» »

Kaj smo za povprečno plačo dobili leta 1991 in kaj dobimo danes

Kaj smo za povprečno plačo dobili leta 1991 in kaj dobimo danes

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 7
»»

Curly ::

Berem članke ob naši tridesetletnici. Kakšna je bila zares plača leta 1991?

V najnovejših člankih se pojavlja 43EUR? Isti članki leta 2016 navajajo 157EUR
Zanimivo, celo oblika članka je enaka, številka pa se spreminja?

2016: https://siol.net/posel-danes/novice/kaj...
2021: https://siol.net/posel-danes/novice/kaj...

Si danes res lahko privoščimo več?
Ali nas statistično zavajajo? 8-O
  • zaklenil: BigWhale ()

T743 ::

No taka mizerija sigurno ni bila cca 70.000 -100.000 tolarjev, koliko bi tole bilo v sedanjih evrih pa ne vem, mislim, da se tudi ve zakaj je tako prikazano, ampak saj vemo lastna hvala...

Curly ::

100.000 SIT je po zadnjem veljavnem tečaju 417,29€.
Torej smo si lahko leta 1991 privoščili občutno več kot danes.

dild0idis ::

Leta 1994 je bila povprečna plača povprečna mesečna neto plača 60.089 SIT (cca 250 eur).

P O R O Č I L O
o višini in letni stopnji povprečne mesečne plače na zaposleno osebo v Republiki Sloveniji v letu 1994
1. V letu 1994 je znašala povprečna mesečna bruto plača na zaposleno osebo v Republiki Sloveniji 94.618 SIT in povprečna mesečna neto plača 60.089 SIT.
2. Povprečna mesečna bruto plača na zaposleno osebo v gospodarstvu Republike Slovenije je znašala v letu 1994 89.297 SIT in v negospodarstvu 111.726 SIT. Povprečna mesečna neto plača na zaposleno osebo v gospodarstvu je znašala 57.125 SIT in v negospodarstvu 69.618 SIT.
3. Letna stopnja rasti bruto plače v Republiki Sloveniji je znašala 25,4 %, v gospodarstvu 26,8 % in v negospodarstvu 20,1 %.
4. Letna stopnja rasti neto plače v Republiki Sloveniji je znašala 28,3 %, v gospodarstvu 29,9 % in v negospodarstvu 22,6 %.

Torej eno leto nazaj 1993 je bila okrog 47k SIT (kar je manj kot 200 eur)
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Zgodovina sprememb…

3p ::

Tole bo bližje dejanskemu stanju. https://www.stat.si/StatWeb/en/News/Ind...

Žal v primerjavi cen ni cene stanovanj.

Dejanske številke je težko dobiti, ker smo imeli v 1990-tih pošteno inflacijo in vse stvari se niso enako dražile. Po temle preračunu ( https://www.inflationtool.com/euro-slov... ), je 50€ leta 1991 približen ekvivalent 1200€ zdaj.

Tista razlika med 50 in 150€ je lahko že v tem, kateri mesec leta 1991 ali 1992 primerjaš.

kriptobog ::

Kdor je imel takrat 100 000SIT plače je bil že glavni na vasi....

BCSman ::

Takega luksuza kot danes ni bilo nikoli, folk pred študentskimi domovi ima nove avte, "reveži" lahko potujejo z letalom naokoli (ryanair), minimalec je tako visok, da se več sploh ne rabi, izsiljevanje države da subvencionira stanovanja v prestolnici, ker ima vsak plebejec pravico živeti v najlagodnejšem mestu v državi, kjer si lahko zvečer naroči burger na dostavo...
V tistih časih je delavec bil revež z razbito stoenko, njegovi otroci so tudi večinoma postali fizikalci, danes vsak fizikalec ima otroke študente.

dild0idis ::

BCSman je izjavil:

Takega luksuza kot danes ni bilo nikoli, folk pred študentskimi domovi ima nove avte, "reveži" lahko potujejo z letalom naokoli (ryanair), minimalec je tako visok, da se več sploh ne rabi, izsiljevanje države da subvencionira stanovanja v prestolnici, ker ima vsak plebejec pravico živeti v najlagodnejšem mestu v državi, kjer si lahko zvečer naroči burger na dostavo...
V tistih časih je delavec bil revež z razbito stoenko, njegovi otroci so tudi večinoma postali fizikalci, danes vsak fizikalec ima otroke študente.


