» »

Kaj smo za povprečno plačo dobili leta 1991 in kaj dobimo danes

Kaj smo za povprečno plačo dobili leta 1991 in kaj dobimo danes

Temo vidijo: vsi

bambam20 ::

Marsikdo ne razume, da 1991 ni bilo naročnine na internet, mobilni telefon in podobne zadeve, ker niso obstajale. Že samo iz tega stališča se je mesečno privarčeval lep znesek. Rabljeni avti so bili po večini kupljeni na gotovino in ne na kredit.

Teh dilerčkov, ki so se razpasli kasneje takrat sploh ni bilo.

Koraaz ::

bambam20 je izjavil:

zobnik je izjavil:


Včasih si kupil obutev pa je bla usnejna prava, zdržal 10let,



Obutev ni bila poceni. Usnjena. Si lahko izvlekel 20.000 sit.


Kaj pa je to 20.000SIT? To je danes ca 80€ Danes za manj kot 50€ skoraj ne dobiš dobrih čevljev, superg. Za teh 20.000 SIT so bile sigurno tudi boljše izdelave kot danes.

Se spomnim, ko sem kupoval tekaške superge, sem kupil Mizunove za 10.000SIT in je bilo to celo premoženje. Danes bi te podobne prišle 200€, pred kakimi 5 leti nazaj pa 100€. Razlika v ceni je očitna.

Usnjene čevlje sem tudi kupil za podoben denar med 5000 in 10000SIT italjanske, medtem, ko superge so stale tudi po 2000SIT (ca današnjih 10€).

Master_Yoda ::

Jap danes das 60 EUR za low end teniske (v akciji, drugace so 100) in ti po treh mesecih zacnejo razpadati. Ce pa se pritozis pa ti poklicejo nekega stalnega "izvedenca" (ki zivi na ta racun), in bo tebi in sodiscu (ce bos slucajno dal naprej) razlozil kako si ti te teniske napacno uporabljal.

Ne osebne izkusnje ampak ravno na tem forumu sem to bral ...
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Kar se jaz spomnim je, da sem pomladi 1992 na poti iz šole hodil na sladoled, kepica je bila nekje 10-15 tolarskih bonov (če se jih kdo ne spomni, tole)
Zdaj je kepica koliko, 2€? Cca. 30x več.
Potem se spomnim kave leta 1998 nekje 50 SIT, zdaj je nominalno skoraj 10x dražja.
10 let star Yugo45 je bil 1999 nekje 100kSIT.
To so zadeve, ki se jih nekako spomnim.
Kako je bilo takrat s plačami se pa ne spomnim, sem bil še premlad.

Pač fiat gre ves po poti inflacije in ni na koncu vreden nič. Zato ga je potrebno sproti vlagati.
So pa zanimive cene v g zlata. Je takoj vse jasno...
Npr. pšenica:
http://pricedingold.com/wheat/

Zgodovina sprememb…

Machete ::

Jaz vem samo, da je pred 91 stari v tujini zaslužil v enmu mescu za 2,5 let dela v Jugi.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

bambam20 ::

energetik je izjavil:

Kar se jaz spomnim je, da sem pomladi 1992 na poti iz šole hodil na sladoled, kepica je bila nekje 10-15 tolarskih bonov (če se jih kdo ne spomni, tole)
Zdaj je kepica koliko, 2€? Cca. 30x več.


Ja. V ljubljani. Drugače je kepica nekje 1.3-1.4€

energetik ::

Tudi leta 92 sem sladoled kupoval v LJ, ker sem (bil) Ljubljančan. Nima veze, pač da se vidi, koliko so narasle nominalne cene blaga.
Sicer pa je že en omenil, če se kaj primerja, je potrebno gledat koliko se je takrat dobilo za minimalca (hrane, stanovanj, vozil, počitnic) in koliko se dobi zdaj. Pa morda se že vozil ne da primerjati, zaradi večje robotizacije dandanes. Hrano, stanovanja pa se lahko primerja, saj je to načeloma včasih zahtevalo podobno sredstev kot danes.

zavajon ::

Machete je izjavil:

Jaz vem samo, da je pred 91 stari v tujini zaslužil v enmu mescu za 2,5 let dela v Jugi.

