» »

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik

««
30 / 32
»»

Kvinta ::

če maš 5k elektrike na mesec polj ja 8-O
A.C.A.B

Valvoline ::

a_borlak je izjavil:

Čez 10 let bo battery pack z 500kWh tako poceni, da se boš res lahko šel offgrid v celoti. Boš pač dal na streho max št. panelov, pa boš preživel tudi zimo.

Ampak to je tako ali tako neumno razmišljanje, približno enako, kot jaz ne bom plačeval davkov.

S 500kwh sezonskih si lahko rit obrises, sploh ce mas toplotno crpalko. 3000kwh+ pa bi mogoce slo, kje je se vampire drain.

showsover ::

Kvinta je izjavil:

če maš 5k elektrike na mesec polj ja 8-O

Ja, takrat še toliko bolj, absolutno, ampak pokriti jaz razumem, da je toliko bilo 'privarčevano' na račun SE. Net-metering ali kaj drugega, ne vem. Elektrarna ima svoj maksimalen output in če je uspel 4x povrniti investicijo v 3 letih pri čemer ima zelo visoke mesečne stroške elektrike, je c3p0 odličen zgled, zame bi bil že car, če bi jo uspel povrniti 1x v 8 letih, recimo, sem pač bolj skromen.

Valvoline je izjavil:

S 500kwh sezonskih si lahko rit obrises, sploh ce mas toplotno crpalko. 3000kwh+ pa bi mogoce slo, kje je se vampire drain.

Zimski SE output je nekje 20% POLETNEGA (odvisno, sicer), ampak tako kaže. Moraš samo zadeti/izračunati sweet spot, da kdaj ne izviš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Valvoline ::

showsover je izjavil:

Kvinta je izjavil:

če maš 5k elektrike na mesec polj ja 8-O

Ja, takrat še toliko bolj, absolutno, ampak pokriti jaz razumem, da je toliko bilo 'privarčevano' na račun SE. Net-metering ali kaj drugega, ne vem. Elektrarna ima svoj maksimalen output in če je uspel 4x povrniti investicijo v 3 letih pri čemer ima zelo visoke mesečne stroške elektrike, je c3p0 odličen zgled, zame bi bil že car, če bi jo uspel povrniti 1x v 8 letih, recimo, sem pač bolj skromen.

Tipo je verjetno z pridelanim stromom rudaril kriptice, boljse da je denar investiral v graficnih in podobno, ter kuril strom iz tesa.

Zgodovina sprememb…

showsover ::

Valvoline je izjavil:

Tipo je verjetno z pridelanim stromom rudaril kriptice, boljse da je denar investiral v graficnih in podobno, ter kuril strom iz tesa.

Ah, ok, razumem, še toliko boljša odločitev, če vprašaš mene. Sicer je pa potem med nami kar nekaj forumašev z ZELO resnimi denarji.

Valvoline ::

....Zimski SE output je nekje 20% letnega (odvisno, sicer), ampak tako kaže. Moraš samo zadeti/izračunati sweet spot, da kdaj ne izviš.....

Zimski output je ~0, ker je dan krajsi, realnih soncnih ur precej manj, pa se ti z 20% zmogljivosti.

Zgodovina sprememb…

showsover ::

Valvoline je izjavil:

Zimski SE output je nekje 20% letnega (odvisno, sicer), ampak tako kaže. Moraš samo zadeti/izračunati sweet spot, da kdaj ne izviš.
Zimski output je ~0, ker je dan je krajsi, realnih soncnih ur precej manj, pa se ti z 20% zmogljivosti.

Sem poiskal, ne morem potrditi, verjamem pač napisanemu (čeprav je od prodajalca), bi me kakšne izkušnje (grafikoni) zanimale glede ne 'mojo' konfiguracijo: klik:
zimskem času proizvede približno 12 % letne proizvodnje

Zanimivo, da tudi oni pišejo 12% LETNE... Moralo bi, verjetno, pisati v smislu, da v zimskih mesecih proizvede 12% v primerjavi s poletnimi meseci (ali pa od marca do septembra ali kako, pač precej bolj accurate).

Je pa žal 12% precej manj od 20%, drži, glede tega sem razočaran, še posebej, ker to prodajalec piše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

telexdell ::

Valvoline je izjavil:

....Zimski SE output je nekje 20% letnega (odvisno, sicer), ampak tako kaže. Moraš samo zadeti/izračunati sweet spot, da kdaj ne izviš.....

Zimski output je ~0, ker je dan krajsi, realnih soncnih ur precej manj, pa se ti z 20% zmogljivosti.