Točno tako.

Osebno bi rekel, da je največja razlika v tem, da včasih so ljudje skrivali bogastvo, danes so ga pa pripravljeni pokazati.

Sam odstotek zelo bogatih ljudi, ki so si lahko privoščili praktično vse, pa ni ravno konkretno drugačen.

Tudi v Jugi so imeli določeni polno rit vsega in hodili na počitnice, kamor jim je pasalo, sploh vodilni možje v CK.

Samo v javnost to običajno ni prišlo tako na plano in so imeli ljudje občutek, da ni takih razlik.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

feryz ::

Koga pa briga, kaj smo dobili s plačo 20, 30 let nazaj? Dobili smo takratni maksimum za svoj denar.
Pričakuje se, da človek malo evolvira po vseh teh letih in ima po tridesetih letih malo večjo plačo. In si avtomatsko privošči več. Zato je primerjava neumestna.
Nuca mogoče mulcem skozi prizmo flaš pira, ki si ga lahko privošči.

Tolažba, da so bili takrat jugoti in stoenke, ne pije vode. Tudi ostali po svetu niso imeli v devedesetih letih galaxy-jev in 65 colskih televizij.

Sicer pa sem prej prilimal, če ste spregledali. Koliko smo samo zadnje leto padli.
Če pa gledam svojo branžo, smo v zadnjih šestih mesecih padli za 20 procentov. Tako hitro gre to danes.

dild0idis ::

feryz je izjavil:

Koga pa briga, kaj smo dobili s plačo 20, 30 let nazaj? Dobili smo takratni maksimum za svoj denar.
Pričakuje se, da človek malo evolvira po vseh teh letih in ima po tridesetih letih malo večjo plačo. In si avtomatsko privošči več. Zato je primerjava neumestna.
Nuca mogoče mulcem skozi prizmo flaš pira, ki si ga lahko privošči.

Tolažba, da so bili takrat jugoti in stoenke, ne pije vode. Tudi ostali po svetu niso imeli v devedesetih letih galaxy-jev in 65 colskih televizij.

Sicer pa sem prej prilimal, če ste spregledali. Koliko smo samo zadnje leto padli.
Če pa gledam svojo branžo, smo v zadnjih šestih mesecih padli za 20 procentov. Tako hitro gre to danes.


Če pogledaš, tudi svet ni bil nikoli tako majhen, kakor je danes in določene branže bodo padle in bodo padale, tudi drugod po svetu, še za veliko več kot pa samo 20%.

Druge branže se bodo pa dvignile in to še za občutno več kot samo 20%.

Če pa misliš, da bodo vse branže se samo dvigale in dvigale, pa si zelo naiven.

Edino kar lahko Vlada naredi je, da malce upočasni ta padec oz. dvig, sam dvig oz. padec je pa neizbežen!
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Zgodovina sprememb…

zobnik ::

Bral na FB je večina pisala o 400 evrih in ne 43 evrov.

dild0idis ::

zobnik je izjavil:

Bral na FB je večina pisala o 400 evrih in ne 43 evrov.


100k SIT oz. slabih 400 EUR, 100% ni bila povprečna neto plača leta 1991.

Kakor je napisal kriptobogec, s 100k SIT si bil že glavni na vasi.

Imaš v linku iz UL podatke za 1994 in še takrat ni bila povprečna neto plača 100k SIT.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Zgodovina sprememb…

duque ::

naj me sicer kaka starosta popravi (jaz sem bil osnovnošolec v tistih časih). Fotr je imel poleti 91 250 mark plače (dohtar) - npr. kelnar v lokalu okoli 80 mark; verjetno je bila to povp. plača, kar je blizu opevanim 43EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: duque ()

kixs ::

T743 je izjavil:

No taka mizerija sigurno ni bila cca 70.000 -100.000 tolarjev, koliko bi tole bilo v sedanjih evrih pa ne vem, mislim, da se tudi ve zakaj je tako prikazano, ampak saj vemo lastna hvala...


To govoris za 1991?

