» »

Kateri macbook ?

Kateri macbook ?

«
1
2

clip ::

Zdravo

Odločam se med macbook air 2020 in macbook pro 2019.
Razlika v ceni je nekaj malo več kot 300 €. Kaj bi kupili vi ?
Potrebujem za hči, ki je študentka in si želi macbooka.
Gledam te modele : https://www.mimovrste.com/ultrabooki/ap...
in https://www.mimovrste.com/ultrabooki/ap...

Uporabljala ga bo za osnovne zadeve pač. Slišal sem, da so imeli starejši modeli težave s butterfly tipkovnico ?
Air 2020 ima namreč že magic keyboard.

hvala

lp
Pozdrav od Clipa

profii ::

Vrjamem da želiš svoji hčeri samo najboljše, ampak je potrebno prej razčistiti nekaj osnovnih pojmov.
Zakaj Macbook?
Kakšna specifična potreba? ali pač samo zato ker lahko?

Ja, glej da ima magic keyboard.

mahoni ::

profii je izjavil:

Vrjamem da želiš svoji hčeri samo najboljše, ampak je potrebno prej razčistiti nekaj osnovnih pojmov.
Zakaj Macbook?
Kakšna specifična potreba? ali pač samo zato ker lahko?

Ja, glej da ima magic keyboard.

Pa jebemu mater, a je tezko odgovoriti na vprasanje z odgovorom in ne z nekim kontra vprasanjem.

Enostavno si zeli, zakaj koji kurec tebe to zanima zakaj si zeli in ali pac lahko. Pizda ste res eni totalni zadetki slovencljanski.

          ::

Jaz bi ji nabavil Air-a: je tanek, lahek in ima zadovoljivo avtonomijo na bateriji. Prednosti Pro-ja pridejo bolj do izraza pri res zahtevni uporabi (npr. kakšno urejanje videa, zahtevno 3D konstruiranje in podobno).

mahoni ::

          je izjavil:

Jaz bi ji nabavil Air-a: je tanek, lahek in ima zadovoljivo avtonomijo na bateriji. Prednosti Pro-ja pridejo bolj do izraza pri res zahtevni uporabi (npr. kakšno urejanje videa, zahtevno 3D konstruiranje in podobno).

Mogoce pa bo cez leto ali dve zacela laptop uporabljati na tem nivoju? Valjda ne bo sel takoj menjat laptop zaradi tega?

@OP
Seveda bos vzel PRO, ceprav je kar nekaj evrov razlike. Razmisljaj v naprej.

          ::

Trenutno ne poznam toliko situacije (nov Macbook je planiran šele za naslednje leto ...), kakšna je razlika med letošnjim in lanskim Air-om. Včasih se je dalo v Applovih trgovinah pri nas za lanski model dogovoriti za kakšen popust pri že tako malo nižji ceni. Razlika v delovanju v praksi ni opazna. Toda zdi se mi, da ima letošnji Air že retina zaslon, lanski ga pa še nima, nisem pa 100%.

@mahoni: kaj pa če bo čez pet let potrebovala super računalnik, ali ne bi bilo potem bolje že sedaj kupiti Cray-a? OP je v vprašanje napisal "Uporabljala ga bo za osnovne zadeve pač." in temu primeren je odgovor.

Old Spice ::

Obe mašini imata 8GB rama, kar ni ravno PRO nivo.

          ::

Old Spice je izjavil:

Obe mašini imata 8GB rama, kar ni ravno PRO nivo.


Ne glej na količino rama skozi Windows metriko.

clip ::

profii je izjavil:

Vrjamem da želiš svoji hčeri samo najboljše, ampak je potrebno prej razčistiti nekaj osnovnih pojmov.
Zakaj Macbook?
Kakšna specifična potreba? ali pač samo zato ker lahko?

Ja, glej da ima magic keyboard.


Ne zato, ker lahko ampak zato, ker si to želi.
Pozdrav od Clipa

techfreak :) ::

Glede na https://support.apple.com/en-us/HT201300 je tudi linkani MBP iz 2020, in bi moral imeti novo tipkovnico.

Air je lazji, Pro ima pa boljsi procesor. Lahko malo pogledas kaksne primerjave na npr. Youtube.

- epl.si ima 7% studentski popust, ampak naceloma drazje cene, tako da poglej kaj se ti bolj splaca.
- Ce se ti ljubi zapeljati do Avstrije, lahko se za kaksnih 200 EUR ceneje dobis kot na Mimovrste.

Old Spice ::

Ne glej na količino rama skozi Windows metriko.


Vseeno skozi kako matriko gledaš ti. Danes imajo 8GB pomnilnika telefoni. Sem imel Mac OS X in vem kaj govorim.

clip ::

techfreak :) je izjavil:

Glede na https://support.apple.com/en-us/HT201300 je tudi linkani MBP iz 2020, in bi moral imeti novo tipkovnico.

Air je lazji, Pro ima pa boljsi procesor. Lahko malo pogledas kaksne primerjave na npr. Youtube.

