» »

Popoldanski računalniški mojster

Popoldanski računalniški mojster

«
1
2 3 4

Boomerang ::

Tu na forumu nas je veliko računalniških mojstrov in vsak med nami ima vsaj enega prijatelja ali znanca, ki občasno potrebuje kakšno računalniško pomoč (od inštalacije sistema do servisa strojne opreme). Jaz imam takšnih ljudi kar nekaj okoli sebe, tako da bi lahko vsake 3 tedne lahko nekomu popravljal računalnik. Do zdaj je to še nekako funkcioniralo, zadnje čase pa sem zelo zaseden in so mi prioriteta druge stvari.

Iz izkušenj vidim, da ljudje radi preizkušajo. Če ga danes zavrneš z izgovorom, da nimaš časa (povedano na najlepši možen način), te bo jutri spet klical "oglasi se, ko boš imel čas, da bi to pogledal". Če takšen človek ne pozna drugega računalničarja razen tebe, bo vse skupaj vzel preveč osebno in zna poslabšati odnos (ker ga zavrneš, ko potrebuje pomoč). Če pa mu drago zaračunaš, se zna zgodit, da bo jutri šla po gobe neka tretja nepovezana komponenta in kdor se na te stvari ne spozna, bo rekel: "Drago sem mu plačal pa ni nič popravil." Računalniški servisi so danes že v vsakem mestu, ampak ljudje nimajo te navade, da bi računalnik peljali na popravilo.

V 15-ih letih sem ljudem počel že vse možne stvari: sestavljal računalnik po komponentah, menjal ali nadgrajeval komponente, formatiral in nameščal operacijski sistem, priklapljal tiskalnik, nameščal digitalna potrdila, posodabljal programe, brisal viruse, pomagal pri nastavitvah, programiral aplikacije po meri itd. Kot rečeno so zdaj prioriteta druge stvari in bo treba s tem zaključit. Kako se najlažje rešiti takšnih "popoldanskih" popravil?

Evolve ::

pa kok ste stari?

rečeš ne, nimam časa...

če ti ne moreš, reči mami ali očetu in bodo to naredili namesto tebe

Saul Goodman ::

javi se še v temo
Oblak za firmo - ja, ne - $$$ ?
, tam avtor išče podoben profil bedaka, ki bo naredil vse "đabe".

fo reals: ljudje, ki ne razumejo in ne cenijo tvojega prostega časa ali niso pripravljeni plačati storitev, v resnici niso tvoji prijatelji. so znanci, ki izkoriščajo poznanstvo dokler gre. če taki ne bodo razumeli je dobro, da si jih odjebal.

shadeX ::

pa kok ste stari?

rečeš ne, nimam časa...


Nisi razumel OP-jevega posta. On sprašuje namreč kako odjebati te ljudi brez da bi kdo zameril. Z "ne, nimam časa" boš stik zagotovo pretrgal.

Baja ::

poveš da si naslednje X tedne zaseden, tak da je mogoče boljše če koga drugega najde. če ne najde, porihtaš čez X+2 tedna, ko kliče naslednjič, zaseden X tednov, ...

Grizzly ::

Ponavadi gre tu za kakšne res bližnje prijatelje ali žlahto in takih ljudi ne moreš kar tako odjebat. Dejte malo premislit! Popolnoma mi je jasno, kako to gre: pokličejo te v ponedeljek zvečer in pričakujejo, da bo do petka stvar urejena.

Z nekimi izgovori, da ni časa, se stvar samo odlaša. Lahko tudi, da ne gre za nujno stvar in bo ta isti tip poskusil čez xy tednov. Če mu boš parkrat prišel z izgovori, bo smatral, da ga imaš za bedaka, kar je še slabše kot če bi mu rekel ne. Sploh formatiranje je bilo včasih takšna stvar, da so jo nekateri delali vsako leto enkrat.

Dodatno ti stvar poslabšajo še drugi: Mamina sodelavka išče nekoga, ki bi ji svetoval pri nakupu računalnika... valda, da bo priporočila tebe. Naslednjič te ta njena sodelavka kontaktira kar sama. Od punce prijateljica ima problem z nekim programom... valda te bo punca prosila, da ji pomagaš. To se potem eksponentno širi. Mi je popolnoma poznana situacija.

Sicer pa tudi, če bi bil OP avtomehanik, bi bil v enakem položaju. Ljudje so navajeni fehtat, kjer koga poznajo, samo da pridejo čim ceneje in čim prej skoz. Edina razlika je, da se ljudje prej potrebujejo pomoč pri računalniku kot pri avtu.

Raptor F16 ::

Poznam, mi je znano. Če bi vse neplačane usluge dobil poplačane bi doma zdaj imel 264 litrov piva in kakšnega jurja gratis na računu. Pa se tega ne grem. To je tisto ko se prijateljstvo/sorodstvo meša z delom.