Konec 1999 sem imel neto placo 64.000SIT. 100.000SIT neto je bila ze precej dobra placa. Za rabljenega Yugota Koral 60 L.1991 sem, oktobra 1999, placal 150.000SIT. Najem okoli L.2000 je bil cca 30.000SIT izven LJ. v LJ si dobil za ta denar ravno neko manjso sobo.

zobnik ::

dild0idis je izjavil:

zobnik je izjavil:

Bral na FB je večina pisala o 400 evrih in ne 43 evrov.


100k SIT oz. slabih 400 EUR, 100% ni bila povprečna neto plača leta 1991.

Kakor je napisal kriptobogec, s 100k SIT si bil že glavni na vasi.

Imaš v linku iz UL podatke za 1994 in še takrat ni bila povprečna neto plača 100k SIT.


eni so kot električarji delal za 400 evrov.

Tako da treba ljudi vprašat kako palčo so dobival za del.mesto in ne neki kvazi statistične podatke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

3p ::

duque je izjavil:

naj me sicer kaka starosta popravi (jaz sem bil osnovnošolec v tistih časih). Fotr je imel poleti 91 250 mark plače - npr. kelnar v lokalu okoli 80 mark; verjetno je bila to povp. plača, kar je blizu opevanim 43EUR.


Tele plače za nazaj so zelo čudna primerjava, pa sem bil takrat že pri polni zavesti.

Evo, spomnim se, da je bilo računalo sredi osemdesetih okoli 500 mark, par let pozneje pa (naslednja generacija) dobrih 1000 mark. Ni variante, da je bilo to ekvivalent 250 ali 500+EUR (marka se je ob opustitvi pretvorila v ~2EUR) in da je bila povprečna plača takrat 50EUR.

Evo, še ena neznanstvena primerjava. Moj Mikro je jan. 1992 stal 120 tolarjev ( http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/y... ), kar bi bilo pozneje, ko smo uvedli evre, točno 1/2EUR. Monitor, približek tegale, zdaj stane 5,2EUR ( https://www.monitor.si/revija/posebna-2... ), oziroma 10x več.

Po taki bukovi primerjavi, je bilo 100EUR januarja 1992 približek 1000EUR danes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

dild0idis ::

zobnik je izjavil:


eni so kot električarji delal za 400 evrov.

Tako da treba ljudi vprašat kako palčo so dobival za del.mesto in ne neki kvazi statistične podatke.


Tudi danes kdo dela za 10k in več na mesec, poglej kako temo na forumu, mi boš razlagal, da to vsi dobivamo in vsi toliko dobimo na bančni račun?

Je pa res, da se je tudi delalo na črno in je kdo več kot pa samo neto povprečno plačo prinesel domov.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

kixs ::

3p je izjavil:

duque je izjavil:

naj me sicer kaka starosta popravi (jaz sem bil osnovnošolec v tistih časih). Fotr je imel poleti 91 250 mark plače - npr. kelnar v lokalu okoli 80 mark; verjetno je bila to povp. plača, kar je blizu opevanim 43EUR.


Tele plače za nazaj so zelo čudna primerjava, pa sem bil takrat že pri polni zavesti.

Evo, spomnim se, da je bilo računalo sredi osemdesetih okoli 500 mark, par let pozneje pa (naslednja generacija) dobrih 1000 mark. Ni variante, da je bilo to ekvivalent 250 ali 500+EUR (marka se je ob opustitvi pretvorila v ~2EUR) in da je bila povprečna plača takrat 50EUR.

Evo, še ena neznanstvena primerjava. Moj Mikro je jan. 1992 stal 120 tolarjev ( http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/y... ), kar bi bilo pozneje, ko smo uvedli evre, točno 1/2EUR. Monitor, približek tegale, zdaj stane 5,2EUR ( https://www.monitor.si/revija/posebna-2... ), oziroma 10x več.

Po taki bukovi primerjavi, je bilo 100EUR januarja 1992 približek 1000EUR danes.


Menjava DEM:EUR = 2:1

Pa ne mesat SIT, DEM, EUR... ker Evri so prisli v obtok leta 1999.

Tistih 120SIT iz 1992 daj najprej v DEM iz tistega casa. Sele potem lahko to pretvoris v ~EUR.

Curly ::

dild0idis je izjavil:

zobnik je izjavil:

Bral na FB je večina pisala o 400 evrih in ne 43 evrov.


