» »

Ali MacBook Pro 13 Retina ali ASUS?

Ali MacBook Pro 13 Retina ali ASUS?

pomoc ::

Invictus je izjavil:

V maloro je šla ker ti izbirah med dvema povsem različnima laptopoma. Zato tudi dobiš take odgovore.

Od kje tebi ideja da je Asus na ravni Thinkpadov? Daleč od tega ... Pri laptopih cena ne laže ... Ker gre razlika predvsem v boljše ohišje, težo, boljši ekran, boljšo baterijo.


Svašta, očitno pač ne dojameš point teme....vse kar znaš povedati je to, da ima en boljše ohišje od drugega, da ima boljši ekran, da je lažji....to kar bi ti vsak 5 letni otrok lahko povedal...pač, enostavno ne dojameš, da to sploh ni point teme. Sem zaključil s tabo...zdaj pa bodi pameten in si preberi svoj podpis:)

Oki ::

Pri nas na šihtu sva s sodelavcem dobila nove kompe. Jaz seveda macbooka on pa nekega PCja, ki je bil neštetokrat hitrejši in bolj zmogljiv. Zanimivo, da sva na koncu tedna malo pogledala, kaj vse sva naredila. In zaključek je bil tak, da je sodelavec zahteval macbooka. Zanimivo je, da s hitrejšim in bolj zmogljivim kompom narediš manj, kot pa z nekim kompom, ki je zelo precenjen in za polovico cene dobiš boljšo PC kišto...

GGGGG ::

Nimam nič proti apple fanom, ampak svoje izjave argumentirajte. Ve se da so Apple izdelki precenjeni in s tem se Apple fani ne morejo sprijazniti. Ve se da za isto ceno dobiš kaj drugega z veliko boljšimi karateristikami.


Kje torej dobim ultrabooka s haswellom, dobrim ohišjem in 12 urno avtonomijo za manj kot 600 eur?

M-XXXX ::

Oki je izjavil:

Pri nas na šihtu sva s sodelavcem dobila nove kompe. Jaz seveda macbooka on pa nekega PCja, ki je bil neštetokrat hitrejši in bolj zmogljiv. Zanimivo, da sva na koncu tedna malo pogledala, kaj vse sva naredila. In zaključek je bil tak, da je sodelavec zahteval macbooka. Zanimivo je, da s hitrejšim in bolj zmogljivim kompom narediš manj, kot pa z nekim kompom, ki je zelo precenjen in za polovico cene dobiš boljšo PC kišto...

No če bi bil jaz šef bi zamenjal delavca!

Kje torej dobim ultrabooka s haswellom, dobrim ohišjem in 12 urno avtonomijo za manj kot 600 eur?

To je prav zanimivo kako se vedno obešate ob eno zadevo katere tako ali tako 99.99% ljudi ne potrebuje. Ok če res rabiš redno 12h avtonomijo go for it, če pa nisi med 0.001% pač to ni najbolj smiselen nakup... Pokaži mi katerega koli Appla za 750€ pa da ima komponente vredne, leta 2013?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

GGGGG ::

To je prav zanimivo kako se vedno obešate ob eno zadevo katere tako ali tako 99.99% ljudi ne potrebuje.


A si jasnoviden, al kako veš, da ljudje tega ne potrebujejo? Prodajne številke govorijo drugače.

Dejstva: Dostojno konkurenco Macbook airu lahko prešteješ na roke ene prste, noben od konkurenčnih prenosnikov ni bistveno cenejši.

No, lahko pa mi pa najdeš lahek, tanek prenosnik z dobrim ohišjem, dobrim ekranom, solidno avtonomijo, osvetljeno tipkovnico in podobnimi featurji za teh 600 eur. Glede na to, da so maci 2x precenjeni to ne bi smelo biti pretirano težko, ne?

M-XXXX ::

A si jasnoviden, al kako veš, da ljudje tega ne potrebujejo? Prodajne številke govorijo drugače.

ahahaha, če misliš da se prodajajo zaradi POTREBE po 12h bateriji se ti lahko samo smejem. Naglas :D

Dejstva: Dostojno konkurenco Macbook airu lahko prešteješ na roke ene prste, noben od konkurenčnih prenosnikov ni bistveno cenejši.

airu definitivno ker večina ljudi ni tako neumnih da bi toliko preplačala za stvar ki jo podobno opravlja laptop za 500€. Meni je za eni kilo čisto vseeno naprimer. Za slabše komponente mi pa ni.

GGGGG ::

A pol kupiš 4 laptope za 500 eur, da dobiš podobno avtonomijo, al kako?

Dober plan. Sicer malo dražji, pa 12kg nosiš sabo namesto dobro kilo. Ampak ja, važno, da si kupil poceni zadevo :)

Mavrik ::

A je avtor teme izrazil željo po 12 urni bateriji? Oz. zakaj tole temo vlečete offtopic?
The truth is rarely pure and never simple.

M-XXXX ::

GGGGG je izjavil:

A pol kupiš 4 laptope za 500 eur, da dobiš podobno avtonomijo, al kako?

Dober plan. Sicer malo dražji, pa 12kg nosiš sabo namesto dobro kilo. Ampak ja, važno, da si kupil poceni zadevo :)

Kakor sem rekel: 99.99% ne potrebuje 12h avtonomije. Ali je to mogoče edina stvar na katero se lahko zgovarjaš?

shadeX ::

GGGGG je izjavil:

Nimam nič proti apple fanom, ampak svoje izjave argumentirajte. Ve se da so Apple izdelki precenjeni in s tem se Apple fani ne morejo sprijazniti. Ve se da za isto ceno dobiš kaj drugega z veliko boljšimi karateristikami.


Kje torej dobim ultrabooka s haswellom, dobrim ohišjem in 12 urno avtonomijo za manj kot 600 eur?



Veš kaj ne razumem. Velikokrat apple fani omenjate

- Dobro baterijo
- Dobro ohišje
- Lahek

Ja, sploh ne dvomim. Ampak naj mi kdo razloži:

1. Seveda je dobra baterija velik plus ampak, recimo da res apple izdelek zdrži 12 ur brez polniti, in vsi drugi non apple izdelki zdržijo tam do 6 ur. Ampak, a doma nimate elektrike? A v službi ni elektrike? Če si v službi ga itak imaš v 220v, če si doma prav tako. Izjeme so mogoče tisti ki delajo več na terenu kot v službi in potrebujejo prenosnik s sabo. Sam koliko apple fanov je takih tukaj?

2. Kar se ohišja tiče. A mogoče prenosnike mečete po tleh, da vam je važna kvaliteta ohišja? Imam že 5 let prenosnik ampak je kot nov. Pazim na njega kot bi prišel iz trgovine. Če že kupiš mašino za 1.5k € boš ja malo bolj popazil na njo?

3. Lahek. Recimo tale asus se primerja z maci v cenovnem rangu 1000€ plus. Piše da ima 1.8kg.

Na tem linku je skoraj identični apple, ki je celo težji od prejšnega Asusa. 2.06 kg ..

M-XXXX ::

1. Seveda je dobra baterija velik plus ampak, recimo da res apple izdelek zdrži 12 ur brez polniti, in vsi drugi non apple izdelki zdržijo tam do 6 ur. Ampak, a doma nimate elektrike? A v službi ni elektrike? Če si v službi ga itak imaš v 220v, če si doma prav tako. Izjeme so mogoče tisti ki delajo več na terenu kot v službi in potrebujejo prenosnik s sabo. Sam koliko apple fanov je takih tukaj?