- epl.si ima 7% studentski popust, ampak naceloma drazje cene, tako da poglej kaj se ti bolj splaca.
- Ce se ti ljubi zapeljati do Avstrije, lahko se za kaksnih 200 EUR ceneje dobis kot na Mimovrste.


Hvala za odgovor.
Pozdrav od Clipa

driver_x ::

clip je izjavil:

Ne zato, ker lahko ampak zato, ker si to želi.


:) Moja hči je letos dobila MacBook Air letnik 2011 (i7/4GB/265GB). Sem ga imel sam in še vedno deluje popolnoma gladko. Za srednjo šolo bo več kot dober. Jaz imam še 16" Pro, vendar sem več uporabljal Air, saj razlika sploh ni tako opazna in se je pri meni pokazala šele pri buildu (Java) večjih projektov, pri vsakodnevni uporabi (Office, splet, pošta, multimedia) razlike ni. Je pa Air precej bolj praktičen za prenašanje naokoli.

mtosev ::

Ne leta 20 kupovati dual core cpu. 1200e in samo dc nope.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

opeter ::

Obvezno sledeče specifikacije:
- (vsaj) štirijedrni procesor
- za dolgoročnejšo uporabo se priporoča 16 GB RAM-a, namreč tega ne moreš nadgraditi/zamenjati
- minimalno 256 GB SSD
- izogibaj se "butterfly/metuljastim" tipkovnicam (2020 modeli imajo nove tipkovnice)

Brez heca.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

pirat ::

Računalnik je za hčerko, ki si ga želi in ga bo uporabljala za osnovne potrebe.
Kupi tistega, ki ji je bolj všeč.
Racionalizacija nakupa v tovrstnih primerih ni racionalna odločitev. Kdor ima najstniško hči bo že razumel :)

mahoni ::

pirat je izjavil:

Kdor ima najstniško hči bo že razumel :)

Vse je odvisno od starsev ze od samega zacetka v kaksno hcerko bo le ta presla.

pirat ::

mahoni je izjavil:

pirat je izjavil:

Kdor ima najstniško hči bo že razumel :)

Vse je odvisno od starsev ze od samega zacetka v kaksno hcerko bo le ta presla.

Se strinjam. Zato za precej slo-techarjev iskreno upam, da nimajo oz. ne bodo imeli hčerk.

          ::

pirat je izjavil:

Računalnik je za hčerko, ki si ga želi in ga bo uporabljala za osnovne potrebe.
Kupi tistega, ki ji je bolj všeč.
Racionalizacija nakupa v tovrstnih primerih ni racionalna odločitev. Kdor ima najstniško hči bo že razumel :)


Pri hčerki za osnovne potrebe so lastnosti računalnika, kakor npr. barva, oblika, teža in velikost precej bolj pomembne od šetvila jeder, 8 ali 16 GB rama in podobno. Poleg tega se je vprašanje nanašalo na izbiro med dvema konkretnima modeloma.

opeter ::

Naj samo kupi, bo tako dvakrat plačal. Appleovim delničarjem se že smeji.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

clip ::

pirat je izjavil:

Računalnik je za hčerko, ki si ga želi in ga bo uporabljala za osnovne potrebe.
Kupi tistega, ki ji je bolj všeč.
Racionalizacija nakupa v tovrstnih primerih ni racionalna odločitev. Kdor ima najstniško hči bo že razumel :)


Hvala !
Pozdrav od Clipa

asdf_jklc ::

Obojedvoje je če na malo daljši rok kopuješ zgrešen nakup, ker imata oba samo 8 GB rama. Ko bo nekaj alo bolj konretnega delala, bo računalnik bremzalo ravno slednje. Pri toliko denarja je škoda zaradi 200 EUR zapraviti potencial računalnika. Moja izbira: https://www.i-store.si/izdelek/apple-ma.... Pro verzija pride čez 2.000 EUR. Enako modeli s 128 GB prostora na disku, so enako zgrešen nakup. Spodoben Applov Macbook stane krepko čez 2.000 EUR. Kljub temu, da imam vse od Appla, so njihovi izdelki zadnja leta dramatično precenjeni.

Drugače pa: za tak denar dobiš pri drugih proizvajalcih vrhunski laptop, premisli, če mora res biti Apple.

          ::

asdf_jklc je izjavil:

Moja izbira: https://www.i-store.si/izdelek/apple-ma....


Če bi jaz v tem trenutku kupoval prenosnik, bi kupil točno tega.

clip ::

asdf_jklc je izjavil:

Obojedvoje je če na malo daljši rok kopuješ zgrešen nakup, ker imata oba samo 8 GB rama. Ko bo nekaj alo bolj konretnega delala, bo računalnik bremzalo ravno slednje. Pri toliko denarja je škoda zaradi 200 EUR zapraviti potencial računalnika. Moja izbira: https://www.i-store.si/izdelek/apple-ma.... Pro verzija pride čez 2.000 EUR. Enako modeli s 128 GB prostora na disku, so enako zgrešen nakup. Spodoben Applov Macbook stane krepko čez 2.000 EUR. Kljub temu, da imam vse od Appla, so njihovi izdelki zadnja leta dramatično precenjeni.