100k SIT oz. slabih 400 EUR, 100% ni bila povprečna neto plača leta 1991.

Kakor je napisal kriptobogec, s 100k SIT si bil že glavni na vasi.

Imaš v linku iz UL podatke za 1994 in še takrat ni bila povprečna neto plača 100k SIT.


Mislim, da so itak vse številke Bruto, tako na člankih kot na statističnem uradu

dild0idis ::

Tukaj imaš link, pa sta omenjeni in bruto in neto plači.

1. V letu 1994 je znašala povprečna mesečna bruto plača na zaposleno osebo v Republiki Sloveniji 94.618 SIT in povprečna mesečna neto plača 60.089 SIT.
2. Povprečna mesečna bruto plača na zaposleno osebo v gospodarstvu Republike Slovenije je znašala v letu 1994 89.297 SIT in v negospodarstvu 111.726 SIT. Povprečna mesečna neto plača na zaposleno osebo v gospodarstvu je znašala 57.125 SIT in v negospodarstvu 69.618 SIT.

kixs je izjavil:

3p je izjavil:

duque je izjavil:

naj me sicer kaka starosta popravi (jaz sem bil osnovnošolec v tistih časih). Fotr je imel poleti 91 250 mark plače - npr. kelnar v lokalu okoli 80 mark; verjetno je bila to povp. plača, kar je blizu opevanim 43EUR.


Tele plače za nazaj so zelo čudna primerjava, pa sem bil takrat že pri polni zavesti.

Evo, spomnim se, da je bilo računalo sredi osemdesetih okoli 500 mark, par let pozneje pa (naslednja generacija) dobrih 1000 mark. Ni variante, da je bilo to ekvivalent 250 ali 500+EUR (marka se je ob opustitvi pretvorila v ~2EUR) in da je bila povprečna plača takrat 50EUR.

Evo, še ena neznanstvena primerjava. Moj Mikro je jan. 1992 stal 120 tolarjev ( http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/y... ), kar bi bilo pozneje, ko smo uvedli evre, točno 1/2EUR. Monitor, približek tegale, zdaj stane 5,2EUR ( https://www.monitor.si/revija/posebna-2... ), oziroma 10x več.

Po taki bukovi primerjavi, je bilo 100EUR januarja 1992 približek 1000EUR danes.


Menjava DEM:EUR = 2:1

Pa ne mesat SIT, DEM, EUR... ker Evri so prisli v obtok leta 1999.

Tistih 120SIT iz 1992 daj najprej v DEM iz tistega casa. Sele potem lahko to pretvoris v ~EUR.


Zakaj?

Saj vemo, koliko je bil menjalni tečaj EUR:SIT.

1 EUR je 239,64 SIT na dan 01.julij 2007.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Zgodovina sprememb…

kixs ::

Ja, to je bilo ob nasem prevzemu EUR leta 2007! In 1SIT iz 1991 ni enako 1SIT leta 2007. To je menda jasno. Treba je postaviti stvari na isti imenovalec!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

Curly ::

dild0idis je izjavil:

Tukaj imaš link, pa sta omenjeni in bruto in neto plači.

1. V letu 1994 je znašala povprečna mesečna bruto plača na zaposleno osebo v Republiki Sloveniji 94.618 SIT in povprečna mesečna neto plača 60.089 SIT.
2. Povprečna mesečna bruto plača na zaposleno osebo v gospodarstvu Republike Slovenije je znašala v letu 1994 89.297 SIT in v negospodarstvu 111.726 SIT. Povprečna mesečna neto plača na zaposleno osebo v gospodarstvu je znašala 57.125 SIT in v negospodarstvu 69.618 SIT.


Recimo, da tem številkam verjamemo, glede na dejstvo, da so iz UL
Če je bila stopnja rasti res ranga 25% potem je bila plača l. 1991 res 43€. Ampak kako si je potem človek lahko karkoli privoščil.
Drugače povedano, očitni si ni privoščil ničesar. Luksuza ali avta (četudi Yugo) s tako plačo definitivno ne.

3p ::

kixs je izjavil:

Menjava DEM:EUR = 2:1

Pa ne mesat SIT, DEM, EUR... ker Evri so prisli v obtok leta 1999.

Tistih 120SIT iz 1992 daj najprej v DEM iz tistega casa. Sele potem lahko to pretvoris v ~EUR.


