kg mesa letno, kaj porabita, bi si lahko kupila sproti in bi jima bil en hladilnik dovolj.

Hemi426 je izjavil:

Evo še moja 2 centa:

To so seveda subjektivne izkušnje, ampak na tem bazira naša izkušnja sveta.
V bivši službi je veliko sodelavcev bilo zraven še kmetov, od malih do velikih kmetij.

Pri prodajalcu klobas, sem bil večkrat doma, meso po tleh, ogromna umazanija. Si upam trditi, da se v industrijskih proizvodih bolj držijo Haccp-a.
Obrazložil je tudi, da je kakšna četrtina klobas domač proizvod zakola, ostalo nabavi meso pri regionalni klavnici in iz tega proizvaja mesne izdelke.
Se pravi, da višjo ceno opravičuje samo s fazo dela, ko dejansko izdeluje klobase, poimenuje jih pa še vseeno domače?!
Tudi hvalil se je, da je kupcem "pisarnški gospodi" svoje časa dajal vmes slabše meso, saj imajo dosti denarja, tako ne vedo kaj je pravo meso, itd...

Domača jajca, ki so 2,5€ niso nič drugačna v okusu kot trgovinska 1,5€.

Pa tudi preziram ta mučeniški odnos kmetov; v smislu."mi se trudimo, delamo za vas, vi pa ne kupujete naših stvari in ne cenite našega dela?"
Lej v svobodnem trgu glasuje denarnica in če nekaj ne laufa pač ne laufa in si zasluži propad.
Če kmetovanje ne laufa, pusti to panogo, ni moja dolžnost, da te sedaj podpiram in plačujem tvoje višje cene.
Bo pa pač vse uvoz.
Kruta realnost, ampak tako je. Bo pač 40% samozadostnost padla na 10%.
Enake izkusnje, s tem da sem jaz celo videl moderno rejo, kjer so kure sterilne in se jim kletke cistijo 24/7, tiste domace kure pa kopljejo po sosedovem kupu gnoja in iscejo crve. Pa se placaj duplo za to.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

49106 ::

Hemi426 je izjavil:


Pri prodajalcu klobas, sem bil večkrat doma, meso po tleh, ogromna umazanija. Si upam trditi, da se v industrijskih proizvodih bolj držijo Haccp-a.


Nisem tako prepričan. Bogsigavedi, kaj počnejo zadaj.


Koraaz ::

Neposredno kupujem od kmetov največ krompir, jabolka in pa mleko iz mlekomata.

Preko vez pa kupujem govedino, svinjino, skuto, oljčno olje in pa modro frankinjo iz Bizeljskega. Včasih dobim v dar tudi kakšna jajca, ko preko vez kaj kupim.

Česar ne morem kupiti preko kmeta pridelam sam ali pa skočim v trgovino.

Opažam pa, da je čedalje več domače ponudbe preko FBja in Bolhe, tako, da se splača tudi tam kaj poiskat. Ponavadi tudi ponujajo prevoz na dom.

SuperKripto ::

najboljs je kupiti od nekoga, ki se s tem ljubiteljsko ukvarja, ne pa zarad zasluzka. Ce se ukvarja iz ljubezni, je potem vec moznosti za kvaliteten pridelek. Kupuj od znancev, ki pridelek tudi sami konzumirajo. Ce ne poznas nobenega pa potem lahk kupujes od kmetov, ki imajo certifikat za bio oziroma eko pridelavo. Pac je nekoliko visja cena, ampak ce gres direkt kupit, morda dobis cenej. Ce pa je zate predrago, pa izvoli, najami vrticek in veselo na delo.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

SuperKripto je izjavil:

a vam povem eno skrivnost. V vec primerih ko kupite cenejso hrano, vas v bistvu pride drazje. Pa veste kako? tista napol umetna hrana raste veckrat iz prevec intenzivnega poljedelstva, ker gledajo samo na profit. posledicno je v taki hrani manj hranil. Zna se zgodit, da ima cenejse jabolko 1/5 hranil kot ga ima bio jabolko. Kaj ni potem boljse kupit eno pravo jabolko kot pa 5 umetnih. Da ne govorim, da ima tista cenejsa jabolka manj okusa pa zraven strupene pesticide.