Drugače pa: za tak denar dobiš pri drugih proizvajalcih vrhunski laptop, premisli, če mora res biti Apple.


Hvala za tvoj nasvet. Ja mora biti Apple :-) , zase bi vzel kaj druga.
Pozdrav od Clipa

def0r ::

Mogoce se splaca pocakati malce na Apple silicon bo letos se mi zdi prvi macbook releasan?

P.S. My wallet hurts reading this post.

Master_Yoda ::

Ce je 100% potreba po statusnem simbolu zaradi vazenja pred sovrstniki se potem vzame najcenejsi model, glede na to da se bo najosnovnejse stvari gor delalo ...
Dovie'andi se tovya sagain.

pirat ::

Master_Yoda je izjavil:

Ce je 100% potreba po statusnem simbolu zaradi vazenja pred sovrstniki se potem vzame najcenejsi model, glede na to da se bo najosnovnejse stvari gor delalo ...

Mislim, da ne gre za važenje pred sovrstniki. Gre za to, da človek (v tem primeru najstniška hči) kdaj preprosto raje pristopi k delu (npr. pripravi seminarske naloge), če razpolaga z orodjem, ob katerem se dobro počuti. Tako kot grem jaz bolj z veseljem kolesarit kadar je kolo res dobro očiščeno in brezhibno, ni mi pa toliko pomemben vsak gram teže kolesa, tako je nekaterim lažje delati s prenosnikom, ki jim je všeč (pa jim je popolnoma vseeno ali ima par GB rama več ali manj) ali pa jesti hrano, ki lepo diši (pa se ne sekirajo za vsako kalorijo gor / dol).
Zakaj se na slo-techu vedno išče absolutni maksimum funkcije koristnosti izključno med ceno in zmogljivostjo, nihče pa ne razume, da ljudje nismo strogo samo razumska bitja, pač pa na "koristnost" nekega izdelka vplivajo tudi osebne preference in da kadar ljudje niso na absolutnem minimumu preživetja si lahko izpolnijo tudi kako tako kaprico (in kupijo hčerki laptop, ki ji je vizualno všeč, sebi pa dobro večerjo). Zakaj vedno cel kup postov kako popolnoma zadošča če človek kupi rabljen hyundai i20 za največ 2.400 EUR, če na leto za čevlje zapravi maksimalno 49 EUR, uporablja acer aspire za 199 EUR, najcenejši Hofer HOT paket za telefon, pocophone iz aliexpresa, je zgolj najcenejšo kombinacijo makaronov in riža ki dnevno nanese 2200 kcal ter živi v najemu v garsonjeri v MB za 180 EUR mesečno?
Kot rečeno, če ti znese, kupi tisti laptop, za katerega se bo odločila hčerka.

asdf_jklc ::

Sicer sem jasno napisal, da so Apple izdelki dramatično precenjeni, ampak res bi rad videl, ali vsi pri vseh stvareh gledate maximalno racionalno - od nakupa sekret papirja do avta. Sem prepričan da ne. Pač tip se je odločil kupit hčerki Appla in kaj potem? Prijazno smo mu povedali, da mogoče je vredno premislit, ampak če si hčerkica želi maca, naj ima Maca pa kaj potem? A ga boste vi plačali?

Kljub precenjenosti Apple izdelkov, je naši družini npr. Apple filozofija všeč. In imata obe hčerki neglede nato, da sta v osnovni šoli vsaka svoj iPhone, Macbook, Apple watch ter iPad - podobno tudi midva z ženo. Podobnih komentarjev dobivamo tudi v živo ogromno - in v 95% so izvor v foušiji (pa nobena ne nosi tablice in maca seboj). Podobno niso vse najstnice zarukana teleta in keš/pleh pičke, ampak jim je lahko imeti stvar ki si jo želijo vzpodbuda. Starejša hči je ravno zaradi tega ker je dobila svojega Macbooka začela programirat. Mlajša seveda "ne smet" imet nič manj kot starejša sestrica - in smo ji pač dali strašansko starega Air-a. Rezultat je poleg bogatega angleškega besedišča branje preden je vstopila v šolo.

Sedaj pa hitro hate war o groznih in neodgovornih starših - ker otroci morejo plezat po drevesih. Ne boste verjeli, tudi to počneta :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: asdf_jklc ()

Cr00k ::

def0r je izjavil:

Mogoce se splaca pocakati malce na Apple silicon bo letos se mi zdi prvi macbook releasan?

P.S. My wallet hurts reading this post.


