» »

Neuspešno popravljanje računalnika na črno

Neuspešno popravljanje računalnika na črno

«
1
2

kristjan1215 ::

Upam da sem zadel v prav forum :)

Pred parimi meseci sem dobil v popravilo že precej bogi laptop (HP Pavillion DV7). Laptop je bil očitno že parkrat na tleh, odlomljen je imel levi pant ekrana, pregreval se je tako močno da se je ugašal in tak naj bi bil že par let.
Moja naloga naj bi bila naložiti Windowse in osnovno opremo. V računalnik sem vložil 50+ ur dela brez uspeha. Računalnik sem 3x razstavil (sumil sem da je šla grafična) da bi preveril če je notri kaj skurjeno in kolikšne so fizične poškodbe. Preden sem laptop razstavil sem lastnika klical in mu povedal da to ni moja dobra plat in da če hoče lahko nadaljujem, a ne bom odgovarjal za poškodbe.Windowse sem vsakič nastavil uspešno, grafična kartica ni delovala ampak se je sistem sesuval. No na koncu, ko sem rešil še zabasan ventilator in računalnik sestavil, se ni več prižgal. Računalnik sem nesel do nekega modela, ki naj bi se spoznal na hardware in on mi je zagotovil da gumb dela (voltmeter) in da se v to kripo ne splača vnašati več dela. Na eBayu sva našla celo serijo istih laptopov z istimi napakami (lev pant, grafična kartica, ekran).

Sedaj lastnik, seveda ves besen, želi nazaj laptop tak kot je bil in podatke. Jaz mu tega ne morem zagotoviti on pa mi grozi s policijo in sodišči. Koliko sem jaz dejansko kriv in koliko se lahko njegovih groženj bojim? On mi osebno računalnika ni dal, dal ga je bratu ki ga pozna, tako da sem midva nisva videla nikoli. Imam tudi neko možnost, da bi se kot študent zaposlil v maminem podjetju in izdal račun za popravilo, ne vemo pa če je to čisto mogoče, morda več veste vi.

Hvala že vnaprej za odgovore!

ProGo ::

Hehe. Veliko sreče.

konspirator ::

Podatke na hdd lahko dobiš.
4-5 let star HP je vreden koliko ? Po delih bi mogoče še dobil kaj zanj, če je seveda notri kaj delujočega.

Lahko edino prijavi brata zaradi dela na črno http://www.ti.gov.si/nc/si/splosno/cns/... .

Zgodovina sprememb…

Machete ::

Zato se jaz nečesa, v kar nisem 100% sploh ne podam. Sprašuje me folk, če jim zrihtam zračne puške in menjam fedre, očistim laptope itd.. Čeprav (naj bi) znal in če bi bilo moje bi se lotil BP, se s tujo robo ne grem sploh zaj., ravno zaradi zgoraj napisanega primera.
Čeprav ti to ne pomaga :P

Ne vem kako naj ti svetujemo. Provaj se človeško zmenit, razloži da si izpustil dušo in da se ni izšlo. Povej, da pri elektroniki ni nič zagarantiranega. Če ne razume, pač nič. Vrni mu nazaj in ignoriraj.
Pa upam, da nisi že pobral denarja, ker če je res idiot ti lahko zaradi tega precej zgreni živce.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

smacker ::

Tu maš, kaj pa šraufaš nekaj na črno, ko v resnici nimaš pojma. Nasveti za v prihodnje, da ne boš ponavljal istih napak:
1. ne delaj s posredniki. Opremo prevzemi ti osebno, preglej stanje (poškodbe), po potrebi narediš fotko poškod, da ne boš kaj kriv. Ob prevzemu tudi probaš če se vklopi.
2. Če si dobil za nalagat software, ne odpiraj mašine.
3. Ko odpreš mašino, prevzameš odgovornost za škodo, ki jo boš povzročil. Zato ne šraufat nekaj na pamet.
4. Ne nosi opreme k nekim tretjim posrednikom. Če nisi sam zmožen popravit, vrni stranki, naj se sama ukvarja.
5. Ne nateguj z urami, winsov nisi 50+ ur nalagal. Če si, pol si nesposoben in tvoja ura ni vredna več kot 2€.

Mare2 ::

smacker je izjavil:

winsov nisi 50+ ur nalagal. Če si, pol si nesposoben in tvoja ura ni vredna več kot 2€.