Hehe kot prvo kdo dela 12h v enem kosu in v teh 12h v eno rabi prenosni računalnik NA terenu BREZ možnosti polnjenja:D Kot sem rekel, za 99.99 popolnoma nepomemben podatek. Ubistvu bi si skoraj upal stavit, da je v življenjski dobi povprečen prenosnik več priključen na štrom in v uporabi kot v uporabi na bateriji :)

hojnikb ::

pa teh 12h ur je tut samo v idealnih pogojih...
#brezpodpisa

Oki ::

M-XXXX je izjavil:

Oki je izjavil:

Pri nas na šihtu sva s sodelavcem dobila nove kompe. Jaz seveda macbooka on pa nekega PCja, ki je bil neštetokrat hitrejši in bolj zmogljiv. Zanimivo, da sva na koncu tedna malo pogledala, kaj vse sva naredila. In zaključek je bil tak, da je sodelavec zahteval macbooka. Zanimivo je, da s hitrejšim in bolj zmogljivim kompom narediš manj, kot pa z nekim kompom, ki je zelo precenjen in za polovico cene dobiš boljšo PC kišto...

No če bi bil jaz šef bi zamenjal delavca!

Kje torej dobim ultrabooka s haswellom, dobrim ohišjem in 12 urno avtonomijo za manj kot 600 eur?

To je prav zanimivo kako se vedno obešate ob eno zadevo katere tako ali tako 99.99% ljudi ne potrebuje. Ok če res rabiš redno 12h avtonomijo go for it, če pa nisi med 0.001% pač to ni najbolj smiselen nakup... Pokaži mi katerega koli Appla za 750€ pa da ima komponente vredne, leta 2013?


Ja, smo ga hitro zamenjali...
Glede baterije je pa tako, da so PC userji tako ali tako navajeni vleči sabo vse dodatke, kot je napajalc ipd...

trnvpeti ::

12ur baterije proti 6ur pomeni, da bo baterija imela 2x zivljensko dobo

prenasat zraven polnilec ali pa ne je tudi velika razlika

prav tako je prenosnik 13" max 14", ostalo ni prenosnik
steje teza, ali je tanjsi za 2mm ali pa debelejsi za 5mm pri isti tezi nima veze

resolucija je tudi zelo vazna

GGGGG ::

A je avtor teme izrazil željo po 12 urni bateriji? Oz. zakaj tole temo vlečete offtopic?


Tema je offtopic od 4. posta naprej. Avtor očitno želi maca s specsi in ceno Asusa.

1. Seveda je dobra baterija velik plus ampak, recimo da res apple izdelek zdrži 12 ur brez polniti, in vsi drugi non apple izdelki zdržijo tam do 6 ur. Ampak, a doma nimate elektrike? A v službi ni elektrike? Če si v službi ga itak imaš v 220v, če si doma prav tako. Izjeme so mogoče tisti ki delajo več na terenu kot v službi in potrebujejo prenosnik s sabo. Sam koliko apple fanov je takih tukaj?


Verjamem, da ti take stvari niso jasne. Za špile poganjat ne rabiš baterije. V real worldu pa kdaj tudi kam potuješ, delaš cel dan na terenu ali pa se ti enostavno zdi neumno nositi sabo še 1kg težek adapter.

Da se ne boste obešali na baterijo. Pokaži mi primerljiv ultrabook, ki zdrži 6 ur (realno) na bateriji za 600 eur.

Ti lahko jaz povem da bluziš kolikor si dolg in širok. Ultrabooki, ki so primerljivi z Airom stanejo podobno kot Air. Enako velja za prenosnike drugih kategorij. Konkurence je dovolj, samo ne za tvojo magično 2x nižjo ceno.

2. Kar se ohišja tiče. A mogoče prenosnike mečete po tleh, da vam je važna kvaliteta ohišja? Imam že 5 let prenosnik ampak je kot nov. Pazim na njega kot bi prišel iz trgovine. Če že kupiš mašino za 1.5k € boš ja malo bolj popazil na njo?


Če ti mašina stoji na mizi je skoraj vseeno kakšno je ohišje. Jaz računalnika nimam zato, da bom igral varuško in se sekiral za vsako najmanjšo prasko. Lepo je, če se po enem letu ekran še vedno odpira, če plastika ne začne cveteti itd.

Zanimivo je, da apple userji ponavadi poslušajo očitke, da uporabljajo igrače. Na koncu se izkaže, da letijo večinoma od ljudi, ki jim računalnik služi kot igralna konzola. Isn't it ironic?

pa teh 12h ur je tut samo v idealnih pogojih...


Na testih tudi več kot 13 ur :)

driver_x ::

OP: kupi Mac-a, ti ne bo žal.

Tudi sam sem bil med tistimi, ki menijo, da so Maci precenjeni. Potem pa sem bol iz radovednosti dve leti nazaj kupil Aira. Za naprej sem prepričan, da nočem imeti nobenega opravka več s PC-ji (če se kaj ne drastično ne spremeni na katerikoli strani), ker:

- OSX že več kakor dve leti deluje brez vsakih problemov, brez kakršnega koli nameščanja gonilnikov, brez ponovnih zagonov, plavih zaslonov in podobnih presenečenj, se tudi ne "zasvinja" in upočasni;
- prehod na novo verzijo traja pol ure, po postopku se znajdeš v novem OS-u, ki ti od prej ohrani vse nastavitve in programe;
- ker ima veliko boljši RAM management: iste stvari občasno delam tudi na Lenevotu s podobnimi specifikacijami (firma prisega na Lenovo), kjer imam stalno probleme zaradi premalo RAMa, v OSX pri istih odprtih programih vse teče brez problemov;
- ker ima trackpad, ki je dejansko uporaben, je na nivoju miške;
- ker so poskrbeli za vse malenkosti, kot je osvetljena tipkovnica, magnetni priključek za elektriko, brez vijakov in štrlečih delov, ki se ti potem zatikajo med sprevljanjem v torbo;
- ker ti ob prehodu na nov računalnik sistem sam poskrbi za migracijo vseh programov, dokumentov in nastavitev;
- ker šele ob uporabi spoznaš, kakšen luksuz je dolga avtonomija baterije;
- ker računalnik v stanju pripravljenosti zdrži ZELO dolgo časa in ga zato sploh ni potrebno nikoli ugašati (to bi sicer v teoriji moralo držati tudi za win naprave, a dejansko so moje izkušnje take, da stvar nikoli ne dela 100%)

Ima pa Mac tudi slabosti, glavna je ta, da te potem vedno boli glava, ko moraš iz bilokaterega razloga delati na Windows šlampariji.

trnvpeti ::

na macu mam vedno problem z nadgradnjo hw(tako ali drugace)
za super duper maca dobim manjso garancijo kot za pc, koji ku....
ceprav je mac se vedno zelo odziven, apple komplicira z nadgradjo oS na star(?!) hw, spet koji ku... ce se vedno vse deluje

M-XXXX ::

- OSX že več kakor dve leti deluje brez vsakih problemov, brez kakršnega koli nameščanja gonilnikov, brez ponovnih zagonov, plavih zaslonov in podobnih presenečenj, se tudi ne "zasvinja" in upočasni;

Nimam pojma o kakšnem nameščanju gonilnikov in plavih zaslonih govoriš. Razen če si mogoče nazadnje uporabljal windowse pred približno 6-7 leti?

- prehod na novo verzijo traja pol ure, po postopku se znajdeš v novem OS-u, ki ti od prej ohrani vse nastavitve in programe;

Kot sem že rekel 6-7 let nazaj nazadnje windowse uporabljal?

- ker ima veliko boljši RAM management: iste stvari občasno delam tudi na Lenevotu s podobnimi specifikacijami (firma prisega na Lenovo), kjer imam stalno probleme zaradi premalo RAMa, v OSX pri istih odprtih programih vse teče brez problemov;

500-1000€ večjo investicijo zagovarjaš na podlagi ramov, ki so vredni cca 40€?

- ker ima trackpad, ki je dejansko uporaben, je na nivoju miške;

Je dober priznam. Mnogo laptopov ima dober trackpad. Miške pa ne bo nikoli nadomestil.