To lahko tudi danes;)

Sicer pa je bilo takrat razmerje naših plač v primerjavi z zahodnimi nekje 1:3-4. A ker so bile nekatere cene pri nas nižje, pa določene stvari so bile plačane od države ali firme (stanovanje, zobozdravnik, počitnice), je bila razlika v standardu nekje 1:1,5, kar je nekako tako kot dandanes.

bambam20 ::

energetik je izjavil:


Sicer pa je že en omenil, če se kaj primerja, je potrebno gledat koliko se je takrat dobilo za minimalca (hrane, stanovanj, vozil, počitnic) in koliko se dobi zdaj. Hrano, stanovanja pa se lahko primerja, saj je to načeloma včasih zahtevalo podobno sredstev kot danes.


Dejansko se ne da, ker so v tistem obdobju bile privat trgovine in so cene zelo varirale. Danes imaš ceno artiklov v Šparu in ostalih trgovcih po isti ceni Ljubljani , kot v Murski, Mariboru, Izoli.

Machete ::

zavajon je izjavil:

Machete je izjavil:

Jaz vem samo, da je pred 91 stari v tujini zaslužil v enmu mescu za 2,5 let dela v Jugi.

To lahko tudi danes;)

Sicer pa je bilo takrat razmerje naših plač v primerjavi z zahodnimi nekje 1:3-4. A ker so bile nekatere cene pri nas nižje, pa določene stvari so bile plačane od države ali firme (stanovanje, zobozdravnik, počitnice), je bila razlika v standardu nekje 1:1,5, kar je nekako tako kot dandanes.


Lahko, ampak dvomim da za ENAKO delo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

FTad ::

Koraaz je izjavil:

bambam20 je izjavil:

zobnik je izjavil:


Včasih si kupil obutev pa je bla usnejna prava, zdržal 10let,



Obutev ni bila poceni. Usnjena. Si lahko izvlekel 20.000 sit.


Kaj pa je to 20.000SIT? To je danes ca 80€ Danes za manj kot 50€ skoraj ne dobiš dobrih čevljev, superg. Za teh 20.000 SIT so bile sigurno tudi boljše izdelave kot danes.

Se spomnim, ko sem kupoval tekaške superge, sem kupil Mizunove za 10.000SIT in je bilo to celo premoženje. Danes bi te podobne prišle 200€, pred kakimi 5 leti nazaj pa 100€. Razlika v ceni je očitna.

Usnjene čevlje sem tudi kupil za podoben denar med 5000 in 10000SIT italjanske, medtem, ko superge so stale tudi po 2000SIT (ca današnjih 10€).


Pa si preracunal, koliko je to, ce upostevas se inflacijo do danes? 80€ leta 91 je danes cca 160€.


Ko primerjate cene 30 let nazaj, preracunaj se inflacijo, da se dobi malo bolj obcutka, ce je neka stvar ceneje ali ne.

kgtjera ::

Sicer pa je že en omenil, če se kaj primerja, je potrebno gledat koliko se je takrat dobilo za minimalca (hrane, stanovanj, vozil, počitnic) in koliko se dobi zdaj.


Vbistvu ni tko enostavno!

Če že primerjate ali se je bolje živelo včasih ali danes, ne moreš mimo tega, da primerjaš vse aspekte, tudi npr. kakovost izdelka, živila... Sicer pa kaj ti pomaga, če si lahko s povprečno plačo lahko kupiš 3000 flaš piva, če ne plačaš najemnine, položnic za komunalo, elektro itd.

Če smo resni in se primerja kvaliteto življenja nekoč in danes, bi od plače moral najprej odšteti vse položnice, najmnin, hrano itd in šele nato z ostankom preračunavati koliko flaš piva lahko kupiš danes in koliko si si lahko privoščil nekoč.

Sicer pa glede na to, da so (kljub delovskim plačam) proti koncu juge hiše rasle kot gobe po dežju in večina stanovanj izvira iz bivše juge, me boste težko prepričali, da mladi danes res živijo bolje. Mogoče v hotelu mama! Lahko si privoščijo več elektrotehnike, vsekakor, več je izbire, to pa imho ne gre tako enostavno enačiti z boljšim standardom. Še manj pa so za takšno pestrost izbire zaslužni osamosvojitelji!