Kot običajno kvasiš neumnosti. Poglej si delovanje katere koli SE na spletu pa zlahka ugotoviš, da je proizvodnja nov-dec-jan proti maj-junij-julij tam 35...40 %. TČ ti tudi v največjem mrazu ne obratuje 24/7 ampak se izklaplja. Meni npr. v najhujšem mrazu deluje tam 90-120 min in tam 50-80 min počiva. Torej bi mi SE tudi pozimi tam 50-80 min preko dneva oddajala energijo v omrežje.

Seveda psa je največja neumnost, da zaradi net meteringa kdorkoli plačuje dražjo elektriko. Resnica je diametralno nasprotna. Ker zaradi proizvodenje naši SE elektrike ni potrebno uvažati, je ta zaradi tega cenejša, kot bi bila brez SE. Cena elektrike se namreč oblikuje na borzah. Na borzah pa je cena odvisna od ponudbe in povpraševanja. Če ne bi imeli lastnih SE bi imeli večje povpraševanje in s tem višjo ceno.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

showsover ::

Telexdell, vse to je zelo fajn in lepo, bi lahko dobili posnetek originalnega grafa proizvodnje tvoje SE po mesecih, približno lokacijo in orientacijo, morda še naklon?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Valvoline ::

telexdell je izjavil:

Valvoline je izjavil:

....Zimski SE output je nekje 20% letnega (odvisno, sicer), ampak tako kaže. Moraš samo zadeti/izračunati sweet spot, da kdaj ne izviš.....

Zimski output je ~0, ker je dan krajsi, realnih soncnih ur precej manj, pa se ti z 20% zmogljivosti.

Kot običajno kvasiš neumnosti. Poglej si delovanje katere koli SE na spletu pa zlahka ugotoviš, da je proizvodnja nov-dec-jan proti maj-junij-julij tam 35...40 %. TČ ti tudi v največjem mrazu ne obratuje 24/7 ampak se izklaplja. Meni npr. v najhujšem mrazu deluje tam 90-120 min in tam 50-80 min počiva. Torej bi mi SE tudi pozimi tam 50-80 min preko dneva oddajala energijo v omrežje.

Seveda psa je največja neumnost, da zaradi net meteringa kdorkoli plačuje dražjo elektriko. Resnica je diametralno nasprotna. Ker zaradi proizvodenje naši SE elektrike ni potrebno uvažati, je ta zaradi tega cenejša, kot bi bila brez SE. Cena elektrike se namreč oblikuje na borzah. Na borzah pa je cena odvisna od ponudbe in povpraševanja. Če ne bi imeli lastnih SE bi imeli večje povpraševanje in s tem višjo ceno.

Ah ja, klasika, ponosni lastniki SE nabijajo lazi in neumnosti ces da netmetering ni taka nuja, v bistvu se gre za 100% odvisnost brez katere je SE krama za odpad... Nic novega. Izgovori 24/7, pac sosed bo mel 2x visjo poloznico, ko ga yebe vazn da sem jaz dzek in mam SE.

hamez66 ::

Elektriko je treba ves čas regulirati, ne glede na to, a pride od sonca ali iz premoga. Namreč poraba ves čas niha, podobno, kot sonce. Ti pa sanjaš o 10x ceni, kot si sanjal, da bo šel bitcoin zdaj dokončno na 0. :D

Lonsarg ::

@Valvoline, nekam veliko govoriš glede na to da še vedno ne veš kaaj net-metering je. Net-metering vpliva zgolj na količono/ceno plačane omrežnine. Cena same elektrike, ki jo konec leta plačaš kot poračun za sončno pa je stvar prostega trga. Pač dogovor med lastnikom sončne in upravljalcem sončne (pač tisti pri kateremu imaš elektriko). Tisti mora tvojo elektriko celo leto preprodajat in dokupovat in potem tebi zaračuna da si to pokrije, brez skrbi da ne gre v minus.

Reycis ::

Proizvodnja v decembru je pri meni v treh letih dejansko samo 12% junijske. Medtem ko če pogledam zimsko (oktober + november + december + januar + februar) proti letni (april + maj + junij + julij + avgust) se številka dvigne na 30%. December dejansko precej izstopa, kjer je proizvodnja konkretno nižja tudi od novembra in januarja. Junij je v primerjavi z majem in julijem le znatno boljši.