Ja, itak sem se zatipkal, hotel sem napisati, da se je marka pretvorila v 0,5€.

A kdo ve, koliko je bil tečaj SIT : DEM v začetku devetdesetih?
---
Drugače pa je bila tista primerjava preko cene revije v stilu PPP, in je parcialna, ampak čisto ok. 120 SIT začetek leta 1992 je ekvivalent 5€ zdaj. Seveda smo vmes imeli še infalcijo, tako da pretvorba pa je narobe, ja.

Leta 1992 je bila povprečna neto plača okoli 30000 SIT. Za povprečno plačo si dobil 250 revij.
Danes je povprečen neto 1200€ in za ta denar dobiš okoli 240 revij.

Pri tem, recimo, nismo nič napredovali. V splošnem pa se seveda blaginja je povečala, v veliki meri (tudi) zaradi selitve proizvodnje v cenejše države, kar pa nas že začenja grizti v rit.

kixs ::

Tecaj po datumu:
https://www.bsi.si/statistika/devizni-t...

15.1.1992 je bila 1DEM = 37SIT

Berserker ::

Ob teh primerjav ne morem vrjet, da se ne uspošteva splošnega globalnega življenskega standarta 90.let in predpozicij, s katerimi je bivša država štartala napram zahodnim državam, s katerimi se tako radi primerjamo.

Machete ::

Te primerjave še za v gostilno niso dober material, očitno ST že vse prenese.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

3p ::

Machete je izjavil:

Te primerjave še za v gostilno niso dober material, očitno ST že vse prenese.


Eh, moja je (bila) bolj za hec. Čakamo na bolj relevantne podatke izpod tvoje tipkovnice.

Še ena za zabavo med čakanjem:
Cena komponent sredi 1992 komponent (povprečna neto plača okoli 600 DEM).

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/y...

Ampak, ja, tole spet ni relevantno, ker so se računalniki realno pocenili. :)

kixs ::

Vse je bilo drago. Pa ta cenik nima vkljucenega prometnega davka (DDV). Tako so koncne cene se visje.

kgtjera ::

Takšne primerjave so brez smisla, ker se je zaradi globalizacije tehnologija precej pocenila. Podobno velja za hrano, ki jo po nizkih cenah uvažamo bistveno več, kot l. 91. Škoda, ker se takšnih primerjav glede na plačo ne dela tudi s cenami nepremičnin, goriva, cenami najemnin ter osnovnih stroškov (položnice) in DDV.

Namesto tega mediji raje prikazujejo koliko flaš piva in kave smo si lahko privoščili...

spegli ::

GZS rabmo vprašat. Novinarjem še zdej ni jasno, da je to brezvezen sindikat.

darkolord ::

feryz je izjavil:

Koga pa briga, kaj smo dobili s plačo 20, 30 let nazaj? Dobili smo takratni maksimum za svoj denar.
Pričakuje se, da človek malo evolvira po vseh teh letih in ima po tridesetih letih malo večjo plačo. In si avtomatsko privošči več. Zato je primerjava neumestna.
Nuca mogoče mulcem skozi prizmo flaš pira, ki si ga lahko privošči.

Tolažba, da so bili takrat jugoti in stoenke, ne pije vode. Tudi ostali po svetu niso imeli v devedesetih letih galaxy-jev in 65 colskih televizij.

Sicer pa sem prej prilimal, če ste spregledali. Koliko smo samo zadnje leto padli.
Če pa gledam svojo branžo, smo v zadnjih šestih mesecih padli za 20 procentov. Tako hitro gre to danes.
V istem sporočilu se negiraš - najprej praviš, koga briga, kaj je bilo v preteklosti, potem pa primerjaš svoje lansko in predlansko leto ...

Tebi je samoumevno, da evolviraš z leti, ker živiš v okolju, ki ti to omogoča. To ni povsod samoumevno.

janezvalva ::

jaz se spomnem, leta 1997 sem imel 100k SIT plače.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

kgtjera ::

Jaz pa, da je šlo ob menjavi v evro vse krepko gor, mediji pa slikajo primerjave koliko več izdelkov si lahko privoščimo glede na plačo - ob tem pa se pozabi odšteti vse (dosti višje) življenjske stroške.

https://www.dnevnik.si/1042535056

Spomnim se tudi, da je šla plača po osamosvojitvi gor. Leta 1992 je bila za skoraj 200 odstotkov višja kot 1991.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kgtjera ()

Kvinta ::

kriptobog je izjavil:

Kdor je imel takrat 100 000SIT plače je bil že glavni na vasi....