Mene tud :) Sicer pa dvomim, da bodo že letos na voljo ARM macbooki... mogoče za Božič.

tomaz- ::

Največ analitikov, ki imajo najvišji rating napoveduje prvi macbook ARM v oktobru letos. Glede dejstva, da so precej verodostojne tudi špekulacije o nižji ceni in boljših zmogljivostih in ohoho boljšem battery life-u, bi jaz hčerki vse to povedal in jo "prosil", če malce potrpi, ker se IMHO splača.. Bodo pa skoraj zagotovo prvi ARM ravno "tamali" macbooki

Oktober bo tukaj, kot bi mignil
samo en izmed precej verodostojnih virov:
https://www.macworld.co.uk/news/mac/app...

bigbada ::

https://outlet.chiptehnika.si/index.php...

Priporočam tega, super cena.

Cr00k ::

tomaz- je izjavil:

Največ analitikov, ki imajo najvišji rating napoveduje prvi macbook ARM v oktobru letos. Glede dejstva, da so precej verodostojne tudi špekulacije o nižji ceni in boljših zmogljivostih in ohoho boljšem battery life-u, bi jaz hčerki vse to povedal in jo "prosil", če malce potrpi, ker se IMHO splača.. Bodo pa skoraj zagotovo prvi ARM ravno "tamali" macbooki

Oktober bo tukaj, kot bi mignil
samo en izmed precej verodostojnih virov:
https://www.macworld.co.uk/news/mac/app...


Komiya je leaknil, da bo mogoce letos... In vsi mediji so to pograbil kot vroce zemljice, da ne bodo samo o koroni pisali...

Apple se niti svojih vseh appov nima portanih iz x86 na ARM arhitekturo. Za zunanje šele pripravljajo developer verzijo mac minija z ARM procom iz iPada, da bodo lahko programe na novo spisali in stestirali... Prehod ni tako trivialen, kot si mogoce kdo predstavlja, da smo cip prelotas :). Lahko MS pogledate, ko je enkrat ze sel po tej poti. Pa ce kdo dela na IBM Power9 masinah, je tudi sigurno ze siv ali brez las :). Jaz pricakujem, da bodo oktobra dali vec informacij, specifikacij... Macbookov in ostalega pa letos, ob vseh ostalih tezavah, ni za pricakovati. Mogoce kaksna beta/buggy verzija za early adopterje in fanboye, a glede na renome Applea dvomim v to...

Mi je pa vsec, da se x86 arhitektura pocasi poslavlja.

Sem pa zeni dal macbook pro 2018, z zloglasno tipkovnico, pa zaenkrat dela vse kdo urca...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cr00k ()

kita103 ::

Jaz sem pred cca 1 tednom v Avstriji vzel 13 inčnega proja 2020. Moj prvi MAC. Pride tam kar opazno ceneje (v mojem primeru več kot 250€). Če bi izbiral med 2019 projem ali 2020 airom, bi zaradi tipkovnice raje vzel aira. Če hči ne bo uporabljala zahtevnejših programov bo AIR super izbira (bi se pa stegnil za i5). Kar se tiče cene, pa macbooki sploh niso dražji, kot podobni premium windows notebooki. Gledal sem tudi novega XPS-a, ki me pride dražje, je pa res, da bi tam dobil malo boljši hardware (ki pa ne pride do izraza pri tako malih notebookih, ker imajo vsi slabo hlajenje in potem itak throttlajo). Jaz sem zaenkrat navdušen nad mojim (sploh povezljivost z iphonom je super). Hadrware res ni nič posebnega, ampak dela vse super (tudi Autocad v mojem primeru). Slika in zvok, pa sta pomoje tako boljša kot pri konkurenci.

VaeVictis ::

Zanimiv video glede kako RAM vpliva na hitrost pri določenih programih:

Let's Go Brandon!
Slo-tech.com je postal greznica in izguba časa!
Adijo!

poweroff ::

Prvo vprašanje je zelo na mestu. Ker se zna čez par mesecev izkazat, da pri študiju uporabljajo kakšen specifičen Windows only software. Potem bo pa tukaj spraševal kako Paralellse pa Boot Camp namestiti.

Če ga bo pa uporabljala samo za pisanje besedil, je pa vseeno kaj vzame. Če ga pa rabi z afnanje, pa seveda najdražjega. Tudi če je slabši, pomembno, da je drag.
sudo poweroff

mtosev ::

Mene je pred kratkim o applu vpršala ena gospa, ker si njena vnukinja želi appla za sš. Sem ji reko da je tisti najcenejši za 900eur jajc. 5let star cpu, tn zaslon.. etc
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

clip ::

kita103 je izjavil:

Jaz sem pred cca 1 tednom v Avstriji vzel 13 inčnega proja 2020. Moj prvi MAC. Pride tam kar opazno ceneje (v mojem primeru več kot 250€). Če bi izbiral med 2019 projem ali 2020 airom, bi zaradi tipkovnice raje vzel aira. Če hči ne bo uporabljala zahtevnejših programov bo AIR super izbira (bi se pa stegnil za i5). Kar se tiče cene, pa macbooki sploh niso dražji, kot podobni premium windows notebooki. Gledal sem tudi novega XPS-a, ki me pride dražje, je pa res, da bi tam dobil malo boljši hardware (ki pa ne pride do izraza pri tako malih notebookih, ker imajo vsi slabo hlajenje in potem itak throttlajo). Jaz sem zaenkrat navdušen nad mojim (sploh povezljivost z iphonom je super). Hadrware res ni nič posebnega, ampak dela vse super (tudi Autocad v mojem primeru). Slika in zvok, pa sta pomoje tako boljša kot pri konkurenci.