Ni načina za odjebat fehtarje, ker kar znajo je pritiskanje in trma. Škoda je sploh vodit dialog in karkoli pojasnjevat ker takrat se začne pritiskanje, igranje in izsiljevanje. Enostavno ignoriraš in v skrajni sili odgovarjaš kratko on pa naj se na trepalnice postavi. Prisiliti te ne more če te pa že bo odjebal si si dolgoročno naredil VELIKO uslugo.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

_Denny_ ::

Takih sem imel na tone, dokler nisem začel računati simboličnega zneska tipa "1000SIT/5€ mi boš dal za elektriko". Sicer ni veliko (sploh za popravila ranga 20h+), a sem se tako znebil vseh razen enega, ki na nekaj let gnjavi prek FB Messengerja. Tej osebi ponavadi odgovorim ob nemogoči uri, da trenutno ni časa in ga bom imel komaj čez en mesec ali pa mu v minuti naredim prek RDP-ja; če bi ignoriral, bi se mi osebno prikazal na domu, kar mi sploh ni v interesu.

Drugače pa btk za odnose. Taki so samo prijatelji/kolegi, ker te izkoriščajo in te več ne bodo poznali, ko od tebe ne bodo imeli koristi.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

harvey ::

Poveš, da ne počneš več tega. Preprosto, vse ostalo, da nimaš časa se samo vrne nezaj, čez nekaj časa. Res pa je triki varianta pri žlahtnikih, ki potem mešajo v svoj krog še ostale uslug potrebnih. Težko je, a se splača vztrajati pri ne, ker drugače ne prideš nikamor.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Tody ::

Bumbarji... Računaj jim 20 eur na uro in glej koliko hitro najdejo uradni servis :)

shadeX ::

.. in tudi druge prijatelje.

Zadeva pač ni tako enostavna, sploh če gre za bližnje sorodnike. Je pa res da ni vsak "škrt" in bo dal tudi sam od sebe, ampak takih ni dost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Tody ::

Ker, potem ne bodo vec tvojo sorodniki? Ker pac ne znas ceniti svojega cas? Ker tudi oni delajo usluge tebi iz svojega foha? Tukaj pac mami in očetu in vsem do max 2 kolena pomagas ostalo pa...

l0wc4 ::

Poveš jim ceno, 65 EUR/uro, poveš da potrebuješ 5 ur in konec. Za sorodnike so urne postavke dražje. Govorim iz izkušenji.

solatko ::

Čisto enostavno, v današnjih časih vsak € prav pride. Prijatelji, žlahta,... pri delu ni razlike. Ura je toliko in toliko, suma sumarum 30,50 pa tja do 100+. So ljudje, ki so se opekli na drugih servisih in so pač s tvojim delom zadovoljni, ti pa trži svoje znanje, zakaj ne, če ga imaš.

Nikogar, ki me prosi za usougo ne zavrnem, samo ceno mu približno, povem naprej, potem pa se odloči. Večinoma si moram vzet čas in poštimat. Dobro, da sem lahko zaposlen pri sinu, da ni potrebno delat na črno.

Veliko ljudi je, ki ima s servisi zelo slabe izkušnje in tak teži pa teži, dokler ne zrihtaš.
Delo krepa človeka

Bud_Bundy ::

Pač napačnim ljudem usluge delaš. Usluge se dela takim, ki jih radi vračajo, oziroma so lepo vzgojeni.

Mato989 ::

@OP

Jaz sem mel tega tudi kar nekaj, ogromno teh kontaktov je bilo iz časa dela v tehnični trgovini ko sem bil na IT oddelku...

Ko so me klicali za vsak drek, sem začel enostavno računat orenk cifre... pol so večinoma našli druge, ampak dostikrat se pa še vseeno zgodi da kdo pokliče ko kak majster zjebe kako inštalacijo in pol meni dajo dober denar da popravim...

Recimo kaj takega je blo, ko sem začel računat 40€ za inštalacije windowsov...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Boomerang ::

Bud_Bundy je izjavil:

Pač napačnim ljudem usluge delaš. Usluge se dela takim, ki jih radi vračajo, oziroma so lepo vzgojeni.


Ne gre tu za usluge. Niti ni stvar v temu, da ljudje ne bi hoteli vračati. Z veseljem bi vrnili delo (toliko pa te ljudi poznam), ampak z njimi si ne morem pomagat. Lahko samo plačaajo delo, kar tudi storijo. Včasih da kdo še več, kot računanam.

Gre se za to, da meni take stvari časovno več ne znesejo. Eno je, če to delaš pri petnajstih, ko je šola tvoja edina skrb in dolžnost. Drugo pa je, če to delaš pri 35., ko pridejo druge stvari. Po 9-ih urah za ekranom v službi sigurno komaj čakam, da bom še 3 ure nekomu popravljal računalnik?! Na kratko povedano, so mi te stvari postale višek, še kadar jih moram početi zase. Zato bi se rad tega na najbolj eleganten način rešil - brez kakšne zamere ali skrhanega odnosa, ker ne gre za izkoriščevalce, kakor so/ste nekateri to razumeli.