Na vasi mogoče :)) jaz sem mel okrog 160k pa sem komaj skoz mesec prišo 8-O
A.C.A.B

dild0idis ::

Kvinta je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Kdor je imel takrat 100 000SIT plače je bil že glavni na vasi....


Na vasi mogoče :)) jaz sem mel okrog 160k pa sem komaj skoz mesec prišo 8-O


Ne verjamem... ;((
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

kixs ::

Kvinta je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Kdor je imel takrat 100 000SIT plače je bil že glavni na vasi....


Na vasi mogoče :)) jaz sem mel okrog 160k pa sem komaj skoz mesec prišo 8-O


Se pravi leta 1991 si imel okoli 5000DEM place. Nice :lol:

Vetrpiha ::

Curly je izjavil:

Berem članke ob naši tridesetletnici. Kakšna je bila zares plača leta 1991?

V najnovejših člankih se pojavlja 43EUR? Isti članki leta 2016 navajajo 157EUR
Zanimivo, celo oblika članka je enaka, številka pa se spreminja?

2016: https://siol.net/posel-danes/novice/kaj...
2021: https://siol.net/posel-danes/novice/kaj...

Si danes res lahko privoščimo več?
Ali nas statistično zavajajo? 8-O


Danes si, kar se tiče življenjsko potrebnih dobrin, lahko privoščimo več.
Smo vam že nekajkrat nametali za par strani izsledkov, izračunov in podatkov.

Naj te ne zaslepijo razni jugonostalgiki, ker se jim je pivo podražilo za 5x.

M@73Y ::

Jaz sem leta 99 dobil za mesec studentskega (dijaskega) dela cca. 80000 SIT starsa, ki sta imela minimalno pa okoli 90000 SIT. Leta 2000 je tomos apn4s stal 180000 SIT zanj sem delal skoraj tri mesece.
Tu pozabljate še eno zadevo. Takrat ni bilo: 50eur za tv+internet, ni bilo narocnine za gsm, ni bilo tako draga elektrika, voda...
Zaključek: do neke mere se da primerjat za nazaj, nikakor pa se ne da reču da se sedaj boljše/slabše živi. Jaz sr bolj nagibam da se leta 2021 če startamo pri minimalnih plačah živi še vedno bolje kot leta 99.
V vsakem primeru, naj bo to keto 92, 99, 2010 ali 2021, ob mesecu ti ne ostane veliko.
..jump into psytrance tunnel..

kixs ::

Caki malo... minimalna placa, bruto, je bila avgusta 1999 72.521 SIT.
https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Kot ze prej receno, sem dobil placo za redno delo decembra 1999, okoli 64000 SIT neto. Ja, bila je slaba, ampak na hitro in blizu je bilo to to.

Verjetno ti kaj pozabljas. TV si itak placeval, vecina je imela kabelsko. Za internet eni ADSL, drugi preko kabelske. GSM je verjetno takrat ze skoraj vsak imel in sigurno ni bil zastonj :lol:

Vetrpiha ::

M@73Y je izjavil:

Jaz sem leta 99 dobil za mesec studentskega (dijaskega) dela cca. 80000 SIT starsa, ki sta imela minimalno pa okoli 90000 SIT. Leta 2000 je tomos apn4s stal 180000 SIT zanj sem delal skoraj tri mesece.
Tu pozabljate še eno zadevo. Takrat ni bilo: 50eur za tv+internet, ni bilo narocnine za gsm, ni bilo tako draga elektrika, voda...
Zaključek: do neke mere se da primerjat za nazaj, nikakor pa se ne da reču da se sedaj boljše/slabše živi. Jaz sr bolj nagibam da se leta 2021 če startamo pri minimalnih plačah živi še vedno bolje kot leta 99.
V vsakem primeru, naj bo to keto 92, 99, 2010 ali 2021, ob mesecu ti ne ostane veliko.

To je sicer dejstvo, ki smo ga že dokazali.
Na minimalki se živi bolje, kakor 25 let nazaj.