50 ur je googlal in youtube-al, kako se popravi. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

kristjan1215 ::

smacker je izjavil:

Tu maš, kaj pa šraufaš nekaj na črno, ko v resnici nimaš pojma. Nasveti za v prihodnje, da ne boš ponavljal istih napak:
1. ne delaj s posredniki. Opremo prevzemi ti osebno, preglej stanje (poškodbe), po potrebi narediš fotko poškod, da ne boš kaj kriv. Ob prevzemu tudi probaš če se vklopi.
2. Če si dobil za nalagat software, ne odpiraj mašine.
3. Ko odpreš mašino, prevzameš odgovornost za škodo, ki jo boš povzročil. Zato ne šraufat nekaj na pamet.
4. Ne nosi opreme k nekim tretjim posrednikom. Če nisi sam zmožen popravit, vrni stranki, naj se sama ukvarja.
5. Ne nateguj z urami, winsov nisi 50+ ur nalagal. Če si, pol si nesposoben in tvoja ura ni vredna več kot 2€.


3. -> lastnik je rekel da on to sam hoče in da ne bom odgovarjal na posledice
4. -> majster je samo z voltmetrom zmeril če gumb dela
5. -> sistem sem naložilč vsaj 10x, grafična je povzročala sesutje sistema, komp razstavit in sestavit je pa tudi po par urc dela

denarja nisem pobiral, ker je dolgo trajalo sem rekel da naredim zastonj

Zgodovina sprememb…

#000000 ::

Pomojem te hoče lastnik izsilit da mu pač kupiš drug laptop. Teraj ga u 3pm

mihec87 ::

Sam strojne zadeve drugim sploh ne tikam..
1. itq nimam dela/rezervne kište da bi testiral če je res to..
2. nimam dela da bi ga zamenjal
3. če se izkaže da ni zanič ta del ga ne morem vzet nazaj in menjat naslednjo stvar.

Bolje prva zamera kot druga ko se kupi del, zadeva pa še vedno ne dela.....

Silvo ::

Če prav razumem je računalnik v slabšem stanju,kot pred tvojim "popravilom"?
Ker si odpiral zadevo in jo dokončno pokvaril ter nekaj počel za kar nisi vešč,pač prevzameš osebno krivdo
in se dogovoriš z lastnikom in rešiš zadevo v obojestransko korist.Vsaka šola pač nekaj stane:)
Silvo

kristjan1215 ::

#000000 je izjavil:

Pomojem te hoče lastnik izsilit da mu pač kupiš drug laptop. Teraj ga u 3pm


To mi ni panike, morda mu celo dam odškodnino ker je laptop poškodovan kot je bil, vreden 50€ če ga na zlato prefarbam.
Bolj me skrbi kaj on misli s policijo in sodišči :)
Hvala bogu da sva se zmenila, nekje na sredi, da delam zastonj, me vsaj za delo na črno ne bo mogel prijavit. No od danes naprej se ne deotikam laptopov in hardwarea na sploh..

shadeX ::

Bolj me skrbi kaj on misli s policijo in sodišči :)


Za laptop vreden 30€? Nič ne bo, lol.

kristjan1215 ::

No potem pa super. Dal mu bom laptop in podatke potem pa ne popravljam nobenemu več razen familiji -.-

Unknown_001 ::

Nared backup podatkov iz diska in mu ga prinesi, pa reč da boš ostalo zrihtal. Če ne bo šlo mu istega rabljenega kup za mali denar pa sploh porajtal ne bo. Računaš samo strošek laptopa in si rešen tečkanja.

Drgač pa če nisi prejel plačila na črno ti s sodiščem ne bo mogel nič kaj prida zagustit.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

s1m0n ::

Te HP serije se meče direktno v koš :) Posebej, če so problemi z grafičnim čipom.

stara mama ::

Takim se v štartu pove, da obstaja možnost, da ne bo nikoli več deloval če ga odpreš.
Če je še vedno za, si je sam kriv.

Šimpanz ::

Ura tehnika je 20-30 eur prej če veš da boš porabil več kot ene dve uri je bolje da stranka kupi nov notesnik.

Telbanc ::

kristjan1215 je izjavil:

No potem pa super. Dal mu bom laptop in podatke potem pa ne popravljam nobenemu več razen familiji -.-


Jaz še kolegici ne popravljam laptopa, ker vem kak to gre, prec maš sranje. Ker ma vsaka serija svoje finte.