Poleg inflacije, je torej potrebno upoštevat tudi starostno skupino - npr., ali govorimo o upokojencih, ki kupujejo ob popustih za upokojence, ali mladih? O koliko članski družini govoromi? So tu vštete subvencije za vrtec? Itd... Takšno statistično populariziranje s preračunavanjem cen izdelkov hrane pa žal ni nič drugega kot zavajanje, ne glede na to ali upoštevate inflacijo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kgtjera ()

kgtjera ::

Zavajanje piscev, ki so bili l. 1991 še v jajcu in v Jugi sploh nikoli niso živeli - ne glede na to ali upoštevate inflacijo...

blackbfm ::

Kar se jaz spomnim je, da sem pomladi 1992 na poti iz šole hodil na sladoled, kepica je bila nekje 10-15 tolarskih bonov (če se jih kdo ne spomni, tole)
Zdaj je kepica koliko, 2€? Cca. 30x več.
Potem se spomnim kave leta 1998 nekje 50 SIT, zdaj je nominalno skoraj 10x dražja.


Vcasih je bilo vrh glave da si izbiral med kepco cokolade in vanilije

Danes mora stvar zgledat, da se lah družbeno potrdiš z objavo na instagramu. Danes nobena bejba ne bo sla na nek basic sladoled in basic kavo pff

BCSman ::

Folk z ne preveč visokim intelektom stalno omenja kako se je prišlo do zastonj hiše v 80ih, a ne pomisli da je to bila le ena izmed anomalij eksperimentalnega sistema, ki je še bolj pospešeno vodila v propad tiste umetne tvorbe in na koncu v desetletno klavnico. Zastonj kruha ni.

zavajon ::

Ja, današnji neoliberalni sistem je brez anomalij in nikakor ni eksperitalen, tako da zaradi njega sedanja umetna tvorba ne more propasti :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

kixs ::

Pa tudi niso vsi dobili "podarjeno" hiso. Pri nas so moji gradili od place. Denarja za druge stvari ni bilo. Na morje smo kot druzina sli zadnjic 1983. Nato enkrat v soli s kolonijo in potem spet sele 1996. Danes je drugace, marsikje gredo na morje in otroc recejo, a spet??? Zapeckarji :lol:

Machete ::

Saj vse ok, ampak dajte te hiše primerjat z današnjimi. Materiali, tehnologija, sam koncept prostora in arhitekture.. Ni primerjave s parimi ceglami mal betona in po možnosti še nekaj svinčenih cevi za vodo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kgtjera ::

Machete je izjavil:

Saj vse ok, ampak dajte te hiše primerjat z današnjimi. Materiali, tehnologija, sam koncept prostora in arhitekture.. Ni primerjave s parimi ceglami mal betona in po možnosti še nekaj svinčenih cevi za vodo.


Kar primerjajte "par cegl, mal betona in nekaj svinčenih cevi" z današnjo gradnjo. Pa če smo že pri tem, še vso papirologijo in dovoljenja ter cene le teh. Nakladači! ;)

Vetrpiha ::

Master_Yoda je izjavil:

Jap danes das 60 EUR za low end teniske (v akciji, drugace so 100) in ti po treh mesecih zacnejo razpadati. Ce pa se pritozis pa ti poklicejo nekega stalnega "izvedenca" (ki zivi na ta racun), in bo tebi in sodiscu (ce bos slucajno dal naprej) razlozil kako si ti te teniske napacno uporabljal.

Ne osebne izkusnje ampak ravno na tem forumu sem to bral ...

Za 30 evrov dobiš srednji segment, pravtako za 60. Če rabi tvoje stopalo najnovejšo tehnologijo, da bo lahko premikalo tvoje telo čez en navaden klanec, sinpa kriv samo sam

bambam20 ::

blackbfm je izjavil:



Vcasih je bilo vrh glave da si izbiral med kepco cokolade in vanilije


Mogoče pri vas. Mi smo imeli na izbiro vsaj 14 različnih okusov.

kixs je izjavil:

Pa tudi niso vsi dobili "podarjeno" hiso. Pri nas so moji gradili od place. Denarja za druge stvari ni bilo. Na morje smo kot druzina sli zadnjic 1983. Nato enkrat v soli s kolonijo in potem spet sele 1996. Danes je drugace, marsikje gredo na morje in otroc recejo, a spet??? Zapeckarji :lol:


Nihče ni dobil podarjene hiše. To samo nabijajo. Tako je bilo, kot si ti napisal. Denar se je vlagal v hišo, za druga pa potem ni bilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

BigWhale ::

energetik je izjavil:

Potem se spomnim kave leta 1998 nekje 50 SIT, zdaj je nominalno skoraj 10x dražja.