Hvala za korekten nasvet.
Pozdrav od Clipa

clip ::

opeter je izjavil:

Obvezno sledeče specifikacije:
- (vsaj) štirijedrni procesor
- za dolgoročnejšo uporabo se priporoča 16 GB RAM-a, namreč tega ne moreš nadgraditi/zamenjati
- minimalno 256 GB SSD
- izogibaj se "butterfly/metuljastim" tipkovnicam (2020 modeli imajo nove tipkovnice)

Brez heca.


Hvala.
Pozdrav od Clipa

slotech5 ::

Tudi sam sem imel letos v planu zamenjati računalnik in sem izbiral med air in pro modelom. Ker mi situacija omogoča sem se odločil, da počakam do konca leta, saj je Apple na prejšnji razvijalski konferenci naznanil, da bo iz linije v roku 2eh let umaknil modele z Intel procesorjem in jih nadomestil z ARM. Ampak, očitno v tem primeru ni možnost čakanja in se prenosnik potrebuje takoj. Seveda se naj kupi Macbook, saj si le-tega želi, po moje vam ne bo žal! Sedaj pa k bistvu ali air 2020 ali pro model 2019.

Odsvetujem Macbook pro 2019 model zaradi butterfly tipkovice! Gre za tipkovnico, ki je glasna, neudobna in pokvarljiva, zato jo je Apple umaknil iz vseh 2020 modelov in jo nadomestil s t.i. Magic keyboard. Če imaš možnost, pojdi v kakšno Apple trgovino in če imajo kakšen 2019 se sam prepričaj. Pri Mimovrste preveri ali je omenjen pro model 2019 ali 2020 (po moje gre za model 2020), ampak pazi ta iz linka ima INT tipkovnico, torej International tipkovnico in ne SLO/CRO tipkovnico!

Torej nam ostane izbira med osnovnim modelom Macbook air 2020 (dvojedrni Intel i3 procesor 10 generacije) ali osnovnim modelom Macbook pro 2020 (4jedrni Intel i5 procesor 8 generacije). Air model 2020 ima eno hudo slabost in sicer hlajenje, saj ventilator ni direktno povezan na procesor, kar pomeni da ga že lažje obremenitve spravijo do 100stopinj, ventilator dela na polno, učinka pa ni. Na youtubu so posnetki, da se to zgodi v primeru več odprtih zavihkov (sploh v Chromu) in aplikaciji Zoom (predvidevam da bo ta program hčera potrebovala in ni prijetno ko bo prenosnik med video konferenco glasen, ko bo ventilator na 100%). Air 2020 modelu lahko za doplačilo cca 60€ izbereš 4jedrni i5 procesor 10 generacije, vendar so testi pokazali, da se ta še prej segreje kot i3 model in je prenosnik posledično glasen. Poleg tega za računalnik na dolgi rok ni dobro, da deluje na visokih temperaturah.

Osnovni Macbook pro 2020 ima novo Magic keyboard in 4jedrni Intel i5 procesor 8 generacije - hlajenje pa je ustrezno urejeno, torej ventilator tukaj ni samo za okras ampak služi namenu. Testi so tako pokazali, da je na račun ustreznega hlajenja osnovni pro model z 8 generacijo i5 procesorjem zmogljivejši od airovih 10 generacije. PRO model ima tudi za malenkost boljši zaslon. Še en primer, hčera si npr umisli dodaten monitor - tudi v tem primeru bi znal biti air model glasen oz imeti težave.

Skratka, če ni problem 300€ toplo priporočam osnovni Macbook pro 2020!

Mogoče boste še v dilemi ali 16GB Rama. Za dolgi rok seveda priporočljivo, ampak nujno v pro model.

Glede cen pa se splača kupiti v tujini (npr Avstriji), kolikor mi je znano je na www.electronic4you.si možno kupiti tudi prenosnik s SLO/CRO tipkovnico (ampak jih je za takšno tipkovnico potrebno kontaktirati na email).

kita103 ::

Šele sedaj sem pogledal linkane računalnike. Tisti MB PRO je pomoje letnik 2020 in ima magic keyboard. Od starejših modelov se loči po tem, da ima ločeno tipko ESC, medtem, ko imajo starejši modeli tipko ESC na Touch bar-u (nisem pa 100%, ker sem bolj newbie kar se macov tiče in upam da bo kak stručko tole potrdil).
Ima pa MBP 13 2020 2 različna tipa procesorjev. V cenejših so pustili 8. generacijo, v dražjih je pa 10. generacija. Razlika v preformance-u je mala. MBP z 10. gen procesorji imajo min 16 giga rama, 8. gen pa se prične z 8 giga. Razlika v ceni je cca 300EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kita103 ()

ChuckNorris ::

https://www.billiger.de/products/204580...