Predlagami ti, da s temi svojimi levičarsko-antifa pamfleti kar nehaš. Ker to, kar klobasaš, nima forme.
Najprej 'umetna' hrana:

Gede na to, da imamo lastne koline, sem jaz doktor za hrano zate.
Večina izdelkov (če ne že ravno vsi) je pod fitosanitarnim nadzorom. Tudi (v Evropo) uvožena hrana je pod fitosanitarnim nadzorom.
Hrana pri kmetu večinoma ni pod fitosanitarnim nadzorom.

Da gnojilo pospešuje rast rastlin, ni 'umetno', niti 'napol umetno'. Imamo lasten vrt, pa je meni to bolj jasno kot tebi. Če papriki/paradižniku manjka mangan (Mg), se ti lahko poprek postaviš, imel boš majhne porumenele zakrnele plodove, če bodo paprike sploh prišle do zorenja.

O strupenih pesticidih pa tole:
Najprej mi povej, če si prebral Pinusov ključ, knjižico fitofarmacetskih sredstev. Si? Nisi? Izpit imaš za fitofarmacevtska srestva? Da ločiš, kaj so gnojiva (Cuprablau), kaj so lažji pesticidi, ter "težki" pesticidi, ki pronicajo tudi v koži človeka, ter se jih je bolje ogibati.

Glej, nakladaš, da kar glava peče.

Pa še 'bio' jabolka. Kot verjetno veš, so bio izdelki regulirani posebej, imajo svoj poseben CHED certifikat. Bio ima posebne zahteve, v Belgiji ima to 7-9x višjo ceno. Pri nas se beseda 'bio' zlorablja, ker piše na gajbi jabolk 'bio', misliš, da so jabolka bio. Ko bodo jabolka imela vsaka svojo nalepkico na jabolku, ter QR kodo, da lahko certifikat poskeniraš, ter preveriš, zakaj plačuješ nekaj 9x dražje, se javi. Včasih mi gre na živce, kako malomeščanske wannabeje nmategujejo z napisi bio in morda 30% višjo ceno. Kdor prodaja tak 'bio' v Sloveniji je butelj, ker bi to lahko prodal v Belgiji x9.

SuperKripto ::

nisem politicno opredeljen ampak ti lahko zagotovim da mi je bolj mar za slovenski narod kot pa vecini trolov na slotech, ki to delajo iz sebicnih in laznih interesov.

APPluk ::

Vse so zajebale zadruge, katere namesto do bi bile podpora kmetu in imelo svoje lokalne trgovin in nudile tudi svežo zelenjavo, sadje,... se jim gre samo za lastno korist, kako odkupiti čim ceneje mleko, žita,... ter kako potem spet poceni uvoziti žita in ji drago prodajati kmetu.

Sem pa opazil nekaj novega v Slov. Bistrici, nekaj v pravi smeri: https://bistrican.si/index.php?option=c... , takšne trgovine bi rabili v vsakem mestu in nekaj več oglaševanja

m0LN4r ::

Iz ljubezni je ko delajo klobase, zravn ga pijejo, potem macek fukne dol cel kos mesa na tlakovce, ga poberejo splahnejo in nazaj, muhe pa kot na smetiscu letajo in serjejo po mesu, medtem ko imajo mesarji "juzno"

To je prava ljubezen!
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

chuck ::

Tudi mene vedno bolj mika, da bi nabavljal od kmetov, ampak bi se primerjave lotil na malo bolj znanstven način.

In sicer v stilu laboratorijski test za primerjavo trgovinskih živil s tistimi od kmetov. Idealno celo nekaj lahko opraviš doma in preveriš ali pošlješ kam na test. V končni fazi mislim, da vitaminov, mineralov dobimo ogromno, skrbi me predvsem koliko pesticidov in ostalega sranja pojemo zraven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chuck ()

m0LN4r ::

Gede na to, da imamo lastne koline, sem jaz doktor za hrano zate.
Evo, ravno od takega ne bi nikoli kupil. Tut moj fotr je doktor, kmet, mesar, veterinar, nastevajmo naprej.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

SuperKripto ::

sej zato sem napisal, da ce kupujes pri kmetu, je najbolj ce ima certifikat za bio/eko ali pa kupis od preverjenega znanca ali druzinskega prijatla, sorodnika, ce ne pa kar sam najam vrticek.