Leta 1998 sem bil v vojski in v vojasnici v kantini je bila kava 60 SIT, vsi so se pogovarjali, da je kava res poceni. Ce je bila kava kje drugje cenejsa je bilo to v kaksni zabaceni beznici izven Ljubljane.. :)

VeganCyclist ::

Zadnič sm naletu na fascikel z računi od bajte, k jo je fotr delal L1985. Tisto o zaston gradnji in ne vem kaj je glede na videno totalni mit. Preračunano v takratne plače: stopnišče v ploščicah, 5 plač, topli pod v kuhni 2 plači, WC s kotličkom in pipa 1/5 plače. Tut fotr prav, da je blo drago. To bajto so takrat s štirmi plačami delali! Mat, fotr, stara mama in dedek. 10 let nazaj sm večjo in boljšo bajto naredu v solo tehniki. Kredita mam še nekej,...samo.... Ni primerljivo.

bambam20 ::

VeganCyclist je izjavil:

Zadnič sm naletu na fascikel z računi od bajte, k jo je fotr delal L1985. Tisto o zaston gradnji in ne vem kaj je glede na videno totalni mit. Preračunano v takratne plače: stopnišče v ploščicah, 5 plač, topli pod v kuhni 2 plači, WC s kotličkom in pipa 1/5 plače. Tut fotr prav, da je blo drago. To bajto so takrat s štirmi plačami delali! Mat, fotr, stara mama in dedek. 10 let nazaj sm večjo in boljšo bajto naredu v solo tehniki. Kredita mam še nekej,...samo.... Ni primerljivo.


ONi so jo delali s plačo, ti pa s kreditom. Zato se pa čohamo po beticah, ker je vse na kredit, ker nihče nič več ne kupuje na privarčevano.

VeganCyclist ::

bambam20 je izjavil:

VeganCyclist je izjavil:

Zadnič sm naletu na fascikel z računi od bajte, k jo je fotr delal L1985. Tisto o zaston gradnji in ne vem kaj je glede na videno totalni mit. Preračunano v takratne plače: stopnišče v ploščicah, 5 plač, topli pod v kuhni 2 plači, WC s kotličkom in pipa 1/5 plače. Tut fotr prav, da je blo drago. To bajto so takrat s štirmi plačami delali! Mat, fotr, stara mama in dedek. 10 let nazaj sm večjo in boljšo bajto naredu v solo tehniki. Kredita mam še nekej,...samo.... Ni primerljivo.


ONi so jo delali s plačo, ti pa s kreditom. Zato se pa čohamo po beticah, ker je vse na kredit, ker nihče nič več ne kupuje na privarčevano.


Mah ne vem, če mi je bil prejšnji sistem boljši. Takrat sej na vsak evro gledalo. Men je sosed enkat reku,...ja sej, delal sm bajto. Ampak sm tut skup nabiral dnar za avtobus za v Ljubljano. Poj pa razum če lahko. Pr nas in ta folk, ki ga poznam je bla posod ista zgodba. Brutalno šparanje in tko kj en gor reku, stroški si bli minimlani. Drva za ogrevanje, futr doma iz vrta (jesen pol prasca in krave od kmeta v skrino), papriko in kumarce vložit, jabka in krompir so bla domača v klet in gasa, morje pa v sindikalnih hiškah. Luksuza absolutno ni blo. Že recimo MAX sladoled je bil predrag, al pa takrat se je prvič Snickers pojavu. Nakup TVja je bil pa dogodek, skor vreden proslave. To ga je cela familja šla iskat. Ne vem, romantika gor al dol. Cajti so bli dost na hard. Dons na tak način žvi samo še kaka bolna stara mama, ki jo potem kažejo v Tedniku, kako je boga.

bambam20 ::

VeganCyclist je izjavil:



Mah ne vem, če mi je bil prejšnji sistem boljši. Takrat sej na vsak evro gledalo. Men je sosed enkat reku,...ja sej, delal sm bajto. Ampak sm tut skup nabiral dnar za avtobus za v Ljubljano. Poj pa razum če lahko. Pr nas in ta folk, ki ga poznam je bla posod ista zgodba. Brutalno šparanje in tko kj en gor reku, stroški si bli minimlani. Drva za ogrevanje, futr doma iz vrta (jesen pol prasca in krave od kmeta v skrino), papriko in kumarce vložit, jabka in krompir so bla domača v klet in gasa, morje pa v sindikalnih hiškah. Luksuza absolutno ni blo. Že recimo MAX sladoled je bil predrag, al pa takrat se je prvič Snickers pojavu. Nakup TVja je bil pa dogodek, skor vreden proslave. To ga je cela familja šla iskat. Ne vem, romantika gor al dol. Cajti so bli dost na hard. Dons na tak način žvi samo še kaka bolna stara mama, ki jo potem kažejo v Tedniku, kako je boga.