- ker so poskrbeli za vse malenkosti, kot je osvetljena tipkovnica, magnetni priključek za elektriko, brez vijakov in štrlečih delov, ki se ti potem zatikajo med sprevljanjem v torbo;

Ok to pa ni samo 6-7 let nazaj ampak bi rekel, da okoli 20. Več?

- ker ti ob prehodu na nov računalnik sistem sam poskrbi za migracijo vseh programov, dokumentov in nastavitev;

Ne, da imaš na PC-ju samo en tak program, na stotine jih imaš.

- ker šele ob uporabi spoznaš, kakšen luksuz je dolga avtonomija baterije;

Imam tablico ki zdrži krepko nad 15ur. Meh nikoli ne rabim.

V zadnjih letih sem priporočal recimo 20-30 laptopov kolegom. Niti EDEN ni imel zahteve, da baterija zdrži več kot cca 4h, ostali manj.

- ker računalnik v stanju pripravljenosti zdrži ZELO dolgo časa in ga zato sploh ni potrebno nikoli ugašati (to bi sicer v teoriji moralo držati tudi za win naprave, a dejansko so moje izkušnje take, da stvar nikoli ne dela 100%)

Windowsi se na SSD-ju bootajo v dobrih 10 sekundah. Če ti je to preveč seveda deluje tudi spanje.

shadeX ::

@Sammy73

Všeč mi je ker si pač argumentiral stvari ki si jih povedal, v nasprotju z drugimi. Respect tukaj.

Ampak govora je o Apple strojni opremi in ne programski. Ti si večino stvari naštel kaj lahko naredi MAC OS, ampak pozabljaš da MAC OS lahko daš na vsak računalnik ki ga poganja Intelov procesor.

ker so poskrbeli za vse malenkosti, kot je osvetljena tipkovnica, magnetni priključek za elektriko, brez vijakov in štrlečih delov, ki se ti potem zatikajo med sprevljanjem v torbo;


Ker se zanimam za nov prenosnik, ti povem da Asusi N-serije imajo že osvetljeno tipkovnico.

lexios ::

shadeX je izjavil:

Ni dvakrat cenejši je pa razlika v ceni celih 290EUR s tem da ima drugi prenosnik še boljše tehnične lastnosti. (Npr v grafiki ga DELL pohrusta), večji ekran...

Mac

Dell

Dellu pa nabije ceno to ker ima še dodaten RAM, boljšo grafiko, večji ekran. Z istimi specifikacijami kot MAC mu cena 750EUR ne uide. Mogoče kak eur več. Žal take ponudbe nisem našel.

S tem da MAC ni primeren več kakor za pisarniška dela ( zaradi grafike ). Dell pa priključiš na zunanji monitor in lahko povrhu vsega še gejmaš.


Še en kekec, ki primerja 15" in 13"! ;((

Če še nisi opazil, v 13" modele z razlogom NE vgrajujejo 4-jeder in ločene grafike (razen redkih gamerskih izjem, ki failajo v kakovosti zaslona, bateriji, pregrevanju...)!

Lahko najdeš 2x cenejši prenosnik z enakimi dimenzijami, trajanjem baterije, kvaliteto zaslona, tipkovnice, trackpada in ohišja, specifikacijami, performancem? Pozoren bodi na primerljivo kvaliteto vgrajenih komponent, vodil, hiter SSD, WiFi, tip procesorja, grafične... Ne mi prosim ponujat zgolj številk, npr. frekvence procesorja, na papirju... Bom zelo vesel, ker razmišljam o menjavi trenutnega prenosnika (ki ni Apple!)!;)

Sj se najbrž zavedaš, da 13" modeli zahtevajo drugačen pristop kar se tiče hlajenja v navezavi z optimizacijo in izkoristkom prostora, ter so namenjeni povsem drugemu segmentu trga kot npr. 17" "workstation" prenosniki z "večjim ekranom" in "top of the line grafično in "15-imi" jedri"...?

Se pa strinjam, da pri Applu plačaš tudi "znamko", tko kot jo npr., ko kupuješ Thinkpad serijo znamke Lenovo ali bilokarkoli drugega BMW, Audi itd... Plačaš znamko, delno pa gre ta razlika v ceni tudi na račun boljših materialov in daljšo življensko dobo samega prenosnika! Zdj mi pa prosim najd 13" prenosnik enake kvalitete kot npr. 13" rMBP ali top of the line Thinkpad (tudi kar se občutka v roki tiče, ne zgolj specifikacij na papirju!) po nižji ceni in ne mi prosim ponujat 15" modelov ali plastike z rokom uporabe 2 leti...

hojnikb ::

Vedno ista zgodba, ko pride do teme Win vs Mac

Every.freakin'.time

@OP nabavi tistega, ki ti je lepši, tema pa naj gre pod kjuč.
#brezpodpisa

lexios ::

To je prav zanimivo kako se vedno obešate ob eno zadevo katere tako ali tako 99.99% ljudi ne potrebuje.


Se ne obešam(o), sam korektni dejmo bit ko se gremo neke primerjave, ok?

Natanko zato menim, da OP sploh ne potrebuje lapotopa in mu za polovično ceno priporočam workstation+monitor. ;)

hojnikb ::

lexios je izjavil:

To je prav zanimivo kako se vedno obešate ob eno zadevo katere tako ali tako 99.99% ljudi ne potrebuje.


Se ne obešam(o), sam korektni dejmo bit ko se gremo neke primerjave, ok?

Natanko zato menim, da OP sploh ne potrebuje lapotopa in mu za polovično ceno priporočam workstation+monitor.
;)

this.
za tak budget, kot ga ima OP, se da sestavit kr konkretno kišto + en spodoben IPS monitor.
#brezpodpisa

driver_x ::

shadeX je izjavil:



Ampak govora je o Apple strojni opremi in ne programski. Ti si večino stvari naštel kaj lahko naredi MAC OS, ampak pozabljaš da MAC OS lahko daš na vsak računalnik ki ga poganja Intelov procesor.


Ja, vem, to sem tudi sam počel, vendar
1.) moraš imeti srečo s hardwerom
2.) izgubiš kar nekaj prednosti, ki ti jih nudi Mac kot celota

Na Maca glej kot na celoto, SW in HW skupaj. Oboje je dodelano v nulo. Seveda je to težko razumeti nekomu, ki takega računalnika ni nikoli uporabljal in gleda le številke na papirju.

hojnikb ::

driver_x je izjavil:

shadeX je izjavil:



Ampak govora je o Apple strojni opremi in ne programski. Ti si večino stvari naštel kaj lahko naredi MAC OS, ampak pozabljaš da MAC OS lahko daš na vsak računalnik ki ga poganja Intelov procesor.


Ja, vem, to sem tudi sam počel, vendar
1.) moraš imeti srečo s hardwerom
2.) izgubiš kar nekaj prednosti, ki ti jih nudi Mac kot celota

Na Maca glej kot na celoto, SW in HW skupaj. Oboje je dodelano v nulo. Seveda je to težko razumeti nekomu, ki takega računalnika ni nikoli uporabljal in gleda le številke na papirju.

Yup, apple uporablja voodoo magijo, da stvari delujejo harmonično or whatever.. :)):))
#brezpodpisa

Engineer_ ::

driver_x je izjavil:


Na Maca glej kot na celoto, SW in HW skupaj. Oboje je dodelano v nulo. Seveda je to težko razumeti nekomu, ki takega računalnika ni nikoli uporabljal in gleda le številke na papirju.