Zgodovina sprememb…

Hemi426 ::

49106 je izjavil:

Hemi426 je izjavil:


Pri prodajalcu klobas, sem bil večkrat doma, meso po tleh, ogromna umazanija. Si upam trditi, da se v industrijskih proizvodih bolj držijo Haccp-a.


Nisem tako prepričan. Bogsigavedi, kaj počnejo zadaj.




Aha, nekomu se je v vozičku razletela bombica(ježek), kar se razločno vidi po mrvicah na 2. sliki. In to je sedaj primerljivo s Haccp standardi v proizvodnji.
Vem, da je troll, ampak useeno, lol

m0LN4r ::

chuck je izjavil:

Tudi mene vedno bolj mika, da bi nabavljal od kmetov, ampak bi se primerjave lotil na malo bolj znanstven način.

In sicer v stilu laboratorijski test za primerjavo trgovinskih živil s tistimi od kmetov. Idealno celo nekaj lahko opraviš doma in preveriš ali pošlješ kam na test. V končni fazi mislim, da vitaminov, mineralov dobimo ogromno, skrbi me predvsem koliko pesticidov in ostalega sranja pojemo zraven.
Al pa mu prebija greznica v studenec in s to vodo pita zivino. khm khm, da nisem prevec naglas rekel
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

49106 ::

Hemi426 je izjavil:

49106 je izjavil:

Hemi426 je izjavil:


Pri prodajalcu klobas, sem bil večkrat doma, meso po tleh, ogromna umazanija. Si upam trditi, da se v industrijskih proizvodih bolj držijo Haccp-a.


Nisem tako prepričan. Bogsigavedi, kaj počnejo zadaj.




Aha, nekomu se je v vozičku razletela bombica(ježek), kar se razločno vidi po mrvicah na 2. sliki. In to je sedaj primerljivo s Haccp standardi v proizvodnji.
Vem, da je troll, ampak useeno, lol


Če so se tako držali predpisov med epidemijo, ko je bilo razkuževanje še obvezno(pojma nimam, če je še), potem se ziher držijo tudi HACCP-a. Mislim, da tudi vozički spadajo v HACCP, če ne, naj me nekdo popravi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

D4G4 ::

Zakaj v trgovini?

- Ker nimam časa hoditi dopoldan na tržnico (popoldan se dobi samo še ostanke ali niti tega) + porabljam čas in bencin in Zokiju moram plačati parkiranje.

- Ker nimam časa naročati pri različnih ponudnikih (vsi nimajo vsega), se usklajevati in vsakega posebej čakati, da bom doma, ko pripelje.

- Ker je bilo "domače slovensko" že večkrat dokazano nateg.

- Ker ne vem, zakaj bi zaupal random kmetu, da me ne nateguje.

Ko se je začela korona, sem nehal hoditi v fizične trgovine (spar, mercator, hofer ...) in začel 1x tedensko naročati na spletu pri Sparu in Mercatorju. Prihranim ogromno časa in manj zapravim, ker ni fizične skušnjave. Tudi ko bo tega sranja s korono in ukrepi konec, bomo pri nas še naprej v glavnem naročali na spletu. Nobenega gužvanja, iskanja parkinga, čakanja v vrsti, živciranja, hoje na drug konec trgovine, ker si nekaj pozabil, teženja s pika kartico in nalepkami, posiljevanja s promocijami in akcijami. Čista zmaga.

m0LN4r ::

Tako, poznam albanca, ki ima firmo in VSAK DAN! hodijo cistit mesnice in to konkretno, mi je kazal slike. To je vsak dan spucano, bolj kot od marsikoga doma posoda in dezinficirano. Mislim pa saj nismo v indiji. Ja ta firma je zunanji izvajalec in cistijo v AT. Mati je delala v klavnici isto, halije, maske, vsak dan spucano, prosto ohlajen na skoraj 0 stopinj, zaprt.