Danes pa kaj? Avto na obroke ( ni obrok 20€ na mesec , pač pa vsaj 200€ + zavarovanje ), obvezno optika 400/40, ker to navaden uporabnik res potrebuje in 200 tv programov za 60-70€ na mesec, obvezno namočnejši telefon za 35-40€ na mesec na vezavo,.. Samo tukaj se lahko vidi, da se spička po nepotrebnem 400-500€ v zrak...

Luksuz je postal po ameriško enostavno dostopen, da se ljudi zadrgne s krediti.. Komu to paše, pa mu naj. Potrebno je vs eimeti takoj, ta trenutek, na obroke, na kredit.. Skodaj nihče ne zna varčevat..

V nabiralnikih nas dnevno čakajo letaki s popusti.. Tega včasih ni bilo... V ameriki so ogabno zakreditirani, tako je tudi v Sloveniji.

Seveda je bolje, če se ne treseš, kako boš vse silne kredite odplačal in mirno spiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

VeganCyclist ::

Brez kreditov dons ne gre. Sam sem mel srečo, da sm se s tem ukvarjal 10let nazaj in je kar se mene tiče to že skor zgodovina. Tm v eni drugi temi folk o tem, da bo jemal po 200k kredita za bajte. Huh,... To pa še mene kr stisne. Razlika je, al si za enga Cliota zapufan, al za 20njih.

Mike_Rotch ::

Jap danes das 60 EUR za low end teniske (v akciji, drugace so 100) in ti po treh mesecih zacnejo razpadati. Ce pa se pritozis pa ti poklicejo nekega stalnega "izvedenca" (ki zivi na ta racun), in bo tebi in sodiscu (ce bos slucajno dal naprej) razlozil kako si ti te teniske napacno uporabljal.


Malo off topic, ampak jaz sem z Lidl tekaškimi copati za 15 eur v zadnjih 12 mesecih naredil cca. 700km po mešanih podlagah in vse pogojih, pa še vedno držijo skupaj.

Tole nakladanje o dobri stari robi, ki drži večno je malo mimo. Sigurno obstajajo zanič izdelki, kot so obstajali zanič izdelki 30, 40 let nazaj.

ONi so jo delali s plačo, ti pa s kreditom.


Moji tastari so se kar konkretno zapufali za hišo. Se bere kot, da so krediti neka novodobna pogruntavščina.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

bambam20 je izjavil:

zobnik je izjavil:


Včasih si kupil obutev pa je bla usnejna prava, zdržal 10let,



Obutev ni bila poceni. Usnjena. Si lahko izvlekel 20.000 sit.

Tako ceno so imeli bulerji, dr. Martens recimo.
Za tiste čase drago kot žafran.
2020 is new 1984
Corona World order

VeganCyclist ::

sbawe64 je izjavil:

bambam20 je izjavil:

zobnik je izjavil:


Včasih si kupil obutev pa je bla usnejna prava, zdržal 10let,



Obutev ni bila poceni. Usnjena. Si lahko izvlekel 20.000 sit.

Tako ceno so imeli bulerji, dr. Martens recimo.
Za tiste čase drago kot žafran.


Ja,...21.000 SIT so bli. Pol prve plače. :P :P :P Fuck sem star.

bozicek ::

Jaz sem za Yellow cab dal takrat 28 jurjev
Imam jih še danes za travo kosit :D
Darila letos samo za poredne

Miki N ::

Mike_Rotch je izjavil:


Moji tastari so se kar konkretno zapufali za hišo. Se bere kot, da so krediti neka novodobna pogruntavščina.


Kredit je vedno prst-v-rit. Mogoče se komu kolca po "hiperinflacijskih" kreditih - verjemite, preplačani so bili n-krat z razvednotenjem kupne moči. Inflacija je kot davek "brez razloga" - efekt na plačnika je podoben, učinek toka sredstev za prejemnika (Mama država) je podoben.

Krediti lahko v "židovskih" forah tekmujejo mogoče zgolj samo še z zavarovanji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Mike_Rotch ::

Kredit je vedno prst-v-rit.


