» »

Popoldanski računalniški mojster

Popoldanski računalniški mojster

1
2
3 4

c3p0 ::

Najprej vprašaš:

- ali se lahko kišta formatira
- ali je kišta mlajša od recimo 5 let

Ker ti pride z nekim mlinčkom, seveda s 15 let starim XP, 1GB RAM in bi imel program, ki ne dela na novejših winsih in prenesene vse podatke. Cena glede na zgornja odgovora, zna eksponentno rast, krepko preko vrednosti.

Najbližjim rihtam brezplačno, to pa je to. Da bi pa rihtal na lokaciji "stranke"? Se nič ne cenite?

blay44 ::

Kaki dobri bejbi, na njenem lapu že dodaš tist ram, pa boljš rabljen cpu. Vse skupaj malo naviješ, da ji tisti željen app laufa:)
Za druge pa po stilu boomerjev "pare na sunce"

GupeM ::

blay44 je izjavil:

Kaki dobri bejbi, na njenem lapu že dodaš tist ram, pa boljš rabljen cpu. Vse skupaj malo naviješ, da ji tisti željen app laufa:)
Za druge pa po stilu boomerjev "pare na sunce"

Tukaj moraš dodat res dosti rama, ter hiter disk in procesor, da vse spy aplikacije ne upočasnijo delovanja. Povedat ji moraš še, da bo zadeva najbolje delala na hitri internet povezavi in si tako zagotoviš hiter dotok njenih golih slik do sebe.

blay44 ::

Puf?
Ne stori drugemu tistega, česar nočeš, da drugi stori tebi.
To so mene učil. Le kaj ti bodo slike?
Pa tiste, ki se odločijo za prenovo niti niso tko naivne.
Vsaj iz mojih izkušenj.
Rekord je pa bil, skoraj pol miljona spya...piškotkov pa tok, da v življenju nisem prebal knjig, kokr trgovin so firbcale.:(

Tomay ::

Po nekaj letih sem spet dobil v roke prenosnik "za porihtat" ki je imel nameščen windows xp.
Klikneš start in začneš tipkat, pa se nič ne zgodi :)
Voodoo 4Ever

GupeM ::

blay44 je izjavil:

Rekord je pa bil, skoraj pol miljona spya...piškotkov pa tok, da v življenju nisem prebal knjig, kokr trgovin so firbcale.:(

Čakaj malo ... Najprej se greš nekega moralneža, potem pa razlagaš koliko piškotkov od spletnih trgovin si našel. Tudi to je poseg v zasebnost in tega se ne dela.

blay44 ::

Čaki, kako pa boš ohranil določene zadeve(faks, itd..) brez selekcije. Lahk sicer tud vse naenkrat pobrišeš. Kar naroči to dobi.
A boš za vsako stvar vprašal? Drugo(kar ne pozabijo) se pa že sami organizirajo.
Tolk dolgčas, da bi brskal mi pa tud ni.

solatko ::

GupeM - Pravi računalniški mojster, je tako kot odvetnik, zdravnik,... vidi vse, ne sme pa to govorit ali kazat okoli, potem je zloraba osebnih podatkov. Kako pa boš vračal izbrisane zadeve, če ne boš pogledal najdenega? Kdor ne zaupa servisu, vzame pred popravilom disk ven, kadar ne gre za SW napake.
Delo krepa človeka

Furbo ::

Jaz sem takemu folku že 10 let nazaj rekel, da se ne spoznam več na 'ta nove zadeve' in seveda verjamejo, saj ti ljudje nimajo pojma. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

_Denny_ ::

Phantomeye je izjavil:

Čakaj malo. Eno je "zbriš mi vse dol, pa daj nanovo windowse" ali pa "zbriši vse, razen slik". Drugo je pa migracija kompleksnih podatkov na drug OS.

Najhujši so ti tisti, ki rečejo "ni problema, zbriši vse", potem pa tečnarijo, ko ne dela NLB Klik zaradi manjkajočega certifikata, se ne gre prijaviti v email/fb, ker ne poznajo gesla ali pa so se naknadno spomnili na slike/videe, ko jih že več ni. Zaradi takih sem na koncu vsakemu namesto formata in reinstalla vse raje ročno sčistil in na koncu zagnal defrag.

Imaš tudi skrajnost v drugo smer tipa "vse mora biti točno tako kot je zdaj, samo hitreje in brez virusov", ko sploh ni potrebe za to. Trenutno se spomnim dveh primerov:
1. ženska (znanka od matere) je vztrajala, da se niti pod razno ne sme nič zbrisati; disk je delal samo dokler se ni segrel, torej sem se zafrkaval skoraj 40h s kloniranjem pri pod 20MB/s in raznimi podaljški zraven zamrzovalnika. Na koncu izvem, da je bila prepoved brisanja zato, ker 10 letni sin noče izgubiti savegame za GTA:SA. Plačan sem bil z do centa natančnim zneskom cene novega diska in 500g Sparove kave, ki je sploh ne pijem.
2. punca (znanka od bivšega sošolca) 10x ponovi, da ne smem nič brisati; comp je tudi tako star, da še XP komaj teče in bi moral biti čarovnik, da stvar pospešim. Na koncu zvem, da nočejo izgubiti wifi gesla od soseda, ker mu že x let kradejo internet in so odjavili svojega. Za plačilo sem dobil en "hvala lepa".
Tem bi brez problema lahko izbrisal vse in tudi bi, če bi vedel zakaj ne smem.