Če nisi 100%, sam roke stran, vsaj jaz se tega držim. Pa se včasih zajebavam s tem računalniki, mam tud eprom programator.....

bolš prva zamera ko zadnja.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Napajalc ::

Stvar z razlogom ni šla na uradni servis. Zadnja rešilna bilka ni obrodila sadov.
Mami bo pač mogu povedat da ni kriv on ko mu je lap top padel na tla, ampak kolega od kolega ko mu je hotel ponovno namestiti winse in se je z neznanega razloga zgodilo več "poškodb".
011011100111010101100010

hojnikb ::

Naj ti bo šola za drugič, da starih HPjov, sploh z amd grafiko/procom niti ne jemlješ. Za karkošno koli servisiranje (software/hardware).

sicer pa, če si res zapravo 50ur na njem, bi bil čas da spremenič panogo dela :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

harmony ::

Lol s policijo in sodisci.

Kako pa bo on to dokazal?

@OP
Jaz te grem sedaj prijaviti, da si mi popravljal moj racunalnik in da si ga pokvaril. Dokaz? Jah, jaz tako trdim, pika!

Rias Gremory ::

on pa mi grozi s policijo in sodišči

To je bolj ali manj samo lajanje. On bi porabil več denarja kot bi pa dobil, does not compute.

Šola za drugič. :)

EDIT: Se podpišem pod hojnikov post, sem se tudi zajebaval z enim HPjom, ki je normalno delal samo če si ga dal v sleep in nazaj prižgal. HPjev se niti s palco ne dotaknem.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

dottor ::

Jaz ponavadi "stranki" rečem, da lahko pogledam kaj je narobe in sporočim če je popravilo možno in smiselno. Marsi kdo je že šel z dolgim nosom, ker je upal da mu bom iz smeti naredu zadnji model prenosnika ampak tako je... Raje zavrnem 100 del kot pa zaj*bem eno.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

lopov ::

Nikoli se nista videla? Ni blema -- ti si preko posrednika dobil laptop in ker sam nisi strokovnjak za HV, si ga nesel na servis. Tam so te opozorili na možnost neuspeha kar si sprejel, morda celo podpisal, da jih v primeru poslabšanja stanja ne boš krivil za neuspeh. Laptop je star in izven garancije, realna vrednost delujočega 50 EUR in ker je jasno, da je samo osnovni pregled in čiščenje več kot 25 EUR z DDV, so pokazali nekaj dobre volje. Garancije ni, lastništva nisi rabil dokazovati. Žal ni šlo gladko, servis je vrnil nedelujočo napravo, zaračunali niso nič.

Zgoraj napisano je seveda čista teorija :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

kixs ::

To zgoraj je cista bedarija. Nimas kaj sprejemat ali podpisovat v drugem imenu. Ce pa zase, potem pa tudi krijes vso skodo v tem primeru.

Aston_11 ::

Odgovoren si itak do naročnika, naročnik pa lastniku. Z lastnikom se jaz ne bi nič pogovarjal.

Zheegec ::

Wau. Ni to pametno!

Drugače pa, če si dobil polomljen prenosnik, ki je padel na tla, zakaj si sedaj kriv, če ne deluje?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

_pobesneli_ ::

S policijo ne bo nič, bo pa prišla davčna zaradi dela na črno in bosta oba fasala kazen da boš moral vložit še 5000 ur da boš sploh tisto poravnal.
10kratno nalaganje windowsu traja maksimalno 20 ur in nikakor ne 50+, samo so to pa klasične finte neveščih "strokovnjakov" ki delajo na črno. primer: Ko ti "strokovnjak" računa beljenje sobe in ti reče da je porabil 200 ur ker je moral 3 krat po barvo iz gorice v ljubljano in šteje v ure vse od dela do šalabajsterskih napak. A ti je on kriv da ti ne znaš v prvo naložit windowsu?
Gregor

radmannsdorf ::

če sploh ni sprejel nobenega denarja. davčna ne more nič.

680x0 ::

Se zgodi. Vsak izmed nas se je že nasankal, ko je hotel nekomu naredit uslugo s popravilom stare gare, na koncu pa porabil neomejeno časa in rešil ničesar. Za razliko od tebe, naši prijatelji niso pacienti, ki ne samo da ne cenijo tvojega časa in želje pomagat brezplačno, temveč bi te na koncu še izkoristil, da bi mu doplačal za nov laptop. Če je, kot si napisal, sam pristal na odpiranje laptopa kljub tvojim opozorilom, mu seveda nisi dolžen ničesar. Vrni mu laptop, nauči se nekaj iz izgubljenih ur in stvar zaključena.