Neumnost. Kredit veliko ljudem omogoči bistveno izboljšanje življenja.

floyd1 ::

Miki N je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:


Moji tastari so se kar konkretno zapufali za hišo. Se bere kot, da so krediti neka novodobna pogruntavščina.


Kredit je vedno prst-v-rit. Mogoče se komu kolca po "hiperinflacijskih" kreditih - verjemite, preplačani so bili n-krat z razvednotenjem kupne moči. Inflacija je kot davek "brez razloga" - efekt na plačnika je podoben, učinek toka sredstev za prejemnika (Mama država) je podoben.

Krediti lahko v "židovskih" forah tekmujejo mogoče zgolj samo še z zavarovanji.

Se popolnoma strinjam, da smo v časih hiperinflacije precej izgubljali. Že naslednji dan si za plačo dobil v trgovini nekaj manj, ob koncu meseca včasih že kar precej manj. Stagniranje plač in dnevno nove podražitve... Menjavanje plače v nemške marke je bilo na dnevnem redu.

Hecno je tudi to, da se danes vsak "mulo" pogovarja o teh kreditih v smislu, kot da bi ljudje, ko so jih najemali, vedeli, da bo inflacija "požrla" velik del zneska. Nihče ni vedel.

m0LN4r ::

Koliko pa je stala kila domacega kruha, 91, 99, 2001, 2010 in danes.
Ve kdo to slucajno?

Pac kruh je neka najbolj osnovna dobrina.

VeganCyclist je izjavil:

Zadnič sm naletu na fascikel z računi od bajte, k jo je fotr delal L1985. Tisto o zaston gradnji in ne vem kaj je glede na videno totalni mit. Preračunano v takratne plače: stopnišče v ploščicah, 5 plač, topli pod v kuhni 2 plači, WC s kotličkom in pipa 1/5 plače. Tut fotr prav, da je blo drago. To bajto so takrat s štirmi plačami delali! Mat, fotr, stara mama in dedek. 10 let nazaj sm večjo in boljšo bajto naredu v solo tehniki. Kredita mam še nekej,...samo.... Ni primerljivo.

Danes si pa vecina mladih nikoli ne bo mogla postaviti bajte, razen ce vzame kredit do penzije + polog.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Miki N ::

floyd1 je izjavil:

Miki N je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:


Moji tastari so se kar konkretno zapufali za hišo. Se bere kot, da so krediti neka novodobna pogruntavščina.


Kredit je vedno prst-v-rit. Mogoče se komu kolca po "hiperinflacijskih" kreditih - verjemite, preplačani so bili n-krat z razvednotenjem kupne moči. Inflacija je kot davek "brez razloga" - efekt na plačnika je podoben, učinek toka sredstev za prejemnika (Mama država) je podoben.

Krediti lahko v "židovskih" forah tekmujejo mogoče zgolj samo še z zavarovanji.

Se popolnoma strinjam, da smo v časih hiperinflacije precej izgubljali.


V bistvu je trik v ozadju (hiper)inflacije vedno zadolževanje. To je igra tistih, ki jim obresti določajo drugi in "nemaju prava glasanja", kot je bila recimo Juga (in sedaj postaja celoten Zahod) - in ni bila niti pod razno edina. Mogoče se komu zdi, da je takrat profitiral ko je odplačeval kredit na hišo - samo to so drobtinice proti "reprogramiranju dolga", ki ga je počela država s tem, ko je metala vrednost dela vseh, da je odlagala (niti odplačevala) neperspektivne dolgove.

Inflacija je v osnovi način absorbcije dolga. Drug način je višanje davkov - tako zadolževanje kot inflacija ni nič drugega kot "terminski posel" financiranja javne porabe na račun prebivalstva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Boomerang ::

energetik je izjavil:

Kar se jaz spomnim je, da sem pomladi 1992 na poti iz šole hodil na sladoled, kepica je bila nekje 10-15 tolarskih bonov (če se jih kdo ne spomni, tole)
Zdaj je kepica koliko, 2€? Cca. 30x več.
Potem se spomnim kave leta 1998 nekje 50 SIT, zdaj je nominalno skoraj 10x dražja.


Tu si izpostavil, kako so se stvari podražile. Kaj pa plača? Minimalna plača se vsako leto dvigne - glih s tem namenom, da se lahko sledi standardu. Zdaj je samo vprašanje, ali se hitreje dvigujejo cene ali plače? To izveš tako, da preveriš koliko povprečnih kavic bi lahko s celotno plačo spil leta 1991 in koliko danes.