SasoS ::

M@73Y je izjavil:

Tu pozabljate še eno zadevo. Takrat ni bilo: 50eur za tv+internet, ni bilo narocnine za gsm, ni bilo tako draga elektrika, voda...


Ha...amaterji. Moji so plačevali interneta od 18.000 - 25.000 SIT za telefon na mesec. Ja, sem podiral rekorde....ah, ja, smo bli mladi ampak sem vsaj dobro investiral tisto znanje :D

bambam20 ::

kixs je izjavil:



Verjetno ti kaj pozabljas. TV si itak placeval, vecina je imela kabelsko. Za internet eni ADSL, drugi preko kabelske. GSM je verjetno takrat ze skoraj vsak imel in sigurno ni bil zastonj :lol:


Ti tudi. Večina leta 1999 ni imela mobitela.

49106 ::

Pa lahko danes sploh funkcioniramo brez npr interneta, pametnega telefona ali kakšnega drugega računalnika, da to nekateri smatrate kot luksuz? Nas so na učili, da je tudi avtomobil standard, s čimer se sicer nisem strinjal, razen če je bilo govora o ruralnih naseljih.

kgtjera je izjavil:

Takšne primerjave so brez smisla, ker se je zaradi globalizacije tehnologija precej pocenila. Podobno velja za hrano, ki jo po nizkih cenah uvažamo bistveno več, kot l. 91. Škoda, ker se takšnih primerjav glede na plačo ne dela tudi s cenami nepremičnin, goriva, cenami najemnin ter osnovnih stroškov (položnice) in DDV.

Namesto tega mediji raje prikazujejo koliko flaš piva in kave smo si lahko privoščili...


Točno to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

kixs ::

bambam20 je izjavil:

kixs je izjavil:



Verjetno ti kaj pozabljas. TV si itak placeval, vecina je imela kabelsko. Za internet eni ADSL, drugi preko kabelske. GSM je verjetno takrat ze skoraj vsak imel in sigurno ni bil zastonj :lol:


Ti tudi. Večina leta 1999 ni imela mobitela.


Se dobro spomnim navala na Mobitel Reglo, ko je cena padla na 20.000 SIT - tam 1998 - prakticno je bil povsod razprodan in sem imel sreco, ko sem na enem Petrolu dobil zadnjega in to z lepo stevilko, ki jo uporabljam se danes. Vsi na faksu smo imeli nek GSM in to leto pred 1999. Seveda ne pomeni to, da je bilo kot danes. Vendar ni bil redkost in tudi mesecni strosek je bil dosti visji kot danes.

SuperKripto ::

Pozabljate, da se marsikaj ne da primerjat. Pa tudi dost zaposlenih je dobilo stanovanje prakticno zastojn na uporabo. Pa vsako leto dopustovanje prek drzavnega podjetja. To kar dost zmanjsa stroske. Avtomobili takrat niso bili tako tehnolosko razviti, tko da tega se ne da primerjat. Pa pozabljate, da v zacetku devedesetih let je bila vojna na balkanu, kjer je slovenija imela precej velik trg, kjer je plasirala svoje produkte. S prihodom vojne se je znizal standard in je trajalo kar nekaj casa preden se je spet standard dvignil. Drgac pa je tudi pomembno koliko denar zgublja na vrednosti in v katerih obdobjih zgubi vec npr. ob dolocenih situacijah naprintajo vec denarja, kot je to v casu korone.

A se spomne koliko je stala pica leta 1990 ali pred tem? Koliko je stala kava?

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

SuperKripto je izjavil:

Avtomobili takrat niso bili tako tehnolosko razviti, tko da tega se ne da primerjat.
Da malo osvežim spomin, tole je vse iz 1990:







Skratka, razlika je bila precejšnja, in to, kateri razred avtomobila je kdo lahko kupil, se da kar lepo primerjati.