blay44 je izjavil:

Kaki dobri bejbi, na njenem lapu že dodaš tist ram, pa boljš rabljen cpu. Vse skupaj malo naviješ, da ji tisti željen app laufa:)
Za druge pa po stilu boomerjev "pare na sunce"

Enkrat sem imel na delu prenosnik od Instagram modela s tono sledilcev...bolj nagravžne zadeve še ni bilo v mojih rokah. Vse mastno, lasje pod tipkovnico, beli madeži od jogurta (upam vsaj lol), itd. kar niti pod razno ne bi pričakoval od osebe, ki je obsedena s perfektnim izgledom. Prvič v življenju sem si pri servisu dal gor rokavice, pa sem že imel v rokah nešteto zadev od verižnih kadilcev, ki niso bile tako ogabne. Sicer je plačala pošteno (celo več kot sem zahteval), sem pa jo vseeno od tega časa naprej vedno zavrnil. Kaj ti bo "dobra bejba", ko pa rabiš za njo hazmat obleko.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Mato989 ::

_Denny_ je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Čakaj malo. Eno je "zbriš mi vse dol, pa daj nanovo windowse" ali pa "zbriši vse, razen slik". Drugo je pa migracija kompleksnih podatkov na drug OS.

Najhujši so ti tisti, ki rečejo "ni problema, zbriši vse", potem pa tečnarijo, ko ne dela NLB Klik zaradi manjkajočega certifikata, se ne gre prijaviti v email/fb, ker ne poznajo gesla ali pa so se naknadno spomnili na slike/videe, ko jih že več ni. Zaradi takih sem na koncu vsakemu namesto formata in reinstalla vse raje ročno sčistil in na koncu zagnal defrag.

Imaš tudi skrajnost v drugo smer tipa "vse mora biti točno tako kot je zdaj, samo hitreje in brez virusov", ko sploh ni potrebe za to. Trenutno se spomnim dveh primerov:
1. ženska (znanka od matere) je vztrajala, da se niti pod razno ne sme nič zbrisati; disk je delal samo dokler se ni segrel, torej sem se zafrkaval skoraj 40h s kloniranjem pri pod 20MB/s in raznimi podaljški zraven zamrzovalnika. Na koncu izvem, da je bila prepoved brisanja zato, ker 10 letni sin noče izgubiti savegame za GTA:SA. Plačan sem bil z do centa natančnim zneskom cene novega diska in 500g Sparove kave, ki je sploh ne pijem.
2. punca (znanka od bivšega sošolca) 10x ponovi, da ne smem nič brisati; comp je tudi tako star, da še XP komaj teče in bi moral biti čarovnik, da stvar pospešim. Na koncu zvem, da nočejo izgubiti wifi gesla od soseda, ker mu že x let kradejo internet in so odjavili svojega. Za plačilo sem dobil en "hvala lepa".
Tem bi brez problema lahko izbrisal vse in tudi bi, če bi vedel zakaj ne smem.



Ja to pa je kot bi bral lastne prigode iz serviserskih dni in vsega tega... epsko, vrhunsko si opisal, sploh tiste ljudi glede formata pol pa nekaj manjka in pa tisto ko hoče vse enako nazaj...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Phantomeye ::

Glugy je izjavil:

Najboljša in najbolj prijazna možnost je če na lep način poveš da se s tem ne ukvarjaš več da pa imaš kolega ki se s tem ukvarja in ga lahko priporočaš. Pa imata oba neki od tega.


Seveda, ampak ta kolega mora biti prej informiran o namenu. Ni hujšega ko me kliče mama, da je nekomu obljubila moje storitve (sovražim, da se me prodaja). Jaz pa zelo težko rečem ne. Enkrat me je kontaktiral nek tip, da bi mu naredil spletno stran, češ, da me je moj sošolec iz osnovne priporočil. Jaz se z izdelavo spletnih strani ne ukvarjam (no - včasih postavim kak wordpress). Takrat sem pa popizdil.

_Denny_ je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Čakaj malo. Eno je "zbriš mi vse dol, pa daj nanovo windowse" ali pa "zbriši vse, razen slik". Drugo je pa migracija kompleksnih podatkov na drug OS.

Najhujši so ti tisti, ki rečejo "ni problema, zbriši vse", potem pa tečnarijo, ko ne dela NLB Klik zaradi manjkajočega certifikata, se ne gre prijaviti v email/fb, ker ne poznajo gesla ali pa so se naknadno spomnili na slike/videe, ko jih že več ni. Zaradi takih sem na koncu vsakemu namesto formata in reinstalla vse raje ročno sčistil in na koncu zagnal defrag.


Jaz vedno rečem, shrani si vse na zunanji disk, ker bom vse zbrisal. Nula zero.

Ampak, kar mi pa res res stisne živec - ko ti nekdo reče, da mu spucaj PC (virusi in podobna navlaka) ... in potem te čez kak mesec ali dva napade, kako mu _zdaj_ računalnik dela BOLJ počasi preden mi ga je dal...

Zgodovina sprememb…

Csharp ::

Najprej je treba v glavi razčistit, da ljudje nimajo pojma, kaj se skriva v kišti. Povprečen uporabnik misli, da lahko stvari kar tako dodajaš noter kot bi zlagal lego kocke... vzameš iz enega računalnika, dodaš v drugega in ima računalnik dodatno zmogljivost. Temu ni tako! To vidim, ko mi nekdo dostavi neki special ITX ali ne vem kakšen računalnik, kjer komponente niso združljive z običajnimi PC-ji.