Kaj točno je dodelano u nulo? Prosim, navedi 10 lastnosti, ki so dodelane bolje kot pri windowsih. Da prepričaš OPa za nakup applovega strojčka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

floyd1 ::

- OSX že več kakor dve leti deluje brez vsakih problemov, brez kakršnega koli nameščanja gonilnikov, brez ponovnih zagonov, plavih zaslonov in podobnih presenečenj, se tudi ne "zasvinja" in upočasni;

Tudi jaz sem imel Win7 več kot dve leti gor na 2 mašinah brez ene težave, a en sam uporabnik ni neka referenca, da je vse oh in sploh in da tudi drugi nimajo težav - recimo:
Archived - Mac OS X 10.5: "Blue screen" appears after installing Leopard and restarting

Že tu sem malo zmeden - apple in bluescreen?

nekatere rešitve tega problema pa so sploh iz rubrike "saj ni res... pa je ;):
Option A: Use another Mac to remove application enhancement software
Option B: Reinstall Leopard

Druga rešitev je sploh zakon ;((, leta 2012 so bli pri Applu očitno še v kameni dobi in dvomim, da se je do zdaj toliko spremenilo.
Obstaja pa še "C" rešitev, a piše da je možno, da ne bo delala. V tem primeru pač A ali B. Jej, jej ,jej...

Kopirano od tu.

Edit: typo, typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Nummy ::

Engineer_ je izjavil:

driver_x je izjavil:


Na Maca glej kot na celoto, SW in HW skupaj. Oboje je dodelano v nulo. Seveda je to težko razumeti nekomu, ki takega računalnika ni nikoli uporabljal in gleda le številke na papirju.


Kaj točno je dodelano u nulo? Prosim, navedi 10 lastnosti, ki so dodelane bolje kot pri windowsih. Da prepričaš OPa za nakup applovega strojčka.


-sistem je minimalističen. OS je majhen oz. manjši kot windows in zasede zgolj slabih 11GB na disku, če pa vržeš po inštalaciji še par programov dol pa še manj. Po zagonu sistem porabi le 300-700MB RAM-a (odvisno koliko imaš frej). Windows? Po inštalaciji 28.1GB.
-zaradi minimalističnosti in enostavnosti nimaš toliko bloatware-a gor kot na windows mašini. Antivirus? Pozabi ga. Če imaš nvidia grafično, ti na windows mašini ob zagonu laodada v RAM ene 4-8 programov. Od tega sta dva driver helperja, tray application, setting (nadzorna plošča), updater za nadzorno ploščo, 2x streamer service in user experience driver component. Nvidia je imela nekoč driver velik cca 100MB. Po zagonu si imel notri samo nadzorno ploščo in še en servis naloadan. Danes je driver velik 350MB in po zagonu nasvinja več kot 200MB samo s tem bloat-om. RAbiš vse to? Verjetno ne. Če pa izklopiš lahko pride do čudnih situacij. OS X? Driver je že del sistema in nimaš nobenega dodatnega programa od nvidie gor. Dvomim da porabi več kot 50MB. Grem naprej? Driver za zvočno? za miško? ... Po zagonu windows-ev imam 1.3GB RAM-a zasedenega samo s sistemom, driverji in porogrami, ki pritičejo zraven.
-ko smo že pri RAM-u, 10.9 OS X uporablja kompresiranje podatkov v RAM-u, kar pomeni da lahko notri spraviš 25-50% več podatkov kot imaš kapacitete. Uporabno? Hell yeah, ko ti začne zmanjkovati spomina.
-ker imaš manjši nabor podprte strojne opreme, pomeni da tisto kar je podprto bo 100% delovalo. O kan windows-ih tudi dela večinanekje 99% vseh stvari. Sepa najde kak kos, ki ima fail driverje in ne dela kot bi moralo (wacom tablice na primer).
-imam hackintosh-a in niti enkrat še nisem videl, da bi se mi kak program "obesil" ali pa da bi dobil kako sesutje kateregakoli programa ali pa da bi se vsul sistem. Windows? Ja tud na 8.1 sem že fasal bluescreen. Krivec? Intel driverji za disk kontroler in nvidia driver. Je pa res, da so windows-i zelo stabilni gleda na par let nazaj. Ampak še vedno se tu pa tam zgodi, da se kaj obesi ali usuje. Edina stvar, ki mi na hackintoshu ne deluje je sleep in hibernacija računalnika. Ampak to zato, ker matična ni podprta... Lahko bi se matral in zadevo usposobil, pa se mi po pravic povedan ne da, ker tega ponavadi niti ne rabim (važno da dela screen saver in da ugasne monitorje, če me nekaj časa ni za kompom).
-odzivnost in hitrost sistema na istem HW je večja. Photoshop mi iztisne iz moje mašine tu veliko več in mi dela veliko hitreje.
-od 10.9 naprej imaš OS ZASTONJ in prav tako celoten office paket, ki je zelo dober in celo sposoben odpirati in shranjevati MS datoteke brez da bi dobil ven popačen file.
-odlična integracija adobe programov. Za windows tega ne morem reči. Zgleda kot je adobe napisal svoj creative paket za OS X in potem samo portal zadevo še na windows, ker začuda na windows sistemu imaš kar precej komplikacij z njihovimi programi medtem ko na mac-u dela večinoma vse kot mora.


slabosti mac-ov:
-večina modelov nenadgradljiva. Kar kupiš to imaš potem dokler ne ckrne ali ne menjaš. Čeprav tudi velika večina pri PC-jih ponavadi ne nadgrajuje ampak dostikrat zamenja cel računalnik. Nazadnje ko sem hotel nadgraditi svojo mašino, sem moral menjati CPU, plato in RAM, kar je skoraj isto kot če bi v praksi kupil kar celo mašino oz. bi bolje prišel skozi, ker bi potem stare dele lahko prodal kot celoten računalnik (prej bi spravil v promet, kot po delih). Pri nakupu mac-a moraš že prej vedeti kaj hočeš in rabiš. In to pripravljen plačati, ker kasneje dostikrat ne moreš zamenjati veliko.
-kar privede do naslednje točke: cena. Ja mac-i so dragi kot hudič, ampak ko pogledaš še iz drugega kota in pretehtaš ali so vredni? Če bi mene par let nazaj vprašal ali bi kupil mac-a ali PC, bi ti avtomatsko rekel PC. Pa sem par mesecev bolj kot ne za hec probal OS X naložit na mojo mašino in začuda mi je ratal. Na začetku sem se samo malo špilal s sistemom, ga probal sesut in podobno. Potem pa sem naložil gor še adobe suite in probal delati. Ja razlika je bila očitna. Danes če me vprašaš ti povem, da za delo nočem drugega kot mac-a. Za špilanje iger pa PC.
Potem poglej še design. Recimo če delaš kot grafični oblikovalc ali artist ali pač nekaj v vezi z multimedijo in adobe paketom in ti v firmi nočejo kupiti/dati mac workstation-a. Ok no problem, zbereš nekaj k€ (3-4)k€), si kupiš tanovega mac pro-ja in voila. Lahko ga daš zjutraj v nahrbtnik in ga neseš v službo in imaš svojo workstation mašino doma in v službi. Prav tako imac mini-ja če ti je tisti predrag in ne rabiš tako močne mašine). Overall ko potegneš črto, vidiš da dober OS, fajn dizajn računalnika odtehtata svojo ceno. Ja verjetno so še vedno precenjeni ampak to je pač to, ker ima apple tu monopol. Ni nobenega drugega proizvajalca, ki bi imel podobne računalnike in razvil svoj OS, ki bi lahko konkuriral windows-em. (linux rabi še precej čokolešnika da bo zlezel iz plenic da bo toliko uporaben). Če imaš rad svoje živce in želiš delati v hitrem, odzivnem in stabilnem okolju, potem pač plačaš tistih nekaj € več, in imaš nekaj kar bo 99.99% delalo. Čakam že par let na kakega frajerja, da bo pogruntal kako novo znamko računalnikov, ki bodo imeli svoj specifičen OS, ki bo zmožen poganjati stvari, ki ji je recimo zmožen OS X ali windows in da bo sistem tako enostaven za uporabo ter seveda da bo imel dobro strojno podporo (pa tudi če samo za lasten HW). A glej ga zlomka, še vedno ga ni junaka...

driver_x je izjavil:

OP: kupi Mac-a, ti ne bo žal.