Mato989 ::

Boomerang je izjavil:

Bud_Bundy je izjavil:

Pač napačnim ljudem usluge delaš. Usluge se dela takim, ki jih radi vračajo, oziroma so lepo vzgojeni.


Ne gre tu za usluge. Niti ni stvar v temu, da ljudje ne bi hoteli vračati. Z veseljem bi vrnili delo (toliko pa te ljudi poznam), ampak z njimi si ne morem pomagat. Lahko samo plačaajo delo, kar tudi storijo. Včasih da kdo še več, kot računanam.

Gre se za to, da meni take stvari časovno več ne znesejo. Eno je, če to delaš pri petnajstih, ko je šola tvoja edina skrb in dolžnost. Drugo pa je, če to delaš pri 35., ko pridejo druge stvari. Po 9-ih urah za ekranom v službi sigurno komaj čakam, da bom še 3 ure nekomu popravljal računalnik?! Na kratko povedano, so mi te stvari postale višek, še kadar jih moram početi zase. Zato bi se rad tega na najbolj eleganten način rešil - brez kakšne zamere ali skrhanega odnosa, ker ne gre za izkoriščevalce, kakor so/ste nekateri to razumeli.



Ti toliko racunaj da ne bos imel obcutka da je to visek... Hkrati bo odpadlo vecino folka...

Kot sem povedal ko je meni blo skoda zgubljat cas z formatiranjem sem iz 25 na format dvignil na 40 jih je ostalo ene 10% in komot nardim tistim pa je
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

sumoborac ::

Boomerang je izjavil:

Bud_Bundy je izjavil:

Pač napačnim ljudem usluge delaš. Usluge se dela takim, ki jih radi vračajo, oziroma so lepo vzgojeni.


Ne gre tu za usluge. Niti ni stvar v temu, da ljudje ne bi hoteli vračati. Z veseljem bi vrnili delo (toliko pa te ljudi poznam), ampak z njimi si ne morem pomagat. Lahko samo plačaajo delo, kar tudi storijo. Včasih da kdo še več, kot računanam.

Gre se za to, da meni take stvari časovno več ne znesejo. Eno je, če to delaš pri petnajstih, ko je šola tvoja edina skrb in dolžnost. Drugo pa je, če to delaš pri 35., ko pridejo druge stvari. Po 9-ih urah za ekranom v službi sigurno komaj čakam, da bom še 3 ure nekomu popravljal računalnik?! Na kratko povedano, so mi te stvari postale višek, še kadar jih moram početi zase. Zato bi se rad tega na najbolj eleganten način rešil - brez kakšne zamere ali skrhanega odnosa, ker ne gre za izkoriščevalce, kakor so/ste nekateri to razumeli.

Poves, da se ne ukvarjas vec z tem. Da nisi vec na "sceni" in da se zadeve prehitro spreminjajo. Za hardware to pali. Za software - zacni uporabljat MacOS in imas isti izgovor. Ne uporablas vec Winsov, nisi vec na "sceni", nocs kej bl pokvarit. Zraven se prijazno poves kontakt servisa in to je to.
Prid sm al pa tm ostan...

Tody ::

Torej tvoj odnos sloni na tem, da ljudem popravljas rac in ce reces ne odnos pade? Mislim da delas iz muhe slona.

starfotr ::

http://razvezanijezik.org/?page=%C5%BDl...

Jaz sem 10 let nazaj imel težave s tem. Za vsak drek so me klicali. Potem sem se odzval in ko so me spet iz vljudnosti vprašali, če so kaj dolžni, sem rekel, da tole bo pa 30 eur. In me gledajo čukasto, kako to, kako 30 eur za pol ure dela, saj jaz to naredim tako mimogrede ... Saj ne, da sem jim prej ure in ure vedno zastonj delal in kvečjemu sem spil kako pivo, nikoli nisem nič računal. To seveda pozabijo tako hitro, kot je bilo konec piva v kozarcu.

No, potem so se zadeve umirile in so me začeli klicat, ko je res zagustilo ne pa za vsako malenkost. Takrat sem seveda tudi z veseljem in brez slabe vesti zaračunal in so tudi z veseljem plačali.

Moraš imet hrbtenico in se ne pustit. Če se pustiš, pa pač trpi. Me prav zanima, če bi imel v žlahti ali med kolegi nekoga, ki čisti odtoke. In bi ga vlekel za rokav vsakič, ko bi mi na mrežico v kuhinjskem odtoku padel kos solate, da ga pride pobrat oz. očistit. Tu je isto.