Anyway subvencije in tudi netmetering so imeli svoj namen, da spravijo tehnologijo do tega stanja, da bo ekonomično tudi v offgrid. Brez tega vprašanje če bi se to zgodilo. Zdaj dejansko rabimo samo še izpopolnit tehnologijo za shranjevanje za čez zimo in je problem rešen. 100KWh litijeve baterije z 80% izkoristkom in 5 MWh neke toplotno shranjene energije z (vsaj) 40% izkoristkom. Za 20% še dodam panelov in sem offgrid. Nenehno draženje on-grid pa bo to samo še pospešil.
Diversity is our greatest strength

laguna1 ::

če se pogleda spodnji link dejanske proizvodnje (pomurje-puconci) bi lahko rekli da so v povprečju meseci nov, dec, jan, mar... več kot 20 procentov letnih mesecev maj, junij, julij, avgust.. tako da, bo kar držal podatek tam 20 %

Še link do dejanskih podatkov solaredge - pomurje..



https://monitoringpublic.solaredge.com/...

Valvoline ::

Reycis je izjavil:

Proizvodnja v decembru je pri meni v treh letih dejansko samo 12% junijske. Medtem ko če pogledam zimsko (oktober + november + december + januar + februar) proti letni (april + maj + junij + julij + avgust) se številka dvigne na 30%. December dejansko precej izstopa, kjer je proizvodnja konkretno nižja tudi od novembra in januarja. Junij je v primerjavi z majem in julijem le znatno boljši.

Anyway subvencije in tudi netmetering so imeli svoj namen, da spravijo tehnologijo do tega stanja, da bo ekonomično tudi v offgrid. Brez tega vprašanje če bi se to zgodilo. Zdaj dejansko rabimo samo še izpopolnit tehnologijo za shranjevanje za čez zimo in je problem rešen. 100KWh litijeve baterije z 80% izkoristkom in 5 MWh neke toplotno shranjene energije z (vsaj) 40% izkoristkom. Za 20% še dodam panelov in sem offgrid. Nenehno draženje on-grid pa bo to samo še pospešil.

No vsaj neke realne stevilke. December/januar je proizvodnja SE realno 0, ce vzamemo v postev dodatne potrebe po ogrevanju ter osvetlitev. Za premostitev konkretno dec/jan ni nobene resitve, ter jih v prihodnje verjetno tudi ne bo. Poceni 3000kwh+ backup so mokre sanje. Ongrid cene seveda rastejo, zarad vasega preseravanja z SE in ostalega ove klumpa. Jaz bi vam kar se jutri dal izbiro, offgrid, sp za proizvodnjo stroma z vkljuceno 24/7 stabilizacijo, ali panelke lepo na odpad, ostalim pa 1/2 nizje poloznice.

Zgodovina sprememb…

showsover ::

Valvoline je izjavil:

Ongrid cene seveda rastejo, zarad vasega preseravanja z SE in ostalega ove klumpa. Jaz bi vam kar se jutri dal izbiro, offgrid, sp za proizvodnjo stroma z vkljuceno 24/7 stabilizacijo, ali panelke lepo v smeti, ostalim pa 1/2 nizje poloznice.

Valvo, kaj te, konkretno, muči? Pa saj subvencij in netmeteringa si ne izmislijo retail investitorji... Delajo v bistvu po napotilih države in EU. Če državi in EU to ne bi bilo v interesu, pač ne bi subvencionirali in se šli net-meteringa. Ti in investitorji pa plačujejo OVE. Ne vem, zakaj to tako osebo doživljaš - investitor se odloči investirati na osnovni benefitov... Nekateri zagotovo tudi za prestiž, jasno, ampak vsak ima neko računico v zavesti.

laguna1 ::

no .. berem to temo... in sedaj so na koncu pozimi problem SE in ne lastniki TČ.. zanimivo...

telexdell ::

showsover je izjavil:

Telexdell, vse to je zelo fajn in lepo, bi lahko dobili posnetek originalnega grafa proizvodnje tvoje SE po mesecih, približno lokacijo in orientacijo, morda še naklon?


Tu imaš orodje za (dokaj natančen) izračun. Vpiši ime svojega kraja in najdi pozicijo svoje hiše. Pol pa se lahko igraš z orientacijo, nakloni, izgubami...
Meni izračuna za december pri 10 kWp 410 kWh, največ julija pa 1338 kWp oz 30%. Če pa vzameš 3 mesečno povprečje bo pa kar držalo o 35...45% med min in max.

Tisti grafi od SE na spletu so pa lahko precej zavajajoči, če ne poznaš dejanske lege SE. Precej je odvisno od hribov, dreves, megle, snega...