Tudi sam sem bil med tistimi, ki menijo, da so Maci precenjeni. Potem pa sem bol iz radovednosti dve leti nazaj kupil Aira. Za naprej sem prepričan, da nočem imeti nobenega opravka več s PC-ji (če se kaj ne drastično ne spremeni na katerikoli strani), ker:

- OSX že več kakor dve leti deluje brez vsakih problemov, brez kakršnega koli nameščanja gonilnikov, brez ponovnih zagonov, plavih zaslonov in podobnih presenečenj, se tudi ne "zasvinja" in upočasni;
- prehod na novo verzijo traja pol ure, po postopku se znajdeš v novem OS-u, ki ti od prej ohrani vse nastavitve in programe;
- ker ima veliko boljši RAM management: iste stvari občasno delam tudi na Lenevotu s podobnimi specifikacijami (firma prisega na Lenovo), kjer imam stalno probleme zaradi premalo RAMa, v OSX pri istih odprtih programih vse teče brez problemov;
- ker ima trackpad, ki je dejansko uporaben, je na nivoju miške;
- ker so poskrbeli za vse malenkosti, kot je osvetljena tipkovnica, magnetni priključek za elektriko, brez vijakov in štrlečih delov, ki se ti potem zatikajo med sprevljanjem v torbo;
- ker ti ob prehodu na nov računalnik sistem sam poskrbi za migracijo vseh programov, dokumentov in nastavitev;
- ker šele ob uporabi spoznaš, kakšen luksuz je dolga avtonomija baterije;
- ker računalnik v stanju pripravljenosti zdrži ZELO dolgo časa in ga zato sploh ni potrebno nikoli ugašati (to bi sicer v teoriji moralo držati tudi za win naprave, a dejansko so moje izkušnje take, da stvar nikoli ne dela 100%)

Ima pa Mac tudi slabosti, glavna je ta, da te potem vedno boli glava, ko moraš iz bilokaterega razloga delati na Windows šlampariji.


No po pravic povedan imaš tudi na windows mašini (in ostalih) lahko osvetljeno tipkovnico. Ravno pišem z njo :)
Prav tako migracija podatkov. Sem iz win7 (piratskih) prešaltal na win8 (legalne) in sem obdržal vse programe in podatke. Potem pa še nadgradnja na win8.1 in še vedno vse tu. Diska nisem formatiral že odkar je win7 prišel ven.

Glede ostalega se pa strinjam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nummy ()

shadeX ::

Če imaš rad svoje živce in želiš delati v hitrem, odzivnem in stabilnem okolju,


Sicer pa tega ne razumem. Kaj vam se Windowsi sesuvajo kot za šalo ali kaj? Sam si lastim prenosnika z Win 7 , in stacionarca z Win 7. Oba imata ogromno število ur za sabo, ampak Windowsi se mi niso še sesuli.

Tako da razložite tole izjavo. Kakšen je za vas stabilen (Mac ) in nestabilen( drugo ) OS?

Ali samo vlečete mit iz WIN 95 / 98 naprej?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

GGGGG ::

shadeX, daj prosim meni pokaži ultrabooka z dobro avtonomijo in dobrim ohišjem za 600 eur. Da najprej to rešimo. Žena bo v kratkem menjala, pa bi z veseljem prihranil 600 eur.

shadeX ::

O kakšnih 600€ ti govoriš? Govora je bilo o mac rentini 13", ki stane 1.5k €. Ker sem napisal da ga dobiš 2x ceneje, je to potem 750€. Za tak denar dobiš spodoben 13" prenosnik konkurent mac-u. O avtonomiji ne bom razglabljal, ker ne vem če miti o katerih pišete ( da baterija zdrži 12 ur ? - performance je vprašljiv potem tukaj ) držijo. Skrolaj malo gor kjer smo razglabljali, koliko apple userjev resnično uporablja baterijo 12 ur brez napajanja.

Dobro ohišje. Kako naj vem če ima prenosnik dobro ohišje? A ti veš da mac ga ima? Ti je kdaj padel po tleh in ni dobil praskice? Jaz za svojega Asusa ne vem, ker ga še nisem vrgel po tleh.

Meni je baterija in kvaliteta ohišja pri prenosniku še najmanj pomembna. Na svoje stvari znam paziti in mi ne padajo iz rok. Če kupiš prenosnik za delo, ga postaviš na mizo, priključiš na 220v in delaš. O kakšni kvaliteti ohišja bluzite vi. To se govori za telefone ker je nevarnost da ti potleh pade, ne pa za prenosnike.

Daj ti meni povej od kdaj se Windowsi sesuvajo?

GGGGG ::

Ja v primeru "navadnih" prenosnikov cena ne laže. (HP, Asus, Toshiba, Acer ... ). Ampak v primeru Apple prenosnikov se ga 2x preplača, za kolikor ponuja.


Tole si napisal, pa sem samo hotel kakšno priporočilo, da ne bom naslednjič spet kupoval aira za 1200.

Ker sem napisal da ga dobiš 2x ceneje, je to potem 750€. Za tak denar dobiš spodoben 13" prenosnik konkurent mac-u.


Nope, ne dobiš.

Skrolaj malo gor kjer smo razglabljali, koliko apple userjev resnično uporablja baterijo 12 ur brez napajanja.


Zato, ker sta se 2 na slo-techu zmenila, da je baterija na laptopu brezveze, je to postala splošna resnica, al kako?

Dobro ohišje. Kako naj vem če ima prenosnik dobro ohišje? A ti veš da mac ga ima? Ti je kdaj padel po tleh in ni dobil praskice? Jaz za svojega Asusa ne vem, ker ga še nisem vrgel po tleh.


Ja, vem, da ga ima. Vem tudi, da ga cheap prenosniku po pravilu nimajo.

Meni je baterija in kvaliteta ohišja pri prenosniku še najmanj pomembna. Na svoje stvari znam paziti in mi ne padajo iz rok.


Good for you. Meni pa baterija pomeni ogromno, ravno tako ohišje, tipkovnica, trackpad zaradi katerega mi ni treba nositi sabo miške, tišina, dober ekran itd. Glede na prodajo bi rekel, da nas je takih kar nekaj.

Če kupiš prenosnik za delo, ga postaviš na mizo, priključiš na 220v in delaš.


Ne, v tem primeru kupiš desktopa. Jaz imam prenosnik ravno zato, da mi ni treba sedeti za mizo in mrzlično iskati 220v vsako uro.

k--p ::

Za 750€ realno ne dobis nic primerljivega Airu, čisto po HW. Niti za 1000 (slo).
Pa nisem fan Apple ali pa PC, bolj right tool for the right job I guess...
Realnost pa je, da še nisem videl spodobnega 13' laptop PC-ja z SSD, več kot 900+ pixlov višine in 8 gb RAM-a pod 1000 eu (slo), manj kot 2 kg, tanek... Se cena kar približa MBA.
Imaš npr. Dell XPS, Asus Zenbook in podobne, ki pa so dražji in morda malo močnejši od MBA.
Sam uporabljam PC laptop.

Nummy ::

shadeX je izjavil:

Če imaš rad svoje živce in želiš delati v hitrem, odzivnem in stabilnem okolju,


Sicer pa tega ne razumem. Kaj vam se Windowsi sesuvajo kot za šalo ali kaj? Sam si lastim prenosnika z Win 7 , in stacionarca z Win 7. Oba imata ogromno število ur za sabo, ampak Windowsi se mi niso še sesuli.