Kako pa je kaj s tem modelom? Cena se mi zdi precej ugodna.

EDIT: vidim da je na koncu ko izbereš opcije cena drugačna

Zgodovina sprememb…

clip ::

slotech5 je izjavil:

Tudi sam sem imel letos v planu zamenjati računalnik in sem izbiral med air in pro modelom. Ker mi situacija omogoča sem se odločil, da počakam do konca leta, saj je Apple na prejšnji razvijalski konferenci naznanil, da bo iz linije v roku 2eh let umaknil modele z Intel procesorjem in jih nadomestil z ARM. Ampak, očitno v tem primeru ni možnost čakanja in se prenosnik potrebuje takoj. Seveda se naj kupi Macbook, saj si le-tega želi, po moje vam ne bo žal! Sedaj pa k bistvu ali air 2020 ali pro model 2019.

Odsvetujem Macbook pro 2019 model zaradi butterfly tipkovice! Gre za tipkovnico, ki je glasna, neudobna in pokvarljiva, zato jo je Apple umaknil iz vseh 2020 modelov in jo nadomestil s t.i. Magic keyboard. Če imaš možnost, pojdi v kakšno Apple trgovino in če imajo kakšen 2019 se sam prepričaj. Pri Mimovrste preveri ali je omenjen pro model 2019 ali 2020 (po moje gre za model 2020), ampak pazi ta iz linka ima INT tipkovnico, torej International tipkovnico in ne SLO/CRO tipkovnico!

Torej nam ostane izbira med osnovnim modelom Macbook air 2020 (dvojedrni Intel i3 procesor 10 generacije) ali osnovnim modelom Macbook pro 2020 (4jedrni Intel i5 procesor 8 generacije). Air model 2020 ima eno hudo slabost in sicer hlajenje, saj ventilator ni direktno povezan na procesor, kar pomeni da ga že lažje obremenitve spravijo do 100stopinj, ventilator dela na polno, učinka pa ni. Na youtubu so posnetki, da se to zgodi v primeru več odprtih zavihkov (sploh v Chromu) in aplikaciji Zoom (predvidevam da bo ta program hčera potrebovala in ni prijetno ko bo prenosnik med video konferenco glasen, ko bo ventilator na 100%). Air 2020 modelu lahko za doplačilo cca 60€ izbereš 4jedrni i5 procesor 10 generacije, vendar so testi pokazali, da se ta še prej segreje kot i3 model in je prenosnik posledično glasen. Poleg tega za računalnik na dolgi rok ni dobro, da deluje na visokih temperaturah.

Osnovni Macbook pro 2020 ima novo Magic keyboard in 4jedrni Intel i5 procesor 8 generacije - hlajenje pa je ustrezno urejeno, torej ventilator tukaj ni samo za okras ampak služi namenu. Testi so tako pokazali, da je na račun ustreznega hlajenja osnovni pro model z 8 generacijo i5 procesorjem zmogljivejši od airovih 10 generacije. PRO model ima tudi za malenkost boljši zaslon. Še en primer, hčera si npr umisli dodaten monitor - tudi v tem primeru bi znal biti air model glasen oz imeti težave.

Skratka, če ni problem 300€ toplo priporočam osnovni Macbook pro 2020!

Mogoče boste še v dilemi ali 16GB Rama. Za dolgi rok seveda priporočljivo, ampak nujno v pro model.

Glede cen pa se splača kupiti v tujini (npr Avstriji), kolikor mi je znano je na www.electronic4you.si možno kupiti tudi prenosnik s SLO/CRO tipkovnico (ampak jih je za takšno tipkovnico potrebno kontaktirati na email).


Ej, najlepša hvala za koristne nasvete. Hvala
Pozdrav od Clipa

nejcek74 ::

slotech5 je napisal vse kar se rabi, samo glede rama:
- za "pisarnisko" rabo je 8 gb dovolj in tudi se bo nekaj let
- za karkoli vec je 16gb minimum, nima veze kako super duper je OSX, ko zapolniš ram, se programi sesuvajo tudi v njem.

flameir ::

@Clip

Nam lahko zaupaš samo, katero smer gre študirat? Odgovorim z nasvetom iz prve roke.

mojca ::

Moja osebna izkusnja: vedno dokupis AppleCare. Imela sem tri racunalnike in pri vseh treh se je nekajkrat obrestovalo (racunalnik je bil precej na servisu).

Po mojem mnenju je 8 GB rama fuuuuuul premalo, in na tem racunalniku ga ne mores vec dogradit. Ja, ok, ce imas res samo za osnovno delo je morda OK, ampak bo racunalnik kmalu postal presvoh in ne bo vec dovolil nadgrajevanja OS-a. Ampak za osnovno rabo lahko kupis tudi iPad-a s tipkovnico, ki je na momente bolj funkcionalen.