Doma pa kot sem rekel, pride macek med juzno fukne meso na tla, se pac pobere in zmelje nazaj, podnevi se mal muhe serjejo po mesu, ker je kosilo in se potem dela naprej, pa svinje jedo namesto optimalne hrane, kmetove pomije zmesane s silosom.

Domace je domace, prava ljubezen. Certifikati pa standardi so samo za okras, tega domac kmet ne rabi, ker on vse boljse zna.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

kuall ::

Ljudje spet ne vidijo gozda ampak samo drevesa. Torej vsak gleda samo na svojo rit, namesto da bi pogledal celotno sliko in rekel: takole bi moralo biti. Starih štal je veliko, za katere je škoda, da niso izkoriščene. Če bomo vse stare štali opustili in natlačili živali iz teh štal v neke megafarme to ne bo ok.
Dejstvo vsaj kar se tiče mesa in živalskih izdelkov je tole:
splača se kupovat od kmeta zato, ker so živali v megafarmah pogosto preveč nagužvane, ker je prostor omejen.
Medtem ko pri kmetih obstaja polno starih štal, kamor lahko da par glav, ki so lepo frej in se ne gužvajo. Tudi pašnih površin je veliko na teh malih kmetijcah. Jaz kmetovanja in denarja iz njega ne rabim ampak si prav govorim, da je nujno, da vzredim čimveč živali enostavno zato, ker bodo pri meni bolj uživale kot na megafarmah. Razmišljam, da bi jih lepo pasel, potem pa dal na bolho sliko "prodam meso" in sliko živali iz pašnika. Samo z zakolom bo mau problem, ker nisem za te stvari.

Ljudje imajo napačno filozofijo, da če že kmetuješ moraš živali čimbolj natlačit in našponat z raznimi krmili, ker se kaj drugega ne splača, ker delaš zgubo. Ja porkamadona, saj tudi človek v luxuznih hišah dela zgubo. Pri udobju živali je treba naredit neko zgubo, pravzaprav večja kot je zguba bolj so te živali uživale v življenju in obratno: cenejše kot kupuješ meso večja je verjetnost, da je žival trpela.

Pravite, da ne veste, ali je pri kmetu kaj bolje kot v trgovini. Recite mu, da vam pokaže, kako živali živijo in boste videli, ali še kupovat pri njemu. Tam pri Škofljici je npr en velik pašnik s kokošmi, ki dokaj uživajo. Res jih je veliko ampak so vsaj na prostem. Če tam kupite jajca ne morte dost zgrešit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Hemi426 ::

49106 je izjavil:

Hemi426 je izjavil:

49106 je izjavil:

Hemi426 je izjavil:


Pri prodajalcu klobas, sem bil večkrat doma, meso po tleh, ogromna umazanija. Si upam trditi, da se v industrijskih proizvodih bolj držijo Haccp-a.


Nisem tako prepričan. Bogsigavedi, kaj počnejo zadaj.




Aha, nekomu se je v vozičku razletela bombica(ježek), kar se razločno vidi po mrvicah na 2. sliki. In to je sedaj primerljivo s Haccp standardi v proizvodnji.
Vem, da je troll, ampak useeno, lol


Če so se tako držali predpisov med epidemijo, ko je bilo razkuževanje še obvezno(pojma nimam, če je še), potem se ziher držijo tudi HACCP-a (pa mislim, da vozički tudi spadajo v HACCP).


Mesni obrati so še vseeno milje bolj čisti kot lokalni popoldanski klavec, ena slika umazanega vozička iz trgovine, to ne bo spremenila, haha
Sem delal kot študent v nakupovalnem centru, tole je še dokaj čist voziček :D

zobnik ::

Torej je kmetijska politika v totalnem ku*cu

m0LN4r ::

Pravite, da ne veste, ali je pri kmetu kaj bolje kot v trgovini. Recite mu, da vam pokaže, kako živali živijo in boste videli, ali še kupovat pri njemu. Tam pri Škofljici je npr en velik pašnik s kokošmi, ki dokaj uživajo. Res jih je veliko ampak so vsaj na prostem. Če tam kupite jajca ne morte dost zgrešit.
Boljkone izjema, kot pravilo. In ja smo videli in nas je minlo.
Trgovina pa ima vse na kupu 10 minut vstran, posten kmet pa je eno uro voznje od doma.