Vsak porabnik elektrike porabi točno toliko elektrike kot jo potrebuje, neodvisno od tega ali ima lastno SE ali pa ne. Če se npr. s sosedom oba ogrevata s TČ potem oba porabita približno enako elektrike na letni osnovi. Razlika je le v tem, da eden plačuje elektriko z denarjem, drugi pa jo plačuje s proizvodnjo iz svoje SE.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

z0mbie ::

Ne, ves kaj je PRAVI problem. Veselo bojo montirali solarne panele na strehe, zlobirani ELES bo pa prevalil stalo, ki jo delajo v elektricnem omrezju na drzavo. In bomo zaradi njih nabavljali baterije baterij, gradili precrpovalne elektrarne, seveda popolnoma enaki salabajzerji tripajo tudi na elektricna vozila, kar bo naredilo se dodatno stalo in na koncu bojo zmerna gospodinjstva placevala precej drazjo elektriko zaradi fetisa nekaj kretenov. Naslednji moment, ko ELES objavi, da bo stroske hranjenja el. energije in polnjenja el. vozil prevalil na pleca uporabnikov, nimam nobene tezave vec. Zaradi mene si lahko solarne panele na glavo montirajo. Nocem pa placevati niti centa vec zato, ker el. vozila/paneli sesuvajo el. omrezje na racun nekaj pizd, ki bi radi zasluzili na racun preprodaje panelov, montaze in se razume, hipsterjev, ki jim ni jasno. Zaradi takih kretenov imamo ze antivaxxerstvo in kriptovalute. Naj sami placajo za stroske, ne, da jim jih krijemo mi vsi preko davkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

telexdell ::

z0mbie je izjavil:

Ne, ves kaj je PRAVI problem. Veselo bojo montirali solarne panele na strehe, zlobirani ELES bo pa prevalil stalo, ki jo delajo v elektricnem omrezju na drzavo. In bomo zaradi njih nabavljali baterije baterij, gradili precrpovalne elektrarne, seveda popolnoma enaki salabajzerji tripajo tudi na elektricna vozila, kar bo naredilo se dodatno stalo in na koncu bojo zmerna gospodinjstva placevala precej drazjo elektriko zaradi fetisa nekaj kretenov. Naslednji moment, ko ELES objavi, da bo stroske hranjenja el. energije in polnjenja el. vozil prevalil na pleca uporabnikov, nimam nobene tezave vec. Zaradi mene si lahko solarne panele na glavo montirajo. Nocem pa placevati niti centa vec zato, ker el. vozila/paneli sesuvajo el. omrezje.

A sedaj ti hodiš od polnilnice do polnilnice in plačuješ račune za polnjenje EV. Naslednji vikend grem na obalo. Kdaj boš v bližini Loma, da mi boš plačal polnjenje na hitri polnilnici?

Pa zakaj za Boga bi morali hraniti električno energijo? Če so v omrežju viški se pač zapre npr. jez v Dravogradu in cela Dravska veriga bo oddala manjšo moč. Lahko mečemo manj premoga v Šoštanj in vsi bomo jedli manj PM10 delcev...
Velike baterije in prečrpovalne HE postavljajo, da se pokrivajo vršni odjemi. Tista elektrika pa ni po 40 €/MWh ampak tudi po 4000 €/MWh. Če pogledamoše primarno regulacijo frekvence kar tudi stane (koliko lahko vidiš pod postavko na računu pod imenom priključna moč) potem je postavitev baterijskega hranilnika predvsem investicija, ne pa strošek.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

showsover ::

Telexdell, pa saj to veš, hranjenje je fora, da se splošči krivulja, ko je povpraševanje največje (tema/zima), jasno, meni osebno bi bilo idealno, da si/smo čisto off-grid (ma bi že našli kakšne dav(itelj)ke, ne skrbet, da bi bilo brezplačno), ker omrežje staro in to in ne vem kakšne omejitve.

Nesolarne elektrarne menda niso instantno odzivne, morajo biti v rezervi pa tudi, še posebej ponoči in pozimi. Sem prepričan, da anti-fotovoltaike matra predvsem to in ne gledajo nič romantično in optimistično ampak zelo (preveč) stvarno in pesimistično. Upam, da se bodo tile akumulatorji kmalu pocenili in to, potem pa bo računalnik računal priporočeno porabo glede na pričakovano sončnost in to.

Jaz pač s prstom kažem na EU in RS birokrate, češ, če oni to dovoljujejo in celo subvencirajo, že mora biti vsaj nekaj na tem. Zaenkrat. Jebiga, če bo vojna med fv in anti-fv, bomo pač v Nurembergu ali kje že kaznovani... Nič novga v zgodovini.

Reycis ::

Ja in 1% netmeterašev nekako poveča ceno za 300%. Močna logika.

Strinjam se sicer, da je trenutno velik problem pri trenutnih SE na ključ to, da se inštalaterji kar precej mastijo in si režejo nesorazmeren kos pogače. Zaradi tega so tudi precej motivirani k "racionaliziranju" dejstev v svojo korist. Glavni krivec za to je ravno upravitelj omrežja, ker diktira "strokovne priključitve" iz strani "pooblaščenih izvajalcev".