Neproblematicno tipkovnico prepoznas po tem, da ima fizicno tipko Esc ;) Mislim, da jo imata oba modela in da je to OK.

Procesor i3 je svoh. Tega istega Air-a lahko dobis s procesorjem i5 za 50 EUR vec (nadgradnja RAMa na 16 GB ob nakupu pride 250 EUR). Ce imas i3, verjetno tudi dodatnega rama ne potrebujes.

V teh dneh ali zelo v kratkem lahko prides do studentskih popustov, bodisi pri nas, bodisi npr. v Avstriji/Nemciji. Nekje do 20 %.

To so povedali ze stevilni pred mano: v kratkem (letos konec leta ali zacetek drugega leta) pride ven nov procesor. Modeli z obstojecim procesorjem bodo cez nekaj let nepodprti in jih ne bo vec mogoce nadgrajevati z novim OS-om. Po drugi strani bo na novem procesorju manj trivialno poganjat Windowse, ampak poganjanje Windowsa na Mac-u v mojem slovarju ne steje vec pod "osnovno rabo".

Jaz sem sicer bolj heavy-duty uporabnik, ampak sem imela prejsnjega MacBook Pro-ja skoraj devet let. To je bilo mozno zgolj zaradi maksimizacije diska in RAM-a (takrat je bilo se mozno kupit prenosnik za jurja in rocno zamenjat vse komponente za dzabe). Ce kupujes racunalnik za dve, tri leta, je morda bolj vseeno, kaj kupis. Svojega zadnjega sem pretrogala iz ZDA, kjer sem ga s popustom dobila za dobrih 60% tega, kolikor bi placala v Sloveniji.

clip ::

flameir je izjavil:

@Clip

Nam lahko zaupaš samo, katero smer gre študirat? Odgovorim z nasvetom iz prve roke.


Končala je prvi letnik veterine.

lp

mojca je izjavil:

Moja osebna izkusnja: vedno dokupis AppleCare. Imela sem tri racunalnike in pri vseh treh se je nekajkrat obrestovalo (racunalnik je bil precej na servisu).

Po mojem mnenju je 8 GB rama fuuuuuul premalo, in na tem racunalniku ga ne mores vec dogradit. Ja, ok, ce imas res samo za osnovno delo je morda OK, ampak bo racunalnik kmalu postal presvoh in ne bo vec dovolil nadgrajevanja OS-a. Ampak za osnovno rabo lahko kupis tudi iPad-a s tipkovnico, ki je na momente bolj funkcionalen.

Neproblematicno tipkovnico prepoznas po tem, da ima fizicno tipko Esc ;) Mislim, da jo imata oba modela in da je to OK.

Procesor i3 je svoh. Tega istega Air-a lahko dobis s procesorjem i5 za 50 EUR vec (nadgradnja RAMa na 16 GB ob nakupu pride 250 EUR). Ce imas i3, verjetno tudi dodatnega rama ne potrebujes.

V teh dneh ali zelo v kratkem lahko prides do studentskih popustov, bodisi pri nas, bodisi npr. v Avstriji/Nemciji. Nekje do 20 %.

To so povedali ze stevilni pred mano: v kratkem (letos konec leta ali zacetek drugega leta) pride ven nov procesor. Modeli z obstojecim procesorjem bodo cez nekaj let nepodprti in jih ne bo vec mogoce nadgrajevati z novim OS-om. Po drugi strani bo na novem procesorju manj trivialno poganjat Windowse, ampak poganjanje Windowsa na Mac-u v mojem slovarju ne steje vec pod "osnovno rabo".

Jaz sem sicer bolj heavy-duty uporabnik, ampak sem imela prejsnjega MacBook Pro-ja skoraj devet let. To je bilo mozno zgolj zaradi maksimizacije diska in RAM-a (takrat je bilo se mozno kupit prenosnik za jurja in rocno zamenjat vse komponente za dzabe). Ce kupujes racunalnik za dve, tri leta, je morda bolj vseeno, kaj kupis. Svojega zadnjega sem pretrogala iz ZDA, kjer sem ga s popustom dobila za dobrih 60% tega, kolikor bi placala v Sloveniji.


Hvala Mojca.Samo applecare ne morem kupiti pri nas ali pač ? Kako je potem z uveljavljanjem le tega ?
Pozdrav od Clipa

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: clip ()

opeter ::

poweroff je izjavil:

Prvo vprašanje je zelo na mestu. Ker se zna čez par mesecev izkazat, da pri študiju uporabljajo kakšen specifičen Windows only software. Potem bo pa tukaj spraševal kako Paralellse pa Boot Camp namestiti.
Če ga bo pa uporabljala samo za pisanje besedil, je pa vseeno kaj vzame. Če ga pa rabi z afnanje, pa seveda najdražjega. Tudi če je slabši, pomembno, da je drag.