Meni je cisto vseeno ali ima 10 krav na 100 kvadratih ali 1000 krav na 10.000 kvadratih. Moja zena rise za avstrijskega kmeta eno stalo za ca. 2-3 miljone evrov, naravna svetloba, avtomatsko odpirajoce stene, kot terase, avtomatsko ciscenje tal, hranjenje, spiranje tal, rotacijske krtace, odprt razgled in prost vhod ob lepem vremenu, gretje pozimi, prezracevanje, skratka krave imajo vecji luksus in standarde za izpolnjevat, kot marsikater clovek v stanovanju iiiiin
zadeva izpolnjuje VSE najnovejse Avstrijske standarde, norme in certifikate. Da bi to imel kmet iz nevem recimo "rankovec" mocno dvomim. Najverjetneje ima med stiri zide iz 1980 z enim malim oknom in lesenimi fosln nabasano notr 15 krav s posranimi riti, katerim 1x na dan malce zmece ven gnoj, ko pride iz sluzbe. To je realnost.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Hemi426 ::

zobnik je izjavil:

Torej je kmetijska politika v totalnem ku*cu


Bolj odnos kmetovalcev.
Kmetijska politika je kar ok, dobijo kar dosti subvencij in odškodnin glede na njihovo relevantnost.

m0LN4r ::

Marsikateremu kmetu je subvencija vir dohodka in se znjo okorisca. Nazalost.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

zobnik ::

Dobijo tudi tisti, ki nimajo kmetiji in dajejo drugim kmetom da pokosijo...pač kmetijska politika je slaba

Raptor F16 ::

SuperKripto je izjavil:

a vam povem eno skrivnost. V vec primerih ko kupite cenejso hrano, vas v bistvu pride drazje. Pa veste kako? tista napol umetna hrana raste veckrat iz prevec intenzivnega poljedelstva, ker gledajo samo na profit. posledicno je v taki hrani manj hranil. Zna se zgodit, da ima cenejse jabolko 1/5 hranil kot ga ima bio jabolko. Kaj ni potem boljse kupit eno pravo jabolko kot pa 5 umetnih. Da ne govorim, da ima tista cenejsa jabolka manj okusa pa zraven strupene pesticide.


Neumnost.

Biokmetijstvo je dejansko najbolj sporno za okolje pa se lah v tla mečeš da ni res. Prihodnost je hidroponika ampak če se ne zliva greznice po njivi in vrtu to ni "naravno" in normalno za povprečnga slovenca.

Ravno bio pridelki so največ špricani od vseh ker sicer bi vse propadlo in zbolelo. GSO so v tem primeru boljši ker imajo vgrajeno odpornost za večino pizdarij in rabiš mogoče 2-3x pošpricat ne pa bio ko se zemljo in podtalnico z bakrom zastruplja praktično tedensko.

Hidroponika pa zagotavlja stabilno in sterilno okolje kjer niti špricat ne rabiš prav tako je energiksko bolj učinkovito. Umetna gnojila so boljša in bogatejša z minerali kot zemlja zmešana z živalskim drekom. S tem dodatkom da živalski izmet vsebuje nezdrave količine sečnine in ostalih dušikovih spojin ki rastje požgejo in v najslabšem primeru sfukajo podtalnico.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

harvey ::

m0LN4r je izjavil:

Tako, poznam albanca, ki ima firmo in VSAK DAN! hodijo cistit mesnice in to konkretno, mi je kazal slike. To je vsak dan spucano, bolj kot od marsikoga doma posoda in dezinficirano. Mislim pa saj nismo v indiji. Ja ta firma je zunanji izvajalec in cistijo v AT. Mati je delala v klavnici isto, halije, maske, vsak dan spucano, prosto ohlajen na skoraj 0 stopinj, zaprt.