Jaz upam, da čimprej na trg pride naprava v katero lahko tudi amater priključi SE in veternico in baterijo in kogeneracijo pa da odslovim elektro.
Diversity is our greatest strength

z0mbie ::

Reycis je izjavil:

Jaz upam, da čimprej na trg pride naprava v katero lahko tudi amater priključi SE in veternico in baterijo in kogeneracijo pa da odslovim elektro.


Seveda, o tem sanjajo tudi vse frizerke, baletniki, vozniki bagrov, preprodajalci *razne* robe, ekonomisti, pravniki, zaposleni v JU, snazilke, itd. Razumem, da vecina ljudi, ki nima popolnoma nobenega znanja o problemu in se jim zdi, da samo prikljucijo 15.000 tekajocih hrckov na dinamo od bicikla in je to to. Zal je pa relanost drugacna in ne glede na stevilo zelja, se ne bo nic spremenilo. Razen seveda, ce si pripravljen pozreti, da si npr. celo zimo brez elektrike. In razne random dneve med letom. In absolutno ne uporabljas elektricnega vozila. To se pa potem seveda da.

Da ne boste klatili neumnosti na nivoju antivaxxerjev (ki tudi nimajo blage veze kaj govorijo), priporocam, da si naslednji vikend vzmete za edukacijski in se odpeljete v Mihnenski tehnicni muzej, kjer imate za gonit kolo, zraven vam pa kaze, koliko wattov ste proizvedli in (!!!) celo lahko prizgete zarnico, prizgete monitor itd. Potem bom morda marsikdo malo razmislil, seveda pa mu to ne da nikaksnega znanja, da bi vedel karkoli o tem, zakaj "upravitelj omrežja, diktira \"strokovne priključitve\" iz strani \"pooblaščenih izvajalcev\"". Ker preprosto ne ve nic o elektricnem omrezju in se vedno misli, da se gre za 15000 hrckov, kjer zico nekam vtaknes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

hamez66 ::

Tu govorimo o solarnih elektrarnah, ne o elektrarnah na hrčke. Glede na tvoj nivo pač nimaš kaj za govorit čez antivakserje, ker si sam še slabši.

z0mbie ::

hamez66 je izjavil:

Tu govorimo o solarnih elektrarnah, ne o elektrarnah na hrčke. Glede na tvoj nivo pač nimaš kaj za govorit čez antivakserje, ker si sam še slabši.


Seveda, cez vikend pojdi pa kurit carovnice na grmado, po tem, ko si zmolil 10 ocenasev, da bo krompir letos dobro obrodil. To kar se grejo fotovoltaiki je na nivoju elektrarn na hrcke. U lej, nekaj sem namotniral na streho, zdaj pa nekaj "dogaja". Grem se Teslo kupit, ker mi bo potem dogajalo se vec. Saj je samo kabel za priklopit... mar ne, dragi baletnik/ekonomist/preprodajalec/frizerka/... hamez66? Ali pac ne? No daj salabajzer, razlozi nam, nicvednim, v cem je razlika, ce priklopis 15000 hrckov na dinamo med tem, ce dobis elektriko od distributerja. Saj za vsakega od problemov obstaja resitev, ampak, je treba te resitve poznati in se bolje, treba je vedeti ali se splacajo ali ne. No, daj, da vidimo, koliko razumes nakladac (pa se, ce ti je slucajno kaj jasno, bos razlozil ostalim nakladacem, ki jim ni nic jasno, tako, da cista zmaga). Beseda je tvoja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

dexterboy ::

Đizs... 30 strani, enim pa še vedno niso jasne osnove... đizs.
Ja, dejmo na vsako streho foto pa pred vsako bajto Teslo. NEK pa že jutri zapret. Pa zraven prosim še referendum o nošenju orožja. Da bom lahko vsem amebam poslal malo svinca v prepih med ušesi....
( včasih se vprašam, ali folk sploh še kaj hodi v šolo ali pa samo poskakuje okoli šole, saj ne rabiš biti pameten, če pa imaš smart phone )
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Utk ::

hamez66 je izjavil:

Te negativne cene so tako občasne, da je vseeno, če so na plečih SE.

Pri malih SE ne more bit negativne cene, ker se bi v tem primeru enostavno odklopila od omrežja. Na srednji rok se bo našel način uporabe te elektrike. Proizvodnja vodika naprimer. Ki ga bo valvoline drago plačeval in točil v avto, ker na elektriko se že ne bo vozil.

Utk ::

Jaz bi vam kar se jutri dal izbiro, offgrid, sp za proizvodnjo stroma z vkljuceno 24/7 stabilizacijo, ali panelke lepo na odpad, ostalim pa 1/2 nizje poloznice.