Valvoline ::

Malo precenjujete racunalniski poklic. Vsak 10 letni mestni mulc ze zna instalirat windowsev in ostalo programsko navlako. Jaz zase imam pripravljen win10 klon disk z vsemi programi k jih jaz uporabljam, instaliram/kloniram na vsakem racunalniku v max pol ure. Pa nisem racunalnicar. Se pa vprasajte ce vi ne ravnate podobno ko potrebujete kaksno strokovno pomoc od sorodnikov,znancev in prijatlov v drugem poklicnem fohu. Ne vidim nic narobe v tem sploh pa da si z zlahto vzajemno kaj pomagamo, ni vse v denarju.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Valvoline je izjavil:

Malo precenjujete racunalniski poklic. Vsak 10 letni mestni mulc ze zna instalirat windowsev in ostalo programsko navlako. Jaz zase imam pripravljen win10 klon disk z vsemi programi k jih jaz uporabljam, instaliram/kloniram na vsakem racunalniku v max pol ure. Pa nisem racunalnicar. Se pa vprasajte ce vi ne ravnate podobno ko potrebujete kaksno strokovno pomoc od sorodnikov,znancev in prijatlov v drugem poklicnem fohu. Ne vidim nic narobe v tem sploh pa si z zlahto vzajemno kaj pomagamo, ni vse v denarju.


Ja zato ker vsak to zna pa mam vsako leto 10 ali vec primerov ko folk naknadno klice mene, ko tisti 10 letni mulc ne zna instalirat windowsa oz misli da zna pol pa ne dela ok
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

hojnikb ::

Valvoline je izjavil:

Malo precenjujete racunalniski poklic. Vsak 10 letni mestni mulc ze zna instalirat windowsev in ostalo programsko navlako. Jaz zase imam pripravljen win10 klon disk z vsemi programi k jih jaz uporabljam, instaliram/kloniram na vsakem racunalniku v max pol ure. Pa nisem racunalnicar. Se pa vprasajte ce vi ne ravnate podobno ko potrebujete kaksno strokovno pomoc od sorodnikov,znancev in prijatlov v drugem poklicnem fohu. Ne vidim nic narobe v tem sploh pa da si z zlahto vzajemno kaj pomagamo, ni vse v denarju.

in tukaj se pa tudi znanje počasi konča. Ko je pa treba rešit kakšen bolj konkretn problem, pa konec.

"IT" poklic pač ni samo nalaganje winsov.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Valvoline ::

hojnikb je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Malo precenjujete racunalniski poklic. Vsak 10 letni mestni mulc ze zna instalirat windowsev in ostalo programsko navlako. Jaz zase imam pripravljen win10 klon disk z vsemi programi k jih jaz uporabljam, instaliram/kloniram na vsakem racunalniku v max pol ure. Pa nisem racunalnicar. Se pa vprasajte ce vi ne ravnate podobno ko potrebujete kaksno strokovno pomoc od sorodnikov,znancev in prijatlov v drugem poklicnem fohu. Ne vidim nic narobe v tem sploh pa da si z zlahto vzajemno kaj pomagamo, ni vse v denarju.

in tukaj se pa tudi znanje počasi konča. Ko je pa treba rešit kakšen bolj konkretn problem, pa konec.

"IT" poklic pač ni samo nalaganje winsov.

Seveda ni, tu ni debate. Pa vendar je *prijateljska* pomoc racunalnicarja v 99% primerov instalacija winsev. Ce mene vprasas je to lepa priloznost za ohranjanje stikov, druzenje in klepetanje o vsakdajniku ob kavici ali sixpacku. Ponavadi ob vikendih.

l0wc4 ::

Seveda, ker ITjevec nima nič pametnejšega za delat, kot to, da svakinji v soboto 6 ur namešča Windows 10, gonilnike, programe. Seveda bi svakinja želela imeti še Office 365 (zastonj), pa mož recimo Autocad ipd. Na temračunalniku mulci igrajo igrice, nameščajo vse kar se najde na netu in potem se zgodba kaj kmalu ponovi. Seveda imaš narejen disaster recovery image in čez 2 meseca povrneš vse na staro stanje in s tem svoje delo še bolj podceniš, ker si gotov v 1 uri. Instalacija Windows je najbolj zoprna zadeva za ITjevca. Monterja centralne kurjave, tudi ne kličem, ko je potrebno iz radiatorjev spustit vodo.

Res je, ni vse v denarju. Ampak če sem ITjevec minimalno 12 ur na dan in minimalno 5 dni na teden, večina nas je v ITju tudi več časa, ne želim biti še ITjevec v prostem času, ko pridem k komu na obisk. Če koga veseli, naj objavi svojo telefonsko številko, jaz mu naredim bizniz pri minimalno 5 genijih, ki so jim 10 letni mulci razf***li računalnik.

Valvoline ::

l0wc4 je izjavil:

Seveda, ker ITjevec nima nič pametnejšega za delat, kot to, da svakinji v soboto 6 ur namešča Windows 10, gonilnike, programe. Seveda bi svakinja želela imeti še Office 365 (zastonj), pa mož recimo Autocad ipd. Na temračunalniku mulci igrajo igrice, nameščajo vse kar se najde na netu in potem se zgodba kaj kmalu ponovi. Seveda imaš narejen disaster recovery image in čez 2 meseca povrneš vse na staro stanje in s tem svoje delo še bolj podceniš, ker si gotov v 1 uri. Instalacija Windows je najbolj zoprna zadeva za ITjevca. Monterja centralne kurjave, tudi ne kličem, ko je potrebno iz radiatorjev spustit vodo.