Furbo ::

Vrni mu zadevo nazaj, ničesar ne podpisuj in si ne dopisuj z njim.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Invictus ::

Eh, OP se je nasral, kot smo se vsi, ki smo kdaj popravljali stara jajca kolegom.

Backupa nikoli ni, če si dober ga narediš, in zabiješ par dni za nekaj kar ni vredno pira in pice.

Na koncu pa, ker se starih jajc ne da zrihtat, pa še za pir ne dobiš.

To zadevo preprosto rešiš tako, da zaračunaš 10 EUR/uro. Noben več ne prinese ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

solatko ::

Prvo kar narediš pri takih starih jajcih je to, da vprašaš, če ima podatke sprevljene.
Ko reče da ne, mu poveš, da je backupiranje podatkov 30€, ko narediš to, se greš šele servisiranje.
Sam imam za take primere disk s sistemom in, če se brez problema postavi na mojem disku, potem instaliram željeno, če se ne postavi, dobi prenosnik nazaj, plača 30€ za backup in navodila, kako se shrani nevarne odpadke.

Če vztraja pri popravilu, se zadeva snema, vgrajuje se nove dele, seveda po posvetu s stranko (cena dela + cena zamenjave) in če se strinja, ni problema zrihtat še tako bogo mašino.

Najdražje popravilo, z računom in računi za rezervne dele, je stalo 630€ za prenosnik, ki je bil nov okoli 300€. Želja stranke, neko darilo ali spomin in je bilo takoj rečeno - cena ni važna.
Čisto vse dele je po danih linkih naročila in plačala stranka.
Delo krepa človeka

7982884e ::

@OP: racunalnikov se ne popravlja, ce nisi serviser. majo servise za to, in ti servisi z razlogom dobro zaracunajo za uro popravila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

RuskiSnajper ::

kristjan1215 je izjavil:


5. -> sistem sem naložilč vsaj 10x, grafična je povzročala sesutje sistema, komp razstavit in sestavit je pa tudi po par urc dela

denarja nisem pobiral, ker je dolgo trajalo sem rekel da naredim zastonj


Nikoli ne skačem na konce in sem te poslušal celo štorijo in ti dal možnost in te ne obtožujem, ampak kdo za boga gre reinštalirat 10 krat ?!?!?!?!?

Ko sem jaz popravlal leptop od frendove maike je bil tisti butasti notebook ko ne moreš dat win7 gor, in sem probal 3 krat, ampak večino časa je šlo da sem iskal SATA drajverje in probaval med razičnim ISOjem na DVDjom in USB BIOS/UEFI in nič od tega ni šlo, pol sem dal Win8 gor prvič v življenju (ker sem na win7 in bom še kar nekaj časa) in začel malo odkrivat in našel da se da povrnit Start Menu in nastavitve sem malo pogruntal da zgledajo kot Win7 in je blo to to.

Dobra izkušnja zdaj veš za drugič ocenit prvo stanje mašine ali se sploh splača popravlat. Moram rećt da sem jaz z mojim optimizmom rešil veliko problemov ki jih internetni pametnjakoviči niso, ampak tisto so ble moje stvari za mene tako da se mi ni ravno mudilo.


Ali so podatki sploh na drugi particiji ali si vse že na zaćetku formatiral?

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Večina ima tako samo eno particijo, tako, da so ob prvem neuspelem instalu, podatki šli adijo.
Stestiraj disk in, če ima napake, stranki povej, da je pač odletel HDD in, da nisi ti nič kriv, če on ni podatkov shranjeval na drug medij, če pa je disk slučajno b.p. si pa naredil velik zajeb, sploh, če je bila zahteva po obdržanju podatkov.

Meni bi plačal reševanje podatkov, da bi vedel za drugič, da ne pipaš, če ne znaš.
Delo krepa človeka

korenje3 ::

kristjan1215 je izjavil:

#000000 je izjavil:

Pomojem te hoče lastnik izsilit da mu pač kupiš drug laptop. Teraj ga u 3pm


To mi ni panike, morda mu celo dam odškodnino ker je laptop poškodovan kot je bil, vreden 50€ če ga na zlato prefarbam.
Bolj me skrbi kaj on misli s policijo in sodišči :)
Hvala bogu da sva se zmenila, nekje na sredi, da delam zastonj, me vsaj za delo na črno ne bo mogel prijavit. No od danes naprej se ne deotikam laptopov in hardwarea na sploh..