Komot. Samo to o pol nižjih položnicah ne bi držalo, ker bi morali vi financirat teš6 in drage co2 kupone, ali pa še dražjo nuklearko.

dexterboy ::

Pa zakaj za Boga bi morali hraniti električno energijo? Če so v omrežju viški se pač zapre npr. jez v Dravogradu in cela Dravska veriga bo oddala manjšo moč. Lahko mečemo manj premoga v Šoštanj in vsi bomo jedli manj PM10 delcev...
Velike baterije in prečrpovalne HE postavljajo, da se pokrivajo vršni odjemi. Tista elektrika pa ni po 40 EUR/MWh ampak tudi po 4000 EUR/MWh. Če pogledamoše primarno regulacijo frekvence kar tudi stane (koliko lahko vidiš pod postavko na računu pod imenom priključna moč) potem je postavitev baterijskega hranilnika predvsem investicija, ne pa strošek.

khm... a ti bi kr jez zapru, ejga? Pa Dravska HE ima navadno stikalo 0/1? Zdej je že aplikacija za iPhone, da lahko na daljavo ugasneš? Si mogoče SPLOH pogledal in prebral kakšen članek / prispevek o baterijah? O vplivu na okolje ter nje posledice?
Še enkrat; ne želim nikogar žaliti, ampak eni res ne izkazujete več kot 4 razrede osnovke :(

Dodatek:
za vse "teslote", ki furajo Tesle; ste živi dokaz, da vera dela svoje...
( še enkrat, do nikogar osebno )
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

z0mbie ::

dexterboy je izjavil:

Đizs... 30 strani, enim pa še vedno niso jasne osnove... đizs.


Osnove niso vazne. Ce delajo fotovoltaiki stalo v omrezju se to preprodajalcev in monterjev panelov ne tice. Vseeno jim je. Oni so ze pokasirali cekin in to je to. Zato so pa vse te fotovoltaicne in elektrovozilne teme VEDNO polne in VEDNO imajo kilometre strani. Ker jih ne bos premaknil, tebe interesira tehnicni zajeb, njih pa zanima zasluzek in vedno bos prej obupal kot oni. Ker nimas od vsega skupaj nic in ti dopizdi prerekanje, monterjem in preprodajalcem pa visi na tem njihovo prezivetje. Ne mores priti do konca.

telexdell ::

dexterboy je izjavil:

Đizs... 30 strani, enim pa še vedno niso jasne osnove... đizs.
Ja, dejmo na vsako streho foto pa pred vsako bajto Teslo. NEK pa že jutri zapret. Pa zraven prosim še referendum o nošenju orožja. Da bom lahko vsem amebam poslal malo svinca v prepih med ušesi....
( včasih se vprašam, ali folk sploh še kaj hodi v šolo ali pa samo poskakuje okoli šole, saj ne rabiš biti pameten, če pa imaš smart phone )

Ni dovolj le hoditi v šolo ampak moraš snov tako razumeti kot jo obvladati. Sam sem že bil v porodnišnici, pa zagotovo ne bom nikoli rodil otroka. Ideja o SE na vsaki strehi sploh ni slaba. Pred vsako hišo ne bo stala ravno Tesla, bo pa kak drug EV. JEK ne bomo zaprli že jutri, bo pa relativno kmalu napočil ta trenutek.
Kaj si že hotel povedati? A, da je svinec strupen ali pač opisuješ svojo praznino med ušesi?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Valvoline ::

Bo pa zanimivo spremljat kak doug bo se EU podpirala *revne* bogatune in parazite z EV subvencijami in oproscevanje vseh dajatev, vkljucno davek na prevozen km. Avstralija je ze opalila, pravicno je pravicno:
https://indaily.com.au/news/2021/05/26/...
UK se tudi pripravlja, baje se crtajo vse dajatve na goriva (trosarine n shit), uvedel se bo VMT (davek na kilometer), ne glede na to s cem se furas.
https://www.express.co.uk/life-style/ca...
Sem preprican da bo v kratkem casu plin postal spet zelo zelo zanimiv, CNG (borzna cena) je prakticno zastojn.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

dexterboy je izjavil:


khm... a ti bi kr jez zapru, ejga? Pa Dravska HE ima navadno stikalo 0/1? Zdej je že aplikacija za iPhone, da lahko na daljavo ugasneš? Si mogoče SPLOH pogledal in prebral kakšen članek / prispevek o baterijah? O vplivu na okolje ter nje posledice?
Še enkrat; ne želim nikogar žaliti, ampak eni res ne izkazujete več kot 4 razrede osnovke :(