Res je, ni vse v denarju. Ampak če sem ITjevec minimalno 12 ur na dan in minimalno 5 dni na teden, večina nas je v ITju tudi več časa, ne želim biti še ITjevec v prostem času, ko pridem k komu na obisk. Če koga veseli, naj objavi svojo telefonsko številko, jaz mu naredim bizniz pri minimalno 5 genijih, ki so jim 10 letni mulci razf***li računalnik.

Slab si ti ITjevec ce tega pocnes, razn ce res hoces svakinnjo lepo ostrizt :V Kot receno, imam clean win 10 klon disk, instalirano gor vse, office, vsi browserji, foto in video programi itn. Kloniras disk na vsakem pcju v max 15 minut, nalozis gonilnike za grafo (pa se to ni potrebe winX vedno vse sam nalozi) in fertik. Jedrska fizika res.
:D

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Danes ni panike, ko se vse skupaj uredi v času 2 spitih piv.

Včasih, ko si pa 1 računalnik postavljal cel dan, ali 3 popoldneve, je bilo pa malo drugače.

potem pa dostikrat še za pico in pivo nisi dobil, ker si bil "kolega". Po postavljeni tarifi sem imel mir :).

Danes bi se tega drugače lotil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

l0wc4 ::

@Valvoline vidim da nisi ITjevec in mi je jasno, da vsem postavljaš računalnike na novo vsak mesec. Povej mi kako ti dostavim še več novih strank. Za pivo boš dobil definitivno. :D

Oberyn ::

Meni se pa to sploh ne zdi problem. Vedno sem rad delal usluge, ker potem brez oklevanja tudi sam pokličeš, če kaj rabiš. Recimo jaz mam že hudo sivo brado in če moram kaj težjega delati okrog bajte, mi prav pride pomoč. Pa pokličem. Ne gre tu samo za računalnike, za vse je tako. Kaj pomagaš, kaj narediš, kaj posodiš, enkrat že dobiš nazaj, ko rabiš.

shubell ::

hehe poznam zadevo. V študentskih in dijaških časih je bilo to vredu, par eur pa sem bil čisto vesel. Danes pa lepo rečem, da se s tem ne ukvarjam in da je to potrata mojega časa saj ne nameravam za 20 eur celo popoldne stran vržt. Obdržal sem cca 10% strank katere pošteno plačajo, ostali naj se pa znajdejo. Se vračajo po tem ko ugotovijo da nimajo prav velike izvbire ;) Jebiga če bi samo usluge delal bi cele popoldneve delal pa nič imel. Vprašaj se če kolega avtomehanik tudi vsem kolegom zaston oziroma za male pare šraufa avtomobile? Ja parim osebam ne pa vsem znancem ;)

Invictus ::

Oberyn je izjavil:

Meni se pa to sploh ne zdi problem. Vedno sem rad delal usluge, ker potem brez oklevanja tudi sam pokličeš, če kaj rabiš. Recimo jaz mam že hudo sivo brado in če moram kaj težjega delati okrog bajte, mi prav pride pomoč. Pa pokličem. Ne gre tu samo za računalnike, za vse je tako. Kaj pomagaš, kaj narediš, kaj posodiš, enkrat že dobiš nazaj, ko rabiš.

Saj...

Samo malo filtritaš, da ti pote,m ne nosijo računalnikov od kolegovega kolega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bbbbbb2015 ::

Boomerang je izjavil:

Tu na forumu nas je veliko računalniških mojstrov in vsak med nami ima vsaj enega prijatelja ali znanca, ki občasno potrebuje kakšno računalniško pomoč (od inštalacije sistema do servisa strojne opreme). Jaz imam takšnih ljudi kar nekaj okoli sebe, tako da bi lahko vsake 3 tedne lahko nekomu popravljal računalnik. Do zdaj je to še nekako funkcioniralo, zadnje čase pa sem zelo zaseden in so mi prioriteta druge stvari.

Iz izkušenj vidim, da ljudje radi preizkušajo. Če ga danes zavrneš z izgovorom, da nimaš časa (povedano na najlepši možen način), te bo jutri spet klical "oglasi se, ko boš imel čas, da bi to pogledal". Če takšen človek ne pozna drugega računalničarja razen tebe, bo vse skupaj vzel preveč osebno in zna poslabšati odnos (ker ga zavrneš, ko potrebuje pomoč). Če pa mu drago zaračunaš, se zna zgodit, da bo jutri šla po gobe neka tretja nepovezana komponenta in kdor se na te stvari ne spozna, bo rekel: "Drago sem mu plačal pa ni nič popravil." Računalniški servisi so danes že v vsakem mestu, ampak ljudje nimajo te navade, da bi računalnik peljali na popravilo.