če sta se menila ustno, preprosto zanikaš vse, ker nima dokazov. Lahko pa ti kontra tožiš, da te izsiljuje za nekaj kar nisi delal.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

marvin42 ::

TOLE:

Invictus je izjavil:


To zadevo preprosto rešiš tako, da zaračunaš 10 EUR/uro. Noben več ne prinese ;).


Kakšen čuden pogled dobiš, problemov pa nikoli več.
Mostly Harmless

Miha 333 ::

kristjan1215 je izjavil:

potem pa ne popravljam nobenemu več razen familiji -.-

Pa glej, da ne bo zastonj.
http://www.techrepublic.com/blog/10-thi...

dr.Akula ::

Miha 333 je izjavil:

kristjan1215 je izjavil:

potem pa ne popravljam nobenemu več razen familiji -.-

Pa glej, da ne bo zastonj.
http://www.techrepublic.com/blog/10-thi...

Butast zapis. Večina opisanih problemov je povezanih z nesposobnimi in overall shit ljudmi v njegovem življenju. Če se v 20, 30 letih življenja ni uspel ograditi od njih ali jih kako drugače izključiti, naj pa mu pa požirajo čas, slabiču.
ni podatka

Furbo ::

Jap, ko sem jaz folku omenil, da hočem 100€ za to, da vržem gor windows in osnovne programe, sem imel kar naenkrat mir.
Popravljati pa tudi ne znam več, ker 'so zdaj preveč komplicirani postali računalniki'. >:D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

solatko ::

Jaz še vedno popravljam, pa takih problemov nisem nikoli imel. Treba je pač znat, če prideš do nerešljivega problema, pustiš pri miru in naročniku objasniš, da te mašine pač ne znaš popravljat, niti ne moreš na hitro priti do rezervnih delov.

Ljudje pač ne znajo priznat, da nekaj ne znajo.

Čemu bi se odpovedoval kakšnemu popravilu vsake toliko časa, saj mehiških nadaljevank tudi ne morem gladat v neskončnost.
Delo krepa človeka

#000000 ::

folk lahko sila enostavno selekcioniraš na osnovi naglasa, močnejši je, manj je šans za popravilo. TO JE edina pot.

solatko ::

Res je, najbolj zmatrane naprave mi nosijo kleni slovenci, poleg tega so nekatere ne za na servis, temveč za muzej.
Delo krepa človeka

hoyladri ::

Zapakiraj mu zadevo nazaj in daj v roke, naj sam rihta naprej.

V prihodnje pa si zapomni, da čudežev ne zmoreš delati.

Vse kar servisi delajo je čiščenje ventilatorja, menjava delov in ponovno nalaganje windowsa.

Od defektnih računalnikov, samo stran.

solatko ::

hoyladri - Gre za to, da je zahebal še tisto, kar je bilo v redu in izgubil podatke. Osebno bi isto popizdil, kaj se peča, če ne zna.
Za v poduk, bi zahteval, da mi povrne vse podatke, do katerih je prej bil dostop, ko pa je brezglavo inštaliral OS pa je šlo vse pa,pa.
Delo krepa človeka

boss-tech ::

Jaz sem zmeraj prej opozoril da se lahko podatki izgubijo, naj si jih shrani. Če OS ni delal, sem šel z live distribucijo na disk in pobral dol. Pa imaš večino problemov rešenih
http://tovornik.info

konspirator ::

Kako je "izgubil podatke" ?
Saj verjetno ni z macolo tolkel po prenosniku.

boss-tech ::

Format :)
http://tovornik.info

gddr85 ::

..če je naredil fresh install in format diska
vsaj prej bi kopiral vsebino na en drug disk, pa potem magar če z macolo popravlja..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple onemogočil nepooblaščena popravila novih računalnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7317703 (11977) c3p0
»

HP predstavil najtanjši prenosnik na svetu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5320416 (16932) MrNighthawk
»

Acer servis (Zavrnjena garancija) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5316165 (13871) Wrop
»

Cena čiščenja prahu v prenosniku (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7518448 (14023) Zheegec
»

Ukraden prenosni računalnik-plačam 200€ da ga dobim nazaj z vsemi datotekami (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6610885 (7655) solatko

Več podobnih tem