» »

Linux distro, ki je bolj domac?

Linux distro, ki je bolj domac?

Teii ::

Zanimam se za Linux distrote, ki so bolj plod domacih glav. Se kdo ukvarja s tem?

In ce ne, so kaksni Linux distroti iz te nase celine, ki so uspesni, dobro delujoci, s podporo in rednim posodabljanjem, po moznosti se tudi so bili pregledani od kaksnih tistih hekerskih ljudi, da nimajo prevec lukenj?

Sam vem le za openSuse. Oziroma, ce se le da brez prevec prerekanja skoncentrirati zakaj naj bi dal Ubu ntu ali kaksnem Kal iju moznost namestitve (se posebej, ce si nov v teh vodah in bi se rad zacel uciti iz nicle)? Po vsem kar berem, je vse to vecinoma izdelano preko luze.



Imam starejsega brata in ko slisim njegove prigode, me kar zmrazi ob tej tehnologiji... rad bi cimmanj navlake. Starsi so naju naucili, da naj cenima svojo zasebnost in to, tako da sedaj odkar imam par urc na teden za internet in racunalnik, bi se rad naucil pametno uporabljati pametne stvari. Vecinoma se raje ukvarjam s sporti in naravi, brez dodatne tehnike...

ToniT ::

 Še pomnite tovariši!

Še pomnite tovariši!

errhec ::

Na distrowach.com imaš različne distribucije in lahko iščeš po državi.

Linux MINT je irski.
dd

GupeM ::

Pa tole:

Pingo Linux @ Wikipedia

Potem pa pogledaš seznam člankov o Pingo linuxu v drugih jezikih. Kdo je to napisal in zakaj se je tega lotil, mi pa nikoli ne bo jasno :)

Gagatronix ::

Kali vsekakor ni za daily driver, tako da ce ti bo kdo tega predlagal, se ogni v velikem loku.

OpenSUSE je zastarela zadeva. Vzemi kaksen Ubuntu ali pa pure Debian, ne vem kje ti je tu problematika.

Cr00k ::

Jaz bi bolj izbral distro, ki je čimbolj razširjen, ker je tudi najbolj supportiran, če te skrbijo ranljivosti (Kali sigurno ne)... sam laufam Ubuntu LTS, ni optimalen, a imam še najmanj težav. Mika me tudi Pop!_OS. Poskusi še kakšno Fedoro, Manjaro, Mint je tudi kul... boš spoznal, da je v osnovi vse zelo na isto vižo. Izgled/okus si pa potem že po želji prilagodiš/izbereš.

Če hočeš pa čimmanj navlake, je pa Arch way to go... ampak ne priporočam za začetnike ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cr00k ()

filip007 ::

Ja so bile prigode, kar se tiče Vista, 7 in 8 zdaj 10 se je uspešno pobrala in napreduje zelo lepo, upam da bo tako ostalo.

Drugače Ubuntu, sem poskusil vse glavne distribucije in najbolj daleč prišel ravno z Ubuntu LTS.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

opeter ::

Dobra izbira je tudi Linux Mint (grafično okolje po želji - Cinnamon, MATE ali XFCE), ki je zgrajen na osnovi Ubuntu/Debian.
https://linuxmint.com/
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gagatronix ::

Ce hoces pa distro zgrajen okrog zasebnosti (beri: ce si paranoik oziroma uporabljas javna wifi omrezja) pa si poglej Tails.

broken/link ::

Gagatronix je izjavil:


OpenSUSE je zastarela zadeva.

Zastarela? kako pa to misliš?

Gagatronix ::

Preziveta.

c0ck4m0u53 ::

Void Linux, dost podobno Archu, a še vedno dost drugač
If citizens cannot trust that laws will be enforced in an evenhanded
and honest fashion, they cannot be said to live under the rule of law.
Instead, they live under the rule of men corrupted by the law. - Dale Carpenter

Teii ::

Cr00k je izjavil:

Jaz bi bolj izbral distro, ki je čimbolj razširjen, ker je tudi najbolj supportiran, če te skrbijo ranljivosti (Kali sigurno ne)... sam laufam Ubuntu LTS, ni optimalen, a imam še najmanj težav. Mika me tudi Pop!_OS. Poskusi še kakšno Fedoro, Manjaro, Mint je tudi kul... boš spoznal, da je v osnovi vse zelo na isto vižo. Izgled/okus si pa potem že po želji prilagodiš/izbereš.

Če hočeš pa čimmanj navlake, je pa Arch way to go... ampak ne priporočam za začetnike ;)

Hvala, po mal brskanja in raziskav je edino lahko nekako receno, da je Arch _produkt_ Evrope, napram ostalim ki so vecinsko cez luzni.

Kot omenjas, je Arch za zahtevne uporabnike. Je kaksen Linux distro variant, enostaven kakor Mint (po mal video posnetkih), Arch-based? Oziroma bolj po domace, nekaj kar ne bi bilo prevec zahtevno, a se vseeno zabavno, in po moznosti dolgorocno tudi za uporabo kot kaksen KAL I? Kajti rad bi se izucil za racunalnisko varnost.