Mene kar pri srcu stisne, ko mi nekdo reče, da ni slike in če lahko pogledam. Lahko je kriv napajalni, lahko grafika, lahko osnovna plošča, lahko procesor, lahko samo RAMi, lahko pa je odpovedalo več stvari. Pomagaš si lahko s PC speakerjem, ampak še zmeraj je treba stvar pretestirat. Če mi nekdo prinese računalnik z AMD-ja, jaz imam pa doma samo Intel plošče in procesorje, to takoj pomeni dodatni strošek, ker bo treba nekaj nabavit, da bom lahko sploh testiral. Dalje... lahko nabavim komponento pa se izkaže, da ni kriva in sem spet na začetku. Če je računalnik kolikor toliko nov, smo lahko hitro na 300+ evrov stroška. Stranka pa ponavadi pričakuje, da bo zrihtano za 50€.

Najhujši so pa tisti, ko te pokličejo zaradi nesposobnosti. "Bi se lahko povezal remote in pogledal, zakaj mi word ne ustvari kazala?" Enkrat pokažem pa spet pokliče ponovno. Drugič po mailu pošljem link do Word tečaja. Je takoj predrago, premalo časa in ne vem česa še.

Inštalacija windowsov je še najlažja stvar IT-ja. Povem, da bodo stvari izbrisane oz. bo dodaten strošek in bo dlje trajalo, če moram za to poskrbeti jaz. Reskiraš en popoldan in imaš v žepu 30 do 50€. Samo potem po nekaj mesecih se začne zabava, ker office niso legalni in prikazujejo obvestilo. Uporabniki pa tudi ne razmišljajo, da imajo nameščeno piratsko programsko opremo in se je z obvestili včasih potrebno sprijazniti.

Meiniken ::

Torej je zaključek to, da ljudje na splošno nimajo hrbtenice in odločno reči ne?
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

solatko ::

Zakaj bi komurkoli rekel ne? Neznanje je drago in, če znaš, lahko precej dobro sužiš. Zadnje mesece sem kar dobro služil z migracijami sistema na SSD, covid pa to. Na telefonu je težko delat od doma, računalnikov pa leto, dve ni nihče nič tikal. Migracija sistema z Aomei, 15-20 minut 50€+cena diska.

Vsi računalniki, ki sem jih jaz nameščal imajo vklopljeno obnovitveno točko in dovolj prostora, da se najde še zelo čista, obnoviš, namestiš orodje za posodobitev in v pol ure imaš 50€ v žepu, stranka pa očiščen sistem z vsemi posodobitvami, brez piškotkov in ostale navlake.
Delo krepa človeka

Invictus ::

GupeM je izjavil:


Jap ... Pa računalnike, ki jih še odpad ne bi sprejel, kajti tudi oni imajo nek nivo. Seveda pa bi radi, da na njih teže Win 10, ker so ga iz službe navajeni.

Pa še spucal naj bi 10 letno svinjarijo...

blay44 je izjavil:

Kaki dobri bejbi, na njenem lapu že dodaš tist ram, pa boljš rabljen cpu. Vse skupaj malo naviješ, da ji tisti željen app laufa:)
Za druge pa po stilu boomerjev "pare na sunce"

Jap, pa še večkrat prideš, da je ziher...

Zakaj bi samo gole slike? Tega je dovolj na internetu... Raje malo akcije...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Invictus ::

Če dodam še svojo bizarno zgodbo...

Dobim škatlo, še Windows 95, škatla dela nenormalno počasi. Itak se ni smelo nič zbrisati.

Po disk defragu, da je začelo vsaj nekaj malo delati, ugotovim, da so gor 3 antivirusi in 2 firewalla.

Je imela punca računalnik pri kolegih, pa je vsak malo porihtal in inštaliral. Tako da dosti teh domačih "serviserjev" pač nima pojma. zdaj jih rešuje hiter hardver...

Ko sem zadevo spucal, je bila zadeva normalna...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Furbo ::

solatko je izjavil:

stranka pa očiščen sistem z vsemi posodobitvami, brez piškotkov in ostale navlake.

Aja piškotki so nesnaga.. pol te pa vprašajo, zakaj jim zdaj forumi ne delajo, pozabili so pa gesla. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

shadeX ::

Meiniken je izjavil:

Torej je zaključek to, da ljudje na splošno nimajo hrbtenice in odločno reči ne?


Zaključek je subjektiven. Ne moreš ti solatkota poslušat, ker bi se skregal s familijo za dodaten EUR.

Če hočeš še zmer bit povabljen na piknike, družinska srečanja, zabave in to to nekaj pomeni, potem pač narediš tako kot narekuje tvoja vest. Če je to enkrat/dvakrat na leto narediš zastonj, če je večkrat (oz. takrat ko čutiš da se ti ne "splača več") pač vprašaš po simbolični ceni. Če te boli k. za odnose računaš kot solatko.

Če se gre za ožje sorodnike, kjer je potencial da te lahko hecajo s kakšno dediščino potem je situacija spet drugačna. Vsak ima svoj primer in ni unikatnega odgovora. Pogledaš celotno sliko in to je to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Master_Yoda ::

Furbo je izjavil:

solatko je izjavil:

stranka pa očiščen sistem z vsemi posodobitvami, brez piškotkov in ostale navlake.