49106 ::

Boomerang je izjavil:

energetik je izjavil:

Kar se jaz spomnim je, da sem pomladi 1992 na poti iz šole hodil na sladoled, kepica je bila nekje 10-15 tolarskih bonov (če se jih kdo ne spomni, tole)
Zdaj je kepica koliko, 2€? Cca. 30x več.
Potem se spomnim kave leta 1998 nekje 50 SIT, zdaj je nominalno skoraj 10x dražja.
10 let star Yugo45 je bil 1999 nekje 100kSIT.
To so zadeve, ki se jih nekako spomnim.
Kako je bilo takrat s plačami se pa ne spomnim, sem bil še premlad.

Pač fiat gre ves po poti inflacije in ni na koncu vreden nič. Zato ga je potrebno sproti vlagati.
So pa zanimive cene v g zlata. Je takoj vse jasno...
Npr. pšenica:
http://pricedingold.com/wheat/


Tu si izpostavil, kako so se stvari podražile. Kaj pa plača? Minimalna plača se vsako leto dvigne - glih s tem namenom, da se lahko sledi standardu. Zdaj je samo vprašanje, ali se hitreje dvigujejo cene ali plače? To izveš tako, da preveriš koliko povprečnih kavic bi lahko s celotno plačo spil leta 1991 in koliko danes.


Hud fallacy, če na podlagi kave rečeš, da plača raste hitreje kot cene oziroma stroški.

bambam20 ::

Boomerang je izjavil:


Tu si izpostavil, kako so se stvari podražile. Kaj pa plača? Minimalna plača se vsako leto dvigne - glih s tem namenom, da se lahko sledi standardu.


Kakšnem standardu? Mi imamo tako slabe plače, da ne moremo govorit o standardu. Če bi želeli standard, potem bi morala biti minimalna plača 1400€.

kixs ::

Poanta minimalne place ni nek standard. Ampak, da ne crknes.

kixs ::

Po drugi strani se pa minimalna placa skoz nekaj veca, npr. moja placa pa je ze nekaj let enaka. Pocasi bo minimalna vec :lol:

telexdell ::

Mike_Rotch je izjavil:

Kredit je vedno prst-v-rit.


Neumnost. Kredit veliko ljudem omogoči bistveno izboljšanje življenja.

Seveda izboljšajo, če se najamejo za ta namen. Kredit za nakup stanovanja/gradnjo hiše je druga oblika plačevanja najemnine in ti dolgoročno izboljša življenje. Če pa se npr. vzame kredit na 24 mesecev, da si privoščiš teden eksotičnih počitnic je pa tak kredit breme. In tisti, kateri najbolj stokajo, stokajo zaradi slednjega.

Pa še glede kreditov v bivši državi. Dobil si ga lahko v podjetju po nekih prednostnih lestvicah ali pa na banki ob založitvi deviz za del kredita. Za npr. depozit 10.000 DEM si dobil kredit v višini 50.000 DEM. Po odplačilu kredita si dobil vrnjen polog oz. (kasneje) protivrednost v dinarjih. Zato so si tisti, kateri so dobili vrnjene DEM lahko po končani gradnji kupili novega Fiča ali Stoenko.
Zastonj so gradili le direktorji in partijski funkcionarji. Ko je naš direktor konec 80. let prejšnjega stoletja odšel na morje, so mu delavci elektro službe udarniško elektrificirali novogradnjo, delavci strojne službe pa naredili vodovod in ogrevanje. Seveda so ves material dobili v službi. Plačilo direktorja za vse je bil zgolj njegov podpis na naročilnici podjetja za piknik delavcev vzdrževanja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Trupl0 ::

Jaz bi samo intermezzo in sicer sem poslušal na RadioSi enega študenta, ki je na izmenjavi iz Nemčije in pravi, da ga je prva stvar presenetila cena pri izdelkih.
Pravi, da so cene, tudi nemških produktov, enake, če ne celo višje kot v Nemčiji.
Po mojem letanju malo po Evropi itd vidim, da je to res.
Tudi Dublin recimo ima cene kar iste, če izvzamem cene restavracij/kosil.
Od sodelavca brat, ki živi v Bruslju pravi, da je isto kot pri nas.

Če pogledamo smo resnično čarovniki, da preživiš mesec.

Jokajo tudi direktorji, da ni posla in je vse v kurcu....vsakič, k pride nov model X5tke :D
If you are going through Hell, keep going !