Ce ni bilo jasno iz prvega komentarja, me zanimajo Linux distroti izdelani / iznajdbeni na nasi celini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Teii ()

Cr00k ::

Teii je izjavil:

Cr00k je izjavil:

Jaz bi bolj izbral distro, ki je čimbolj razširjen, ker je tudi najbolj supportiran, če te skrbijo ranljivosti (Kali sigurno ne)... sam laufam Ubuntu LTS, ni optimalen, a imam še najmanj težav. Mika me tudi Pop!_OS. Poskusi še kakšno Fedoro, Manjaro, Mint je tudi kul... boš spoznal, da je v osnovi vse zelo na isto vižo. Izgled/okus si pa potem že po želji prilagodiš/izbereš.

Če hočeš pa čimmanj navlake, je pa Arch way to go... ampak ne priporočam za začetnike ;)

Hvala, po mal brskanja in raziskav je edino lahko nekako receno, da je Arch _produkt_ Evrope, napram ostalim ki so vecinsko cez luzni.

Kot omenjas, je Arch za zahtevne uporabnike. Je kaksen Linux distro variant, enostaven kakor Mint (po mal video posnetkih), Arch-based? Oziroma bolj po domace, nekaj kar ne bi bilo prevec zahtevno, a se vseeno zabavno, in po moznosti dolgorocno tudi za uporabo kot kaksen KAL I? Kajti rad bi se izucil za racunalnisko varnost.

Ce ni bilo jasno iz prvega komentarja, me zanimajo Linux distroti izdelani / iznajdbeni na nasi celini.


Manjaro je na Archu... Nam lahko zaupaš zakaj imaš fobijo iz kje distroti izvirajo? Source code itak pišejo programerji po celem svetu...

Kali pozabi za daily-ja... lahko si ga naložiš na VM (VMWare, VirtualBox,..), kamor tudi v osnovi sodi, pa od tam "hekaš" :) Bi pa potem svetoval, da vsaj na začetku tudi za daily OS izbereš kaj, kar bazira na Debianu. Boš imel manj težav. Že tako ima Kali po novem zsh lupino, pa nekaj ostalih posebnosti... katere bi sam tudi "uskladil", da se ne bi lovil.

Cr00k ::

ps: sem šel za foro gledat na distrowatch državo izvora... za Arch je Kanada, Manjaro pa Francija, kateri sloni na Archu... programirajo pa ziher sami indijci :)

pps: Linus Torvalds je pa itaq Finc, tako da je cel Linux naš :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cr00k ()

igorpec ::

Cr00k je izjavil:

ps: sem šel za foro gledat na distrowatch državo izvora... za Arch je Kanada, Manjaro pa Francija, kateri sloni na Archu... programirajo pa ziher sami indijci :)


Sem slučajno par let nazaj pil pivo z Manjaro core group. Iz prve roke lahko rečem, da so pretežno nemško govoreči (DE, AT, DK), nobenega francoza nisem srečal, kar pa seveda ne pomeni da ga med njimi ni ;) Ne vem od kje Distrowatch ti podatki? Kako se to določi? Arch iz Kanade? Zakaj že? Bolj znani / večji - kot Arch - distroti so itak multikulti, so pa seveda tudi lokalizirane variante kot recimo Deepin linux, Astra linux, ... in kup eksotike. Pa še to so spinouti Debian/Arch-a ali le spremenjen desktop na neki osnovi pač.

janezvalva ::

uporabljam Xubuntu

IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Meizu ::

Ubuntu je najbrž najbolj logična izbira za domačine.

Cr00k ::

igorpec je izjavil:

Cr00k je izjavil:

ps: sem šel za foro gledat na distrowatch državo izvora... za Arch je Kanada, Manjaro pa Francija, kateri sloni na Archu... programirajo pa ziher sami indijci :)


Sem slučajno par let nazaj pil pivo z Manjaro core group. Iz prve roke lahko rečem, da so pretežno nemško govoreči (DE, AT, DK), nobenega francoza nisem srečal, kar pa seveda ne pomeni da ga med njimi ni ;) Ne vem od kje Distrowatch ti podatki? Kako se to določi? Arch iz Kanade? Zakaj že? Bolj znani / večji - kot Arch - distroti so itak multikulti, so pa seveda tudi lokalizirane variante kot recimo Deepin linux, Astra linux, ... in kup eksotike. Pa še to so spinouti Debian/Arch-a ali le spremenjen desktop na neki osnovi pač.


Saj pravim, da ne razumem zakaj bi bila država izvora pomemben faktor, niti kako distrowatch to določi. Bo OP povedal zakaj ga matra to... mogoče je začel s kakšnimi opsec YT tutoriali in je malo preveč paranoičen postal :) Vsi smo krivi tega :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cr00k ()

mr_chai ::

priporočam Hannah Montana Linux


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri Linux distro?

Oddelek: Operacijski sistemi
323157 (190) damjanster
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736933 (26164) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916515 (14529) krneki0001

Več podobnih tem