Tako da razložite tole izjavo. Kakšen je za vas stabilen (Mac ) in nestabilen( drugo ) OS?

Ali samo vlečete mit iz WIN 95 / 98 naprej?


Že prej napisal glede bugov in podobnih stvari, brskaj malo nazaj. WAcom tablica pošteno zbugana na windowsih. Včasih se zgodi, da se driver od grafične usuje (kar zna biti posledica oz. razlog lahko tudi sam program (adobe)). Ko že napisano, tudi že dobil bluescreen na win8.1, zaradi slabega intelovega driverja za sata kontroler in zaradi nvidia driverja za grafiko. Ja win7 in naprej so veliko bolj stabilni (ne pozabimo tudi win XP) kot prejšnje verzije windowsev, ampak še vedno prideo do crash-a tam pa tam. Še posebej se crash zna zgoditi, ko resno obremeniš sistem. Lahko tudi da je prišlo tudi do napake pri kakem bitu v RAM-u. Tudo to možnost dopuščam. Ampak do sedaj uporabljam OS X 10.9 že ene 2 meseca za delo (developer preview verzijo prej) in nisem še doživel crash-a. Ob inštalaciji win8.1 sem doživel hitro hladen tuš, ko sem hotel posodobiti driverje. Intel je potem izdal verzijo za 8.1, glede nvidia driverja pa še nisem sure kaj je bil vzrok. Driver, aplikacija, ali faulty bit v RAM-u, čeprav RAM sem pregledal in je OK, samo do skoka bita lahko vseeno pride tudi pri dobrem RAM-u.

Nummy ::

shadeX je izjavil:

O kakšnih 600€ ti govoriš? Govora je bilo o mac rentini 13", ki stane 1.5k €. Ker sem napisal da ga dobiš 2x ceneje, je to potem 750€. Za tak denar dobiš spodoben 13" prenosnik konkurent mac-u. O avtonomiji ne bom razglabljal, ker ne vem če miti o katerih pišete ( da baterija zdrži 12 ur ? - performance je vprašljiv potem tukaj ) držijo. Skrolaj malo gor kjer smo razglabljali, koliko apple userjev resnično uporablja baterijo 12 ur brez napajanja.

Dobro ohišje. Kako naj vem če ima prenosnik dobro ohišje? A ti veš da mac ga ima? Ti je kdaj padel po tleh in ni dobil praskice? Jaz za svojega Asusa ne vem, ker ga še nisem vrgel po tleh.

Meni je baterija in kvaliteta ohišja pri prenosniku še najmanj pomembna. Na svoje stvari znam paziti in mi ne padajo iz rok. Če kupiš prenosnik za delo, ga postaviš na mizo, priključiš na 220v in delaš. O kakšni kvaliteti ohišja bluzite vi. To se govori za telefone ker je nevarnost da ti potleh pade, ne pa za prenosnike.

Daj ti meni povej od kdaj se Windowsi sesuvajo?

Punca že par leta nazaj kupila pretigio prenosnik. Takrat je bil po specifikacijah najboljši v trgovini in seveda tudi najdražji. Nikoli ji ni padel na tla in ničesar. Ampak zadeva je bila tako slabo narejena, da se ji pregreval non-stop in posledično po pol leta uporabe ohišje začelo razpadati in prav tako panti za monitor. Menjali smo vsega boga, od dveh grafičnih kartic, CPU-ja, RAM-a, diska,... nič ni pomagalo. Če je ohišje slabo narejeno, se bo prenosnik pregreval. Če je iz preslabih materialov, bo razpadel zaradi temperaturnih nihanj. Če na to nisi pomislil, ti predlagam, da prebereš kako knjigo iz fizike na to temo.

V praksi je ohišje najbolj pomemben del prenosnika, ker je praktično edini del, katerega ne moreš zamenjati za da drugačno obliko.

Sedaj ko kupujem prenosniok, najprej pogledam pante in kako dobro je narejeno hlajenje in ohišje, potem pa prečekiram specifikacije. Na koncu pa zadevo hočem še stestirati. Poganjaš ene pol ure en benchmark gor in če vidiš, da je temperatura česarkoli na 65 stopinj je zadeva zanič. Ja 65 je še veliko pod mejo, ampak pri prenosniku je ta temperatura že kar pošteno "previsoka" za plastiko okoli. Grafična gre lahko tja do 80 stopinj samo vedno raje kupujem tisto kar se manj greje kot to kar se več.

Če pa imaš prenosnik samo za pasjanso špilat, pa je bolje, če si kupiš tablico. :)

lexios ::

je to potem 750€. Za tak denar dobiš spodoben 13" prenosnik konkurent mac-u.


Kot rečeno razmišljam o nakupu novega... Dej mi najd en 13" prnosnik, ki je za ta denar konkurent mac-u!? Ajd, dodaj še 200+ eurov pa mi najd enga s haswell procesorjem, bo ok? Hvala!

Dobro ohišje. Kako naj vem če ima prenosnik dobro ohišje?


Spet pišeš kr na pamet? Pojdi v trgovino in primi zadeve v roke... Ponavadi je za prvi vtis dovolj že, da pri različnih prenosnikih ohišje malce bolj pretipaš in preizkusiš kako se odpira zaslon (panti)...

ponky ::

Sem pred isto dilemo, grafično oblikovanje in ustrezen prenosnik... Mac 13'' je vsekakor premajhen in predrag za to, kar nudi, je pa res, da je veliko bolj stabilen kot win os. Asus oz še nekateri drugi ti za isto ceno ponujajo full hd prenosnik z i7 procesorjem in ips matrico, kar je pogoj za delo z grafiko (moje mnenje). Ena od variant je tudi kupiti prenosnik, na katerega se da naložiti mavericka ali prejšnje sisteme osx ter win 8. 1 (dual boot), pa je zadeva rešena. Sam imam tako naštiman stacionarni računalnik, dual boot win8. 1 in osx maverick... Ampak bom rekel tako... Na začetku sem zelo dvomil, da se bom navadil na macov sistem... Po nekajkratnih blue screenih na kupljenem win8 in po par urah obdelave določene slike me nihče več ne prepriča, da bi ps in
lr uporabljal na win... Tako, da je za razmislit...

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

techfreak :) ::

je pa res,da je veliko bolj stabilen kot WIN OS
Tukaj se motis.

Ena od variant je tudi kupiti prenosnik,na katerega se da naložiti mavericka ali prejšnje sisteme OSx ter WIN 8.1 (dual boot),pa je zadeva rešena.
Ce te ne moti da ti obcasno zadeva ne bo delovala in da je podpora strojne opreme prenosnikov na OS X precej slaba, potem lahko gres tudi to pot.

po nekajkratnih blue screenih na kupljenem WIN8
Ocitno si imel ali tezavo s konfiguracijo strojne opreme ali pa z gonilniki. BSOD nakazuje napako iz katere se OS ni mogel (varno) pobrati in nadaljevati dela, pri uporabi OS X pa nikakor nisi varen pred tem, saj imajo *nix sistemi kernel panic, ki je enaka zadeva.

Nummy ::

Tukaj se motis.

To sam ti veš pa noben tadrug.. ane? A gospod veliki gwana, can I touch you?


Ce te ne moti da ti obcasno zadeva ne bo delovala in da je podpora strojne opreme prenosnikov na OS X precej slaba, potem lahko gres tudi to pot.


Sploh ne razmišljat o nalaganju OS X-a na prenosnik, ker jih je like 5% takih, ki dela brez problemov. Že sam BIOS je ponavadi zelo okrnjen napram navadnim stacionarnim škatlam in brez določenih nastavitev (USB EFI boot, AHCI disk mode, HT off -> CPU, disable dGPU ali iGPU,...) ne gre naložiti OS X-a gor.