Dodatek:
za vse "teslote", ki furajo Tesle; ste živi dokaz, da vera dela svoje...
( še enkrat, do nikogar osebno )

Če mogoče ne veš- HE Dravograd ima možnost dnevne akumulacije. Cela Dravska veriga deluje z tako močjo kot je pretok skozi HE Dravograd. če se pretok zmanjša za 10% bo cela veriga dajala 10% manj. Drugače pa- že preko 30 let delam z baterijami. Postavljamo tudi prvo lion tovarno v Sloveniji. Kakšne pa so tvoje praktične izkušnje?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Valvoline je izjavil:

Bo pa zanimivo spremljat kak doug bo se EU podpirala *revne* bogatune in parazite z EV subvencijami in oproscevanje vseh dajatev, vkljucno davek na prevozen km. Avstralija je ze opalila, pravicno je pravicno:
https://indaily.com.au/news/2021/05/26/...
UK se tudi pripravlja, baje se crtajo vse dajatve na goriva (trosarine n shit), uvedel se bo VMT (davek na kilometer), ne glede na to s cem se furas.
https://www.express.co.uk/life-style/ca...
Sem preprican da bo v kratkem casu plin postal spet zelo zelo zanimiv, CNG (borzna cena) je prakticno zastojn.

Davek na prevožen km bo najbolj prizadel nasprotnike EV, kateri jamrajo nad dosegom. Za nas normalne pa bo doma polnjen EV čisto OK.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Valvoline ::

Cimprej prosim. Torej ameriske cene goriv + davek na prevozen km, npr 3-10e davka na 100km glede na to kolk konjev je pod pokrovom al pa na tezo vozila. Pol pa filaj zastojn doma, no problemo. Mi pa filali benz/dizel po 30-40c, al pa cng po 20c.

stara mama ::

Ja kaj pa so trošarine na gorivo drugega, kot davek na prevoženo kilometrino???

c3p0 ::

a_borlak je izjavil:

Čez 10 let bo battery pack z 500kWh tako poceni, da se boš res lahko šel offgrid v celoti. Boš pač dal na streho max št. panelov, pa boš preživel tudi zimo.


Ni treba, en generatorček v klet in rešeno za obdobja "suše".

showsover je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Ne, pokrila se je že v treh letih, in to 4x.

Kaj, v 3 letih se ti je 4x povrnila investicija? Torej si v 3 letih zaslužil 4-kratnik investicije SE? Vsa čast! Kolikšno kapaciteto pa ima ta tvoja reč? In to imaš super lego in super dobro odjemno pogodbo. Pri nas je bilo ene 10 let kot običajno.


Think outside of the box. S free elektriko sem naminal toliko ETH, da sem na zeleni-bio-eko-vegi način odplačal SE in je ostalo še za avto. Brez SE ne bi minal. Grafične bi pa zdaj lahko prodal skoraj po nabavni ceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Vetrpiha ::

Vidva dinozavra, koliko pa dasta vsaki mesec, da je nafta cenejša?

c3p0 ::

z0mbie je izjavil:

...el. omrezje na racun nekaj pizd, ki bi radi zasluzili na racun preprodaje panelov, montaze in se razume, hipsterjev, ki jim ni jasno. Zaradi takih kretenov imamo ze antivaxxerstvo in kriptovalute. Naj sami placajo za stroske, ne, da jim jih krijemo mi vsi preko davkov.


Avto je zmagal pred kočijo, čeprav ima le ta ogromno prednosti, "gorivo" raste povsod, skoraj povsem čista energija, s čustvi. Pač smo spet leta 1900 in ti zagovarjaš kočijo.

z0mbie ::

c3p0 je izjavil:

z0mbie je izjavil:

...el. omrezje na racun nekaj pizd, ki bi radi zasluzili na racun preprodaje panelov, montaze in se razume, hipsterjev, ki jim ni jasno. Zaradi takih kretenov imamo ze antivaxxerstvo in kriptovalute. Naj sami placajo za stroske, ne, da jim jih krijemo mi vsi preko davkov.


Avto je zmagal pred kočijo, čeprav ima le ta ogromno prednosti, "gorivo" raste povsod, skoraj povsem čista energija, s čustvi. Pač smo spet leta 1900 in ti zagovarjaš kočijo.


Lol... samo v tvoji glavi :)) V bistvu, ce ze hoces primerjavo, ki ti bo bolj jasna - ti zagovarjas kocijo, ki so ti jo prodali za avto.

c3p0 je izjavil:

sem naminal toliko ETH


Ah, ja, pove vse. Kriptopizda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

hruske ::

Pomojem bo v doglednem času ceneje od dizelskega ali bencinskea imet dva električna avtomobila in izmenjaje hodit v službo enkrat z enim enkrat z drugim, pa se tisti, ki ostane doma, pač polni preko sonca.