V 15-ih letih sem ljudem počel že vse možne stvari: sestavljal računalnik po komponentah, menjal ali nadgrajeval komponente, formatiral in nameščal operacijski sistem, priklapljal tiskalnik, nameščal digitalna potrdila, posodabljal programe, brisal viruse, pomagal pri nastavitvah, programiral aplikacije po meri itd. Kot rečeno so zdaj prioriteta druge stvari in bo treba s tem zaključit. Kako se najlažje rešiti takšnih "popoldanskih" popravil?


Ne rabiš iskati izgovorov, niti se lagati, da ne znaš. Poveš tako kot je.

Torej rečeš, da ne moreš popravljati, ker nimaš dokumentacije in orodij pri roki in bi to predolgo trajalo, da vse to zbereš in urediš za kvaliteten rezultat.
Ter jim rečeš, da naj se obrnejo na prodajalca, ki jim je opremo prodal.

Vsaj jaz nisem izgubil ne prijateljev, postrani me je začel gledati samo eden, ki je pravzaprav postrani gledal vsakega, ki mu ni ustregel tisti hip. Za tega mi ni mar.

DV_cam ::

Povsem enostavno razložiš, da se ne ukvarjaš več s popravili in namestitvami oz. servisom in da si se začel ukvarjat z drugimi stvari ki ti vzamejo večino čas ki si ga prej imel za take stvari. Usmeriš jih lahko na tako imenovano "mladino" ki najbrž poznajo koga ki se s tem ukvarja.
DV_cam

feryz ::

Baja je izjavil:

poveš da si naslednje X tedne zaseden, tak da je mogoče boljše če koga drugega najde. če ne najde, porihtaš čez X+2 tedna, ko kliče naslednjič, zaseden X tednov, ...
In greš popoldne na pir do njega? Zato naj bi bili prijatelji.
Če jih odjebeš za x tednov, itak to niso in res ne rabiš iti računalnik popravljat tja.

Mato989 ::

Valvoline je izjavil:

l0wc4 je izjavil:

Seveda, ker ITjevec nima nič pametnejšega za delat, kot to, da svakinji v soboto 6 ur namešča Windows 10, gonilnike, programe. Seveda bi svakinja želela imeti še Office 365 (zastonj), pa mož recimo Autocad ipd. Na temračunalniku mulci igrajo igrice, nameščajo vse kar se najde na netu in potem se zgodba kaj kmalu ponovi. Seveda imaš narejen disaster recovery image in čez 2 meseca povrneš vse na staro stanje in s tem svoje delo še bolj podceniš, ker si gotov v 1 uri. Instalacija Windows je najbolj zoprna zadeva za ITjevca. Monterja centralne kurjave, tudi ne kličem, ko je potrebno iz radiatorjev spustit vodo.

Res je, ni vse v denarju. Ampak če sem ITjevec minimalno 12 ur na dan in minimalno 5 dni na teden, večina nas je v ITju tudi več časa, ne želim biti še ITjevec v prostem času, ko pridem k komu na obisk. Če koga veseli, naj objavi svojo telefonsko številko, jaz mu naredim bizniz pri minimalno 5 genijih, ki so jim 10 letni mulci razf***li računalnik.

Slab si ti ITjevec ce tega pocnes, razn ce res hoces svakinnjo lepo ostrizt :V Kot receno, imam clean win 10 klon disk, instalirano gor vse, office, vsi browserji, foto in video programi itn. Kloniras disk na vsakem pcju v max 15 minut, nalozis gonilnike za grafo (pa se to ni potrebe winX vedno vse sam nalozi) in fertik. Jedrska fizika res.
:D


Če je tako enostavno, zakaj potem kdo gnjavi druge da to delajo =)

Pol že ni tako enostavno ane?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Valvoline ::

l0wc4 je izjavil:

@Valvoline vidim da nisi ITjevec in mi je jasno, da vsem postavljaš računalnike na novo vsak mesec. Povej mi kako ti dostavim še več novih strank. Za pivo boš dobil definitivno. :D

Nisem pa tudi ni potrebe, lokalni mulci obvladajo. 3/4 mulcev seb vidi kot bodoce racunalnicarje. Zogo ne znajo brcat, zato pa pc razstavijo in sestavijo ter nalozijo v 5ih minutah :) Ne vem v kasnih vukojebinah to stanujete da ni armade lokalnih under 18 geekov.
:))

Zgodovina sprememb…

Phantomeye ::

V bistvu imaš dve vrsti ljudi. V prvi skupini so ljudje, ki direktno vprašajo in se sočasno zavedajo možnosti zavrnitve.
V drugi skupini imaš pa ljudi, ki bodo vprašali, če bodo 100 % prepričani, da bo odgovor pritrdiln. Do takrat bodo pa zgolj namigovali, kaj želijo. "Računalnik se mi je pokvaril in moram dobit nekoga, ki zna popravljat".