Ocitno si imel ali tezavo s konfiguracijo strojne opreme ali pa z gonilniki. BSOD nakazuje napako iz katere se OS ni mogel (varno) pobrati in nadaljevati dela, pri uporabi OS X pa nikakor nisi varen pred tem, saj imajo *nix sistemi kernel panic, ki je enaka zadeva.


Smarty pants, nisi pomislu da je šlo lahko tud za okvaro hardware-a ali pa kak malware? Ah ne obstajajo samo napačno konfigurirani sistemi in težave z gonilniki...
Do danes še nisem videl kernel panic na svojem mac-u. Sem parkrat sesul aplikacije, ampak to je bila moja krivda, ker sem delal notri čudne stvari.

driver_x ::

ponky je izjavil:

Sem pred isto dilemo, grafično oblikovanje in ustrezen prenosnik... Mac 13'' je vsekakor premajhen in predrag za to, kar nudi, je pa res, da je veliko bolj stabilen kot win os. Asus oz še nekateri drugi ti za isto ceno ponujajo full hd prenosnik z i7 procesorjem in ips matrico, kar je pogoj za delo z grafiko (moje mnenje). Ena od variant je tudi kupiti prenosnik, na katerega se da naložiti mavericka ali prejšnje sisteme osx ter win 8. 1 (dual boot), pa je zadeva rešena. Sam imam tako naštiman stacionarni računalnik, dual boot win8. 1 in osx maverick... Ampak bom rekel tako... Na začetku sem zelo dvomil, da se bom navadil na macov sistem... Po nekajkratnih blue screenih na kupljenem win8 in po par urah obdelave določene slike me nihče več ne prepriča, da bi ps in
lr uporabljal na win... Tako, da je za razmislit...


Če nočeš ps in lr laufat v win, potem vzemi maca.

Nummy ::

ponky je izjavil:

Sem pred isto dilemo, grafično oblikovanje in ustrezen prenosnik... Mac 13'' je vsekakor premajhen in predrag za to, kar nudi, je pa res, da je veliko bolj stabilen kot win os. Asus oz še nekateri drugi ti za isto ceno ponujajo full hd prenosnik z i7 procesorjem in ips matrico, kar je pogoj za delo z grafiko (moje mnenje). Ena od variant je tudi kupiti prenosnik, na katerega se da naložiti mavericka ali prejšnje sisteme osx ter win 8. 1 (dual boot), pa je zadeva rešena. Sam imam tako naštiman stacionarni računalnik, dual boot win8. 1 in osx maverick... Ampak bom rekel tako... Na začetku sem zelo dvomil, da se bom navadil na macov sistem... Po nekajkratnih blue screenih na kupljenem win8 in po par urah obdelave določene slike me nihče več ne prepriča, da bi ps in
lr uporabljal na win... Tako, da je za razmislit...


Kupi si macboob pro 15" pa mirna bosna. Če nimaš zdele keša, našparaj malo, če ga imaš pa itak nimaš kaj razmišljat. Take resolucije, kot jo ima MBP na 15" verjetno nima noben drug prenosnik. Lahko pa kupiš tudi refurbished prenosnik.

M-XXXX ::

Take resolucije, kot jo ima MBP na 15" verjetno nima noben drug prenosnik. Lahko pa kupiš tudi refurbished prenosnik.

Heh se hecaš al kaj? Si mogoče hotel napisat da praktično vsi proizvajalci nudijo višje od najvišje Applove ali kaj tretjega :D?

hojnikb ::

#brezpodpisa

techfreak :) ::

Nummy je izjavil:

To sam ti veš pa noben tadrug.. ane? A gospod veliki gwana, can I touch you?
Nikakor ni skrivnost da je Windows kar se da stabilen sistem (predvsem zadnje verzije), OS X pa je pac tezko boljsi.

Nummy je izjavil:

Smarty pants, nisi pomislu da je šlo lahko tud za okvaro hardware-a ali pa kak malware? Ah ne obstajajo samo napačno konfigurirani sistemi in težave z gonilniki...
Do danes še nisem videl kernel panic na svojem mac-u. Sem parkrat sesul aplikacije, ampak to je bila moja krivda, ker sem delal notri čudne stvari.
Okej, na okvaro HWja sem pozabil, pri programih (vkljucno z malware) pa je precej majhna moznost, razen ce pac dostopa do low-level HWja (npr. virtualizacija) ali do low-level delov OSa (npr. rootkit).

Vse te moznosti (okvara oz. konfiguracija HWja in gonilniki) za BSOD/kernel panic so enake tudi pri ostalih OSih, pri OS X se pa izognes samo kernel panicom vezanih direktno na strojno opremo samega prenosnika ter gonilnikov zanjo (ker pac Apple dovolj dobro stestira teh nekaj konfiguracij ki jih prodaja, da je kaj taksnega precej nedopustno).

Nummy ::

hojnikb je izjavil:

Jap, res nima nihče večje resolucije kot apple :))

Full ti pomaga 4K prenosnik, k ma 5400 disk notr. To je tak, kot da bi kupu ferarija, pa bi mel skoz ročno zategneno na 3/4 in se hotu furat 300km/h...
Next please.
Toshibini prenosniki so zelo znani po tem, da se hitro pokvarijo in da so totalno nebalansirani.
Poleg tega nima niti thunderbolt priključka...
Vedno se oglašaš in pametuješ hojnik in vedno ga streljaš mimo da je smešno še cel mesec.

Mavrik ::

Nummy: Zakaj zdaj bluziš o diskih če ti je samo kazal, da si lagal o resoluciji drugih prenosnikov? Med drugim recimo Lenovo Yoga Pro 2 s svojim 3200 displayem in SSD diskom nikakor ni počasna.

Obenem, a znaš razložiti zakaj je Thunderbolt priključek tako pomemben (razen tega da je to edini priključek ki ga majo Apple monitorji)? A imaš kakšen link o pokvarljivosti Toshib? Namreč z laganjem o resoluciji drugih prenosnikov nisi pokazal da znaš karkoli o trgu prenosnikov.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Nummy ::


Nikakor ni skrivnost da je Windows kar se da stabilen sistem (predvsem zadnje verzije), OS X pa je pac tezko boljsi.

To pa sam ti veš... Že samo to, da moraš na windowsih driverje ponavadi sam iskati oz. si odvisen od različnih proizvajalcev je velik minus za stabilnost. Pri apple vse naredi ena firma in 100% dela, pri windowsih pa je možnost da kaj ne dela skupaj in potem si ga lahko samo potegneš.

Okej, na okvaro HWja sem pozabil, pri programih (vkljucno z malware) pa je precej majhna moznost, razen ce pac dostopa do low-level HWja (npr. virtualizacija) ali do low-level delov OSa (npr. rootkit).

*cough* virusi... *cough* Aja kolko jih je za OS X? Mislim da jih lahko preštejemo na prste...
kliky Verjetno se jih najde še kje kaj, ampak številka zelo verjetno ni več kot 100. In potem še:
All versions of OS X since 10.6.7 have been able to detect known Mac malware in downloaded files, and to block insecure web plugins. This feature is transparent to the user, but internally Apple calls it "XProtect." The malware recognition database is automatically checked for updates once a day.
WIndows ima sicer windows defender, ki je pa vreden praktično skoraj nič, saj ne detektira večine stvari in še vedno se skozi izmuznejo stvari, ki se nebi smele. Tolko o varnosti.


Vse te moznosti (okvara oz. konfiguracija HWja in gonilniki) za BSOD/kernel panic so enake tudi pri ostalih OSih, pri OS X se pa izognes samo kernel panicom vezanih direktno na strojno opremo samega prenosnika ter gonilnikov zanjo (ker pac Apple dovolj dobro stestira teh nekaj konfiguracij ki jih prodaja, da je kaj taksnega precej nedopustno).

Vidiš že sam si potrdil, da se pri OS X izogneš večini kernel panicom zaradi pretestirane strojne opreme...