Aja piškotki so nesnaga.. pol te pa vprašajo, zakaj jim zdaj forumi ne delajo, pozabili so pa gesla. :)


To! Najbolj sovrazim te "Zapomni" sisteme, ker folk misli da bo to magicno vedno delalo, pozabi gesla, listek na katerega pa si mu to napisal pa izgubi.
Dovie'andi se tovya sagain.

klemenSLO ::

Invictus je izjavil:

Povabiš jih domov, in jih rečeš naj prinesejo škatlo.

S tem se rešiš 75% primerov, če seveda nočeš delati...


DA te malce korigiram:
Povabiš jih domov, in jih rečeš naj prinesejo škatlo in sixpack :)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Vanquish ::

klemenSLO je izjavil:

Invictus je izjavil:

Povabiš jih domov, in jih rečeš naj prinesejo škatlo.

S tem se rešiš 75% primerov, če seveda nočeš delati...


DA te malce korigiram:
Povabiš jih domov, in jih rečeš naj prinesejo škatlo in sixpack :)


generalno, ce povabis domov, ti bodo prinesli skatlo pa sli po svojih opravkih :D

FireSnake ::

Boomerang je izjavil:

Tu na forumu nas je veliko računalniških mojstrov in vsak med nami ima vsaj enega prijatelja ali znanca, ki občasno potrebuje kakšno računalniško pomoč (od inštalacije sistema do servisa strojne opreme). Jaz imam takšnih ljudi kar nekaj okoli sebe, tako da bi lahko vsake 3 tedne lahko nekomu popravljal računalnik. Do zdaj je to še nekako funkcioniralo, zadnje čase pa sem zelo zaseden in so mi prioriteta druge stvari.

Iz izkušenj vidim, da ljudje radi preizkušajo. Če ga danes zavrneš z izgovorom, da nimaš časa (povedano na najlepši možen način), te bo jutri spet klical "oglasi se, ko boš imel čas, da bi to pogledal". Če takšen človek ne pozna drugega računalničarja razen tebe, bo vse skupaj vzel preveč osebno in zna poslabšati odnos (ker ga zavrneš, ko potrebuje pomoč). Če pa mu drago zaračunaš, se zna zgodit, da bo jutri šla po gobe neka tretja nepovezana komponenta in kdor se na te stvari ne spozna, bo rekel: "Drago sem mu plačal pa ni nič popravil." Računalniški servisi so danes že v vsakem mestu, ampak ljudje nimajo te navade, da bi računalnik peljali na popravilo.

V 15-ih letih sem ljudem počel že vse možne stvari: sestavljal računalnik po komponentah, menjal ali nadgrajeval komponente, formatiral in nameščal operacijski sistem, priklapljal tiskalnik, nameščal digitalna potrdila, posodabljal programe, brisal viruse, pomagal pri nastavitvah, programiral aplikacije po meri itd. Kot rečeno so zdaj prioriteta druge stvari in bo treba s tem zaključit. Kako se najlažje rešiti takšnih "popoldanskih" popravil?


Dvigneš ceno.
Jaz sem delal dolga leta to zastonj.
Pa velikokrat se je kaj zakompliciralo (ni bilo gonilnikov za kake stare kište ai akj podobnega).

Potem sem se odločil, da setavljam/popravljam samo nove kište.
Zdaj pa še to samo za denar.

Če delaš zastonj se ne spoštuješ. In tudi drugi te ne bodo.
Če si zaseden dvigneš ceno in temu primerno manj dela imaš. Če pa že delaš dobiš več, kot samo za pico.

Jaz sem bil na isti poti in sem, k sreči, rešil. Če kdo zameri? Naj zameri! S takimi ljudmi, ki ne razumejo preproste stvari se je škoda časa ubadat.

Ena stvar me mede: imaš preveč dela a hkrati si v temi "kaj kupiti" ponujal svoje usluge češ, da te to veseli.
Tega pa res ne razumem najbolj.

_Denny_ je izjavil:


Drugače pa btk za odnose. Taki so samo prijatelji/kolegi, ker te izkoriščajo in te več ne bodo poznali, ko od tebe ne bodo imeli koristi.


Lepo povedano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

solatko ::

shadeX - Čisti računi, dobri prijatelji, velja še vedno. V življenju še nisem bil skregan s komerkoli. Ti pa delaj po svoje in te bodo še vedno vabili, mene pa vabijo in, ko je treba kaj plačat, plačam, zato me še vedno vabijo, tistih, ki niso plačali, ne vabimo več.

Sicer pa meni tudi delajo prijatelji in mi ne dela več, če mi noče računat, saj si potem stalno nekaj dolžen.
Delo krepa človeka

Mato989 ::

solatko je edini na Svetu, ne pozabit tega, on je perfekcija božje podobe in vsega... nezmotljiv, najboljši voznik, veliki delavec socializma in SFRJ, zaslužil bi si kip zraven Maršala
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Misliš, Maršal zraven Solatkota?

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Misliš, Maršal zraven Solatkota?