In ko se ti dve osebi srečata, pride do "konflikta".

V tej situaciji prva oseba vpraša za pomoč in pričakuje "DA" in "NE". Druga oseba je pa čisto šokirana, kako si nekdo upa direktno vprašat. In namesto, da bi druga oseba rekla "NE", išče izgovore "Ti veš, ta teden ne bo šlo etc."

Long story short. Če se hočeš dejansko znebit nekoga. Rečeš "NE". Ne rabiš drugega razloga, razen "ne, nočem tega delat". Tisti, ki direktno vpraša je itak pripravljen na zavrnitev.

Zgodovina sprememb…

Meiniken ::

Valvoline, pomojem si vsakemu IT-jevcu na živec stopil s svojimi komentarji. Ni boljšega kot poslušat laika, da ti naklada o delu, ki ga že vrsto let opravljaš ;)
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

Invictus ::

Meiniken je izjavil:

Valvoline, pomojem si vsakemu IT-jevcu na živec stopil s svojimi komentarji. Ni boljšega kot poslušat laika, da ti naklada o delu, ki ga že vrsto let opravljaš ;)

Nič ni stopil na žulj, samo se nam ne da več s tem ukvarjati...

Po 30tem letu pridejo še druge zadeve, kot pa šraufanje škatel in nalaganje Windowsov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vanquish ::

najhuje je, da se vedno zacne isto. Kdaj bi mel 5 minut casa, da bi malo pogledal :)

Invictus ::

Povabiš jih domov, in jih rečeš naj prinesejo škatlo.

S tem se rešiš 75% primerov, če seveda nočeš delati...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mailer ::

Mi ponavadi ni bilo težko pomagat. Ko pa so mi začel nosit prenosnike z prevrtenimi vijaki, stacionarce brez stranic in zvitimi ohišji ter grafikami z zlomljenimi ventilatorji sem se pa odločil, da humanitarno dejavnost zaprem.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

GupeM ::

Invictus je izjavil:

Povabiš jih domov, in jih rečeš naj prinesejo škatlo.

S tem se rešiš 75% primerov, če seveda nočeš delati...

Zelo dober predlog. Installacijo seveda še malo zavlačuješ, ker imaš polno dela, pa se z obiskovalcem seveda nimaš časa ukvarjat. Pa naj 6 ur tam sedi in gleda v luft ... Naslednjič bo mogoče premislil, ali je 20 € za to dovolj, ali ne.

Lahko tudi konkretno zaračunaš. Naslednjič bo spet premislil, ali se mu za 100 € splača, ali ne. Če crkne nekaj drugega in začne okrog govort, da si mu mastno zaračunal pa še vedno ne dela ... Nič hudega. Bojo ostali vedeli, da si nesposoben in bojo raje nesli drugam.

Tretja varianta je tudi, da ko rabiš nekaj z njegove branže, mu rečeš, če ti naredi nekaj, s čimer se pač on ukvarja. Recimo, da ti nariše pa zrihta načrt za novo bajto, če imaš opravka z arhitektom. Ali pa da te zastonj ostriže. Ali pa poservisira avto, ...

mailer je izjavil:

Mi ponavadi ni bilo težko pomagat. Ko pa so mi začel nosit prenosnike z prevrtenimi vijaki, stacionarce brez stranic in zvitimi ohišji ter grafikami z zlomljenimi ventilatorji sem se pa odločil, da humanitarno dejavnost zaprem.

Jap ... Pa računalnike, ki jih še odpad ne bi sprejel, kajti tudi oni imajo nek nivo. Seveda pa bi radi, da na njih teže Win 10, ker so ga iz službe navajeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

mr_chai ::

Meni se zdi, da če je A = A1 in so računalniki poceni, potem verjetno velja pravilo, da sta bluefish in kuglwinkl mikroorganizemska iztrebka. Sama gniloba ju je...

Valvoline ::

Danasni mulci tekmujejo kdo je najvecji strucko v okolici, se hvalezen ti bo ce mu das neko masino za nalozit, da se bo izkazal kot sposobnega :))
Najboljse IT zgodbe so bile v casih XP pa celo 98, k heavy ITjevci niso verjeli/vedeli da se lahko klonira disk oz celotni sistem, al pa zadeve kot kopiranje originalnega DVDja z DVD shrinkerjem in podobno, ITjevci pa trdili da to ni mogoce. Se se spomnim tudi casov k dobr del IT tezkasev ni vedelo kaj je mp3, kako to na CDju gre 200+ komadov.
:))

Zgodovina sprememb…

mzakelj ::

Valvoline je izjavil:

Danasni mulci tekmujejo kdo je najvecji strucko v okolici, se hvalezen ti bo ce mu das neko masino za nalozit, da se bo izkazal kot sposobnega :))
Najboljse IT zgodbe so bile v casih XP pa celo 98, k heavy ITjevci niso verjeli/vedeli da se lahko klonira disk oz celotni sistem, al pa zadeve kot kopiranje originalnega DVDja z DVD shrinkerjem in podobno, ITjevci pa trdili da to ni mogoce. Se se spomnim tudi casov k dobr del IT tezkasev ni vedelo kaj je mp3, kako to na CDju gre 200+ komadov.
:))