Nummy ::

Mavrik je izjavil:

Nummy: Zakaj zdaj bluziš o diskih če ti je samo kazal, da si lagal o resoluciji drugih prenosnikov? Med drugim recimo Lenovo Yoga Pro 2 s svojim 3200 displayem in SSD diskom nikakor ni počasna.

Obenem, a znaš razložiti zakaj je Thunderbolt priključek tako pomemben (razen tega da je to edini priključek ki ga majo Apple monitorji)? A imaš kakšen link o pokvarljivosti Toshib? Namreč z laganjem o resoluciji drugih prenosnikov nisi pokazal da znaš karkoli o trgu prenosnikov.


Resno linkat en prenosnik samo zaradi tega, ker ima 4K zaslon in hkrati totalno neuporaben disk za delo je neumnost brez primere.

Lenovo Yoga Pro 2... ok večja resolucija in potem 8GB RAM-a? WTF? Samo integrirana grafična 4400... obesiš gor še en monitor... Piše da ima notri SSD. Kakšen SSD? Nekam sumljivo zamolčan model diska oz. njegove karakteristike. Aja verjetno spet kak đabe model, ki je komaj kaj hitrejši od 7200 diska... 1,6-1,8GHz CPU. To je MB air range.

Thunderbolt diski, lahko jih chain-aš, gor lahko priklopiš tudi 4K monitor in se ti ni treba sekirat ali bo potegnilo 60Hz ali ne, ker 100% bo ker ima dovolj bandwidth-a. Pri DP imaš lahko samo 1.1 in potem gledaš 30Hz.

Toshibine prenosnike sem uporabljal dolgo časa in pol leta nazaj odnesel zadnjega na servis, kjer so samo ugotovili da mu ni več pomoči. Tudi na servisu so mi potrdili, da so pri sami tohshibi spoznali, da so ga pri danem modelu "usrali" in so ga dali iz proizvodnje, razlog da se ni dobilo več niti delov zanj. In to ni bil samo en model, pač pa so ponavadi kar cele družine modelov in serije, ki so "fail". A kljub temu delajo nove in nove "kikse".
Standardni modeli od Toshibe so zelo dobri in kakovostni in so v samem vrhu kar se tiče zanesljivosti. Takoj ko pa začneš gledat take malo bolj "izven" modele ala gamerske, workstation, in podobne pa se zgodba močno spremeni. Ponavadi Toshiba eksperimentira in natlačijo v samo ohišje preveč kolikor prenese in potem se dogaja, da se pregreva, da je vse skup preveč natlačeno skupaj in da ob manjšem trku pride do kratkih stikov,... Malo bolj ga obremeniš in prenosnik "poklekne". Sem imel gamersko mašino od toshib-e in mu je že WoW delal probleme - grafična na 90+ stopinjah in posledično vemo kaj to pomeni za ohišje prenosnika. In specifikacije so bile več kot preveč za WoW in še kaj več!
Poleg tega pa kot že rečeno: nebalansirani modeli. V skoraj vse high-end prenosnike tlačijo te počasne 5400 diske, ki niso vredni počenega groša. Tudi sam sem dobil notri tak disk in prvo kar sem naredil je to, da sem zamenjal disk za hitrejšega in dokupil RAM. Toshiba za kako "resno" delo? Ne hvala.

Trenutno se noben prenosnik ne more kosati v hitrosti, resoluciji in zmogljivosti baterije pred MBP 15" ter seveda ceni.

MBP sicer nima top-end procesorja, pa še vedno popolnoma zadovoljiv. Lahko vzameš tudi 2,6GHz model.
Ima 16GB RAM-a
do 1TB PCI-e SSD, preverjeno eden izmed najhitrejših SSD-jev trenutno na trgu. Sam imam podobno izvedenko SSD-ja v mac pro-ju in hitrosti so okoli 950MB/s branje in pisanje. Težko je najti prenosnik, ki bo imel notri hitrejši disk. Pri delu s photoshop-om je dobro imeti SSD, če je RAM-a manj kot 32GB.
GF 750M + iGPU. Dovolj, da lahko na prenosnik priklopiš še en 4K monitor brez problema.
Backlit tipkovnica
95Wh baterija, po podatkih, naj bi zdržala 8 ur brskanja po internetu, verjetno vsaj 3-4 ure dela s photoshop-om.

Vsi od naštetih prenosnikov ne pridejo niti blizu MBP-ju. Ali ima prepočasen disk ali omejen RAM,...
Kaj ti pomaga 4k zaslon, če pa potem trpi zraven performance? Veš kako hitro ti gre 8GB v photoshop-u? Že 16GB je danes malo, še posebej če delaš na 4K slikah ali več. In potem ti to pripelje do mletja po 5400 disku? Hvala, ampak ne hvala.

OS X ima poleg opcije 16GB tudi kompresiranje podatkov v RAM-u, kar je potem efektivna kapaciteta samega RAM-a okoli 20-24GB. Edini minus, ki ga ima MBP je samo 8-bit podpora monitorja in povprečni panti za zaslon ter seveda zasoljene cene v EU. Ampak saj tudi našteti prenosniki nimajo 10-bit podpore čist tak by the avtocesta, edino pante za zaslon imajo boljše kot MBP.

Največji hec je, da linkate prenosnike, ki niso niti v rangu MBP-ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nummy ()

hojnikb ::

Kaj ti pomaga 4k zaslon, če pa potem trpi zraven performance? Veš kako hitro ti gre 8GB v photoshop-u? Že 16GB je danes malo, še posebej če delaš na 4K slikah ali več. In potem ti to

pripelje do mletja po 5400 disku? Hvala, ampak ne hvala. Največji hec je, da linkate prenosnike, ki niso niti v rangu MBP-ja.

Sploh ni pomembno to. Dejstvo, da si lagal o resoluciji apple prenosnikov in _nič_ druga. Kako so zadeve zbalancirane, kvalitetne, rangirane in kakšen disk imajo (!!!) pa nima čisto nič veze s tem, da apple pač nima primata v highres panelih.

Vedno se oglašaš in pametuješ hojnik in vedno ga streljaš mimo da je smešno še cel mesec.

Sorči, ker izpostavljam tvoje _laži_.
Če to smatraš kot mimo streljane in da je to hkrati še smešno, well then...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

techfreak :) ::

Nummy je izjavil:

To pa sam ti veš... Že samo to, da moraš na windowsih driverje ponavadi sam iskati oz. si odvisen od različnih proizvajalcev je velik minus za stabilnost. Pri apple vse naredi ena firma in 100% dela, pri windowsih pa je možnost da kaj ne dela skupaj in potem si ga lahko samo potegneš.

Prenosniki drugih firm bi tudi morali biti testirani in naceloma precej redko vidis kaksen BSOD zaradi HW, pa se to ponavadi ce namescas gonilnike po svoje in ne uporabis tistih s strani proizvajalca.

Nummy je izjavil:

Vidiš že sam si potrdil, da se pri OS X izogneš večini kernel panicom zaradi pretestirane strojne opreme...
Izognes se samo tistim ki so posledica HWja samega prenosnika/PCja, pa se ti se naceloma ne pojavljajo oz. samo pri ponovni namestiti OSa ter gonilnikov. Vsi ostali kernel panici ostanejo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je Apple res kisknil z novimi MacBook Proji? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34276257 (61243) c3p0
»

Dell XPS 13 ali 15 (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6910544 (6804) Mavrik
»

Apple novosti: 12-palčni MacBook, Apple Watch in kopica drugih izboljšav (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
390119571 (97264) opeter
»

MacBook Pro 13 Retina - zmogljivost

Oddelek: Kaj kupiti
204461 (3785) mrkć_majstor
»

Novosti z Applove predstavitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5630012 (25961) PrimozR

Več podobnih tem