V kolikor bo čakal(a) na ARM modele, tam Bootcampa ne bo in se lahko pobriše pod nosom. Ostane edino emulacija, vprašanje pa je, kako uporabno bo in kdaj (VMWare, Parallels, VirtualBox ...)

Tudi WINE je težaven pod 64-bitnimi macOS sistemi (Catalina oz. prihajajoči Big Sur). Sicer pri Codeweavers nekaj delajo, samo je še bolj na pol.
https://www.reddit.com/r/wine_gaming/co...

clip je izjavil:

Hvala Mojca.Samo applecare ne morem kupiti pri nas ali pač ? Kako je potem z uveljavljanjem le tega ?


Žal ni moč kupiti pri nas, samo v tujini. Za registracijo je potrebno podati ustrezni tuji naslov/državo. Ko je enkrat registrirano načeloma ni težav pri uveljavljanju garancije tudi pri nas.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

poweroff ::

Ja, pa še tole... ena moja stranka je kupila Mac minije, takrat mislim da s 4 (ali pa "celo") 8 Gb RAMa in i3 procesorjem... katastrofa. Po par posodobitvah se skoraj ni dalo normalno delat.

Je pa res, da potem Onyx postane tvoj prijatelj. Samo tudi ne pomaga prav dosti...

Predvsem ne šparat z RAM-om.
sudo poweroff

flameir ::

@Clip

Potem je zanjo dovolj Air, pa še avtonomija baterije bo daljša. Prav tako bo dovolj tudi na dolgi rok. Če se odločaš, a doplačat za PROja, potem raje doplačaj pri AIRu za 16GB rama. Sicer pa bo za njeno uporabo tudi osnovna konfiguracija dovolj za naslednjih 5-8 let. Moraš vedt, da so na forumu večinoma ljudje, ki so večinoma navajeni na močnejše zadeve.

p.s. Vseeno pa ji vsaj pokaži tale ultrabook: https://www.amazon.de/HUAWEI-MateBook-3...

Sam sem nanj nedavno menjal iz MacBook Proja po 5ih letih (sicer sem vzel močnejši model, vendar bi bil tale z linka za njo povsem dovolj) in sem nad njim res navdušen. Točno ta kombinacija lastnosti Windowsov in Appla, ki sem si jo vedno želel. Estetsko je pa prav tako lep kot MacBook. Definitivno priporočam pred Macom, sicer pa kot sem zgoraj rekel, Air bo super.

opeter ::

poweroff je izjavil:

Ja, pa še tole... ena moja stranka je kupila Mac minije, takrat mislim da s 4 (ali pa "celo") 8 Gb RAMa in i3 procesorjem... katastrofa. Po par posodobitvah se skoraj ni dalo normalno delat.
Je pa res, da potem Onyx postane tvoj prijatelj. Samo tudi ne pomaga prav dosti...

Predvsem ne šparat z RAM-om.


i3 v 2018/2020 modelih je spodoben štirijednik (8100B, 3600 MHz/64 W TDP).

Verjetno misliš na stari model (2014), ki je imel zalepljen RAM, le tega ni bilo mogoče nagraditi. Tisto so bili prenosniški procesorji, osnovni model je imel dvojedrniki Core i5 (4260U) z 1400 MHz, 4 GB RAMa in 500 GB trdega diska z 5400 obrati.

Primerjava teh CPU-jev:

Intel Core i5-4260U @ 1.40GHz -> 2484
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp...

Intel Core i3-8100B @ 3.60GHz -> 6829
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp...

Saj sam 1.4 GHz-ni procesor ni slab, problem je, da je 4 GB RAMa enostavno premalo.

flameir je izjavil:

p.s. Vseeno pa ji vsaj pokaži tale ultrabook: https://www.amazon.de/HUAWEI-MateBook-3...

Sam sem nanj nedavno menjal iz MacBook Proja po 5ih letih (sicer sem vzel močnejši model, vendar bi bil tale z linka za njo povsem dovolj) in sem nad njim res navdušen. Točno ta kombinacija lastnosti Windowsov in Appla, ki sem si jo vedno želel. Estetsko je pa prav tako lep kot MacBook. Definitivno priporočam pred Macom, sicer pa kot sem zgoraj rekel, Air bo super.


Ekrani v teh Huaweijevih prenosnikih so solidni, problem je edino, da so bolj kot ne nenadgradljivi (ajd, SSD lahko zamenjaš). Za dolgi rok je 8 GB odločno premalo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Macbook Pro - iStyle (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7010092 (7725) Meizu
»

Macbook?

Oddelek: Kaj kupiti
265064 (3539) Uporabnix
»

Je Apple res kisknil z novimi MacBook Proji? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34275384 (60370) c3p0
»

Ali MacBook Pro 13 Retina ali ASUS? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
27051781 (41602) Nummy
»

macbook pro 13 inch za grafično oblikovanje

Oddelek: Kaj kupiti
222467 (1767) klinker

Več podobnih tem