Se oproščam, tako bo bolj smiselno glede na dosežke ja :))
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

klemenSLO ::

Kak mesec nazaj me je klical kolega, da ma čist zabit računalnik k ga mulc uporablja in bi rabu zdej za šolo.
Sm mu dejal, da je prvi pogoj da ma SSD (ga je šel pol kupit :) in je sedaj ves navdušen) in da naj si sam skopira podatke...
Jst mu bom pa ob pivu že winse naložu.

Tako da sva malo poklepetala in sm mu to zrihtal vmes.

Zdej ena plat je bla ta da je to bil en izgovor da se mal podružiš... :) druga plat pa je ta, če te drugače ne pokliče da je to slab izgovor :(
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

shadeX ::

Sm mu dejal, da je prvi pogoj da ma SSD


Same here :)

Mene je v zadnje (sicer že dolgo nazaj) sestrična vprašala če ji formatiram njeno staro toshibo. Pa sem ji rekel da je 60EUR izjemna investicija v SSD in da brez tega ne delam več.

Poslušala me je in jaz ji to naredim. Bila je navdušena kako je prenosnik bolj odziven kot prej in s tem sem ji tudi še odložil nakup novega, ker ga je v kratkem mislila kupit.

Dala mi je 20EUR (nisem zahteval nič, ker mi tudi ona kaj naredi), pa še pc od njene kolegice mi je prinesla naj isto naredim. Tud od nje sem dobil 20EUR ;((

Torej izkupiček: Dobri medsebojni odnosi + 40EUR (po katerih nisem vprašal)+ novo poznanstvo, za 4-5 ur dela. Not bad.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

solatko ::

shadeX - Ko sem začel s temi heci (prej sem bil na Amiga-h), v zlati dobi xp-jev, sem imel kopico "prijateljev", katerim je slučajno računalnik crknil v petek in so ga nujno potrebovali v ponedeljek.
Oni na piknike, smučanje, morje, jaz pa doma na novo instaliral xp-je, z vsemi gonilniki,...., v nedeljo pa prišli vsi iskat in niti eden ni prinesel niti piva, niti kaj iz roštilja. Ko je žena popizdila, da tako ne gre več, sem začel raunat, najprej 50DEM, potem 100 in počasi so se obiski v petek, končali, je bilo pa veliko dela na 2,3,6 mesecev, vendar sem si nabavil Acronis true image, si na disk naredil slike vsakega instaliranega sistema in potem zadeve delal serijsko, 15minut/PC.
Zastonj sem še sebi, sinu in ženi, težko kaj zrihtal.>:D

Mato989 - Verjetno res nisem tako zgubljen kot ti. Če kaj delaš, se potrudiš, da je v redu pa ni potrebno večkrat ponavljat in naenkrat imaš ogromno časa, da se lahko ukvarjaš s stvarmi, ki te veselijo.
Kdo ti je kriv, če se ne znaš organizirat in potrudit, da tisto, kar delaš, naredič čim bolje in čim prej.

Pa ne rabiš bit čisto nič super, samo glavo moraš včasih uporabit.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

c3p0 ::

Žena naredila red torej.

solatko ::

c3p0 - Žena me je samo prepričala, da sem nehal delat za fižolčke, ker sem pač človek, kateremu ni problem nekomu naredit uslugo, tudi v svojo škodo, če ne gre drugače, zato pa sem se oženil.:D
Delo krepa človeka

GummyBear ::

Moj zadnji primer (zaključen danes): Družinski prijatelj me je pred pol leta prosil, da bi nadgradil malo starejši računalnik, da bi mulc lahko igral novejše igrice. Računalnik je bil pred leti kupljen v Šparu po ceni 300€ in je bil primeren samo še za pisarniška opravila. Takoj povem, da nadgradnja odpade, nov gaming računalnik je 500€ ali pa rabljen za pol ceneje. Vzamemo rabljen računalnik. Do preteklega meseca nobenega problema, potem pa na enkrat ni slike. Po 3 tednih končno najdem čas, vzamem računalnik in pregledam. Izkaže se, da je nekaj skurilo matično ploščo in grafično kartico. Ker so prazniki pred vrati, je mulc na vsak način hotel računalnik. Pošta je imela gnečo, zato vzamem prvi primeren komplet, ki ga najdem med oglasi. Ker se je tako zelo mudilo, sem vzel kompleten računalnik (najhitrejša in najprimernejša opcija) in komponente prestavil v kišto od prijatelja. Za delo sem računal smešno malo, na koncu pa je njegova žena presenečena, ker je bilo treba odšteti 170€, za starejši "gaming" računalnik. Pa 170€ ni noben denar, saj bi mimogrede lahko zapraviš 300€ samo za nov procesor.

Mene takšen odziv ne preseneča. Naj pa vam bo nekaj v nauk: Ljudje ne pričakujejo, koliko te zadeve stanejo. Običajno pridejo z ducatom želja in pričakovanjem, da bo računalnik zrihtan za 20€. Če naročaš več stvari ločeno, s takim zneskom komaj poštnino plačaš.

Saul Goodman ::

tldr: solatko še pr teh letih na črno windows inštalira okol. 50e pa roka.