Doma pa kot sem rekel, pride macek med juzno fukne meso na tla, se pac pobere in zmelje nazaj, podnevi se mal muhe serjejo po mesu, ker je kosilo in se potem dela naprej, pa svinje jedo namesto optimalne hrane, kmetove pomije zmesane s silosom.

Domace je domace, prava ljubezen. Certifikati pa standardi so samo za okras, tega domac kmet ne rabi, ker on vse boljse zna.

Maš takšne in drugačne domače mojstre, tako da posploševanje ni ravno na mestu. Kar sem imel opraviti z domačimi mesarskimi proizvodi lahko le rečem vse na nivoju - higiena mesarja/kmeta, čistoča prostorov in opreme, prav tako tudi skrb za živino - nič silaže in pomij. Marsikdo pa verjam, da rad poenostavi in zmelje v salame mimogrede tudi par ton dirkalnih konj.

Glede zelenjave pa kar ne pridelamo doma imam lokalnega kmeta, ki mi dobesedno z njive pobere, če kaj nima prištimano.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harvey ()

kow ::

Zakaj ne kupujem od kmetov? Ker smo trgovine izumili z razlogom. Seveda ni nobenega razloga, da ne bi kupoval TUDI direktno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dice7 ::

Sosedov kmet fotra kokoši z enakim štarterjem kot one v lidlu

49106 ::

dice7 je izjavil:

Sosedov kmet fotra kokoši z enakim štarterjem kot one v lidlu


Kako pa veš s čim so futrane one v lidlu?

SuperKripto ::

kow je izjavil:

Zakaj ne kupujem od kmetov? Ker smo trgovine izumili z razlogom. Seveda ni nobenega razloga, da ne bi kupoval TUDI direktno.

ja, ampak se je ocitno to v zadnjih letih izrodilo, nekateri ocitno prevec izrabljajo zaupanje, pa samo dobicek jim roji po glav. Dodatno so zakompliciral doloceni novodobni zakoni, ki pravijo, da kumara ne sme biti kriva, pa ne sme odstopat od tega in tega normativa. Pac si zmisljujejo take pogoje, da potem navaden kmet tiste njegove krive in nepravilne oblike tezko proda.

Zgodovina sprememb…

mojsterleo ::

Od kmeta neposredno ne kupujem nič.
Kupujem edino jajca iz jajcomatov (okrog 2,5 eur škatla), včasih so bile čiste sedaj pa se je en kmet očitno polenil in dobim drekasto škatlo jajc, zato kupujem na drugem jajcomatu.
Občasno še na mlekomatu kupim mleko, kadar sem blizu kakšnega, čene pa pač mleko iz mlekarne Planika ali slično.
Glede ostale ponudbe sem dokaj skeptičen, še posebej na tržnicah.

SuperKripto ::

ja, na navadnih trznicah. Ampak imas tudi del, kjer prodajajo s certifikati. Tam se tocno ve, kje je pridelek zrasel, na kateri kmetiji, ime in primek pridelovalca, kontrola zemlje itd. Tam so strozja pravila in redne kontrole. Kazni za krsitelje pa ponavad visoke. Sej imajo na standu tudi obesen gor, pa si lahk pogledas.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

49106 je izjavil:

dice7 je izjavil:

Sosedov kmet fotra kokoši z enakim štarterjem kot one v lidlu


Kako pa veš s čim so futrane one v lidlu?
Mi imamo farmo v vasi, za nase slovenske izdelke za v trgovino. Hrana je top shit proti tistemu, kar kmet na random mece na tla in pijejo iz loncev.
Glih prejsnji teden bil pri enmu, k so mu kure skor crknile na vrocini, ker pac nima urejenega sistema za pitje, ampak zjutraj natoci v neke lonce, ampak to izhlapi ze cez 3 ure, pol pa do vecera, jebiga. Kure pa umirajo na soncu od kapi, ker nimajo sence, pol jih pa zmece v domac "krematorij" - stara mama pa se dere, da to bi ona scistila za v zupo bi se bla dobra.