Ja starešine pa potem popravljajo za njimi, pa rešujejo podatke, ker pač mulci sklonirajo nanovo disk, na katerem so pa bili podatki važni za uporabnika. Potem so pa štale. Je res da zna vsak 10 letn mulc počt ključk v usb in namestit windows. Ampak to ni vse ponavadi.. Zna prenesti Outlook na nov računalnik z vsemi nastavitvami map, ali pa Thunderbird ( sicer enostavna zadeva ), da ne govorim o kakem SQL katerega potem ni več na računalniku. ......

Sam sem nehal popravljati vsenaokrog in še celo na FB zapisal da nisem zastonj knjižnica informacij. Dobrim prijateljem in družini še, sorodniki pa vsi plačajo, prijatli sixpack sorodniki dobijo račun za kak kos iz trgovine. Čene si za tisto : prid sam pogledat, sej obladaš bo takoj urejeno ka si majstr in podobne... Nak no go. Povej kaj je narobe, tisto uredim vse ostalo pa kasneje ali pa bom vzel računalnik. Potem pa v roku parih dni dobijo nazaj. Ko imam JAZ čas , ne ko ONI kao NUJNO rabijo in bla bla bla... Samo enkrat me je nafukala ena stranka tako da sem ostal za silvestrovo za računalnikom do 5 popoldne. Vse preselil, odal in bil vesel da bo lahko delal naprej na novoletnem dopustu. Po dopustu pa zvem da sploh ni vzel računalnika s seboj. No od takrat samo F.. Off takim. Sory po novem letu enkrat če bo čas.....

Phantomeye ::

mzakelj je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Danasni mulci tekmujejo kdo je najvecji strucko v okolici, se hvalezen ti bo ce mu das neko masino za nalozit, da se bo izkazal kot sposobnega :))
Najboljse IT zgodbe so bile v casih XP pa celo 98, k heavy ITjevci niso verjeli/vedeli da se lahko klonira disk oz celotni sistem, al pa zadeve kot kopiranje originalnega DVDja z DVD shrinkerjem in podobno, ITjevci pa trdili da to ni mogoce. Se se spomnim tudi casov k dobr del IT tezkasev ni vedelo kaj je mp3, kako to na CDju gre 200+ komadov.
:))


Ja starešine pa potem popravljajo za njimi, pa rešujejo podatke, ker pač mulci sklonirajo nanovo disk, na katerem so pa bili podatki važni za uporabnika. Potem so pa štale. Je res da zna vsak 10 letn mulc počt ključk v usb in namestit windows. Ampak to ni vse ponavadi.. Zna prenesti Outlook na nov računalnik z vsemi nastavitvami map, ali pa Thunderbird ( sicer enostavna zadeva ), da ne govorim o kakem SQL katerega potem ni več na računalniku. ......

Sam sem nehal popravljati vsenaokrog in še celo na FB zapisal da nisem zastonj knjižnica informacij. Dobrim prijateljem in družini še, sorodniki pa vsi plačajo, prijatli sixpack sorodniki dobijo račun za kak kos iz trgovine. Čene si za tisto : prid sam pogledat, sej obladaš bo takoj urejeno ka si majstr in podobne... Nak no go. Povej kaj je narobe, tisto uredim vse ostalo pa kasneje ali pa bom vzel računalnik. Potem pa v roku parih dni dobijo nazaj. Ko imam JAZ čas , ne ko ONI kao NUJNO rabijo in bla bla bla... Samo enkrat me je nafukala ena stranka tako da sem ostal za silvestrovo za računalnikom do 5 popoldne. Vse preselil, odal in bil vesel da bo lahko delal naprej na novoletnem dopustu. Po dopustu pa zvem da sploh ni vzel računalnika s seboj. No od takrat samo F.. Off takim. Sory po novem letu enkrat če bo čas.....



Čakaj malo. Eno je "zbriš mi vse dol, pa daj nanovo windowse" ali pa "zbriši vse, razen slik". Drugo je pa migracija kompleksnih podatkov na drug OS.

Sicer pa vsak nekje začne ... mar ne?

Zgodovina sprememb…

mahoni ::

S temi bedarijami sem se ze zdavnaj nehal ukvarjati.

Glugy ::

Najboljša in najbolj prijazna možnost je če na lep način poveš da se s tem ne ukvarjaš več da pa imaš kolega ki se s tem ukvarja in ga lahko priporočaš. Pa imata oba neki od tega.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izvoz digitalnih potrdil iz nedelujočega računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
666241 (4637) solatko
»

Neuspešno popravljanje računalnika na črno (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6910296 (5642) krneki0001
»

Koliko zaračunati za izdelavo videa? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16228384 (23789) buttplugs

Več podobnih tem