Mike_Rotch ::

Seveda izboljšajo, če se najamejo za ta namen. Kredit za nakup stanovanja/gradnjo hiše je druga oblika plačevanja najemnine in ti dolgoročno izboljša življenje. Če pa se npr. vzame kredit na 24 mesecev, da si privoščiš teden eksotičnih počitnic je pa tak kredit breme. In tisti, kateri najbolj stokajo, stokajo zaradi slednjega.


Sori, ampak tole je moraliziranje. Jaz osebno bi raje vzel kredit za epic izkušnjo, ki mi bo verjetno pozitivno spremenila življenje kot za nakup betona.

Breme je v vsakem primeru, ampak vsak sam najboljše oceni ali se mu to breme splača.

Tudi Dublin recimo ima cene kar iste, če izvzamem cene restavracij/kosil.


Ja, v Sloveniji je vse dražje kot v tujini, če izvzamemo tisto, kar je cenejše.

Zgodovina sprememb…

Trupl0 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Seveda izboljšajo, če se najamejo za ta namen. Kredit za nakup stanovanja/gradnjo hiše je druga oblika plačevanja najemnine in ti dolgoročno izboljša življenje. Če pa se npr. vzame kredit na 24 mesecev, da si privoščiš teden eksotičnih počitnic je pa tak kredit breme. In tisti, kateri najbolj stokajo, stokajo zaradi slednjega.


Sori, ampak tole je moraliziranje. Jaz osebno bi raje vzel kredit za epic izkušnjo, ki mi bo verjetno pozitivno spremenila življenje kot za nakup betona.

Breme je v vsakem primeru, ampak vsak sam najboljše oceni ali se mu to breme splača.

Tudi Dublin recimo ima cene kar iste, če izvzamem cene restavracij/kosil.


Ja, v Sloveniji je vse dražje kot v tujini, če izvzamemo tisto, kar je cenejše.


se malo hecaš?
Greš v Lidl, Primark, karkoli imajo že tam in je vse ista cena, če ne še nižje.
Penneys v Dublinu ima zelo nižje cene vsega (tekstil itd) kot pa Primark pri nas.

Če greš pa v gostilno na oreng kosilo je pa 2-3x dražje.
Kebab, pice na štantih so iste cene
If you are going through Hell, keep going !

Mike_Rotch ::

Če greš pa v gostilno na oreng kosilo je pa 2-3x dražje.


Saj pravim, pri nas je vse dražje, razen tisto kar ni.

Trupl0 ::

ista retorika, kot če ne daš ga dobiš.
Pravim, da se luksuz plača. Vse ostalo je isto če ne ceneje.
If you are going through Hell, keep going !

Mike_Rotch ::

Očitno nimaš prav.

Consumer Prices in Dublin are 39.35% higher than in Ljubljana (without rent)
Consumer Prices Including Rent in Dublin are 73.78% higher than in Ljubljana
Rent Prices in Dublin are 170.65% higher than in Ljubljana
Restaurant Prices in Dublin are 60.25% higher than in Ljubljana
Groceries Prices in Dublin are 34.03% higher than in Ljubljana
Local Purchasing Power in Dublin is 30.62% higher than in Ljubljana

https://www.numbeo.com/cost-of-living/c...

bambam20 ::

Consumer Prices in Ljubljana are 26.00% lower than in Munich (without rent)
Consumer Prices Including Rent in Ljubljana are 35.18% lower than in Munich
Rent Prices in Ljubljana are 51.94% lower than in Munich
Restaurant Prices in Ljubljana are 31.35% lower than in Munich
Groceries Prices in Ljubljana are 24.45% lower than in Munich
Local Purchasing Power in Ljubljana is 42.45% lower than in Munich

Trupl0 je izjavil:


Greš v Lidl, Primark, karkoli imajo že tam in je vse ista cena, če ne še nižje.
Penneys v Dublinu ima zelo nižje cene vsega (tekstil itd) kot pa Primark pri nas.


Primark je trgovina za reveže.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

Mike_Rotch ::

Jebiga, nismo vsi v 1%. Tudi za nas morajo obstajati trgovine.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Nemčiji letos cene električne energije že več kot stokrat negativne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16144692 (37311) NSA Agent
»

Slovenija po letu 2030 brez novih avtomobilov na nafto in bencin (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
27780308 (72232) AštiriL

Realna vrednost plače (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16821609 (17811) Mavrik
»

Jugoslavija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8822123 (16968) Aston_11

Več podobnih tem