Materialno potratno, ja, ampak še vedno ceneje. Kmalu.
Rad imam tole državico. <3

Valvoline ::

stara mama je izjavil:

Ja kaj pa so trošarine na gorivo drugega, kot davek na prevoženo kilometrino???

Plan je zamenjat davke na goriva z davkom na prevozen km za vsa vozila, tudi elektricna.

c3p0 je izjavil:

z0mbie je izjavil:

...el. omrezje na racun nekaj pizd, ki bi radi zasluzili na racun preprodaje panelov, montaze in se razume, hipsterjev, ki jim ni jasno. Zaradi takih kretenov imamo ze antivaxxerstvo in kriptovalute. Naj sami placajo za stroske, ne, da jim jih krijemo mi vsi preko davkov.


Avto je zmagal pred kočijo, čeprav ima le ta ogromno prednosti, "gorivo" raste povsod, skoraj povsem čista energija, s čustvi. Pač smo spet leta 1900 in ti zagovarjaš kočijo.

Kupci avtov v l.1900 niso dobival subvencije za nakup.

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

hruske je izjavil:

Pomojem bo v doglednem času ceneje od dizelskega ali bencinskea imet dva električna avtomobila in izmenjaje hodit v službo enkrat z enim enkrat z drugim, pa se tisti, ki ostane doma, pač polni preko sonca.

Materialno potratno, ja, ampak še vedno ceneje. Kmalu.

Ne bo nic ceneje, obdavcen bo prevozen km, sam nategnal te bojo da bos cimprej kupu.

Utk ::

Davek na prevožen km morda bo, da bo zarad tega bencin kaj cenejši, je pa fantaziranje.

Valvoline ::

Utk je izjavil:

Davek na prevožen km morda bo, da bo zarad tega bencin kaj cenejši, je pa fantaziranje.

Kot receno poslovili se bodo trosarine na goriva, zamenjal jih bo davek na prevozen km. Pa tako bos mel dizla po 50c + npr davka 3e na 100km za nekega srednjerazrednika do 100kw, 5e za malo boljse makine 100-200kw, 10e za SUV ter sportnike 200kw+. Simpl, enostavna in postena obdavcitev.
V zda imajo nekateri prevozniki flote tovornjakov na CNG, tankajo ga po 20c kg.

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

Me zanima, kako bi ti obdavčeval prevožene kilometre v praksi.
Najprej moraš ZELO ZELO dobro uredit sam sistem beleženja kilometrov..... kar je še vedno zelo v riti, zato toliko nategovanja švercerjev.

mn ::

> Kot receno poslovili se bodo trosarine na goriva

Se bo pa uvedlo davek na CO2. Fosilna goriva bodo vedno bolj obdavčena kot elektrika.

stara mama je izjavil:

Me zanima, kako bi ti obdavčeval prevožene kilometre v praksi.
Najprej moraš ZELO ZELO dobro uredit sam sistem beleženja kilometrov..... kar je še vedno zelo v riti, zato toliko nategovanja švercerjev.


Škatlica, ki bo beležila prevožene kilometre preko Galileo sistema. Kaj misliš zakaj je EU svoj GPS gradila?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

a_borlak ::

In kar naenkrat bodo imeli vsi avti 10km letno ...

stara mama ::

mn je izjavil:


Škatlica, ki bo beležila prevožene kilometre preko Galileo sistema. Kaj misliš zakaj je EU svoj GPS gradila?

Enim vam kar žge svetloba ven iz glave od brihtnosti.

Galileo ne more bit edini beležnik kilometrine, niti ni bil (ni mogel biti) to eden njegovih glavnih namenov (sploh leta 1999).
Blokatorje raznoraznih (GPS, GSM, younameit) signalov dobiš že za drobiž, ali si jih lahko celo izdelaš doma sam.

Več vzporednih sistemov.... mogoče.
Ampak rusi so v vesolju še vedno raje imeli svinčnik :)

fikus_ ::

Ne vidim razloga, zakaj bi komplicirali in spreminajli sistem trošarin na sistem po prevoženem km in razrede na porabo, . . . V bistvu to imamo že sedaj za ICE, za EV se bodo pa dale trošarine na elektriko porabljeno za EV, ko se bo politika tako odločila.
««
30 / 32
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj so baterijski hranilniki prava stvar (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
27353376 (1114) kow
»

Norvežani bodo že prihodnje leto kupovali le še električne avtomobile (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
68154179 (34019) gruntfürmich
»

V ZDA prvikrat po letu 1880 obnovljivi viri energije prehiteli premog

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
438348 (5909) Leif

Več podobnih tem