Zimonem ::

Mah problem so samo tisti, ki šparajo pri svojem denarju in ne na mojem času. Znancem ne rihtam , familija pać ve da je treba kupit nekaj kar v osnovi dela, prijatelji pa tudi. Dobr dva mogoče ne ampak računalnika niti ne potrebujeta.

mtosev ::

Jaz sem pred časom enim frendom diagnosticiral in nadgradil komp. Leta 2017 je gospa kupila nov komp z AMD phenom II X830 cpuje, 8gb rama in neko cheap plato, ki je imela samo en vga izhod (Radeon 3000 integrirana grafa). Komp je bsodal nonstop. Zdelo se mi je, da je odšla grafika, ker je za bsode bil odgovoren ati.sys. Windowse sem ji ponovno naložil, ampak je bilo vseeno vse isto. Dolgo so rabili, da so se odločili, da se popravi to. Si odprl Thunderbird bluescreen in restart. No jaz sem jim izbral in naročil Ryzen 3 2200G, asus prime b450m-a plato in 8gb ddr4. To sem jim vgradil. Tudi na HOT internet so se odločili iti, ker niso bili zadovoljni s telemachom. To sem jim vse uredil. Dal sem jim linke na namizje link od hot.si kje so polni internet in reko, da rabijo vsakih 30 dni polniti, da dela. Vsaj 3x so me klicali, da internet ne dela. Problem je bil, da niso polnili interneta in seveda, da ni delal. Kasneje me kličejo, da spet ni interneta. Tokrat je bil problem, da niso vklopili ZTE modem in se seveda niso mogli povezati na net, ker je bil modem na off.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

sbawe64 ::

shadeX je izjavil:

Sm mu dejal, da je prvi pogoj da ma SSD


Same here :)

Mene je v zadnje (sicer že dolgo nazaj) sestrična vprašala če ji formatiram njeno staro toshibo. Pa sem ji rekel da je 60EUR izjemna investicija v SSD in da brez tega ne delam več.

Poslušala me je in jaz ji to naredim. Bila je navdušena kako je prenosnik bolj odziven kot prej in s tem sem ji tudi še odložil nakup novega, ker ga je v kratkem mislila kupit.

Dala mi je 20EUR (nisem zahteval nič, ker mi tudi ona kaj naredi), pa še pc od njene kolegice mi je prinesla naj isto naredim. Tud od nje sem dobil 20EUR ;((

Torej izkupiček: Dobri medsebojni odnosi + 40EUR (po katerih nisem vprašal)+ novo poznanstvo, za 4-5 ur dela. Not bad.

40 eur za 4-5 ur dela ? Not worth your time.

Ne rečem če daš od prej klonirane delujoče winse gor, urediš morebitne manjkajoče šoferje in to je to (15 minut ročnega dela s šoferji).
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Utk ::

mtosev je izjavil:

Jaz sem pred časom enim frendom diagnosticiral in nadgradil komp. Leta 2017 je gospa kupila nov komp z AMD phenom II X830 cpuje, 8gb rama in neko cheap plato, ki je imela samo en vga izhod (Radeon 3000 integrirana grafa). Komp je bsodal nonstop. Zdelo se mi je, da je odšla grafika, ker je za bsode bil odgovoren ati.sys. Windowse sem ji ponovno naložil, ampak je bilo vseeno vse isto. Dolgo so rabili, da so se odločili, da se popravi to. Si odprl Thunderbird bluescreen in restart. No jaz sem jim izbral in naročil Ryzen 3 2200G, asus prime b450m-a plato in 8gb ddr4. To sem jim vgradil. Tudi na HOT internet so se odločili iti, ker niso bili zadovoljni s telemachom. To sem jim vse uredil. Dal sem jim linke na namizje link od hot.si kje so polni internet in reko, da rabijo vsakih 30 dni polniti, da dela. Vsaj 3x so me klicali, da internet ne dela. Problem je bil, da niso polnili interneta in seveda, da ni delal. Kasneje me kličejo, da spet ni interneta. Tokrat je bil problem, da niso vklopili ZTE modem in se seveda niso mogli povezati na net, ker je bil modem na off.

Sej to. Ok, nekaj bi še naredu morda komu. Ampak ne kliči me več zarad tega še eno leto. Imam raje mir.

Furbo ::

Jap, sama usluga dostikrat ni problem, pol mislijo, da je še gratis podpora zraven.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

solatko ::

GummyBear - Ne smeš rečt, oh ni problema, bomo zrihtal pa še poceni bo, potem pa imaš hude probleme in še rešiš zadevo na pol, saj bo drugo leto večina tega, kar si nabavil, crknilo.
Jaz vsakemu naprej povem, če hoče mulc igrati nove igre na računalniku, pripravite blizu 1k€, če ga rabi za šolo pa 300€ za solidno mašino, za nekaj let (govorim o stacionarcu).
Potem pa jih pustim, da se odločijo, če naberejo denar, pač poiščemo čim boljše zadeve za čim manj denarja in se potem nekaj let skrbi samo za grafiko.

Saul Goodman - Ti še nisi slišal za pogodbeno delo upokojenca in račun. Windows-a na črno pa ni nobene potrebe več dajat, kamor koli, vse 7-ice legalne in skrekane, so se lepo posodobile v lagalni windows 10, ki ga lahko čisto legalno registriraš, tudi če menjaš MB.
Jaz dobim 40€ ostalo pa je od firme in FURS-a.