mojsterleo je izjavil:

Od kmeta neposredno ne kupujem nič.
Kupujem edino jajca iz jajcomatov (okrog 2,5 eur škatla), včasih so bile čiste sedaj pa se je en kmet očitno polenil in dobim drekasto škatlo jajc, zato kupujem na drugem jajcomatu.
Občasno še na mlekomatu kupim mleko, kadar sem blizu kakšnega, čene pa pač mleko iz mlekarne Planika ali slično.
Glede ostale ponudbe sem dokaj skeptičen, še posebej na tržnicah.
Eni bi pa placali tudi 3-4 evre za cimbolj posrana jajca. Ves, ko jih das kuhat, da dobis mal okusa.

SuperKripto je izjavil:

kow je izjavil:

Zakaj ne kupujem od kmetov? Ker smo trgovine izumili z razlogom. Seveda ni nobenega razloga, da ne bi kupoval TUDI direktno.

ja, ampak se je ocitno to v zadnjih letih izrodilo, nekateri ocitno prevec izrabljajo zaupanje, pa samo dobicek jim roji po glav. Dodatno so zakompliciral doloceni novodobni zakoni, ki pravijo, da kumara ne sme biti kriva, pa ne sme odstopat od tega in tega normativa. Pac si zmisljujejo take pogoje, da potem navaden kmet tiste njegove krive in nepravilne oblike tezko proda.
To ni noben problem, ce pac normalen kmet ne dohaja pac ne dohaja, se je treba s tem sprijaznit.
Pravila so za oba ista, normalen al pa ne.

PS: Bolj ko smrdi, bolj je domace.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

poweroff ::

Tole je zanimiva tema.

Prva stvar, ki sem jo opazil je neko jamranje, zakaj ljudje ne kupujejo od kmetov.

Ja, treba se je organizirat! Kmetje se lahko organizirajo v zadrugo. Na Obali recimo deluje Agraria, kjer so izdelki precej cenejši kot v Mercatorju, kmetje sem prepričan tudi dobijo več kot če bi prodajali Mercatorju, v trgovini pa dobiš zelo veliko izdelkov (prodajajo tudi nekmetjske izdelke).

Druga opcija je, da se kmetje povežejo s kakšno dostavno službo in se naredi sistem spletne/mobilne trgovine, kjer ljudje naročajo izdelke na dom. Taka zadeva mora biti podprta z algoritmi. Kolega je delal v Londonu za neko podjetje, ki je razvijalo tako platformo - optimizacija poti, predikcija potreb, itd.

Ampak to seveda stane. Pri nas pa takih stvari ni pripravljen nihče plačati, niti se kmetje niso pripravljeni po "socialistično" organizirativ zadruge.

Raje so pač revni, potrošniki pa tudi. Zakaj bi si procente od prodaje razdelili kmetje in potrošniki, če jih lahko podarijo veletrgovcem?
sudo poweroff

49106 ::

Eni jamrajo, medtem ko drugi moralizirate. Ampak hej, Slovenclj drugega ne zna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

zmist ::

zobnik je izjavil:

Če ne boste podprli kmetov, bodo nehal prodajat tako bomo odvisni samo še od uvoza.


Ker navkljub temu, da se moram sam odpeljati do njih (kar mi pri trgovini ni potrebno), se vedno racunajo za enake izdelke vec. Zadeva pac nima racunice. Ce bi bili vsaj s ceno konkurencni trgovinam, bi rade volje odmislil strosek prevoza.

poweroff je izjavil:

Raje so pač revni, potrošniki pa tudi. Zakaj bi si procente od prodaje razdelili kmetje in potrošniki, če jih lahko podarijo veletrgovcem?