Vetrpiha ::

SuperKripto je izjavil:

Pozabljate, da se marsikaj ne da primerjat. Pa tudi dost zaposlenih je dobilo stanovanje prakticno zastojn na uporabo. Pa vsako leto dopustovanje prek drzavnega podjetja. To kar dost zmanjsa stroske. Avtomobili takrat niso bili tako tehnolosko razviti, tko da tega se ne da primerjat. Pa pozabljate, da v zacetku devedesetih let je bila vojna na balkanu, kjer je slovenija imela precej velik trg, kjer je plasirala svoje produkte. S prihodom vojne se je znizal standard in je trajalo kar nekaj casa preden se je spet standard dvignil. Drgac pa je tudi pomembno koliko denar zgublja na vrednosti in v katerih obdobjih zgubi vec npr. ob dolocenih situacijah naprintajo vec denarja, kot je to v casu korone.

A se spomne koliko je stala pica leta 1990 ali pred tem? Koliko je stala kava?

Smo delali že primerjave za tisočletja nazaj. In ko enkrat upoštevaš inflacijo, primerjaš povprečneža takrat in danes, no takrat ugotoviš, da se da dobiti vedno več.
Je pa res, da gre standard bolj kot ne zmerom gor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vetrpiha ()

pegasus ::

Moja izkušnja: za 10. rojstni dan sem dobil top of the line rog bicikel, shimano prestave etc, za 30.000 SIT. Danes za ta denar ne dobim niti najbolj osnovnega mestnega bicikla v leclercu. To je še vedno moj limit za potencialno investicijo v bicikel - cca 130eur, več ne dam.

Vetrpiha ::

Za predstavo, danes ima vsak činguloečangule shimano prestave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vetrpiha ()

SuperKripto ::

Vetrpiha je izjavil:

SuperKripto je izjavil:

Pozabljate, da se marsikaj ne da primerjat. Pa tudi dost zaposlenih je dobilo stanovanje prakticno zastojn na uporabo. Pa vsako leto dopustovanje prek drzavnega podjetja. To kar dost zmanjsa stroske. Avtomobili takrat niso bili tako tehnolosko razviti, tko da tega se ne da primerjat. Pa pozabljate, da v zacetku devedesetih let je bila vojna na balkanu, kjer je slovenija imela precej velik trg, kjer je plasirala svoje produkte. S prihodom vojne se je znizal standard in je trajalo kar nekaj casa preden se je spet standard dvignil. Drgac pa je tudi pomembno koliko denar zgublja na vrednosti in v katerih obdobjih zgubi vec npr. ob dolocenih situacijah naprintajo vec denarja, kot je to v casu korone.

A se spomne koliko je stala pica leta 1990 ali pred tem? Koliko je stala kava?

Smo delali že primerjave za tisočletja nazaj. In ko enkrat upoštevaš inflacijo, primerjaš povprečneža takrat in danes, no takrat ugotoviš, da se da dobiti vedno več.
Je pa res, da gre standard bolj kot ne zmerom gor.

odvisno kaj primerjas. Ce primerjamo kvaliteto hrane, je kvaliteta takoimenovane normalne hrane slabsa. Zarad intenzivnosti pridelovanja, kjer se gleda na maksimalen profit, pride do izrabe zemlje in posledicno do manj hranilnih snovi v hrani. Danes povprecen zemljan kupuje hrano s pesticidi in herbicidi, ki so skodljivi. Bio oziroma eko hrana, ki je nekoc bila normalna pa je danes postala luksuz in zelo draga. Dostopnost avtomobilov se je olajsal, ker se je tudi nacin proizvodnje optimiziral. Vcasih ni bilo niti avtoceste do slovenske obale. Dostopnost do nepremicnine, ce izvzamemo pomoc starsev ali dedovanje, dostopnost je bistveno tezja kot prej.(ce izvzamemo izjeme kot so kripto profiterji ali pa ce ima nekdo dobro placano sluzbo) Torej te najbolj pomembne stvari kot je streha nad glavo in pa hrana, voda, to ne moremo rect, da pa je zdaj boljse na sploh za povprecnega drzavljana. Potovanje je v zadnjih letih tudi bolj dostopno ampak samo zarad tega, ker se je razvijal transport, ki je bolj dostopen.

Zgodovina sprememb…

««
«
1 / 7
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Nemčiji letos cene električne energije že več kot stokrat negativne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16145281 (37900) NSA Agent
»

Slovenija po letu 2030 brez novih avtomobilov na nafto in bencin (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
27781133 (73057) AštiriL

Realna vrednost plače (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16821798 (18000) Mavrik
»

Jugoslavija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8822295 (17140) Aston_11

Več podobnih tem