Furbo - Saj je, dan, dva. Inštaliram tole in ni problemov

https://ultraviewer.net/en/

Ta reši vse probleme v nekaj minutah.
Delo krepa človeka

mkk20 ::

Ja, ce bi blo to, to... pol je pa se helpdesk. O zivjo (med mojim sihtom) dej mi sam nekj povej, tamala je prtisnla nekj in se je zaslon rotiral na laptopu, ejga wireless se je izklopu, kaj naj zdaj, word je preteku, k si mi ga ti gor dal (renewal ne dela vec).Av je poteku itd itd
Ja vem, jaz sem neumen, da ne recem konc je...
Mlade rotim naj ze v stratu ne delajo tega, ker se sranja res tezko znebis. OK,razen, ce ni ksna res, ampak res huda. ;-)

Meiniken ::

Bom vaše izkušnje vzel na znanje, da se še sam ne znajdem v neskončni zanki :D
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

Invictus ::

mkk20 je izjavil:

word je preteku, k si mi ga ti gor dal (renewal ne dela vec).

Jaz dam vsem gor LibreOffice. Ne dam MS Offica, če nimajo licenc. Niti ostalega nelicenčnega softwara. Rešeno...

Kar se hardwara tiče, pa svetujem rabljen Thinkpad. Obvezen SSD in 8 GB RAMa. Na manj ne pristanem. Do sedaj nič problemov. Razen crkovanje zaradi starosti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bizgech ::

Sploh ni pomembno, koliko računaš. Servisirati računalnik nekomu, ki se na zadeve vsaj malo ne spozna, je vedno reskirano. Jaz sem šel že dvakrat na led, pa kar solidno zaračunam.

Primer 1: Prijatelj od prijatelja: Formatiram računalnik in ga nastavim skoraj identično kot sem ga dobil. Po mesecu dni od formatiranja odpove disk zaradi slabih sektorjev. Kaj pravite, kaj je rekel lastnik? (Odgovor: Prej je računalnik vsaj počasi delal, potem pa se sploh ni zagnal.) Seveda sem naknadno zamenjal tudi disk, ampak izpadlo je, da sem isto stvar računal dvakrat!

Primer 2: Žena od prijatelja: Dobim računalnik (kišto) v popravilo. Izkaže se, da je pokvarjena osnovna plošča. Kupim malce rabljeno in jo zamenjam, vse ostale komponente ostanejo enake, kot sem jih dobil. Naslednji dan prijatelj kliče: Zakaj pa nisi na wifi kartico privijačil antene? - Zato ker je ni bilo. - Daj poglej, če si jo kje izgubil, ker pri nas je ni. - Nisem je mogel zgubit, ker je niti dobil nisem. (Prijatelj se sploh ni spomnil, kako je računalnik oddal, ampak žena je vztrajala, da je antenca bila gor in zato se je skoraj skregal z mano. Sam pa dobro vem, kaj sem dobil).

mtosev ::

Invictus je izjavil:

mkk20 je izjavil:

word je preteku, k si mi ga ti gor dal (renewal ne dela vec).

Jaz dam vsem gor LibreOffice. Ne dam MS Offica, če nimajo licenc. Niti ostalega nelicenčnega softwara. Rešeno...

Kar se hardwara tiče, pa svetujem rabljen Thinkpad. Obvezen SSD in 8 GB RAMa. Na manj ne pristanem. Do sedaj nič problemov. Razen crkovanje zaradi starosti.

Moj primer zgoraj in še nekaj okoli offica. Ko sem tisti komp popravljal je bil gor win 10 education, a na srečo sem tej isti gopsi pred leti nadgrajeval prenosnik s ssdjem, ramom in win 10. Vzel sem ji win 10 home fpp/retail licenco in ta prenosnik je kasneje odletel, a je ostala prenosljiva licenca katero sem pol namestil na tisti komp katerega sem prej omenil. Gor je bil še nek office 2016 pro. Seveda brez licence. Sem ji namestil win 10 home, libreoffice, ker licence ni imela. Kasneje me vpraša kje je office pa sem ji reko, da rabim serijsko, da lahko office namestim. Tega seveda ni imela. Celo je mislila, da je ms office del windowsa. V libreoffice je naredila prezentacijo in pol mi je rekla, da ko je odprla na drugem kompu, da prezentacija ni izgledala tako kot jo je ona naredila v libreofficu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

korenje3 ::

Nič novega. Pri meni je bilo isto. Dokler so usluge zastonj si dober. Ko rečeš da ne moreš postaneš največji sovražnik.
To niso prijatelji, to so izkoriščevalci. V glavnem stran od takih.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

solatko ::

mkk20 - Tistim, ki bi radi zastonj Office, instaliram tole, večina na M$ pozabi, saj so vse datoteke, kompatibilne z M$ office, kar za druge brezplačne ne velja, edina pomanjkljivost je, da ni v slovenščini
https://www.wps.com/

bizgech - Jaz vsaki stranki, s 5let+ starim HDD-jem povem, da na ta disk ne inštarliram nič, če hoče nov SSD ali pa nov HDD. Ko dobim v roke računalnik, najprej preverim zdravje diska. Tako se izogneš poznejšim reklamacijam, če pa vztrajajo, jim pa poveš, da čez nekaj mesecev, ponovna instalacija in še kakšno reševanje datotek, niti slučajno ne bo zastonj, temveč zna biti precej dražje, kot, če takoj nabavijo nov disk. Po navadi me poslušajo, vsaj do sedaj še nisem imel takih problemov. Predvsem se pa izogibajte strank, za katere je znano, da zelo neradi plačujejo storitve ali pa so nagnjeni k glihanju. Kolega je kar nekaj takim strankam, ko so prišli po mašino, enostavno zbrisal vse, kar jim je naložil in jih poslal drugam.
Drugo pravilo, nikoli ne kupuj rabljene računalniške opreme, za vgradnjo strankam, novo ali naj si stranka sama kupuje na eBay ali Bolhi. Večinoma kupujem na eBay od servisov, nove stvari, s tem, da se s stranko naprej posvetujem, če so pripravljeni to plačat. Kar nekaj računalnikov sem od strank odkupil in jih potem zase zrihtal z rabljenimi deli. Potem sem jih uporabljal sam ali ožja žlahta, kjer okvara v doglednem času, ni predstavljala problema.
Starankam nikoli nisem računal pregleda, sem jim pa vedno povedal, kaj se splača in kaj ne.