Tole bi slo, da bi si procente razdelili, skratka za potrosnika bi bilo cenje, kmet pa bi tudi dobil iz tega ven vec. Zal pa to ni racunica, ki slovenskemu kmetu pade v glavo. On bi rad brez distribucijske mreze (se pravi, da pride potrosnik sam do njega), pobasal tisto kar sicer zasluzi trgovec, pa se navil bo ceno "ker gre za domace". To pa pac ne bo slo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

Master_Yoda ::

Ravno bio pridelki so največ špricani od vseh ker sicer bi vse propadlo in zbolelo. GSO so v tem primeru boljši ker imajo vgrajeno odpornost za večino pizdarij in rabiš mogoče 2-3x pošpricat ne pa bio ko se zemljo in podtalnico z bakrom zastruplja praktično tedensko.


A ni obratno ? Vsaj pri roundup psenici recimo, ima vgrajeno odpornost na roundup skropivo in potem zlivajo tega gor kolikor jim pase.
Dovie'andi se tovya sagain.

sparklyslo ::

Rad bi, pa imajo pogosto nabite cene.
Goriske breskve prodajajo za drobiz fructalu, od mene bi pa radi 10x vec za kg...
Enako cesnje,jagode so po ceni zlata, v hofer jih pa prodajo za drobiz, "domaca zelenjava", ... you name it.
Tako da ponavadi le krompir. Meso me pa ne zanima.

49106 ::

Če boš kupil toliko kot fruktal, jih boš dobil po isti ceni. Ni pa to možno, če pa moraš priti 100.000x za isto količino in želiš isto ceno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

zmist ::

49106 je izjavil:

Če boš kupil toliko kot fruktal, jih boš dobil po isti ceni.

Seveda, samo gre za to, da so drazji od trgovcev, pa se peljati se moras do njih. Potem gres raje do trgovca.

sparklyslo ::

Če boš kupil toliko kot fruktal, jih boš dobil po isti ceni. Ni pa to možno, če pa moraš priti 100.000x za isto količino in želiš isto ceno.


In zakaj naj bi potem kupoval od kmeta?

49106 ::

Ampak a so tudi dražji od trgovcev, ki prodajajo goriške breskve?

sparklyslo je izjavil:

Če boš kupil toliko kot fruktal, jih boš dobil po isti ceni. Ni pa to možno, če pa moraš priti 100.000x za isto količino in želiš isto ceno.


In zakaj naj bi potem kupoval od kmeta, ne veš zakaj bi kupoval od kmeta?


Ker ne dobiš po isti ceni kot fruktal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

zmist ::

49106 je izjavil:

Ampak a so tudi dražji od trgovcev, ki prodajajo goriške breskve?

Da. Sicer pa pojdi na poljubno trznico in primerjaj cene s trgovskimi. Sploh ljubljanska je odlicna, najvecja trznica italianske zelenjave izven Italije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

49106 ::

Trgovske so kvečjemu klasa 2, ponavadi uvožene iz Španije. Ljubljanske tržnice ne poznam, Splitska, ki sem jo nedavno obiskal, ima ugodne cene in vrhunske pridelke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

zmist ::

49106 je izjavil:

Trgovske so kvečjemu klasa 2, ponavadi uvožene iz Španije.


Ali juzne italije.

Ampak govorimo o primerljivih izdelkih, kjer ima trgovec nad glavo inspekcijo, kmet pa nicesar.

49106 ::

zmist je izjavil:

49106 je izjavil:

Trgovske so kvečjemu klasa 2, ponavadi uvožene iz Španije.


Ali juzne italije.

Ampak govorimo o primerljivih izdelkih, kjer ima trgovec nad glavo inspekcijo, kmet pa nicesar.



Ne, govorimo o istih izdelkih, saj sem jasno poudaril goriške breskve.

zmist je izjavil:

kjer ima trgovec nad glavo inspekcijo, kmet pa nicesar.


Ne bova sodila o tem, kdo ima inpšekcijo in kdo ne. Ponavadi je tako, da manjši kot si, več imaš inšpekcije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko vam resnično pomenijo slovenski izdelki? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27830061 (21528) Snegec
»

Lokalna hrana v času korone (in drugih neželenih dogodkov)

Oddelek: Problemi človeštva
394213 (2313) hr_natakar
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28336945 (31765) louser
»

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33766045 (59359) Invictus

Več podobnih tem