Z VPN Office ne moreš falit, je prezentacija vedno taka, kot da je narejena na M$ Office, z libre in drugimi, sem imel tudi sam probleme.

korenje3 - Nič ni narobe s tem, da jim računaš in jim poveš, da si 30%-ov cenejši, ker gre za kolege. Zgodi se samo to, da ne hodijo k tebi za vsako malenkost, nekateri pa prvič malo čudno pogledajo, saj veš, nekateri mislijo, da od kolegov je pa vse džabe, ampak ne gre tako, če nimajo kakšnega poklica, ki lahko v prihodnosti, koristi tebi - vodovodar, mehanik, štromar,... potem se skompenzira.
Delo krepa človeka

Kvinta ::

Jaz vsaki stranki, s 5let+ starim HDD-jem povem, da na ta disk ne inštarliram nič


Kaj pa naj bi blo narobe s 5 let starimi diski ?

Mam doma en kup diskov od leta 1999 naprej pa vsi delajo pravzaprav od kar mam računalnike sta mi crknila samo 2 diska pa še ta dva sta bla SCSI.
A.C.A.B

bizgech ::

solatko je izjavil:

Drugo pravilo, nikoli ne kupuj rabljene računalniške opreme, za vgradnjo strankam, novo ali naj si stranka sama kupuje na eBay ali Bolhi.


Ni vsa rabljena oprema zanič. To je igra na srečo. Če stranki (magari najboljšemu frendu) rečem, naj sam kupi komponente, bo odgovor skoraj sigurno "ne vem, kaj sploh rabim". Če še malo vztrajaš pri svoji odločitvi, te bo imel za najvejega sovražnika, ker mu nisi hotel pomagat. Če pa mu karkoli svetuješ in na koncu ne bo po pričakovanjih, boš še večji sovražnik, ker je zaradi tvojega nasveta zapravil €€€ in nima nič od tega.

Jaz ponavadi rešim tako, da poudarim, da je stvar rabljena in ni garancije. Dam še kakšen dan za razmiselk, tudi če se je stranka že odločila. Ni treba biti geek, da razumeš, da stvar lahko dela samo 1 teden ali pa celih 5 let.

Ravnokar se dogovarjam za nek servis z nekdanjim sošolcem. Povem, da se v primeru ponovnega zaprtja države, servis lahko zelo zavleče, sicer pa lahko pogledam. Pa mi mojster odpiše: "OK, ti prinesem, bi pa čim prej potreboval zrihtano". Če naletim na komplikacije, mu pošljem print screen, kjer sem ga lepo opozoril.

Kakorkoli, razumem problem OP. Če se v namizju spremeni samo videz ikone in stranki to ne bo prav, smo na koncu računalničarji krivi. Pa tudi če ima ikona še zmeraj enak pomen. Ljudje ne razumejo, da se stvari spreminjajo, da elektronika danes zdrži manj kot včasih itd. Eno je zavrniti nekoga, ki ga vidiš prvič. Ni pa tako preprosto zavrniti ljudi, ki se jim ne moreš izogniti. Na koncu pa itak vsi gledajo denar. Sem že imel primer, da sem računal samo 20€ (prevoz in dostava, elektrika, obraba moje opreme, poraba časa), na koncu pa sem izvedel, da sem bil predrag. Bi šel najraje v trgovino po štruco kruga in mu jo odnesel, da bo lahko preživel čez dan.

Csharp ::

Kvinta je izjavil:

Jaz vsaki stranki, s 5let+ starim HDD-jem povem, da na ta disk ne inštarliram nič


Kaj pa naj bi blo narobe s 5 let starimi diski ?

Mam doma en kup diskov od leta 1999 naprej pa vsi delajo pravzaprav od kar mam računalnike sta mi crknila samo 2 diska pa še ta dva sta bla SCSI.


Bolj kot starost diska so pomembne delovne ure. Diski v mojih računalnikih dnevno delajo max 4 ure (ni časa niti potrebe za več), vmes pride tudi kak dan, ko sploh ne delajo. Če ima nekdo 24/7 vklopljen računalnik in nonstop vleče torrente, pa je jasno, da ima tak disk kar nekaj ur pisanja za sabo. Enako bi lahko veljalo tudi za vso ostalo elektroniko. Vsaka stvar ima neko pričakovano življenjsko dobo, ki se meri v delovnih urah.
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izvoz digitalnih potrdil iz nedelujočega računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
666242 (4638) solatko
»

Neuspešno popravljanje računalnika na črno (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6910297 (5643) krneki0001
»

Koliko zaračunati za izdelavo videa? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16228391 (23796) buttplugs

Več podobnih tem